Birželio 25d. Šeštadienis

Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Peržiūrų skaičius: 29004
Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Kai Aušrelė Dragūnienė išgirsta minint Estijos vardą, šypsosi. Prieš dvejus metus iš šios šalies ją pasiekė didžiausia gyvenime dovana – donoro inkstas. Po medikų prognozės, kad Aušrelei surasti donorą bus be galo sunku, dovanoti jai vieną inkstą buvo pasiryžusi net jos motina Danutė ir duktė Rūta.

Dializė – kas antrą dieną

Kiekvieną rytą vos atsikėlusi 48 metų vilnietė Aušrelė skuba žvilgtelėti į veidrodį. Su donoro inkstu gyvenanti moteris rūpinasi: "Ar nesu sutinusi?" Tačiau ji nuogąstauja be reikalo – persodintas inkstas veikia puikiai ir jos organizme skysčiai nesikaupia.

"Ir anksčiau jaučiausi puikiai, tik smarkiai tindavau. Deja, tyrimai parodė, kad mano inkstai nebeveikia", – prieš šešerius metus patirtus išgyvenimus pasakojo moteris. Jos inkstų veikla sutriko dėl persirgtų lėtinių ligų ir sveikata kasdien vis blogėjo.

Aušrelei vis sunkiau buvo rūpintis nuosavu prekybos verslu. Kas antrą dieną tekdavo važiuoti į ligoninę, kur jos kraują valydavo hemodializės aparatas.

"Dirbti nebepajėgiau. Po dializės procedūros, kuri trukdavo keturias valandas, išeidavau pavargusi, tarsi išgręžta", – pasakojo Aušrelė. Pati parvairavusi automobilį iki namų, ji kurį laiką sėdėdavo mašinoje ir kaupdavo jėgas, kad galėtų užkopti į butą trečiame aukšte.

"Kartą, prisimenu, sunkiai ir lėtai bandžiau išlipti iš mašinos. Priėjo kažkokia moteris ir pasiūlė aguonų. Ji pamanė, kad esu narkomanė", – liūdnai šyptelėjo Aušrelė.

Liga moterį sekino ne tik fiziškai, bet ir morališkai. Ji buvo tarsi pririšta prie ligoninės – niekur negalėjo išvykti ilgiau nei dviem dienoms, nes be hemodializės procedūrų nebūtų išgyvenusi.

Motinos inkstas netiko

"Taip kankinausi ketverius metus. Kol neištvėrė mano mama. Ji pasiryžo dovanoti man savo inkstą", – pasakojo Aušrelė.

Aušrelės motinai Danutei tuomet buvo 71 metai, tačiau medikai patvirtino, kad garbus amžius netrukdys jai tapti donore. Danutė pasakojo visiškai nebijojusi operacijos.

"Kad tik vaikui būtų geriau", – keletą kartų pakartojo moteris. Į operacinę motina ir dukra buvo nuvežtos vienu metu. Nors jos viena kitos nematė, didelio nerimo nejuto. "Žinojau, kokia svarbi ši operacija ir kaip ji pakeis mano dukters gyvenimą", – pasakojo Danutė. Tačiau po operacijos nubudusios moters laukė netikėtumas. Chirurgai pašalino jai inkstą, tačiau dukrai neįsodino.

"Nors visi mamos sveikatos tyrimai buvo geri, inkstas, pasirodo, buvo ligotas", – pasakojo tuomet viltį sugrįžti į normalų gyvenimą praradusi Aušrelė. Ji griežtai atsisakė, kad inkstą dovanotų dukra Rūta.

Iš lovos išvertė Kūčių naktį

Bandymas transplantuoti motinos inkstą nebuvo sėkmingas ir Aušrelei vėl teko grįžti prie hemodializės procedūrų, ji be galo laukė kito donoro. Donoro inkstas atsirado labai netikėtai. Aušrelės telefonas suskambo vėlų Kūčių vakarą.

"Telefonas skambėjo labai ilgai, nes tingėjau lipti iš lovos. Tačiau iš ligoninės skambinę medikai manęs sulaukė. Išsiropščiau ir netekau žado – ligoninėje manęs laukė donoro inkstas!" – su plačia šypsena veide pasakojo moteris.

Inksto transplantaciją jau gerokai įdienojus Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose jai atliko docento Arūno Želvio vadovaujama medikų brigada. Kai nubudo po operacijos, anesteziologas pasveikino ją su šventėmis ir tik tuomet pacientė sužinojo, kad gavo inkstą, kuris buvo atgabentas iš Estijos. Donorų organai iš kitų šalių Lietuvą pasiekia labai retai.

"Tai buvo didžiausia gyvenimo dovana", – atsiduso Aušrelė.

Po operacijos ragino gerti

Po transplantacijos donoro inkstas ne iš karto kibo į darbą. Kurį laiką jam teko padėti hemodializės procedūromis. Tačiau Aušrelė buvo be galo laiminga po ilgo laiko galėdama atsigerti tiek, kiek tik nori.

"Po operacijos gydytojas ragino gerti. Jau buvau įpratusi, kad per dieną galiu išgerti ne daugiau nei pusę litro skysčių. Tačiau dabar kasdien išgeriu po du ąsočius", – apie savo įpročius pasakojo Aušrelė. Ji juokavo, kad donoro inkstas ją paskatino domėtis sveika gyvensena. "Turbūt gavau vegetaro inkstą, nes po transplantacijos visiškai nebenoriu valgyti mėsos", – nusijuokė Aušrelė.

Kasdien jai tenka vartoti atmetimo reakciją slopinančius vaistus, todėl moteris labai susidomėjo liaudies medicina. Informacijos apie vaistinguosius augalus ji ieško knygose, žiūri laidas per televiziją.

"Prirenku daugybę naudingų patarimų, kaip gyventi sveikai ir gydytis natūraliais metodais, tačiau aplinkiniai retai manęs paklauso. Turbūt liaudies medicina tampa tokia artima tik išgėrus daugybę sintetinių medikamentų", – sakė Aušrelė prisipažinusi, kad labai saugo estų dovaną – naująjį inkstą.


Ugnė Šakūnienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentė

Jau 25 metus gyvenu su persodintu donoro inkstu. Mano inkstai nustojo veikti, kai buvau 11 metų ir susirgau gripu, todėl teko išgyventi transplantaciją.

Inkstai – gyvybiškai svarbus organai. Mes kasdien valgome ir geriame nesusimąstydami, kad mūsų nedideli vos po 200 g sveriantys inkstai dieną naktį tyliai švarina mūsų organizmą, pašalindami iš jo nuodingas medžiagas, skysčių ir druskų perteklių. Per parą inkstai išvalo apie 200 l kraujo. Žmogus vidutiniškai turi 5 l kraujo, vadinasi, inkstai jį prafiltruoja net 40 kartų. Inkstai padeda reguliuoti kraujo spaudimą, susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams ir net išlaikyti sveikus kaulus.

Inkstų veiklos sutrikimai Lietuvoje kamuoja kas dešimtą žmogų. Pasaulyje tokių žmonių yra daugiau nei 500 mln. Ypač didelę riziką susirgti inkstų ligomis turi rūkaliai, kenčiantys dėl aukšto kraujospūdžio, turintys antsvorio, sergantys cukriniu diabetu, vyresni nei 50 metų amžiaus ir tie, kurių giminėje yra sergančių inkstų ligomis.

Inkstų uždegimas, kuris kada nors išsivysto į inkstų nepakankamumą, gali būti ir gripo ar peršalimo komplikacija. Inkstams gali pakenkti apsinuodijimas vaistais, ypač – skausmo malšinamaisiais, grybais, alkoholiniais gėrimais. Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes beveik neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik paprasčiausiai pervargo, neišsimiegojo, o  patekęs pas gydytojus sužino, kad inkstai nebeveikia, o vienintelė galimybė gyventi – dializės ir inksto persodinimo operacija.Kaip saugoti inkstus? Svarbu išgerti ne mažiau nei 2–3 l skysčių per parą. Alus ir kava nesiskaito. Vartoti mažiau druskos – druska kelia kraujospūdį, trukdo pasišalinti skysčiams, o tai labai apsunkina inkstų darbą.

Lietuvoje kraujo valymo procedūros – dializės – atliekamos maždaug 1500 žmonių. Persodintą inkstą turi apie 500.

Kasmet sergančių lėtinėmis inkstų ligomis daugėja – per pastaruosius 10–15 metų šis skaičius padvigubėjo. Kasmet Lietuvoje atsiranda apie 100 žmonių, kurių savi inkstai nustoja veikti.


Kas atsitinka, kai inkstai nustoja veikti?

Pirmiausia nebepašalinamos toksinės medžiagos, ir žmogaus organizmas pradeda nuodytis.Vėliau sutrinka skysčių pašalinimas, ir žmogus pradeda tinti.

Jei inkstai visiškai nustoja veikti ir žmogus nebeturi nei lašo šlapimo, jis tampa priklausomas nuo dializės aparato. Žmogui kas antrą dieną tenka lankytis gydymo įstaigoje, kur jis keturioms valandoms pajungiamas prie kraujo valymo aparato. Deja, didžiulis aparatas negali visiškai pakeisti nedidelių inkstų darbo. Vienintelė išeitis grįžti į normalų gyvenimą – inksto persodinimo operacija.

JAV Atstovų Rūmai balsavo už medicinos reformą

JAV Kongreso Atstovų Rūmų nariai šeštadienį prieš pat vidurnaktį balsavo už medicinos aptarnavimo sistemos reformą. Atitinkamą įstatymo projektą, išdėstytą beveik 2 tūkstančiuose puslapių, parėmė 220 demokratų - tik dviem įstatymų leidėjais...


Altruistė savo sąskaita

Šio lemiamo momento greičiausiai nė nepastebėsite. Išslydusi iš savo vėžių, net nepajusite, kaip atsisakote gyventi savo gyvenimą ir palaipsniui pripildote jį kitų žmonių reikalais ir interesais: draugo ar vyro, vaikų ar tėvų, kolegų ar...


Senjorams nerekomenduojama atidėlioti ortopedinių operacijų

Moksliniame žurnale "Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas" šių metų balandžio mėnesio numeryje buvo išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, kad atsiradus pakitimams, dėl kurių reikėtų atlikti klubo ar kelio sąnario...


Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą. Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat...


Su dviem širdim gyvenusi šešiolikmetė visiškai pasveiko

16 metų Velso gyventoja Hana Klark (Hannah Clark), nuo dvejų metų gyvenusi su dviem širdim, kai prie jos širdies buvo įsodinta donoro širdis, visiškai pasveiko, informuoja BBC. Gydytojai teigia, kad paauglės širdis šiuo metu funkcionuoja puikiai....


Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Technika turi hipnozinį poveikį mums. Kuo sudėtingesnis gyvenimas, tuo sunkiau būti laimingam. Technika mūsų gyvenimą padarė patogesnį, bet taip pat atnešė ir daugelį psichologinių problemų, kurių nežinojo mūsų protėviai.Daugelis psichologinių...


Europos Parlamente priimti vieningi hemofilijos gydymo principai

Europos Parlamente priimti vieningi hemofilijos gydymo principai

Europos Parlamente Briuselyje Europos hemofilijos konsorciumas (European Haemophilia Consortium) kartu su Europos hemofilijos ir giminingų medicininių sutrikimų asociacija (European Association for Haemophilia and Allied Disorders) priėmė...


Gal tu esi tas 12-as numeris, sergantis hepatitu?

Trečiadienį 13.30 val. Europos aikštėje Vilniuje vyks spaudos konferencija, skirta Pasaulinei hepatito dienai. Tuo pačiu metu bus organizuojama ir akcija "Gal aš esu numeris 12?", kurios metu visoje Lietuvoje bus atlikta 600 nemokamų...


Artinasi probiotikų – kovotojų su infekcijomis, dažnai sukeliančiomis alergijas - era

Artinasi probiotikų – kovotojų su infekcijomis, dažnai sukeliančiomis alergijas - era

Mokslininkai sako, kad gyvename ant probiotikų revoliucijos slenksčio. XX amžiaus revoliuciją medicinoje ir mūsų gyvenime sukėlė antibiotikai, o XXI amžius jau dabar dažnai pavadinamas probiotikų amžiumi. Tikimasi, kad probiotikai taps galinga...


Kodėl pokalbiai apie seksą darbe gadina nuotaiką?

Kalifornijos (JAV) universiteto mokslininkė Jennifer Berdhol atlikusi tyrimą įsitikino, kad pokalbiai apie seksą darbe gadina nuotaiką. Ypač vyrų, - rašo "News of the World". Dėl flirtavimo darbe lieka tik malonūs prisiminimaiTyrėja...


Medicina iš arti: kraujo tyrimas – nuo adatos dūrio iki rezultato

Kraujo tyrimas - nemaloni, bet būtina procedūra. Kad žiūrovus supažindintų su jos eiga, žurnalistai nepabijojo adatos dūrio ir sukūrė įdomų video siužetą apie bendrą kraujo tyrimą. Niekam ne paslaptis, jog susirgus ir nuėjus konsultacijai pas...


Kokia kamieninių ląstelių reikšmė šiuolaikinėje medicinoje?

Kokia kamieninių ląstelių reikšmė šiuolaikinėje medicinoje?

Ilgas, sveikas ir kokybiškas gyvenimas – bene kiekvieno svajonė. Vis dėlto, visi susiduriame su įvairiais sveikatos sutrikimais, kurių gydymas reikalauja didelio dėmesio. Norint gydymą padaryti efektyvesnį, pasitelkiamos šiuolaikinės...


Iš sunkių ligonių reikia atimti viltį, nustatė mokslininkai

JAV psichologai teigia, kad iš sunkia liga sergančių žmonių atėmus viltį pasveikti, jie tampa laimingesni. Mokslininkai išsiaiškino, kad tie pacientai, kurie visą laiką puoselėja viltį, kad kažkoks vaistas padės jiems įveikti ligą, paprastai būna...


Siūlo bausti dvi medikes

Medicinos auditoriai siūlo bausti dvi Kauno klinikų medikes, kurios prižiūrėjo praėjusią savaitę nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusį paauglį. Tėvai sako, kad siūlomos bausmės per švelnios. Jie gydytojus kaltina visišku abejingumu, nes esą...


Maisto papildai gali sumažinti sergančiųjų plaučių vėžiu mirštamumą

Iki susergant plaučiu vėžiu maisto papildus vartoję žmonės gali turėti daugiau galimybių išgyventi, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Pasak tyrimo, menkės kepenėlių aliejaus maisto papildų vartojimas sietinas su beveik perpus mažesne rizika, kad...


"Baltos kandys" nelieka abejingos kovojant su klastinga onkologine liga

Daugumoje pasaulio šalių kovas yra skelbiamas kovos su žarnyno vėžiu mėnuo. Šiemet Lietuva jau trečią kartą pažymi kovą kaip kolorektalinio (gaubtinės ir tiesiosios žarnos) vėžio mėnesį. Šio pažymėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į...


Ar SAM projekto žlugdytojai pasisavins milijonus?

LTV laida "Žurnalisto tyrimas" suabejojo, ar Ūkio ministerija į bendrą projektą įtraukusi vos prieš daugiau nei metus "E-sveikatos" projektą sužlugdžiusius buvusius Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojus, nepraras...


Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Tyrimai rodo, kad 40 % moterų ir 20 % vyrų nuo 16 iki 80 turi veninės kraujotakos sutrikimų. Didelę reikšmę lėtiniam venų nepakankamumui atsirasti turi paveldėjimas, lytis ir hormoniniai veiksniai (brendimas, nėštumas, menopauzė), geriamųjų...


Kaip išsiauginti didesnes smegenis?

Atsispaudimai, atsilenkimai, treniruokliai, asmeniniai treneriai - žmonės susigalvoja įvairiausių strategijų, kaip išvystyti didesnius raumenis ir stipresnius kaulus. Tačiau ar galime išauginti didesnes smegenis, ir kaip tai padaryti? Atsakymas:...


Dešimt mums nesuprantamų žmogaus savybių

Mes esame ypač keistų būtybių atstovai. Nepaisant didžiausių mūsų pastangų, kai kurios keisčiausios mūsų silpnybės nepaklūsta logikai. Tačiau mokslui vis daugiau gilinantis į šias keistenybes, pamažu tampa aišku, jog tai, kas iš pirmo žvilgsnio...


Italų vyrų pastangos suvilioti užsienio turistes - bergždžios

Italų vyrų pastangos suvilioti užsienio turistes - bergždžios

Italijos "lotynų meilužiai" nebežavi užsieniečių moterų: sekmadienį paskelbtos apklausos rezultatai rodo, kad keturių iš penkių turisčių Italijos vyrų kerai visiškai nepaveikė. 79 proc. respondenčių pareiškė, jog niekada neįsimylėtų...


Kas geriau: sveikos ar gražios krūtys?(

Krūtys, kitaip vadinamos krūtų liaukos, arba dar pieno liaukos, yra porinis organas, esantis kūno viršutinėje dalyje. Šias liaukas turi ir vyrai, ir moterys, tačiau vyrų krūties liaukos neatlieka jokios biologinės funkcijos, o štai moterų gamina...


Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D itin svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, mat didesni jo kiekiai padeda išvengti su amžiumi atsirandančių atminties problemų. Tokią išvadą padarė amerikiečių ir britų mokslininkai iš Mičigano ir Kembridžo universitetų. Jų tyrime dalyvavo...


Girtavimas niokoja jaunimo smegenis

Jaunų alkoholiu girdytų beždžionių smegenų autopsijos pateikė iki šiol geriausią įrodymą, kad girtavimas jaunystėje gali visam laikui pažeisti smegenis, skelbia newscientist.com. Labiausiai buvo pažeistos kamieninės ląstelės, turėjusios tapti...


Klaipėdos medikai dėl pertvarkos ketina streikuoti

Tarp uostamiesčio medikų - maištingos nuotaikos. Iki šiol gana pasyviai ligoninių pertvarką stebėję gydytojai nusprendė nebetylėti. Vakar Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) bendruomenė dėl ligoninių pertvarkos susitiko su miesto meru...


Vaistų negavę lėtine mieloleukemija sergantys pacientai grasina valstybę paduoti į teismą

Lėtine mieloleukemija sergantys pacientai kaltina Sveikatos apsaugos ministeriją nesilaikant su vaistų gamintoju pernai pasiekto susitarimo ir sako, kad negavę vaistų, gali kreiptis į teismą. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos...


Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

"HP Labs" inžinieriai sukūrė naujos kartos vaistų leidimo sistemą, kurios pagalba vaistai suleidžiami nesukeliant skausmo pacientui. Išoriškai įrenginys primena nikotino pleistrą ir susideda iš mikroprocesoriaus, valdančio mikroskopinio...


Universitetuose siūloma teikti ir psichologinę pagalbą

Trumpesnės egzaminų sesijos, tik raštu vykstantys atsiskaitymai - tik nedidelė dalis siūlymų, pateiktų aukštosioms mokykloms. Konkurso "Sukurk savo statutą" nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto (VU) komanda "Phi", kurią...


Dar vienas žingsnis link vakcinos nuo AIDS

Mokslininkai tvirtina suradę technologiją, padėsiančią kurti vakciną nuo AIDS. Pirmieji vakcinos bandymai su beždžionėmis davė lauktų rezultatų. JAV mokslininkai žurnale "Nature Medicine" paskelbė tyrimo rezultatus, įrodančius, kad...


Rankų traumos: kada ir kokie įtvarai reikalingi?

Rankų traumos: kada ir kokie įtvarai reikalingi?

Kiekviena trauma ar palaipsniui išsivystęs rankos (riešo, alkūnės, peties) skausmas yra gydomi skirtingai – priklausomai nuo traumos kilmės ir intensyvumo. Rankos įtvaras yra būtinas pasitempus, smarkiai susitrenkus, susilaužius kurią nors...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9