Gegužės 21d. Šeštadienis

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

2015 Spalio 19d.
Peržiūrų skaičius: 21438

Pastarąjį dešimtmetį netyla diskusijos apie kamienines ląsteles ir jų panaudojimą klinikinėje praktikoje. Dažniausiai diskutuojama apie etinius embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimo aspektus. Šios kamieninės ląstelės gaunamos iš ankstyvosios stadijos embriono (blastocistos), sukurto pagalbinio (dirbtinio) apvaisinimo metu. Tokiu būdu kyla etinis „embrionų žudymo“ klausimas. Tačiau kamieninių ląstelių yra ir suaugusiame organizme. Praktiškai visuose organuose ir audiniuose yra kamieninių ląstelių klodai, iš kurių ir vyksta audinių regeneracija jau suaugusiame organizme.

Didžiausias praktinis pritaikymas žadamas vadinamosioms mezenchiminėms kamieninėms ląstelėms (MKL). Buvo pastebėtos jų stiprios regeneracinės savybės. Jos pradėtos naudoti kaulų, kremzlių, raumenų, neuronų regeneracijai, gydant nudegimus, kai kurias sunkias imunologines ar autoimunines ligas. Didžiausi šių ląstelių šaltiniai organizme – kaulų čiulpai ir riebalinis audinys. Iš šių audinių nesudėtinga MKL išskirti ir pagausinti laboratorijos sąlygomis.

Paskutiniaisiais metais aktyviai pradėtas naudoti riebalinis audinys įvairiausiems ląstelių preparatams gaminti. Tokie preparatai jau plačiai naudojami grožio industrijoje. Tačiau kuo toliau, tuo platesnės galimybės atsiveria riebalinio audinio preparatų naudojimui įvairiose regeneracinės medicinos srityse.

Kas yra riebalinio audinio stromos vaskulinės frakcijos (SVF) kamieninės ląstelės?

SVF yra šviežiai išskirtų heterogeninių ląstelių frakcija, gaunama iš paprasto riebalinio audinio ar riebalinio lipoaspirato. SVF išgryninamos iš abiejų lipoaspirato sluoksnių – ir iš riebalinio, ir iš skystosios dalies, likusios po aspirato fermentinio apdorojimo. Kitaip tariant, SVF yra tos ląstelės, kurios lieka pašalinus iš aspirato kraujo ir riebalų ląsteles. Tai yra įvairaus subrendimo laipsnio ir daugelį funkcijų atliekančių ląstelių mišinys: kamieninių, brandesnių ir pilnai subrendusių ląstelių. Grynai kamieninių ląstelių SVF mišinyje būna apie 2-10%.

Tokiu atveju poodinis riebalinis sluoksnis yra puikus SVF ir tuo pačiu kamieninių ląstelių šaltinis. Nemažai klinikinių tyrimų atlikta tyrinėjant šių ląstelių regeneracines savybes ir vaidmenį regeneracinėje medicinoje. Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinio Sveikatos Instituto (National Institute of Health, NIH) klinikinių tyrimų duomenų bazėje yra registruoti 36 SVF klinikiniai tyrimai, atliekami 11-oje šalių. Galime palyginti, kad tame pačiame registre jau mūsų minėtų populiariausių kamieninių ląstelių – mezenchiminių (MKL) – registruota 143 klinikiniai tyrimai.

SVF dažniausiai yra išgryninamos ląstelių laboratorijose, laikantis griežtų standartų. Reikalavimai tokioms laboratorijoms ir jų sukuriamiems produktams yra nurodytos JAV Maisto ir Vaistų Agentūros (Food and Drug Administration, FDA), Europos Medicinos Agentūros (European Medicines Agency, EMEA) tinklapiuose, taip pat reguliuojamos kiekvienos šalies vietinių atsakingų institucijų ir kontroliuojančių įstaigų. Taip pat JAV Farmakopėjoje (United States Pharmacopeia, USP) yra nuorodos į tokių produktų grynumą, veiksmingumą, kokybės kontrolę.

Šiuo metu įvairiose laboratorijose dažniausiai SVF ląstelės yra išgryninamos iš riebalinio audinio naudojant: a) plovimo techniką; b) fermentinį atskyrimą/mechaninį suardymą; c) centrifugavimo metodą SVF atseparavimui ir izoliacijai; d) pagausinimą kultivuojant ir išgaunant riebalinio audinio kamienines ląsteles. Visais būdais išgrynintos ląstelės gali būti panaudotos tiesiog tuoj pat po išskyrimo, arba gali būti užšaldytos ir panaudotos vėliau ateityje.

SVF panaudojimas dirbtinio apvaisinimo procedūrose embriono įsitvirtinimui pagerinti

Dažnai pacientai, atlikę ne vieną dirbtinio apvaisinimo procedūrą  (angl. in vitro fertilization, IVF) ir nesulaukę norimo rezultato, kelia klausimus: kodėl IVF procedūros dažnai baigiasi nesėkme? nuo ko priklauso IVF sėkmė?

Į daugybę klausimų jau yra atsakyta, ir, žinoma, kad IVF sėkmė labiausiai priklauso nuo embriono kokybės ir gimdos gleivinės pasiruošimo priimti embrioną (receptyvumo). Tik labai geros kokybės embrionai implantuojasi į pasiruošusią gimdos gleivinę – tik tuomet įvyksta pastojimas ir ateina lauktas nėštumas.

Tačiau laboratorijos sąlygomis nustatyta (atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūras), kad ne visi embrionai išsivysto į labai geros kokybės blastocistas (vėlyvosios stadijos embrionas) penktą parą. Didelė jų dalis sustoja vystytis anksčiau. Taip pat ir patalpinus labai geros kokybės blastocistą, ne visada procedūra baigiasi lauktu nėštumu. Net ir labai geros kokybės embrionai gali sustoti vystytis gimdoje taip ir nesiimplantavę joje.

Dažniausia priežastis, dėl ko nesiimplantuoja net ir geros kokybės embrionai, – bloga lytinių ląstelių (kiaušialąsčių, spermatozoidų) kokybė IVF metu arba gimdos gleivinės kokybė embriono patalpinimo metu, tai yra jos receptyvumas (gebėjimas priimti embrioną). Įvairių šalių duomenys rodo, kad tik 25% embrionų vystosi gimdoje toliau ir implantuojasi. Kita vertus, pastojimo procentas po IVF taip pat ženkliai priklauso nuo moters amžiaus: po IVF procedūrų pastoja 45-50% moterų iki 35 metų amžiaus ir tik 15% virš 40 metų.

Taigi, po kelių nepavykusių IVF moterys dažnai klausia: ką man reikėtų daryti toliau? ar mano gimda nepriima embrionų, jei aš negaliu pastoti ir išnešioti kūdikio?

Galime pasidžiaugti, kad ir šiuo klausimu mokslas juda į priekį ir atrandama vis naujų būdų, kaip padidinti gimdos gleivinės receptyvumą. Čia atsiveria naujos galimybės ir kamieninių ląstelių – MKL ir SVF – panaudojimui.

Kas tai yra SVF ląstelės?

SVF terapijos metu iš riebalinio audinio išskiriamas įvairių ląstelių misšinys, iš kurio yra išgryninamos kamieninės ląstelės. SVF ląstelių mišinyje yra adipocitų, mezenchiminių kamieninių ląstelių, endotelio progenitorių, T, B ląstelių ir riebalinio audinio makrofagų.

Kiekviena šių ląstelių grupė pasižymi unikaliomis savybėmis. Pre-adipocitai yra riebalinių ląstelių pirmtakai. Mezenchiminės kamieninės ląstelės šiuo metu jau labai plačiai naudojamos regeneracinėje medicinoje įvairioms ligoms gydyti, nes jos gali diferencijuotis į kaulų, kremzlių, raumenų ar riebalų ląsteles. Emdotelio progenitoriai atlieka svarbų vaidmenį įvairuose regeneracijos procesuose, naudojami įvairių organų vidinių ertmių ir gleivinių regeneracijoje. Kitos SVF mišinio ląstelės atlieka įvairias imunomoduliacines funkcijas, netgi kovoja su vėžio ląstelėmis.

Kaip atliekama SVF paėmimo procedūra?

Norint pagaminti SVF preparatą, iš paciento turi būti paimtas riebalinio audinio gabalėlis arba lipoaspiratas. Minimalios invazinės procedūros metu paimamas nedidelis poodinio riebalinio audinio kiekis ar tai atliekama lipoaspiracijos būdu (riebalų nusiurbimo procedūra).

SVF mišinio ląstelės yra turtingos įvairių augimo veiksnių, tačiau aspirate būna ir baltųjų ar raudonųjų kraujo kūnelių, fibroblastų ar kitų ląstelių. Todėl lipoaspiratas ar tam tikrais fermentais apdorotas riebalinis audinys yra dar papildomai ruošiamas, atliekant įvairias manipuliacijas: “plaunamas”, centrifuguojams, norint atskirti nereikalingą audinių masę nuo pagrindinių SVF ląstelių. Įvairios manipuliacijos trunka apie keletą valandų, o taip apdorotos ląstelės paruošiamos tiesioginiam paciento vartojimui.

Riebalinis audinys ar lipoaspiratas paimamas naudojant vietinę nejautrą. Tai yra nesudėtinga, neskausminga ir visiškai nepavojinga procedūra.

SVF yra labia artimos MKL, nes šios ląstelės yra tos pačios kilmės. Dėl tos pačios priežasties SVF pasižymi labai panašiomis savybėmis, kaip ir MKL – jos sugeba regeneruoti raumenų, kraujagyslių, kasos, neuronų, kepenų audinį ar įvairias kraujodaros audinius.

SVF panaudojimas nevaisingumui gydyti – gimdos gleivinei paruošti ir embriono implantacijai pagerinti

UAB „Medicinos biotechnologijų centre“ jau įdiegta nauja technologija – SVF infuzija į gimdos ertmę. Tai atliekama pagal analogiškas procedūras, taikomas kitose šalyse. Pavyzdžiui, Turkijoje atliekamos iš kaulų čiulpų išskirtų kamieninių ląstelių infuzijos į gimdos ertmę, siekiant padidinti gimdos receptyvumą embrionui, esant plonam endometrui ar neįsitvirtinus embrionams net po kelių IVF procedūrų. Tačiau kaulų čiulpai labai reikalingi suaugusiam organizmui, nes iš jų nuolat atsinaujina visos kraujodaros ląstelės ir nuolat gaminasi nauji kraujo kūneliai.
„Medicinos biotechnologijų centre“, atliekant ląstelių infuzijos procedūras, naudojami alternatyvūs kamieninių ląstelių šaltiniai, kai ląstelės yra gaunamos iš riebalinio audinio aspirato.  Riebalinio audinio perteklius nėra būtinas organizmui, todėl nusiurbus jo perteklių, galima atskirti SVF ir tikslingai jas panaudoti. Toks pažangios terapijos preparatas naudojamas grožio procedūrose, kaulų ir kremzlių regeneracijai, taip pat ir gimdos gleivinės regeneracijai bei embriono receptyvumui didinti.
Pati SVF suleidimo procedūra atliekama nesudėtingai, kaip intrauterininė inseminacija (IUI).

Kitos technologijos embriono implantacijai pagerinti

Prancūzai sukūrė preparatą Endocell® (Genbiotech). Šis ląstelių preparatas naudojamas siekiant paskatinti blastocistų formavimąsi mėgintuvėlyje in vitro ir padidinti implantacijos dažnį.

IVF procedūros sėkmę nusako embrionų implantacijos dažnis. Susiformavusi blastocista (vėlyvos stadijos embrionas) leidžia atrinkti tik pačios geriausios kokybės embrionus, turinčius didžiausią tikimybę įsitvirtinti gimdoje. Šioje stadijoje embrionas jau yra pasiruošęs sąveikai su gimdos gleivine, kurioje jau susitinka vaisiaus ir motinos genomai.

Todėl buvo sugalvota, kad, auginant embrioną kartu (ko-kulktivuojant) su motinos kamieninėmis ląstelėmis, embrionui dar iki blastocistos stadijos bus sutiprintas ryšys su motinos genomu, ir tokiu būdu bus padidintas impalantacijos dažnis. Kitaip sakant, embrionas dar mėgintuvėlyje bus supažindinamas su motinos gimdos aplinka. Kamienines ląsteles nesudėtinga išskirti iš kiekvieno organizmo ir pagausinti laboratorijos in vitro sąlygomis. Tačiau tai reikalauja tam tikrų personalo žinių ir gebėjimų. Kita vertus, tai užima nemažai laiko, siekiant pagausinti ir išgryninti atitinkamą ląstelių kiekį. Todėl ir buvo sukurti komerciniai preparatai, kurie leidžia personalui paruošti reikiamą ląstelių skaičių embriono ko-kultivavimui vos per 10 minučių. Endocell® yra pirmasis produktas, pagamintas Genevrier Biotechnology kompanijos, gavęs licenciją prekybai, kurią išdavė Prancūzijos Sveikatos Agentūra. Produktas išleidžiamas kaip 4 šulinėlių lėkštelė, padengta pacientės emdometro ląstelių sluoksniu, kurioje kultivuojami (auginami) embrionai po pagalbinio apvaisinimo procedūros (IVF), siekiant pagerinti jų vystymąsi prieš pat implantacijos procesą į gimdą.

Daugiau informacijos www.endocell.fr.

Parengė

Med. Dr. Živilė Gudlevičienė
UAB Medicinos biotechnologijų centro direktorė
www.medbio.center

Iš "Tamiflu" pardavimų daugiausia uždirba vaisto gamintojas ir valstybė

Sveikatos apsaugos ministras beveik baigė įtikinti politikus ir visuomenę, kad šiuo metu būtina nustatyti nekompensuojamiesiems receptiniams vaistams fiksuotus antkainius. Jo nuomone, tam tikras farmacijos sektorius – didmenininkai ir...


Į Klaipėdos ligoninę pacientė atgabenta straigtasparniu

Lietuvos kariuomenės (LK) Karinių jūrų pajėgų (KJP) jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) organizavo ir koordinavo žmogaus gelbėjimo operaciją jūroje, kurios metu iš jūroje esančio keleivinio kelto EUROPALINK į Klaipėdos Universitetinę...


Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru....


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lapkričio 18 dieną Europoje pirmą kartą kartą minint supratimo apie antibiotikus dieną (European Antibiotic Awareness Day), Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ją visiškai ignoruoja. Šios dienos tikslas yra didinti visuomenės budrumą, kaip...


Nuo šiol PSDF biudžeto auditą atliks kasmet

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė teigia, kad šiandien niekas negali pasakyti, kiek realiai visuomenei kainuoja sveikatos apsauga. "Dėl to Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlėme tobulinti teisės aktus, kad kiekvienam žmogui būtų aišku,...


Arbūzų poveikis panašus į "Viagros"

Amerikiečių mokslininkai negaili pagyrų arbūzui. Ištirta, kad jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir turi medžiagų, žmogaus kraujagysles veikiančių panašiai kaip "Viagra" ir sustiprinančių seksualinį potraukį. "Kuo ilgiau tyrinėjame...


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


Randų nepaliekančios operacijos: apendikso šalinimas per... burną

Randų nepaliekančios operacijos: apendikso šalinimas per... burną

Jei jums kada nors tektų gydyti apendicitą, yra neblogi šansai, jog po operacijos neliks jokio išorinio rando. Gydytojai jau pabandė ir sėkmingai atliko pirmąją pasaulyje apendikso šalinimo operaciją per paciento burną.


Tyrimai patvirtino dar 7 kiaulių gripo atvejus Karo akademijoje

Ištyrus 8 praėjusią savaitę gripo požymių turėjusių Lietuvos karo akademijos kariūnų mėginius, paaiškėjo, kad 7 iš jų yra užsikrėtę naujo tipo vadinamuoju kiaulių gripu. Tai BNS pirmadienį pranešė Karo akademijos Pirminės karių sveikatos...


Populiarėjanti plastinė chirurgija: didelių krūtų vajus

Visame pasaulyje lyg ant mielių auga didžiakrūtės pūstalūpės gražuolės. Amerikos plastinės chirurgijos asociacija praneša, kad 2006-aisiais JAV atlikta daugiausia plastinių operacijų nei kada nors iki šiol. Populiariausia procedūra – krūtų...


Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Sunkmetis žmones verčia uždarbiauti net ir pardavinėjant savo kraują. Nacionalinį kraujo centrą užplūdo donorai. Nuo kovo Nacionalinis kraujo centras (NKC) Vilniuje laikinai nebepriima mokamų donorų ir ima kraują tik iš tų, kurie kraujo duoda...


Kūno šiluma virs elektros energija

Kūno šiluma virs elektros energija

Fantastų vizijos kartais pildosi netikėtais rakursais. Rašytojo R. Bradbury vienas apsakymas vadinasi "I Sing the Body Electric". Šiais energijos deficito ir aukštų kainų laikais mokslininkai turi labai originalių minčių. Viena iš tokių...


Smegenys iškreipia tikrąjį kūno atvaizdą

Smegenys natūraliai iškreipia kūno atvaizdą – šis atradimas gali padėti paaiškinti tokius mitybos sutrikimus kaip, pavyzdžiui, anoreksija, teigia ekspertai. Londono universiteto koledžo mokslininkai nustatė, jog žmonės yra linkę manyti, kad...


Klastinga liga renkasi vis jaunesnes aukas

Klastinga liga renkasi vis jaunesnes aukas

Dar prieš porą dešimtmečių gimdos kaklelio vėžys dažniausiai būdavo diagnozuojamas 60-64 metų moterims, o šiandien - 40-49 metų pacientėms. Per pastaruosius penkerius metus gimdos kaklelio vėžio atvejų vis daugėja, mirštančiųjų nuo šios ligos -...


Stabdoma Onkologijos instituto reorganizacija

Korupcijos skandale klimpstančiai Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) - naujas galvos skausmas. Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas sausio 29-ąją patenkino Onkologijos instituto tarybos prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir...


Vidutiniame amžiuje širdžiai gali padėti aspirinas

Vidutiniame amžiuje širdžiai gali padėti aspirinas

Tam tikro amžiaus sulaukę vyrai ir moterys turi kasdien vartoti aspiriną, kad išvengtų širdies priepuolio, teigia britų mokslininkai. Žurnale "Heart" jie rašo, kad išanalizavus beveik 12 tūkst. pacientų, nustatyta, jog vyrams nuo 48 metų...


Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Klaipėdos universitetinė ligoninė ruošiasi ilgiems remontams. Bus rekonstruotos dviejų skyrių patalpos. Darbai kainuos 2,5 mln. litų. Vakar Klaipėdos savivaldybės Finansų ir ekonomikos komitetas sutiko Klaipėdos universitetinei ligoninei perduoti...


Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Gegužės 29-ąją visame pasaulyje minima virškinimo sveikatos diena. Šią dieną apie virškinimo problemas ir sveikatą kalbama jau penkiasdešimt metų, Lietuvos organizacijos, raginančios pasirūpinti savo virškinimu, skaičiuoja 35-uosius metus. Ši tema...


Spalio 4 d. Kaune konferencija apie širdies ekumenizmą

Spalio 4 d. Konferencija apie širdies ekumenizmą "Tegu visi bus viena" Kaune. Konferencija apie širdies ekumenizmą. Kviečiame dalyvauti kunigus, seminaristus, vienuolius, katalikų organizacijų, maldos grupių, bendruomenių ir parapijų...


Kleptomanų nereikia nei smerkti, nei toleruoti

Kleptomanų nereikia nei smerkti, nei toleruoti

Kleptomanija - periodiškai ir labai netikėtai kylantis nenugalimas potraukis pasisavinti svetimą, visiškai nereikalingą daiktą. Pasak psichoterapeuto Remigijaus Juškėno, net tarp žymių politikų, aktorių ir muzikos atlikėjų pasitaiko sergančiųjų...


Nebetirs dėl kiaulių gripo

Naujojo A tipo H1N1 viruso gripo diagnozė Lietuvoje nuo šiol laboratoriškai bus nustatoma tik sudėtingesniais atvejais.Anot Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų, taip nuspręsta atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų...


Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai...


Norą išsiskirti iš minios smegenys supranta kaip klaidą

Norą išsiskirti iš minios smegenys supranta kaip klaidą

Naudodami magnetinio rezonanso tomografiją mokslininkai aptiko žmogaus smegenų mechanizmus, atsakingus už socialinį konformizmą ir verčiančius "sekti paskui daugumą". Manoma, kad tai galėtų paaiškinti iš pažiūros gana iracionalius žmonių...


Lietuvoje sumažėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Lietuvoje sumažėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis praėjusią savaitę sumažėjo, teigiama Sveikatos ministerijos pranešime. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 10 tūkst. Lietuvos...


Pacientas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku

Amerikietis muzikantas Rogeris Frischas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku. Taip jis padėjo chirurgams surasti smegenų zoną, atsakingą už judesių koordinaciją, pranešė "Associated Press". Muzikantas grojo gulėdamas tiesiog...


Antibiotikai tampa priešu

Beveik pusė vaikų kasmet gydomi antibiotikais, o didžiausią riziką ligoninėje užsikrėsti infekcijomis turi kūdikiai ir vyresni nei 65 metų ligoniai. Šie Higienos instituto ir Valstybinės ligonių kasos atliktų tyrimų duomenys buvo pristatyti...


Nemalonių konsultacijų baimę įveikia sunkios ligos grėsmė

Onkologinėms ligoms, prilygstančioms XXI a. marui, įveikti vis dažniau pasitelkiama profilaktika: startuoja ketvirtoji priešvėžinės patikros programa. Ji skirta kovoti su storosios žarnos vėžiu. "Pasklidus žiniai apie vienos ar kitos...


Netrukus ims veikti vieningos pacientų registracijos internetu sistema

Netrukus visos Lietuvos pacientai galės sau patogiu laiku užsiregistruoti pas gydytoją internetu arba telefonu. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) įgyvendina projektą "Išankstinės pacientų registracijos...


Didžioji depresija prailgino amerikiečių gyvenimą

Sunkūs laikai prailgina vidutinę žmonių gyvenimo trukmę, teigia 1930 - 1933 pasaulinės ekonominės krizės laikais JAV sukauptus demografinius duomenis nagrinėję mokslininkai. 1929 m. spalio 24 dieną, kuri buvo praminta "juoduoju...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9