Sausio 24d. Penktadienis

Jums - vėžys... Suklydau

Peržiūrų skaičius: 22552
Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą.

Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties pašalino augliuką. Tyrimai parodė, kad augliukas gerybinis, tad nerimas greitai atslūgo. Tuo labiau, kad gydytojas, į kurį tada kreipiausi ir kuris mane operavo, pats buvo tikras optimistas ir man nė minutei neleido suabejoti: viskas bus gerai, svarbu, kad laiku kreipėtės...

Atsisveikindamas po operacijos priminė: lankytis ir tikrintis būtina, nes kartais toks organizmo pomėgis auginti įvairius darinukus baigiasi ir pikčiau. Retsykiais nuvažiuodavau į Vilnių. Vienos apžiūros metu jauna ir energinga gydytoja energingai suabejojo: nieko nesuprantu, kas čia su jumis darosi, man nepatinka, atvažiuokite po savaitės, kartosime tyrimus...

Į onkologijos poliklinikos koridorių, kuriame laukė panašių kaip aš eilė, išėjau nematydama kelio. Sugrįžusi į namus puoliau į ašaras... Savaitę vaikščiojau, bandydama prisitaikyti prie tokios neramios žinios, viską dėliojau, ypač - kas bus su mano mažamečiu vaiku, jei man - vėžys.

Po savaitės nuvažiavau. Pusę dienos pravaikščiojusi po kabinetus ir laboratorijas iš savo gydytojos išgirdau: viskas normalu, apsirikau, gal Jus išgąsdinau..."

*

Danutė, tapo nesusipratimo auka. Šeimos gydytoja Danutei davė siuntimą išsitirti skydliaukę. Tyrimą Danutė atliko Panevėžyje. Gavusi biopsijos atsakymą įėjo į gydytojos kabinetą. Po labas kitas gydytojos žodis buvo mažybinis: "Vėžiukas?"

"Susvyravau, išgirdusi tokią diagnozę. Gerai, kad esu lėtapėdis žmogus ir neskubu isteriškai į viską reaguoti. Suabejoti dar privertė ir tai, kad vartydama ligos kortelę, gydytoja nepastebėjo, kad varto kitos moters, mano bendravardės ir bendrapavardės, tik gerokai vyresnės, kortelę.

Dėl kortelės suabejojau - gal suklydo registratūroje. O gal suklydo ir darydami biopsiją - turėjau tokią viltį. Specialistė net nebandė apžiūrėti mano skydliaukės.

Nedelsdama nuvažiavau į Vilnių. Čia specialistė kruopščiai apžiūrėjo mano kaklą, iščiupinėjo skydliaukę, dar kartą peržiūrėjo nelemtąjį lapelį, Po ką tik atliktos biopsijos antros daryti nesiryžome. Gydytoja patarė operuotis, bet nenugąsdino. Po operacijos, atlikus galutinius tyrimus, gydytojai paaiškino: nieko piktybinio skydliaukės mazgelyje nebuvo.

Nežinia, kodėl biopsija rodė tokius dalykus. Dėl visa ko paskambinau bendravardei ir bendrapavardei. Suabejojau: gal ten jos tyrimo lapelis buvo. Išgirdau, kad dėl skydliaukės ji niekur nesikreipusi.

Dabar kasdien geriu vaistus, kurie būtini po skydliaukės operacijos ir abejoju: ar nesuklydo tie, kad atliko tyrimą? O jei supainiojo mėginius?"

*

Rima pasakojo: "Kai tėveliui kilo problemų dėl prostatos, kreipėmės į gydytojus. Ir greitai išgirdome: reikalas beviltiškas, nebėra čia ko operuoti, o dar amžius... Tėtis jau norėjo sutikti su gydytojo išvadomis ir niekur nebevažiuoti, bet prispyriau: reikia specialistų nuomonės, reikia išsamesnių tyrimų.

Abu važiavome į Vilnių. Po pirminės apžiūros specialistas nenugąsdino, o atlikus tyrimus visai nuramino: didesnių pakitimų nėra, tik tiek, kiek gali būti tokio amžiaus žmogui. Patarė panaudoti papildų. Grįžome ramūs. Tėtis panaudojo papildus, problemų neliko. Tik kas jam atlygins už tas kelias savaites nerimo, kurį patyrė dėl neatsargaus gydytojo leptelėjimo?"

*

Gerai pažindama savo pacientę Reginą, šeimos gydytoja pasiūlė atlikti magnetinį rezonansą, paaiškinusi, kad nori patikslinti nuolatinių negalavimų priežastį. Pati paskambino kaunietei gydytojai, paaiškino įtarimus tokia kalba, kad kabinete sėdėjusi Regina jų dorai ir nesuprato. Dėl Reginos sveikatos nerimaujančiai jos draugei gydytoja paaiškino: "Įtariu išsėtinę sklerozę, yra visi simptomai. Bet nesakykime Reginai, ji jautri, tyrimo reikės laukti beveik du mėnesius. Prisigalvos visokių dalykų. O jei aš klystu?"

Prieš pat paskirtą tyrimui laiką Regina nuėjo pasiimti siuntimo. Jos gydytoja jau atostogavo, lapelį išrašė pavaduojanti gydytoja. "Tai jums išsėtinę sklerozę įtaria? - tuoj paklausė gydytoja.

Reginai ratu pradėjo suktis visas kambarys... Likusias dvi dienas draugė vis ramino Reginą, kad tai tik įtarimai, kad magnetinis rezonansas padės nustatyti visus negalavimus, kad išsėtinė sklerozė - tik vienas įtarimas, kuris padeda sutrumpinti tuometines eiles prie brangaus tyrimo.

Regina į Kauną išvažiavo nusiteikusi baisiai. Grįžo patenkinta - nei išsėtinės sklerozės, nei kitos rimtesnės ligos rezonansas neaptiko.

*

Praėjusį rudenį Onutei staiga užėjo nugaros skausmai. Nebegalėdama užmigti naktį, rytą jį kreipėsi į gydytojus. Padarė rengeno nuotrauką. Ją peržiūrėjusi gydytoja pradėjo apgailestauti: klubo sąnario artrozė, antrojo laipsnio, gresia invalidumas... Gydytoja paskyrė vaistų, davė nedarbingumo lapelį.

Onutei ši žinia trenkė per galvą: kas ja pasirūpins, jei taps invalide? Pažįstami įkalbinėjo nepasiduoti tokiai diagnozei, ieškoti specialistų Vilniuje. Onutė taip ir padarė. Internetu užsiregistravo konsultacijai pas žinomą reumatologą.

Du mėnesius, kol laukė paskirtos konsultacijos, gyveno su nežinia ir mažyte viltimi: o gal viskas nėra taip blogai... Po konsultacijos grįžo kaip ant sparnų. Apžiūrėjusi Onutės atsivežtą nuotrauką, vilnietė specialistė iš karto suabejojo: ji nematanti jokių artrozės požymių. Bet Onutę su jos nuotrauka nusiuntė į kelis kabinetus. Niekas artrozės požymių nuotraukoje neaptiko.

Specialistė manė, kad aną skausmą sukėlė peršalimas, patarė daryti mankštą, pakeisti kėdę kabinete. Skausmai liovėsi. "Dabar visiems patariu kreiptis į specialistus, jei pirmoji diagnozė kelia tokį siaubą, kokį man sukėlė ta artrozė. Prisiskaičiau internete apie ją ir buvo apėmusi visiška neviltis" , - pasakojo Onutė.

Įstatymas

Panašių istorijų galima pasakoti ir daugiau. Juk ne vienam iš mūsų ar mūsų draugams neatsargus gydytojo žodis buvo atėmęs viltį gyventi įprastą gyvenimą. Vieni skubiai ieškojome kito atsakymo, kiti neabejojame gydytojo teisumu ir kankinames tyliai.

Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas nustato: pacientas turi teisę į informaciją apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę. Informuodamas apie gydymą, gydytojas turi paaiškinti pacientui gydymo eigą, galimus gydymo rezultatus, galimus alternatyvius gydymo metodus ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo, taip pat apie pasekmes atsisakius siūlomo gydymo.

Informacija pacientui turi būti pateikta atsižvelgiant į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suprantama forma, paaiškinant specialius medicinos terminus. Sveikatos priežiūros įstaiga šiame straipsnyje numatytos informacijos pacientui, įskaitant nepilnamečius nuo 16 iki 18 metų, gali nepranešti tik tais atvejais, jeigu pranešimas būtų aiški prielaida rimtai žalai pacientui atsirasti (pakenktų paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei).

Tačiau įstatymas apibrėžia ir paciento teisę nežinoti: informacija apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicininio tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę neturi būti pacientui pateikta prieš jo valią. Tačiau šios nuostatos netaikomos, kai informacijos nepateikus pacientui ar kitiems asmenims, gali atsirasti žalingų pasekmių ir tų pasekmių negalima išvengti pateikus informaciją paciento šeimos nariams, jo atstovui ar kitiems asmenims.

Medikai raginami skirti pigesnius kompensuojamus vaistus

Medikai raginami skirti pigesnius kompensuojamus vaistus

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas ragina medikus atsižvelgti į kompensuojamų vaistų kainyno papildymą pigesniais generiniais vaistais. Jo manymu, tiek gydytojai, tiek vaistininkai turėtų siūlyti pacientams galimybę rinktis pigesnius to...


Pati geriausia kalėdinė dovana – sveikata!

Pati geriausia kalėdinė dovana – sveikata!

Kaip ir kasmet, vėl ateina Kalėdos. Mandarinų ir imbierinių sausainių kvapu kvepiančių švenčių laukiame visus metus. Tačiau būtent šiuo šventiniu laikotarpu, kai miestų gatvės niekada nesutemsta dėl tūkstančių šventinių lempučių, dažnas patiria...


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Nemirtingumas – jau po 20 metų

Pasitelkiant nanotechnologijas ir apie žmogaus kūno veikimo principus surinktas žinias, žmogus jau po 20 metų galėtų būti nemirtingas. 61-erių amerikietis Ray'us Kurzweilas, jau ir anksčiau pranašavęs naujų technologijų erą, teigia, kad mūsų...


Didesnė tikimybė – ne tapti organų donoru, o patekti tarp laukiančiųjų transplantacijos

Didesnė tikimybė šiuo metu Lietuvoje yra atsidurti organų transplantacijos laukiančiųjų sąraše negu tapti organų donoru, kadangi pastarųjų gerokai mažiau, sako Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos prezidentė Ugnė Šakūnienė. "Sakoma, kad...


Brangi viltis – kamieninės ląstelės

Klaipėdietei Rasai Brasienei laikas sustojo prieš devynerius metus, kai gydytojai nustatė išsėtinę sklerozę. Tačiau dabar moteris vėl kupina vilčių – ji pirmoji pacientė iš Lietuvos, kuriai atlikta kamieninių ląstelių transplantacija....


"Biologinis laikrodis" gali lemti geresnę sveikatą ir ilgesnį gyvenimą

Naujas tyrimas leidžia manyti, kad jei jums nuolat nepavyksta gerai išsimiegoti naktį, dėl to gali sumažėti sugebėjimas valdyti stresą, tai gali turėti poveikį jūsų sveikatai, sukelti judėjimo sutrikimus ir padidinti neurologinių ląstelių nykimą,...


Ar etiška vartoti dėmesį stimuliuojamuosius vaistus?

Tokį klausimą kelia Didžiosios Britanijos Kembridžo universiteto mokslininkai. Universitetai Didžiojoje Britanijoje jau galvoja apie priemones, kurios padėtų sumažinti dėmesį, įsiminimą skatinančių vaistų vartojimą per egzaminų sesijas. Tarp...


Dažni stuburo skausmai, kurie kankina sėdimą darbą dirbančius žmones

Dažni stuburo skausmai, kurie kankina sėdimą darbą dirbančius žmones

Dėl aukšto įvairių procedūrų automatizacijos lygio, šiandien didžioji dalis žmonių dirba sėdėdami prie kompiuterių. Po ilgos tokio pobūdžio darbo dienos labiausiai jaučiasi akių nuovargis, tačiau dažnas pamiršta, kad sėdimo darbo ypatumai –...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


Gydytojai reikalaus Vyriausybės įsipareigoti kelti atlyginimus

Kitą savaitę sveikatos sistemos pertvarka nepatenkinta Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) žada Vyriausybės reikalauti įsipareigoti, jog pagerėjus ekonominei situacijai, medikų atlyginimai būtų keliami. Vyriausybei neįvykdžius medikų profesinės...


Gebėjimą gyventi aukštumose lemia DNR

Tibetiečių gebėjimas gyventi "ant pasaulio stogo" gali būti susijęs su jų DNR, teigia tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Jutos universiteto tyrėjai nustatė 10 genų, padedančių tibetiečiams klestėti tokiuose aukščiuose, kuriuose daugelis...


Atrastas "superantikūnas" gripui įveikti

Atrastas "superantikūnas" gripui įveikti

Mokslininkai teigia, kad pagaliau surastas pirmasis antikūnas, galintis įveikti bet kokio tipo gripo A virusą. Eksperimentai, atlikti su gripu apkrėsta pele parodė, kad šis antikūnas gali būti naudojamas kaip vaistas ypač sunkiais gripo susirgimo...


Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Valstybės kontrolė nustatė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu kuriama elektroninė sveikatos informacinė sistema iki šiol neveikia planuota apimtimi, o iš jos kūrimui skirtų 34 mln. Lt per 15 mln. Lt panaudota nerezultatyviai....


Kaip fiziologiškai siejasi kūrybiškumas ir protinė sveikata?

Žmonija jau seniai atkreipė dėmesį į ryšį tarp protinės sveikatos (o tiksliau - nesveikatos) ir kūrybinių gebėjimų. Panašu, jog toks ryšys egzistuoja netgi smegenų fiziologijos lygmenyje. Per visą psichologijos mokslo istoriją yra atlikta nemažai...


Kretingos ligoninėje - dar vieno kūdikio mirtis

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje pagimdžiusi negyvą kūdikį salantiškė įsitikinusi, jog jei laiku jai būtų buvęs atliktas cezario pjūvis, vaikelis būtų gimęs gyvas ir sveikas. Galutinių tyrimo išvadų laukiančios ligoninės...


Moters kojos atskleidžia jos charakterį

Moters kojos atskleidžia jos charakterį

Specialistų tvirtinimu, pagal moters kojų formą, galima nustatyti jos charakterį. Moterys, kurių kojos trumpos, stovi ant žemės tvirtai ir užtikrintai, nors ir kenčia dėl dažnos nuotaikų kaitos. Tačiau būdamos realistės, jos sprendžia gyvenimiškas...


ES agentūra patvirtino kas trečią maisto papildų naudos teiginį

Europos Komisijos įgaliota, EMST iš viso įvertins beveik 4200 sveikatinimo teiginių, apie kuriuos medžiagą pateikė Europos Sąjungos valstybių maisto papildų gamintojai. EMST išvadas išnagrinės Europos Komisija ir nustatys, kokį poveikį žmogaus...


Kodėl vyrai naudojasi prostitutėmis?

Neseniai buvo baigtas tarptautinis, šešias šalis apėmęs kompleksinis tyrimas, kurio tikslas: išsiaiškinti, kodėl vyrai perka sekso paslaugas. Tyrimo metu buvo apklausta apie 700 vyrų, iš jų 103 - Londone. "The Guardian" žurnalistė Julie...


Tulžies pūslę jaunai moteriai pašalino per makštį

Kauno medicinos universiteto klinikose chirurgai, bendradarbiaudami su ginekologais tulžies pūslės pašalinimo operacijai pritaikė naują, pasaulyje tik kelerius metus taikomą metodiką. Chirurgas doc. Almantas Maleckas ir akušeris ginekologas Valdas...


Plintančio nevaisingumo priežastis – vyrų "supersperma"?

Dėl neįprastai sparčiai plintančio nevaisingumo reikėtų kaltinti ne tik aplinkos užterštumą ar patiriamą stresą. Priežastis gali būti kur kas rimtesnė - evoliucinės vyrų ir moterų "ginklavimosi varžybos". Tai, kad maždaug kas dešimta...


Lovoje daromos klaidos, kurių nereikėtų kartoti

Seksperte vadinamos mokslų daktarės Yvonne K.Fulbright knyga "Seksas su buvusiuoju ir 69 kitos klaidos, kurių nederėtų kartoti" sulaukė didelio dėmesio visame pasaulyje. Užsienio žiniasklaida pristato šio veikalo ištraukas. 1. Niekuomet...


Kuri iš šių figūrų yra "Kiki", o kuri - "Bouba", arba kas tai yra sinestezija

Maždaug nuo 95% iki 98% žmonių pavadinimą "Kiki" suteikia kampuotai formai, o "Bouba" - formai apvaliais kampais. Šis efektas pastebimas net dviejų su pusės metų kūdikių tarpe, kurie dar tik mokosi kalbėti. Mokslininkai daro...


J.Pundzius žino, kaip Klinikos atrodys po 50 metų

Interviu sutartu laiku Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus darbo kabinete nebuvo. Profesorius užtruko poliklinikoje, kur kartą per savaitę konsultuoja ligonius. – Jūs, didžiausios šalies...


Atrasta molekulė, galinti valdyti organizmo paros ritmą

Atrasta molekulė, galinti valdyti organizmo paros ritmą

Genetikos mokslininkams pavyko atrasti molekulę, kuri neįtikėtinai efektyviai gali pakeisti žmogaus organizmo juntamą dienos ir nakties kaitos ritmą. Atliekant šį tyrimą, specialistai naudojo specializuotą genetinių tyrimų robotą. Įdomu tai, kad...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


Moterims rūkymas daro didensę žalą nei vyrams

Apie rūkymo žalą susimąstyti savo rūkančias mamas bei močiutes kvies ir moksleiviai, įteikdami joms popierines gėles. Padedant Visuomenės sveikatos biurams bus išdalinta 10 000 popierinių gėlių. Jos bus dalinamos įvairiose kaimo, miesto įstaigose,...


Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Per karščius į vaistines atskuba ir turintieji širdies problemų, ir persišaldę ar įvairių uždegimų kamuojami žmonės. "Karščiai ypač sunkus metas žmonėms, turintiems širdies negalavimų. Perkami magnio, kalio preparatai, kurie būtini atkurti...


Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Negali būti jokių diskusijų, ar Lietuvai reikalingas spermos bankas, - jis būtinas, teigia medikai. "Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Dauguma moterų mieliau augintų savo išnešiotą", - teigia...


Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Dažnai išgirstame frazę - "bijau svertis". Nereikia savęs bijoti, save reikia pažinti ir išsikelti sau užduotis. Tam ir yra sukurti kūno kompozicijos analizatoriai. Pasaulinio garso japonų firma Tanita - lyderis medicininės svėrimo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9