Birželio 28d. Antradienis

Ką gina medicininis auditas?

Peržiūrų skaičius: 38744

"Likau ir be dantų, ir be pinigų", – sako žmogus, nusivylęs ir odontologų darbu, ir jo kontrolieriais. Pastarieji bedančiui siūlo bylinėtis teisme. Ar tai – ne pasityčiojimas?

Pasirinko UAB "Dentima"

Romualdas Petrauskas labai nudžiugo, pusketvirtų metų laukęs ir pagaliau iš Kauno teritorinės ligonių kasos gavęs pranešimą, kad pagaliau atėjo jo eilė nemokamai protezuotis dantis. Tai jam priklauso, nes jis yra pensinio amžiaus.

Nieko nelaukdamas vyras nuskubėjo pas odontologus, juolab kad pranešime buvo perspėtas: būsite išbrauktas iš asmenų, kuriems reikalingas dantų protezavimas, sąrašo, jei per tris mėnesius nesikreipsite į vieną nurodytų dantų protezavimo įstaigų.

R.Petrauskas pasirinko UAB "Dentima", įtrauktą į Kauno teritorinės ligonių kasos siūlomą odontologijos paslaugų už valstybės lėšas teikėjų sąrašą. Klinika yra miesto centre, patogu privažiuoti.

Jokių eilių nebuvo

"Dentimos" odontologijos klinikos medikai pacientą pasitiko maloniai, pažadėjo greitai ir gerai sutvarkyti dantis. Darbo buvo nemažai: reikėjo protezuoti visus priekinius ir krūminius dantis.

"Priekinių dantų emalis buvo pravalgytas, tai juos susigydžiau Šančių poliklinikoje, o "Dentimoje" protezavo", – pasakoja R.Petrauskas.

Gydytoja Danutė Mazurkevičienė vienus dantis apvilko karūnėlėmis, kitus sujungė tiltais, apatiniam žandikauliui pagamino įdedamą protezą.

Darbai buvo atlikti neįtikimai greitai, vos per mėnesį. Už šias pacientui suteiktas paslaugas odontologijos klinikai iš valstybės biudžeto buvo sumokėta 6400 litų. Tuomet dar galiojo sena tvarka, kai būdavo apmokama ne fiksuota suma, kaip yra dabar, o visa, kurios pareikalaudavo odontologai.

Po pusantrų metų

Tačiau nemokamai susitvarkęs dantis, vėl galėjęs valgyti ir šypsotis R.Petrauskas tuo džiaugėsi neilgai. Palyginti greitai, po pusantrų metų prasidėjo naujos bėdos: dantų tiltai atsicementavo, karūnėlės iškrito, netgi išplėšė visas plombas.

Pasiėmęs iškritusius protezus vyras vėl nuskubėjo pas gydytoją D.Mazurkevičienę. Ji, anot R.Petrausko, protezus klijavo ne kartą, bet šie vis tiek nesilaikė. Tada pasiuntė pacientą gydytis dantis.

"Kai nuėjau pas Šančių poliklinikos gydytoją Stasę Daunoravičienę, ji pasakė, kad protezai blogai padaryti, nėra įklotų, kurie kainuoja aštuonis šimtus litų", – sprendimą atsisakyti "Dentimos" paslaugų priėmė R.Petrauskas.

Tačiau ši odontologijos klinika kaltina savo pacientą.

"Gydytoja D.Mazurkevičienė užcementuoti tilto negalėjo, nes dantys suminkštėję, todėl reikėjo pergydyti. Pacientas buvo nukreiptas į polikliniką, kaip alternatyva jam buvo pasiūlyti kultiniai įklotai, tačiau jų pacientas atsisakė. Tiltui cementuotii skirtu laiku neatvyko, nuėjo pas kitą gydytoją", – aiškina UAB "Dentima" direktorė Vita Mazurkevičiūtė.

R.Petrauskas žino: šioje odontologijos klinikoje mamai vadovauja dukra. Negana to, gydytoja kaltina vyrą, kad liko jai skolingas 800 litų.

Prasidėjo teisingumo paieškos

Ieškodamas objektyvaus teisingumo, R.Petrauskas kreipėsi į Lietuvos odontologų rūmus. Vienas šios organizacijos uždavinių – prižiūrėti, kad odontologai, kurių dauguma yra rūmų nariai, tinkamai atliktų savo profesines pareigas, laikytųsi odontologų profesinės etikos kodekso.

Tačiau Odontologų rūmų tarybos pirmininkė docentė Anastazija Tutkuvienė skundą tuoj pat peradresavo Valstybinei medicininio audito inspekcijai prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

R.Petrauskas, tikėdamasis konkrečios pagalbos, teisingumo ir gailėdamas veltui išleistų valstybės lėšų jo dantims protezuoti, nekantriai laukė Medicininio audito inspekcijos atsakymo. Viena šios tarnybos funkcijų – kontroliuoti sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę. R.Petrauskas tikėjosi, kad dantims protezuoti skirti pinigai bus grąžinti arba darbas atliktas iš naujo.

Negerai tvarkė dokumentus

Akivaizdu, kad pensininkui suteiktų paslaugų už pusseptinto tūkstančio litų sumą kokybė buvo prasta. Tai patvirtino Vilniaus universitetinės ligoninės Žalgirio klinikos gydytoja odontologė Rita Trumpaitė-Vanagienė.

"Viršutinio ir apatinio žandikaulio protezai nėra tikslūs, neatstatyta teisinga dantų anatominė forma", – pateikė išvadą gydytoja.

O ką gi nustatė Medicininio audito inspekcija? Jau pirmame atsakymo R.Petrauskui lape pažymima: "Asmuo, nesutinkantis su sprendimu dėl išnagrinėto jo skundo, turi teisę per vieną mėnesį nuo sprendimo įteikimo dienos paduoti skundą Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai ar Vilniaus apygardos administraciniam teismui."

Inspekcijos ataskaitoje vardijama: kontrolės metu vertinti dokumentai, gydytojos D.Mazurkevičienės licencija, pareiginiai nuostatai, darbo sutartis, rašytinis paaiškinimas, paslaugų teikimą reglamentuojantys teisės aktai, įstaigos vidaus dokumentai.

Išvada – paslaugos jam buvo teiktos pažeidžiant teisės aktuose ir įstaigos vidaus dokumentuose nustatytus reikalavimus. O kaip su darbų kokybe?

Ką darė ir ko nepadarė

Gydytoja D.Mazurkevičienė, anot inspektorių, darė viską, ką reikėjo: įvertino paciento objektyvią būklę, nuėmė atspaudus modeliams, pritaikė ir cementavo keturis lietus vienašakius įklotus, šlifavo ir nuėmė atspaudus metaloplastikos tiltų gamybai, juos pritaikė ir taip toliau. Inspektoriai pažymi, kad darbus pradėjusi vasario 1-ąją, paskutinę šio mėnesio dieną pritaikė ir atidavė apatinio lanko atraminį protezą.

"Visų įrašų metu gydytoja D.Mazurkevičienė nevertino paciento subjektyvios būklės – jo nusiskundimų buvimo ar nebuvimo, objektyvios būklės, įrašuose nėra duomenų, kad pacientui suteikė informaciją apie atliktus darbus, davė rekomendacijas, nepažymėjo kitų apsilankymų datos, parašų nepatvirtino spaudu", – vardijamos gydytojos nuodėmės kokybės kontrolės ataskaitoje.

Pagrindinio atsakymo nėra

Ar šie darbo trūkumai galėjo lemti, kad po dvejų metų R.Petrauskas sugrįžo į "Dentimos" kliniką? Inspektoriai cituoja gydytojos D.Mazurkevičienės įrašą: metaloplastiko tiltas buvo atsicementavęs, cementas likęs vainikėliuose su plombomis.

Tačiau tolesni tyrimo teiginiai skamba kontroversiškai.

"Gydytoja D.Mazurkevičienė tinkamai, teisingai įvertino paciento sveikatos būklę, sudarė teisingą gydymo planą galutinės protezo konstrukcijos atžvilgiu, tačiau nepakanka duomenų objektyviai spręsti, ar gydytoja kokybiškai, tinkamai suteikė pacientui R.Petrauskui ortopedinės odontologijos paslaugas", – tokios išvados prieita po gydytojo odontologo ortopedo tyrimo.

Neįvardyto medicinos specialisto nuomone, R.Petrausko skunde paminėtos komplikacijos įvyko "dėl atskirų priežasčių ar kelių priežasčių sinergistiško veikimo". Šios galimos priežastys įvardytos profesine kalba: "nepakankamos atraminių dantų retencinė ir rezistencinė formos, nulėmusios kramtymo jėgų koncentraciją ties atraminių dantų plombomis, sukūrusios jėgos atstojamojo vektoriaus kryptį ir dydį taip, kad dislokavo plombas iš atraminių dantų, dėl to protezas atsilaisvino ir atsicementavo kartu su plombomis". Kas dėl to kaltas?

Galima suprasti nebent tai, kad "netinkamai konkrečiai protezo rūšiai atstatyti atraminiai dantys". O galbūt kalta kažkokia perteklinė sukandimo jėga, kurios žmogus nevaldo miegodamas. Pažymėta ir tai, kad galbūt netinkamai suformuotas kramtomasis protezo paviršius, o tai "gali išvesti iš rikiuotės net ir gerai pagamintą protezą".

Taigi, gerai ar blogai atliko darbą gydytoja D.Mazurkevičienė? Atsakymo į šį klausimą nėra. Tėra patarimas skųstis Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo, Vyriausiajai administracinių ginčų komisijoms ar teismui.

Beliko tik teismas

R.Petrauskas pasirinko vieną šių variantų: paprašęs išprususios pažįstamos moters pagalbos, parašė skundą Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai. Ši savo sprendime vėl išvardijo visa tai, kas buvo rašyta Medicininio audito inspekcijos rašte, ir pridūrė, kad inspekcijos atliktų tyrimų rezultatai nėra skirti ginti pažeistas pacientų teises.

Jokios pagalbos R.Petrauskui nesuteikusi Vyriausioji administracinių ginčų komisija paaiškino, kad jos sprendimą žmogus, likęs be dantų, gali apskųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

R.Petrauskui – 76-eri. Jis ilgai laukė valstybės kompensuojamų odontologijos paslaugų todėl, kad neturi pinigų susimokėti už jas iš savo kišenės. Jis neturi pinigų ir bylinėjimuisi, advokatams.

Medikai grąžina pinigus

Valstybinė medicininio audito inspekcija apie kontrolės metu "Dentimoje" nustatytus pažeidimus teigia informavusi Kauno teritorinę ligonių kasą. Galbūt ji suinteresuota efektyviu valstybės lėšų panaudojimu?

Kauno teritorinės ligonių kasos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėjas Kazimieras Varžgalis paaiškino, kad Medicininio audito inspekcijos informacija jiems adresuota tik susipažinti, nes nustatyti tik formalūs organizacinės tvarkos pažeidimai. Jokių įpareigojimų kasai nepateikta.

"R.Petrauskas į Kauno teritorinę ligonių kasą nėra kreipęsis. Mes būtume jį nusiuntę į Odontologų rūmus paslaugų kokybei įvertinti. Kai pripažįstama, kad ji prasta, protezai netinka naudoti ir padaryta žala Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui, iš gydymo įstaigos išieškome sumokėtą sumą", – šiuo K.Varžgalio komentaru ratas užsidaro.

Ligonių kasų atstovas patvirtino, kad yra buvę atvejų, kai ligonių kasai grąžinami pinigai, o tam pačiam pacientui sudaroma galimybė iš naujo protezuoti dantis kitoje įstaigoje.

"Vien "Dentimoje" buvo du tokie atvejai", – prisimena K.Varžgalis.

Užburtas ratas užsidarė

Tai, kad galima laimėti kovą su prastai dirbančiais odontologais, patvirtino ir Kauno teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vedėja Nijolė Bijanskienė.

Odontologų rūmų komisija yra pripažinusi kolegų klaidas. Kodėl ji nevertino gydytojos D.Mazurkevičienės suteiktų paslaugų R.Petrauskui? Ar todėl, kad, anot ligonių kasų atstovų, šios gydytojos darbu skųstasi ne kartą? Gydytojos pavardė ir giminystės ryšiai siejasi su įtakingais asmenimis.

Odontologų rūmų odontologinių paslaugų kontrolės specialistė Jūratė Goštautienė paaiškino, kad į kiekvieną pacientų skundą žiūrima individualiai.

"Kai kuriais atvejais tiriame, kai kuriais – ne. Rūmai neturi valstybės kontrolės funkcijų", – pasiteisino J.Goštautienė.

Nors ir sutikusi, kad R.Petrauskas skundėsi dantų protezavimo kokybe, odontologinių paslaugų kontrolės specialistė Odontologų rūmų sprendimą pagrindė argumentu: "Mes nesprendžiame piniginių klausimų, tai viršija mūsų kompetenciją."

Valstybinė medicininio audito inspekcija turi teisę:

įspėti įstaigos vadovus dėl jos veiklos trūkumų ir pažeidimų bei nustatyti jų pašalinimo terminus;

įstatymų nustatyta tvarka sustabdyti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje visų ar dalies asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą;

teikti motyvuotą siūlymą sveikatos apsaugos ministrui ar jo įgaliotam asmeniui sustabdyti ar panaikinti gydytojo medicinos praktikos ar kitų įstatymais nustatytų licencijų užsiimti sveikatos priežiūra galiojimą;

reikalauti iš įstaigos administracijos vadovo iki vieno mėnesio nušalinti sveikatos priežiūros specialistus ir (ar) teikti motyvuotą siūlymą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai patikrinti asmens sveikatos priežiūros specialistų profesinę kompetenciją ir dalyvauti patikrinant asmens sveikatos priežiūros specialistų profesinę kompetenciją, jei buvo nustatyti šių specialistų profesinės veiklos trūkumai ar veiksmai, kurie galėjo lemti ar lėmė žalą ar pavojų pacientų sveikatai; arba jei sveikatos priežiūros specialistų kvalifikacija neatitinka nustatytų reikalavimų ar šie specialistai dėl sveikatos būklės negali atlikti savo pareigų.

Diena.lt

Nustatė genų kombinaciją, galinčią lemti ilgaamžiškumą

Žurnale "Science" aprašytas metodas remiasi 150 "kelrodžių" požymių, būdingų ilgaamžių žmonių genams. Bostono universiteto mokslininkų komanda sukūrė matematinį modelį, kuris, remdamasis šiais požymiais gali apskaičiuoti asmenų...


Kiaulės odos implantai vėžio aukoms padeda išlaikyti krūtinę

Kiaulės odos implantai vėžio aukoms padeda išlaikyti krūtinę

Britė Jadi Ryan džiaugiasi pirmais krūties plastinės operacijos rezultatais. Tačiau ši operacija merginai atlikta ne dėl jos nepasitenkinimo per maža krūtine. 23 metų merginai prieš metus buvo nustatytas krūtinės vėžys, rašo "Daily...


Kiaulių gripas sėja pandemijos baimę

Meksikoje ir JAV sparčiai plintanti kiaulių gripo A(H1N1) viruso atmaina verčia suklusti visą pasaulį. Meksikoje jau registruojami mirties atvejai. Pirmieji sergančiųjų žmonių atvejai pradėti registruoti ir Europoje. Didžiausią susirūpinimą...


Piktybinės kraujo ligos bus registruojamos elektroniniu būdu

Piktybinės kraujo ligos bus registruojamos elektroniniu būdu

Gydytojai hematologai ar vaikų hematologai, pirmą kartą kliniškai nustatę piktybinę kraujo ligą, pildys atitinkamą formą. Ji bus saugoma VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose esančioje elektroninėje duomenų bazėje. Lietuvoje...


Pernai erkiniu encefalitu užsikrėtė tris kartus daugiau žmonių

"Iš tiesų, pernai erkiniu encefalitu užsikrėtė daug daugiau žmonių nei 2008 metais. Sergamumui erkiniu encefalitu būdingi tokie svyravimai, juos įtakoja socialiniai, klimatiniai, ekonominiai veiksniai. Dėl šių įvairių veiksnių keičiasi erkių...


Automatinis antbačių užmovimas

Automatinis antbačių užmovimas

Kad klientai ir pacientai savo batais neprineštų purvo ir bakterijų, siūlome išeitį – automatinį antbačių užmovimą. Labai praktiškas ir patogus dalykas! Aparatai saugūs (nėra judančių dalių), stabilūs, paprasti ir patogūs naudoti. Antbačių...


Atrastas laimingos santuokos receptas

Laimingą santuoką, anot šveicarų mokslininkų, lemia tinkamas partnerio pasirinkimas, o ne akla meilė. Ypač geros perspektyvos laukia tų porų, kuriose vyras yra mažiausiai penkeriais metais vyresnis už moterį, tačiau ji yra labiau išsilavinusi nei...


Olegas Torsunovas: "Krizė - vertingiausias laikas žmogui"

Olegas Torsunovas: "Krizė - vertingiausias laikas žmogui"

Neseniai krizės nuotaikomis persmelktoje Rygoje seminarą vedė žinomas vedų žinovas, gydytojas ir psichologas, ajurvedos centro Maskvoje įkūrėjas, Bombėjaus instituto dėstytojas, populiarių knygų autorius Olegas Torsunovas. Salė, kurioje vyko...


Kaip susidoroti su radikulitu?

Kaip susidoroti su radikulitu?

"Kokių liaudiškų priemonių yra radikulitui gydyti?" Žolininkė provizorė-farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė: - Galiu pasakyti vieną liaudišką receptą, kurį esu išgirdusi iš šviesios atminties kalvio Stonkaus. Jums reikės stiklinės...


Vyro širdį sudaužyti lengviau

Vyro širdį sudaužyti lengviau

Nutrūkę santykiai – rimtas išbandymas ne tik moteriai, bet ir vyrui. Po išsiskyrimo moterys dažniausia atsiduria prastesnėje finansinėje padėtyje, o vyrai – kenčia vienatvę. Kaip rašo portalas news.com.au, stipriąją lytį po skyrybų...


Uodai gali tapti vakcinos platintojais

Japonijos mokslininkai tikisi, kad kraujasiurbiai uodai, platinantys žmogaus gyvybei pavojingą maliariją, kada nors taps vakcinos nešėjais, kurie gali nemokamai paskiepyti milijonus žmonių. Nauja studija atskleidžia rimtas galimybes šiems...


Šiuolaikinės technologijos leidžia jaustis ne tokiais vienišais, rodo tyrimas

Nuolatinė prieiga prie šiuolaikinių komunikacijos technologijų aštuoniems iš dešimties Lietuvos gyventojų leidžia jaustis mažiau vienišiems, rodo didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių telekomunikacijų bendrovės "TeliaSonera" atlikto...


Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Anksčiau atliktų tyrimų apžvalga parodė, kad spinduline ar chemoterapija gydomi vėžio pacientai turėtų vengti daug antioksidantų turinčių papildų. Nors multivitaminai tam tiktais atvejais gali būti tinkami, net žalioji arbata arba vitamino A ir E...


Psichologas nustatė ryšį tarp naudojimosi "Facebook" ir prastais pažymiais

Psichologas iš Olandijos Polas Kiršneris nustatė ryšį tarp polinkio socialiniams tinklams ir prastais pažymiais, rašo "The Daily Mail". Kiršneris dirbo su 19-54 metų 219 studentų grupe iš vieno JAV universiteto. Paaiškėjo, kad tie, kurie...


Tyrimai brangesni už sveikatą

Tyrimai brangesni už sveikatą

Brangius magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos bei kitus tyrimus gydymo įstaigos iki šiol atlikdavo pagal poreikį. Pastaruoju metu jis nuolat augo. Be to, dažna ligoninė įsigijo modernios, itin brangios aparatūros. Valstybinės ligonių...


Kontraceptinės piliulės pavojus

Kontraceptinės piliulės pavojus

The Guardian praneša, kad, anot naujausių tyrimų, kontraceptinės tabletės gali priversti moteris pasirinkti "netinkamą" partnerį. Manoma, kad kontraceptinė piliulė sutrikdo natūralų mechanizmą, traukiantį žmones su tinkamais genais ir...


Pomirtinius įspūdžius gali paaiškinti anglies dvideginis

Pomirtiniai įspūdžiai, tokie kaip ryškios šviesos, apėmusi ramybė ir džiaugsmas ar susidūrimas su dievu, kuriuos patiria prie mirties slenksčio atsidūrę žmonės, gali būti susiję su padidėjusiu anglies dvideginio kiekiu kraujyje, teigiama naujame...


Kraujo ligas gydančiame skyriuje - pacientų persiskirstymas

Vienintelis Vakarų Lietuvoje Hematologijos skyrius, gyvuojantis nuo pat Jūrininkų ligoninės įsikūrimo, pakeitė pavadinimą - nuo šiol jis vadinasi Onkohematologijos skyriumi. Iš pradžių didžiąją dalį skyriuje gydytų pacientų sudarė sergantieji...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Dažni stuburo skausmai, kurie kankina sėdimą darbą dirbančius žmones

Dažni stuburo skausmai, kurie kankina sėdimą darbą dirbančius žmones

Dėl aukšto įvairių procedūrų automatizacijos lygio, šiandien didžioji dalis žmonių dirba sėdėdami prie kompiuterių. Po ilgos tokio pobūdžio darbo dienos labiausiai jaučiasi akių nuovargis, tačiau dažnas pamiršta, kad sėdimo darbo ypatumai –...


Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Užtenka tik vieną dieną pavėluoti sumokėti įmoką Ligonių kasai, ir sąžiningai su valstybe visą laiką atsiskaičiusiam piliečiui gydymas taps neprieinamas. Su verslo liudijimu dirbęs panevėžietis Vytautas Liugaila po stuburo išvaržos operacijos vis...


Plastikos chirurgai kratosi rūkalių

Pastaraisiais metais plastikos chirurgai visame pasaulyje vis dažniau atsisako operuoti rūkančias moteris, ypač tas, kurios nori atlikto veido odos patempimo ar krūtų korekcijos operacijas. Mat nikotinas susiaurina kraujagysles, sutrikdo odos...


Narkozė: kas tuomet vyksta žmogaus sąmonėje?

Ar įmanoma sugrįžti iš nebūties? Jei ne, tai kaip pavadinti būklę, kai tave kelias valandas pjausto peiliais, o nieko nejauti? Arba savaites, mėnesius guli ir nieko nematai, negirdi. Pabudęs nieko neatsimeni arba žinai regėjęs nebūtus vaizdus. Kas...


Populiarios žiemos pramogos –  didelė rizika patirti traumą

Populiarios žiemos pramogos – didelė rizika patirti traumą

Su sniegu, šalčiu, pusnimis ir gražiausiomis metų šventėmis atkeliaujanti žiema atneša toli gražu ne tik malonius dalykus. Šaltuoju metų laiku daugelis nepraleidžiame progos pasimėgauti žiemos pramogomis, pavyzdžiui, slidinėjimu, čiuožimu,...


Ligos, kurias mes paveldime

Polinkį sirgti tam tikromis ligomis mes paveldime iš savo tėvų. Jeigu atkreipsime į tai dėmesį ir laiku imsimės profilaktikos priemonių, galbūt pavyks užbėgti ligai už akių ir jos išvengti. Jeigu dažnai panikuojate dėl smulkmenų, paklauskite...


JAV sėkmingai persodinta 80% veido

Klivlendo klinikos Ohajaus valstijoje (JAV) chirurgai praėjusių metų pabaigoje atliko pirmąją JAV veido persodinimo operaciją, o dabar, po pjūvių sugijimo jau tapo aišku, jog ši procedūra pavyko sėkmingai. Operacijos ir gijimo laikotarpiu buvo...


Medikai streikuos, tik dar nežino kada

Sveikatos apsaugos sistemos reforma nepatenkinta Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) žada rengti streiką, tik dar nesutarė, kada jis vyks. Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) nuomone, nauja sveikatos apsaugos sistemos reforma pradedama ignoruojant šalies...


Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Tarptautinės bendrovės "Nielsen" atliktas tyrimas, kaip įvairių šalių gyventojai vartoja maisto papildus, parodė, kad Lietuvoje vitaminų, mineralų ir kitų maisto papildų vartojimas pakankamai paplitęs, tačiau kartu atskleidė tokio...


Norą išsiskirti iš minios smegenys supranta kaip klaidą

Norą išsiskirti iš minios smegenys supranta kaip klaidą

Naudodami magnetinio rezonanso tomografiją mokslininkai aptiko žmogaus smegenų mechanizmus, atsakingus už socialinį konformizmą ir verčiančius "sekti paskui daugumą". Manoma, kad tai galėtų paaiškinti iš pažiūros gana iracionalius žmonių...


Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimija yra liga, priskiriama psichiniams sutrikimams. Ji turėtų būti gydoma kognityvine elgesio terapija. Tačiau neseniai Karolinskos universitete (Švedija) parašytoje disertacijoje teigiama, kad tam tikrais atvejais šia liga susergama dėl...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9