Lapkričio 29d. Pirmadienis

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

2015 Spalio 19d.
Peržiūrų skaičius: 21438

Pastarąjį dešimtmetį netyla diskusijos apie kamienines ląsteles ir jų panaudojimą klinikinėje praktikoje. Dažniausiai diskutuojama apie etinius embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimo aspektus. Šios kamieninės ląstelės gaunamos iš ankstyvosios stadijos embriono (blastocistos), sukurto pagalbinio (dirbtinio) apvaisinimo metu. Tokiu būdu kyla etinis „embrionų žudymo“ klausimas. Tačiau kamieninių ląstelių yra ir suaugusiame organizme. Praktiškai visuose organuose ir audiniuose yra kamieninių ląstelių klodai, iš kurių ir vyksta audinių regeneracija jau suaugusiame organizme.

Didžiausias praktinis pritaikymas žadamas vadinamosioms mezenchiminėms kamieninėms ląstelėms (MKL). Buvo pastebėtos jų stiprios regeneracinės savybės. Jos pradėtos naudoti kaulų, kremzlių, raumenų, neuronų regeneracijai, gydant nudegimus, kai kurias sunkias imunologines ar autoimunines ligas. Didžiausi šių ląstelių šaltiniai organizme – kaulų čiulpai ir riebalinis audinys. Iš šių audinių nesudėtinga MKL išskirti ir pagausinti laboratorijos sąlygomis.

Paskutiniaisiais metais aktyviai pradėtas naudoti riebalinis audinys įvairiausiems ląstelių preparatams gaminti. Tokie preparatai jau plačiai naudojami grožio industrijoje. Tačiau kuo toliau, tuo platesnės galimybės atsiveria riebalinio audinio preparatų naudojimui įvairiose regeneracinės medicinos srityse.

Kas yra riebalinio audinio stromos vaskulinės frakcijos (SVF) kamieninės ląstelės?

SVF yra šviežiai išskirtų heterogeninių ląstelių frakcija, gaunama iš paprasto riebalinio audinio ar riebalinio lipoaspirato. SVF išgryninamos iš abiejų lipoaspirato sluoksnių – ir iš riebalinio, ir iš skystosios dalies, likusios po aspirato fermentinio apdorojimo. Kitaip tariant, SVF yra tos ląstelės, kurios lieka pašalinus iš aspirato kraujo ir riebalų ląsteles. Tai yra įvairaus subrendimo laipsnio ir daugelį funkcijų atliekančių ląstelių mišinys: kamieninių, brandesnių ir pilnai subrendusių ląstelių. Grynai kamieninių ląstelių SVF mišinyje būna apie 2-10%.

Tokiu atveju poodinis riebalinis sluoksnis yra puikus SVF ir tuo pačiu kamieninių ląstelių šaltinis. Nemažai klinikinių tyrimų atlikta tyrinėjant šių ląstelių regeneracines savybes ir vaidmenį regeneracinėje medicinoje. Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinio Sveikatos Instituto (National Institute of Health, NIH) klinikinių tyrimų duomenų bazėje yra registruoti 36 SVF klinikiniai tyrimai, atliekami 11-oje šalių. Galime palyginti, kad tame pačiame registre jau mūsų minėtų populiariausių kamieninių ląstelių – mezenchiminių (MKL) – registruota 143 klinikiniai tyrimai.

SVF dažniausiai yra išgryninamos ląstelių laboratorijose, laikantis griežtų standartų. Reikalavimai tokioms laboratorijoms ir jų sukuriamiems produktams yra nurodytos JAV Maisto ir Vaistų Agentūros (Food and Drug Administration, FDA), Europos Medicinos Agentūros (European Medicines Agency, EMEA) tinklapiuose, taip pat reguliuojamos kiekvienos šalies vietinių atsakingų institucijų ir kontroliuojančių įstaigų. Taip pat JAV Farmakopėjoje (United States Pharmacopeia, USP) yra nuorodos į tokių produktų grynumą, veiksmingumą, kokybės kontrolę.

Šiuo metu įvairiose laboratorijose dažniausiai SVF ląstelės yra išgryninamos iš riebalinio audinio naudojant: a) plovimo techniką; b) fermentinį atskyrimą/mechaninį suardymą; c) centrifugavimo metodą SVF atseparavimui ir izoliacijai; d) pagausinimą kultivuojant ir išgaunant riebalinio audinio kamienines ląsteles. Visais būdais išgrynintos ląstelės gali būti panaudotos tiesiog tuoj pat po išskyrimo, arba gali būti užšaldytos ir panaudotos vėliau ateityje.

SVF panaudojimas dirbtinio apvaisinimo procedūrose embriono įsitvirtinimui pagerinti

Dažnai pacientai, atlikę ne vieną dirbtinio apvaisinimo procedūrą  (angl. in vitro fertilization, IVF) ir nesulaukę norimo rezultato, kelia klausimus: kodėl IVF procedūros dažnai baigiasi nesėkme? nuo ko priklauso IVF sėkmė?

Į daugybę klausimų jau yra atsakyta, ir, žinoma, kad IVF sėkmė labiausiai priklauso nuo embriono kokybės ir gimdos gleivinės pasiruošimo priimti embrioną (receptyvumo). Tik labai geros kokybės embrionai implantuojasi į pasiruošusią gimdos gleivinę – tik tuomet įvyksta pastojimas ir ateina lauktas nėštumas.

Tačiau laboratorijos sąlygomis nustatyta (atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūras), kad ne visi embrionai išsivysto į labai geros kokybės blastocistas (vėlyvosios stadijos embrionas) penktą parą. Didelė jų dalis sustoja vystytis anksčiau. Taip pat ir patalpinus labai geros kokybės blastocistą, ne visada procedūra baigiasi lauktu nėštumu. Net ir labai geros kokybės embrionai gali sustoti vystytis gimdoje taip ir nesiimplantavę joje.

Dažniausia priežastis, dėl ko nesiimplantuoja net ir geros kokybės embrionai, – bloga lytinių ląstelių (kiaušialąsčių, spermatozoidų) kokybė IVF metu arba gimdos gleivinės kokybė embriono patalpinimo metu, tai yra jos receptyvumas (gebėjimas priimti embrioną). Įvairių šalių duomenys rodo, kad tik 25% embrionų vystosi gimdoje toliau ir implantuojasi. Kita vertus, pastojimo procentas po IVF taip pat ženkliai priklauso nuo moters amžiaus: po IVF procedūrų pastoja 45-50% moterų iki 35 metų amžiaus ir tik 15% virš 40 metų.

Taigi, po kelių nepavykusių IVF moterys dažnai klausia: ką man reikėtų daryti toliau? ar mano gimda nepriima embrionų, jei aš negaliu pastoti ir išnešioti kūdikio?

Galime pasidžiaugti, kad ir šiuo klausimu mokslas juda į priekį ir atrandama vis naujų būdų, kaip padidinti gimdos gleivinės receptyvumą. Čia atsiveria naujos galimybės ir kamieninių ląstelių – MKL ir SVF – panaudojimui.

Kas tai yra SVF ląstelės?

SVF terapijos metu iš riebalinio audinio išskiriamas įvairių ląstelių misšinys, iš kurio yra išgryninamos kamieninės ląstelės. SVF ląstelių mišinyje yra adipocitų, mezenchiminių kamieninių ląstelių, endotelio progenitorių, T, B ląstelių ir riebalinio audinio makrofagų.

Kiekviena šių ląstelių grupė pasižymi unikaliomis savybėmis. Pre-adipocitai yra riebalinių ląstelių pirmtakai. Mezenchiminės kamieninės ląstelės šiuo metu jau labai plačiai naudojamos regeneracinėje medicinoje įvairioms ligoms gydyti, nes jos gali diferencijuotis į kaulų, kremzlių, raumenų ar riebalų ląsteles. Emdotelio progenitoriai atlieka svarbų vaidmenį įvairuose regeneracijos procesuose, naudojami įvairių organų vidinių ertmių ir gleivinių regeneracijoje. Kitos SVF mišinio ląstelės atlieka įvairias imunomoduliacines funkcijas, netgi kovoja su vėžio ląstelėmis.

Kaip atliekama SVF paėmimo procedūra?

Norint pagaminti SVF preparatą, iš paciento turi būti paimtas riebalinio audinio gabalėlis arba lipoaspiratas. Minimalios invazinės procedūros metu paimamas nedidelis poodinio riebalinio audinio kiekis ar tai atliekama lipoaspiracijos būdu (riebalų nusiurbimo procedūra).

SVF mišinio ląstelės yra turtingos įvairių augimo veiksnių, tačiau aspirate būna ir baltųjų ar raudonųjų kraujo kūnelių, fibroblastų ar kitų ląstelių. Todėl lipoaspiratas ar tam tikrais fermentais apdorotas riebalinis audinys yra dar papildomai ruošiamas, atliekant įvairias manipuliacijas: “plaunamas”, centrifuguojams, norint atskirti nereikalingą audinių masę nuo pagrindinių SVF ląstelių. Įvairios manipuliacijos trunka apie keletą valandų, o taip apdorotos ląstelės paruošiamos tiesioginiam paciento vartojimui.

Riebalinis audinys ar lipoaspiratas paimamas naudojant vietinę nejautrą. Tai yra nesudėtinga, neskausminga ir visiškai nepavojinga procedūra.

SVF yra labia artimos MKL, nes šios ląstelės yra tos pačios kilmės. Dėl tos pačios priežasties SVF pasižymi labai panašiomis savybėmis, kaip ir MKL – jos sugeba regeneruoti raumenų, kraujagyslių, kasos, neuronų, kepenų audinį ar įvairias kraujodaros audinius.

SVF panaudojimas nevaisingumui gydyti – gimdos gleivinei paruošti ir embriono implantacijai pagerinti

UAB „Medicinos biotechnologijų centre“ jau įdiegta nauja technologija – SVF infuzija į gimdos ertmę. Tai atliekama pagal analogiškas procedūras, taikomas kitose šalyse. Pavyzdžiui, Turkijoje atliekamos iš kaulų čiulpų išskirtų kamieninių ląstelių infuzijos į gimdos ertmę, siekiant padidinti gimdos receptyvumą embrionui, esant plonam endometrui ar neįsitvirtinus embrionams net po kelių IVF procedūrų. Tačiau kaulų čiulpai labai reikalingi suaugusiam organizmui, nes iš jų nuolat atsinaujina visos kraujodaros ląstelės ir nuolat gaminasi nauji kraujo kūneliai.
„Medicinos biotechnologijų centre“, atliekant ląstelių infuzijos procedūras, naudojami alternatyvūs kamieninių ląstelių šaltiniai, kai ląstelės yra gaunamos iš riebalinio audinio aspirato.  Riebalinio audinio perteklius nėra būtinas organizmui, todėl nusiurbus jo perteklių, galima atskirti SVF ir tikslingai jas panaudoti. Toks pažangios terapijos preparatas naudojamas grožio procedūrose, kaulų ir kremzlių regeneracijai, taip pat ir gimdos gleivinės regeneracijai bei embriono receptyvumui didinti.
Pati SVF suleidimo procedūra atliekama nesudėtingai, kaip intrauterininė inseminacija (IUI).

Kitos technologijos embriono implantacijai pagerinti

Prancūzai sukūrė preparatą Endocell® (Genbiotech). Šis ląstelių preparatas naudojamas siekiant paskatinti blastocistų formavimąsi mėgintuvėlyje in vitro ir padidinti implantacijos dažnį.

IVF procedūros sėkmę nusako embrionų implantacijos dažnis. Susiformavusi blastocista (vėlyvos stadijos embrionas) leidžia atrinkti tik pačios geriausios kokybės embrionus, turinčius didžiausią tikimybę įsitvirtinti gimdoje. Šioje stadijoje embrionas jau yra pasiruošęs sąveikai su gimdos gleivine, kurioje jau susitinka vaisiaus ir motinos genomai.

Todėl buvo sugalvota, kad, auginant embrioną kartu (ko-kulktivuojant) su motinos kamieninėmis ląstelėmis, embrionui dar iki blastocistos stadijos bus sutiprintas ryšys su motinos genomu, ir tokiu būdu bus padidintas impalantacijos dažnis. Kitaip sakant, embrionas dar mėgintuvėlyje bus supažindinamas su motinos gimdos aplinka. Kamienines ląsteles nesudėtinga išskirti iš kiekvieno organizmo ir pagausinti laboratorijos in vitro sąlygomis. Tačiau tai reikalauja tam tikrų personalo žinių ir gebėjimų. Kita vertus, tai užima nemažai laiko, siekiant pagausinti ir išgryninti atitinkamą ląstelių kiekį. Todėl ir buvo sukurti komerciniai preparatai, kurie leidžia personalui paruošti reikiamą ląstelių skaičių embriono ko-kultivavimui vos per 10 minučių. Endocell® yra pirmasis produktas, pagamintas Genevrier Biotechnology kompanijos, gavęs licenciją prekybai, kurią išdavė Prancūzijos Sveikatos Agentūra. Produktas išleidžiamas kaip 4 šulinėlių lėkštelė, padengta pacientės emdometro ląstelių sluoksniu, kurioje kultivuojami (auginami) embrionai po pagalbinio apvaisinimo procedūros (IVF), siekiant pagerinti jų vystymąsi prieš pat implantacijos procesą į gimdą.

Daugiau informacijos www.endocell.fr.

Parengė

Med. Dr. Živilė Gudlevičienė
UAB Medicinos biotechnologijų centro direktorė
www.medbio.center


Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė apklaustų Lietuvos moterų nežino, kokie yra krūties vėžio požymiai. Tai rodo projekto "Nedelsk" užsakymu rinkos analizės ir tyrimų grupės RAIT gegužės 4-8 dienomis atlikta gyventojų apklausa. Anot tyrimo, su krūties vėžio požymiais...


Sukurti žmogaus organizmą iš vidaus galintys gydyti nanorobotai

JAV Kalifornijos technologijų instituto mokslininkai pateikė pirmuosius įrodymus, jog jų sukurtos pagal molekulinius žymenis aktyvuojamos ir į paciento kraują injekuojamos nanodalelės nukeliauja iki auglio židinio ir, pritaikant RNR...


Gripo epidemija artėja prie Kauno

Gripo epidemija artėja prie Kauno

Gripo aktyvumas Kauno mieste sparčiai auga, praneša Kauno visuomenės sveikatos centras. Per praėjusią savaitę (sausio 7-11 d.) Kaune buvo užregistruota 120 naujų sergamumo gripu atvejų. Nuo gripo sveikiems asmenims dar galima skiepytis, paskelbus...


10 auksinių Alberto Einšteino citatų

10 auksinių Alberto Einšteino citatų

Albertas Einšteinas (Albert Einstein), gimęs 1879 m. kovo 14 d., miręs 1955 m. balandžio 18 d., žinia, buvo vokiečių fizikas, suformulavęs reliatyvumo teoriją, nemažai nuveikęs kvantinės mechanikos, statistinės mechanikos ir kosmologijos srityse,...


Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Lietuvos AIDS centras kviečia nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV. Ši akcija vyks vasario 13 - 20 d. Norintys pasitikrinti laukiami Lietuvos AIDS centre 9 - 15 val., Vytenio g. 59/37, Vilniuje. Visi pasitikrinusieji gaus akcijos...


Bjaurus oras didina prostatos vėžio tikimybę

Šiaurės šalyse vyraujantis šaltas ir debesuotas oras daugeliui vyrų gali padidinti prostatos vėžio tikimybę, teigia mokslininkai. Mokslininkai mano, kad šalto oro bei saulės trūkumo kombinacija galėtų paaiškinti, kodėl šiaurės šalyse tokių...


Mokslininkai išaiškino, kaip veikia pakartotinės vakcinos

Mokslininkai išaiškino, kaip veikia pakartotinės vakcinos

Kai kurių vakcinų sudėtyje turi būti ne tik bakterijų ar virusų komponentų, į kuriuos nukreipta apsauginė imuninės sistemos reakcija, bet ir ingredientų, kurie skatina šį atsaką. Dauguma antibakterinių ar antivirusinių vakcinų komponentai turi...


Kaip padėti sausoms akims

Rūpinamės savo oda ir plaukais, tačiau pamirštame akis. Ir sunerimstame tik tada, kai jos sunegaluoja. Apie sausų akių sindromą kalbamės su akių gydytoja Rasa Bagdoniene. - Kas yra sausų akių sindromas? - Tai simptomų visuma, kurie sukelia akies...


Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Keičiama medicinos norma užtikrins teisę gydytojams rezidentams akušeriams ginekologams atsisakyti atlikti abortą. Viešojoje erdvėje tai sukėlė įvairių ginčų ir nuogąstavimų. Ar sugebės jaunieji gydytojai padėti moteriai nelaimės atveju? Ar išmoks...


Išsėtinė sklerozė – grėsmė jaunų žmonių darbingumui

Gydytojų teigimu, dažnai paralyžiumi pasibaigiančios išsėtinės sklerozės priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau ji dažniau pasitaiko Šiaurės ir Vakarų šalyse. Paprastai ši 20-40 metų žmonėms pasireiškianti liga vis dažniau paliečia paauglius ir...


Sąrašą vėl papildė pigesniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministras antrą kartą kompensuojamųjų vaistą sąrašą pildo pigesniais medikamentais. Ministro įsakymu į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukta dvidešimt pigesnių preparatų onkologinės, psichikos, kraujagyslių, kaulų retėjimo,...


Surastas senėjimo genas

Mokslininkai tikisi, jog pirmąkart identifikavus ilgaamžiškumo geną, pavyktų surasti ir būdų, padėsiančių žmonėms gyventi ilgiau. Kaip praneša „The Daily Telegrapgh", mokslininkams pavyko nustatyti geną, kuris lemia biologinį žmogaus...


Pacientas gali pasirinkti ne tik šeimos gydytoją, bet ir psichiatrą

Dabar pacientai turi galimybę atskirai pasirinkti ir šeimos gydytoją, ir pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantį psichiatrą. Taip numatyta šių metų kovo viduryje sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeistoje Gyventojų prisirašymo...


Apgamai – grožis ar liga?

Apgamai – grožis ar liga?

Žmonės yra vieninteliai primatai, neturintys apgamų ant delnų. Tačiau kitose kūno vietose jų turi beveik kiekvienas. Vieni mano, kad apgamai yra individualybės ir grožio požymis, kiti įsitikinę, kad iš jų galima spėti žmogaus likimą. Tačiau...


Šiuolaikinės kepenų kraujagyslių procedūros - tik Kaune

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) įdiegtos modernios kraujagyslių procedūros, papildančios kepenų transplantaciją. Prieš keletą mėnesių 23 metų pacientei, sergančiai ūmine kepenų venų tromboze, suformuotas transjugulinis intrahepatinis...


Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Per karščius į vaistines atskuba ir turintieji širdies problemų, ir persišaldę ar įvairių uždegimų kamuojami žmonės. "Karščiai ypač sunkus metas žmonėms, turintiems širdies negalavimų. Perkami magnio, kalio preparatai, kurie būtini atkurti...


Kaip apsisaugoti nuo naujo tipo gripo viruso

Neseniai atrastas žmonėms pavojingas naujo tipo gripo virusas, turintis kiaulių, paukščių ir žmogaus gripo virusų genų. Toks derinys pasaulyje aptiktas pirmą kartą. Jau yra įrodymų, kad šį virusą vieni kitiems perduoda žmonės. Užsikrėtus naujo...


ŽIV ligą pristabdo tik griežtas gydymo režimas

ŽIV ligą pristabdo tik griežtas gydymo režimas

Vos 1-3 kartus per mėnesį neišgėrus paskirtų antiretrovirusinių vaistų, ŽIV ligos gydymo efektyvumas sumažėja dramatiškai, praneša Lietuvos AIDS centras. Naujausių tyrimų duomenimis, jei pacientai išgėrė mažiau nei 80 proc. skirtų vaistų,...


Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D itin svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, mat didesni jo kiekiai padeda išvengti su amžiumi atsirandančių atminties problemų. Tokią išvadą padarė amerikiečių ir britų mokslininkai iš Mičigano ir Kembridžo universitetų. Jų tyrime dalyvavo...


Bioinžinieriai ėmėsi kepenų

Mokslininkams pirmąkart pavyko išauginti kepenų audinį, kuris - bent jau laboratorijoje - funkcionuoja visai kaip žmogaus organizme. Sekantis žingsnis - išsiaiškinti, ar sukurtosios kepenys toliau dirbs gyvūnų organizme. Tikimasi, kad...


Mažai angliavandenių turinti dieta kenkia arterijoms

Dėl mažai angliavandenių turinčios dietos gali užsikimšti arterijos ir padidėti širdies smūgio ir insulto rizika, rodo JAV atliktas tyrimas. Prieš dešimtmetį išpopuliarėjo dieta, kai valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių vartojama...


Ar teisingai geriate vaistus?

Ar teisingai geriate vaistus?

Net jei informaciniame vaistų vartojimo lapelyje nurodoma tabletes nuryti užgeriant vandeniu, dauguma žmonių tai tiesiog užmiršta. Tačiau nurodymai nerašomi be priežasties. Jei ir atrodo, kad pavyko vaistus nuryti, jie gali kuriam laikui užstrigti...


Iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sukurti „dirbtiniai kaulai“

Iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sukurti „dirbtiniai kaulai“

Granados (Ispanija) mokslininkai užpatentavo naują biomedžiagą, iš virkštelės kamieninių ląstelių, kurios dėka palengvins gamybą kaulinio audinio – dirbtinio kaulo. Medžiaga, kurią sudaro aktyvuotos anglies pluoštas, skatina ląstelių...


Neįgaliųjų organizacijos apie Nacionalinį susitarimą: socialinė atskirtis dar stiprinama

Trečiadienį planuojamą pasirašyti Nacionalinį susitarimą kritikuojančios neįgaliųjų organizacijos tvirtina, kad šis dokumentas ir būsimi Vyriausybės žingsniai dar sustiprins esamą socialinę atskirtį. Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas...


Kritika padeda besipešančioms poroms

Kritika padeda besipešančioms poroms

Mokslininkai atkleidė neįtikėtiną dalyką – bandymas matyti tik gerąją partnerio pusę besipešančioms poroms ne tik nepadeda, bet ir dar labiau žlugdo jų santykius. Kelis metus vykęs tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 900 naujai...


Salmonelių agresyvumas kosmose išauga tris kartus

Salmonelių agresyvumas kosmose išauga tris kartus

Mokslininkus jau senai domina ne tik žmogaus organizmo pokyčiai esant ilgalaikėje nesvarumo būsenoje, tačiau ir bakterijų bei virusų reakcija į tokius aplinkos pokyčius. Tuo labiau, jog žmogaus viduje yra tūkstančiai naudingų, o kartais ir žalingų...


Privalomasis sveikatos (ne)draudimas

Šiandien apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas diskutuojama itin karštai. Viešumoje koneveikiama daugybė situacijų, detalių ir aspektų, kurie gadina žmonėms gyvenimą. Nenoriu leistis į šias detales, tačiau išsakysiu keletą pastebėjimų apie...


Pernai Lietuvoje diagnozuota 180 naujų ŽIV užsikrėtimo atvejų

Iš viso šiuo virusu nuo 1988-ųjų, kai užfiksuotas pirmasis ŽIV atvejis Lietuvoje, užsikrėtė 1581 žmonės. Pernai naujų ŽIV atvejų užregistruota dvigubai daugiau nei 2008 metais. Tuomet medikai nustatė 95 naujus ŽIV atvejus, 2007-aisiais - 106,...


Žarnyno veiklos sutrikimai - šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė

Žarnyno veiklos sutrikimai - šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė

Jeigu jus kankina vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, sunkumo jausmas, jūs tikrai nesate vienišas su šia problema. Tai daugybės Vakarų šalių gyventojų problema, kurią sąlygoja netinkama mityba ir judėjimo stoka. Tačiau nemaloni savijauta nėra...


Krioterapija arba gydymas šalčiu

"Esu girdėjus apie naują procedūrą - krioterapiją. Gal galite plačiau apie ją parašyti, kada ji tinkama?" Krioterapijos esmė ta, kad organizme, reaguojančiame į labai žemą - maždaug minus 130-160 laipsnių Celsijaus - temperatūrą,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9