Gegužės 25d. Pirmadienis

Kodėl niekas nebenori skiepytis nuo pandeminio gripo?

Peržiūrų skaičius: 20680

Ar nebus išmestas į balą milijonas litų, sumokėtų už vakciną nuo pandeminio gripo? Skiepytis  nebenori net ir medikai, kasdien susitinkantys su kosinčiais ir čiaudinčiais pacientais.

Reikėjo, bet nebereikia

Lietuva vakcinos nuo pasaulį išgąsdinusio pandeminio gripo įsigijo praėjusiųjų metų pabaigoje. Atrodo, reikėtų džiaugtis, kad jos įsigyta dabar, o ne vėlyvą pavasarį, kaip buvo žadėta. Tačiau visuomenės ji vis dar nepasiekia, juolab niekas jos nebetrokšta.

"Apie tai, kad Lietuvoje jau yra vakcinos nuo pandeminio gripo, girdėjau per televiziją. Sveikatos apsaugos ministerija gruodžio pradžioje pareikalavo pageidaujančiųjų pasiskiepyti sąrašo, bet iki šiol jokio pranešimo apie tai, kada galėsime skiepytis, negavome", - į klausimą, ar pasirengę skiepytis pirminės grandies medikai, atsakė Kalniečių poliklinikos gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė.

Atsikratė ar pasidalijo?

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas patvirtino, kad į Lietuvą iš Olandijos jau atgabenta 27 tūkstančiai dozių   "GlaxoSmithKline" farmacijos kompanijos pagamintos vakcinos "Pandemrix". Ji perpirkta už tą pačią kainą, kokią mokėjo olandai, nors jiems papildomai kainavo ir išankstinė sutartis. Lietuva jos nebuvo sudariusi, todėl vakcina buvo pažadėta gegužės mėnesį.

Galbūt olandai atsisakė vakcinos todėl, kad ji vertinama gana skeptiškai?

"Mums vakcinos reikia, todėl mes jos ir pirkome. Olandų problema, kad jie jos turėjo per daug. Taip įvyko galbūt dėl to, kad iš pradžių buvo numatytos privalomos dvi dozės, o dabar sakoma, kad pakanka vienos", - į klausimą apie vakcinos žalą atsakė viceministras A.Skikas.

Jis pabrėžė, kad gamintojai garantuoja už vakcinos saugumą. Jis toks pats, kaip ir nuo sezoninio gripo skiepų.

Dalins šią savaitę

Tai kada gi mes skiepysimės ir kam bus skiriama ši vakcina?

"Logistikos problemos jau išspręstos, šią savaitę gydymo įstaigos vakciną gaus. Jas atrinks visuomenės sveikatos centrai, savivaldybių gydytojai. Vakcina pirmiausia siūloma šeimos gydytojams, ligoninių priėmimo skyriuose dirbantiems  medikams, vaikams nuo 10 metų ir suaugusiesiems, sergantiems kvėpavimo takų ir kitomis lėtinėmis ligomis", - išvardijo viceministras A.Skikas, pabrėžęs, kad kiekvienas žmogus turi apsisprendimo teisę, skiepytis ar ne.

Kalniečių poliklinikos gydytoja R.Gaigalienė į klausimą, ar daug jos kolegų nori pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, atsakė, kad tokių - mažuma. Iš 221 Kauno greitosios medicinos pagalbos darbuotojų - gydytojų, slaugytojų, paramedikų ir pagalbinių darbuotojų, kuriems pasiūlyta skiepytis, gruodžio pradžioje, sudarant sąrašus, sutiko tik 49. Kauno 2-osios klinikinės ligoninės administratorius dermatovenerologijai ir infektologijai Juozas Stankus atkreipė dėmesį, kad nemažai jo kolegų pandeminiu gripu jau persirgo ir įgijo imunitetą, todėl skiepų poreikis yra mažesnis. Kauno medicinos universiteto Šeimos medicinos klinikos gydytoja Olga Vasiliauskienė į klausimą, ar skiepysis, atsakė taip pat neigiamai. "Aš jau sirgau šiuo gripu", - toks galbūt net diplomatinis buvo gydytojos argumentas.

Kai kurie ir Kalniečių poliklinikos, ir 2-osios klinikinės ligoninės gydytojai, net ir nuolat susiduriantys su sergančiaisiais virusinėmis ligomis, skeptiškai vertina skiepus. Juolab - nuo pandeminio gripo, kurie net ir medikų teigimu nėra pakankamai ištirti, sukelia nepageidaujamą reakciją.

"Vis dėlto tai yra pagrindinė priemonė nuo pandeminio gripo", - apibendrino gydytojas J.Stankus.

Nuo sezoninio gripo

Gydytojai infektologai ragina skiepytis ir dėl to, kad gali ateiti antroji pandeminio gripo banga. Kad ji būna, patvirtina praeitis.

"Kada kils antroji A(H1N1) viruso sukelto gripo banga, sunku prognozuoti. Buvo tikėtasi, kad ateis po mėnesio, bet kol kas jos požymių nėra. Gal pasireikš po trijų mėnesių, gal - po šešių", - svarstė gydytoja R.Gaigalienė ir pridūrė, kad aktyvi gyventojų migracija gali visko pridaryti.

Pakito ir sezoninio gripo epidemijos laikas. Anksčiau ji kildavo gruodžio arba sausio mėnesį, dabar - vasario pabaigoje ar net kovą. Dėl šios priežasties, priminė gydytoja R.Gaigalienė, skiepytis nuo sezoninio gripo dar nevėlu. Tačiau ir to gyventojai vengia, dar neišnaudota vakcina, nupirkta už valstybės lėšas rizikos grupės asmenims. Tai 65-erių metų amžiaus sulaukę žmonės, sergantieji širdies, plaučių, inkstų, imuninės sistemos ligomis.

Seimo narė reikalauja

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie ką tik įsigytas vakcinas nuo pandeminio gripo.

" Ministerija atsakė, kad sudarant sutartis su pandeminio gripo vakcinos gamintojais, atsakomybės prisiėmimo ir žalos sveikatai atlyginimo klausimai numatomi sutarties sąlygose. Jeigu sutartis jau pasirašyta, visuomenė gali ir turi žinoti visas sąlygas ir galimas vakcinacijos pasekmes", - reikalauja D. Mikutienė.

Anot Seimo narės, visiems turi būti žinoma, kokia gali būti šalutinė reakcija, kai kam jau sukėlusi paralyžių. Kas atsakys už žalą sveikatai? Jei gamintojai neprisiima atsakomybės, ją turi prisiimti Sveikatos apsaugos ministerija, juolab kad vakciną pirko ne iš gamintojų. Tačiau jei ministerija tai įsipareigos, žala bus atlyginta iš valstybės biudžeto?

Į šį klausimą D.Mikutienė atsakymo neturi. Ji tik pabrėžia, kad kitų šalių, kur jau buvo atlikta vakcinacija, patirtis leidžia abejoti šios vakcinos saugumu, todėl ministerija privalo išsklaidyti šias abejones ir paviešinti sutarties su vakcinos gamintojais sąlygas. D.Mikutienės teigimu nuo pandeminio gripo atsisakė skiepytis daugiau nei du trečdaliai Italijos gydytojų.

"Žinoma, vakcina nuo gripo nėra tobula. Jos patikimumas tarp normalaus imuniteto žmonių iki 65 metų - 70-90 proc., tarp vyresnių ar sergančių lėtinėmis ligomis dar mažesnis - 50-70 proc. Tačiau skiepo tikslas - sumažinti ne tiek sergamumą, kiek komplikacijų skaičių. Vakcina pakeičia ligos formą - ji būna lengvesnė", - yra sakęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas Arvydas Ambrozaitis.

Rumunai skiepijasi iš baimės

Rumunijos gyventojus skiepytis nuo pandeminio gripo paskatino garsaus aktoriaus mirtis. 37 metų Toni Tecuceanu mirė praėjusį antradienį nuo pandeminio gripo sukelto plaučių uždegimo komplikacijų. Šalies gyventojai stojo į eiles prie vienos ligoninės Bukarešte, norėdami pasiskiepyti. Rumunijoje iki šiol užregistruotas 6 061 užsikrėtimo naujuoju pandeminiu gripu atvejis, o 82 šia liga užsikrėtę žmonės mirė. Masinė skiepijimo kampanija šioje 22 mln. gyventojų turinčioje šalyje prasidėjo pernai, tačiau iki šiol jų paskiepyta tik mažiau nei 1 procentas. Daugelis žmonių skiepytis vengė, praneša BNS.

Sirgo šimtai tūkstančių

Lietuvoje pandeminiu gripu jau persirgo apie 250-300 tūkst. gyventojų, dėl sukeltų komplikacijų mirė 18 sirgusiųjų. Praėjusią savaitę Kauno medicinos universiteto klinikose nuo virusinio pandemijos sukelto plaučių uždegimo mirė gimdyvė, palikusi našlaičiu prieš mėnesį pirma laiko pagimdytą kūdikį.

Diena.lt

Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Mokslininkam pirmą kartą pavyko "dasikasti" iki ilgalaikės atminties ir ją paveikus ištrinti tam tikrus prisiminimus. Nors kol kas eksperimentai atlikti tik su žiurkėmis, neabejojama, jog juos galima pakartoti ir su žmonėmis. Nelabai...


Turintys seserį būna laimingesni

Seserų turintys žmonės būna laimingesni ir optimistiškesni, o šeimos, kuriose auga bent viena mergaitė, sugeba geriau įveikti iškilusias problemas, liudija naujausias britų psichologų tyrimas. Pasak mokslininkų, šio tyrimo rezultatai patvirtina,...


Lietuvos gydytojų sąjunga piktinasi mažinamu finansavimu sveikatos apsaugai

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) piktinasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimu vienodai mažinti apmokėjimą visų rūšių asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, nustatant, kad bazinės kainos 1 balo vertė lygi 0,89 lito, tai yra 11 centų...


Nauja versija apie vaistus nuo kiaulių gripo

Britų mokslininkai paskelbė abejoją sveikatos ministerijos rekomendacijomis, kad visiems kiaulių gripo simptomus pajutusiems asmenims reikia vartoti priešvirusinius vaistus "Tamiflu" ir "Relenza". Žurnale "British Medical...


Mokslininkai E.coli infekcijų protrūkio šaltinio ieško viename Liubeko restorane

Vokietijos mokslininkai įtaria, kad beveik dvi dešimtis nusinešusio bakterinių žarnyno infekcijų žindinys gali būti vienas restoranas šiauriniame Liubeko mieste, nes susirgo 17 jame valgiusių žmonių, šeštadienį paskelbė vietos dienraštis. Kaip...


Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Valgydami flavonoidų turinčių vaisių ir daržovių bei gerdami arbatą rūkoriai gali sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai. Flavonoidai yra vandenyje tirpstantys augalų pigmentai, kurie turi...


Sveikatos sistemoje - vėl naujos reformos

Vyriausybė iš esmės pritarė "Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenų" projektui, kurį parengė praėjusią savaitę darbą pradėjęs visuomeninis Sveikatos sistemos reformos biuras. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas neabejoja,...


Norintiems gyventi ilgai

Norintiems gyventi ilgai

"Norite pasiilginti gyvenimą aštuoneriais metais - būkite optimistai." Štai tokį patarimą paskelbė amerikiečių mokslininkai iš Majo klinikos. Jie nustatė, kad optimistų gyvenimas ne tik įdomesnis ir turtingesnis įvairių įvykių, bet ir...


Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su atskiru finansavimu

Kelias dienas Vyriausybė įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams. Kaip nurodoma Seimo narės A. Zuokienės pranešime spaudai, šioje diskusijoje nebuvo įsigilintina į žymiai svarbesnius...


Ar vaikštome teisingai?

Ar vaikštome teisingai?

Pirmieji vaiko žingsniai – toks svarbus ir įsimintinas įvykis visiems tėvams. O kiek daug džiaugsmo žmogui teikia atsiradusi galimybė vaikščioti su dirbtinių kojų protezų pagalba! Tai tik keli atvejai, kai pastatyta ant žemės koja reiškia...


Gydomojo purvo kremas su čili pipirais (MOOR kremas)

Gydomojo purvo kremas su čili pipirais (MOOR kremas)

Gydomojo purvo kremas su čili pipirais (MOOR kremas) turi pilnavertį gydomojo purvo ir raudonųjų čili pipirų ekstraktą kartu su eukalipto aliejuku. Šios medžiagos odai suteikia lengvumo, atsipalaidavimo ir malonų šilumos pojūtį. Gydomojo purvo...


Naujos adatos vėžio ląstelėms žvejoti

Kauno onkologijos ligoninei padovanotos 109 stulpelinės biopsinės adatos. Jomis krūties vėžys diagnozuojamas preciziškai tiksliai. Pasak Kauno onkologijos ligoninės chirurgo Jono Žumbakio, dovanotų adatų į ligoninės specialistus pagalbos...


Draudikai: dėl karštos vasaros peršalimų užsienyje skaičius išaugo 2,5 karto

Draudikai: dėl karštos vasaros peršalimų užsienyje skaičius išaugo 2,5 karto

Šių metų liepos mėnesį peršalimo sukeltų susirgimų skaičius užsienyje išaugo 2,5 karto, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, - rodo draudimo bendrovės "If" kelionių draudimo registruojamų žalų duomenys. Draudimo specialistai tokių...


Egipte nuo kiaulių gripo mirė 56 žmonės

Egipto sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad šiuo metu šalyje vadinamuoju kiaulių gripu A/H1N1 serga 1 tūkst. 172 žmonės, o per du mėnesius nuo šios ligos mirė 56 žmonės, informuoja "Press TV". Vien pirmadienį šis gripas pakirto...


Senovės Peru gyventojai kentėjo nuo streso

Ištyrus senovės Peru gyventojų palaikus, juose buvo rastas aukštas stresą sukeliančio hormono kortizolio kiekis ir nustatyta, kad ši tauta kentėjo nuo streso, praneša News.discovery.com. Senovės Peru civilizacija gyvavo nuo 550 m. pr. Kr. iki 1532...


Onkologijos ateitis – radioterapija, teigia specialistai

Vienas iš trijų europiečių vėžiu suserga dėl savo gyvenimo būdo, rodo Europos vėžio ligų asociacijos duomenys. Kiekvienais metais onkologinės ligos diagnozuojamos 3 mln. europiečių. Barselonoje (Ispanija) pirmadienį prasidėjo 29-asis Europos...


Pavyko visiškai panaikinti gilią depresiją

Pavyko visiškai panaikinti gilią depresiją

Britų seselė tapo pirmuoju žmogumi, kuriam novatoriška operacija visiškai panaikino depresiją, informuoja telegraph.co.uk. 62 m. Sheila Cook daugiau nei dešimtmetį sirgo itin stipria depresijos forma. Moteris pradėjo linkti į savižudybę, dažnai...


Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kodėl juokas yra užkrečiantis. Nauji tyrimai leidžia bent iš dalies paaiškinti juoko užkrečiamumo fenomeną. "New Scientist" rašoma, kad Londono universiteto Karališkojo koledžo mokslininkė Sophie...


Farmacininkai turėtų liautis atimti iš pacientų laiką

Farmacininkai turėtų liautis atimti iš pacientų laiką

Įsigaliojo naujos redakcijos Vaistinių preparatų reklamos taisyklės. Svarbiausi jų pakeitimai susiję su vaistų reklama asmens sveikatos priežiūros įstaigose. "Nustatyta, kad vaistų reklamuotojų vizitai į asmens sveikatos priežiūros įstaigas...


Bent kartą per metus suserga 9 iš 10 Lietuvos gyventojų

Bent kartą per metus suserga 9 iš 10 Lietuvos gyventojų

Per paskutinius 12 mėnesių bent kartą sirgo devyni iš dešimties šalies gyventojų nuo 30 iki 74 metų. Dažniausiai Lietuvos žmonės skundžiasi peršalimu ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat galvos, raumenų skausmais bei kraujospūdžio sutrikimais. Kas...


Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios rimtos medicininės priežasties, kad reikėtų berniukus apipjaustyti. Taip praėjusį savaitgalį pareiškė Naujosios Zelandijos chirurgai. Anot jų, Naujojoje Zelandijoje vis dar apipjaustoma apie 10 procentų vyriškos lyties naujagimių....


Psichologinis spaudimas - kaip apsisaugoti

Kartais žodžiai kerta daug skaudžiau nei kumštis. Todėl psichologai siūlo daugybę psichologinės savigynos būdų bei metodų, kaip išsiugdyti emocinį tvirtumą, atlaikyti bet kokį psichologinį puolimą. Kritinėje situacijoje įsivaizduokite, kad tarp...


Naujasis VU superkompiuteris padės Lietuvos medikams ir genetikams

Iki birželio baigus visus bandymus, darbą visu pajėgumu pradės naujasis, 1,5 tūkst. procesorių ir 600 TB diskinės atminties turintis Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) superkompiuteris. VU MIF prodekanas...


Nauja laboratorija – itin pavojingų infekcinių ligų tyrimams

Baigtas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros III biologinio saugos lygio laboratorijos, skirtos pavojingų ligų sukėlėjų tyrimams, įrengimas. Tai - pirmoji Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje laboratorija, kurioje galima tirti III lygio...


Rusijos neįgalieji patiria didesnę atskirtį ir prievartą nei SSSR laikais

BBC gavo šokiruojančių prievartos prieš neįgaliuosius įrodymų. Manoma, kad didelė dalis iš 13 milijonų negalią turinčių Rusijos gyventojų kenčia nuo smurto ir neigiamo požiūrio. Daugybė neįgaliųjų negali išeiti iš kalėjimais virtusių savo namų,...


Sunkmečio aukos - psichikos ligoniai

Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centras (VPSRC) jau kelis mėnesius neteikia paslaugų neįgaliesiems. Jame psichikos negalią turintys žmonės lavino kasdienio gyvenimo, bendravimo įgūdžius. Tačiau įstaigos dalininkė sostinės savivaldybė...


Menopauzė - naujos būsenos pradžia

Menopauzė - naujos būsenos pradžia

Menopauzės data paprastai nustatoma praėjus vieneriems metams nuo paskutiniųjų menstruacijų. Pasak gydytojų, ne visi simptomai pasireiškia vienodu intensyvumu. Maždaug ketvirtadaliui moterų mėnesinės išnyksta be ryškesnių negalavimų, kitoms tai...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


Omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali atlikti tam tikrą vaidmenį apsisaugant nuo kolorektalinio vėžio, teigia JAV mokslininkai. Savo išvadas jie pateikė vėžio prevencijos tyrimų konferencijoje Hjustone, praneša sciencedaily.com. Pasak...


Moters kūne medikai rado daugiau nei 20 adatų

Brazilijoje moters kūne gydytojai rado daugiau nei 20 adatų, praneša naujienų agentūra "RIA-Novosti". Neįprastas atradimas buvo padarytas Brazilijos Gran Paros valstijoje. 35 metų pacientė, atėjusi į priėmimą pas gydytoją, skundėsi...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9