REXSAN

Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Kojų asimetrija

Nors iš pirmo žvilgsnio žmogus yra simetriškas, iš tiesų, nei vienas nesame tobulai taisyklingas. Nevienodo dydžio delnai, vienas aukščiau už kitą esantis antakis, kiek ilgesnė ranka ar koja – jei proporcijos yra panašios, toks skirtumas nieko blogo nereiškia. Tačiau kai kuriais atvejais, kada galūnių ilgiai yra didesni arba matomi akivaizdžiai, tai neigiamai atsiliepia ir mūsų judėjimui. Ypač didelių padarinių gali turėti kojų ilgių skirtumas. Dėl įvairių priežasčių atsiradusi kojų asimetrija tokiems žmonėms sukelia ne vien kojų skausmą: krypsta stuburas, dėl to ilgainiui ima skaudėti nugarą, laikysena tampa netaisyklinga, ribojami čiurnos, kelio ar klubo judesiai. Visi šie veiksniai daro tiesioginę įtaką raumenims ir kaulų struktūroms, todėl nevisavertis judėjimas po kurio laiko gali sukelti netgi rimtas traumas. Tad, ką reikėtų žinoti apie kojų ilgių skirtumą ir kokių priemonių imtis, kad ateityje dėl šios problemos netektų kentėti sudėtingų operacijų ar daug kainuojančio gydymo.

Priežastys – dvejopo pobūdžio

Sveikatos priežiūros specialistų duomenimis kojų asimetrija šiandien būdinga maždaug 50 -70 proc. visų žmonių. Vieni gimsta su skirtingo ilgio kojomis (įgimta kojų asimetrija), kitiems – kuri nors apatinė galūnė dėl įvairių priežasčių sutrumpėja tik po kurio laiko (įgytas kojų ilgių skirtumas). Bet kuriuo atveju judėjimas sunkėja, tampa skausmingesnis. Žinoma, didesnį diskomfortą patiria tie, kurių kojų ilgiai skiriasi vienu ar keliais centimetrais, negu vos poros milimetrų kojos asimetriją turintys asmenys.

Kai kuriais atvejais, ypatingai patyrus nesėkmingą operaciją ar dėl tam tikrų traumos komplikacijų, koja gali sutrumpėti. Kitas labai dažnas veiksnys, dėl kurio įgyjamas apatinių galūnių skirtumas, yra klubo sąnario protezavimas. Įvairios degeneracinės sąnarių ligos, nuolat neigiamai veikia sąnario struktūras, jas naikina, sukelia milžiniškus skausmus, kol galiausiai vienintele išeitimi lieka susidėvėjusio sąnario pakeitimas protezu. Kartais, po tokios operacijos atsiranda nežymus kojų skirtumas. Jo ignoruoti – negalima. Būtina imtis atitinkamų priemonių, kad šis skirtumas būtų maksimaliai sumažintas ir vėliau nekiltų rizika susižeisti. Be to, šansai sutrumpėti kuriai nors kojai kyla ir lūžus arba sutrupėjus daliai šlaunikaulio ar blauzdikaulio.

Kokius fiziologinius pokyčius lemia kojų ilgių skirtumas?

Natūralu, kad esant nevienodoms kojoms, kažkuri viena patiria didesnį spaudimą, o antroji atlieka labiau pagalbinę funkciją. Ilgesne koja žmogus dažniausiai žengia pirmuosius žingsnius, tūpdamas ar pašokdamas visą svorį nukreipia jai. Tuo tarpu trumpesniąja – tik primina, atsiremia į paviršių. Tokie įpročiai keičia įprastą raumenų bei raiščių struktūrų formavimąsi: išsivysto jų silpnumas, jie greičiau pažeidžiami.

Svarbu paminėti, jog kojų ilgių skirtumas lemia ne vien judėjimo diskomfortą. Nekreipiant dėmesio ir laiku nesiėmus atitinkamų priemonių, kojų asimetrija gali sukelti visą eilę problemų. Jau nekalbant apie stuburo skausmus, įvairius stresinius lūžius, raumenų disbalansą, toks trūkumas lemia ir eisenos, statikos sutrikimus, artrozės atsiradimą, iškrypimus dubens srityje. Šansai pasitempti ar susižeisti koją, ją neteisingai pastačius ant žemės, yra daugeliu atvejų net kelis kartus didesni, jei žmogus turi nemažą kojų ilgių skirtumą.

Kaip sau padėti?

Kaip ir kiekviena problema, taip ir kojų ilgių skirtumas gali būti sumažintas. Šiandien yra keletas profesionalių ortopedinių priemonių, kurių pagalba nedidelė kojų asimetrija tampa nepastebima, o didesnės atskirties atveju – palengvinamas judėjimas, sušvelninami skausmai ir sumažinama galimybė rimtai susižeisti.

Priklausomai nuo to, kiek skiriasi kojų ilgiai, gali būti skiriami kompensaciniai padukai, dedami po kulnu, arba ortopediniai vidpadžiai (specialūs įdėklai, šiek tiek pakeliantys koją ir paskirstantys smūgio jėgą trumpesnėje galūnėje). Vieną ar kitą priemonę parenka specialistas. Jo sprendimą lemia paciento anatominė ir fiziologinė būklė, tačiau kiekvienos tokios priemonės paskirtis – čiurnos sąnaryje padidinti judesių amplitudę, kad būtų galima normaliai žengti tiek nedidelį, tiek platesnį žingsnį ir judėjimo metu palaikyti stabilią pusiausvyrą.

Visgi, vienas geriausių būdų, kaip būtų galima spręsti kojų asimetrijos problemą yra stovėsenos ir eisenos tyrimas. Šiuolaikiško tyrimo metu tiksliai nustatomi kojų ilgių skirtumai, kitų judamojo aparato dalių nuokrypiai skirtingais periodais bei parenkamas geriausias metodas ar priemonė, kaip padėti žmogui. Tokio tipo tyrimą atlieka ortopedijos centrai su specialiais matavimo prietaisais.

Taigi, ne mirtina, tačiau gana rimtą sužalojimą galinti sukelti problema – kojų ilgių skirtumas šiandien gali būti gydomas. Nesvarbu, ar kojų asimetrija pastebima nuo pirmųjų gyvenimo metų, ar viena koja sutrumpėja dėl nepasisekusio gydymo, gyventi su skirtingo ilgumo kojomis lyg niekur nieko – negalima. Net jei ir nejuntamas joks skausmas, o menka asimetrija plika akimi sunkiai pastebima, vertėtų atsiminti, kad tai vieną dieną gali pasikeisti: paprastą gyvenimą per akimirką gali sujaukti staiga atsiradęs skausmas ar patirta trauma. O tada su sveikomis, vienodomis kojomis ir pilnaverčiu judėjimu galite kuriam laikui atsisveikinti. Tad netaupykite laiko savo sveikatos sąskaita – pasitikrinkite savo kojas jau dabar.

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE