Mollers

Kaip jaunuoliams pasirinkti profesiją?

Puiku, jei jaunuolis nuo pat vaikystės turi aiškią viziją tapti mokytoju, muzikantu arba gydytoju. Tačiau daugelis abiturientų nesugeba atsirinkti tinkamos ir mielos profesijos, o pasiduoda aplinkinių – tėvų, neretai ir draugų – spaudimui.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė Rasa Vaitkienė pataria atidžiai išklausyti tėvų ir artimųjų nuomonę ir gerbti jų patarimus. Nors tėvai ir artimieji savo vaikams nori geriausio, tačiau vaikas gali tik pasimokyti iš artimųjų padarytų klaidų ir jų nekartoti, o širdžiai mielą profesiją privalo išsirinkti tik jis pats.

Abiturientai turėtų analizuoti savo talentus arba pasidomėti, kokias jų būdo savybes išskiria mokytojai, draugai ar kaimynai. Vertingų žinių apie vaiko sugebėjimus gali suteikti auklėtojas ar mokyklos psichologai.

„Prieš priimant svarbų sprendimą turbūt ne vieną kartą galvojote: ką aš geriausiai galiu daryti, kokie mano sugebėjimai? Ką man reikėtų daryti? Ką aš norėčiau veikti? Įvertinkite ir savo pasirinktą perspektyvą: kiek kainuos pasirinkta profesija, kaip ilga šeima pajėgi jus remti materialiai, jei ne, tada kokia kita profesija labiausiai mane vilioja”, – sako R.Vaitkienė.

Karjeros analitikas V.G. Zunkeris tiki, kad didžiausios sėkmės galima pasiekti tada, kai darbas atitinka žmogaus gyvenimo stilių.  Autorius išskiria 11 gyvenimo stiliaus krypčių:

Orientacija į finansus. Tokie žmonės siekia finansinės nepriklausomybės ir aukštos socialinės padėties.

Orientacija į darbo pasiekimus. Jiems svarbiausia profesinio gyvenimo iššūkiai,  didelės atsakomybės prisiėmimas.

Orientacija į lyderystę. Svarbiausia yra galimybė būti viršininku, vertinamas pripažinimas.

Orientacija į šeimą. Tokiems žmonėms svarbu, kuo daugiau laiko praleisti su šeima ir savo artimaisiais.

Orientacija į išsilavinimą. Tokie žmonės siekia tobulėti gilindami žinias.

Orientacija į struktūruotą darbo aplinką. Tokiems žmonėms rūpi numatytos ir pastovios darbo valandos, o atsakomybė ir reikšmingi vaidmenys nėra svarbūs.

Įsitraukimo į bendruomenę orientacija. Jaunuoliams svarbu padėti kitiems, dalyvauti bendruomenės gyvenime.

Orientacija į saugumą – svarbu nuosaikus ir saugus gyvenimas, lėtai tekantis savo vaga.

Orientacija į darbą ir laisvalaikį gryname ore. Šie žmonės renkasi darbą, kuriame yra galimybė kuo daugiau laiko praleisti gryname ore.

Orientacija į mobilumą. Tokie žmonės renkasi tokią aplinką, kuri suteikia progą keliauti.

Orientacija į laisvalaikį. Žmonėms svarbu turėti pakankamai laisvo laiko savo mėgstamiems užsiėmimams.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE