Gruodžio 7d. Antradienis

Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Peržiūrų skaičius: 19660

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius.

Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame pasaulyje žinios, sukeliančios baimes, sklinda labai greitai. Įbaimintus žmones lengviau valdyti. Be to, esant tokiai situacijai atsiras kas tuo pasinaudos. Šiuo atveju - farmacininkai, siūlydami savo vaistus.

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad naujojo gripo plitimą stabdyti pavėluota. Paskelbtas penktasis iš šešių pandemijos pavojaus laipsnis - virusas jau perduotas žmogaus žmogui.

"Esame dar per žingsnį arčiau pandemijos Mes jau sakėme anksčiau - šis virusas turi pandemijos potencialą. Dabar matome tą potencialą atsiskleidžiant, kai jis plinta visuomenėje", - sako Gregory Hartlas, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas.

Ketvirtadienį Europos Sąjungos sveikatos ministrai susirinko į skubų posėdį. Europos Sąjungos valstybės susitarė dėl bendradarbiavimo - prireikus viena kitai skolintų antivirusinių vaistų.

"Padėtis rimta, todėl mes turime būti jai pasirengę ir koordinuoti veiksmus", - teigė Andoulia Vassiliou, Europos Sąjungos sveikatos komisarė.

Oficialiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, virusas H1N1 jau susargdino 616 žmonių 16-oje valstybių, nusinešė 17 gyvybių.

Ligos židinyje Meksikoje oficialiai patvirtinti 397 užsikrėtimo atvejai ir 16 mirčių nuo H1N1. Dar apie šimtas mirusiųjų tiriami, ar jie netapo viruso aukomis.

Tuo metu naujasis virusas H1N1 margina žemėlapį. Kol kas už Meksikos ribų liga pasiglemžė tik vieną gyvybę - JAV mirė 23 mėnesių mažylis, kurį iš Meksikos atvežė gydyti. Tačiau tyrimai rodo, kad apsikrėtė 141 amerikietis. Kanadoje patvirtinti 34 užsikrėtimo atvejai, Didžiojoje Britanijoje - 8, Ispanijoje - 13. Po 3 Vokietijoje ir Naujojoje Zelandijoje, Izraelyje - 2, po 1 - Šveicarijoje, Austrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Honkonge, Pietų Korėjoje, Kosta Rikoje.

Meksikos sveikatos apsaugos pareigūnai pareiškė, kad vadinamasis kiaulių gripo sukėlėjas nėra toks agresyvus, kaip baimintasi.

"Pagal ištirtus mėginius kol kas mirtingumas sudaro 1,2 proc. O tai gerokai skiriasi nuo to, ką žinome apie paukščių gripą, nuo kurio mirtingumas siekė 70 procentų", - sakė Jose Angelis Cordova, Meksikos sveikatos apsaugos ministras.

Meksikos vyriausybė paskelbė karantiną: nuo gegužės 1-osios - penkios nedarbo dienos, žmonės raginami likti namuose.

JAV labiausiai nelaimės paveiktai Meksikai dovanoja per 13 tūkst. dozių antivirusinių vaistų, Amerikos rekonstrukcijos bankas skyrė 3 mlrd. dolerių. Papildomų apsaugos priemonių imasi daugelis pasaulio valstybių.

Ekspertai pripažįsta, kad per penkerius metus - nuo tada, kai pandemija kone paskelbta dėl SŪRS viruso, ir tuo labiau nuo 1918 m., kai ispaniškasis gripas nusinešė 50 mln. gyvybių, - pasaulis geriau pasirengęs, tačiau dar ne visiškai.

"Jei pagalvosime apie mastus ir ar turime reikalingas atsargas ir pajėgumus gydyti didžiulį pandemijos proveržį, tuomet greičiausiai ne. Lovų skaičius visame pasaulyje ir vaistų dozės neatitinka poreikių", - sako Andrew Garrettas, Kolumbijos universiteto užkrečiamųjų ligų centro direktorius.

Pasaulinė sveikatos organizacija vaistus gaminančias bendroves ragina didinti antivirusinių vaistų gamybą. Esą kol kas sukauptų 3,5 mln. dozių yra per mažai. Vakciną tikimasi sukurti tik po pusmečio.

"Neabejojame, kad įmanoma sukurti efektyvią vakciną per santykinai trumpą laikotarpį. Tiesa, kas yra santykinai trumpas laikotarpis, kai gresia pandemija? Mes norėtume vakciną turėti rytoj, būtume norėję ją turėti vakar. Realybė tokia, kad nuo tada, kai virusas identifikuojamas, užtrunka nuo 4 iki 6 mėnesių, kad būtų pagamintos pirmos dozės", - tvirtina Marie Paule Kieny, Pasaulinės sveikatos organizacijos vakcinų tyrimo iniciatyvos direktorė.

Lietuvoje taip pat kilo panika pasklidus žiniai, kad iš Meksikos grįžęs vyriškis galėjo parsivežti "lauktuvių" nelemtąjį H1N1.

"Iš tiesų, pas mus hospitalizuotas jaunas žmogus, kuris balandžio 21 d. grįžo iš Meksikos, jis ten išbuvo 18 dienų. Balandžio 27 dieną pajuto gripo požymius ir kitą dieną kreipėsi į AIDS laboratoriją, jam paimtas mėginys, atlikti tyrimai. Nustatyta, kad šis naujas virusas nereaguoja su laboratorijoje turimais, tai reiškia, kad nėra A tipo gripo", - sakė Arvydas Ambrozaitis, VU Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas.

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministeriją iš Londono pasiekė oficialus pranešimas: mėgintuvėlyje iš Lietuvos naujojo viruso nerasta. Nepasitvirtino būgštavimai ir dėl trijų vienos šeimos narių, stebėtų Panevėžio infekcinėje ligoninėje.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad kovai su gripu valstybės rezerve sukaupta vaistų, kurių pakanka vos 4 proc. gyventojų. Nemokamai būtų gydomi tik medikai, ugniagesiai, gelbėjimo tarnybų ir policijos pareigūnai, maždaug 69 tūkst. asmenų.

Pasklidus žiniai apie vadinamąjį kiaulių gripą Lietuvos vaistinės šluote iššluotos. Tiekėjai sako, kad jų sandėliai taip pat ištuštėję.

"Šiandien mes dar turime atsargų. Jos - apie 4 tūkst. pakelių ir tirpsta kiekvieną minutę", - teigė Rasa Jonušienė, bendrovės "Roche Lietuva" direktorė.

Tačiau kaip galėjo atsitikti, kad Lietuvoje dar nespėjus vadinamuoju kiaulių gripu susirgti nė vienam, jau išparduoti receptiniai vaistai?

"Galiu pasakyti: Vaistų kontrolės tarnyba neatlieka savo funkcijų arba vaistininkai savo darbo taip, kaip turėtų atlikti. Šie vaistai negali būti parduodami be receptų. Sukelta panika ir pardavimas šitų vaistų iš tikrųjų, mano manymu, yra ydingas", - įsitikinęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas.

"Antivirusinius vaistus kaupti namuose, o jie - brangūs, ir paskui išmesti, didinti tą ažiotažą tikrai nėra pagrindo, tuo labiau juos vartoti", - tvirtina Nora Ribokienė, sveikatos apsaugos viceministrė.

"Jei, neturėjus jokio kontakto su sergančiu arba nesusirgus, nesat ligos požymių, žmonės pradės masiškai naudoti šiuos vaistus, tai tuomet mes anksčiau ar vėliau susidursime su tokiu nemaloniu faktu - virusas taps atsparus", - sako A. Ambrozaitis.

Anot medikų, atsparia vaistams forma sergantysis tampa nepagydomas. Nuo jo užsikrėtę aplinkiniai taip pat suserga tokia pačia vaistams atsparia ligos forma.

O dabar paskaičiuokime. Antivirusinio vaisto "Tamiflu" tiekėjai teigia, kad vaistinėms dėžutę parduodantys už 82 litus, vaistinėse jos kaina jau 128 litai. Skirtumas - 46 litai. Dalis jų - mokesčiai valstybei, tačiau kiek tų litukų nubyra vaistų prekybos tarpininkei?

Sveikatos apsaugos ministras pripažįsta, kad kol kas vaistų antkainių ribojimas - tik šnekų darbas.

"Esame paruošę vaistų priėmimo gerinimo planą, kurio vienas iš punktų - pasiūlymas Seimui riboti antkainį receptiniams nekompensuojamiems vaistams didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje", - sako sveikatos ministras.

Mūsų duomenimis, siūloma nustatyti ne didesnį kaip 20 proc. antkainį. Tačiau tam reikalinga Seimo politinė valia.

Technologijos.lt


A.Čaplikas: žengiame pirmąjį realų žingsnį, įgyvendinant sveikatos sistemos pertvarką

Šiandien LR Vyriausybė iš esmės pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) didžiųjų šalies ligoninių tinklo vizijai, padiktuotai apskričių naikinimo bei ekonominės situacijos. Vyriausybės pasitarimo metu SAM gavo pavedimą rengti atitinkamus...


Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Termometrui rodant keliolika laipsnių šalčio, sveikatos specialistai pataria nenešioti papuošalų. Žiemą daug svarbiau išvengti nušalimų, nei atrodyti įspūdingai. "Iš puošeivų nušalti mažiausiai rizikuoja tos merginos, kurios nešioja auskarą...


Vyrui iškart persodinta širdis ir plaučiai

Kauno medicinos universiteto klinikose sunkiam ligoniui persodinta širdis ir plaučiai. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, širdies chirurgas prof. Rimantas Benetis ir medikų brigada. Transplantacijos...


Multivitaminai gali sumažinti širdies ligų riziką

Be to, jei vitamino E dešimt metų suvartojama daugiau kaip 215 miligramų per dieną, tai siejama su 28 procentais mažesne rizika mirti nuo širdies ligų, teigiama tyrimo ataskaitoje, kurią paskelbė žurnalas "American Journal of...


Atsiprašymai geriau suprantami dešine ausimi

Pasirodo, kad tiesiog atsiprašyti neužtenka. Tyrimas parodė, kad atsiprašymo žodžius reikia tarti į dešinę žmogaus ausį. Pasak mokslininkų, dešine ausimi atsiprašymai yra tiesiog geriau išgirstami. Esą kai žmogus yra piktas, dešine ausimi garsai...


ES ministrai tarsis dėl bakterinių žarnyno infekcijų protrūkio

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ministrai antradienį susirinks į neeilinį pasitarimą dėl žmonių gyvybių nusinešusio bakterijų Escherichia coli sukeliamų žarnyno infekcijų protrūkio ir jo pasekmių daržovių bei vaisių augintojams, pirmadienį...


DARPA kuria virusinių infekcijų biojutiklius

Jei JAV karinių tyrimų organizacijai DARPA pavyks vienas naujausių jos sumanymų, mes apie savo susirgimus ateityje sužinosime gerokai prieš pasireiškiant realiems simptomams. Jos remiami Duke universiteto mokslininkai kuria specialius...


Kiaulių gripas – nebaisus

Į Lietuvą atsėlinęs kiaulių gripas Klaipėdoje panikos dar nepasėjo – uostamiestyje dar neužregistruotas nė vienas šios ligos atvejis. Žmonės mano, kad ši liga yra mitas, sugalvotas tam, kad kažkas pasipelnytų. – Kai visi aplink tik...


Kauno apskrityje – antrasis trichineliozės protrūkis

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad Kauno apskrityje šiais metais registruojamas jau antrasis trichineliozės protrūkis. Balandžio 10-16 d. šia kirmėlių sukelta liga susirgo 10 Kauno rajono gyventojų, o balandžio 21 dieną...


Masturbacija: mitai ir tiesa

Jeigu masturbuosiesi, oda taps spuoguota, rankų delnai apžels plaukais ir tapsi nevaisingas. Tai tiesa ar mitas? Kaip rašo portalas askmen.com, mitų apie neigiamas masturbacijos pasekmes istorija yra labai sena. Netiesa, kad masturbacija sukelia...


ES įsipareigoja kovoti su užkrėtimais ir sužalojimais gydantis

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) pritarė Europos Sąjungos (ES) įsipareigojimui penktadaliu sumažinti užkrėtimus ir sužalojimus teikiant sveikatos paslaugas. Europos Komisijos (EK) užsakymu atlikti tyrimai parodė, kad nuo 8 iki 12 proc....


Cezario pjūvio operacija - madinga?

Pastaruoju metu Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, išryškėja Cezario operacijų skaičiaus didėjimo tendencija. Priežastys įvairios. Be dažniau pasitaikančio gimdyvių noro ir savotiškos „mados" negimdyti natūraliai, daugėja ir objektyvių...


Planuojama atlikti gimdos persodinimo operacijas

Planuojama atlikti gimdos persodinimo operacijas

Niujorko ligoninė siūlo radikalų eksperimentą, kuris turėtų padėti vaikų negalinčioms susilaukti moterims. Gydytojai siūlo atlikti gimdos transplantacijos operacijas, kurios galėtų padėti moterims, turinčioms gimdos defektų arba kurioms gimdos...


Mokslininkai atgaivino širdį praėjus 24 val. po mirties

Harvardo universiteto Medicinos mokyklos mokslininkų pasiekimas gali sukelti perversmą transplantologijoje. Jie rado būdą, kaip širdį, inkstus ir kitus organus išsaugoti nepažeistus iki 10 dienų. Dabar transplantologijoje naudojamos technologijos...


Skambučių centras – ideali vieta romanui

Didžiosios Britanijos dienraštis "Daily Express" informuoja, kad kas trečias šalies skambučių centro darbuotojas buvo arba yra užmezgęs tarnybinį romaną. Tarp kitų profesijų atstovų tarnybiniai romanai nėra tokie populiarūs, todėl,...


Vaistas nuo depresijos - primityvus gyvenimo būdas

Geriausia priemonė prieš depresiją - grįžimas prie primityvaus gyvenimo būdo. Ištyrinėjęs pirmykščių žmonių gyvenimą tokią išvadą padarė Kanzaso universiteto psichologijos prof. Stephen Ilardi. Mokslininko teigimu, pagrindinis psichinių ligų...


Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Kiekvieno asmens kvapas lygiai toks pat unikalus, kaip ir pirštų atspaudai, jo "suklastoti" neįmanoma, atskleidė JAV atliktas tyrimas.Monellio Cheminių pojūčių tyrimų centro Filadelfijoje specialistai nustatė, kad individualus kvapas,...


6 sakiniai, kurių vyrai niekad neištars

Vyro burna panaši į šarvuotą sunkvežimį: kai kurios mintys saugiai užrakinamos. Kodėl? Nes bijo būti apšaukti kiaulėmis arba likti nesuprasti. Kaip rašo womenshealthmag.com, vyrams lengviau tylėti, nei pasakyti kelis priekaištus, kuriuos moterys...


Atrastas genas, leidžiantis gyventi 100 metų

Mokslininkai, atradę geną, leidžiantį gyventi 100 metų, prabilo apie vaistų nuo senatvės gaminimą. Mokslininkų grupė, stebėjusi 97 metų amžiaus žmones, pastebėjo, kad dalis jų turi senėjimą sustabdantį geną. Alberto Einšteino medicinos koledžo...


Inhaliatoriai su GPS gali padėti gydytojams tiksliau nustatyti astmos priežastis

Norėdami tiksliai susekti visas galimas astmos priepuolių priežastis, Wisconsin-Madison Universiteto (JAV) mokslininkai ėmėsi kurti integruotą GPS imtuvą turintį inhaliatorių. Šio įtaiso idėja paprasta - kiekvieno panaudojimo metu į atmintį būtų...


Sveikatos profilaktinėms programoms bus skiriama 55 tūkst. litų daugiau

2011 metais sveikatos programoms, kurių lėšomis įgyvendinamos įvairios prevencinės priemonės, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) bus skiriama 55 tūkst. daugiau nei pernai. "Profilaktiniai patikrinimai ir kitos prevencinės...


Vyresni žmonės iš tiesų mato praeitį tarsi pro rožinius akinius

Vyresni žmonės iš tiesų mato praeitį tarsi pro rožinius akinius

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vyresni žmonės linkę matyti praeitį pro rožinius akinius, rašo telegraph.co.uk. Mokslininkai nustatė, kad sendamos smegenys ištrina neigiamus prisiminimus, ir pensininkams ima atrodyti, kad gyvenimas jaunystėje buvo...


Cerebrinis paralyžius. Užsispirti ir gyventi sunkiai, bet gerai

Cerebrinis paralyžius. Užsispirti ir gyventi sunkiai, bet gerai

Mažoje Marijampolės vaikų bibliotekoje susitikau su Vaineta ir jos močiute Roma Verbanova ir seneliu Vasilijumi. "Ji nuostabi, geros širdies, suprantanti, kas gerai, o kas blogai. Kantri, ištverminga, savo tikslų siekianti, užsispyrusi....


Dėl antkainių vaistinėms gali būti sustabdytos licencijos

Paaiškėjo, kad dauguma šalies vaistinių nesilaiko įstatymų ir ne tik nesumažino vaistų antkainių, o juos net padidino. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad dėl to vaistinėms gali būti sustabdytos licencijos. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba...


Kaip matuoti kraujospūdį

Kaip matuoti kraujospūdį

Norint pasimatuoti kraujospūdį, nebūtina skubėti į polikliniką ar vaistinę. Įsigijus kraujospūdžio aparatą, tą galima padaryti ir namuose. Tik reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų. Kraujospūdžio matuoklių yra mechaninių, pusiau automatinių bei...


Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

"Erzinančios linijos", apie kurias prabilta XVIII amžiaus pradžioje, apima visą žemės rutulį. Linijos, į kurias reaguoja paprasta virgulė, išnyra iš žemės paviršiaus ir visiškai nesusilpnėdamos kyla labai aukštai, net per visus...


Psichologas: socialiniai tinklai neskurdina bendravimo

Itin sparčiai plintantys socialiniai tinklai jų vartotojų gyvenime sukuria pridėtinę vertę, o ne daro žalą, tvirtina socialinės psichologijos ekspertas, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas dr. Visvaldas Legkauskas. "Socialinių tinklų...


Nuo įklotų moteris gelbėja operacija

Apie šlapimo nelaikymą moterys linkusios nutylėti net savo artimiesiems. Pagal statistiką tik 25 proc. su šia problema susiduriančių moterų ieško pagalbos. Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas Mindaugas Danilevičius, rašantis...


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Dėl kiaulių gripo mirusio berniuko tėvų išvados neguodžia

Su siaubu skaičiuojame naujojo, vadinamojo kiaulių, gripo aukas ir vis grįžtame prie pirmosios – berniuko, mirusio Kauno klinikose. Ar tikrai jis – gripo, o ne medikų abejingumo arba neprofesionalumo auka? Labai sunku kalbėti su...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9