Spalio 25d. Sekmadienis

Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Peržiūrų skaičius: 29004
Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Kai Aušrelė Dragūnienė išgirsta minint Estijos vardą, šypsosi. Prieš dvejus metus iš šios šalies ją pasiekė didžiausia gyvenime dovana – donoro inkstas. Po medikų prognozės, kad Aušrelei surasti donorą bus be galo sunku, dovanoti jai vieną inkstą buvo pasiryžusi net jos motina Danutė ir duktė Rūta.

Dializė – kas antrą dieną

Kiekvieną rytą vos atsikėlusi 48 metų vilnietė Aušrelė skuba žvilgtelėti į veidrodį. Su donoro inkstu gyvenanti moteris rūpinasi: "Ar nesu sutinusi?" Tačiau ji nuogąstauja be reikalo – persodintas inkstas veikia puikiai ir jos organizme skysčiai nesikaupia.

"Ir anksčiau jaučiausi puikiai, tik smarkiai tindavau. Deja, tyrimai parodė, kad mano inkstai nebeveikia", – prieš šešerius metus patirtus išgyvenimus pasakojo moteris. Jos inkstų veikla sutriko dėl persirgtų lėtinių ligų ir sveikata kasdien vis blogėjo.

Aušrelei vis sunkiau buvo rūpintis nuosavu prekybos verslu. Kas antrą dieną tekdavo važiuoti į ligoninę, kur jos kraują valydavo hemodializės aparatas.

"Dirbti nebepajėgiau. Po dializės procedūros, kuri trukdavo keturias valandas, išeidavau pavargusi, tarsi išgręžta", – pasakojo Aušrelė. Pati parvairavusi automobilį iki namų, ji kurį laiką sėdėdavo mašinoje ir kaupdavo jėgas, kad galėtų užkopti į butą trečiame aukšte.

"Kartą, prisimenu, sunkiai ir lėtai bandžiau išlipti iš mašinos. Priėjo kažkokia moteris ir pasiūlė aguonų. Ji pamanė, kad esu narkomanė", – liūdnai šyptelėjo Aušrelė.

Liga moterį sekino ne tik fiziškai, bet ir morališkai. Ji buvo tarsi pririšta prie ligoninės – niekur negalėjo išvykti ilgiau nei dviem dienoms, nes be hemodializės procedūrų nebūtų išgyvenusi.

Motinos inkstas netiko

"Taip kankinausi ketverius metus. Kol neištvėrė mano mama. Ji pasiryžo dovanoti man savo inkstą", – pasakojo Aušrelė.

Aušrelės motinai Danutei tuomet buvo 71 metai, tačiau medikai patvirtino, kad garbus amžius netrukdys jai tapti donore. Danutė pasakojo visiškai nebijojusi operacijos.

"Kad tik vaikui būtų geriau", – keletą kartų pakartojo moteris. Į operacinę motina ir dukra buvo nuvežtos vienu metu. Nors jos viena kitos nematė, didelio nerimo nejuto. "Žinojau, kokia svarbi ši operacija ir kaip ji pakeis mano dukters gyvenimą", – pasakojo Danutė. Tačiau po operacijos nubudusios moters laukė netikėtumas. Chirurgai pašalino jai inkstą, tačiau dukrai neįsodino.

"Nors visi mamos sveikatos tyrimai buvo geri, inkstas, pasirodo, buvo ligotas", – pasakojo tuomet viltį sugrįžti į normalų gyvenimą praradusi Aušrelė. Ji griežtai atsisakė, kad inkstą dovanotų dukra Rūta.

Iš lovos išvertė Kūčių naktį

Bandymas transplantuoti motinos inkstą nebuvo sėkmingas ir Aušrelei vėl teko grįžti prie hemodializės procedūrų, ji be galo laukė kito donoro. Donoro inkstas atsirado labai netikėtai. Aušrelės telefonas suskambo vėlų Kūčių vakarą.

"Telefonas skambėjo labai ilgai, nes tingėjau lipti iš lovos. Tačiau iš ligoninės skambinę medikai manęs sulaukė. Išsiropščiau ir netekau žado – ligoninėje manęs laukė donoro inkstas!" – su plačia šypsena veide pasakojo moteris.

Inksto transplantaciją jau gerokai įdienojus Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose jai atliko docento Arūno Želvio vadovaujama medikų brigada. Kai nubudo po operacijos, anesteziologas pasveikino ją su šventėmis ir tik tuomet pacientė sužinojo, kad gavo inkstą, kuris buvo atgabentas iš Estijos. Donorų organai iš kitų šalių Lietuvą pasiekia labai retai.

"Tai buvo didžiausia gyvenimo dovana", – atsiduso Aušrelė.

Po operacijos ragino gerti

Po transplantacijos donoro inkstas ne iš karto kibo į darbą. Kurį laiką jam teko padėti hemodializės procedūromis. Tačiau Aušrelė buvo be galo laiminga po ilgo laiko galėdama atsigerti tiek, kiek tik nori.

"Po operacijos gydytojas ragino gerti. Jau buvau įpratusi, kad per dieną galiu išgerti ne daugiau nei pusę litro skysčių. Tačiau dabar kasdien išgeriu po du ąsočius", – apie savo įpročius pasakojo Aušrelė. Ji juokavo, kad donoro inkstas ją paskatino domėtis sveika gyvensena. "Turbūt gavau vegetaro inkstą, nes po transplantacijos visiškai nebenoriu valgyti mėsos", – nusijuokė Aušrelė.

Kasdien jai tenka vartoti atmetimo reakciją slopinančius vaistus, todėl moteris labai susidomėjo liaudies medicina. Informacijos apie vaistinguosius augalus ji ieško knygose, žiūri laidas per televiziją.

"Prirenku daugybę naudingų patarimų, kaip gyventi sveikai ir gydytis natūraliais metodais, tačiau aplinkiniai retai manęs paklauso. Turbūt liaudies medicina tampa tokia artima tik išgėrus daugybę sintetinių medikamentų", – sakė Aušrelė prisipažinusi, kad labai saugo estų dovaną – naująjį inkstą.


Ugnė Šakūnienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentė

Jau 25 metus gyvenu su persodintu donoro inkstu. Mano inkstai nustojo veikti, kai buvau 11 metų ir susirgau gripu, todėl teko išgyventi transplantaciją.

Inkstai – gyvybiškai svarbus organai. Mes kasdien valgome ir geriame nesusimąstydami, kad mūsų nedideli vos po 200 g sveriantys inkstai dieną naktį tyliai švarina mūsų organizmą, pašalindami iš jo nuodingas medžiagas, skysčių ir druskų perteklių. Per parą inkstai išvalo apie 200 l kraujo. Žmogus vidutiniškai turi 5 l kraujo, vadinasi, inkstai jį prafiltruoja net 40 kartų. Inkstai padeda reguliuoti kraujo spaudimą, susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams ir net išlaikyti sveikus kaulus.

Inkstų veiklos sutrikimai Lietuvoje kamuoja kas dešimtą žmogų. Pasaulyje tokių žmonių yra daugiau nei 500 mln. Ypač didelę riziką susirgti inkstų ligomis turi rūkaliai, kenčiantys dėl aukšto kraujospūdžio, turintys antsvorio, sergantys cukriniu diabetu, vyresni nei 50 metų amžiaus ir tie, kurių giminėje yra sergančių inkstų ligomis.

Inkstų uždegimas, kuris kada nors išsivysto į inkstų nepakankamumą, gali būti ir gripo ar peršalimo komplikacija. Inkstams gali pakenkti apsinuodijimas vaistais, ypač – skausmo malšinamaisiais, grybais, alkoholiniais gėrimais. Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes beveik neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik paprasčiausiai pervargo, neišsimiegojo, o  patekęs pas gydytojus sužino, kad inkstai nebeveikia, o vienintelė galimybė gyventi – dializės ir inksto persodinimo operacija.Kaip saugoti inkstus? Svarbu išgerti ne mažiau nei 2–3 l skysčių per parą. Alus ir kava nesiskaito. Vartoti mažiau druskos – druska kelia kraujospūdį, trukdo pasišalinti skysčiams, o tai labai apsunkina inkstų darbą.

Lietuvoje kraujo valymo procedūros – dializės – atliekamos maždaug 1500 žmonių. Persodintą inkstą turi apie 500.

Kasmet sergančių lėtinėmis inkstų ligomis daugėja – per pastaruosius 10–15 metų šis skaičius padvigubėjo. Kasmet Lietuvoje atsiranda apie 100 žmonių, kurių savi inkstai nustoja veikti.


Kas atsitinka, kai inkstai nustoja veikti?

Pirmiausia nebepašalinamos toksinės medžiagos, ir žmogaus organizmas pradeda nuodytis.Vėliau sutrinka skysčių pašalinimas, ir žmogus pradeda tinti.

Jei inkstai visiškai nustoja veikti ir žmogus nebeturi nei lašo šlapimo, jis tampa priklausomas nuo dializės aparato. Žmogui kas antrą dieną tenka lankytis gydymo įstaigoje, kur jis keturioms valandoms pajungiamas prie kraujo valymo aparato. Deja, didžiulis aparatas negali visiškai pakeisti nedidelių inkstų darbo. Vienintelė išeitis grįžti į normalų gyvenimą – inksto persodinimo operacija.


Vartojant daugiau vitamino E, sumažėja demencijos tikimybė

Ištyrę maždaug 5400 olandų, kurių amžius buvo 55 metai ar daugiau, mokslininkai nustatė, kad tam trečdaliui tiriamųjų, kurie vitamino E vartojo daugiausiai, tikimybė per dešimtmetį susirgti demencija, įskaitant Alzheimerio ligą, buvo ketvirtadaliu...


Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Vienas iš pagrindinių reabilitacijos tikslų po buitinių-sportinių traumų, esant nugaros radikulitinio pobūdžio skausmų, yra galūnių judesių amplitudės atkūrimas, sutrikdytos raumenų pusiausvyros atstatymas, tam reikia įvertinti...


Mikčiojimą lemia genai, tvirtina mokslininkai

Mokslininkai išsiaiškino, kad mikčiojame ne dėl nervingumo, o kad tai - paveldima liga, tad atrasti genai gali paskatinti naujų vaistų sukūrimą. Maždaug 1 proc. žmonijos mikčioja ir ilgą laiką buvo manoma, kad tai nervinės įtampos simptomas....


Prašo SAM pateikti daugiau informacijos apie vakciną nuo pandeminio gripo

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie ką tik įsigytas vakcinas nuo pandeminio gripo A(H1N1)v. D.Mikutienė prašo pateikti...


Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Venų varikozę lemia ydinga kojos veninė kraujotaka. Dažniausiai tai nutinka sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai ir pasikeitus kraujo tėkmės krypčiai, kai kraujas, užuot tekėjęs į viršų ir grįžtų link širdies, ima tekėti žemyn link pėdų. Tai...


Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje iki šios dienos mirė 23 žmonės. Paskutinio iš jų gyvybę ši liga pasiglemžė ketvirtadienį. Kaip BNS patvirtino Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) vadovas Vytautas Bakasėnas, ketvirtadienį...


Paauglių seksas neturi įtakos jų mokymosi rezultatams

Paauglių seksas neturi įtakos jų mokymosi rezultatams

Tėvai, kurie nerimauja dėl savo atžalų lytinio gyvenimo, gali lengviau atsikvėpti. Amerikos sociologijos asociacijos specialistai nustatė, kad paauglių seksas neturi neigiamos įtakos mokslams. Tačiau tai netaikytina tiems paaugliams, kurie turi...


Skambučių centras – ideali vieta romanui

Didžiosios Britanijos dienraštis "Daily Express" informuoja, kad kas trečias šalies skambučių centro darbuotojas buvo arba yra užmezgęs tarnybinį romaną. Tarp kitų profesijų atstovų tarnybiniai romanai nėra tokie populiarūs, todėl,...


Medikai padės ginti vartotojų interesus

Medikai padės ginti vartotojų interesus

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo siekiama efektyviau organizuoti vartotojų teisių apsaugą sveikatos apsaugos srityje. Abi šalis pasirašyti sutartį...


Dėl kiaulių gripo mirusio berniuko tėvų išvados neguodžia

Su siaubu skaičiuojame naujojo, vadinamojo kiaulių, gripo aukas ir vis grįžtame prie pirmosios – berniuko, mirusio Kauno klinikose. Ar tikrai jis – gripo, o ne medikų abejingumo arba neprofesionalumo auka? Labai sunku kalbėti su...


10 dalykų, kurių vyras nori 24 valandas per parą

Tik dešimt? Toks klausimas turbūt kilo ne vienam mūsų tautiečiui. Tačiau portale glamour.com, apklausus vyrus paaiškėjo, kad jų pageidavimai svyravo nuo visiškai nešvankių iki labai romantiškų minčių. Verdiktas vienas: jie nori būti ne tik...


Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Nuo šiol vaistus perkantis pacientas turės būti informuotas apie vaisto tinkamumo vartoti laiką. Taip pat uždrausta parduoti vaistą su galiojimo terminu, kuris baigiasi anksčiau nei recepte paskirtas vartojimo kursas. Tokios nuostatos įtvirtintos...


Valstybės kontrolė: sveikatos informacinė sistema vis dar neįgali

Valstybiniai auditoriai nustatė, kad nuo 2006 m. Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu kuriama elektroninė sveikatos informacinė sistema iki šiol neveikia planuota apimtimi, o iš jos kūrimui skirtų 34 mln. Lt daugiau kaip 15 mln. Lt panaudota...


Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Per karščius į vaistines atskuba ir turintieji širdies problemų, ir persišaldę ar įvairių uždegimų kamuojami žmonės. "Karščiai ypač sunkus metas žmonėms, turintiems širdies negalavimų. Perkami magnio, kalio preparatai, kurie būtini atkurti...


Hepatito užkratas gydymo įstaigose - netoleruotinas aplaidumas

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija yra šokiruota žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija, esą Lietuvos gydymo įstaigose perpilant kraują vis dar pasitaiko užkrėtimo hepatitu per donorų kraują atvejų. Pasak asociacijos...


Poliklinikos dirbs ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis

Sveikatos apsaugos ministras įpareigojo poliklinikas per gripo epidemiją paslaugas teikti ir savaitgaliais bei per šventes. Medikams liepta darbą organizuoti taip, kad kuo daugiau karščiuojančių pacientų būtų lankoma namuose. Įsakyme taip pat...


Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Gal iš artimųjų ar draugų kartais tenka sulaukti raginimų nesikūprinti ir išsitiesti? Gal einant tylia gatve išgirstate nežymų savo paties šlepsėjimą? O gal net pats sau nuotraukose atrodote kreivas ar gunktelėjęs kaip šachmatų žirgas? Turite...


Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Mokslininkai iš Tokijo mokslų universiteto Japonijoje iš kamieninių ląstelių sukūrė ašarų ir seilių liaukas, kurias sėkmingai persodino į suaugusias peles. Ankščiau ta pati mokslininkų komanda, naudodama kamienines ląsteles, yra išauginusi...


Iš ES šalių labiau nei Lietuvoje tuberkuliozė paplitusi tik Rumunijoje

Iš ES šalių labiau nei Lietuvoje tuberkuliozė paplitusi tik Rumunijoje

Nors epideminiai tuberkuliozės rodikliai Lietuvoje stabilizavosi ir pradėjo laipsniškai gerėti, iš 27 Europos Sąjungos (ES) šalių labiau ši liga paplitusi tik Rumunijoje. Taip teigiama Sveikatos apsaugos ministerijos parengtoje Valstybinėje...


Adatas pakeis pleistras

Mokslininkai skelbia gerą naujieną adatų bijantiems žmonėms: sukurtas pleistras, kuris vaistus suleis be jokių skausmingų dūrių. Tokia naujovė ateityje gali būti naudojama tiek skiepams, tiek ligoms gydyti skirtiems vaistams leisti į žmogaus...


Nauja vakcina kerta ŽIV infekcijai

Naujame tyrime panaudota eksperimentinė ŽIV vakcina, tyrėjų teigimu, pirmą kartą per tokius bandymus sumažino infekcijos riziką. Vakcina - dviejų ankstesnių eksperimentinių vakcinų kombinacija - buvo duodama 16 tūkst. žmonių Tailande, didžiausiame...


Mediko nuomonė: mūsų valstybėje galioja džiunglių įstatymai

Buvusio ministro dr. Antano Vinkaus laikais Sveikatos apsaugos ministerija Vilniaus ir Kauno didžiosioms ligoninėms "atseikėjo" po 20 mln. litų. Tuo metu tai buvo labai dideli pinigai – tokie dideli, kad abi įstaigos nespėjo jų...


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Nustatė genų kombinaciją, galinčią lemti ilgaamžiškumą

Žurnale "Science" aprašytas metodas remiasi 150 "kelrodžių" požymių, būdingų ilgaamžių žmonių genams. Bostono universiteto mokslininkų komanda sukūrė matematinį modelį, kuris, remdamasis šiais požymiais gali apskaičiuoti asmenų...


Apie grėsmę širdžiai laiku įspėjo tūkstančius žmonių

Prasidėjo jubiliejinė 10 - oji akcija "Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", kurią tradiciškai organizuoja Medicina practica laboratorija. Per penkerius metus šiose akcijose, vykstančiose pavasarį ir rudenį 4-5 Lietuvos miestuose,...


Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Klaipėdos universitetinė ligoninė ruošiasi ilgiems remontams. Bus rekonstruotos dviejų skyrių patalpos. Darbai kainuos 2,5 mln. litų. Vakar Klaipėdos savivaldybės Finansų ir ekonomikos komitetas sutiko Klaipėdos universitetinei ligoninei perduoti...


Akušerė ginekologė Rasa Vancevičiūtė: "Gimdymo skyrius – tai moterų šalis"

Akušerė ginekologė Rasa Vancevičiūtė: "Gimdymo skyrius – tai moterų šalis"

Gimimo, gimdymo stebuklas ir gydytoja, jos atsakomybė. Ką ji jaučia? Galbūt netgi kaip ji gimdo kartu? Gydytojos akušerės-ginekologės Rasos Vancevičiūtės apmąstymai. Dažniausiai neprisimename, kaip ateiname į šį pasaulį. Pasibeldžiame į žemės...


Kamieninės ląstelės gali pakeisti krūtų didinimo operacijas

Prieštaravimai, supantys embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimą regeneruojant žmogaus organus ir audinius gali nurimti - jei tik bus patvirtinti naujo tipo kamieninių ląstelių klinikinių tyrimų rezultatai. O jei jie pasiteisins, gali būti,...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Energiniai gėrimai kerta tarsi botagas

Energiniai gėrimai kerta tarsi botagas

Energiniai gėrimai rinkoje pasirodė neseniai, maždaug apie 2000-uosius. Padedami jų suaugę žmonės tikisi įveikti pervargimą, energijos "pasikrovęs" jaunimas linksminasi iki paryčių. Juo stiprinasi ir pramogų pasaulio žvaigždės. Štai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9