Gudručio vaistinė

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Kartą per metus medikai ragina apsilankyti ne tik pas odontologą. Net jeigu jaučiatės gerai, kartą per metus išsitirkite ir inkstus. Lengviausia apie tai prisiminti kovo 13-ąją – Pasaulinę inkstų dieną.

„Inkstų ligos yra klastingos – ligoniai nieko nejaučia, kol inkstai nenustoja veikę”, – įspėjo Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos prezidentas, Kauno medicinos universiteto Nefrologijos klinikos vadovas profesorius Vytautas Kuzminskis.

– Nejaugi reikia eiti pas gydytojus net ir tada, kai jautiesi sveikas?

– Atsakydamas papasakosiu konkrečią istoriją. 25-erių verslininkas, kupinas ateities planų, vieną dieną staiga pasijuto labai blogai. Vyrą pykino, jam svaigo galva.

Greitosios pagalbos medikai nustatė labai aukštą kraujospūdį ir skubiai atvežė ligonį į klinikas. Čia jam buvo nustatytas sunkus inkstų nepakankamumas. Gelbėdami vyro gyvybę, medikai ligonį skubiai dializavo. Tiriant paaiškėjo, kad jo inkstai labai sumažėję, susiraukšlėję. Vadinasi, žmogus jau seniai sirgo lėtine inkstų liga. Vyras papasakojo, kad dar paauglystėje jo kraujospūdis buvo per aukštas, bet niekada nesigydė, nes nieko blogo nejautė. Ligą paveldėjo iš tėvų. Žmogaus gyvybę pavyko išgelbėti, tačiau inkstų – ne. Negydytas aukštas kraujospūdis sukėlė nepataisomus inkstų pakitimus. Vyras galės gyventi tik dėl kraujo dializės, atliekamos tris kartus per savaitę po keturias valandas, kol jam bus persodinti inkstai.

– Ar buvo įmanoma išsaugoti inkstus?

– Taip, jei ligonis būtų laiku pradėjęs gerti vaistus nuo aukšto kraujospūdžio, išsityręs inkstus. Aukštas kraujospūdis visada žaloja šiuos organus. Jei jie nesveiki, tas poveikis dar stipresnis.

– Vadinasi, visi, kurių kraujospūdis padidėjęs, turi skubėti pas nefrologus?

– Ir dar tie, kurie serga cukriniu diabetu, širdies bei kraujagyslių ligomis, reumatoidiniu artritu. Inkstų nepakankamumas dažnai išsivysto daug metų vartojant vaistus nuo skausmo, dažnai sergant šlapimo pūslės uždegimu, turint akmenų inkstuose. Susirūpinti turėtų ir tie, kurių artimi giminaičiai serga inkstų ligomis.

Deja, mūsų atlikto tyrimo duomenimis, beveik pusė pradedamų dializuoti ligonių nežinojo, kad sirgo lėtine inkstų liga. Manoma, kad Lietuvoje maždaug kas dešimtas žmogus turi inkstų pažeidimų.

– Kokie tyrimai parodo inkstų būklę?

– Pirmiausia reikia atlikti du tyrimus: šlapimo ir kreatinino koncentracijos kraujyje, tačiau pastarojo iki šiol mūsų šalies šeimos gydytojai negali paskirti. Šis tyrimas neįtrauktas į šeimos gydytojo skiriamų tyrimų sąrašą, todėl pacientui siūloma už jį susimokėti. Tyrimas kainuoja apie keturis litus.


manosveikata.lt

TAIP PAT SKAITYKITE