Sausio 27d. Pirmadienis

Kraujagyslių chirurgams atrišo rankas

Peržiūrų skaičius: 30672

Ligoninės koridoriuje pakabintos kraujagyslių schemos tik iš pradžių primena keistus paveikslus. Klaipėdos jūrininkų ligoninės angiochirurgai purto galvas – jos nėra tik sienoms papuošti. Prieš operaciją ligoniui vizualiai parodoma ir paaiškinama, kokių problemų sukėlė kraujagyslės ir kas jo laukia.

Sulaukia ne tik klaipėdiečių

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Angiochirurgijos skyriaus gydytojai pageidauja, kad būtų vadinami paprasčiau – tiesiog kraujagyslių chirurgais. Šiuo metu jie dirba keturiese: vedėjas med.dr. Rimvydas Gutauskas, Rokas Petrutis, Linas Jarašūnas ir Darius Skirutis.

Keturi chirurgai rūpinasi ne tik Klaipėdos regiono pacientais, turinčiais bėdų dėl venų ar arterijų ligų. Klaipėdiečiai konsultuoja, o prireikus operuoja ir Šiaulių krašto gyventojus.

Kai kalbėjomės, iš Šiaulių raj. kaip tik atvyko buvęs kraujagyslių chirurgų pacientas. Prieš porą metų šiam vyrui buvo pritaikytas naujas išsiplėtusios aortos gydymo metodas. Šis metodas taikomas ligoniams, kurie dėl sveikatos būklės neatlaikytų įprastos operacijos.

Kirkšnyje padarius pjūvį, su zondu vietoj įprasto kraujagyslių protezo į aortos spindį įdėtas tobulesnis protezas – padengtas metaliniu tinkliuku.

Kaip paaiškino Angiochirurgijos skyriaus vedėjas R.Gutauskas, šis neseniai Lietuvoje pradėtas taikyti gydymo metodas yra gerokai paprastesnis ir chirurgui, ir ligoniui, tačiau jį galima taikyti ne visais atvejais.

Viena iš priežasčių – gana aukšta kaina. Tad šiaulietis kol kas buvo vienintelis pacientas, kuriam pritaikytas naujasis gydymo būdas.

Tačiau artimiausiu metu tokiu būdu bus operuotas dar vienas ligonis.

Dirba ir kaip radiologai

"Mes bene vieninteliai respublikoje kraujagyslių chirurgai, kurie dirba ir intervencinės radiologijos srityje. Mes ne tik operuojame ligonius, bet ir atliekame diagnostines, gydomąsias intervencines procedūras", – apie skyriaus išskirtinumą pasakojo gydytojai.

Pasak D.Skiručio, visur kitur šias procedūras atlieka radiologai specialistai arba kardiologai. Pasaulyje kol kas egzistuoja tendencija, kai kraujagyslių chirurgai nedirba radiologų darbo, ir priešingai.

"Anksčiau ir pas mus kraujagyslių chirurgai operuodavo, o radiologai atlikdavo intervencijas. Dabar Europos šalyse einama prie to, kad kraujagyslių chirurgai viską atlieka patys. Tad mes labai šiuolaikiški", – sakė pašnekovai.

Tačiau dėl tokio šiuolaikiškumo pacientas tik išlošia – nuo gydymo pradžios iki pabaigos jį prižiūri tas pats kraujagyslių chirurgas.

Atrišo rankas

Iki šiol angiochirurgams dirbti dvigubo darbo neleido nustatyta tvarka. Tačiau net kai draudė, dirbome tokiu būdu, tikino pašnekovai.

Pasak R.Gutausko, būtų buvę apmaudu nepanaudoti įgytos patirties po radiacinės saugos mokymų bei išduotų dokumentų, leidžiančių taip dirbti.

"Trūko tik palaiminimo iš viršaus. Šiemet mums atrišo rankas – pakeitė ankstesnes normas", – džiaugėsi skyriaus vedėjas.

"Tad turime visas sąlygas sėkmingai dirbti", – optimistinę gaidą pratęsė L.Jarašūnas.

Pernai Jūrininkų ligoninės angiochirurgai atliko per šimtą intervencinių procedūrų. Manoma, kad šis skaičius šiemet bus viršytas.

Kraujagyslių chirurgai pastebi, kad kasmet vis daugiau atliekama intervencinių procedūrų, kartu mažėja įprastų atvirų operacijų skaičius. Įprasta atvira operacija yra sudėtingesnė, o ligonis po jos sveiksta gerokai ilgiau nei po intervencinės procedūros.

Priemonių daugėja

Pasak vedėjo, suteikta ne tik laisvė dirbti, bet ir manipuliuoti visomis reikiamomis priemonėmis. Kaip rodo skyriaus praktika, kasmet daugėja ir kraujagyslių gydymui skirtų priemonių.

"Gydytojui didėja pasirinkimo teisė – pasirinkti vienokią ar kitokią gydymo priemonę, tinkančią būtent tam ligoniui", – pasidžiaugė jis.

Situacija, kai reikia operuoti ligonį, o chirurgas neturi reikiamo stento, tapo praeitimi. Anksčiau gydytojui tikru galvos skausmu tapdavo, kaip mėnesiui skirtus penkis stentus panaudoti gerokai didesniam ligonių skaičiui. Tad specialistai dar kartą akcentavo, kad didelis gydymo priemonių pasirinkimas yra labai svarbus.

Per metus klaipėdiečiai daugiausiai Lietuvoje atlieka fistulės operacijų, kai hemodializės procedūrai atlikti chirurginiu būdu rankoje arba kojoje suformuojama kraujagyslių arterioveninė jungtis.

Rezultatais lenkia kolegas

Daugiau nei prieš 15 metų įkurtame Angiochirurgijos skyriuje iš pradžių dirbo septyni chirurgai. Dabar darbo padaugėjo, o specialistų sumažėjo.

"Krūvis didelis", – sutinka gydytojai. Tačiau stoiškai patvirtino, kad viską spėja.

Pasak klaipėdiečių, keturi chirurgai per metus padaro daugiau nei kolegų skyrius sostinėje, kur dirba dvigubai daugiau specialistų.

Gal uostamiestyje mažiau pacientų, provokuojame vietos kraujagyslių chirurgus. Šie patikina, kad skyrius beveik visada būna pilnas. Trumpam pacientų apmažėja tik gegužės ir rugsėjo mėnesiais.

Angiochirurgijos skyriuje yra 20 stacionaro ir 10 dienos chirurgijos lovų. Pastarosios dažniausiai skiriamos ligoniams, turintiems problemų dėl venų ligų.

Kraujagyslių chirurgai juokauja, kad dėl didelio jų krūvio ypač išlošia į jų skyrių ateinantys praktikos pasisemti rezidentai ir internai.

"Nepaliekame jų likimo valiai. Negailime jiems darbo, ir net leidžiame operuoti. O mums irgi gerai – lieka daug mažiau papildomo darbo. Pažiūrėkite, kiek turime užpildyti popierių", – mostelėję į dokumentais nukrautą stalą aiškino gydytojai.

Sostinėje praktiką atlieka gana didelis būrys jaunų specialistų, tad dėl šios priežasties jie netenka galimybės įgyti daugiau praktikos.

Budi namuose

Kraujagyslių chirurgų darbe kasdien susiduriama su atvejais, kai pacientams prireikia skubios pagalbos. Neretai ją tenka suteikti kitose gydymo įstaigose, ir ne tik uostamiesčio. Skubios pagalbos prireikia ir Šiaulių regiono gyventojams.

Tačiau ir šiuo atveju skundų dėl sunkių bei sudėtingų darbo sąlygų neišgirstame. Nežinia, juokais ar rimtai, R.Petrutis su romantiškomis detalėmis pasakoja, kaip važiuodamas pas ligonį ankstyvą vasaros rytą dar spėja pasidžiaugti pakelės tvenkinyje šokinėjančiomis lydekomis.

"Ne visada ligonį galima atvežti į mūsų ligoninę. Gal jis yra traumuotas, gal nuplėšta kraujagyslė ar ji netyčia pažeista dėl sudėtingų procedūrų per operaciją", – apie darbo specifiką pasakoja chirurgai.

Kadangi skyriuje dirba tik keturiese, pakaitomis kraujagyslių chirurgai budi namuose. Tokį skubios pagalbos modelį jie nusižiūrėjo Estijoje.

"Stresas lygiai toks pat: ar budėti namuose, ar darbe. Telefonas visada padėtas šalia lovos, negali atsipalaiduoti", – aiškino R.Gutauskas.

Susidraugauja su pacientais

"Pas mus dirba pačios geriausios sesutės", – tikino kraujagyslių chirurgai.

Šią frazę pokalbio metu jie pakartojo ne kartą. Kad šis teiginys nėra tik pamaloninimas slaugytojoms, gydytojai paaiškino tuo, kad skyriuje gana dažnai gydomi vyresnio amžiaus pacientai.

"Reikia mokėti su jais rasti bendrą kalbą, turėti kantrybės ir geranoriškumo", – pritarė ir pačios slaugytojos.

Tokiais atvejais lengviau užmegzti dialogą padeda ir ilgametė darbo patirtis. Daugelis slaugytojų dirba nuo skyriaus atidarymo. Paklaustos, kodėl pasirinko būtent šią sritį, kai kurios jų tik gūžteli pečiais: "Kai pradėjome nuo chirurginio, nesinorėjo blaškytis".

Angiochirurgijos skyriaus vyriausioji slaugytoja Olga Dubauskienė pasakojo, kad pacientai po kurio laiko neretai sugrįžta. Tad ne su vienu jų susidraugaujama.

"Tačiau geriau būtų susitikti kur nors mieste, o ne pas mus skyriuje", – pridūrė slaugytoja Rasa Savickienė.

Pasak gydytojų, viena slaugytoja padaro kelių kolegių darbą. Kai skyriuje netrūksta darbo, toks darbštumas ypač vertinamas. Iš viso čia dirba 10 slaugytojų.

Angiochirurgijos skyriaus komanda pasidžiaugė galinti dirbti renovuotose, visiškai sutvarkytose patalpose ir naudotis visa būtina diagnostine aparatūra.

Operacinės aprūpintos naujausia technika, kuria gali pasigirti net ne kiekviena Europos šalies klinika.

Statistika

Pernai atlikta 1070 operacijų

iš jų – 171 šlaunies pakinklio

82 – arterioveninių fistulių

25 – aortos aneurizmos

15 – aortos lanko šakų

70 – aortos ir klubinių arterijų

161 – skubios operacijos

Operuotas 1151 pacientas

Diena.lt

Kraujo tyrimas praneš apie vėžį dar prieš 5 metus

Notingemo universiteto (D. Britanija) ir "Oncimmune" tyrimų centro mokslininkai sukūrė naują kraujo tyrimą, leidžiantį diagnozuoti ankstyviausios stadijos vėžį – dar prieš susiformuojant pirmiesiems piktybiniams augliams....


R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

Nuo šių metų pavasario pradėti taikyti apribojimai maksimaliems prekybos antkainiams vaistinėse duoda rezultatų – iki tol kasmet augusios vaistų kainos sustojo ir pradėjo kristi. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos...


Startuoja nauja priešvėžinė programa

Nuo liepos mėnesio startuoja dar viena prevencinė - storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos - programa. Storosios žarnos vėžys išsivysčiusiose šalyse yra viena iš dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų ir antroji pagal dažnumą...


Kad Jūsų kojos būtų sveikos!

Kad Jūsų kojos būtų sveikos!

Įvairių Europos šalių autorių duomenimis, įvairios kojų venų ligos pasireiškia 24–58 proc. moterų ir 12–46 proc. vyrų. Pagal statistiką, bėdų su venomis turi net 30 proc. sėdimą darbą dirbančių žmonių. Stebima, kad sergamumo kojų venų...


Reabilitacijos centre - ikiteisminis tyrimas dėl viešųjų pirkimų

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamų valstybės tarnybai veikų, susijusių su galimai neskaidriais viešaisiais pirkimais viešojoje įstaigoje - Panevėžio miesto fizinės medicinos...


Poliklinikose renkamas registracijos mokestis – neteisėtas

Kai kuriuose sveikatos priežiūros centruose už apsilankymą pas šeimos gydytoją pacientams tenka mokėti registracijos mokestį. Medikai sako, kad sumažinus finansavimą taip bando išvengti bankroto. "Aš manau, kad mes nepažeidėm jokių...


Makiavelio pamokos vadovams

Makiavelio pamokos vadovams

Meistras paliko pasaulį prieš daugelį metų, bet jo mokymas gyvuoja iki šiol. Makiavelio pasiūlyta valdymo politika šiandien yra populiariausia strategija, kurią išpažįsta žmonės, dažnai neturtingi, imantys valdžią į savo rankas ir vedantys mus į...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


okslininkai nuvainikavo afrodiziakus

Nuo seno ieškoma priemonių, padedančių išlaikyti jaunystę ir lytinį pajėgumą. Beveik kiekviena tauta turi savo meilės gėrimų ar lytinį pajėgumą skatinančių maisto produktų, vadinamų afrodiziakais. Tačiau Romos (Italija) mitybos specialistai ir...


Juokiasi paskutinės, bet gardžiau

Mokslininkai sutinka, kad moterims reikia daugiau smegenų resursų ir laiko, kad suprastų sąmojį, tačiau dėl to labiau užsijuokia.Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkai eksperimentuodami išsiaiškino, kad moteris, lyginant su vyrais, reaguojant į...


Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Į Kompensuojamųjų vaistų kainyną įrašyti 21 pavadinimo vaistai, kurių veiklioji medžiaga yra tokia pati kaip ir anksčiau kompensuotų, bet jie yra gerokai pigesni. Taip bus per metus sutaupyta apie 19 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo...


Iš ES šalių labiau nei Lietuvoje tuberkuliozė paplitusi tik Rumunijoje

Iš ES šalių labiau nei Lietuvoje tuberkuliozė paplitusi tik Rumunijoje

Nors epideminiai tuberkuliozės rodikliai Lietuvoje stabilizavosi ir pradėjo laipsniškai gerėti, iš 27 Europos Sąjungos (ES) šalių labiau ši liga paplitusi tik Rumunijoje. Taip teigiama Sveikatos apsaugos ministerijos parengtoje Valstybinėje...


Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Gegužės 29-ąją visame pasaulyje minima virškinimo sveikatos diena. Šią dieną apie virškinimo problemas ir sveikatą kalbama jau penkiasdešimt metų, Lietuvos organizacijos, raginančios pasirūpinti savo virškinimu, skaičiuoja 35-uosius metus. Ši tema...


Nusikaltėlius nustatyti padės rankų bakterijos

Ant rankų esančios bakterijos gali būti lygiai tokios pat naudingos nustatant nusikaltėlio tapatybę kaip ir jo DNR, teigia mokslininkai. JAV tyrėjai nustatė, kad ant kiekvieno žmogaus odos gyvena skirtingos bakterijų "bendruomenės"....


Daugelis JAV gydytojų ir slaugytojų vartoja maisto papildus

Absoliuti dauguma gydytojų ir slaugytojų Jungtinėse Amerikos Valstijose patys vartoja vitaminus, mineralus bei kitus maisto papildus ir taip elgtis rekomenduoja ir savo pacientams. 900 gydytojų ir 277 slaugytojai dalyvavo apklausoje, kurios...


Savojo "aš" beieškant

Savojo "aš" beieškant

Kad suprastumėte, apie ką šis straipsnis, užtenka vienos Henrio Marėjaus citatos: “Asmenybė – tai ištisas kongresas, kuriame susirinkę oratoriai, užkulisiniai magnatai, vaikai, demagogai, įžymūs asmenys ir sukčiai – čia...


Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pareto principas tvirtina, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų - tik 20 proc. rezultatų. Šį principą 1906 metais suformulavo italų ekonomistas Vilfredas Paretas. Jis pastebėjo, kad 20 proc. italų valdo 80 proc....


Tirdami žmogaus reakciją, mokslininkai pasinaudoja kaubojų dvikovų principais

Tikri ginkluoti Holivudo didvyriai niekada nepralaimi dvikovos, netgi kai priešininkas pirmasis išsitraukia ginklą. Atliktas tyrimas parodė, kad šioje tradicijoje slypi daugiau nei tik filmų magija. Klasikinėje Laukinių Vakarų scenoje blogiukas,...


Vaistų kainoms renčiamas stogas

Vaistinėms, parduodančioms nekompensuojamuosius receptinius vaistus, siūloma uždrausti taikyti didesnį prekybos antkainį negu nustatys Vyriausybė. Nereceptinius vaistus ir nekompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones siūloma leisti parduoti...


Sustabdė Vaistų kontrolės tarnybos vadovo konkursą

Sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio sprendimu stabdomas ministerijos skelbtas konkursas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko pareigoms eiti. Šis sprendimas priimtas atsižvelgiant į žiniasklaidoje pasirodžiusiais abejones...


Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


Į medikus jau kreipiasi pirmieji gyvačių sugelti pacientai

Medikai jau sulaukia pirmųjų vienintelės Lietuvos nuodingos gyvatės - angies sugeltų pacientų. Sezonas atsidarė, šypteli ūmių apsinuodijimų specialistai. Kaip Eltai sakė Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė, po...


Ligos Lietuvoje diagnozuojamos nuotoliniu būdu

Ligos Lietuvoje diagnozuojamos nuotoliniu būdu

Lietuvos gydytojai ir patologijos specialistai žmogaus audinių, ląstelių ir organų tyrimus gali analizuoti per atstumą. Šią galimybę padeda įgyvendinti Valstybiniame patologijos centre (VPC) įdiegtas inovatyvus interneto konferencijų sprendimas....


Sukurti dirbtiniai eritrocitai (Video)

JAV mokslininkai pagamino nanodaleles, kurios imituoja svarbiausias raudonųjų kraujo kūnelių - eritrocitų - savybes, pranešė Šiaurės Karolinos universitetas (JAV). Pasak mokslininkų, šis pasiekimas yra svarbus žingsnis į priekį kuriant sintetinį...


Formulė padės apskaičiuoti, kada geriausia pirštis

Nors meilės reikaluose daugelis žmonių pasikliauja chemija, čia ne mažiau naudinga gali būti ir matematika. Australijos statistikai sukūrė formulę, padedančią apskaičiuoti, kada tinkamiausias laikas pasipiršti, rašo telegraph.co.uk. Lygtyje, kurią...


Ragina užtikrinti kraujo komponentų kokybės kontrolę

Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės nariai nutarė kreiptis į Vyriausybę ir sveikatos apsaugos ministrą, prašydami kuo greičiau užtikrinti tinkamą kraujo komponentų kokybės kontrolę. Tai nutarta Seime įvykusiame neeiliniame Antikorupcijos...


3 patarimai, kaip išsaugoti vyriškumą mylint moterį

Išlikite vyru visose situacijose ir neleiskite savo mylimajai valytis kojų į jus. Pagarba yra visų santykių pagrindas. Laikykitės šios taisyklės. Pastaruoju metu visur kalbama apie vyriškos lyties tapimą silpnąja lytimi. Ar tikrai vyrai per daug...


D.Mikutienė susirūpino dėl mobiliųjų telefonų poveikio vaikų sveikatai

Parlamentarę kreiptis dėl šio klausimo paskatino pasirodantys nauji mokslinių tyrimų duomenys dėl mobiliųjų telefonų skleidžiamų elektromagnetinių bangų neigiamo poveikio vaikų sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos kelis dešimtmečius...


Pasaulinė apklausa - ką jūs žinote apie autizmą?

Jungtinės Tautos yra paskelbusios balandžio 2-ąją Pasauline autizmo supratimo diena. Ji svarbi ir Lietuvos gyventojams, nes autizmas – neurologinis žmogaus raidos sutrikimas – nesirenka nei pagal tautybę, nei pagal socialinę padėtį....


Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

"Skrenda du krokodilai: vienas - žalias, kitas - į kairę". Šis pokštas atskleidžia labai svarbią mokslo problemą, kurios sprendimas iki šiol nežinomas. "Viena smegenų sritis perteikia spalvą, kita - formą ar judėjimo kryptį, tačiau...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9