Gegužės 25d. Trečiadienis

Kraujagyslių chirurgams atrišo rankas

Peržiūrų skaičius: 30672

Ligoninės koridoriuje pakabintos kraujagyslių schemos tik iš pradžių primena keistus paveikslus. Klaipėdos jūrininkų ligoninės angiochirurgai purto galvas – jos nėra tik sienoms papuošti. Prieš operaciją ligoniui vizualiai parodoma ir paaiškinama, kokių problemų sukėlė kraujagyslės ir kas jo laukia.

Sulaukia ne tik klaipėdiečių

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Angiochirurgijos skyriaus gydytojai pageidauja, kad būtų vadinami paprasčiau – tiesiog kraujagyslių chirurgais. Šiuo metu jie dirba keturiese: vedėjas med.dr. Rimvydas Gutauskas, Rokas Petrutis, Linas Jarašūnas ir Darius Skirutis.

Keturi chirurgai rūpinasi ne tik Klaipėdos regiono pacientais, turinčiais bėdų dėl venų ar arterijų ligų. Klaipėdiečiai konsultuoja, o prireikus operuoja ir Šiaulių krašto gyventojus.

Kai kalbėjomės, iš Šiaulių raj. kaip tik atvyko buvęs kraujagyslių chirurgų pacientas. Prieš porą metų šiam vyrui buvo pritaikytas naujas išsiplėtusios aortos gydymo metodas. Šis metodas taikomas ligoniams, kurie dėl sveikatos būklės neatlaikytų įprastos operacijos.

Kirkšnyje padarius pjūvį, su zondu vietoj įprasto kraujagyslių protezo į aortos spindį įdėtas tobulesnis protezas – padengtas metaliniu tinkliuku.

Kaip paaiškino Angiochirurgijos skyriaus vedėjas R.Gutauskas, šis neseniai Lietuvoje pradėtas taikyti gydymo metodas yra gerokai paprastesnis ir chirurgui, ir ligoniui, tačiau jį galima taikyti ne visais atvejais.

Viena iš priežasčių – gana aukšta kaina. Tad šiaulietis kol kas buvo vienintelis pacientas, kuriam pritaikytas naujasis gydymo būdas.

Tačiau artimiausiu metu tokiu būdu bus operuotas dar vienas ligonis.

Dirba ir kaip radiologai

"Mes bene vieninteliai respublikoje kraujagyslių chirurgai, kurie dirba ir intervencinės radiologijos srityje. Mes ne tik operuojame ligonius, bet ir atliekame diagnostines, gydomąsias intervencines procedūras", – apie skyriaus išskirtinumą pasakojo gydytojai.

Pasak D.Skiručio, visur kitur šias procedūras atlieka radiologai specialistai arba kardiologai. Pasaulyje kol kas egzistuoja tendencija, kai kraujagyslių chirurgai nedirba radiologų darbo, ir priešingai.

"Anksčiau ir pas mus kraujagyslių chirurgai operuodavo, o radiologai atlikdavo intervencijas. Dabar Europos šalyse einama prie to, kad kraujagyslių chirurgai viską atlieka patys. Tad mes labai šiuolaikiški", – sakė pašnekovai.

Tačiau dėl tokio šiuolaikiškumo pacientas tik išlošia – nuo gydymo pradžios iki pabaigos jį prižiūri tas pats kraujagyslių chirurgas.

Atrišo rankas

Iki šiol angiochirurgams dirbti dvigubo darbo neleido nustatyta tvarka. Tačiau net kai draudė, dirbome tokiu būdu, tikino pašnekovai.

Pasak R.Gutausko, būtų buvę apmaudu nepanaudoti įgytos patirties po radiacinės saugos mokymų bei išduotų dokumentų, leidžiančių taip dirbti.

"Trūko tik palaiminimo iš viršaus. Šiemet mums atrišo rankas – pakeitė ankstesnes normas", – džiaugėsi skyriaus vedėjas.

"Tad turime visas sąlygas sėkmingai dirbti", – optimistinę gaidą pratęsė L.Jarašūnas.

Pernai Jūrininkų ligoninės angiochirurgai atliko per šimtą intervencinių procedūrų. Manoma, kad šis skaičius šiemet bus viršytas.

Kraujagyslių chirurgai pastebi, kad kasmet vis daugiau atliekama intervencinių procedūrų, kartu mažėja įprastų atvirų operacijų skaičius. Įprasta atvira operacija yra sudėtingesnė, o ligonis po jos sveiksta gerokai ilgiau nei po intervencinės procedūros.

Priemonių daugėja

Pasak vedėjo, suteikta ne tik laisvė dirbti, bet ir manipuliuoti visomis reikiamomis priemonėmis. Kaip rodo skyriaus praktika, kasmet daugėja ir kraujagyslių gydymui skirtų priemonių.

"Gydytojui didėja pasirinkimo teisė – pasirinkti vienokią ar kitokią gydymo priemonę, tinkančią būtent tam ligoniui", – pasidžiaugė jis.

Situacija, kai reikia operuoti ligonį, o chirurgas neturi reikiamo stento, tapo praeitimi. Anksčiau gydytojui tikru galvos skausmu tapdavo, kaip mėnesiui skirtus penkis stentus panaudoti gerokai didesniam ligonių skaičiui. Tad specialistai dar kartą akcentavo, kad didelis gydymo priemonių pasirinkimas yra labai svarbus.

Per metus klaipėdiečiai daugiausiai Lietuvoje atlieka fistulės operacijų, kai hemodializės procedūrai atlikti chirurginiu būdu rankoje arba kojoje suformuojama kraujagyslių arterioveninė jungtis.

Rezultatais lenkia kolegas

Daugiau nei prieš 15 metų įkurtame Angiochirurgijos skyriuje iš pradžių dirbo septyni chirurgai. Dabar darbo padaugėjo, o specialistų sumažėjo.

"Krūvis didelis", – sutinka gydytojai. Tačiau stoiškai patvirtino, kad viską spėja.

Pasak klaipėdiečių, keturi chirurgai per metus padaro daugiau nei kolegų skyrius sostinėje, kur dirba dvigubai daugiau specialistų.

Gal uostamiestyje mažiau pacientų, provokuojame vietos kraujagyslių chirurgus. Šie patikina, kad skyrius beveik visada būna pilnas. Trumpam pacientų apmažėja tik gegužės ir rugsėjo mėnesiais.

Angiochirurgijos skyriuje yra 20 stacionaro ir 10 dienos chirurgijos lovų. Pastarosios dažniausiai skiriamos ligoniams, turintiems problemų dėl venų ligų.

Kraujagyslių chirurgai juokauja, kad dėl didelio jų krūvio ypač išlošia į jų skyrių ateinantys praktikos pasisemti rezidentai ir internai.

"Nepaliekame jų likimo valiai. Negailime jiems darbo, ir net leidžiame operuoti. O mums irgi gerai – lieka daug mažiau papildomo darbo. Pažiūrėkite, kiek turime užpildyti popierių", – mostelėję į dokumentais nukrautą stalą aiškino gydytojai.

Sostinėje praktiką atlieka gana didelis būrys jaunų specialistų, tad dėl šios priežasties jie netenka galimybės įgyti daugiau praktikos.

Budi namuose

Kraujagyslių chirurgų darbe kasdien susiduriama su atvejais, kai pacientams prireikia skubios pagalbos. Neretai ją tenka suteikti kitose gydymo įstaigose, ir ne tik uostamiesčio. Skubios pagalbos prireikia ir Šiaulių regiono gyventojams.

Tačiau ir šiuo atveju skundų dėl sunkių bei sudėtingų darbo sąlygų neišgirstame. Nežinia, juokais ar rimtai, R.Petrutis su romantiškomis detalėmis pasakoja, kaip važiuodamas pas ligonį ankstyvą vasaros rytą dar spėja pasidžiaugti pakelės tvenkinyje šokinėjančiomis lydekomis.

"Ne visada ligonį galima atvežti į mūsų ligoninę. Gal jis yra traumuotas, gal nuplėšta kraujagyslė ar ji netyčia pažeista dėl sudėtingų procedūrų per operaciją", – apie darbo specifiką pasakoja chirurgai.

Kadangi skyriuje dirba tik keturiese, pakaitomis kraujagyslių chirurgai budi namuose. Tokį skubios pagalbos modelį jie nusižiūrėjo Estijoje.

"Stresas lygiai toks pat: ar budėti namuose, ar darbe. Telefonas visada padėtas šalia lovos, negali atsipalaiduoti", – aiškino R.Gutauskas.

Susidraugauja su pacientais

"Pas mus dirba pačios geriausios sesutės", – tikino kraujagyslių chirurgai.

Šią frazę pokalbio metu jie pakartojo ne kartą. Kad šis teiginys nėra tik pamaloninimas slaugytojoms, gydytojai paaiškino tuo, kad skyriuje gana dažnai gydomi vyresnio amžiaus pacientai.

"Reikia mokėti su jais rasti bendrą kalbą, turėti kantrybės ir geranoriškumo", – pritarė ir pačios slaugytojos.

Tokiais atvejais lengviau užmegzti dialogą padeda ir ilgametė darbo patirtis. Daugelis slaugytojų dirba nuo skyriaus atidarymo. Paklaustos, kodėl pasirinko būtent šią sritį, kai kurios jų tik gūžteli pečiais: "Kai pradėjome nuo chirurginio, nesinorėjo blaškytis".

Angiochirurgijos skyriaus vyriausioji slaugytoja Olga Dubauskienė pasakojo, kad pacientai po kurio laiko neretai sugrįžta. Tad ne su vienu jų susidraugaujama.

"Tačiau geriau būtų susitikti kur nors mieste, o ne pas mus skyriuje", – pridūrė slaugytoja Rasa Savickienė.

Pasak gydytojų, viena slaugytoja padaro kelių kolegių darbą. Kai skyriuje netrūksta darbo, toks darbštumas ypač vertinamas. Iš viso čia dirba 10 slaugytojų.

Angiochirurgijos skyriaus komanda pasidžiaugė galinti dirbti renovuotose, visiškai sutvarkytose patalpose ir naudotis visa būtina diagnostine aparatūra.

Operacinės aprūpintos naujausia technika, kuria gali pasigirti net ne kiekviena Europos šalies klinika.

Statistika

Pernai atlikta 1070 operacijų

iš jų – 171 šlaunies pakinklio

82 – arterioveninių fistulių

25 – aortos aneurizmos

15 – aortos lanko šakų

70 – aortos ir klubinių arterijų

161 – skubios operacijos

Operuotas 1151 pacientas

Diena.lt

Valgomosios vakcinos

Valgomosios vakcinos

Tikriausiai visiems yra tekę su baime laukti savo eilės į skiepų kabinetą. Matyti tą ilgą adatą švirkšto gale, artėjančią prie jūsų, arba aiktelėti iš skausmo, kai ji susmenga į odą… Visa tai jau praeitis. Mokslininkai atrado būdą, kaip...


Perversmas chirurgijoje – lazeris venoms operuoti

Perversmas chirurgijoje – lazeris venoms operuoti

Pasaulinio garso medikai iš Latvijos Vilniuje atliko venų operaciją be pjūvio. Specialistai teigia, kad naujasis venų operacinis lazeris sukels tikrą perversmą kraujagyslių chirurgijoje. Jis taip pat sutaupys valstybei daug lėšų. Naujuoju aparatu...


Prieš difteriją ir stabligę – nemokami skiepai

Siekiant išvengti pavojingų ligų - difterijos ir stabligės - protrūkio, Lietuvoje, o sykiu ir Klaipėdoje suaugusieji bus masiškai nemokamai skiepijami. Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus...


Šalys donorės pažadėjo skirti beveik 12 mlrd. dolerių pasauliniam AIDS fondui

Šalys donorės pažadėjo per trejus metus skirti 11,7 mlrd. dolerių pasauliniam fondui, kovojančiam su AIDS ir kitomis mirtį nešančiomis ligomis, antradienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas. Anksčiau Vašingtonas pranešė...


Siūlo bausti dvi medikes

Medicinos auditoriai siūlo bausti dvi Kauno klinikų medikes, kurios prižiūrėjo praėjusią savaitę nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusį paauglį. Tėvai sako, kad siūlomos bausmės per švelnios. Jie gydytojus kaltina visišku abejingumu, nes esą...


Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Tarptautinė sąjunga kovai su vėžiu (International Union Against Cancer, UICC) pradeda kampaniją "Aš myliu savo sveiką ir aktyvią vaikystę", kad padidintų žinias apie ryšį tarp per didelio kūno svorio bei vėžio. "Nuo trijų iki...


Nepatogią ligą įveikti įmanoma

Nepatogią ligą įveikti įmanoma

Kalbėti apie savo ligą jie vengia. Ir tik gydytojo kabinete nedrąsiai prisipažįsta, kad negali sulaikyti šlapimo. "Šia liga moterys serga du kartus dažniau nei vyrai. Ši bėda kamuoja ne tik vyresnes, bet neretai ir visai jaunas moteris",...


Iki 1957 m. gimę žmonės turi imunitetą kiaulių gripui

JAV sveikatos apsaugos specialistai pareiškė, kad iki 1957 m. gimę žmonės turi tam tikrą imunitetą kiaulių gripo virusui (A/H1N1), pranešė "The New York Times". Pasak JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro vyriausiojo...


Nuo kiaulių protrūkio pradžios ši liga pareikalavo 700 žmonių gyvybių

Nuo kiaulių protrūkio pradžios prieš keturis mėnesius ši liga visame pasaulyje pareikalavo daugiau kaip 700 žmonių gyvybių, antradienį pranešė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO). Ankstesnis, liepos 6 dieną PSO paskelbtas mirties atvejų...


Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

"Neseniai mane paskyrė pamainos vyresniąja, aš turiu prižiūrėti kitų darbuotojų atliekamą darbą. Turiu nurodyti, kas ką daro blogai, o man tai labai sunku. Visaip vengiu to, nes atrodo, kad įskaudinsiu žmogų, įžeisiu. Kita vertus, suprantu,...


Didžioji Britanija pradėjo skiepyti nuo kiaulių gripo

Kad būtų išvengta tolesnio kiaulių gripo plitimo, Didžiojoje Britanijoje trečiadienį pradėta plataus masto skiepijimo kampanija. Žinybų duomenimis, yra paruošta daugiau kaip 11 mln. vakcinos dozių. Pasiskiepyti pirmiausiai raginami rizikos grupės...


Sveikatai pavojingus garsus siekiama valdyti

Sveikatai pavojingus garsus siekiama valdyti

Sveikatos apsaugos ministras patvirtino Lietuvos higienos normą "Infragarsas ir žemo dažnio garsai: ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose". Šis teisės aktas parengtas siekiant valdyti infragarso ir žemo...


Vilniečiai darbe dažnai kenčia dėl psichologinio smurto

Higienos instituto atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vilniečiai darbo vietose dažnai patiria psichologinį smurtą. Tyrimo metu nustatyta, kad 46 proc. apklaustų moterų ir 43 proc. vyrų darbe patiria vieną ar daugiau psichologinio smurto...


Salmonelė - dar vienas ginklas prieš vėžį

Salmonelė - dar vienas ginklas prieš vėžį

Mokslininkai nustatė, kad salmonelę galima panaudoti kare prieš vėžį, kai tik šis aptinkamas, nes tai sukelia paties organizmo gynybą prieš vėžines ląsteles, rašo „Daily Telegraph“. Pasirodo, kad auglių gydymas su salmonelės...


Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose. 41 metų klaipėdietis serga pigmentine...


Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai. Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas,...


Artinasi probiotikų – kovotojų su infekcijomis, dažnai sukeliančiomis alergijas - era

Artinasi probiotikų – kovotojų su infekcijomis, dažnai sukeliančiomis alergijas - era

Mokslininkai sako, kad gyvename ant probiotikų revoliucijos slenksčio. XX amžiaus revoliuciją medicinoje ir mūsų gyvenime sukėlė antibiotikai, o XXI amžius jau dabar dažnai pavadinamas probiotikų amžiumi. Tikimasi, kad probiotikai taps galinga...


Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Pamirštate ko ėjote į kitą kambarį? Kartais tarsi užkliūva geriausio draugo vardas? Jei tik retkarčiais nerandate, kur padėjote raktus ar piniginę, tai dar nėra ligos požymiai. Tačiau jei laikrodį palikote cukrinėje ar šaldytuve, o nuolatinis...


Atrastas "superantikūnas" gripui įveikti

Atrastas "superantikūnas" gripui įveikti

Mokslininkai teigia, kad pagaliau surastas pirmasis antikūnas, galintis įveikti bet kokio tipo gripo A virusą. Eksperimentai, atlikti su gripu apkrėsta pele parodė, kad šis antikūnas gali būti naudojamas kaip vaistas ypač sunkiais gripo susirgimo...


Britai masiškai įdarbina "pigius" Baltijos šalių gydytojus

Baltijos valstybėse siaučiant krizei medicinos darbuotojai įnirtingai viliojami į D.Britaniją kaip pigi darbo jėga, praneša dailymail.co.uk. Pasak britų žiniasklaidos, šalyje nerimaujama dėl vis didesnio skaičiaus medikų, atvykusių iš tokių šalių...


Draugauju su dviem: prisipažinti ar tylėti?

Vienu metu draugauju su dviem vyrais. Atrodo, kad abu juos myliu. Žinau, kad ilgai tęstis tokia dviguba draugystė negali: sužinoję apie tai mylimi vyrai iškart norėtų skirtis, o ir man pačiai tylėti, meluoti ir slapstytis jau nebe malonu. Ar...


Prieš vėžį kovos naujos technologijos

Prieš vėžį kovos naujos technologijos

Vilniuje, Santariškėse, atidaryta "Patologijos diagnostikos" laboratorija padės greičiau ir tiksliau diagnozuoti vėžinius susirgimus. Anot laboratorijos atstovų, nauja įranga, atitinkanti aukščiausius pasaulinius standartus, padės...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


Žarnyno veiklos sutrikimai - šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė

Žarnyno veiklos sutrikimai - šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė

Jeigu jus kankina vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, sunkumo jausmas, jūs tikrai nesate vienišas su šia problema. Tai daugybės Vakarų šalių gyventojų problema, kurią sąlygoja netinkama mityba ir judėjimo stoka. Tačiau nemaloni savijauta nėra...


Kiaulių gripas – nebaisus

Į Lietuvą atsėlinęs kiaulių gripas Klaipėdoje panikos dar nepasėjo – uostamiestyje dar neužregistruotas nė vienas šios ligos atvejis. Žmonės mano, kad ši liga yra mitas, sugalvotas tam, kad kažkas pasipelnytų. – Kai visi aplink tik...


Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


Kompensuojamųjų vaistų priemokos skirtingose vaistinėse turėtų supanašėti gruodžio viduryje

Skirtingose vaistinėse nuo gruodžio vidurio kompensuojamųjų vaistų kainos taps panašesnės, nes gamintojai turės taikyti vienodas nuolaidas visoms vaistinėms. Kainos nuo gruodžio 11 dienos galės svyruoti tik vaistinių taikomų antkainių ribose....


Sekso kalba – be žodžių

Kalbėti apie intymius santykius kai kurioms poroms yra tabu. O pirmieji nesėkmingi bandymai antrajai pusei išdėstyti pageidavimus apie naujoves lovoje net nemirktelėjus užtrenkia duris į malonumų pasaulį. "Vyrai yra sekso ekspertai, todėl...


KMUK padovanotas pusės milijono vertės ultragarso aparatas

Tradicinio TV3 ir SEB paramos projekto "Išsipildymo akcija" rengėjai džiaugiasi užsibrėžtų tikslų įgyvendinimu. "Išsipildymo akcijos" jautrios istorijos pernai kvietė aukoti visus geros valios žmones, o dabar kviečia kartu...


Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams?

Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams? (1)

Šiuolaikiniam nuolat skubančiam žmogui sumušimai ar mėlynės – neretas reiškinys. Kartais net nepamename, kada vienur ar kitur ant kūno atsirado mėlynės, kurios mediciniškai dar vadinamos hematomomis. Hematoma – tai paprastai fizinės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9