Gegužės 21d. Šeštadienis

J.Pundzius žino, kaip Klinikos atrodys po 50 metų

Peržiūrų skaičius: 21616

Interviu sutartu laiku Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus darbo kabinete nebuvo. Profesorius užtruko poliklinikoje, kur kartą per savaitę konsultuoja ligonius.

– Jūs, didžiausios šalies ligoninės generalinis direktorius ir Kauno medicinos universiteto prorektorius, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas, dar randate laiko dirbti su ligoniais Konsultacinėje poliklinikoje?

– Aš esu gydytojas chirurgas, todėl operuoju ligonius. Darbas vien operacinėje nebūtų visavertis, dvelktų amatininkiškumu. Kontaktas su ligoniu, diagnozės nustatymas ir operavimas yra visavertis santykių tarp gydytojo ir paciento kompleksas. Konsultacinėje poliklinikoje aš dirbu nedaug, tik vieną kartą per savaitę po dvi valandas.

– Ar jūs konsultuojate tik tuos pacientus, kuriuos atrenka jūsų kolegos?

– Ne, konsultuoju visus, kurie būna patys užsiregistravę.

– Kas jūs labiau: generalinis direktorius ar operuojantis gydytojas, pirmasis Lietuvoje atlikęs kepenų persodinimo operaciją?

– Oi, sunkus klausimas. Pagal etatinį darbo krūvį, kadangi turiu visą etatą, labiau esu generalinis direktorius. Dėl to mano atostogos trumpesnės, ne 35 dienos, kaip visų gydytojų, o 28. Jei visu etatu dirbčiau gydytoju, atostogaučiau ilgiau.

– Tačiau didžiausiai šalies ligoninei vadovaujate istoriniu laiku, minint jos 70-metį.

– Tai nėra labai apvali data, ne šimtmetis ar kas nors panašaus. Ligoninės jubiliejaus mes nesureikšminame. Bet manome, kad prie šaknų reikia prisiliesti, kai kurias istorines datas verta paminėti, pavartyti dokumentus ir nuotraukas, prisiminti, ką žmonės sakė. Pavyzdžiui, Klinikų statybų iniciatoriaus profesoriaus Vlado Lašo siekis buvo sukurti geriausią Lietuvos ligoninę. Tie žodžiai ir po 70 metų įpareigoja būti ne tik didžiausia, bet ir geriausia šalies ligonine. Tai sunkus uždavinys, bet čia dirbantys žmonės sugeba jį sėkmingai vykdyti. Jubiliejus – proga jiems padėkoti.

– Kaip švęsite?

– Ant centrinio Klinikų pastato sienos atidengsime paminklinę lentą, žyminčią, kad čia 1940 m. liepos 1 d. pradėjo veikti Vytauto Didžiojo universiteto klinikos. Bus pažymėti pagrindiniai prie šio objekto įkūrimo prisidėję žmonės.

– Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto dekanas profesorius V.Lašas apie Klinikų įsteigimo būtinybę prabilo 1925 m. Idėja buvo įgyvendinta po 15 metų?

– Be to, paskutiniai žingsniai buvo labai skuboti. Radome dokumentų, kuriuose kalbama apie Lietuvos okupaciją ir tai, kad į dar neįrengtą ligoninę taikėsi rusų kariuomenė. Norėjo ją paversti karo ligonine. Statybininkai ir visi ja besirūpinusieji, tai sužinoję, mobilizavosi ir nutarė žūtbūt pradėti veiklą, todėl liepos 1 d. ligoninę atidarė. Ji veikė iki karo gudriai motyvuojant, kad per pusmetį čia gimė tūkstantis socialistinės tėvynės piliečių, todėl ligoninės negalima atiduoti kariuomenei. Taip ligoninė veikė iki Antrojo pasaulinio karo. Vokiečiai ją nuniokojo, rusų kariuomenė pribaigė. Po karo ligoninė kūrėsi iš naujo.

– Su kokiomis problemomis didžiausia šalies ligoninė, dvigubai didesnė už Vilniaus Santariškių klinikas, susiduria dabar? Ji labai išaugo, lyginant su pokario metais?

– Beveik visi statiniai po Klinikų atidarymo 1940-aisiais pastatyti docento Petro Jašinsko vadovavimo laikais, 1945–1986 m. laikotarpiu. Tiesa, paskutinis Endokrinologijos klinikos korpusas pabaigtas 1988 m. Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinika bei Skubios pagalbos skyriaus priestatas – šiuolaikiniai statiniai, kuriuose medikai įsikūrė prieš dvejus trejus metus.

Šiuo metu vyksta Vaikų ligų klinikos priestato statyba, numatyta Skubios pagalbos ir Radiologinės diagnostikos centrų statyba. Pastarajame veiks pozitronų emisijos tomografai, skeneriai. Tokio aukšto lygio centro Lietuvoje dar nėra. Netrukus pradėsime rengti vietą statybai. Reikia išvalyti vidinę Klinikų teritoriją nuo menkaverčių ūkinių pastatų, kurių yra septyniolika. Vietoj jų teritorijos pakraštyje pastatysime vieną ūkinį pastatą.

– Prasideda nauja statybų era?

– Taip. Naujų statybų reikia, nes nebetenkina dabartinė chaotiška infrastruktūra. Atskiruose korpusuose išsibarstę padaliniai, kurie turėtų būti vienoje vietoje, pavyzdžiui, ausų, nosies ir gerklės, akių ligų, veido ir žandikaulių, neurochirurgijos. Visi jie apima galvos sritį, ir paslaugos turi būti koncentruotos. Taip yra pasaulyje, taip bandome daryti ir mes, kad gydytojai būtų arčiau ligonių. Vokiečių architektai padėjo sukurti viziją, kaip Klinikos atrodys po 50 metų. Turėtų atsirasti už dabartinį pastatą du kartus, o tūriu gal dar didesnis statinys, kuriame susikoncentruotų visa ligoninė. Jos padaliniai bus sujungti galerija su atskiromis atšakomis. Eklektiškai išmėtytų pastatų neliks. Aš labai džiaugiuosi, kai tą idėją, pasiūlytą prityrusių Europos ligoninių statybų ekspertų, subrandinome. Dabar Klinikos užima 39 ha plotą. Reikia džiaugtis Petro Jašinsko išmintimi ir toliaregiškumu, kai jo valia ši teritorija buvo užsodinta obelimis. Taip pavyko išsaugoti Klinikų plėtrai žemes, kurių miestas gviešėsi. Obelų nebuvo galima kirsti, o patys tyliai kirtosi ir statė.

– Tačiau gydymo įstaigai reikia ne tik pastatų. Klinikose brangiausios medicinos paslaugos, aukščiausios kvalifikacijos gydytojai, neretai sunkiai prieinami ligoniams...

–  Didžiausios Klinikų bėdos - finansinės. Laimė, kad iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojami mūsų projektai, kurių svarbą įrodome, ir jie skirti ne tik statyboms, bet ir medicinos įrangai įsigyti. Tačiau gydymas kaskart tampa brangesnis, o finansavimas nedidėja. Jis kompensuojamas darbuotojų atlyginimų sąskaita. O kai atlyginimai maži, aukštos kvalifikacijos specialistai renkasi kitas pasaulio šalis, kur už jų darbą moka dešimt kartų daugiau. Laimei, patys geriausi Klinikų specialistai neemigruoja. Tenka kalbėtis su kiekvienu, keliančiu sparnus, prašyti, kad to nedarytų, įjungti įvairius finansinius mechanizmus. Daugiau pagundų kyla jauniems specialistams, kurie dar nėra įsitvirtinę, neaiškios jų perspektyvos. Tai didžiulis nuostolis Lietuvai.

– Ir dėl to kenčia ligoniai. Kuo aukštesnio lygio medicinos pagaba koncentruojama didžiosiose šalies klinikose, tuo sunkiau į jas patekti. Ką darote, kad taip nebūtų?

– Trečiojo lygio klinikose teikiama sudėtingiausia medicinos pagalba. Pavyzdžiui, daug kalbama apie auksinę valandą – laikotarpį, per kurį turi būti nustatytas sužeidimo ar ūmios ligos pobūdis ir suteikta tinkama pagalba. Nuo to priklauso ligos pasekmės ir netgi gyvybės išsaugojimas. Dabar ši valanda pervardyta į deimantinį pusvalandį. Taigi, per tiek laiko ligonis turi patekti ten, kur jam gali būti suteikta kokybiška pagalba. Bet kas iš anksto gali pasakyti, kokios pagalbos reikės? Vienam ligoniui gali pakakti, tarkim, Vilkaviškio ligoninės galimybių, o kitam – ne. Tada tas ligonis bus pervežtas į aukštesnio lygio ligoninę, bet laikas bus prarastas. Turi būti atvirkščiai: visi patyrę sunkią traumą ar ūmiai susirgę ligoniai turi būti vežami į skubios pagalbos centrą. Ligą ar sužalojimo pobūdį diagnozavus ligonį galima pervežti ten, kur gali būti taikomas reikalingas gydymas. Lietuvoje ši sistema neveikia, nors to labai reikia. Štai, pavyzdžiui, ėjo žmogus ar dirbo, valgė. Staiga lyg perkūnas iš giedro dangaus jį ištiko insultas ir žmogus guli paslikas, nevaldo kūno. Tai yra tragedija. Tokiu atveju reikia skubiai atlikti kompiuterinę tomografiją ir angiografiją pakenkimo pobūdžiui nustatyti ir gydyti tuos, kuriuos galima išgydyti. Daliai insultą patyrusių ligonių medicina padėti negali, tik sumažina simptomus ir laukia, kol organizmas pats susidoros, funkcijas perims kitos smegenų dalys ir paralyžius sumažės. Užsienio šalyse, kur ši sistema veikia, 90 proc. ligonių iš centrų pervežama į kitas ligonines. Maždaug 10 proc. ligonių galima padėti, todėl plečiamos kraujagyslės, tirpdomi trombai, operuojamos aneurizmos. Taigi visi insultą patyrę ligoniai patenka į centrą, 90 proc. po diagnostikos perkeliami į kitas ligonines, 10 proc. lieka. Jei taip būtų pas mus, pasipilltų lavina skundų. Į skubios pagalbos centrą turi patekti kiekvienas infarkto ištiktas ligonis. Per pirmą valandą turi būti atlikta angiografija, pritaikytas gydymas. Kai tos priemonės nebepadeda, ligonį galima persiųsti į kitą ligoninę. Tokia praktika bus taikoma skubios pagalbos centre.

Ambulatoriškai gydyti ilgos eilės Klinikose yra pas pačius populiariausius specialistus, tačiau geri yra visi gydytojai. Konsultuotų ir išgydytų ligonių skaičius nepaliaujamai didėja, vadinasi, į Klinikas patenka vis daugiau pacientų.

– Sakoma, kad savaitgaliais ir švenčių dienomis ligoninėje būti neverta, nes sunku prisišaukti bet kokį specialistą. Ar jums tai žinoma?

– Savaitgaliais teikiama tik skubi medicinos pagalba net ir tiems, kurie gydomi ligoninėje. Jiems tęsiamas nustatytas gydymas. Galbūt visuomenė norėtų, kad gydytojas dirbtų 24 valandas per parą. Ar medikams nereikia poilsio, švenčių dienų? Ar jie neturi teisės švęsti, tokiomis dienomis pabūti su šeima, vaikais?

Viena mano kurso draugė, gyvenanti Australijoje, neseniai pasakojo, kaip šioje šalyje teikiamos paslaugos savaitgaliais. Būtent vieną tokią dieną jai įkando voras. Ranka sutino iki peties, ją skaudėjo, todėl moteris nuvažiavo į ligoninės priėmimo skyrių. Jame laukė nuo dešimtos valandos vakaro iki ketvirtos ryto. Veltui. Auštant sesutės pasakė: nesat skubios pagalbos reikalinga ligonė, todėl gydytojas jūsų nekonsultuos. Važiuokit namo, pamiegosit, o kai šeimos gydytojas dirbs, nueisit pas jį. Taip ir buvo, moteriai nieko blogo neatsitiko.

– Kodėl visuomet pasitelkiami negatyvūs pavyzdžiai?

– O kodėl automobilių remonto dirbtuvės nedirba visą parą, jei reikia naktį važiuoti, o automobilis sugedęs? Skubi, neatidėliotina medicinos pagalba teikiama visą parą. Rajonų ligoninės kai kuriuos skyrius uždaro vasaros atostogoms, o prireikus skubios pagalbos ligoniai važiuoja pas mus.

– Rajonų medikai sako, kad jų pacientų nemylite, nes Klinikos – elito ligoninė. Ar žinote tai?

– Mes teikiame pagalbą visos Lietuvos gyventojams. Atliekame sudėtingiausias galvos, širdies, sąnarių operacijas, persodiname organus, iš jų – inkstus, ragenas, širdį, kepenis, atliekame kompleksines širdies ir plaučių transplantacijas. Donorų ir medikų dėka patiems sunkiausiems ligoniams pratęsiamas gyvenimas. Pagalba teikiama absoliučiai visiems, iš jų būna ir utėlėtų, ir gyvenamosios vietos neturinčiųjų. Žmonės turi gyvenimo būdo pasirinkimo teisę. Mūsų teisė ir pareiga – gydyti.

– Atvykus į Klinikas labai sunku rasti laisvą vietą automobiliui pastatyti, juolab kai reikia atvežti sunkų ligonį. Seniai šnekama apie naują automobilių statymo aikštelę, bet jos kaip nėra, taip nėra. Ar bus kada nors?

– Aplink Klinikas esančias automobilių statymo aikšteles savivaldybė pavertė mokamomis ir pelnosi iš ligonių. Turime mums paskirtą plotą, kuriame esame numatę įrengti daugiaaukštę automobilių statymo aikštelę, tačiau biurokratiniai ledai neleidžia tvarkyti dokumentacijos. Tikime, kad šie ledai pajudės.

Diena.lt

Trys graudžios istorijos ir viena tiesa: skiepytis reikia

Abejingumą šimtus kartų girdėtam gąsdinimui erkių platinamomis ligomis akimirksniu įveikia vaizdas, kai keturiasdešimtmetis vyras, susirgęs viena jų, pademonstruoja negalįs pakelti rankų. Šiemet erkės itin agresyvios. Sergamumas jų platinamomis...


Jūs ir Jūsų klausos aparatas

Jūs ir Jūsų klausos aparatas

Iškilus poreikiui pradėti kasdieniniame gyvenime naudotis klausos aparatais, kyla klausimas - "O kokie aparatai būtų man tinkamiausi?" Renkantis aparatą svarbu, kad technologinė koncepcija sutaptų su klausos aparato naudotojo poreikiais....


Už atliktą hepatito tyrimą – dainų albumas

Iš viso šios akcijos metu didžiuosiuose Lietuvos miestuose padaryta 829 hepatito testai. Išankstiniais duomenimis, hepatitas nustatytas 15 žmonių. Praėjusią savaitę Klaipėdoje vyko nemokamų hepatito testų akcija "Gal aš esu numeris 12?"....


Salmonelių agresyvumas kosmose išauga tris kartus

Salmonelių agresyvumas kosmose išauga tris kartus

Mokslininkus jau senai domina ne tik žmogaus organizmo pokyčiai esant ilgalaikėje nesvarumo būsenoje, tačiau ir bakterijų bei virusų reakcija į tokius aplinkos pokyčius. Tuo labiau, jog žmogaus viduje yra tūkstančiai naudingų, o kartais ir žalingų...


Uždrausta realizuoti natūralaus mineralinio vandens "Hermis" partiją

Druskininkų miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė UAB "Elmera" (Mizarų g. 52, Druskininkai) realizuoti rinkoje negazuotą natūralų mineralinį vandenį "Hermis" (pagamintas 2011-05-02, tinka...


Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir...


Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

Šiltuoju metų sezonu siekiame kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, vis dažniau atkreipiame dėmesį į savo kūno formas ir norime, kad jos būtų gražios. Aktyvesnis gyvenimo būdas užtikrins ne tik realius pokyčius veidrodyje, bet ir plačią šypseną,...


Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Vienas iš pagrindinių reabilitacijos tikslų po buitinių-sportinių traumų, esant nugaros radikulitinio pobūdžio skausmų, yra galūnių judesių amplitudės atkūrimas, sutrikdytos raumenų pusiausvyros atstatymas, tam reikia įvertinti...


Nuo neįgalumo išgelbėjo osteopatas

Nuo neįgalumo išgelbėjo osteopatas

Skausmas ir gydytojas privertė moterį prisiminti seniai pamirštą avariją. Tik netradicinis gydymo būdas ir jos pačios pastangos išvadavo moterį nuo daugelį metų varginusių skausmų ir grėsusio neįgalumo.


Nepilnamečiams siūlo uždrausti rūkyti

Seime įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti drausti asmenims iki 18 metų rūkyti ir kitaip vartoti tabako gaminius. Pasak pataisų autoriaus konservatoriaus Petro Luomano, keisti dabar galiojantį įstatymą paskatino Panevėžio miesto savivaldybės...


Rotavirusinė infekcija - žiemos ir pavasario liga

Rotavirusinė infekcija - žiemos ir pavasario liga

Rotavirusinė infekcija labai lengvai plinta, o susirgti galima ir nuo itin mažos viruso "dozės". Dažniausiai šia liga sergama žiemą ir ankstyvą pavasarį. Infekcijai imliausi yra 6-24 mėnesių amžiaus mažyliai. Jiems ligos požymiai...


Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Valgydami flavonoidų turinčių vaisių ir daržovių bei gerdami arbatą rūkoriai gali sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai. Flavonoidai yra vandenyje tirpstantys augalų pigmentai, kurie turi...


Ausies skausmo priežastis – 33 metus įstrigęs dantis

Daugiau nei 30 metų buvęs kalnakasys Stephenas Hirstas kentė ausies skausmus ir silpnai girdėjo. Šio skausmo priežastis – ausyje įstrigęs dantis. Kaip praneša dailymail.co.uk, vyras dabar pagaliau gali ramiai miegoti, nes jo nebekankina...


Išrasti už morfijų stipresni nuskausminamieji

Išrasti už morfijų stipresni nuskausminamieji

JAV mokslininkai pasiekė įspūdingą pergalę kovoje su skausmu: jie išrado vaistą, kurio vienkartinė injekcija numalšina skausmą 14 kartų ilgiau, nei morfijus, praneša "Daily Telegraph". Revoliuciniu pasiekimu vadinamas preparatas buvo...


Ką apie žmogų atskleidžia jo erotiniai sapnai?

Erotiniame sapne gali mylėtis su Davidu Beckhamu, Orlandu Bloomu ar nepažįstama moterimi. Išanalizuok sapne dominuojančius lovos partnerius. 1. Lovos partneris – žvaigždė. Lovoje dūkti gali su aktoriais Ashtonu Kutcheriu ar Mariumi...


Siūloma palengvinti gydymo naštą 80-mečiams

Siūloma palengvinti gydymo naštą 80-mečiams

Asmenims, sulaukusiems 80 metų, siūloma 100 procentų kompensuoti bazinę kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, skirtų ambulatoriniam gydymui, kainą. Tokį Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate...


Kamieninės ląstelės nulipdys norimą organą

Tikimasi, kad taikant kamienines ląsteles ateityje pavyks išauginti vis daugiau žmogaus audinių ar net organų, kurie pakeis pasiligojusiuosius. Įdomius eksperimentus, kaip atkurti miokardo infarkto pažeistą širdies audinį, atlieka ir Lietuvos...


Įkurta Lietuvos Psichikos sveikatos slaugytojų asociacija

Iki šiol Lietuvoje psichikos sveikatos slaugytojoms atstovavo bendros slaugos arba kitų profesijų specialistų organizacijos, kaip Lietuvos Slaugos Specialistų Organizacija. Ši organizacija yra išsikėlusi tikslus vienyti slaugytojų bendruomenę,...


Pasaulinė inkstų diena bus pažymėta konferencija Klaipėdoje

Pasaulinė inkstų diena bus pažymėta konferencija Klaipėdoje

Šiemet Kovo 12-tą dieną ketvirtą kartą bus organizuojama Pasaulinė inkstų diena. Šios dienos iniciatoriai yra Tarptautinė inkstų fondų federacija (International Federation of Kidney Foundations) ir Tarptautinė nefrologų draugija (International...


Pagarba gydytojui: kyšiui voko nebereikia

Šiandien Kauno rotušėje rinksis Kauno apskrities gydytojai paminėti Tarptautinę medikų dieną. Ar jie šventiškai nusiteikę? Apie tai interviu su Lietuvos gydytojų sąjungos Kauno filialo pirmininke Virginija Lukšiene. – Ar jaučiate šventę...


Pavyduliauja, vadinasi, myli?

Pavyduliauja, vadinasi, myli?

Pavydas… Gerai pažįstamas jausmas, kuriam visada atsiranda peno.. Pavydime kitiems, ko geidžiame - pinigų, laimės, meilės... Sakoma, kad kerštingas nešiojasi gyvatę užantyje, o pavydus turi smauglį ant kaklo, kuris tik pamatęs kažką vertą...


Pašto poste sulaikyti preparatai su medvarlės ikrais

Vilniaus Pašto poste Muitinės Pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnai sulaikė 240 kapsulių vaistinio preparato, į kurio sudėtį įeina medvarlės ikrai. Atliekant smulkių siuntų muitinį patikrinimą, dviejose siuntose iš Kinijos Vilniaus teritorinės...


Nuotaika pakeičia laiko suvokimą

Ar pastebėjote, kad tai, ko labai laukiate, pavyzdžiui, Kalėdų, artėja gerokai lėčiau nei, pavyzdžiui, nelaukiami egzaminai. Psichologai išsiaiškino, kad tai įvyksta dėl to, kad mūsų laiko suvokimas priklauso nuo proto būsenų. Paryžiaus ekonomikos...


Nori geresnės spermos kokybės? Žiūrėk į nuotraukas!

Nori geresnės spermos kokybės? Žiūrėk į nuotraukas!

Vyrai, žiūrintys pornografines nuotraukas, turi galimybę pagerinti spermos kokybę. Receptas paprastas: reikia pasirinkti erotines nuotraukas, kurios skatintų spermatozoidų konkurencingumą ir greitesnį jų judėjimą. Kuris vaizdinys lemia geresnę...


Vydūno mokykloje dėl gripo – laikinos "atostogos": pradinukams

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro duomenimis, šiandien į uostamiesčio bendrojo lavinimo mokyklas neatvyko 4120 moksleivių (20,6 proc.). Didžiausias nelankančių mokyklas skaičius užfiksuotas "Gilijos" prad. (33,2 proc.) ,...


Naujos kartos auglių diagnostika

Vienas iš asmeninės arba personalizuotos medicinos tikslų - surasti ir pašalinti auglius pačioje ankstyviausioje stadijoje, kai jų dar "nemato" įprastiniai diagnostikos prietaisai. JAV kompanija "Quanterix" sukūrė ypač jautrią...


"Nanobitės" įgėlimas gali sunaikinti vėžio ląsteles

Įkvėpti gamtos būtybių, mokslininkai sukūrė potencialų vėžio gydymą, praneša "MailOnline". Naudodamiesi bičių nuodais ir mėgdžiodami bičių gebėjimą juos transportuoti ir suleisti, tyrėjai sukonstravo vėžio ląsteles naikinančias...


Pagal smegenų MRI galima nustatyti, apie kokį žodį galvoja žmogus

Pagal smegenų MRI galima nustatyti, apie kokį žodį galvoja žmogus

Akivaizdu, jog kompiuterių mokslas gerokai pažengė "minčių skaitymo" linkme. Carnegie Mellon Universiteto Mašinų Mokymosi padalinio mokslininkai pabandė prognozuoti, kaip turi atrodyti MRI galvojant apie žodžius 'salieras'...


Pilkoji smegenų medžiaga susitraukia, jei negeriama pakankamai vandens

Ekspertai įspėjo, kad jei negeriama pakankamai vandens, pilkoji smegenų medžiaga susitraukia, todėl mąstyti darosi sunkiau, praneša "Daily Mail". Tyrimų metu paaiškėjo, kad dehidratacija turi įtakos ne tik smegenų tūriui, bet ir jų...


Kai kurie kvapai mažina skausmą, bet tik moterims

Kai kurie kvapai mažina skausmą, bet tik moterims

Malonūs kvapai, kaip rožių ar migdolų, padeda malšinti skausmą, bet panašu, kad jie veikia tik moteris. Kanados Kvebeko universiteto mokslininkų bandyme dalyvavę moterys ir vyrai sakė pajutę palengvėjimą prieš tai pauostę malonų kvapą...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9