Lapkričio 20d. Trečiadienis

Kodėl niekas nebenori skiepytis nuo pandeminio gripo?

Peržiūrų skaičius: 20680

Ar nebus išmestas į balą milijonas litų, sumokėtų už vakciną nuo pandeminio gripo? Skiepytis  nebenori net ir medikai, kasdien susitinkantys su kosinčiais ir čiaudinčiais pacientais.

Reikėjo, bet nebereikia

Lietuva vakcinos nuo pasaulį išgąsdinusio pandeminio gripo įsigijo praėjusiųjų metų pabaigoje. Atrodo, reikėtų džiaugtis, kad jos įsigyta dabar, o ne vėlyvą pavasarį, kaip buvo žadėta. Tačiau visuomenės ji vis dar nepasiekia, juolab niekas jos nebetrokšta.

"Apie tai, kad Lietuvoje jau yra vakcinos nuo pandeminio gripo, girdėjau per televiziją. Sveikatos apsaugos ministerija gruodžio pradžioje pareikalavo pageidaujančiųjų pasiskiepyti sąrašo, bet iki šiol jokio pranešimo apie tai, kada galėsime skiepytis, negavome", - į klausimą, ar pasirengę skiepytis pirminės grandies medikai, atsakė Kalniečių poliklinikos gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė.

Atsikratė ar pasidalijo?

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas patvirtino, kad į Lietuvą iš Olandijos jau atgabenta 27 tūkstančiai dozių   "GlaxoSmithKline" farmacijos kompanijos pagamintos vakcinos "Pandemrix". Ji perpirkta už tą pačią kainą, kokią mokėjo olandai, nors jiems papildomai kainavo ir išankstinė sutartis. Lietuva jos nebuvo sudariusi, todėl vakcina buvo pažadėta gegužės mėnesį.

Galbūt olandai atsisakė vakcinos todėl, kad ji vertinama gana skeptiškai?

"Mums vakcinos reikia, todėl mes jos ir pirkome. Olandų problema, kad jie jos turėjo per daug. Taip įvyko galbūt dėl to, kad iš pradžių buvo numatytos privalomos dvi dozės, o dabar sakoma, kad pakanka vienos", - į klausimą apie vakcinos žalą atsakė viceministras A.Skikas.

Jis pabrėžė, kad gamintojai garantuoja už vakcinos saugumą. Jis toks pats, kaip ir nuo sezoninio gripo skiepų.

Dalins šią savaitę

Tai kada gi mes skiepysimės ir kam bus skiriama ši vakcina?

"Logistikos problemos jau išspręstos, šią savaitę gydymo įstaigos vakciną gaus. Jas atrinks visuomenės sveikatos centrai, savivaldybių gydytojai. Vakcina pirmiausia siūloma šeimos gydytojams, ligoninių priėmimo skyriuose dirbantiems  medikams, vaikams nuo 10 metų ir suaugusiesiems, sergantiems kvėpavimo takų ir kitomis lėtinėmis ligomis", - išvardijo viceministras A.Skikas, pabrėžęs, kad kiekvienas žmogus turi apsisprendimo teisę, skiepytis ar ne.

Kalniečių poliklinikos gydytoja R.Gaigalienė į klausimą, ar daug jos kolegų nori pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, atsakė, kad tokių - mažuma. Iš 221 Kauno greitosios medicinos pagalbos darbuotojų - gydytojų, slaugytojų, paramedikų ir pagalbinių darbuotojų, kuriems pasiūlyta skiepytis, gruodžio pradžioje, sudarant sąrašus, sutiko tik 49. Kauno 2-osios klinikinės ligoninės administratorius dermatovenerologijai ir infektologijai Juozas Stankus atkreipė dėmesį, kad nemažai jo kolegų pandeminiu gripu jau persirgo ir įgijo imunitetą, todėl skiepų poreikis yra mažesnis. Kauno medicinos universiteto Šeimos medicinos klinikos gydytoja Olga Vasiliauskienė į klausimą, ar skiepysis, atsakė taip pat neigiamai. "Aš jau sirgau šiuo gripu", - toks galbūt net diplomatinis buvo gydytojos argumentas.

Kai kurie ir Kalniečių poliklinikos, ir 2-osios klinikinės ligoninės gydytojai, net ir nuolat susiduriantys su sergančiaisiais virusinėmis ligomis, skeptiškai vertina skiepus. Juolab - nuo pandeminio gripo, kurie net ir medikų teigimu nėra pakankamai ištirti, sukelia nepageidaujamą reakciją.

"Vis dėlto tai yra pagrindinė priemonė nuo pandeminio gripo", - apibendrino gydytojas J.Stankus.

Nuo sezoninio gripo

Gydytojai infektologai ragina skiepytis ir dėl to, kad gali ateiti antroji pandeminio gripo banga. Kad ji būna, patvirtina praeitis.

"Kada kils antroji A(H1N1) viruso sukelto gripo banga, sunku prognozuoti. Buvo tikėtasi, kad ateis po mėnesio, bet kol kas jos požymių nėra. Gal pasireikš po trijų mėnesių, gal - po šešių", - svarstė gydytoja R.Gaigalienė ir pridūrė, kad aktyvi gyventojų migracija gali visko pridaryti.

Pakito ir sezoninio gripo epidemijos laikas. Anksčiau ji kildavo gruodžio arba sausio mėnesį, dabar - vasario pabaigoje ar net kovą. Dėl šios priežasties, priminė gydytoja R.Gaigalienė, skiepytis nuo sezoninio gripo dar nevėlu. Tačiau ir to gyventojai vengia, dar neišnaudota vakcina, nupirkta už valstybės lėšas rizikos grupės asmenims. Tai 65-erių metų amžiaus sulaukę žmonės, sergantieji širdies, plaučių, inkstų, imuninės sistemos ligomis.

Seimo narė reikalauja

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie ką tik įsigytas vakcinas nuo pandeminio gripo.

" Ministerija atsakė, kad sudarant sutartis su pandeminio gripo vakcinos gamintojais, atsakomybės prisiėmimo ir žalos sveikatai atlyginimo klausimai numatomi sutarties sąlygose. Jeigu sutartis jau pasirašyta, visuomenė gali ir turi žinoti visas sąlygas ir galimas vakcinacijos pasekmes", - reikalauja D. Mikutienė.

Anot Seimo narės, visiems turi būti žinoma, kokia gali būti šalutinė reakcija, kai kam jau sukėlusi paralyžių. Kas atsakys už žalą sveikatai? Jei gamintojai neprisiima atsakomybės, ją turi prisiimti Sveikatos apsaugos ministerija, juolab kad vakciną pirko ne iš gamintojų. Tačiau jei ministerija tai įsipareigos, žala bus atlyginta iš valstybės biudžeto?

Į šį klausimą D.Mikutienė atsakymo neturi. Ji tik pabrėžia, kad kitų šalių, kur jau buvo atlikta vakcinacija, patirtis leidžia abejoti šios vakcinos saugumu, todėl ministerija privalo išsklaidyti šias abejones ir paviešinti sutarties su vakcinos gamintojais sąlygas. D.Mikutienės teigimu nuo pandeminio gripo atsisakė skiepytis daugiau nei du trečdaliai Italijos gydytojų.

"Žinoma, vakcina nuo gripo nėra tobula. Jos patikimumas tarp normalaus imuniteto žmonių iki 65 metų - 70-90 proc., tarp vyresnių ar sergančių lėtinėmis ligomis dar mažesnis - 50-70 proc. Tačiau skiepo tikslas - sumažinti ne tiek sergamumą, kiek komplikacijų skaičių. Vakcina pakeičia ligos formą - ji būna lengvesnė", - yra sakęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas Arvydas Ambrozaitis.

Rumunai skiepijasi iš baimės

Rumunijos gyventojus skiepytis nuo pandeminio gripo paskatino garsaus aktoriaus mirtis. 37 metų Toni Tecuceanu mirė praėjusį antradienį nuo pandeminio gripo sukelto plaučių uždegimo komplikacijų. Šalies gyventojai stojo į eiles prie vienos ligoninės Bukarešte, norėdami pasiskiepyti. Rumunijoje iki šiol užregistruotas 6 061 užsikrėtimo naujuoju pandeminiu gripu atvejis, o 82 šia liga užsikrėtę žmonės mirė. Masinė skiepijimo kampanija šioje 22 mln. gyventojų turinčioje šalyje prasidėjo pernai, tačiau iki šiol jų paskiepyta tik mažiau nei 1 procentas. Daugelis žmonių skiepytis vengė, praneša BNS.

Sirgo šimtai tūkstančių

Lietuvoje pandeminiu gripu jau persirgo apie 250-300 tūkst. gyventojų, dėl sukeltų komplikacijų mirė 18 sirgusiųjų. Praėjusią savaitę Kauno medicinos universiteto klinikose nuo virusinio pandemijos sukelto plaučių uždegimo mirė gimdyvė, palikusi našlaičiu prieš mėnesį pirma laiko pagimdytą kūdikį.

Diena.lt

Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Edinburgo ir Glazgo (Jungtinė Karalystė) medikai, pasitelkę suaugusias kamienines ląsteles, išbandys naujovišką metodą, praneša interneto svetainė mokslasplius.lt. Pradiniuose tyrimuose dalyvaus apie dvidešimt pacientų. Tyrimo metu bus naudojamos...


PSO: mirusiųjų nuo gripo sparčiai daugėja

Smarkiai išaugo nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičius. Per savaitę ši liga nusinešė 1 tūkst. 56 ligonių gyvybes, pranešė Pasaulio sveikatos organizacija. Tai yra didžiausias padidėjimas nuo pandemijos pradžios. Nuo balandžio mirė iš...


Kai širdis plyšta iš skausmo

Ilgai buvo manoma, kad tai tik vaizdingas posakis. Tačiau stresas, nelaimingos meilės kančios, artimojo praradimas širdį iš tikrųjų gali pažeisti. Šis fenomenas, dar vadinamas sudaužytų širdžių sindromu, oficialiai medicinos pripažintas tik prieš...


Kiaulių plaučiai – žmonėms

Australijos mokslininkų pasiekimas leidžia tikėtis, kad per artimiausius 5 metus žmonėms su nesveikais plaučiais bus persodinami kiaulių organai. Melburno (Australija) šv. Vincento klinikos mokslininkams, pasitelkusiems plaučių ventiliavimo ir...


Gripas kėsinasi į saugumą mieste

Į miestą atsėlinanti gripo epidemija gali paralyžiuoti ir teisėsaugos institucijų darbą. Jau dabar daugelyje šių įstaigų dėl ligos į darbą neatėjo apie dešimtadalis darbuotojų. Policija ar teismai - ne mokyklos, paskelbus gripo epidemiją jų...


Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai beta karotinas, vitaminai C, E ir selenas sumažina lėtinio pankreatito sukeliamą skausmą. Tai paskelbė JAV leidžiamas žurnalas "Gastroenterology". Skausmą patiria devyni iš dešimties lėtiniu pankreatitu sergančių asmenų,...


Mirusiųjų nuo AIDS dienos minėjimas

Šiemet 28-tą kartą minima Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS diena. 33 milijonai ŽIV infekuotų žmonių, jų artimieji, žmogaus teisių gynėjai, visuomeniniai veikėjai 75-iose pasaulio šalyse uždegs žvakutes, kad paminėtų mirusiųjų nuo AIDS atminimą. Ši...


Depresija: vyrai ginklus kreipia į save

Depresija: vyrai ginklus kreipia į save

Prieš kelerius metus dauguma nuo depresijos gydomų pacienčių buvo moterys. Dabar jas pakeitė darbingo amžiaus vyrai. Dauguma jų į ligoninę patenka po bandymo žudytis. "Vyrai ginkluojasi", – liūdnai šypteli Respublikinės Klaipėdos...


Vaizdo žaidimai senatvėje skatina smegenų veiklą

Vaizdo žaidimai senatvėje skatina smegenų veiklą

Psichologai tvirtina, kad kompiuteriniai žaidimai lavina vyresnių žmonių smegenis, skatina atminties funkcijas ir pastabumą, rašo "Telegraph". Ilinojaus universiteto mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad žaidimai apsaugo smegenis nuo...


Rankų drebėjimas – kaip jį sumažinti?

Rankų drebėjimas – kaip jį sumažinti?

Nevalingas rankų tremoras, arba kitaip rankų drebulys – problema, kuri apsunkina net ir paprasčiausią kasdienę veiklą. Valgymas, rašymas ar vandens atsigėrimas tampa itin sunkiu ir daug pastangų reikalaujančiu veiksmu. Didesnio tikslumo ar...


Lietuvoje pirmą kartą persodintas meniskas

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) ortopedijos traumatologijos klinikoje atlikta pirmoji Lietuvoje menisko transplantacija jaunam vyrui. Tai paties sudėtingiausio lygio artroskopinė operacija, apimanti ir donorinio audinio paruošimą bei...


Senovės Peru gyventojai kentėjo nuo streso

Ištyrus senovės Peru gyventojų palaikus, juose buvo rastas aukštas stresą sukeliančio hormono kortizolio kiekis ir nustatyta, kad ši tauta kentėjo nuo streso, praneša News.discovery.com. Senovės Peru civilizacija gyvavo nuo 550 m. pr. Kr. iki 1532...


Premjeras apie ligoninių vadovų algas: sunkmečiu tai netoleruotina

Premjeras Andrius Kubilius, reaguodamas į žiniasklaidoje paskelbtą informaciją apie apskričių ligoninių vadovams skiriamus galimai nepagrįstai didelius atlyginimus ir mokamus priedus, kreipėsi į apskričių viršininkus ir sveikatos apsaugos...


Medikai pirmą kartą vienu metu atliko paciento veido ir rankų transplantaciją

Prancūzijoje medikai pirmą kartą vienu metu pacientui transplantavo veidą ir rankas. 30-mečiam vyrui atlikta operacija buvo sėkminga, pranešė Paryžiaus "Henri-Mondor" klinikos administracija, informuoja agentūra AFP. Operacijoje, kuri...


Apie sėklides

Apie sėklides

Nors dažnai mėgstama sakyti "visi vyrai vienodi", taip iš tikrųjų nėra. Visi vyrai yra individualūs ir nepakartojami. Skiriasi jų lytinių organų, įskaitant ir sėklides, dydis, forma, išvaizda ir funkcija. Skirtingi vyrai turi ir...


Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

"HP Labs" inžinieriai sukūrė naujos kartos vaistų leidimo sistemą, kurios pagalba vaistai suleidžiami nesukeliant skausmo pacientui. Išoriškai įrenginys primena nikotino pleistrą ir susideda iš mikroprocesoriaus, valdančio mikroskopinio...


Pradedami reguliuoti vaistų antkainiai

Nuo ketvirtadienio įsigalioja įstatymas, pagal kurį bus reguliuojami vaistų antkainiai. Valdžia sako, kad dėl to vaistai atpigs, o gamintojai ir farmacininkai tvirtina, kad bus priešingai ir vaistai brangs. Ateityje vaistinėse atsiras ir ekranai,...


Sergantieji nuogastauja, kad turės daugiau primokėti už modernius Parkinsono ligos vaistus

Parkinsono liga sergantiems ligoniams atstovaujantis susivienijimas prašo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsisakyti planų sugrupuoti ilgo ir trumpo veikimo šiai ligai gydyti skirtus vaistus. Teigiama, jog tai padarius, 30-40 proc. pacientų...


Reformos anatomija: kova dėl pinigų, bet ne su ligomis

Neduok Dieve, bet jeigu reikėtų operuoti galvą, kurią gydymo įstaigą rinktumėtės: kuo arčiau namų, įvykio vietos ar toliau esantį respublikinį centrą, kuriame dirba patyrę specialistai? Nebūtinai neurochirurgijos, bet kokio gydymo prireikus, kur...


Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija kaklinėje stuburo dalyje atlikta 2008 metų gruodžio mėnesį Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriuje. Radikulopatija - tai nervų šaknelių pažeidimas....


Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Bėgimas vis labiau populiarėja: vieni siekia sveikatos, o kiti bėga dėl mados. Pradėjęs bėgioti, žmogus dažniausiai net nesusimąsto, ar tai daro taisyklingai. Sportuojantiems ypatingai svarbu tolygiai paskirstyti pėdos krūvį, apsaugoti sąnarius,...


PSO: pelėsis patalpose stipriai didina ligų riziką

Žmonės, dirbantys arba gyvenantys drėgnose, apipelijusiose patalpose, net 75 proc. labiau rizikuoja susirgti kvėpavimo takų ligomis, alergijomis. Tai po dvejų metų išsamių tyrimų ketvirtadienį paskelbė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO)...


Aptiktas ŽIV viruso "Achilo kulnas"

Aptiktas ŽIV viruso "Achilo kulnas"

Vokietijos medikams pavyko išgydyti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtusį pacientą persodinus virusui genetiškai atsparaus donoro kaulų čiulpus, praneša "Daily Telegraph". Skelbiama, kad nuo leukemijos vienoje Berlyno klinikoje...


Kurtiesiems mokyklos dar teks palaukti

Kurtiesiems mokyklos dar teks palaukti

Ar statyti žadėtą atskirą mokyklą kurtiesiems ir neprigirdintiesiems, penktadienį tarėsi Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas, jo pavaduotojas Artūras Šulcas bei miesto meras Rimantas Taraškevičius. Iškeldinus Kurčiųjų ir...


Japonijoje siūlomos įvairaus "medicininio" poveikio telefono melodijos

Siekdami pagerinti gyvenimo kokybę, japonai siunčiasi vadinamąsias "gydomąsias" mobiliųjų telefonų melodijas, kurios, kaip tvirtinama, padedančias visiems - tiek kenčiantiems nuo nemigos, tiek trokštančioms didesnių krūtų moterims, rašo...


Varis įveikė antibiotikams atsparų auksinį stafilokoką

Būdai įveikti itin atsparias bakterijas medicinos tyrimų pasaulyje randami tikrai ne kasdien. Tačiau kartais galingiausius siaubus įveikia netikėtos priemonės. Taip atsitiko ir Sauthemptono universiteto (University of Southampton) laboratorijoje:...


Žmonės vieninteliai juoką naudoja neigiamoms emocijoms reikšti

Žmonės yra vienintelės gyvos būtybės, juoką naudojančios norint ką nors išjuokti ar įžeisti, teigia mokslininkai. Mūsų protėviai gyvūnai ir daugelis jų palikuonių juokėsi tuomet, kai jiems buvo linksma, pažymima naujame tyrime. Tačiau per...


Onkologinio centro statyboms – pinigų paieškos

Lėšų Šv. Pranciškaus dvasinės paramos centro statyboms bus prašoma iš visų Klaipėdos apskrities administracijai pavaldžių savivaldybių. Tokia mintis kilo Klaipėdos apskrities administracijos viršininkui Arūnui Burkšui. Jis įsitikinęs, jog tam, kad...


Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Pasaulinės vakcinos atsargos nuo geltonojo drugio, nuo kurio kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių, baigia išsekti, trečiadienį pranešė aukštas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas. "Šiuo metu pasaulinės skiepų atsargos yra...


Sustojus širdžiai dirbtinis kvėpavimas nepadės?

Sustojus širdžiai dirbtinis kvėpavimas nepadės?

Kaip skel­bia nau­jau­sios Ame­ri­kos kar­dio­logų aso­cia­ci­jos re­ko­men­da­ci­jos, stai­ga su­sto­jus su­au­gu­sio­jo žmo­gaus širdžiai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9