Gruodžio 7d. Antradienis

Kodėl nerandame vienodų kojinių (mokslinis požiūris)

Peržiūrų skaičius: 19608

Kai nesiseka, tai nesiseka ištisai - kas to nėra patyręs? Visi galimi nemalonūs atvejai, kuriems įvykti tikimybė, rodos, tokia pati kaip ir malonių, atsitinka vis dėlto dažniau. Bent jau mums taip atrodo.

Anglų fizikas teoretikas Robertas Matthewsas rimtai susidomėjo nesėkmių problema ir per pastaruosius metus paskelbė keletą savo darbų šia tema solidžiuose mokslo žurnaluose.

Sviestu į apačią

Rytas, jau ne toks ankstyvas, kaip norėtųsi. Jūs vėluojate į darbą. Rausdamiesi komodoje, pilnoje švarių kojinių, stengiatės atrasti porą vienodų, tačiau niekaip nepavyksta - pakliūva tik skirtingos. Pusryčiaudami neatsargiai numetate nuo stalo suvožtinį, ir jis krenta ant grindų, be abejonės, sviestu į apačią.

Galiausiai išeinate į gatvę, nuvažiuojate iki metro stoties, atsistojate į eilę prie vienos iš kasų ir suprantate, kad kaimyninės eilės jums iš abiejų pusių tirpte tirpsta, o jūsiškė - nė iš vietos. Gal kasininkė pirmą dieną dirba, gal kuris nors pilietis krapšosi po savo kišenes ir niekaip smulkių neranda...

Visiems žinomos tokios kolizijos. Tačiau kaip jas vertinti?Manote, tai atsitiktinumas? Manote, yra lygiai tokia pat tikimybė rasti vienodas kojines iš pirmo karto, o suvožtinis 50 proc. atvejų gali nukristi ir kita puse? Ir visos eilės prie kasų turi tiek pat galimybių įstrigti?

Deja. Moksliniu požiūriu, visos šios smulkios nesėkmės nevisiškai atsitiktinės. Taip sutvarkyta visata.

Vadinamasis Merfio dėsnis skelbia: "Jeigu koks nors nemalonumas gali nutikti, - jis nutinka."

Merfis - ne pesimistas

Nors šis gyvenimiškas pastebėjimas įvairiomis formomis buvo pasakytas ir anksčiau, šiuolaikinė formuluotė atsirado 1949 metais, kai vienoje iš karinių oro pajėgų bazių JAV tyrinėjo staigaus stabdymo įtaką žmogaus organizmui.

Tai buvo būtina ieškant reaktyvinių lėktuvų nuleidimo ant lėktuvnešio denio metodų. Savanorius prisegdavo diržais prie vežimo su raketiniu greitintuvu, paskui jį staigiai stabdydavo. Bandomųjų būklė buvo registruojama naudojant elektrodus, pritvirtintus prie odos. Pritvirtinimo sistemą sukūrė karo inžinierius kapitonas Edvardas Merfis.

Vieną gražią dieną buvo pastebėta, kad fiziologinių parametrų nėra, taigi bandomasis kentėjo veltui. Apžiūrėjęs savo sistemą, kapitonas Merfis suprato, kad kone visų elektrodų laidus technikas šįkart prijungė bet kaip. Ir tai sistemos autoriui padiktavo tokią mintį: "Jeigu yra du arba keletas būdų ką nors padaryti ir vienas iš jų gali privesti prie katastrofos, kas nors būtinai panaudos būtent šį būdą."

Liaudis veikiai pervadino šią pastabą į "Merfio dėsnį" ir tai labai nuliūdino patį Merfį. Jis visai nebuvo linkęs į niūrų fatalizmą: esą viskas tik į bloga, ir nieko čia nepaveiksi.

Edvardo Merfio anūkas, perskaitęs Matthewso straipsnį, atsiuntė į žurnalą laišką, kuriame pabrėžė, kad jo senelis neapeliavo į smulkių ir didelių nesėkmių neišvengiamybę, o, būdamas skrydžių saugumo specialistas, darė viską, kad tokių atsitiktinumų būtų išvengta. Pavyzdžiui, prieš išeidamas į pensiją jis dalyvavo kuriant pirmąjį nuleidžiamo mėnuleigio "Apolonas" modulį, ir viskas, žinia, baigėsi sėkmingai.

Be to, Merfio anūkas rašo, kad jeigu jo senelis būtų pastebėjęs, jog sumuštinis visada krenta sviestu žemyn, jis būtų ne tik konstatavęs faktą, bet ir sugalvojęs ką nors, kad jis nenukristų išvis arba bent jau nukristų ne sviestu į apačią.

Sumuštinio dėsnis

Matthewsas susidomėjo "sumuštinio dėsniu" tuomet, kai viename žurnale perskaitė skaitytojo laišką, kuriame buvo tvirtinama, kad kišeninio formato knyga minkštais viršeliais, jeigu ją nustumsi nuo stalo, visada nukris ant grindų viršeliu žemyn (jeigu ant stalo buvo padėta viršeliu į viršų).

Fizikas pamanė, kad skaitytojas klysta: šansai nukristi tituliniu arba galiniu viršeliu į grindis yra vienodi. Ką gi, knynelė - ne sumuštinis, bandymai su ja nebrangūs ir neištepa grindų sviestu.

Bandymai parodė, kad išties knygelė dažniausiai krenta "veidu į žemę". Šis reiškinys nustatomas dviem parametrais: knygos vartaliojimosi greičiu krentant ir stalo aukščiu.

Vertimosi greitis paprastai būna labai mažas, kad iki grindų knygutė suspėtų padaryti kūlį ir nukristų ta pačia puse į viršų, kuria gulėjo ant stalo.

Vertimąsi lemia žemės traukos jėga, jo greitis nedidelis, o stalas neaukštas.

Taip pat yra ir kentant sumuštiniui.

Matthewsas apskaičiavo: kad sumuštinis krisdamas nuo stalo galėtų apsiversti aplink savo ašį, stalas turi būti apie tris metrus aukščio. Tuomet žmogaus, kuriam būtų patogu pusryčiauti prie tokio stalo, ūgis turėtų būti apie 20 metrų.

Taigi jei stalai būtų aukštesni, sumuštiniai (ir knygos) kristų sėkmingiau.

Bet kodėl stalai yra tokio aukščio? Todėl, kad tai patogu žmogui. O kodėl žmogus turi būtent tokį ūgį? Tai priklauso nuo gravitacijos jėgos.

Jeigu žmonės būtų kur kas aukštesni, jie pirmiausiai ne taip tvirtai laikytųsi ant dviejų kojų, o antra - skeleto kaulai dėl tvirtumo turėtų būti tokie stori ir sunkūs, kad tie milžinai vos pajudėtų.

Taigi krentančio sumuštinio dėsnį galiausiai lemia mūsų visatos savybės - gravitacijos jėga, kaulų tvirtumas (o jis priklauso nuo cheminių sąveikų...).

Lėčiausia eilė

Pasvarstykime apie eiles prie kasų. Kodėl taip dažnai būtent ta eilė, kurią pasirinkote jūs, juda lėčiau negu kaimyninės?

Kiek šansų, kad iš trijų eilių (vargu ar jūs galite stebėti visas, tad imkime jūsų eilę ir dar dvi iš šonų) jūs patekote į pačią greičiausią?

Dviem trečdaliais atvejų jus aplenks arba kairioji, arba dešinioji eilė. Tai objektyvus reiškinys, ir nieko čia nepadarysi.

Skirtingos kojinės

Tarkime, yra žinoma, kad jūsų komodoje visos kojinės - porinės, nė viena nepasimetė, tiesiog jos susimaišė, taigi ne iškart rasi dvi vienodas.

Bet anksčiau ar vėliau, vargais negalais surūšiavę, jūs randate porą kiekvienai kojinei.

Dabar darykime prielaidą, kad viena kojinė po skalbimo ar dar iki jo kažkur pasimetė. Surūšiavus visas, ji liks be poros. Paskui pasimetė dar viena kojinė. Žinoma, galėjo pasimesti kapsyk ta neporinė, betgi kur kas daugiau šansų, kad kitą kartą pasimes kuri kita ir sugriaus savo porą.

Taigi po kiekvieno atsitiktinio vienos kojinės praradimo greičiausiai atsiras naujas "neporiškumas".

Matematinis metodas, vadinamas jungiamąja analize, patvirtina šią išvadą.

Mokslinė išvada: "Atsitiktinis kojinių praradimas visada su kur kas didesne tikimybe sukuria naujus neporinius egzempliorius, negu išlaisvina jus nuo jau turimų."

Jeigu iš pradžių, pavyzdžiui, komodoje buvo 10 pilnų porų, tai po to, kai pusė atsargų pasimes, šansų, kad dėžėje liks tik "našlaitės", keturiskart daugiau nei kad liks tik poros.

Pats netikėčiausias pusės atsargų praradimo rezultatas, kaip rodo jungiamoji analizė, - tai stalčius su dviem vienodomis ir šešiomis skirtingomis kojinėmis. Nenuostabu, kad rytą skubėdami į darbą jūs niekaip negalite rasti poros.

Savaitgaliais visada atvėsta

Ar pastebėjote tokį nemalonų dėsningumą: poilsio dienomis oras subjūra?

Manote, čia asmeninė jūsų nelaimė arba pesimistiško požiūrio į pasaulį išdava?

Anglų meteorologas A. Gordonas apdorojo 14 metų statistinius oro temperatūros duomenis ir pamatė, kad sekmadienis - visada pati šalčiausia savaitės diena.

Nuo pirmadienio temperatūra kyla, šilčiausia savaitės diena yra trečiadienis, o po jo pamažu vėsta iki sekmadienio.

Tiesa, šie temperatūros svyravimai labai nedideli, tačiau jie realiai egzistuoja.

A. Gordonas mano, kad tai susiję su žmogaus veikla. Masinis gamybinio bei automobilių kuro deginimas šiokiadieniais kiek pašildo atmosferą.

Kodėl savaitei baigiantis, dar iki poilsio dienų, temperatūra ima kristi?

Pirma, daugumoje šalių savaitės pabaigoje prideda arti esančias šventes, kad žmonės galėtų švęsti keletą dienų paeiliui. Be to, penktadienis - poilsio diena musulmoniškose šalyse, o musulmonų žemėje - daugiau nei milijardas.

Su šia hipoteze galima nesutikti, bet faktas yra faktas: poilsio dienos iš tiesų šiek tiek vėsesnės už šiokiadienius. Ir sėkmė čia niekuo dėta.

Tad, jei turite tokią galimybę, poilsiaukite trečiadieniais.

VE


Moters svoriui įtakos turi meilė... vyrui

Moters svoriui įtakos turi meilė... vyrui

Mokslininkai nustatė, kad vyrai gali padaryti nemažai įtakos moterų svoriui, mat pastarųjų kūno masės pokyčiai tiesiogiai susiję su santykiais, rašoma Littleabout.com. Tyrime dalyvavo 3000 įvairaus amžiaus moterų. Pavyko nustatyti, kad romano su...


Nauja vakcina kerta ŽIV infekcijai

Naujame tyrime panaudota eksperimentinė ŽIV vakcina, tyrėjų teigimu, pirmą kartą per tokius bandymus sumažino infekcijos riziką. Vakcina - dviejų ankstesnių eksperimentinių vakcinų kombinacija - buvo duodama 16 tūkst. žmonių Tailande, didžiausiame...


Ligų prevencijos programos laukia pacientų

Negalima mažinti dėmesio ir lėšų ligų prevencijai - taip nuspręsta sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko ir ligonių kasų atstovų pasitarime. Tam tikslui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto papildomai skirta beveik 2 mln. litų...


Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Buboninio ir plaučių uždegimo protrūkis Peru jau nusinešė 14 – mečio berniuko gyvybę, o išgyventi bando dar 31 užsikrėtęs žmogus. Užkrato židinys yra visai netoli turistų pamėgto kurorto – Chicama paplūdimio. Sveikatos ministras...


Rusijoje abortus atliekančios klinikos privalės informuoti apie tokių procedūrų žalą sveikatai

Liepos 14 d. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasirašė įstatymą, kuriuo abortus atliekančios šalies klinikos, pristatydamos ar reklamuodamos savo paslaugas, privalo informuoti ir apie galimą abortų žalą sveikatai, praneša naujienų agentūra...


Tikimybė surasti idealų partnerį = 1 iš 285 tūkst.

Britų ekonomistas apskaičiavo, kad mūsų galimybės surasti idealią antrąją pusę lygios 1 iš 285 tūkst. Peteris Backus, ekonomikos dėstytojas Warwicko universitete (Didžioji Britanija) savo apskaičiavimus, pavadintus "Kodėl aš neturiu...


Reformos anatomija: kova dėl pinigų, bet ne su ligomis

Neduok Dieve, bet jeigu reikėtų operuoti galvą, kurią gydymo įstaigą rinktumėtės: kuo arčiau namų, įvykio vietos ar toliau esantį respublikinį centrą, kuriame dirba patyrę specialistai? Nebūtinai neurochirurgijos, bet kokio gydymo prireikus, kur...


Vitaminas D inkstų ligoniams padeda gyventi ilgiau

Vitaminas D inkstų ligoniams padeda gyventi ilgiau

Inkstų ligomis sergantys pacientai, kurie vartojo gydytojų jiems skirtą vitaminą D, turėjo 26 procentais mažesnę tikimybę mirti dvejų metų laikotarpiu nei tie, kas vitamino nevartojo. Vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalcį ir yra svarbus...


Minima Tarptautinė žmonių su negalia diena

Gruodžio 3-ioji - Tarptautinė žmonių su negalia diena. Šią dieną tarptautine 1992 metais paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. 1983 metais buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų problemomis ir kovoti už tai, kad...


Mobilusis telefonas galės prognozuoti gripo epidemiją

Amerikiečių mokslininkai kuria įrenginį, kuris aptiks kraujyje gripo virusą prieš ligos atsiradimo simptomus. Įrenginys bus gaminamas kaip priedas prie mobilaus telefono. Aparato pagalba bus paimtas žmogaus kraujo mėginys ir išanalizuotas...


Ketverių metų britui persodinti plaučiai

Keturmetis berniukas tapo jauniausiu Didžiojoje Britanijoje žmogumi, kuriam buvo persodinti plaučiai. Keturmečio Meisono Luiso ūgis – vos 93 centimetrai. Jam persodinti tik 11 centimetrų ilgio 140 gramų sveriantys plaučiai. Organas buvo toks...


Algimantas Čekuolis: kaip išvaikyti žiemos depresiją?

Jeigu rytą išvystate juodą tamsą už langų, o širdyje ne ką šviesiau, nesinori nei kur eiti, nei ką nors daryti, o ir vakaras nieko gera nežada, vadinasi, esate vienas iš kelių dešimčių milijonų šiaurės europiečių, tarp kurių ypač tiršta lietuvių,...


Anesteziologijos naujienos: pradėtas naudoti naujas medikamentas

Kauno medicinos universiteto klinikų Anesteziologijos klinikos gydytojai pirmieji Baltijos šalyse pradėjo naudoti naują anesteziologijos preparatą, išbandė jo veikimą ir įsitikino puikiu jo veiksmingumu. Anesteziologija ir intensyvioji terapija...


A.Čaplikas: savaitgaliais ligoniai negali likti be gydytojo pagalbos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įpareigojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigas per gripo epidemiją paslaugas teikti ir poilsio bei švenčių dienomis. Ministras įstaigas įpareigojo darbą organizuoti taip, kad kuo...


Moterys laimingiausios būdamos 28-erių

Mokslininkai nustatė, kad moterys savimi daugiausiai pasitiki ir yra patenkintos savo šeimyniniu gyvenimu ir kūno formomis netrukus prieš pasiekdamos 30 metų amžių. Tai taip pat laikotarpis, kai jos labiausiai patenkintos savo seksualiniu...


Japonijoje sukurta universali vakcina nuo gripo

Japonijoje sukurta universali vakcina nuo gripo

Japonijos mokslininkai skelbia sukūrę vakciną nuo visų gripo viruso atmainų. Jeigu jos klinikiniai tyrimai bus sėkmingi, jau po kelerių metų žmonija galės apsiginti ir nuo šimtus milijonus gyvybių galinčios nusinešti paukščių gripo pandemijos....


Vėžinių ląstelių "terminatorius" kuria ir lietuviai

Biotechnologijos visame pasaulyje laikoma viena iš perspektyviausių dabartinių mokslo sričių, galinčių įnešti didelį proveržį pačiose įvairiausiose pramonės srityse - energetikoje, medicinoje, žemės ūkyje, ekologijoje, farmacijoje. Smagu, jog kai...


Adatas pakeis pleistras

Mokslininkai skelbia gerą naujieną adatų bijantiems žmonėms: sukurtas pleistras, kuris vaistus suleis be jokių skausmingų dūrių. Tokia naujovė ateityje gali būti naudojama tiek skiepams, tiek ligoms gydyti skirtiems vaistams leisti į žmogaus...


Ar galima nusipirkti svajonių figūrą?

Kova su kilogramais tampa vis didesnės visuomenės dalies kasdienybe. Vieni vargsta su keliasdešimties kilogramų našta, kiti svajoja atsikratyti tų nelemtų penkių, skiriančių nuo jaunystėje dėvėtos suknelės. Lieknėjimo receptas iš pažiūros be galo...


Atstumas renkantis gydytoją klaipėdiečiams ne kliūtis

Nors visuose uostamiesčio mikrorajonuose atrasi veikiantį arba privačios, arba viešosios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos filialą, kai kurie klaipėdiečiai gydytoją renkasi dirbantį toli nuo jo gyvenamosios vietos. Kai kurie jų itin išrankūs...


Ar atostogos suteikia laimės?

Ar atostogos suteikia laimės?

Žmonėms daugiausiai laimės suteikia atostogų laukimas, tuo metu joms pasibaigus ir grįžus prie darbų, linksmumo lygis prilygsta neatostogavusiųjų. Tyrimą atlikę mokslininkai apklausė daugiau kaip 1,5 tūkst. Olandijos gyventojų, 974 iš jų per...


Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninėje ketverių metų berniukui su įgimta veido vystymosi anomalija atlikta pirmoji Lietuvoje veido ir kaukolės kaktinės dalies korekcijos operacija. Penkias valandas trukusią operaciją atliko jungtinė gydytojų...


Auga susidomėjimas "sunkiaisiais vaistais"

Auga susidomėjimas "sunkiaisiais vaistais"

Farmacijos kompanijos pradeda investuoti į tyrimus, kurių metu vandenilio atomas pakeičiamas į sunkesnį izotopą. Manoma, tai padidina vaistų veiksmingumą. Kovo 16 dieną Leksingtono farmacijos koncernas Masačiusetse (JAV) paskelbė apie pirmą tyrimų...


Paragino neskleisti panikos dėl gripo

Premjeras ketvirtadienį paragino neskleisti panikos dėl gripo epidemijos. Anot jo, gripo bangai pasiruošta pagal visus standartus. "Tikrai raginu visus žmones nepanikuoti ir nespekuliuoti kokia nors gal ir ne visada teisinga...


Moterys skyrybas išgyvena lengviau

Santuoka - jaudinantis aktas, o kai kuriems net naudingas ir laimingas. Tačiau ir skyrybos, kurias daugelis laiko didele tragedija, kai kuriems individams tampa ne mažiau šviesiu gyvenimo įvykiu. Naujausias britų tyrimas patvirtina, kad iširus...


JAV mokslininkai teigia nustatę, kodėl vyrai plinka

JAV mokslininkai teigia, kad jiems veikiausiai pavyko nustatyti vyrų plikimo priežastį, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė. Ekspertų grupė, publikuojanti savo tyrimų rezultatus leidinyje "Journal of Clinical...


Peties operacijos – tobulumo link

Ortopedai-traumatologai tobulino savo žinias antrą kartą organizuotuose peties artroskopijos kursuose. Peties patologija – pakankamai dažna, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių. Apie petį esančių raumenų sausgyslių degeneracija gali būti...


Panevėžyje plinta rotavirusinė infekcija

Panevėžyje stebimas rotavirusinės infekcijos padidėjimas, pranešė Panevėžio visuomenės sveikatos centras. Jo duomenimis, per praėjusių metų gruodžio mėnesį gauti 52 pranešimai apie šį virusą. Iš viso pernai Panevėžio apskrityje rotavirusiniu...


Priklausomybės ligų centre vieną gydo penkiese

Šiuo metu 15 alkoholikų ir narkomanų Kauno apskrities priklausomybės ligų centre stacionariai gydo 74 specialistai. Įstaigos vadovas paprašė savivaldybės įsteigti dar penkis naujus etatus. Įstaigos prašymas nustebino Miesto taryba apstulbo gavusi...


Kraujo netrūksta, bet ligoniai jo pakankamai negauna

Šalyje kraujo iš donorų surenkama užtektinai, tačiau pacientų artimieji teigia, kad iš jų prievarta reikalaujama atvesti savus donorus, jei artimajam reikia perpilti kraują. Kiti sergantieji skundžiasi, kad ligoninės jiems riboja perpilamą kraują,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9