REXSAN

Kaip padėti sausoms akims?

Technikos amžiuje esame lipte prilipę prie kompiuterio, sėdime aklinai izoliuotose patalpose, kuriose – kondicionieriai ir plastiko langai. Kiek dėl to kenčia mūsų akys?

Rūpinamės savo oda ir plaukais, tačiau pamirštame akis. Ir sunerimstame tik tada, kai jos sunegaluoja. Apie sausų akių sindromą kalbamės su akių gydytoja Rasa Bagdoniene.

Kas yra sausų akių sindromas?

Tai simptomų visuma, kurie sukelia akies priekinio paviršiaus nepakankamą drėgnumą, kitaip sakant, ašarų trūkumą arba – kai ašaros būna nekokybiškos.

Ką reiškia nekokybiškos ašaros?

Ašarų liaukos kasdien pagamina apie 2 ml ašarų. Ašaros – ne tik vanduo, jose yra ir kitų medžiagų – druskų, fermentų, mikroelementų, vitaminų, riebalų. Kai tų medžiagų nepakanka, ašaros yra nekokybiškos. Kai ašarų išskiriama mažiau, akių paviršius ima sausėti, pakinta ašarų plėvelės, dengiančios akių paviršių, storis.

Kokie yra sausų akių simptomai?

Žmogus sako: „Jaučiu nemalonias akis”. Išties kankina diskomfortas akyse: padidėjęs jautrumas, perštėjimas, svetimkūnio jausmas – lyg jose būtų smėlio. Kai žmogus ima bijoti šviesos, parausta vokai, akys ima ašaroti – tai požymis, kad negalavimas jau pažengęs. Gali kankinti galvos skausmas, irzlumas.

Dėl kokių priežasčių atsiranda sausų akių sindromas?

Dėl to negalime kaltinti vien kompiuterio ar gyvenimo būdo. Kalti esame mes, pernelyg daug laiko praleidžiantys prie kompiuterių arba sausose patalpose.

Normaliai mirksime 20-22 kartus per minutę, o kai įtemptai įsistebeilijame į kompiuterį, užmirštame net mirksėti – tada sumirksime vos 6-10 kartų. Kiekvieną kartą mirktelėdami akį sudrėkiname. Kai retai mirksime, akys ima džiūti. Akių sausėjimą sukelia ir sausas patalpų oras, radiatoriai, kondicionieriai, prirūkytos patalpos. Akys sausėja moterims menstruacijų metu. Ypač dažnai sausų akių sindromas pasireiškia moterims po menopauzės. Normalus estrogenų ir androgenų balansas palaiko normalią ašarų sekreciją. O po menopauzės, kai androgenų kiekis sumažėja, sutrinka ir ašarų sekrecija. Akių sausėjimą sukelia ir ligos, o ypač vidutiniame ir vyresniame amžiuje – padidėjęs kraujospūdis, lašai nuo glaukomos arba kiti vaistai. Lazeriu operuotos akys taip pat kurį laiką kenčia nuo akių sausumo.

Kokios laukia komplikacijos, jeigu sausų akių sindromo negydysime?

Ragenoje gali atsirasti žaizdelių, ji drumstėja, gali prakiurti. Negalima tiek apleisti akių, kad paskui turėtume rimtų bėdų.

Ar pakanka pačiam nusipirkti dirbtinių ašarų vaistinėje?

Žinoma, dirbtinės ašaros, kurias galima nusipirkti vaistinėse be recepto, nepakenks – tai pirmoji pagalba. Tačiau nereikėtų pasikliauti vien jomis. Reikėtų kreiptis ir į gydytoją, nes sausų akių sindromas gali slėpti kitas ligas. Todėl labai svarbu gerai ištirti akies dugną, kad gydytojas galėtų tiksliai diagnozuoti. Netiksliai diagnozavus akių ligą, skirti vaistai gali tik pakenkti akiai. Be to, galima pražiopsoti rimtas ligas, pavyzdžiui, glaukomą, nes simptomai sutampa. Akių gydytojai, darydami tyrimus, neretai aptinka ir onkologinių ar kraujo ligų.

Kaip išvengti akių išsausėjimo?

Nereikia dirbti kompiuteriu be saiko. Akims reikia poilsio. Dera bent kas pusvalandį padaryti pertraukėles: užsimerkti, pamirksėti, pažiūrėti į tolį. Verta bent trumpam išeiti iš sausos patalpos į drėgnesnį orą, patalpas vėdinti, naudotis oro drėkintuvais. Daug dirbantiems kompiuteriu, rekomenduojama dirbtines ašaras vartoti profilaktiškai, nes jos sumažina akių išsausėjimo pavojų. Mes nepamirštame maitinti, drėkinti veido, kūno, plaukų įvairiausiais kremais, losjonais, balzamais, kaukėmis, o apie akis nepagalvojame. O juk jos kenčia ne ką mažiau. Profilaktiškai kiekvienam derėtų tikrintis akis bent kartą per metus, o ypač – vyresnio amžiaus žmonėms. Turime rūpintis savo sveikata ne tada, kai jau susergame, o viską padaryti, kad ligų išvengtume.v

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE