Balandžio 9d. Ketvirtadienis

Jums - vėžys... Suklydau

Peržiūrų skaičius: 22552
Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą.

Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties pašalino augliuką. Tyrimai parodė, kad augliukas gerybinis, tad nerimas greitai atslūgo. Tuo labiau, kad gydytojas, į kurį tada kreipiausi ir kuris mane operavo, pats buvo tikras optimistas ir man nė minutei neleido suabejoti: viskas bus gerai, svarbu, kad laiku kreipėtės...

Atsisveikindamas po operacijos priminė: lankytis ir tikrintis būtina, nes kartais toks organizmo pomėgis auginti įvairius darinukus baigiasi ir pikčiau. Retsykiais nuvažiuodavau į Vilnių. Vienos apžiūros metu jauna ir energinga gydytoja energingai suabejojo: nieko nesuprantu, kas čia su jumis darosi, man nepatinka, atvažiuokite po savaitės, kartosime tyrimus...

Į onkologijos poliklinikos koridorių, kuriame laukė panašių kaip aš eilė, išėjau nematydama kelio. Sugrįžusi į namus puoliau į ašaras... Savaitę vaikščiojau, bandydama prisitaikyti prie tokios neramios žinios, viską dėliojau, ypač - kas bus su mano mažamečiu vaiku, jei man - vėžys.

Po savaitės nuvažiavau. Pusę dienos pravaikščiojusi po kabinetus ir laboratorijas iš savo gydytojos išgirdau: viskas normalu, apsirikau, gal Jus išgąsdinau..."

*

Danutė, tapo nesusipratimo auka. Šeimos gydytoja Danutei davė siuntimą išsitirti skydliaukę. Tyrimą Danutė atliko Panevėžyje. Gavusi biopsijos atsakymą įėjo į gydytojos kabinetą. Po labas kitas gydytojos žodis buvo mažybinis: "Vėžiukas?"

"Susvyravau, išgirdusi tokią diagnozę. Gerai, kad esu lėtapėdis žmogus ir neskubu isteriškai į viską reaguoti. Suabejoti dar privertė ir tai, kad vartydama ligos kortelę, gydytoja nepastebėjo, kad varto kitos moters, mano bendravardės ir bendrapavardės, tik gerokai vyresnės, kortelę.

Dėl kortelės suabejojau - gal suklydo registratūroje. O gal suklydo ir darydami biopsiją - turėjau tokią viltį. Specialistė net nebandė apžiūrėti mano skydliaukės.

Nedelsdama nuvažiavau į Vilnių. Čia specialistė kruopščiai apžiūrėjo mano kaklą, iščiupinėjo skydliaukę, dar kartą peržiūrėjo nelemtąjį lapelį, Po ką tik atliktos biopsijos antros daryti nesiryžome. Gydytoja patarė operuotis, bet nenugąsdino. Po operacijos, atlikus galutinius tyrimus, gydytojai paaiškino: nieko piktybinio skydliaukės mazgelyje nebuvo.

Nežinia, kodėl biopsija rodė tokius dalykus. Dėl visa ko paskambinau bendravardei ir bendrapavardei. Suabejojau: gal ten jos tyrimo lapelis buvo. Išgirdau, kad dėl skydliaukės ji niekur nesikreipusi.

Dabar kasdien geriu vaistus, kurie būtini po skydliaukės operacijos ir abejoju: ar nesuklydo tie, kad atliko tyrimą? O jei supainiojo mėginius?"

*

Rima pasakojo: "Kai tėveliui kilo problemų dėl prostatos, kreipėmės į gydytojus. Ir greitai išgirdome: reikalas beviltiškas, nebėra čia ko operuoti, o dar amžius... Tėtis jau norėjo sutikti su gydytojo išvadomis ir niekur nebevažiuoti, bet prispyriau: reikia specialistų nuomonės, reikia išsamesnių tyrimų.

Abu važiavome į Vilnių. Po pirminės apžiūros specialistas nenugąsdino, o atlikus tyrimus visai nuramino: didesnių pakitimų nėra, tik tiek, kiek gali būti tokio amžiaus žmogui. Patarė panaudoti papildų. Grįžome ramūs. Tėtis panaudojo papildus, problemų neliko. Tik kas jam atlygins už tas kelias savaites nerimo, kurį patyrė dėl neatsargaus gydytojo leptelėjimo?"

*

Gerai pažindama savo pacientę Reginą, šeimos gydytoja pasiūlė atlikti magnetinį rezonansą, paaiškinusi, kad nori patikslinti nuolatinių negalavimų priežastį. Pati paskambino kaunietei gydytojai, paaiškino įtarimus tokia kalba, kad kabinete sėdėjusi Regina jų dorai ir nesuprato. Dėl Reginos sveikatos nerimaujančiai jos draugei gydytoja paaiškino: "Įtariu išsėtinę sklerozę, yra visi simptomai. Bet nesakykime Reginai, ji jautri, tyrimo reikės laukti beveik du mėnesius. Prisigalvos visokių dalykų. O jei aš klystu?"

Prieš pat paskirtą tyrimui laiką Regina nuėjo pasiimti siuntimo. Jos gydytoja jau atostogavo, lapelį išrašė pavaduojanti gydytoja. "Tai jums išsėtinę sklerozę įtaria? - tuoj paklausė gydytoja.

Reginai ratu pradėjo suktis visas kambarys... Likusias dvi dienas draugė vis ramino Reginą, kad tai tik įtarimai, kad magnetinis rezonansas padės nustatyti visus negalavimus, kad išsėtinė sklerozė - tik vienas įtarimas, kuris padeda sutrumpinti tuometines eiles prie brangaus tyrimo.

Regina į Kauną išvažiavo nusiteikusi baisiai. Grįžo patenkinta - nei išsėtinės sklerozės, nei kitos rimtesnės ligos rezonansas neaptiko.

*

Praėjusį rudenį Onutei staiga užėjo nugaros skausmai. Nebegalėdama užmigti naktį, rytą jį kreipėsi į gydytojus. Padarė rengeno nuotrauką. Ją peržiūrėjusi gydytoja pradėjo apgailestauti: klubo sąnario artrozė, antrojo laipsnio, gresia invalidumas... Gydytoja paskyrė vaistų, davė nedarbingumo lapelį.

Onutei ši žinia trenkė per galvą: kas ja pasirūpins, jei taps invalide? Pažįstami įkalbinėjo nepasiduoti tokiai diagnozei, ieškoti specialistų Vilniuje. Onutė taip ir padarė. Internetu užsiregistravo konsultacijai pas žinomą reumatologą.

Du mėnesius, kol laukė paskirtos konsultacijos, gyveno su nežinia ir mažyte viltimi: o gal viskas nėra taip blogai... Po konsultacijos grįžo kaip ant sparnų. Apžiūrėjusi Onutės atsivežtą nuotrauką, vilnietė specialistė iš karto suabejojo: ji nematanti jokių artrozės požymių. Bet Onutę su jos nuotrauka nusiuntė į kelis kabinetus. Niekas artrozės požymių nuotraukoje neaptiko.

Specialistė manė, kad aną skausmą sukėlė peršalimas, patarė daryti mankštą, pakeisti kėdę kabinete. Skausmai liovėsi. "Dabar visiems patariu kreiptis į specialistus, jei pirmoji diagnozė kelia tokį siaubą, kokį man sukėlė ta artrozė. Prisiskaičiau internete apie ją ir buvo apėmusi visiška neviltis" , - pasakojo Onutė.

Įstatymas

Panašių istorijų galima pasakoti ir daugiau. Juk ne vienam iš mūsų ar mūsų draugams neatsargus gydytojo žodis buvo atėmęs viltį gyventi įprastą gyvenimą. Vieni skubiai ieškojome kito atsakymo, kiti neabejojame gydytojo teisumu ir kankinames tyliai.

Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas nustato: pacientas turi teisę į informaciją apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę. Informuodamas apie gydymą, gydytojas turi paaiškinti pacientui gydymo eigą, galimus gydymo rezultatus, galimus alternatyvius gydymo metodus ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo, taip pat apie pasekmes atsisakius siūlomo gydymo.

Informacija pacientui turi būti pateikta atsižvelgiant į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suprantama forma, paaiškinant specialius medicinos terminus. Sveikatos priežiūros įstaiga šiame straipsnyje numatytos informacijos pacientui, įskaitant nepilnamečius nuo 16 iki 18 metų, gali nepranešti tik tais atvejais, jeigu pranešimas būtų aiški prielaida rimtai žalai pacientui atsirasti (pakenktų paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei).

Tačiau įstatymas apibrėžia ir paciento teisę nežinoti: informacija apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę neturi būti pacientui pateikta prieš jo valią. Tačiau šios nuostatos netaikomos, kai informacijos nepateikus pacientui ar kitiems asmenims, gali atsirasti žalingų pasekmių ir tų pasekmių negalima išvengti pateikus informaciją paciento šeimos nariams, jo atstovui ar kitiems asmenims.

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

"Niekada nebūnu rizikingose vietose", "Niekada anksčiau nepagalvojau apie tai", "Retai būnu gamtoje", - dažniausiai taip lietuviai atsako į klausimą, kodėl nesiskiepija nuo erkinio encefalito. Tokie duomenys pateikti...


Mokslininkai E.coli infekcijų protrūkio šaltinio ieško viename Liubeko restorane

Vokietijos mokslininkai įtaria, kad beveik dvi dešimtis nusinešusio bakterinių žarnyno infekcijų žindinys gali būti vienas restoranas šiauriniame Liubeko mieste, nes susirgo 17 jame valgiusių žmonių, šeštadienį paskelbė vietos dienraštis. Kaip...


Medicinos punkte Juodkrantėje – 10 laipsnių

Juodkrantės medicinos punkte nei medikės, nei pacientai negali nusivilkti striukių - patalpose vos apie 10 laipsnių šilumos. Antradienį Juodkrantės medicinos punkte - 12 laipsnių šilumos. Anot čia dirbančios moters, kartais atšala ir iki 8...


Vėžiui stabdyti – ankstyva diagnozė

Šiuo metu daugelyje Europos šalių, susirūpinusių onkologinių susirgimų augimu, ypatingas dėmesys skiriamas ankstyvajai onkologinių ligų diagnostikai. Sveikatos priežiūros specialistai vieningai sutaria, kad mirties pranašu laikomas vėžys yra ne...


Siūlo riboti ir nereceptinių vaistų antkainius

Seimo Sveikatos reikalų komitetas siūlo riboti ne tik receptinių, bet ir nereceptinių vaistų antkainius didmenininkams ir mažmenininkams. Komitetas taip pat siūlo įteisinti gamintojų pareigą deklaruoti vaistų kainas Lietuvai ir pateikti šių vaistų...


Ligonių, laukiančių donorų organų bei audinių, eilė sutrumpėjo

Ligonių, laukiančių donorų organų bei audinių, eilė sutrumpėjo

Lietuvoje šiemet jau atliktos 33 organų ir audinių transplantacijos. Tai gerokai sutrumpino ligonių, laukiančių donorų organų ir audinių, eilę. Laukiančiųjų donorų organų bei audinių eilė per pirmąjį šių metų mėnesį sutrumpėjo 33 recipientais:...


Vaistas nuo depresijos - primityvus gyvenimo būdas

Geriausia priemonė prieš depresiją - grįžimas prie primityvaus gyvenimo būdo. Ištyrinėjęs pirmykščių žmonių gyvenimą tokią išvadą padarė Kanzaso universiteto psichologijos prof. Stephen Ilardi. Mokslininko teigimu, pagrindinis psichinių ligų...


Įkurtas organų transplantacijos koordinavimo centras

Įkurtas organų transplantacijos koordinavimo centras

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose įkurtas Organų transplantacijos koordinavimo centras. Šis centras medikams leis geriau planuoti ir pasiskirstyti darbus, atlikti daugiau transplantacijų. Šiuo metu visi medikai, taip pat ir...


Naujausi tyrimai rodo, jog neklota lova gali teigiamai veikti žmogaus sveikatą

Naujausi tyrimai rodo, jog neklota lova gali teigiamai veikti žmogaus sveikatą

Naujausi mokslininkų tyrimai rodo, jog ryte nepaklota lova gali turėti teigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Nors išoriškai neklota lova atrodo netvarkingai, ji taip pat pasižymi sąlygomis, kurios yra nepatrauklios namų dulkių erkėms apsigyventi -...


Mokslininkams pavyko išgydyti paralyžiuotas žiurkes

Šveicarijos mokslininkai grąžino paralyžiuotiems laboratoriniams gyvūnams gebėjimą judėti. Tai pirmasis atvejis, kai specialistams pavyko atstatyti "beveik" normalų stuburo smegenų veikimą. Pasak tyrimo autorių, jų panaudotą metodą...


Kovai su AIDS skirta konferencija kviečia teisingumui sveikatos apsaugos sistemoje

Spalio 14–16 dienomis Romoje vyksta tarptautinė konferencija, skatinanti kurti partnerystę tarp vyriausybių ir tikinčiųjų organizacijų bendrai kovai su ŽIV ir AIDS. Į JAV ambasados prie Šventojo Sosto ir Caritas Internationalis agentūros...


Septyniolika metų nevaikščiojusi mergina atsistojo ant kojų

Galimybė atsistoti ir eiti po septyniolikos vežimėlyje praleistų metų prilygsta stebuklui. Tačiau dėl nepakankamo valstybės rūpesčio neįgaliaisiais tai lemta patirti ne visiems. "Jūs nesuvokiate, kokia laimė stovėti, būti vertikalioje...


Ar atostogos suteikia laimės?

Ar atostogos suteikia laimės?

Žmonėms daugiausiai laimės suteikia atostogų laukimas, tuo metu joms pasibaigus ir grįžus prie darbų, linksmumo lygis prilygsta neatostogavusiųjų. Tyrimą atlikę mokslininkai apklausė daugiau kaip 1,5 tūkst. Olandijos gyventojų, 974 iš jų per...


Naujo tipo virusu per maistą neužsikrečiama

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Paryžiuje Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) svarstė susidariusią situaciją dėl kiaulių gripo. Pasaulyje plintantis virusas sveikatos specialistams kelia didžiausią...


Medicinos paslaugos bus prieinamos bet kurioje ES valstybėje

Šią savaitę Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje bus balsuojama dėl siūlymo įtvirtinti pacientų teisę gauti medicininę pagalbą bet kurioje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Šiuo dokumentu siekiama aiškiai nurodyti sąlygas, kuriomis remiantis...


Nicole Richie dėl plaučių uždegimo paguldyta į ligoninę

Nicole Richie dėl plaučių uždegimo buvo paguldyta į ligoninę Los Andžele, trečiadienį pranešė jos atstovė, kuri pridūrė, kad aktorė laikosi gerai. Anksčiau šią savaitę N.Richie buvo pasirodžiusi Los Andželo teisme, kuris patenkino jos prašymą dėl...


Prezidentė: vaistai turi būti prieinami kiekvienam Lietuvos gyventojui

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su sveikatos apsaugos ministru Algiu Čapliku aptarė vaistų kainų reguliavimo politikos klausimus ir sveikatos apsaugos sistemos restruktūrizacijos bei reformos eigą. Taip pat kalbėjo apie situaciją šalyje,...


Slaugytojos darbas nebėra nematomas

Slaugytojos darbas nebėra nematomas

"Nuolat tobulėjanti ir paskui save traukianti kitus", – taip dešimtosios daktaro Juozo Ciplijausko premijos laimėtoją Jūratę Beinorienę apibūdino kolegos. Klaipėdos jūrininkų sveikatos priežiūros centro (JSPC) vyriausioji...


Depresija - įveikiama

Depresija - įveikiama

Pasak gydytojų psichiatrų, depresija kartais painiojama su liūdesiu, nuovargiu ar energijos trūkumu. Šios būsenos yra normalios, jos ilgai netrunka bei kasdienės veiklos netrikdo. Tuo tarpu depresija, atsirandanti dėl pačių įvairiausių priežasčių,...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


"Danone": sveikatingumo teiginių neatšaukėme

Įmonių grupė "Danone" kreipėsi į Lietuvos Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą informuodama, kad "Danone" neatšaukė sveikatinimo teiginių, susijusių su "Actimel" ir "Activia". "Balandžio 17 dieną...


Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Klaipėdos universitetinė ligoninė ruošiasi ilgiems remontams. Bus rekonstruotos dviejų skyrių patalpos. Darbai kainuos 2,5 mln. litų. Vakar Klaipėdos savivaldybės Finansų ir ekonomikos komitetas sutiko Klaipėdos universitetinei ligoninei perduoti...


Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas apsaugo nuo pažengusio prostatos vėžio rizikos net ir tuos vyrus, kurie turi tam tikrą geno COX-2 variantą, kuris žinomas kaip didinantis šios ligos riziką. "Ankstesnieji tyrimai parodė...


Kardiologai rekomenduoja lietuviams aspiriną vartoti dažniau

Nors Lietuvoje daugiausia gyventojų miršta nuo kraujotakos sistemos ligų, jų profilaktikai pacientams rekomenduojama nepakankamai vaistų. Didžiausios šalyje tyrimų bendrovės "TNS Gallup" atlikto tyrimo metu apklausus 373 kardiologus ir...


Per didelis pozityvumas skatina negatyvumą

Pozityvių frazių, tokių kaip "Aš esu mėgstamas žmogus" ar "Man pasiseks", kartojimas gali priversti jaustis dar prasčiau, užuot pakėlusios žmogaus savivertę. "Mažų mažiausiai nuo 1952-ųjų, kai pasirodė Normano Vincento...


Vyriausybė įtvirtino vaistų kainų reguliavimą nuo balandžio

Nuo balandžio 1 dienos pradėjus reguliuoti vaistų antkainius, nekompensuojamieji vaistai Lietuvoje palaipsniui atpigs apie 15-20 proc., ir tai per metus leis gyventojams sutaupyti apie 50 mln. litų. Vyriausybė trečiadienį patvirtino maksimalius...


Hepatitas C - nebylusis kepenų žudikas

Negaliu būti kraujo donoras, nes esu medicinos auka - užsikrėčiau C hepatitu. Visi dirbantys chirurgijoj, yra potencialios aukos - kad užsikrės. Kuomet dirbau reanimacijoje, paguldė du ligonius, kurie buvo su ryškiom geltom. Reikėjo jiems teikti...


Vokietija ir Prancūzija bando atsikratyti nepanaudotų vakcinų nuo "kiaulių gripo"

Kaip praneša Vokietijoje leidžiamas laikraštis Der Tagesspiegel, Vokietijoje nuo "kiaulių gripo" pasiskiepijo tik kas dešimtas gyventojas ir tai sukėlė tikrą galvos skausmą valdžiai, kuri skuba tartis su vakciną tiekiančia kompaniją...


Ar esate motyvuotas sėkmei? (Testas)

Čia pateikta asmenybės motyvacijos siekti sėkmės ir vengti nesėkmių diagnostikos metodika pagal Т. Elersą. Jos esmę sudaro 41 teiginys, į kurį reikia atsakyti "taip" arba "ne". 1. Kai reikia pasirinkti iš dviejų variantų,...


Autoklavai: kas tai ir kur naudojami?

Autoklavai: kas tai ir kur naudojami?

Autoklavai yra slėginiai prietaisai, kurie skirti įvairioms medžiagoms bei įrankiams sterilizuoti. Tai atliekama kaitinant tirpalus aukštesnėje nei jų virimo temperatūra.


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9