REXSAN

Kauno klinikų medikai abejingi kūdikių negalavimams?

Daugiau kaip prieš dvi savaites tėvais tapusių kauniečių džiaugsmą aptemdė Kauno medikų požiūris į ką tik pasaulį išvydusią būtybę.

Maloniai išprašė lauk

Kauniečiams Mindaugui ir Linai Subačiams rugpjūčio 4-oji – ypatinga. Tądien jie tapo tėvais. „Šis mažylis labai lauktas”, – tėvyste džiaugėsi buvęs Seimo narys.

Kauno medicinos universitetinėse klinikose (KMUK) gimdyvė kartu su sūneliu Dominyku praleido tris dienas ir laukė pirmojo vizito pas šeimos gydytoją Šilainių poliklinikoje, kuris buvo numatytas po savaitės – rugpjūčio 11 d.

Apsilankymo išvakarėse tėvai pastebėjo, kad staiga ėmė geltonuoti sūnelio oda ir akių obuoliai. Skaitę nemažai literatūros apie naujagimių geltą, jiedu nusprendė kuo skubiau kreiptis į medikus pagalbos. „Žinau, kad šią ligą reikia skirstyti į dvi grupes. Pirmuoju atveju tai yra fiziologinė norma, kai vaikelio organizme esančio bilirubino kiekis neviršija normos, todėl jokio gydymo nereikia. Tačiau būna ir kitaip”, – minutes, kai jo akyse ėmė keistis sūnaus kūnelio spalva, prisiminė M.Subačius.

Šeimos gydytoja jam patarė keliauti tiesiai į KMUK stacionarą. Čia mažyliui čia buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad smarkiai padidėjęs  bilirubino kiekis kraujyje.”Netikėtai atsiradusi gydytoja, kurios pavardės nenoriu minėti, nusistebėjo, kaip mes čia patekome, ir, galima sakyti, maloniai išprašė į ligoninės priimamąjį”, – pasakojo M.Subačius. Pastarajame medikai tėvams pareiškė, kad čia priimami tik mėnesio sulaukę kūdikiai. Negavę reikiamos pagalbos tėvai su mažuoju ligoniuku grįžo namo.

Tėvus kankina nežinia

Jau kitą rytą sutuoktiniai sulaukė skambučio iš Šilainių poliklinikos. Medikė liepė kuo skubiau pasiimti siuntimą iš šeimos gydytojo ir vykti į KMUK. Esą kolegos iš šios gydymo įstaigos pasigedo mažylio, kuriam smarkiai padidėjęs bilirubino kiekis kraujyje.

Atvykus į KMUK, Dominyko jau laukė būrys medikų. Mažyliui skubiai buvo atlikta fototerapija – gydymas šviesa. Ją atliekant kūdikis guldomas po specialia lempa, kuri padeda iš organizmo greičiau pašalinti bilirubiną.

„Kitą rytą mažylis jautėsi jau kur kas geriau”, – atsiduso laimingas tėvas. Tačiau dabar vyrą nerimauti verčia mintys, ką reikės daryti ir kur kreiptis, jei jo atžalai ir vėl netikėtai prireiks medikų pagalbos.”Manau, kad KMUK administracijoje trūksta vadybos. Jei Lenino laikais sakydavo, kad vadovaujamąjį postą gali užimti ir virėjas, ir santechnikas, manau, šiais laikais atsakingas pareigas galima patikėti tik žmogui, kuris turi vadybininko gyslelę”, – apmaudo dėl medikų abejingumo mažajam neslėpė M.Subačius.

Naktį „parduotuvė” dirba

Paklaustas, kaip turėtų elgtis tėvai, jei dar kartą atsidurtų panašioje situacijoje, KMUK direktorius operacinei medicinai Rytis Rimdeika nusistebėjo, kad buvęs Seimo narys neišmano apie viešųjų paslaugų  organizavimą ir jų teikimą.

„Tokias pareigas užėmęs žmogus turi žinoti, kad, naktį atvykęs dėl planinių paslaugų, kaip ir atėjęs į parduotuvę tuo pačiu paros metu, jis jų negaus. Jei būklė išties bloga, priimamojo durys atviros. Visai nesvarbu, ar pacientas – šimtametis, ar vos kelių dienų kūdikis”, – kalbėjo medikas. R.Rimdeikos žiniomis, mažylio sveikatos būklė nebuvo kritiška, medikai jam atliko būtinus tyrimus ir paskyrė gydymą.

„Galbūt tėvai norėjo daugiau, nei buvo galima padaryti, – svarstė profesorius. – Kūdikių gelta – dažna liga. Matydami, kad padėtis išties bloga, tokių mažylių mes net neišleidžiame iš ligoninės.”

Išgirdusi šią istoriją, Šilainių poliklinikos gydytojų konsultacinės komisijos pirmininkė gydytoja Renata Čeidienė neslėpė nuostabos. Esą mažųjų pacientų sveikata medikams ypač svarbi. „Nežinau, kokie veiksniai tuo metu suveikė. Sunku komentuoti, mat nesu susidūrusi su panašiomis situacijomis, – pečiais gūžčiojo medikė, kitą kartą tėvams patarusi pagalbos kreiptis į šeimos gydytoją arba pediatrą. – Jei padėtis kritiška, yra vietų, kur priimama ir be siuntimo. Viena tokių – būtinosios pagalbos skyrius.”

TAIP PAT SKAITYKITE