Gegužės 28d. Ketvirtadienis

Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Peržiūrų skaičius: 19660

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius.

Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame pasaulyje žinios, sukeliančios baimes, sklinda labai greitai. Įbaimintus žmones lengviau valdyti. Be to, esant tokiai situacijai atsiras kas tuo pasinaudos. Šiuo atveju - farmacininkai, siūlydami savo vaistus.

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad naujojo gripo plitimą stabdyti pavėluota. Paskelbtas penktasis iš šešių pandemijos pavojaus laipsnis - virusas jau perduotas žmogaus žmogui.

"Esame dar per žingsnį arčiau pandemijos Mes jau sakėme anksčiau - šis virusas turi pandemijos potencialą. Dabar matome tą potencialą atsiskleidžiant, kai jis plinta visuomenėje", - sako Gregory Hartlas, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas.

Ketvirtadienį Europos Sąjungos sveikatos ministrai susirinko į skubų posėdį. Europos Sąjungos valstybės susitarė dėl bendradarbiavimo - prireikus viena kitai skolintų antivirusinių vaistų.

"Padėtis rimta, todėl mes turime būti jai pasirengę ir koordinuoti veiksmus", - teigė Andoulia Vassiliou, Europos Sąjungos sveikatos komisarė.

Oficialiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, virusas H1N1 jau susargdino 616 žmonių 16-oje valstybių, nusinešė 17 gyvybių.

Ligos židinyje Meksikoje oficialiai patvirtinti 397 užsikrėtimo atvejai ir 16 mirčių nuo H1N1. Dar apie šimtas mirusiųjų tiriami, ar jie netapo viruso aukomis.

Tuo metu naujasis virusas H1N1 margina žemėlapį. Kol kas už Meksikos ribų liga pasiglemžė tik vieną gyvybę - JAV mirė 23 mėnesių mažylis, kurį iš Meksikos atvežė gydyti. Tačiau tyrimai rodo, kad apsikrėtė 141 amerikietis. Kanadoje patvirtinti 34 užsikrėtimo atvejai, Didžiojoje Britanijoje - 8, Ispanijoje - 13. Po 3 Vokietijoje ir Naujojoje Zelandijoje, Izraelyje - 2, po 1 - Šveicarijoje, Austrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Honkonge, Pietų Korėjoje, Kosta Rikoje.

Meksikos sveikatos apsaugos pareigūnai pareiškė, kad vadinamasis kiaulių gripo sukėlėjas nėra toks agresyvus, kaip baimintasi.

"Pagal ištirtus mėginius kol kas mirtingumas sudaro 1,2 proc. O tai gerokai skiriasi nuo to, ką žinome apie paukščių gripą, nuo kurio mirtingumas siekė 70 procentų", - sakė Jose Angelis Cordova, Meksikos sveikatos apsaugos ministras.

Meksikos vyriausybė paskelbė karantiną: nuo gegužės 1-osios - penkios nedarbo dienos, žmonės raginami likti namuose.

JAV labiausiai nelaimės paveiktai Meksikai dovanoja per 13 tūkst. dozių antivirusinių vaistų, Amerikos rekonstrukcijos bankas skyrė 3 mlrd. dolerių. Papildomų apsaugos priemonių imasi daugelis pasaulio valstybių.

Ekspertai pripažįsta, kad per penkerius metus - nuo tada, kai pandemija kone paskelbta dėl SŪRS viruso, ir tuo labiau nuo 1918 m., kai ispaniškasis gripas nusinešė 50 mln. gyvybių, - pasaulis geriau pasirengęs, tačiau dar ne visiškai.

"Jei pagalvosime apie mastus ir ar turime reikalingas atsargas ir pajėgumus gydyti didžiulį pandemijos proveržį, tuomet greičiausiai ne. Lovų skaičius visame pasaulyje ir vaistų dozės neatitinka poreikių", - sako Andrew Garrettas, Kolumbijos universiteto užkrečiamųjų ligų centro direktorius.

Pasaulinė sveikatos organizacija vaistus gaminančias bendroves ragina didinti antivirusinių vaistų gamybą. Esą kol kas sukauptų 3,5 mln. dozių yra per mažai. Vakciną tikimasi sukurti tik po pusmečio.

"Neabejojame, kad įmanoma sukurti efektyvią vakciną per santykinai trumpą laikotarpį. Tiesa, kas yra santykinai trumpas laikotarpis, kai gresia pandemija? Mes norėtume vakciną turėti rytoj, būtume norėję ją turėti vakar. Realybė tokia, kad nuo tada, kai virusas identifikuojamas, užtrunka nuo 4 iki 6 mėnesių, kad būtų pagamintos pirmos dozės", - tvirtina Marie Paule Kieny, Pasaulinės sveikatos organizacijos vakcinų tyrimo iniciatyvos direktorė.

Lietuvoje taip pat kilo panika pasklidus žiniai, kad iš Meksikos grįžęs vyriškis galėjo parsivežti "lauktuvių" nelemtąjį H1N1.

"Iš tiesų, pas mus hospitalizuotas jaunas žmogus, kuris balandžio 21 d. grįžo iš Meksikos, jis ten išbuvo 18 dienų. Balandžio 27 dieną pajuto gripo požymius ir kitą dieną kreipėsi į AIDS laboratoriją, jam paimtas mėginys, atlikti tyrimai. Nustatyta, kad šis naujas virusas nereaguoja su laboratorijoje turimais, tai reiškia, kad nėra A tipo gripo", - sakė Arvydas Ambrozaitis, VU Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas.

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministeriją iš Londono pasiekė oficialus pranešimas: mėgintuvėlyje iš Lietuvos naujojo viruso nerasta. Nepasitvirtino būgštavimai ir dėl trijų vienos šeimos narių, stebėtų Panevėžio infekcinėje ligoninėje.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad kovai su gripu valstybės rezerve sukaupta vaistų, kurių pakanka vos 4 proc. gyventojų. Nemokamai būtų gydomi tik medikai, ugniagesiai, gelbėjimo tarnybų ir policijos pareigūnai, maždaug 69 tūkst. asmenų.

Pasklidus žiniai apie vadinamąjį kiaulių gripą Lietuvos vaistinės šluote iššluotos. Tiekėjai sako, kad jų sandėliai taip pat ištuštėję.

"Šiandien mes dar turime atsargų. Jos - apie 4 tūkst. pakelių ir tirpsta kiekvieną minutę", - teigė Rasa Jonušienė, bendrovės "Roche Lietuva" direktorė.

Tačiau kaip galėjo atsitikti, kad Lietuvoje dar nespėjus vadinamuoju kiaulių gripu susirgti nė vienam, jau išparduoti receptiniai vaistai?

"Galiu pasakyti: Vaistų kontrolės tarnyba neatlieka savo funkcijų arba vaistininkai savo darbo taip, kaip turėtų atlikti. Šie vaistai negali būti parduodami be receptų. Sukelta panika ir pardavimas šitų vaistų iš tikrųjų, mano manymu, yra ydingas", - įsitikinęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas.

"Antivirusinius vaistus kaupti namuose, o jie - brangūs, ir paskui išmesti, didinti tą ažiotažą tikrai nėra pagrindo, tuo labiau juos vartoti", - tvirtina Nora Ribokienė, sveikatos apsaugos viceministrė.

"Jei, neturėjus jokio kontakto su sergančiu arba nesusirgus, nesat ligos požymių, žmonės pradės masiškai naudoti šiuos vaistus, tai tuomet mes anksčiau ar vėliau susidursime su tokiu nemaloniu faktu - virusas taps atsparus", - sako A. Ambrozaitis.

Anot medikų, atsparia vaistams forma sergantysis tampa nepagydomas. Nuo jo užsikrėtę aplinkiniai taip pat suserga tokia pačia vaistams atsparia ligos forma.

O dabar paskaičiuokime. Antivirusinio vaisto "Tamiflu" tiekėjai teigia, kad vaistinėms dėžutę parduodantys už 82 litus, vaistinėse jos kaina jau 128 litai. Skirtumas - 46 litai. Dalis jų - mokesčiai valstybei, tačiau kiek tų litukų nubyra vaistų prekybos tarpininkei?

Sveikatos apsaugos ministras pripažįsta, kad kol kas vaistų antkainių ribojimas - tik šnekų darbas.

"Esame paruošę vaistų priėmimo gerinimo planą, kurio vienas iš punktų - pasiūlymas Seimui riboti antkainį receptiniams nekompensuojamiems vaistams didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje", - sako sveikatos ministras.

Mūsų duomenimis, siūloma nustatyti ne didesnį kaip 20 proc. antkainį. Tačiau tam reikalinga Seimo politinė valia.

Technologijos.lt

Nanotechnologijos padės įveikti kiaušidžių vėžį

Mažos sintetinės dalelės su toksino užtaisu pelės vėžio ląsteles sunaikino taip pat gerai ir be šalutinio efekto kaip ir chemoterapija. JAV mokslininkai teigia, kad gydimas, kurio metu nanotechnologijos "pristato" genetinę medžiagą į...


Vyro širdį sudaužyti lengviau

Vyro širdį sudaužyti lengviau

Nutrūkę santykiai – rimtas išbandymas ne tik moteriai, bet ir vyrui. Po išsiskyrimo moterys dažniausia atsiduria prastesnėje finansinėje padėtyje, o vyrai – kenčia vienatvę. Kaip rašo portalas news.com.au, stipriąją lytį po skyrybų...


Visiškai paralyžiuoti žmonės galės bendrauti mintimis

Dėl smegenų pažeidimų visiškai paralyžiuoti, bet sąmoningi pacientai netrukus galės bendrauti su kitais ir valdyti motorizuotus vežimėlius mintimis. Jų galvos smegenų signalus fiksuos ir atpažins specialūs davikliai, skelbia britų dienraštis...


Pacientas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku

Amerikietis muzikantas Rogeris Frischas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku. Taip jis padėjo chirurgams surasti smegenų zoną, atsakingą už judesių koordinaciją, pranešė "Associated Press". Muzikantas grojo gulėdamas tiesiog...


Iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sukurti „dirbtiniai kaulai“

Iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sukurti „dirbtiniai kaulai“

Granados (Ispanija) mokslininkai užpatentavo naują biomedžiagą, iš virkštelės kamieninių ląstelių, kurios dėka palengvins gamybą kaulinio audinio – dirbtinio kaulo. Medžiaga, kurią sudaro aktyvuotos anglies pluoštas, skatina ląstelių...


Kūno šiluma virs elektros energija

Kūno šiluma virs elektros energija

Fantastų vizijos kartais pildosi netikėtais rakursais. Rašytojo R. Bradbury vienas apsakymas vadinasi "I Sing the Body Electric". Šiais energijos deficito ir aukštų kainų laikais mokslininkai turi labai originalių minčių. Viena iš tokių...


Tikimasi per metus 100 milijonų litų sumažinti pacientų išlaidas vaistams

Tikimasi, kad per metus pacientų išlaidos vaistams sumažės 100 mln. litų ir bus sutaupyta apie 50 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Tokie ambicingi tikslai yra numatomi Vaistų prieinamumo gerinimo plane, kurį penktadienį...


Vyrai, neleiskite mylimajai tapti jūsų pomėgių verge

Psichologai tvirtina, kad bendri pomėgiai stiprina tarpusavio santykius. Tačiau tik ne tuo atveju, kai moteris apsimetinėja, jog jai patinka vyro pomėgiai ar kai įninka į "pasiskolintus" pomėgius taip, kad užmiršta save. Portalas...


Slaugytojos darbas nebėra nematomas

Slaugytojos darbas nebėra nematomas

"Nuolat tobulėjanti ir paskui save traukianti kitus", – taip dešimtosios daktaro Juozo Ciplijausko premijos laimėtoją Jūratę Beinorienę apibūdino kolegos. Klaipėdos jūrininkų sveikatos priežiūros centro (JSPC) vyriausioji...


Naujas dirbtinio apvaisinimo metodas gali sumažinti įgimtų ligų tikimybę

Newcastle universiteto mokslininkai sukūrė naują metodą, kuris leidžia sėkmingai perkelti žmogaus DNR iš vienos žmogaus kiaušialąstės į kitą. Naujovė ateityje turėtų sumažinti rimtų genetinių sutrikimų - mitochondrinių ligų - perdavimą kūdikiui....


Mokslininkai nustatė, kuri smegenų dalis lemia socializaciją

Mokslininkai nustatė, kuri smegenų dalis lemia socializaciją

Mokslininkai nustatė, kuri smegenų dalis lemia, kad žmogus turi platų draugų ratą. Jie įsitikinę, kad už tai atsakingas migdolas.Tai smegenų limbinėje sistemoje esantis migdolo vaisiaus formos darinys, nulemiantis, koks socialus yra žmogus, rašo...


A.Čaplikas: savaitgaliais ligoniai negali likti be gydytojo pagalbos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įpareigojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigas per gripo epidemiją paslaugas teikti ir poilsio bei švenčių dienomis. Ministras įstaigas įpareigojo darbą organizuoti taip, kad kuo...


Rusijoje abortus atliekančios klinikos privalės informuoti apie tokių procedūrų žalą sveikatai

Liepos 14 d. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasirašė įstatymą, kuriuo abortus atliekančios šalies klinikos, pristatydamos ar reklamuodamos savo paslaugas, privalo informuoti ir apie galimą abortų žalą sveikatai, praneša naujienų agentūra...


Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo - tik 10. Asociacija...


Mirusiųjų nuo AIDS dienos minėjimas

Šiemet 28-tą kartą minima Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS diena. 33 milijonai ŽIV infekuotų žmonių, jų artimieji, žmogaus teisių gynėjai, visuomeniniai veikėjai 75-iose pasaulio šalyse uždegs žvakutes, kad paminėtų mirusiųjų nuo AIDS atminimą. Ši...


Psichologai: krizė nebūtinai smukdo žmones

Ekonominė krizė, įmonių bankrotai, augančios kainos, mažėjantys atlyginimai ir kasdien girdimos vis piktesnės žinios apie laukiantį sunkmetį neigiamai veikia žmones. Visgi psichologai tikina, kad ši krizė – išgyvenama būsena. Po jos galima...


Evoliucinės vėžio priežastys. Antra dalis: kaip vėžinės ląstelės veikia viso organizmo evoliuciją?

Tęsiame pasakojimą apie vėžinių ląstelių evoliuciją ir su tuo susijusias šios ligos savybes. Pirmojoje straipsnio dalyje rašėme apie tai, jog vėžinės ląstelės iš esmės yra somatinių ląstelių mutacijos, kurios tampa neišvengiamos daugialąsčių...


Spalio 4 d. Kaune konferencija apie širdies ekumenizmą

Spalio 4 d. Konferencija apie širdies ekumenizmą "Tegu visi bus viena" Kaune. Konferencija apie širdies ekumenizmą. Kviečiame dalyvauti kunigus, seminaristus, vienuolius, katalikų organizacijų, maldos grupių, bendruomenių ir parapijų...


Bausmė naudingiausia tuomet, kai jos bijoma

Bausmė naudingiausia tuomet, kai jos bijoma

Niekam nepatinka mokėti baudų už greičio viršijimą ar aplinkos teršimą, bet ar tikrai bausmė skatina gerą elgesį? Jei tikėtume tyrimo, neseniai publikuoto žurnale "Science" rezultatais, atsakymas yra "taip". Netgi tolima...


Viltis diabetikams: insulino tabletės

Viltis diabetikams: insulino tabletės

Indijos mokslininkai, Sidnėjuje vykstančioje konferencijoje pranešė, jog šiuo metu kuria piliulę, kuri ateities kartų diabetikus išlaisvintų nuo intraveninio insulino vartojimo. Insulinas – gyvybiškai svarbus hormonas kurį gamina kasa....


Svetur dirbantis medikas kritikuoja vykdomą Lietuvos sveikatos reformą

Lietuvoje vykdoma administratorių, o ne sveikatos specialistų reforma - taip apie Lietuvos sveikatos reformą atsiliepia šiuo metu Jungtinėje Karalystėje dirbantis kardiologas konsultantas Audrius Šimaitis. "Lietuvos medicininis žemėlapis...


Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Daugelyje šalių bet kuris asmuo būtų patenkintas, jei greitosios pagalbos automobilis jį tiesiog pervežtų iš taško A į tašką B. Tačiau Australijoje jums reikia būti pasiruošus viskam. Neseniai internete išplatinta informacija apie tai, jog Camden...


Vitamino D nepakankamumas padidina peršalimo ir gripo riziką

Vitamino D nepakankamumas padidina peršalimo ir gripo riziką

Vitaminas D gali būti svarbi priemonė sustiprinant imuninę sistemą prieš tokį itin paplitusį negalavimą kaip peršalimas, teigia amerikiečių mokslininkai. Iki šiol didžiausiame nacionaliniame tyrime apie vitaminą D ir kvėpavimo takų infekcijas...


Gripo baimė pildo farmacininkų kišenes

Dėl vadinamojo kiaulių gripo protrūkio supanikavusiems ir vaistines šturmuojantiems gyventojams tenka plačiai atverti pinigines, nes medikamentų kainos staiga šovė į aukštumas. Kas dėl to kaltas? Vaistų gamintojai ir prekybininkai pirštus kreipia...


Poliklinikose renkamas registracijos mokestis – neteisėtas

Kai kuriuose sveikatos priežiūros centruose už apsilankymą pas šeimos gydytoją pacientams tenka mokėti registracijos mokestį. Medikai sako, kad sumažinus finansavimą taip bando išvengti bankroto. "Aš manau, kad mes nepažeidėm jokių...


Sėkmingai išbandytos kontraceptinės injekcijos vyrams

Kinijoje atlikti didžiausi iki šiol vyrams skirto leidžiamo kontraceptiko bandymai, kuriuose dalyvavo per 1000 savanorių. Mokslininkai mano, kad žengtas dar vienas žingsnis į priekį kuriant efektyvią kontraceptinę priemonę vyrams: nustatyta, kad...


Pykina nuo santuokos. Kaip šalinti simptomus

Ohajo valstijoje atliktas tyrimas parodė, kad sveikatai kenkia ir nemokėjimas ginčytis su sutuoktiniu. Kaip praneša CNN, ištyrus 37 vedusias poras, kuriems ant rankų dirbtinai buvo sukeltos pūslės ir 12 dienų jų bendravimą stebėjo mokslininkai,...


Kodėl nerandame vienodų kojinių (mokslinis požiūris)

Kai nesiseka, tai nesiseka ištisai - kas to nėra patyręs? Visi galimi nemalonūs atvejai, kuriems įvykti tikimybė, rodos, tokia pati kaip ir malonių, atsitinka vis dėlto dažniau. Bent jau mums taip atrodo. Anglų fizikas teoretikas Robertas...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


J.Pundzius žino, kaip Klinikos atrodys po 50 metų

Interviu sutartu laiku Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus darbo kabinete nebuvo. Profesorius užtruko poliklinikoje, kur kartą per savaitę konsultuoja ligonius. – Jūs, didžiausios šalies...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9