Gruodžio 9d. Pirmadienis

Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Peržiūrų skaičius: 19660

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius.

Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame pasaulyje žinios, sukeliančios baimes, sklinda labai greitai. Įbaimintus žmones lengviau valdyti. Be to, esant tokiai situacijai atsiras kas tuo pasinaudos. Šiuo atveju - farmacininkai, siūlydami savo vaistus.

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad naujojo gripo plitimą stabdyti pavėluota. Paskelbtas penktasis iš šešių pandemijos pavojaus laipsnis - virusas jau perduotas žmogaus žmogui.

"Esame dar per žingsnį arčiau pandemijos Mes jau sakėme anksčiau - šis virusas turi pandemijos potencialą. Dabar matome tą potencialą atsiskleidžiant, kai jis plinta visuomenėje", - sako Gregory Hartlas, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas.

Ketvirtadienį Europos Sąjungos sveikatos ministrai susirinko į skubų posėdį. Europos Sąjungos valstybės susitarė dėl bendradarbiavimo - prireikus viena kitai skolintų antivirusinių vaistų.

"Padėtis rimta, todėl mes turime būti jai pasirengę ir koordinuoti veiksmus", - teigė Andoulia Vassiliou, Europos Sąjungos sveikatos komisarė.

Oficialiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, virusas H1N1 jau susargdino 616 žmonių 16-oje valstybių, nusinešė 17 gyvybių.

Ligos židinyje Meksikoje oficialiai patvirtinti 397 užsikrėtimo atvejai ir 16 mirčių nuo H1N1. Dar apie šimtas mirusiųjų tiriami, ar jie netapo viruso aukomis.

Tuo metu naujasis virusas H1N1 margina žemėlapį. Kol kas už Meksikos ribų liga pasiglemžė tik vieną gyvybę - JAV mirė 23 mėnesių mažylis, kurį iš Meksikos atvežė gydyti. Tačiau tyrimai rodo, kad apsikrėtė 141 amerikietis. Kanadoje patvirtinti 34 užsikrėtimo atvejai, Didžiojoje Britanijoje - 8, Ispanijoje - 13. Po 3 Vokietijoje ir Naujojoje Zelandijoje, Izraelyje - 2, po 1 - Šveicarijoje, Austrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Honkonge, Pietų Korėjoje, Kosta Rikoje.

Meksikos sveikatos apsaugos pareigūnai pareiškė, kad vadinamasis kiaulių gripo sukėlėjas nėra toks agresyvus, kaip baimintasi.

"Pagal ištirtus mėginius kol kas mirtingumas sudaro 1,2 proc. O tai gerokai skiriasi nuo to, ką žinome apie paukščių gripą, nuo kurio mirtingumas siekė 70 procentų", - sakė Jose Angelis Cordova, Meksikos sveikatos apsaugos ministras.

Meksikos vyriausybė paskelbė karantiną: nuo gegužės 1-osios - penkios nedarbo dienos, žmonės raginami likti namuose.

JAV labiausiai nelaimės paveiktai Meksikai dovanoja per 13 tūkst. dozių antivirusinių vaistų, Amerikos rekonstrukcijos bankas skyrė 3 mlrd. dolerių. Papildomų apsaugos priemonių imasi daugelis pasaulio valstybių.

Ekspertai pripažįsta, kad per penkerius metus - nuo tada, kai pandemija kone paskelbta dėl SŪRS viruso, ir tuo labiau nuo 1918 m., kai ispaniškasis gripas nusinešė 50 mln. gyvybių, - pasaulis geriau pasirengęs, tačiau dar ne visiškai.

"Jei pagalvosime apie mastus ir ar turime reikalingas atsargas ir pajėgumus gydyti didžiulį pandemijos proveržį, tuomet greičiausiai ne. Lovų skaičius visame pasaulyje ir vaistų dozės neatitinka poreikių", - sako Andrew Garrettas, Kolumbijos universiteto užkrečiamųjų ligų centro direktorius.

Pasaulinė sveikatos organizacija vaistus gaminančias bendroves ragina didinti antivirusinių vaistų gamybą. Esą kol kas sukauptų 3,5 mln. dozių yra per mažai. Vakciną tikimasi sukurti tik po pusmečio.

"Neabejojame, kad įmanoma sukurti efektyvią vakciną per santykinai trumpą laikotarpį. Tiesa, kas yra santykinai trumpas laikotarpis, kai gresia pandemija? Mes norėtume vakciną turėti rytoj, būtume norėję ją turėti vakar. Realybė tokia, kad nuo tada, kai virusas identifikuojamas, užtrunka nuo 4 iki 6 mėnesių, kad būtų pagamintos pirmos dozės", - tvirtina Marie Paule Kieny, Pasaulinės sveikatos organizacijos vakcinų tyrimo iniciatyvos direktorė.

Lietuvoje taip pat kilo panika pasklidus žiniai, kad iš Meksikos grįžęs vyriškis galėjo parsivežti "lauktuvių" nelemtąjį H1N1.

"Iš tiesų, pas mus hospitalizuotas jaunas žmogus, kuris balandžio 21 d. grįžo iš Meksikos, jis ten išbuvo 18 dienų. Balandžio 27 dieną pajuto gripo požymius ir kitą dieną kreipėsi į AIDS laboratoriją, jam paimtas mėginys, atlikti tyrimai. Nustatyta, kad šis naujas virusas nereaguoja su laboratorijoje turimais, tai reiškia, kad nėra A tipo gripo", - sakė Arvydas Ambrozaitis, VU Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas.

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministeriją iš Londono pasiekė oficialus pranešimas: mėgintuvėlyje iš Lietuvos naujojo viruso nerasta. Nepasitvirtino būgštavimai ir dėl trijų vienos šeimos narių, stebėtų Panevėžio infekcinėje ligoninėje.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad kovai su gripu valstybės rezerve sukaupta vaistų, kurių pakanka vos 4 proc. gyventojų. Nemokamai būtų gydomi tik medikai, ugniagesiai, gelbėjimo tarnybų ir policijos pareigūnai, maždaug 69 tūkst. asmenų.

Pasklidus žiniai apie vadinamąjį kiaulių gripą Lietuvos vaistinės šluote iššluotos. Tiekėjai sako, kad jų sandėliai taip pat ištuštėję.

"Šiandien mes dar turime atsargų. Jos - apie 4 tūkst. pakelių ir tirpsta kiekvieną minutę", - teigė Rasa Jonušienė, bendrovės "Roche Lietuva" direktorė.

Tačiau kaip galėjo atsitikti, kad Lietuvoje dar nespėjus vadinamuoju kiaulių gripu susirgti nė vienam, jau išparduoti receptiniai vaistai?

"Galiu pasakyti: Vaistų kontrolės tarnyba neatlieka savo funkcijų arba vaistininkai savo darbo taip, kaip turėtų atlikti. Šie vaistai negali būti parduodami be receptų. Sukelta panika ir pardavimas šitų vaistų iš tikrųjų, mano manymu, yra ydingas", - įsitikinęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas.

"Antivirusinius vaistus kaupti namuose, o jie - brangūs, ir paskui išmesti, didinti tą ažiotažą tikrai nėra pagrindo, tuo labiau juos vartoti", - tvirtina Nora Ribokienė, sveikatos apsaugos viceministrė.

"Jei, neturėjus jokio kontakto su sergančiu arba nesusirgus, nesat ligos požymių, žmonės pradės masiškai naudoti šiuos vaistus, tai tuomet mes anksčiau ar vėliau susidursime su tokiu nemaloniu faktu - virusas taps atsparus", - sako A. Ambrozaitis.

Anot medikų, atsparia vaistams forma sergantysis tampa nepagydomas. Nuo jo užsikrėtę aplinkiniai taip pat suserga tokia pačia vaistams atsparia ligos forma.

O dabar paskaičiuokime. Antivirusinio vaisto "Tamiflu" tiekėjai teigia, kad vaistinėms dėžutę parduodantys už 82 litus, vaistinėse jos kaina jau 128 litai. Skirtumas - 46 litai. Dalis jų - mokesčiai valstybei, tačiau kiek tų litukų nubyra vaistų prekybos tarpininkei?

Sveikatos apsaugos ministras pripažįsta, kad kol kas vaistų antkainių ribojimas - tik šnekų darbas.

"Esame paruošę vaistų priėmimo gerinimo planą, kurio vienas iš punktų - pasiūlymas Seimui riboti antkainį receptiniams nekompensuojamiems vaistams didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje", - sako sveikatos ministras.

Mūsų duomenimis, siūloma nustatyti ne didesnį kaip 20 proc. antkainį. Tačiau tam reikalinga Seimo politinė valia.

Technologijos.lt

Kaune kuriamas naujas sveikatos mokslų universitetas

Kauno medicinos universitetas ir Lietuvos veterinarijos akademija pradeda jungimosi procesą ir 2010 m. rugsėjo 1 d. ketina tapti sveikatos mokslų universitetu. Nauja aukštoji mokykla orientuosis į biomedicinos mokslo srities studijas, teikiančias...


3 būdai, kaip tapti optimistu

Nemanykite, jog optimizmas yra įgimta charakterio savybė. Džiaugtis gyvenimu gali kiekvienas, tik svarbus išmokti draugauti su neigiamomis mintimis 1. Mylėkite savo kūną. Keli papildomi kilogramai ar iškilęs spuogas ant nosies neturėtų sugadinti...


UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria tik maždaug 7 minutes dėmesio, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Tokius šokiruojančius tyrimų rezultatus Florencijoje (Italija) vykusioje konferencijoje "Vaiko...


Pranciškonai kastuvais paskelbė onkologinio centro statybų pradžią

Dvasinės paramos centrą onkologiniams ligoniams norintys pastatyti broliai pranciškonai žengė didelį žingsnį į priekį - šiandien buvo perkasta žemė ir netrukus bus kasama pamatų duobė. Broliai pranciškonai pagal šimtametes tradicijas visada...


Sieks įteisinti lytinį potraukį mažinančias priemones

Kilus pedofilijos skandalui politikai teikia pataisas, siūlančias sugriežtinti bausmes už nusikaltimus prieš nepilnamečius vaikus. Seimo narys Petras Gražulis parlamentarų grupės vardu įregistravo Baudžiamojo kodekso pataisas, siūlančias įteisinti...


Ar žmogui senstant, smegenys mažėja?

Daugelis mokslininkų mano, kad žmogui senstant smegenys mažėja. Naujas tyrimas prieštarauja šiai nuomonei - jo duomenimis, sveikų vyresnio amžiaus žmonių smegenys nesitraukia, jos akivaizdžiai mažėja tik tiems, kurių pažinimo funkcijos nyksta,...


Daug draugų negarantuoja paramos

Daug draugų negarantuoja paramos

Misūrio universiteto (JAV) fiziologai, atlikę tyrimą su 813 paauglių, priėjo prie išvados, kad didelis draugų ratas jiems, o ypač mergaitėms, negarantuoja psichologinės paramos. Atvirkščiai - daug draugų lemia daugiau negatyvių emocijų. Savo...


Neišnešiotą kūdikį medikai šildė sumuštinių maišelyje

Lexi Lacey gimė 14 savaičių anksčiau ir svėrė vos 400 gramų. Įprastais būdais medikai tokio mažo kūdikio negalėjo sušildyti, tad panaudojo sumuštinių maišelį, kurį rado ligoninės valgykloje. Kaip praneša sun.co.uk, Mite Lexi Lacey galimybės...


Kokių dovanų geriau nedovanoti merginai?

Gera dovana merginai sufleruoja, jog vyras yra dėmesingas, supratingas ir nuovokus. Bloga dovana sukelia visiškai priešingas asociacijas - mergina pasijunta nemylima, nesaugi ir negerbiama. Nenorite barnių? Pateikiame sąrašą, kokių dovanų negalima...


Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas"....


Mokslininkai gali sukurti "3 tėvų vaiką"

Mokslininkai gali sukurti "3 tėvų vaiką"

Mokslininkams sėkmingai apvaisinus dviejų biologinių motinų kiaušinėlį, prabilta apie galimybę sukurti "3 tėvų vaiką". Kaip rašo "The Telegraph", mokslininkams pavyko panaudoti jaunos donorės kiaušinėlius ir jais...


Medikai – tarp hepatito rizikos grupių

Šiais metais centras anoniminės apklausos būdu atliko virusinių hepatitų B ir C paplitimo tarp medikų tyrimus VUL "Santariškių klinikose". Iš 174 apklaustų medikų 42,5 proc. teigė yra tyręsi dėl hepatito B, o 26,4 proc. – dėl...


Ligoninėms pradžiai – po 50 dozių vaistų nuo kiaulių gripo

Vilniaus infektologai sako, kad tiek vaistų jiems užteks savaitei ar dviem. Infekcinėms ligoninėms ir ligoninėms, kuriose yra infekcinių ligų skyriai, nuspręsta skirti po 50 dozių antivirusinių vaistų nuo vadinamojo kiaulių gripo. Sveikatos...


Ar jūsų prisiminimai tikri?

Ar jūsų prisiminimai tikri?

Vakar buvote vestuvėse. Ceremonija buvo graži, gėrimai ir maistas puikūs, šokiai tęsėsi iki paryčių. Bet žmonės sako, kad vakar jūs gulėjote ligoninėje, kaip ir pastarąsias dvi savaites ir jokiose vestuvėse nebuvote. Reiškinys, kai po smegenų...


"Jaunimo linija" dirbs visą parą

Lietuvos gyventojai nemokamos emocinės paramos telefonu ir internetu nuo šiol galės kreiptis visą parą. Tokią galimybę jiems suteiks "Jaunimo linija", tapusi pirmąja 24 valandas dirbančia savanoriška emocinės paramos tarnyba Lietuvoje....


Akušerė ginekologė Rasa Vancevičiūtė: "Gimdymo skyrius – tai moterų šalis"

Akušerė ginekologė Rasa Vancevičiūtė: "Gimdymo skyrius – tai moterų šalis"

Gimimo, gimdymo stebuklas ir gydytoja, jos atsakomybė. Ką ji jaučia? Galbūt netgi kaip ji gimdo kartu? Gydytojos akušerės-ginekologės Rasos Vancevičiūtės apmąstymai. Dažniausiai neprisimename, kaip ateiname į šį pasaulį. Pasibeldžiame į žemės...


Kviečia į kraujo donorystės akciją

Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija "Apskritasis stalas" kviečia nebūti abejingus ir tapti neatlygintinais kraujo donorais. Siekdami populiarinti neatlygintiną kraujo donorystę, birželio 22-ąją "Apskritojo stalo" tarybos...


Uždrausta realizuoti natūralaus mineralinio vandens "Hermis" partiją

Druskininkų miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė UAB "Elmera" (Mizarų g. 52, Druskininkai) realizuoti rinkoje negazuotą natūralų mineralinį vandenį "Hermis" (pagamintas 2011-05-02, tinka...


Vėžį sukelia stresas

Ilgalaikis stresas ir depresija sudaro žmogaus organizme sąlygas, palankias vystytis onkologinėms ligoms. Prie tokios išvados priėjo JAV mokslininkai iš Hiustono Andersono vėžio tyrimo centro, antradienį praneša BBC. Pastaraisiais metais pasaulio...


Telefonų kameros netrukus matuos mūsų pulsą

Telefonų kameros netrukus matuos mūsų pulsą

Plika akimi tai sudėtinga pastebėti, bet mūsų veido odos atspalvis keičiasi su kiekvienu širdies dūžiu. Kraujas, keliaujantis arterijomis ir kraujagyslėmis, su kiekvienu pulsu šiek tiek parausvina mūsų skruostus. „Fujitsu“ inžinieriai...


"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

Neretai jaučiame raumenų, sąnarių, stuburo skausmus, bandome įvairiausias priemones, galinčias sumažinti šiuos skausmus, geriame tabeletes. Kaip puikią „išeitį“ norime pristatyti trejopą „arklių balzamą“, skirtą sveikatos...


Pacientas gali pasirinkti ne tik šeimos gydytoją, bet ir psichiatrą

Dabar pacientai turi galimybę atskirai pasirinkti ir šeimos gydytoją, ir pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantį psichiatrą. Taip numatyta šių metų kovo viduryje sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeistoje Gyventojų prisirašymo...


Gydomojo purvo kremas su čili pipirais (MOOR kremas)

Gydomojo purvo kremas su čili pipirais (MOOR kremas)

Gydomojo purvo kremas su čili pipirais (MOOR kremas) turi pilnavertį gydomojo purvo ir raudonųjų čili pipirų ekstraktą kartu su eukalipto aliejuku. Šios medžiagos odai suteikia lengvumo, atsipalaidavimo ir malonų šilumos pojūtį. Gydomojo purvo...


Vėžinių ląstelių "terminatorius" kuria ir lietuviai

Biotechnologijos visame pasaulyje laikoma viena iš perspektyviausių dabartinių mokslo sričių, galinčių įnešti didelį proveržį pačiose įvairiausiose pramonės srityse - energetikoje, medicinoje, žemės ūkyje, ekologijoje, farmacijoje. Smagu, jog kai...


Studija: vakcina nuo gripo neefektyvi

Įrodymų, kad vakcina nuo gripo yra efektyvi nėra, rodo tarptautinės nepelno siekiančios organizacijos "The Cochrane Collaboration" tyrimas. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas "The Local", vakcina vyresniems nei 65 metų...


Kelią instrumentams rodo neuronavigacijos sistema

Kelią instrumentams rodo neuronavigacijos sistema

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Neurochirurgijos klinikoje atliktos dvi galvos smegenų operacijos panaudojant pažangiausią neuronavigacinę įrangą. Šios klinikos vadovas docentas Antanas Romas Gvazdaitis "Vakarų ekspresą"...


Vėžio galima išvengti?

Vėžys - dažna liga. Europoje nuo jo miršta vidutiniškai vienas iš trijų asmenų, dažniausiai – nuo plaučių, krūties, priešinės liaukos, storosios žarnos, skrandžio navikų. Nepaisant pažangos mokslinių tyrimų ir gydymo srityje, vėžys lieka opi...


Kai širdis plyšta iš skausmo

Ilgai buvo manoma, kad tai tik vaizdingas posakis. Tačiau stresas, nelaimingos meilės kančios, artimojo praradimas širdį iš tikrųjų gali pažeisti. Šis fenomenas, dar vadinamas sudaužytų širdžių sindromu, oficialiai medicinos pripažintas tik prieš...


Iš nuobodulio tikrai galima mirti, rodo tyrimas

Iš nuobodulio tikrai galima mirti, teigia mokslininkai. Jie nustatė, kad ypač nuobodžiai gyvenantys žmonės du kartus dažniau miršta jauni. Žmonės, kurie skundžiasi nuobodžiu gyvenimu, du kartus labiau rizikuoja mirti nuo širdies ligų ar insulto...


HyFoSy – naujas, nekenksmingas, neskausmingas ir efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas ambulatorijos sąlygomis

HyFoSy – naujas, nekenksmingas, neskausmingas ir efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas ambulatorijos sąlygomis

HyFoSy – tai histerosalpingo echoskopija (angl. Hysterosalpingo Foam Sonography, HyFoSy) naudojant ExEm putas yra naujas, modernus ir saugus kiaušintakių praeinamumo tyrimo metodas. HyFoSy metodas pasaulyje jau plačiai naudojamas kaip...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

cityrush cityrush cityrush cityrush cityrush