Gegužės 21d. Šeštadienis

Kodėl niekas nebenori skiepytis nuo pandeminio gripo?

Peržiūrų skaičius: 20680

Ar nebus išmestas į balą milijonas litų, sumokėtų už vakciną nuo pandeminio gripo? Skiepytis  nebenori net ir medikai, kasdien susitinkantys su kosinčiais ir čiaudinčiais pacientais.

Reikėjo, bet nebereikia

Lietuva vakcinos nuo pasaulį išgąsdinusio pandeminio gripo įsigijo praėjusiųjų metų pabaigoje. Atrodo, reikėtų džiaugtis, kad jos įsigyta dabar, o ne vėlyvą pavasarį, kaip buvo žadėta. Tačiau visuomenės ji vis dar nepasiekia, juolab niekas jos nebetrokšta.

"Apie tai, kad Lietuvoje jau yra vakcinos nuo pandeminio gripo, girdėjau per televiziją. Sveikatos apsaugos ministerija gruodžio pradžioje pareikalavo pageidaujančiųjų pasiskiepyti sąrašo, bet iki šiol jokio pranešimo apie tai, kada galėsime skiepytis, negavome", - į klausimą, ar pasirengę skiepytis pirminės grandies medikai, atsakė Kalniečių poliklinikos gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė.

Atsikratė ar pasidalijo?

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas patvirtino, kad į Lietuvą iš Olandijos jau atgabenta 27 tūkstančiai dozių   "GlaxoSmithKline" farmacijos kompanijos pagamintos vakcinos "Pandemrix". Ji perpirkta už tą pačią kainą, kokią mokėjo olandai, nors jiems papildomai kainavo ir išankstinė sutartis. Lietuva jos nebuvo sudariusi, todėl vakcina buvo pažadėta gegužės mėnesį.

Galbūt olandai atsisakė vakcinos todėl, kad ji vertinama gana skeptiškai?

"Mums vakcinos reikia, todėl mes jos ir pirkome. Olandų problema, kad jie jos turėjo per daug. Taip įvyko galbūt dėl to, kad iš pradžių buvo numatytos privalomos dvi dozės, o dabar sakoma, kad pakanka vienos", - į klausimą apie vakcinos žalą atsakė viceministras A.Skikas.

Jis pabrėžė, kad gamintojai garantuoja už vakcinos saugumą. Jis toks pats, kaip ir nuo sezoninio gripo skiepų.

Dalins šią savaitę

Tai kada gi mes skiepysimės ir kam bus skiriama ši vakcina?

"Logistikos problemos jau išspręstos, šią savaitę gydymo įstaigos vakciną gaus. Jas atrinks visuomenės sveikatos centrai, savivaldybių gydytojai. Vakcina pirmiausia siūloma šeimos gydytojams, ligoninių priėmimo skyriuose dirbantiems  medikams, vaikams nuo 10 metų ir suaugusiesiems, sergantiems kvėpavimo takų ir kitomis lėtinėmis ligomis", - išvardijo viceministras A.Skikas, pabrėžęs, kad kiekvienas žmogus turi apsisprendimo teisę, skiepytis ar ne.

Kalniečių poliklinikos gydytoja R.Gaigalienė į klausimą, ar daug jos kolegų nori pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, atsakė, kad tokių - mažuma. Iš 221 Kauno greitosios medicinos pagalbos darbuotojų - gydytojų, slaugytojų, paramedikų ir pagalbinių darbuotojų, kuriems pasiūlyta skiepytis, gruodžio pradžioje, sudarant sąrašus, sutiko tik 49. Kauno 2-osios klinikinės ligoninės administratorius dermatovenerologijai ir infektologijai Juozas Stankus atkreipė dėmesį, kad nemažai jo kolegų pandeminiu gripu jau persirgo ir įgijo imunitetą, todėl skiepų poreikis yra mažesnis. Kauno medicinos universiteto Šeimos medicinos klinikos gydytoja Olga Vasiliauskienė į klausimą, ar skiepysis, atsakė taip pat neigiamai. "Aš jau sirgau šiuo gripu", - toks galbūt net diplomatinis buvo gydytojos argumentas.

Kai kurie ir Kalniečių poliklinikos, ir 2-osios klinikinės ligoninės gydytojai, net ir nuolat susiduriantys su sergančiaisiais virusinėmis ligomis, skeptiškai vertina skiepus. Juolab - nuo pandeminio gripo, kurie net ir medikų teigimu nėra pakankamai ištirti, sukelia nepageidaujamą reakciją.

"Vis dėlto tai yra pagrindinė priemonė nuo pandeminio gripo", - apibendrino gydytojas J.Stankus.

Nuo sezoninio gripo

Gydytojai infektologai ragina skiepytis ir dėl to, kad gali ateiti antroji pandeminio gripo banga. Kad ji būna, patvirtina praeitis.

"Kada kils antroji A(H1N1) viruso sukelto gripo banga, sunku prognozuoti. Buvo tikėtasi, kad ateis po mėnesio, bet kol kas jos požymių nėra. Gal pasireikš po trijų mėnesių, gal - po šešių", - svarstė gydytoja R.Gaigalienė ir pridūrė, kad aktyvi gyventojų migracija gali visko pridaryti.

Pakito ir sezoninio gripo epidemijos laikas. Anksčiau ji kildavo gruodžio arba sausio mėnesį, dabar - vasario pabaigoje ar net kovą. Dėl šios priežasties, priminė gydytoja R.Gaigalienė, skiepytis nuo sezoninio gripo dar nevėlu. Tačiau ir to gyventojai vengia, dar neišnaudota vakcina, nupirkta už valstybės lėšas rizikos grupės asmenims. Tai 65-erių metų amžiaus sulaukę žmonės, sergantieji širdies, plaučių, inkstų, imuninės sistemos ligomis.

Seimo narė reikalauja

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie ką tik įsigytas vakcinas nuo pandeminio gripo.

" Ministerija atsakė, kad sudarant sutartis su pandeminio gripo vakcinos gamintojais, atsakomybės prisiėmimo ir žalos sveikatai atlyginimo klausimai numatomi sutarties sąlygose. Jeigu sutartis jau pasirašyta, visuomenė gali ir turi žinoti visas sąlygas ir galimas vakcinacijos pasekmes", - reikalauja D. Mikutienė.

Anot Seimo narės, visiems turi būti žinoma, kokia gali būti šalutinė reakcija, kai kam jau sukėlusi paralyžių. Kas atsakys už žalą sveikatai? Jei gamintojai neprisiima atsakomybės, ją turi prisiimti Sveikatos apsaugos ministerija, juolab kad vakciną pirko ne iš gamintojų. Tačiau jei ministerija tai įsipareigos, žala bus atlyginta iš valstybės biudžeto?

Į šį klausimą D.Mikutienė atsakymo neturi. Ji tik pabrėžia, kad kitų šalių, kur jau buvo atlikta vakcinacija, patirtis leidžia abejoti šios vakcinos saugumu, todėl ministerija privalo išsklaidyti šias abejones ir paviešinti sutarties su vakcinos gamintojais sąlygas. D.Mikutienės teigimu nuo pandeminio gripo atsisakė skiepytis daugiau nei du trečdaliai Italijos gydytojų.

"Žinoma, vakcina nuo gripo nėra tobula. Jos patikimumas tarp normalaus imuniteto žmonių iki 65 metų - 70-90 proc., tarp vyresnių ar sergančių lėtinėmis ligomis dar mažesnis - 50-70 proc. Tačiau skiepo tikslas - sumažinti ne tiek sergamumą, kiek komplikacijų skaičių. Vakcina pakeičia ligos formą - ji būna lengvesnė", - yra sakęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas Arvydas Ambrozaitis.

Rumunai skiepijasi iš baimės

Rumunijos gyventojus skiepytis nuo pandeminio gripo paskatino garsaus aktoriaus mirtis. 37 metų Toni Tecuceanu mirė praėjusį antradienį nuo pandeminio gripo sukelto plaučių uždegimo komplikacijų. Šalies gyventojai stojo į eiles prie vienos ligoninės Bukarešte, norėdami pasiskiepyti. Rumunijoje iki šiol užregistruotas 6 061 užsikrėtimo naujuoju pandeminiu gripu atvejis, o 82 šia liga užsikrėtę žmonės mirė. Masinė skiepijimo kampanija šioje 22 mln. gyventojų turinčioje šalyje prasidėjo pernai, tačiau iki šiol jų paskiepyta tik mažiau nei 1 procentas. Daugelis žmonių skiepytis vengė, praneša BNS.

Sirgo šimtai tūkstančių

Lietuvoje pandeminiu gripu jau persirgo apie 250-300 tūkst. gyventojų, dėl sukeltų komplikacijų mirė 18 sirgusiųjų. Praėjusią savaitę Kauno medicinos universiteto klinikose nuo virusinio pandemijos sukelto plaučių uždegimo mirė gimdyvė, palikusi našlaičiu prieš mėnesį pirma laiko pagimdytą kūdikį.

Diena.lt

Gripas pakirto šviesuolių turą

Dėl gripo Edita Mildažytė atšaukia šviesuolių turą per Lietuvą. Šeštą kartą Lietuvos televizijos ir E.Mildažytės organizuojama akcija "Daugiau saulės, daugiau šviesos", šiemet turėjusi apkeliauti šešis šalies miestus, atšaukiama. Pasak...


Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninėje ketverių metų berniukui su įgimta veido vystymosi anomalija atlikta pirmoji Lietuvoje veido ir kaukolės kaktinės dalies korekcijos operacija. Penkias valandas trukusią operaciją atliko jungtinė gydytojų...


Kovai su tuberkulioze – naujos diagnostikos galimybės

Kovai su tuberkulioze – naujos diagnostikos galimybės

Minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną medikai ne tik primena apie šios infekcinės ligos pavojų, bet ir džiaugiasi padaryta pažanga diagnozuojant ir gydant tuberkulioze sergančius asmenis. Nuo šiol didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra galimybė...


JAV valdžia farmacijos milžinei "Pfizer" skyrė 2,3 mlrd. dolerių baudų

Didžiausia pasaulio farmacijos bendrovė "Pfizer" trečiadienį pripažino JAV vyriausybės jai pateiktus kriminalinius kaltinimus ir dėl trylikos jos netinkamai pardavinėtų vaistų sumokės 2,3 milijardus dolerių baudų ir kompensacijų. Vien...


Bakteriofagai: į žūtbūtinį mūšį su bakterijomis

Bakteriofagai: į žūtbūtinį mūšį su bakterijomis

Nors šie bakterijomis užkandžiauti mėgstantys mikroskopiniai padarai didelio estetinio pasigėrėjimo ir nekelia, jie galėtų būti realus ginklas prieš įvairias infekcines ligas. Tai – bakteriofagais vadinami virusai. Bakteriofagų turinčius...


Vaistų kainos kol kas nedidės

Daugumai balsavus "už" ir vienam Seimo nariui susilaikius, Seimas iki 2010 m. gruodžio 31 d. pratęsė lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymą kompensuojamiesiems vaistams. Klausimo svarstymo procedūra vyko ypatingos...


Kokias moteris veda vyrai?

Tyrėjų tvirtinimu, viskas priklauso nuo moters išvaizdos. Specialistai palygino besirengiančių susituokti porų išvaizdos duomenis ir išsiaiškino, kad iš esmės vyrams labiau patinka patrauklesnės moterys nei jie patys. Kaip rašo "News of the...


Lietuvoje – tik 14 "žemo slenksčio" kabinetų

Tik dešimtadalis savivaldybių įsisteigė "žemo slenksčio" kabinetus, kur probleminiai žmonės gali eiti nemokamai tirtis, ar nėra infekuoti ŽIV. Kol šalyje trūksta tokių kabinetų, nevyriausybininkai sako, kad ne tik nestabdomas ŽIV...


Ketverių metų britui persodinti plaučiai

Keturmetis berniukas tapo jauniausiu Didžiojoje Britanijoje žmogumi, kuriam buvo persodinti plaučiai. Keturmečio Meisono Luiso ūgis – vos 93 centimetrai. Jam persodinti tik 11 centimetrų ilgio 140 gramų sveriantys plaučiai. Organas buvo toks...


Vytautas Narbutas. Pratrūkęs pūlinys

Kai vis negyjanti žaizda užsisenėja, randasi pūlinys, kuris sprogsta pats, bandydamas išsivalyti. Tačiau be rimtos chirurgo pagalbos vis vien žaizdos galutinai neužgydysim – ji ir toliau pūliuos, kol užkrės visą organizmą. Taip ir su Neries...


Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Kalgario universiteto (Kanada) mokslininkai sukūrė pirmąjį išbaigtą erdvinį žmogaus kūno modelį. Jis leis mokslininkams stebėti savo eksperimentus, įvairių procesų vyksmą, o chirurgams padės planuoti operacijas. "Šis projektas - tai...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


Antivirusinių vaistų atsargos Lietuvos vaistinėse beveik išseko

Antivirusinių vaistų, kuris naudojamas susirgus gripu, atsargos Lietuvos vaistinėse beveik išseko. Vaistininkai dėl šių vaistų derasi su tiekėjais, bet artimiausiu metu nesitiki gauti atsargų papildymo, tačiau medikamentų gamintojai tikina, kad...


Valgykite kartu. Sužinosite, koks vyras bus lovoje

Jei vyras per pirmąjį pasimatymą pakvietė moterį pavakarieniauti, ji turėtų nepraleisti progos sužinoti, ko galima tikėtis iš jo ateityje. Ekspertai tikina, kad elgesys prie stalo ne tik parodo žmogaus išsiauklėjimą, bet ir atskleidžia, koks jis...


Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Slaugos paslaugas pacientų namuose galės teikti ne tik bendruomenės, bet ir bendrosios praktikos licencijas turintys slaugytojai. Tokia teisė bendrosios praktikos slaugytojams suteikta, pakeitus sveikatos apsaugos ministro įsakymą "Dėl...


R.Šukys siūlo grąžinti 2009 metais buvusius sveikatos paslaugų įkainius

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys siūlo grąžinti 2009 metais buvusius sveikatos paslaugų įkainius - iki 0,89 lito padidinti sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertę. R.Šukys, įvertinęs šalies ekonominę ir finansinę padėtį,...


PSO: po dvejų metų vėžys bus dažniausia mirties priežastis pasaulyje

PSO: po dvejų metų vėžys bus dažniausia mirties priežastis pasaulyje

Pasaulyje daugėja susirgimų vėžiu. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vertinimu, 2010-aisiais vėžys taps pagrindine mirties priežastimi, aplenkdamas širdies ir kraujagyslių ligas, skelbia žiniasklaida. 2008-aisiais pasaulyje vėžiu susirgo 12...


"CarieScan" - įrenginys, aptinkantis skyles dantyse dar prieš joms įsisenėjant

"CarieScan" - įrenginys, aptinkantis skyles dantyse dar prieš joms įsisenėjant

Nemėgstate lankytis pas dantų gydytojus? Skyles dantyse dabar bus galima aptikti "CarieScan" įrenginio pagalba, ir tai bus padaroma gerokai prieš joms tampant rimta problema. Veikimo principas lyg ir nesudėtingas - per dantį praleidžiama...


Klinikinis įrankis padės diagnozuoti raumenų - skeleto funkcijų sutrikimus

Bandomoji klinikinio tyrimo programa - tai įrankis, analizuojantis raumenų struktūrą. Tikimasi, kad tai pagerins diagnostikos tikslumą, reabilitaciją ir palengvins sprendimų priėmimą gydant nugaros bei kaklo raumenų - skeleto funkcijų sutrikimus....


Vaikų psichologų etatai galėtų būti įsteigti teismuose, mano E.Žiobienė

Kvalifikuoti psichologai, kurie apklaustų nusikaltimuose nukentėjusius ar nusikaltimų liudininkais tapusius vaikus, galėtų dirbti apygardų teismuose, mano vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Kontrolierė BNS pasakojo, kad su įvairių...


Tyrimas: "G taškas" – tik mitas

Vokiečių ginekologo Ernsto Grafenbergo 1950 m. tariamai atrasta moterų erogeninė zona, pavadinta "G tašku", tėra tik moterų fantazija, tvirtina D. Britanijoje atlikto tyrimo autoriai.Apklausę daugiau nei 1 800 moterų, specialistai priėjo...


Vaistai nuo depresijos tinka ir priklausomybei nuo žaidimų gydyti?

Vaistai nuo depresijos tinka ir priklausomybei nuo žaidimų gydyti?

Pietų Korėjos psichiatrai teigia, kad nuo depresijos naudojamas vaistas "Bupropion" sėkmingai padeda išgyti ir nuo kompiuterinių žaidimų priklausomybės. Praktinis šio vaisto poveikio tyrimas buvo atliktas Pietų Korėjos "Chung...


"Nanobitės" įgėlimas gali sunaikinti vėžio ląsteles

Įkvėpti gamtos būtybių, mokslininkai sukūrė potencialų vėžio gydymą, praneša "MailOnline". Naudodamiesi bičių nuodais ir mėgdžiodami bičių gebėjimą juos transportuoti ir suleisti, tyrėjai sukonstravo vėžio ląsteles naikinančias...


Valgomosios vakcinos

Valgomosios vakcinos

Tikriausiai visiems yra tekę su baime laukti savo eilės į skiepų kabinetą. Matyti tą ilgą adatą švirkšto gale, artėjančią prie jūsų, arba aiktelėti iš skausmo, kai ji susmenga į odą… Visa tai jau praeitis. Mokslininkai atrado būdą, kaip...


Gauta vakcinos nuo pandeminio gripo

Lietuva gavo 27 tūkst. dozių vakcinos nuo naujojo A tipo (H1N1) gripo viruso. Kas bus skiepijami ir kada, paaiškės po savaitės. Taip Eltai teigė sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Ieva Paulauskienė. "Įvykdėme pažadą, vakcina buvo...


Gripas - klastinga liga, juokauti nepatariama

Gripas - klastinga liga, juokauti nepatariama

Prasidėjęs sergamumas gripu ir ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis specialistų nestebina, bet ir ypatingo optimizmo nekelia. Pirmieji šį rudenį pavieniai gripo atvejai užregistruoti Vilniuje ir Klaipėdoje, sužinojo ELTA Užkrečiamųjų...


Akistata su kiaulių gripu neišgąsdino

"Menkas baubas", - taip pandeminį gripą įvertino Karo akademijos trečiakursis Tadas Gudavičius. Jis - vienas iš šešių kariūnų, kuriems praėjusį antradienį buvo patvirtinta vadinamojo kiaulių gripo diagnozė. Kiaulių gripo užkluptas...


Tėvystės nustatymo tyrimas

Tėvystės nustatymo tyrimas

Pranešame, kad DNR tėvystės nustatymas tapo lengvai įveikiama užduotimi. Paprastam trijų žingsnių procesui nebūdingas tradicinių DNR testų sudėtingumas. Tėvystės nustatymo sistema – tai 16 žymenų DNR testas – galingiausias standartinis...


Krūties vėžys gali būti išgydomas?

Krūties vėžys gali būti išgydomas?

Nauja JAV mokslininkų sukurta vakcina visiškai išgydė HER2 teigiamą krūties vėžį tyrimuose su pelėmis, rašo BBC. Sergant HER2 teigiamu krūties vėžiu padidėja HER2 baltymo kiekis pažeistų ląstelių paviršiuje.Padidėjęs baltymo HER2 kiekis aptinkamas...


Siūloma įteisinti laisvadienį profilaktiniam sveikatos tikrinimui

Siūloma įteisinti laisvadienį profilaktiniam sveikatos tikrinimui

Sveikatos apsaugos ministerijos parengtuose Sveikatos sistemos plėtros 2010-2015 metų metmenyse numatytas siekis įstatymu įtvirtinti pareigą darbdaviams per metus suteikti darbuotojams vieną laisvą dieną profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Tarp...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9