Spalio 19d. Šeštadienis

Jums - vėžys... Suklydau

Peržiūrų skaičius: 22552
Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą.

Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties pašalino augliuką. Tyrimai parodė, kad augliukas gerybinis, tad nerimas greitai atslūgo. Tuo labiau, kad gydytojas, į kurį tada kreipiausi ir kuris mane operavo, pats buvo tikras optimistas ir man nė minutei neleido suabejoti: viskas bus gerai, svarbu, kad laiku kreipėtės...

Atsisveikindamas po operacijos priminė: lankytis ir tikrintis būtina, nes kartais toks organizmo pomėgis auginti įvairius darinukus baigiasi ir pikčiau. Retsykiais nuvažiuodavau į Vilnių. Vienos apžiūros metu jauna ir energinga gydytoja energingai suabejojo: nieko nesuprantu, kas čia su jumis darosi, man nepatinka, atvažiuokite po savaitės, kartosime tyrimus...

Į onkologijos poliklinikos koridorių, kuriame laukė panašių kaip aš eilė, išėjau nematydama kelio. Sugrįžusi į namus puoliau į ašaras... Savaitę vaikščiojau, bandydama prisitaikyti prie tokios neramios žinios, viską dėliojau, ypač - kas bus su mano mažamečiu vaiku, jei man - vėžys.

Po savaitės nuvažiavau. Pusę dienos pravaikščiojusi po kabinetus ir laboratorijas iš savo gydytojos išgirdau: viskas normalu, apsirikau, gal Jus išgąsdinau..."

*

Danutė, tapo nesusipratimo auka. Šeimos gydytoja Danutei davė siuntimą išsitirti skydliaukę. Tyrimą Danutė atliko Panevėžyje. Gavusi biopsijos atsakymą įėjo į gydytojos kabinetą. Po labas kitas gydytojos žodis buvo mažybinis: "Vėžiukas?"

"Susvyravau, išgirdusi tokią diagnozę. Gerai, kad esu lėtapėdis žmogus ir neskubu isteriškai į viską reaguoti. Suabejoti dar privertė ir tai, kad vartydama ligos kortelę, gydytoja nepastebėjo, kad varto kitos moters, mano bendravardės ir bendrapavardės, tik gerokai vyresnės, kortelę.

Dėl kortelės suabejojau - gal suklydo registratūroje. O gal suklydo ir darydami biopsiją - turėjau tokią viltį. Specialistė net nebandė apžiūrėti mano skydliaukės.

Nedelsdama nuvažiavau į Vilnių. Čia specialistė kruopščiai apžiūrėjo mano kaklą, iščiupinėjo skydliaukę, dar kartą peržiūrėjo nelemtąjį lapelį, Po ką tik atliktos biopsijos antros daryti nesiryžome. Gydytoja patarė operuotis, bet nenugąsdino. Po operacijos, atlikus galutinius tyrimus, gydytojai paaiškino: nieko piktybinio skydliaukės mazgelyje nebuvo.

Nežinia, kodėl biopsija rodė tokius dalykus. Dėl visa ko paskambinau bendravardei ir bendrapavardei. Suabejojau: gal ten jos tyrimo lapelis buvo. Išgirdau, kad dėl skydliaukės ji niekur nesikreipusi.

Dabar kasdien geriu vaistus, kurie būtini po skydliaukės operacijos ir abejoju: ar nesuklydo tie, kad atliko tyrimą? O jei supainiojo mėginius?"

*

Rima pasakojo: "Kai tėveliui kilo problemų dėl prostatos, kreipėmės į gydytojus. Ir greitai išgirdome: reikalas beviltiškas, nebėra čia ko operuoti, o dar amžius... Tėtis jau norėjo sutikti su gydytojo išvadomis ir niekur nebevažiuoti, bet prispyriau: reikia specialistų nuomonės, reikia išsamesnių tyrimų.

Abu važiavome į Vilnių. Po pirminės apžiūros specialistas nenugąsdino, o atlikus tyrimus visai nuramino: didesnių pakitimų nėra, tik tiek, kiek gali būti tokio amžiaus žmogui. Patarė panaudoti papildų. Grįžome ramūs. Tėtis panaudojo papildus, problemų neliko. Tik kas jam atlygins už tas kelias savaites nerimo, kurį patyrė dėl neatsargaus gydytojo leptelėjimo?"

*

Gerai pažindama savo pacientę Reginą, šeimos gydytoja pasiūlė atlikti magnetinį rezonansą, paaiškinusi, kad nori patikslinti nuolatinių negalavimų priežastį. Pati paskambino kaunietei gydytojai, paaiškino įtarimus tokia kalba, kad kabinete sėdėjusi Regina jų dorai ir nesuprato. Dėl Reginos sveikatos nerimaujančiai jos draugei gydytoja paaiškino: "Įtariu išsėtinę sklerozę, yra visi simptomai. Bet nesakykime Reginai, ji jautri, tyrimo reikės laukti beveik du mėnesius. Prisigalvos visokių dalykų. O jei aš klystu?"

Prieš pat paskirtą tyrimui laiką Regina nuėjo pasiimti siuntimo. Jos gydytoja jau atostogavo, lapelį išrašė pavaduojanti gydytoja. "Tai jums išsėtinę sklerozę įtaria? - tuoj paklausė gydytoja.

Reginai ratu pradėjo suktis visas kambarys... Likusias dvi dienas draugė vis ramino Reginą, kad tai tik įtarimai, kad magnetinis rezonansas padės nustatyti visus negalavimus, kad išsėtinė sklerozė - tik vienas įtarimas, kuris padeda sutrumpinti tuometines eiles prie brangaus tyrimo.

Regina į Kauną išvažiavo nusiteikusi baisiai. Grįžo patenkinta - nei išsėtinės sklerozės, nei kitos rimtesnės ligos rezonansas neaptiko.

*

Praėjusį rudenį Onutei staiga užėjo nugaros skausmai. Nebegalėdama užmigti naktį, rytą jį kreipėsi į gydytojus. Padarė rengeno nuotrauką. Ją peržiūrėjusi gydytoja pradėjo apgailestauti: klubo sąnario artrozė, antrojo laipsnio, gresia invalidumas... Gydytoja paskyrė vaistų, davė nedarbingumo lapelį.

Onutei ši žinia trenkė per galvą: kas ja pasirūpins, jei taps invalide? Pažįstami įkalbinėjo nepasiduoti tokiai diagnozei, ieškoti specialistų Vilniuje. Onutė taip ir padarė. Internetu užsiregistravo konsultacijai pas žinomą reumatologą.

Du mėnesius, kol laukė paskirtos konsultacijos, gyveno su nežinia ir mažyte viltimi: o gal viskas nėra taip blogai... Po konsultacijos grįžo kaip ant sparnų. Apžiūrėjusi Onutės atsivežtą nuotrauką, vilnietė specialistė iš karto suabejojo: ji nematanti jokių artrozės požymių. Bet Onutę su jos nuotrauka nusiuntė į kelis kabinetus. Niekas artrozės požymių nuotraukoje neaptiko.

Specialistė manė, kad aną skausmą sukėlė peršalimas, patarė daryti mankštą, pakeisti kėdę kabinete. Skausmai liovėsi. "Dabar visiems patariu kreiptis į specialistus, jei pirmoji diagnozė kelia tokį siaubą, kokį man sukėlė ta artrozė. Prisiskaičiau internete apie ją ir buvo apėmusi visiška neviltis" , - pasakojo Onutė.

Įstatymas

Panašių istorijų galima pasakoti ir daugiau. Juk ne vienam iš mūsų ar mūsų draugams neatsargus gydytojo žodis buvo atėmęs viltį gyventi įprastą gyvenimą. Vieni skubiai ieškojome kito atsakymo, kiti neabejojame gydytojo teisumu ir kankinames tyliai.

Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas nustato: pacientas turi teisę į informaciją apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę. Informuodamas apie gydymą, gydytojas turi paaiškinti pacientui gydymo eigą, galimus gydymo rezultatus, galimus alternatyvius gydymo metodus ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo, taip pat apie pasekmes atsisakius siūlomo gydymo.

Informacija pacientui turi būti pateikta atsižvelgiant į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suprantama forma, paaiškinant specialius medicinos terminus. Sveikatos priežiūros įstaiga šiame straipsnyje numatytos informacijos pacientui, įskaitant nepilnamečius nuo 16 iki 18 metų, gali nepranešti tik tais atvejais, jeigu pranešimas būtų aiški prielaida rimtai žalai pacientui atsirasti (pakenktų paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei).

Tačiau įstatymas apibrėžia ir paciento teisę nežinoti: informacija apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę neturi būti pacientui pateikta prieš jo valią. Tačiau šios nuostatos netaikomos, kai informacijos nepateikus pacientui ar kitiems asmenims, gali atsirasti žalingų pasekmių ir tų pasekmių negalima išvengti pateikus informaciją paciento šeimos nariams, jo atstovui ar kitiems asmenims.

J.Didžiulis: "Infekuotiesiems ŽIV ir sveikiesiems padėsiu užmegzti dialogą"

2009-ųjų metų informacinės AIDS kampanijos veidas Lietuvoje Jurgis Didžiulis, vienos iš populiariausių jaunimo grupės "InCulto" lyderis, pažadėjo padėti mažinti atskirtį tarp infekuotųjų ŽIV ir sveikųjų. "ŽIV/AIDS jau nėra vien...


Dovanokite moterims gėles

Dovanokite moterims gėles

JAV Niū Džersio valstijos Rutgers universitetas atliko tyrimą, kaip gėlės veikia emocijas. Tyrimo grupė stebėjo 147 moterų reakcijas į tris skirtingas, tačiau tos pačios piniginės vertės dovanas: gėles, krepšį su vaisiais ir romantiškas žvakes....


Didžioji depresija prailgino amerikiečių gyvenimą

Sunkūs laikai prailgina vidutinę žmonių gyvenimo trukmę, teigia 1930 - 1933 pasaulinės ekonominės krizės laikais JAV sukauptus demografinius duomenis nagrinėję mokslininkai. 1929 m. spalio 24 dieną, kuri buvo praminta "juoduoju...


A.Čaplikas: savaitgaliais ligoniai negali likti be gydytojo pagalbos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įpareigojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigas per gripo epidemiją paslaugas teikti ir poilsio bei švenčių dienomis. Ministras įstaigas įpareigojo darbą organizuoti taip, kad kuo...


Marija Vitkutė. Senstantys tėvai - kaip su tuo susitaikyti

Vaikystėje tikriausiai visi mąstėme, kad mūsų tėvai – patys stipriausi, energingiausi – tokie bus visada ir nesikeis. Tėvų senatvė ir ligos – skausminga ir vengiama tema, nes su tėvais siejame gyvenimą, gyvybę. "Mes...


Pagaminta dirbtinė moters kiaušidė

JAV mokslininkai laboratorijoje sukūrė pirmąją pasaulyje dirbtinę kiaušidę, kurioje pavyko sėkmingai subrandinti moters kiaušinėlius. Šis pasiekimas suteiks galimybę efektyviau tirti nevaisingumo priežastis ir taikyti naujus nevaisingumo gydymo...


Laikas skiepytis nuo erkinio encefalito

Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį, paprastai balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki lapkričio. Erkės tampa aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia septynis...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Ministras: Vyriausybė davė startą sveikatos apsaugos įstaigų reformai

Vyriausybės pirmadienį patvirtintas nutarimas atveria kelią pradėti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomą struktūrinę sveikatos apsaugos įstaigų reformą, pirmadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas. Ministrų kabinetas...


Skambučių centras – ideali vieta romanui

Didžiosios Britanijos dienraštis "Daily Express" informuoja, kad kas trečias šalies skambučių centro darbuotojas buvo arba yra užmezgęs tarnybinį romaną. Tarp kitų profesijų atstovų tarnybiniai romanai nėra tokie populiarūs, todėl,...


I.Degutienė sako neproteguojanti savo vyro į onkologijos instituto vadovus

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako toliau besilaikanti nuostatos, kad Lietuvoje turėtų būti atskiras Onkologijos institutas, tačiau pabrėžia neproteguojanti savo vyro į tokios medicinos įstaigos vadovus. "Pradėjo sklisti gandai, kad aš...


Mokslininkai rado atsakymą, kodėl varpos turi įgimtus defektus

Mokslininkai atrado geną, kuris gali turėti įtakos berniukų genitalijų defektams. Hipospadija būdinga vienam iš 375 berniukų. Kaip praneša BBC, hipospadija yra neužbaigto vystimosi gimdoje pasekmė. Leidinyje "Nature Genetics" paskelbti...


Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Užtenka tik vieną dieną pavėluoti sumokėti įmoką Ligonių kasai, ir sąžiningai su valstybe visą laiką atsiskaičiusiam piliečiui gydymas taps neprieinamas. Su verslo liudijimu dirbęs panevėžietis Vytautas Liugaila po stuburo išvaržos operacijos vis...


Hepatitas C - nebylusis kepenų žudikas

Negaliu būti kraujo donoras, nes esu medicinos auka - užsikrėčiau C hepatitu. Visi dirbantys chirurgijoj, yra potencialios aukos - kad užsikrės. Kuomet dirbau reanimacijoje, paguldė du ligonius, kurie buvo su ryškiom geltom. Reikėjo jiems teikti...


Ką daryti susižeidus iškyloje?

Ką daryti susižeidus iškyloje?

Vasarą iškylų metu neretai susižeidžiama. Su vaikų chirurgu, LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos doc. dr. Daliumi Malciumi kalbamės apie tai, kaip elgtis susižeidus iškylaujant. Kurių kūno vietų sužeidimai pavojingiausi?


Skirkite šiek tiek laiko sau - nuimkite įtampą masažuokliais

Skirkite šiek tiek laiko sau - nuimkite įtampą masažuokliais

Kasdien skubėdami neretai pamirštame pasirūpinti savimi. O kartais reikia tiek nedaug... Pristatome tris nuostabus masažuoklius: kaklo, akių, veido ir paakių. Kaklo masažuoklio malonus atpalaiduojantis masažas stimuliuoja kraujo apytaką ir...


Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Įsivaizduokite ataugantį nupjautą rankos pirštą, arba organo sukūrimą laboratorijoje, kurį vėliau galima persodinti pacientui be jokios atmetimo rizikos. Tai skamba tarsi mokslinė fantastika, tačiau išties tai yra sparčiai auganti regeneracinės...


Sveikatos sistemoje - vėl naujos reformos

Vyriausybė iš esmės pritarė "Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenų" projektui, kurį parengė praėjusią savaitę darbą pradėjęs visuomeninis Sveikatos sistemos reformos biuras. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas neabejoja,...


Kad omega-3 padėtų širdžiai, reikia pusės gramo kasdien, teigia mokslininkai

Amerikiečių mokslininkai išanalizavo iki šiol atliktus tyrimus ir paskelbė, kad sveikas žmogus turėtų kasdien suvartoti po pusę gramo, o širdies negalavimų turintis žmogus – po gramą omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių. Jų rekomenduojama...


Tikrasis margainis gali padėti chemoterapijos pažeistoms kepenims

Ir Lietuvoje plačiai paplitęs violetinių žiedų augalas tikrasis margainis gali sumažinti žalą kepenims, kurią sukelia chemoterapija, teigia JAV mokslininkai. Chemoterapijai naudojami vaistai dažnai sukelia kepenų uždegimą, todėl tenka mažinti...


VU Vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus urologinėms operacijoms

VU Vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus urologinėms operacijoms

Vilniaus universiteto vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus, skirtus urologinėms operacijoms. "Dabar atlikdami net ir sudėtingiausias urologines operacijas nebeatsiliekame nuo kitų Europos išsivysčiusių šalių", - džiaugiasi vaikų...


Senjorams nerekomenduojama atidėlioti ortopedinių operacijų

Moksliniame žurnale "Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas" šių metų balandžio mėnesio numeryje buvo išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, kad atsiradus pakitimams, dėl kurių reikėtų atlikti klubo ar kelio sąnario...


Ausies skausmo priežastis – 33 metus įstrigęs dantis

Daugiau nei 30 metų buvęs kalnakasys Stephenas Hirstas kentė ausies skausmus ir silpnai girdėjo. Šio skausmo priežastis – ausyje įstrigęs dantis. Kaip praneša dailymail.co.uk, vyras dabar pagaliau gali ramiai miegoti, nes jo nebekankina...


SAM raginama peržiūrėti verslą suvaržiusią tvarką

SAM raginama peržiūrėti verslą suvaržiusią tvarką

Ūkio ministerija abejoja sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos naujos tvarkos pagrįstumu, pagal kurią ūkine komercine veikla galima verstis išskirtinai ūkinės komercinės paskirties patalpose. Ši pernai gruodžio pabaigoje įsigaliojusi...


Sukurtas naujas vaistas nuo maliarijos

Sukurtas naujas vaistas nuo maliarijos

Monašo universiteto (Monash University) mokslininkai, bendradarbiaudami su Sidnėjaus technologijos universitetu padarė naujų atradimų, kurie padės gydyti maliariją. Maliarija kas 30 sekundžių nusineša vieno vaiko gyvybę, o per metus nuo šio ligos...


Iš reprezentacinių lėšų - 12,6 tūkst. litų kūdikių namų įrangai atnaujinti

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas iš reprezentacijai skirtų lėšų, sutaupytų per 2009 metus, skyrė 12 tūkst. 600 litų Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namams pramoninei skalbimo įrangai nupirkti. "Manau, kad šios...


Lediniai žvilgsniai priverčia norėti šilumos

Lediniai žvilgsniai priverčia norėti šilumos

Yra žmonių, kurie sušildo, ir yra tokių, kurie į kambarį įneša speigą. Ir nors termometras šio temperatūros pokyčio neparodo, žmonės jį labai smarkiai jaučia - naujas tyrimas rodo, kad socialinis šaltis - toks šaltas, kad tie, į kuriuos jis...


Vitaminas E siejamas su mažesne egzemos tikimybe

Kartu nustatyta, kad vitamino A turtingas maistas neapsaugo nuo alergijos, nors anksčiau tyrimais buvo gauta būtent tokių duomenų. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas "Pediatric Allergy and Immunology", praneša "Reuters Health"....


Kaip jaunuoliams pasirinkti profesiją?

Puiku, jei jaunuolis nuo pat vaikystės turi aiškią viziją tapti mokytoju, muzikantu arba gydytoju. Tačiau daugelis abiturientų nesugeba atsirinkti tinkamos ir mielos profesijos, o pasiduoda aplinkinių - tėvų, neretai ir draugų - spaudimui. Kauno...


Dažniausiai pasitaikančios moterų ligos

Dažniausiai pasitaikančios moterų ligos

Vilniaus Šeškinės poliklinikos moterų konsultacijos vedėja, gydytoja akušerė-ginekologė Vilma Vasjanova: - Anksčiau pasakojau apie dažniausiai pasitaikančias gimdos kaklelio, gimdos ir kiaušidžių ligas, jų požymius. Šiandien aptarsime dar kelias...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9