Nobel biocare

Kaip apsisaugoti nuo naujo tipo gripo viruso

Neseniai atrastas žmonėms pavojingas naujo tipo gripo virusas, turintis kiaulių, paukščių ir žmogaus gripo virusų genų. Toks derinys pasaulyje aptiktas pirmą kartą. Jau yra įrodymų, kad šį virusą vieni kitiems perduoda žmonės. Užsikrėtus naujo tipo gripo virusu A(H1N1) pasireiškia į įprastinio sezoninio gripo simptomus panašūs simptomai:

  • karščiavimas;

• kvėpavimo takų ligų simptomai, pavyzdžiui, kosulys ar sloga;

  • skaudanti gerklė.

Gali pasitaikyti ir kitokių simptomų:
• bendras negalavimas, raumenų skausmai;

  • galvos skausmas;
  • šaltkrėtis;
  • nuovargis;

• vėmimas ar viduriavimas (gripui paprastai nebūdingi, tačiau pasireiškę kai kuriems naujuoju gripu susirgusiems žmonėms). Naujo tipo gripo virusu A(H1N1) užsikrečiama tokiu pat būdu kaip ir įprastiniu sezoniniu gripu. Virusą žmonės vieni kitiems perduoda lašeliniu būdu – užsikrėtusiam žmogui kosint ar čiaudint. Užsikrėsti galima ir netiesiogiai, sveikiems žmonėms liečiant paviršius, ant kurių yra nusėdusių viruso nešiotojų seilių ir nosies išskyrų lašelių, o vėliau savo kūną – nosį ir burną. Naujo tipo gripo virusas neplinta valgant tinkamai paruoštą ir pagamintą kiaulieną ir kiaulienos produktus. Kol kas nėra įrodymų, kad šis virusas išskirtas iš gyvūnų ar kad jis pateko į kiaulienos produktų gamybos grandinę. Kaip visada, ruošiant maistą rekomenduojama virtuvėje laikytis tinkamos higienos ir, apdorojus žalią mėsą, muilu gerai nuplauti rankas, paviršius, ant kurių buvo ruošiamas maistas, įrankius. Dauguma kiaulių gripo virusų yra neatsparūs antivirusiniams vaistams (pavyzdžiui, neuraminidazės inhibitoriams oseltamivirui ir zanamivirui) ir senesniems antivirusiniams vaistams (amantadinui). Naujo tipo virusas yra neatsparus neuraminidazės inhibitoriams, tačiau jo neveikia amantadinai. Neužsikrėtus antivirusinių vaistų gerti nereikia! Tačiau būtina imtis kitų apsisaugojimo nuo infekcijos priemonių, pavyzdžiui:

• Venkite kontakto su sergančiais žmonėmis, o susirgę laikykitės atokiau nuo kitų žmonių, kad jų neužkrėstumėte.
• Susirgę likite namuose, neikite į darbą ar mokyklą, niekur nevykite tvarkyti reikalų – taip neužkrėsite kitų žmonių.
• Venkite masinio susibūrimo vietų.
• Kosėdami ar čiaudėdami pridenkite burną nosinaite. Taip apsaugosite aplinkinius. Panaudotą nosinaitę išmeskite.
• Plaudami rankas apsisaugosite nuo mikrobų. Dažnai plaukite rankas muilu ir vandeniu, ypač jei kosėjate ir čiaudite. Rankų valymui skirtos priemonės ar drėgnos servetėlės taip pat gali būti veiksminga priemonė. Stenkitės neliesti savo akių, nosies ar burnos – mikrobai plinta žmogui palietus užkrėstą paviršių, o vėliau akis, nosį ar burną.
• Valykite dažnai liečiamus paviršius (pavyzdžiui, durų rankenas), naudokite įprastus valiklius.

Pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro apibrėžimą naujo tipo gripo atvejis nustatomas pagal klinikinius, laboratorinius ir epidemiologinius kriterijus. Susirgimai skirstomi į įtariamą, galimą ir patvirtintą naujo tipo gripo viruso atvejį. Įtariamas atvejis yra tuomet, kai bet kuris į gydymo įstaigą kreipęsis asmuo atitinka klinikinius ir epidemiologinius kriterijus (karščiuoja, yra buvęs rizikos šalyje ar kontaktavęs su toje šalyje buvusiu ir naujo tipo gripo virusu užsikrėtusiu asmeniu). Galimas atvejis yra tuomet, kai asmuo ne tik atitinka klinikinius ir epidemiologinius kriterijus, bet ir laboratoriniais tyrimais išskirtas A tipo gripo virusas. Patvirtintu atvejis laikomas tuomet, kai naujo tipo gripo virusas patvirtintas laboratoriškai.


Suduvos gidas

TAIP PAT SKAITYKITE