Gegužės 20d. Penktadienis

Jums - vėžys... Suklydau

Peržiūrų skaičius: 22552
Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą.

Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties pašalino augliuką. Tyrimai parodė, kad augliukas gerybinis, tad nerimas greitai atslūgo. Tuo labiau, kad gydytojas, į kurį tada kreipiausi ir kuris mane operavo, pats buvo tikras optimistas ir man nė minutei neleido suabejoti: viskas bus gerai, svarbu, kad laiku kreipėtės...

Atsisveikindamas po operacijos priminė: lankytis ir tikrintis būtina, nes kartais toks organizmo pomėgis auginti įvairius darinukus baigiasi ir pikčiau. Retsykiais nuvažiuodavau į Vilnių. Vienos apžiūros metu jauna ir energinga gydytoja energingai suabejojo: nieko nesuprantu, kas čia su jumis darosi, man nepatinka, atvažiuokite po savaitės, kartosime tyrimus...

Į onkologijos poliklinikos koridorių, kuriame laukė panašių kaip aš eilė, išėjau nematydama kelio. Sugrįžusi į namus puoliau į ašaras... Savaitę vaikščiojau, bandydama prisitaikyti prie tokios neramios žinios, viską dėliojau, ypač - kas bus su mano mažamečiu vaiku, jei man - vėžys.

Po savaitės nuvažiavau. Pusę dienos pravaikščiojusi po kabinetus ir laboratorijas iš savo gydytojos išgirdau: viskas normalu, apsirikau, gal Jus išgąsdinau..."

*

Danutė, tapo nesusipratimo auka. Šeimos gydytoja Danutei davė siuntimą išsitirti skydliaukę. Tyrimą Danutė atliko Panevėžyje. Gavusi biopsijos atsakymą įėjo į gydytojos kabinetą. Po labas kitas gydytojos žodis buvo mažybinis: "Vėžiukas?"

"Susvyravau, išgirdusi tokią diagnozę. Gerai, kad esu lėtapėdis žmogus ir neskubu isteriškai į viską reaguoti. Suabejoti dar privertė ir tai, kad vartydama ligos kortelę, gydytoja nepastebėjo, kad varto kitos moters, mano bendravardės ir bendrapavardės, tik gerokai vyresnės, kortelę.

Dėl kortelės suabejojau - gal suklydo registratūroje. O gal suklydo ir darydami biopsiją - turėjau tokią viltį. Specialistė net nebandė apžiūrėti mano skydliaukės.

Nedelsdama nuvažiavau į Vilnių. Čia specialistė kruopščiai apžiūrėjo mano kaklą, iščiupinėjo skydliaukę, dar kartą peržiūrėjo nelemtąjį lapelį, Po ką tik atliktos biopsijos antros daryti nesiryžome. Gydytoja patarė operuotis, bet nenugąsdino. Po operacijos, atlikus galutinius tyrimus, gydytojai paaiškino: nieko piktybinio skydliaukės mazgelyje nebuvo.

Nežinia, kodėl biopsija rodė tokius dalykus. Dėl visa ko paskambinau bendravardei ir bendrapavardei. Suabejojau: gal ten jos tyrimo lapelis buvo. Išgirdau, kad dėl skydliaukės ji niekur nesikreipusi.

Dabar kasdien geriu vaistus, kurie būtini po skydliaukės operacijos ir abejoju: ar nesuklydo tie, kad atliko tyrimą? O jei supainiojo mėginius?"

*

Rima pasakojo: "Kai tėveliui kilo problemų dėl prostatos, kreipėmės į gydytojus. Ir greitai išgirdome: reikalas beviltiškas, nebėra čia ko operuoti, o dar amžius... Tėtis jau norėjo sutikti su gydytojo išvadomis ir niekur nebevažiuoti, bet prispyriau: reikia specialistų nuomonės, reikia išsamesnių tyrimų.

Abu važiavome į Vilnių. Po pirminės apžiūros specialistas nenugąsdino, o atlikus tyrimus visai nuramino: didesnių pakitimų nėra, tik tiek, kiek gali būti tokio amžiaus žmogui. Patarė panaudoti papildų. Grįžome ramūs. Tėtis panaudojo papildus, problemų neliko. Tik kas jam atlygins už tas kelias savaites nerimo, kurį patyrė dėl neatsargaus gydytojo leptelėjimo?"

*

Gerai pažindama savo pacientę Reginą, šeimos gydytoja pasiūlė atlikti magnetinį rezonansą, paaiškinusi, kad nori patikslinti nuolatinių negalavimų priežastį. Pati paskambino kaunietei gydytojai, paaiškino įtarimus tokia kalba, kad kabinete sėdėjusi Regina jų dorai ir nesuprato. Dėl Reginos sveikatos nerimaujančiai jos draugei gydytoja paaiškino: "Įtariu išsėtinę sklerozę, yra visi simptomai. Bet nesakykime Reginai, ji jautri, tyrimo reikės laukti beveik du mėnesius. Prisigalvos visokių dalykų. O jei aš klystu?"

Prieš pat paskirtą tyrimui laiką Regina nuėjo pasiimti siuntimo. Jos gydytoja jau atostogavo, lapelį išrašė pavaduojanti gydytoja. "Tai jums išsėtinę sklerozę įtaria? - tuoj paklausė gydytoja.

Reginai ratu pradėjo suktis visas kambarys... Likusias dvi dienas draugė vis ramino Reginą, kad tai tik įtarimai, kad magnetinis rezonansas padės nustatyti visus negalavimus, kad išsėtinė sklerozė - tik vienas įtarimas, kuris padeda sutrumpinti tuometines eiles prie brangaus tyrimo.

Regina į Kauną išvažiavo nusiteikusi baisiai. Grįžo patenkinta - nei išsėtinės sklerozės, nei kitos rimtesnės ligos rezonansas neaptiko.

*

Praėjusį rudenį Onutei staiga užėjo nugaros skausmai. Nebegalėdama užmigti naktį, rytą jį kreipėsi į gydytojus. Padarė rengeno nuotrauką. Ją peržiūrėjusi gydytoja pradėjo apgailestauti: klubo sąnario artrozė, antrojo laipsnio, gresia invalidumas... Gydytoja paskyrė vaistų, davė nedarbingumo lapelį.

Onutei ši žinia trenkė per galvą: kas ja pasirūpins, jei taps invalide? Pažįstami įkalbinėjo nepasiduoti tokiai diagnozei, ieškoti specialistų Vilniuje. Onutė taip ir padarė. Internetu užsiregistravo konsultacijai pas žinomą reumatologą.

Du mėnesius, kol laukė paskirtos konsultacijos, gyveno su nežinia ir mažyte viltimi: o gal viskas nėra taip blogai... Po konsultacijos grįžo kaip ant sparnų. Apžiūrėjusi Onutės atsivežtą nuotrauką, vilnietė specialistė iš karto suabejojo: ji nematanti jokių artrozės požymių. Bet Onutę su jos nuotrauka nusiuntė į kelis kabinetus. Niekas artrozės požymių nuotraukoje neaptiko.

Specialistė manė, kad aną skausmą sukėlė peršalimas, patarė daryti mankštą, pakeisti kėdę kabinete. Skausmai liovėsi. "Dabar visiems patariu kreiptis į specialistus, jei pirmoji diagnozė kelia tokį siaubą, kokį man sukėlė ta artrozė. Prisiskaičiau internete apie ją ir buvo apėmusi visiška neviltis" , - pasakojo Onutė.

Įstatymas

Panašių istorijų galima pasakoti ir daugiau. Juk ne vienam iš mūsų ar mūsų draugams neatsargus gydytojo žodis buvo atėmęs viltį gyventi įprastą gyvenimą. Vieni skubiai ieškojome kito atsakymo, kiti neabejojame gydytojo teisumu ir kankinames tyliai.

Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas nustato: pacientas turi teisę į informaciją apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę. Informuodamas apie gydymą, gydytojas turi paaiškinti pacientui gydymo eigą, galimus gydymo rezultatus, galimus alternatyvius gydymo metodus ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo, taip pat apie pasekmes atsisakius siūlomo gydymo.

Informacija pacientui turi būti pateikta atsižvelgiant į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suprantama forma, paaiškinant specialius medicinos terminus. Sveikatos priežiūros įstaiga šiame straipsnyje numatytos informacijos pacientui, įskaitant nepilnamečius nuo 16 iki 18 metų, gali nepranešti tik tais atvejais, jeigu pranešimas būtų aiški prielaida rimtai žalai pacientui atsirasti (pakenktų paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei).

Tačiau įstatymas apibrėžia ir paciento teisę nežinoti: informacija apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę neturi būti pacientui pateikta prieš jo valią. Tačiau šios nuostatos netaikomos, kai informacijos nepateikus pacientui ar kitiems asmenims, gali atsirasti žalingų pasekmių ir tų pasekmių negalima išvengti pateikus informaciją paciento šeimos nariams, jo atstovui ar kitiems asmenims.

Sperma iš mėgintuvėlio tapo realybe

Jokohamos universiteto (Japonija) mokslininkai pranešė pirmą kartą pasaulyje laboratorijoje išauginę vyriškų lytinių ląstelių, kuriomis, pasitelkus dirbtinio apvaisinimo technologiją, buvo sėkmingai apvaisintos kiaušialąstės ir susilaukta sveikų...


Kokie veiksniai skatina vartoti narkotikus?

Tik pradėjus vartoti narkotikus, daugeliui atrodo, jog psichoaktyvių medžiagų poveikis yra pozityvus. Žmogus tiki, kad ir vėliau galės kontroliuoti narkotikų vartojimą. Ilgą laiką vartojant narkotikus, malonus poveikis sumažėja ir žmogus privalo...


Eilės trumpėja – gydymas prastėja

Ligoniai, kuriems reikalinga tam tikros srities specialisto pagalba, Panevėžyje pas daugelį konsultantų, išskyrus endokrinologą, hematologą, neurochirurgą, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą, gali patekti per savaitę–tris, o pas kai kuriuos...


Dabar tinkamiausias metas pradėti stiprinti imunitetą

Kaip jau tapo įprasta, artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Taip nutinka dėl to, kad kai kurių žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su užpuolusiomis bakterijomis bei virusais. Jei organizmą...


Vitaminas D teikia vilties sergantiems prostatos vėžiu

Kai kuriems ligoniams vitaminas D gali efektyviai padėti gydant prostatos vėžį, nustatė britų mokslininkai. Kasdieninė vitamino D dozė kas penktam pacientui prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį – kuris laikomas ligos sunkumo rodikliu...


Grožis padeda numalšinti kūno skausmus

Italijos mokslininkai tvirtina, kad grožis palaimos suteikia ne tik sielai - jis gali būti naudingas ir sveikatai.Romos neurologinių tyrimų instituto mokslininkai nustatė, kad stebint klasikinį grožį įkūnijantį objektą sumažėja fizinis skausmas....


Aldona Steponavičiūtė. Pasakyk, iš ko juokiesi...

Vaikai juoktis pradeda būdami trijų–keturių mėnesių – gerokai anksčiau nei ištaria pirmąjį žodį. Suaugusieji žodžių žino be galo daug. Gal todėl jie rečiau juokiasi? "Neturi humoro jausmo", – teisinu pati save, kai...


Medikai kaunasi dėl technikos stebuklų

Nevaldomo brangios diagnostinės medicinos technikos pirkimo pasekmės sunkmečiu atsirūgsta itin nemaloniai. Kitąmet valstybei teks apmokėti dešimtis milijonų litų siekiančias sąskaitas už avansu įsigytus aparatus, o jau įsiplieskė kovos dėl naujų....


Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų vartoja maisto papildus, įskaitant vitaminus ir mineralus, daugiausia - energijos trūkumui kompensuoti ir organizmui stiprinti. Pusė apklaustųjų moterų jų per pastaruosius 12...


Kaip vaistų nuo vėžio tyrimai įtakoja farmacijos kompanijų akcijas?

Pasaulyje nuolat kuriami nauji vėžio diagnostikos testai, bandant nustatyti kuo ankstyvesnes ligos stadijas. Tačiau išplitusiai ligai gydyti efektyvių vaistų vis dar nėra. Todėl nenuostabu, kad vos tik rinkoje pasigirsta žinių apie galimą šios...


Genetiškai pakeisti uodai leis vaistus

Mokslininkai sukūrė genetiškai pakeistus uodus, kurie įkandimo metu galėtų suleisti žmogui vakciną nuo maliarijos. Ekspertų manymu, šis Japonijos mokslininkų pasiekimas kuriant "skraidančius vakcinuotojus" gali tapti nauju radikaliu...


Moderniausi gydymo metodai prieinami ir Lietuvos pacientams

Moderniausi gydymo metodai prieinami ir Lietuvos pacientams

Paradoksas: nors esame neturtinga šalis, o jauni medikai masiškai palieka šalį, tačiau medicinos srityje šiuo metu Lietuva praktiškai neatsilieka nuo kitų ES šalių. Medicinos srityje šiandien visame pasaulyje vyksta tikros naujų diagnostikos ir...


Gripo aukų sąrašas ilgėja

Kol biurokratai svarstė, skelbti ar neskelbti epidemiją šalyje, kiaulių gripas pasiglemžė antrąją auką. Vakar mirė 41 metų Visagino gyventojas. Vadinamasis kiaulių gripas labiausiai atakuoja jaunuosius klaipėdiečius. Vaikų ligoninėje guli 100...


Kraujospūdžio matuokliai: rinkitės pagal poreikius

Kraujospūdžio matuokliai: rinkitės pagal poreikius

Sergamumas širdies ligomis yra vis dar viena opiausių sveikatos problemų mūsų šalyje. Kraujotakos problemas gali sukelti ne tik netinkamas gyvenimo būdas, bet ir genetinis paveldėjimas. Todėl kraujospūdžio matuoklį šiomis dienomis galima atrasti...


Gydytojai pasijuto lyg karo lauke

Būgštaujama, kad įsisiautėjus gripo epidemijai gyventojai gali nesulaukti ne tik ugniagesių ar policijos patrulių, bet svarbiausia - medikų - pagalbos. Į kovą su liga stoję gydytojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: rizika susirgti jiems...


Tuberkuliozė: nemirtinga mikobakterija puola pavargusius žmones

Tuberkuliozė nėra išnykusi ar užmiršta liga. Ja serga ištisos šeimos, platina nesigydantieji. Pastariesiems gali būti taikoma priverstinė hospitalizacija, bet Kauno savivaldybės taryba per visą kadenciją nesugebėjo sudaryti specialios komisijos,...


Sutrikus medicinos atliekų tvarkymui skelbiama ekstremali situacija

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo LR Vyriausybės nutarimą, kuriuo paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija dėl susikaupusių medicininių atliekų, ne tik trikdančių sveikatos priežiūros įstaigų darbą, bet ir keliančių grėsmę...


Abejotina vilties kaina

Nepagydoma liga sergančios mergaitės motina laiškais apipylė žiniasklaidą bei valdžios institucijas, pasiekė net Rusijos prezidentą ir ketina šioje šalyje operuoti dukrą, nors tai kainuos kelis kartus brangiau nei Vokietijoje. Istorija apie...


Kodėl moterys renkasi teistus vyrus?

Britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad randai ne tik puošia vyrus, bet jie kaip magnetas traukia kai kurias moteris. Moterims buvusių sužeidimų pėdsakai asocijuojasi su vyrų drąsa, stiprybe, ryžtu ir galimybe apginti moteris. Moterys...


Sveikas kūdikis gimė iš prieš 20 m. užšaldyto embriono

Prieš 20 metų mokslininkai užšaldė embrioną. Iš jo šiemet gimė sveikas kūdikis. Tai ilgiausiai užšaldytas embrionas, iš kurio išsivystė vaikas. Gegužę 42 metų ilgai pastoti negalėjusi moteris pagimdė kūdikį, kuris išsivystė iš prieš 20 metų...


Tirdami žmogaus reakciją, mokslininkai pasinaudoja kaubojų dvikovų principais

Tikri ginkluoti Holivudo didvyriai niekada nepralaimi dvikovos, netgi kai priešininkas pirmasis išsitraukia ginklą. Atliktas tyrimas parodė, kad šioje tradicijoje slypi daugiau nei tik filmų magija. Klasikinėje Laukinių Vakarų scenoje blogiukas,...


Chloru Kauno baseine apsinuodiję vaikai - jau namuose

Valanda pramogų baseine, keturios paros reanimacijoje, penkios - paprastoje ligoninės palatoje ir trys jau namuose. Tokia šių metų pradžia vienuolikmečiui iš Šakių rajono. "Povilas jaučiasi neblogai, jokių vaistų gerti nereikia", - taip...


Botulino toksino injekcijos pradėtos taikyti urologijoje

Botulino toksino injekcijos pradėtos taikyti urologijoje

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose (VUL SK) Nefrologijos ir urologijos centre pradėtas taikyti naujas minimaliai invazinis metodas šlapinimosi sutrikimų gydymui. Tam naudojamas botulio toksinas, kuris iki šiol buvo žinomas kaip...


Jei įkando gyvatė

Atšilus orams į ligonines patenka gyvačių įkirstų žmonių. Per metus Lietuvoje nuo jų nukenčia 65-70 žmonių. "Įkandus gyvatei svarbiausia be reikalo nepanikuoti, nes širdis gali sustoti iš baimės, o ne nuo gyvatės nuodų, – sakė Utenos...


Kleptomanija: tai - nusikaltimas ar priklausomybė?

Dainininkės Irmos Jurgelevičiūtės kaltinimas galimomis vagystėmis iš kolegų, verčia spėlioti: tai tiesiog gerai apgalvotas nusikaltimas, o galbūt kleptomanija. Liga, kurios žmogus negali kontroliuoti, kaip ir savo poelgių. Pasak Klaipėdos...


Lietuvos gyventojai miršta patys nuo savęs

Lietuvos gyventojai miršta patys nuo savęs

2007 metais net 120,63 mirtys 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje buvo susijusios su save žalojančiu elgesiu – rūkymu, apsinuodijimu alkoholiu, rizikingu vairavimu, kuris baigiasi žūtimis transporto įvykiuose, savižudybėmis. Pagal šį rodiklį...


Kulinariniuose produktuose - ir GMO žaliava

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) į patikslintą genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) sąrašą įtraukė dar 21 gaminį. Tai bendrovės "Rivona" kulinarijos ceche Rokiškyje gaminami kulinarijos gaminiai. Jie kepami aliejuje,...


Kraujagyslių chirurgams atrišo rankas

Ligoninės koridoriuje pakabintos kraujagyslių schemos tik iš pradžių primena keistus paveikslus. Klaipėdos jūrininkų ligoninės angiochirurgai purto galvas – jos nėra tik sienoms papuošti. Prieš operaciją ligoniui vizualiai parodoma ir...


Medikai: vakcinai skirti pinigai buvo išmesti į balą

Poliklinikų, ligoninių, Užkrečiamųjų ligų centro sandėliuose šiandien nepanaudotos vakcinos nuo kiaulių gripo dar guli 22 tūkst. dozių. Iš viso buvo nupirkta 27 tūkst. dozių, joms įsigyti prireikė milijono litų, praneša LTV naujienų tarnyba....


Klinikinis įrankis padės diagnozuoti raumenų - skeleto funkcijų sutrikimus

Bandomoji klinikinio tyrimo programa - tai įrankis, analizuojantis raumenų struktūrą. Tikimasi, kad tai pagerins diagnostikos tikslumą, reabilitaciją ir palengvins sprendimų priėmimą gydant nugaros bei kaklo raumenų - skeleto funkcijų sutrikimus....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9