Spalio 16d. Trečiadienis

Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Peržiūrų skaičius: 19660

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius.

Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame pasaulyje žinios, sukeliančios baimes, sklinda labai greitai. Įbaimintus žmones lengviau valdyti. Be to, esant tokiai situacijai atsiras kas tuo pasinaudos. Šiuo atveju - farmacininkai, siūlydami savo vaistus.

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad naujojo gripo plitimą stabdyti pavėluota. Paskelbtas penktasis iš šešių pandemijos pavojaus laipsnis - virusas jau perduotas žmogaus žmogui.

"Esame dar per žingsnį arčiau pandemijos Mes jau sakėme anksčiau - šis virusas turi pandemijos potencialą. Dabar matome tą potencialą atsiskleidžiant, kai jis plinta visuomenėje", - sako Gregory Hartlas, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas.

Ketvirtadienį Europos Sąjungos sveikatos ministrai susirinko į skubų posėdį. Europos Sąjungos valstybės susitarė dėl bendradarbiavimo - prireikus viena kitai skolintų antivirusinių vaistų.

"Padėtis rimta, todėl mes turime būti jai pasirengę ir koordinuoti veiksmus", - teigė Andoulia Vassiliou, Europos Sąjungos sveikatos komisarė.

Oficialiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, virusas H1N1 jau susargdino 616 žmonių 16-oje valstybių, nusinešė 17 gyvybių.

Ligos židinyje Meksikoje oficialiai patvirtinti 397 užsikrėtimo atvejai ir 16 mirčių nuo H1N1. Dar apie šimtas mirusiųjų tiriami, ar jie netapo viruso aukomis.

Tuo metu naujasis virusas H1N1 margina žemėlapį. Kol kas už Meksikos ribų liga pasiglemžė tik vieną gyvybę - JAV mirė 23 mėnesių mažylis, kurį iš Meksikos atvežė gydyti. Tačiau tyrimai rodo, kad apsikrėtė 141 amerikietis. Kanadoje patvirtinti 34 užsikrėtimo atvejai, Didžiojoje Britanijoje - 8, Ispanijoje - 13. Po 3 Vokietijoje ir Naujojoje Zelandijoje, Izraelyje - 2, po 1 - Šveicarijoje, Austrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Honkonge, Pietų Korėjoje, Kosta Rikoje.

Meksikos sveikatos apsaugos pareigūnai pareiškė, kad vadinamasis kiaulių gripo sukėlėjas nėra toks agresyvus, kaip baimintasi.

"Pagal ištirtus mėginius kol kas mirtingumas sudaro 1,2 proc. O tai gerokai skiriasi nuo to, ką žinome apie paukščių gripą, nuo kurio mirtingumas siekė 70 procentų", - sakė Jose Angelis Cordova, Meksikos sveikatos apsaugos ministras.

Meksikos vyriausybė paskelbė karantiną: nuo gegužės 1-osios - penkios nedarbo dienos, žmonės raginami likti namuose.

JAV labiausiai nelaimės paveiktai Meksikai dovanoja per 13 tūkst. dozių antivirusinių vaistų, Amerikos rekonstrukcijos bankas skyrė 3 mlrd. dolerių. Papildomų apsaugos priemonių imasi daugelis pasaulio valstybių.

Ekspertai pripažįsta, kad per penkerius metus - nuo tada, kai pandemija kone paskelbta dėl SŪRS viruso, ir tuo labiau nuo 1918 m., kai ispaniškasis gripas nusinešė 50 mln. gyvybių, - pasaulis geriau pasirengęs, tačiau dar ne visiškai.

"Jei pagalvosime apie mastus ir ar turime reikalingas atsargas ir pajėgumus gydyti didžiulį pandemijos proveržį, tuomet greičiausiai ne. Lovų skaičius visame pasaulyje ir vaistų dozės neatitinka poreikių", - sako Andrew Garrettas, Kolumbijos universiteto užkrečiamųjų ligų centro direktorius.

Pasaulinė sveikatos organizacija vaistus gaminančias bendroves ragina didinti antivirusinių vaistų gamybą. Esą kol kas sukauptų 3,5 mln. dozių yra per mažai. Vakciną tikimasi sukurti tik po pusmečio.

"Neabejojame, kad įmanoma sukurti efektyvią vakciną per santykinai trumpą laikotarpį. Tiesa, kas yra santykinai trumpas laikotarpis, kai gresia pandemija? Mes norėtume vakciną turėti rytoj, būtume norėję ją turėti vakar. Realybė tokia, kad nuo tada, kai virusas identifikuojamas, užtrunka nuo 4 iki 6 mėnesių, kad būtų pagamintos pirmos dozės", - tvirtina Marie Paule Kieny, Pasaulinės sveikatos organizacijos vakcinų tyrimo iniciatyvos direktorė.

Lietuvoje taip pat kilo panika pasklidus žiniai, kad iš Meksikos grįžęs vyriškis galėjo parsivežti "lauktuvių" nelemtąjį H1N1.

"Iš tiesų, pas mus hospitalizuotas jaunas žmogus, kuris balandžio 21 d. grįžo iš Meksikos, jis ten išbuvo 18 dienų. Balandžio 27 dieną pajuto gripo požymius ir kitą dieną kreipėsi į AIDS laboratoriją, jam paimtas mėginys, atlikti tyrimai. Nustatyta, kad šis naujas virusas nereaguoja su laboratorijoje turimais, tai reiškia, kad nėra A tipo gripo", - sakė Arvydas Ambrozaitis, VU Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas.

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministeriją iš Londono pasiekė oficialus pranešimas: mėgintuvėlyje iš Lietuvos naujojo viruso nerasta. Nepasitvirtino būgštavimai ir dėl trijų vienos šeimos narių, stebėtų Panevėžio infekcinėje ligoninėje.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad kovai su gripu valstybės rezerve sukaupta vaistų, kurių pakanka vos 4 proc. gyventojų. Nemokamai būtų gydomi tik medikai, ugniagesiai, gelbėjimo tarnybų ir policijos pareigūnai, maždaug 69 tūkst. asmenų.

Pasklidus žiniai apie vadinamąjį kiaulių gripą Lietuvos vaistinės šluote iššluotos. Tiekėjai sako, kad jų sandėliai taip pat ištuštėję.

"Šiandien mes dar turime atsargų. Jos - apie 4 tūkst. pakelių ir tirpsta kiekvieną minutę", - teigė Rasa Jonušienė, bendrovės "Roche Lietuva" direktorė.

Tačiau kaip galėjo atsitikti, kad Lietuvoje dar nespėjus vadinamuoju kiaulių gripu susirgti nė vienam, jau išparduoti receptiniai vaistai?

"Galiu pasakyti: Vaistų kontrolės tarnyba neatlieka savo funkcijų arba vaistininkai savo darbo taip, kaip turėtų atlikti. Šie vaistai negali būti parduodami be receptų. Sukelta panika ir pardavimas šitų vaistų iš tikrųjų, mano manymu, yra ydingas", - įsitikinęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas.

"Antivirusinius vaistus kaupti namuose, o jie - brangūs, ir paskui išmesti, didinti tą ažiotažą tikrai nėra pagrindo, tuo labiau juos vartoti", - tvirtina Nora Ribokienė, sveikatos apsaugos viceministrė.

"Jei, neturėjus jokio kontakto su sergančiu arba nesusirgus, nesat ligos požymių, žmonės pradės masiškai naudoti šiuos vaistus, tai tuomet mes anksčiau ar vėliau susidursime su tokiu nemaloniu faktu - virusas taps atsparus", - sako A. Ambrozaitis.

Anot medikų, atsparia vaistams forma sergantysis tampa nepagydomas. Nuo jo užsikrėtę aplinkiniai taip pat suserga tokia pačia vaistams atsparia ligos forma.

O dabar paskaičiuokime. Antivirusinio vaisto "Tamiflu" tiekėjai teigia, kad vaistinėms dėžutę parduodantys už 82 litus, vaistinėse jos kaina jau 128 litai. Skirtumas - 46 litai. Dalis jų - mokesčiai valstybei, tačiau kiek tų litukų nubyra vaistų prekybos tarpininkei?

Sveikatos apsaugos ministras pripažįsta, kad kol kas vaistų antkainių ribojimas - tik šnekų darbas.

"Esame paruošę vaistų priėmimo gerinimo planą, kurio vienas iš punktų - pasiūlymas Seimui riboti antkainį receptiniams nekompensuojamiems vaistams didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje", - sako sveikatos ministras.

Mūsų duomenimis, siūloma nustatyti ne didesnį kaip 20 proc. antkainį. Tačiau tam reikalinga Seimo politinė valia.

Technologijos.lt

Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


14 meilės taisyklių vienišoms moterims

Gražu, kai mylime. Juokinga, kai pasibaigus susižavėjimui ar aistrai atakuojame savo buvusį vaikiną skambučiais. Kaip likus vienai rečiau suklysti? Portalas glamour.com sudarė psichologų, santykių ekspertų ir kitų specialistų patarimų sąrašą, kaip...


Gydytojai rezidentai gaus 10 proc. mažesnius atlyginimus

Vyriausybė metų laikotarpiui 10 proc. sumažino gydytojų rezidentų atlyginimus. Pasak sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, kitos išeities nėra, nes gydytojų rezidentų skaičius auga, o finansavimas mažėja. "Sumažėjus biudžetui bei Seimui...


Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Didžiojoje Britanijoje pradedami eksperimentai, kurių metu insultą patyrusiems pacientams bus leidžiamos kamieninių ląstelių, turinčių atkurti pažeistus smegenų audinius, injekcijos. Jei bandymai bus sėkmingi, jie taps tikru proveržiu gydant lig...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


Vyrai turi "Viagrą", moterys - nieko

Jau dešimt metų vyrai mėgaujasi stulbinamu civilizacijos išradimu – "Viagra". O ką daryti lytinį potraukį praradusioms moterims, klausia JAV žurnalas "Time" ir ieško atsakymo į šį klausimą. Buvo laikai, kai amerikietė...


Emocinis išsekimas - visuomenės liga

Padidėjęs dirglumas, nerimas arba apatija, izoliacijos nuo aplinkinio pasaulio, bejėgiškumo pojūtis. Niekas nedžiugina. Tai emocinio išsekimo simptomai. Jei gerai įsižiūrėtume, įsitikintume, kad jie būdingi daugumai dirbančių žmonių. Šio reiškinio...


Svetur dirbantis medikas kritikuoja vykdomą Lietuvos sveikatos reformą

Lietuvoje vykdoma administratorių, o ne sveikatos specialistų reforma - taip apie Lietuvos sveikatos reformą atsiliepia šiuo metu Jungtinėje Karalystėje dirbantis kardiologas konsultantas Audrius Šimaitis. "Lietuvos medicininis žemėlapis...


Sieks įteisinti lytinį potraukį mažinančias priemones

Kilus pedofilijos skandalui politikai teikia pataisas, siūlančias sugriežtinti bausmes už nusikaltimus prieš nepilnamečius vaikus. Seimo narys Petras Gražulis parlamentarų grupės vardu įregistravo Baudžiamojo kodekso pataisas, siūlančias įteisinti...


Mirtinai sergančiam kūdikiui atjungus kvėpavimo aparatą, jis pradėjo kvėpuoti savarankiškai

Kanadoje tėvams sutikus, kad mirtinai sergančiam jų kūdikiui būtų atjungtas kvėpavimo aparatas, šis netikėtai pradėjo kvėpuoti savarankiškai, praneša agentūra AFP. Pasak medikų, dviejų mėnesių mergytės būklė yra stabili. Gydytojai manė, kad,...


Studija: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


Ribos priemokų už vaistus dydžius

Vyriausybė dar labiau žaboja farmacininkų pelnus. Nuspręsta, kad brangiausi kompensuojamieji vaistai už pigiausius negali būti brangesni kaip 60 procentų. Farmacininkai sako, kad tuomet valstybės kompensuojamų medikamentų sąraše liks pigiausi ir...


Amerikiečiai paskelbė kalcio ir vitamino D sveikatinimo teiginių dėl osteoporozės gaires

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė naujas gaires dėl kalcio įtakos osteoporozei sveikatinimo teiginių, kurie dabar apima ir vitaminą D. Jau anksčiau ši agentūra buvo paskelbusi savo išvadą, kad sveikatinimo...


Sukurtas naujas vaistas nuo maliarijos

Sukurtas naujas vaistas nuo maliarijos

Monašo universiteto (Monash University) mokslininkai, bendradarbiaudami su Sidnėjaus technologijos universitetu padarė naujų atradimų, kurie padės gydyti maliariją. Maliarija kas 30 sekundžių nusineša vieno vaiko gyvybę, o per metus nuo šio ligos...


Medikai: vakcinai skirti pinigai buvo išmesti į balą

Poliklinikų, ligoninių, Užkrečiamųjų ligų centro sandėliuose šiandien nepanaudotos vakcinos nuo kiaulių gripo dar guli 22 tūkst. dozių. Iš viso buvo nupirkta 27 tūkst. dozių, joms įsigyti prireikė milijono litų, praneša LTV naujienų tarnyba....


Tyrimai brangesni už sveikatą

Tyrimai brangesni už sveikatą

Brangius magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos bei kitus tyrimus gydymo įstaigos iki šiol atlikdavo pagal poreikį. Pastaruoju metu jis nuolat augo. Be to, dažna ligoninė įsigijo modernios, itin brangios aparatūros. Valstybinės ligonių...


Makiavelio pamokos vadovams

Makiavelio pamokos vadovams

Meistras paliko pasaulį prieš daugelį metų, bet jo mokymas gyvuoja iki šiol. Makiavelio pasiūlyta valdymo politika šiandien yra populiariausia strategija, kurią išpažįsta žmonės, dažnai neturtingi, imantys valdžią į savo rankas ir vedantys mus į...


Ligoninė – ties finansine bedugne

Dešimtis milijonų litų siekiančios skolos didžiausią Pietų Lietuvos gydymo įstaigą Alytaus S. Kudirkos ligoninę stumia į bankrotą. Vienintelė išeitis - restruktūrizacijos byla. Oficialiai teigiama, kad Alytaus S. Kudirkos ligoninės skolos siekia...


Homeopatija kaunietę išgelbėjo nuo mirties

Homeopatija kaunietę išgelbėjo nuo mirties

Neteisingai nustatyta diagnozė ir ne tos ligos gydymas privedė iki mirties, iš kurios nagų ligonė pati save plėšte išplėšė. "Pravirkdėte mane", – sako Daiva Aušra Earle ir šluostosi ašaras. Jas išprovokavo beveik dvidešimties metų...


Tyrimas: spalvos atskleidžia pacientų nuotaikas

Spalvos, kuriomis nusakome savijautą, gali būti daug naudingesnės nei manome, įsitikinę medikai. Kaip praneša portalas "Live Science", depresija sergantys žmonės savo nuotaiką dažniausiai linkę susieti su pilka spalva. Pilkai gyvenimą...


Nuo staigių mirčių gelbės nauja aparatūra

Slaptas širdies sutrikimas vaikams gali pasireikšti tik vieną kartą gyvenime, bet lemtingai. Tačiau tokiems pacientams galima padėti. Klaipėdos vaikų ligoninės įsigyta nauja moderni diagnostinė aparatūra padės užbėgti už akių galimoms staigioms...


Indų išminčius: Vakaruose nesijaučiate laimingi, ar ne?

Lietuvoje viešintis Satja Narajana das Čauhan Indijoje kartu su dviem broliais – gydytoju ir pedagogu vadovauja "Jivos" institutui. Siūlome išskirtinį interviu su Indijos filosofu, Vedų žinovu, senųjų šventraščių vertėju ir...


Kad infragarsas netaptų mūsų sveikatos priešu

Kad infragarsas netaptų mūsų sveikatos priešu

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas patvirtino Lietuvos higienos normą "Infragarsas ir žemo dažnio garsai: ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose". Šis teisės aktas parengtas siekiant valdyti...


Lietuvai netiekiamų vaistų sąrašas – pagalba farmacinės rinkos dalyviams

Šiuo metu Lietuvos vaistinėse būtų galima įsigyti centralizuotos, nacionalinės, savitarpio pripažinimo ir decentralizuotos procedūros būdu registruotus 23172 vaistinius preparatus (skirtingomis pakuotėmis). Tačiau iš jų Lietuvos rinkai netiekiama...


Antrinės įmonės Slovakijoje pardavimas "Sanitui" duoda naudos

Farmacijos bendrovės "Sanitas" savininkai už neskelbiamą sumą Latvijos įmonei "Liplats 2000", kurios pusę akcijų valdo Kirovas Lipmanas, stambiausias Latvijos vaistų gamintojo "Grindeks" akcininkas, pardavę antrinę...


LIGONIŲ KASOSE APTARTA KORUPCIJOS PREVENCIJA

Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) aptarta korupcijos prevencija sveikatos apsaugos sistemoje. Pranešimą apie korupciją ir korupcijos tyrimus šioje srityje perskaitė Transparency International Lietuvos skyriaus...


Hepatito užkratas gydymo įstaigose - netoleruotinas aplaidumas

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija yra šokiruota žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija, esą Lietuvos gydymo įstaigose perpilant kraują vis dar pasitaiko užkrėtimo hepatitu per donorų kraują atvejų. Pasak asociacijos...


Dirbti 23 val. per parą? Tai – įmanoma

Kaunietis D. Petraitis vienu metu dirbo teisininku 6 valstybės išlaikomose medicinos įstaigose ir gaudavo apie 16 tūkst. Lt algą. Dabar jis - prokurorų taikiklyje. Sutapimas: teisėsaugai iškėlus bylą dėl sukčiavimo, staiga susirgo su Dariaus...


Aktyvumo sekimo apyrankės. Ką reikia žinoti

Aktyvumo sekimo apyrankės. Ką reikia žinoti

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet dėl fizinio aktyvumo trūkumo sukeltų padarinių miršta 3,2 mln. pasaulio gyventojų. Lietuvoje - kas antras žmogus miršta nuo kraujagyslių ir širdies ligų. Vyrų gyvenimo trukmė Lietuvoje -...


II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

Cukrinis diabetas – civilizacijos liga, nes mūsų organizmas neįstengia priešintis nuolatiniam persivalgymui, mėgavimuisi riebiu, kaloringu maistu, vis mažėjančiam fiziniam aktyvumui, nutukimui ir nuolatiniam stresui. Cukrinis diabetas yra...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9