Gruodžio 7d. Antradienis

Kodėl niekas nebenori skiepytis nuo pandeminio gripo?

Peržiūrų skaičius: 20680

Ar nebus išmestas į balą milijonas litų, sumokėtų už vakciną nuo pandeminio gripo? Skiepytis  nebenori net ir medikai, kasdien susitinkantys su kosinčiais ir čiaudinčiais pacientais.

Reikėjo, bet nebereikia

Lietuva vakcinos nuo pasaulį išgąsdinusio pandeminio gripo įsigijo praėjusiųjų metų pabaigoje. Atrodo, reikėtų džiaugtis, kad jos įsigyta dabar, o ne vėlyvą pavasarį, kaip buvo žadėta. Tačiau visuomenės ji vis dar nepasiekia, juolab niekas jos nebetrokšta.

"Apie tai, kad Lietuvoje jau yra vakcinos nuo pandeminio gripo, girdėjau per televiziją. Sveikatos apsaugos ministerija gruodžio pradžioje pareikalavo pageidaujančiųjų pasiskiepyti sąrašo, bet iki šiol jokio pranešimo apie tai, kada galėsime skiepytis, negavome", - į klausimą, ar pasirengę skiepytis pirminės grandies medikai, atsakė Kalniečių poliklinikos gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė.

Atsikratė ar pasidalijo?

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas patvirtino, kad į Lietuvą iš Olandijos jau atgabenta 27 tūkstančiai dozių   "GlaxoSmithKline" farmacijos kompanijos pagamintos vakcinos "Pandemrix". Ji perpirkta už tą pačią kainą, kokią mokėjo olandai, nors jiems papildomai kainavo ir išankstinė sutartis. Lietuva jos nebuvo sudariusi, todėl vakcina buvo pažadėta gegužės mėnesį.

Galbūt olandai atsisakė vakcinos todėl, kad ji vertinama gana skeptiškai?

"Mums vakcinos reikia, todėl mes jos ir pirkome. Olandų problema, kad jie jos turėjo per daug. Taip įvyko galbūt dėl to, kad iš pradžių buvo numatytos privalomos dvi dozės, o dabar sakoma, kad pakanka vienos", - į klausimą apie vakcinos žalą atsakė viceministras A.Skikas.

Jis pabrėžė, kad gamintojai garantuoja už vakcinos saugumą. Jis toks pats, kaip ir nuo sezoninio gripo skiepų.

Dalins šią savaitę

Tai kada gi mes skiepysimės ir kam bus skiriama ši vakcina?

"Logistikos problemos jau išspręstos, šią savaitę gydymo įstaigos vakciną gaus. Jas atrinks visuomenės sveikatos centrai, savivaldybių gydytojai. Vakcina pirmiausia siūloma šeimos gydytojams, ligoninių priėmimo skyriuose dirbantiems  medikams, vaikams nuo 10 metų ir suaugusiesiems, sergantiems kvėpavimo takų ir kitomis lėtinėmis ligomis", - išvardijo viceministras A.Skikas, pabrėžęs, kad kiekvienas žmogus turi apsisprendimo teisę, skiepytis ar ne.

Kalniečių poliklinikos gydytoja R.Gaigalienė į klausimą, ar daug jos kolegų nori pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, atsakė, kad tokių - mažuma. Iš 221 Kauno greitosios medicinos pagalbos darbuotojų - gydytojų, slaugytojų, paramedikų ir pagalbinių darbuotojų, kuriems pasiūlyta skiepytis, gruodžio pradžioje, sudarant sąrašus, sutiko tik 49. Kauno 2-osios klinikinės ligoninės administratorius dermatovenerologijai ir infektologijai Juozas Stankus atkreipė dėmesį, kad nemažai jo kolegų pandeminiu gripu jau persirgo ir įgijo imunitetą, todėl skiepų poreikis yra mažesnis. Kauno medicinos universiteto Šeimos medicinos klinikos gydytoja Olga Vasiliauskienė į klausimą, ar skiepysis, atsakė taip pat neigiamai. "Aš jau sirgau šiuo gripu", - toks galbūt net diplomatinis buvo gydytojos argumentas.

Kai kurie ir Kalniečių poliklinikos, ir 2-osios klinikinės ligoninės gydytojai, net ir nuolat susiduriantys su sergančiaisiais virusinėmis ligomis, skeptiškai vertina skiepus. Juolab - nuo pandeminio gripo, kurie net ir medikų teigimu nėra pakankamai ištirti, sukelia nepageidaujamą reakciją.

"Vis dėlto tai yra pagrindinė priemonė nuo pandeminio gripo", - apibendrino gydytojas J.Stankus.

Nuo sezoninio gripo

Gydytojai infektologai ragina skiepytis ir dėl to, kad gali ateiti antroji pandeminio gripo banga. Kad ji būna, patvirtina praeitis.

"Kada kils antroji A(H1N1) viruso sukelto gripo banga, sunku prognozuoti. Buvo tikėtasi, kad ateis po mėnesio, bet kol kas jos požymių nėra. Gal pasireikš po trijų mėnesių, gal - po šešių", - svarstė gydytoja R.Gaigalienė ir pridūrė, kad aktyvi gyventojų migracija gali visko pridaryti.

Pakito ir sezoninio gripo epidemijos laikas. Anksčiau ji kildavo gruodžio arba sausio mėnesį, dabar - vasario pabaigoje ar net kovą. Dėl šios priežasties, priminė gydytoja R.Gaigalienė, skiepytis nuo sezoninio gripo dar nevėlu. Tačiau ir to gyventojai vengia, dar neišnaudota vakcina, nupirkta už valstybės lėšas rizikos grupės asmenims. Tai 65-erių metų amžiaus sulaukę žmonės, sergantieji širdies, plaučių, inkstų, imuninės sistemos ligomis.

Seimo narė reikalauja

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie ką tik įsigytas vakcinas nuo pandeminio gripo.

" Ministerija atsakė, kad sudarant sutartis su pandeminio gripo vakcinos gamintojais, atsakomybės prisiėmimo ir žalos sveikatai atlyginimo klausimai numatomi sutarties sąlygose. Jeigu sutartis jau pasirašyta, visuomenė gali ir turi žinoti visas sąlygas ir galimas vakcinacijos pasekmes", - reikalauja D. Mikutienė.

Anot Seimo narės, visiems turi būti žinoma, kokia gali būti šalutinė reakcija, kai kam jau sukėlusi paralyžių. Kas atsakys už žalą sveikatai? Jei gamintojai neprisiima atsakomybės, ją turi prisiimti Sveikatos apsaugos ministerija, juolab kad vakciną pirko ne iš gamintojų. Tačiau jei ministerija tai įsipareigos, žala bus atlyginta iš valstybės biudžeto?

Į šį klausimą D.Mikutienė atsakymo neturi. Ji tik pabrėžia, kad kitų šalių, kur jau buvo atlikta vakcinacija, patirtis leidžia abejoti šios vakcinos saugumu, todėl ministerija privalo išsklaidyti šias abejones ir paviešinti sutarties su vakcinos gamintojais sąlygas. D.Mikutienės teigimu nuo pandeminio gripo atsisakė skiepytis daugiau nei du trečdaliai Italijos gydytojų.

"Žinoma, vakcina nuo gripo nėra tobula. Jos patikimumas tarp normalaus imuniteto žmonių iki 65 metų - 70-90 proc., tarp vyresnių ar sergančių lėtinėmis ligomis dar mažesnis - 50-70 proc. Tačiau skiepo tikslas - sumažinti ne tiek sergamumą, kiek komplikacijų skaičių. Vakcina pakeičia ligos formą - ji būna lengvesnė", - yra sakęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas Arvydas Ambrozaitis.

Rumunai skiepijasi iš baimės

Rumunijos gyventojus skiepytis nuo pandeminio gripo paskatino garsaus aktoriaus mirtis. 37 metų Toni Tecuceanu mirė praėjusį antradienį nuo pandeminio gripo sukelto plaučių uždegimo komplikacijų. Šalies gyventojai stojo į eiles prie vienos ligoninės Bukarešte, norėdami pasiskiepyti. Rumunijoje iki šiol užregistruotas 6 061 užsikrėtimo naujuoju pandeminiu gripu atvejis, o 82 šia liga užsikrėtę žmonės mirė. Masinė skiepijimo kampanija šioje 22 mln. gyventojų turinčioje šalyje prasidėjo pernai, tačiau iki šiol jų paskiepyta tik mažiau nei 1 procentas. Daugelis žmonių skiepytis vengė, praneša BNS.

Sirgo šimtai tūkstančių

Lietuvoje pandeminiu gripu jau persirgo apie 250-300 tūkst. gyventojų, dėl sukeltų komplikacijų mirė 18 sirgusiųjų. Praėjusią savaitę Kauno medicinos universiteto klinikose nuo virusinio pandemijos sukelto plaučių uždegimo mirė gimdyvė, palikusi našlaičiu prieš mėnesį pirma laiko pagimdytą kūdikį.

Diena.lt


Dirbtinis apvaisinimas: sparnai bevaikių svajonėms kalasi labai sunkiai

Rudenį Seime pradėtas dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektų svarstymas bus tęsiamas kitais metais. Nesunku suprasti žmonių, negalinčių susilaukti vaikų, lūkesčius ir neviltį. Net ir didžiausių karjeristų gyvenimo prasmė yra vaikai, kuriems bent...


Rudenį apvalėjančioms kūno linijoms – riebalų nusiurbimas

Rudenį apvalėjančioms kūno linijoms – riebalų nusiurbimas

Niekam ne paslaptis, kad baigiantis karštajam metų sezonui, ne tik skubame į parduotuves įsigyti šiltesnį drabužį, nusimegzti pirštinaites ar skarą, bet ir organizmas „puola“ kaupti maisto atsargų banką. Vienas niūrus lietingas vakaras...


Seimas įtvirtino trijų lygių gydymo įstaigas

Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos nuo liepos bus skirstomos į rajonines, regionine ir respublikines. Respublikinių ligoninių bus 11, o regioninės ir rajoninės priklausys savivaldybėms. Brangiausios ir sudėtingiausios paslaugos bus sutelktos į...


"Nanobitės" įgėlimas gali sunaikinti vėžio ląsteles

Įkvėpti gamtos būtybių, mokslininkai sukūrė potencialų vėžio gydymą, praneša "MailOnline". Naudodamiesi bičių nuodais ir mėgdžiodami bičių gebėjimą juos transportuoti ir suleisti, tyrėjai sukonstravo vėžio ląsteles naikinančias...


Žmogaus imuninei sistemai gyvybiškai svarbus D vitaminas

Praėjusią savaitę mokslininkai pareiškė, kad vitaminas D yra gyvybiškai svarbus aktyvinant žmogaus gynybinę sistemą, o tai, kad beveik pusei pasaulio gyventojų trūksta šio vitamino, gali reikšti, kad jų imuninės sistemos infekcijas naikinančios T...


Pasiryžę atauginti suluošintas galūnes

Neseniai sukurta stebuklinga medžiaga - "Pixie Dust" - ypatingi milteliai, kuriuos jau naudoja chirurgai, mėginantys atauginti suluošintų karių galūnes. Tie milteliai pagaminti iš kiaulės šlapimo pūslę sudarančios medžiagos, turinčios...


Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Santariškių klinikose pradėta taikyti specifinė imunoterapija su bičių, širšių ir vapsvų nuodais. Šiuo efektyviu metodu gydomi žmonės, kuriems po minėtų vabzdžių įgėlimų pasireiškia sunkios alerginės reakcijos ir kyla pavojus gyvybei.


Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės, remdamasis ES narių pateikta informacija, prevencijos tikslais siekia apriboti kai kurių Lietuvos rinkoje atsiradusių naujų medžiagų prieinamumą. Šiuo metu Lietuvos rinkoje kai kurie esantys...


Hepatitas C - nebylusis kepenų žudikas

Negaliu būti kraujo donoras, nes esu medicinos auka - užsikrėčiau C hepatitu. Visi dirbantys chirurgijoj, yra potencialios aukos - kad užsikrės. Kuomet dirbau reanimacijoje, paguldė du ligonius, kurie buvo su ryškiom geltom. Reikėjo jiems teikti...


JAV studentas sukūrė kraujavimą akimirksniu sustabdantį gelį

JAV studentas sukūrė kraujavimą akimirksniu sustabdantį gelį

Niujorko universitete mokosi daugybė gabių ir išradingų studentų. Visgi vienam iš jų pavyko sukurti tikrai kažką ypatingo. Bakalauro studentas išrado gelį, kuris be tvarsčių bei kitų kraujavimą stabdančių priemonių praktiškai akimirksniu sustabdo...


Aklieji mokosi gyventi tamsoje

Aklieji mokosi gyventi tamsoje

Žmogui, kuris staiga netenka regėjimo, sunku sugrįžti į įprastą gyvenimą ir prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių. Tifloreabilitologų teigimu, labai svarbu šiems ligoniams po pirminės pagalbos suteikti reabilitacinį gydymą. "Kiekvienam...


Kiaušialąstės ir embrionai bus žymimi brūkšniniu kodu

Nemaža visuomenės dalis kritiškai žvelgia į dirbtinio apvaisinimo metu pasireiškiančias "selekcijos" tendencijas, kai šiomis paslaugomis besinaudojantys ir jas teikiantys asmenys jas paverčia tarsi eiliniu apsipirkimu parduotuvėje....


Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildai - ne vaistas, o maistas. Nepaisant to, kai kurie medikai pacientus siunčia nusipirkti papildų, ir ne bet kur, o į gydymo įstaigoje veikiantį konkrečios firmos maisto papildų kabinetą. "Pakliuvau į aferą", - tiesiai...


Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Daugelyje šalių bet kuris asmuo būtų patenkintas, jei greitosios pagalbos automobilis jį tiesiog pervežtų iš taško A į tašką B. Tačiau Australijoje jums reikia būti pasiruošus viskam. Neseniai internete išplatinta informacija apie tai, jog Camden...


Paauglių seksas neturi įtakos jų mokymosi rezultatams

Paauglių seksas neturi įtakos jų mokymosi rezultatams

Tėvai, kurie nerimauja dėl savo atžalų lytinio gyvenimo, gali lengviau atsikvėpti. Amerikos sociologijos asociacijos specialistai nustatė, kad paauglių seksas neturi neigiamos įtakos mokslams. Tačiau tai netaikytina tiems paaugliams, kurie turi...


Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Išanalizavę duomenis iš dešimties Europos valstybių, mokslininkai daro išvadą, kad kraujyje daugiausia vitamino D turintiems asmenims rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu sumažėja net 40 procentų. Kolorektaliniu vadinamas gaubtinės ir tiesiosios...


Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas: reikia ryžtis įvesti kai kurias mokamas paslaugas

Visuomenei trūksta informacijos apie sveikatos apsaugai realiai skiriamas lėšas bei jų panaudojimą, dėl to kyla pacientų nepasitenkinimas, nepamatuoti kaltinimai medikams ir nepasitikėjimas jais, sako Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas,...


Adatas pakeis pleistras

Mokslininkai skelbia gerą naujieną adatų bijantiems žmonėms: sukurtas pleistras, kuris vaistus suleis be jokių skausmingų dūrių. Tokia naujovė ateityje gali būti naudojama tiek skiepams, tiek ligoms gydyti skirtiems vaistams leisti į žmogaus...


Arbūzų poveikis panašus į "Viagros"

Amerikiečių mokslininkai negaili pagyrų arbūzui. Ištirta, kad jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir turi medžiagų, žmogaus kraujagysles veikiančių panašiai kaip "Viagra" ir sustiprinančių seksualinį potraukį. "Kuo ilgiau tyrinėjame...


Smegenims – augalinės kilmės riebalų rūgštys Omega

Ne vienas atliktas medicininis tyrimas konstatuoja, jog riebalų rūgštys Omega turi didelę įtaką žmogaus smegenų veiklai. Nepakeičiamosios riebalų rūgštys būtinos visais amžiaus laikotarpiais. Šios medžiagos itin svarbios dar net negimusiam...


Kodėl svarbu tinkamas oras patalpuose?

Kodėl svarbu tinkamas oras patalpuose?

Ar žinote, kad Išsausėjus orui namuose, oda greičiau sensta ir sausėja, džiūsta nosies gleivinė ir akys, lengviau pernešami virusai. Taigi namuose būtina drėgmė, padedanti išlaikyti sveiką odos spalvą ir stangrumą, užkirsti kelią kvėpavimo takų...


Nanotechnologija padėjo įveikti vėžį pelei

Mažos sintetinės dalelės su toksino užtaisu pelės vėžio ląsteles sunaikino taip pat gerai ir be šalutinio efekto kaip ir chemoterapija. JAV mokslininkai teigia, kad gydimas, kurio metu nanotechnologijos "pristato" genetinę medžiagą į...


Imunoterapija – vienas veiksmingiausių kovos su alergija būdų

Imunoterapija – vienas veiksmingiausių kovos su alergija būdų

Europos alergologijos ir klinikinės imunologijos akademija (EAACI), atsižvelgdama į epidemiologines tendencijas, mano, kad anksčiau nei po 15 m. daugiau nei pusė Europos gyventojų kentės nuo vienos ar kitos alerginės ligos. Alergiški pacientai...


Sukurtas galintis evoliucionuoti dirbtinis intelektas

Sukurtas galintis evoliucionuoti dirbtinis intelektas

Mokslininkai sukūrė dirbtinį intelektą, galintį savarankiškai evoliucionuoti kaip biologinis organizmas, rašo "New Scientist". "Kol pasaulio visuomenės informavimo priemonės, politikai ir filosofai aptarinėja su dirbtinio intelekto...


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Mokslininkams pavyko tiesiogiai transformuoti odos ląsteles į kraujo ląsteles

Kanados mokslininkai eksperimentiškai sugebėjo paversti pacientų odos ląsteles į kraujo kūnelius. Tikimasi, jog išradimas padės kurti naujas vėžinių susirgimų terapijas, tuo pat metu išvengiant prieštaringai vertinamo kamieninių ląstelių...


Gripas kėsinasi į saugumą mieste

Į miestą atsėlinanti gripo epidemija gali paralyžiuoti ir teisėsaugos institucijų darbą. Jau dabar daugelyje šių įstaigų dėl ligos į darbą neatėjo apie dešimtadalis darbuotojų. Policija ar teismai - ne mokyklos, paskelbus gripo epidemiją jų...


Lietuvoje pirmą kartą persodintas meniskas

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) ortopedijos traumatologijos klinikoje atlikta pirmoji Lietuvoje menisko transplantacija jaunam vyrui. Tai paties sudėtingiausio lygio artroskopinė operacija, apimanti ir donorinio audinio paruošimą bei...


Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Lietuvos privačių akušerių ginekologų asociacijos užsakymu atliktas tyrimas, kokias kontraceptines priemones gydytojai dažniausiai skiria neplanuoto nėštumo norinčioms išvengti moterims. Net 56 proc. gydytojai tikino išrašantys tą kontraceptinę...


KMUK padovanotas pusės milijono vertės ultragarso aparatas

Tradicinio TV3 ir SEB paramos projekto "Išsipildymo akcija" rengėjai džiaugiasi užsibrėžtų tikslų įgyvendinimu. "Išsipildymo akcijos" jautrios istorijos pernai kvietė aukoti visus geros valios žmones, o dabar kviečia kartu...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9