Balandžio 20d. Antradienis

Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Peržiūrų skaičius: 29004
Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Kai Aušrelė Dragūnienė išgirsta minint Estijos vardą, šypsosi. Prieš dvejus metus iš šios šalies ją pasiekė didžiausia gyvenime dovana – donoro inkstas. Po medikų prognozės, kad Aušrelei surasti donorą bus be galo sunku, dovanoti jai vieną inkstą buvo pasiryžusi net jos motina Danutė ir duktė Rūta.

Dializė – kas antrą dieną

Kiekvieną rytą vos atsikėlusi 48 metų vilnietė Aušrelė skuba žvilgtelėti į veidrodį. Su donoro inkstu gyvenanti moteris rūpinasi: "Ar nesu sutinusi?" Tačiau ji nuogąstauja be reikalo – persodintas inkstas veikia puikiai ir jos organizme skysčiai nesikaupia.

"Ir anksčiau jaučiausi puikiai, tik smarkiai tindavau. Deja, tyrimai parodė, kad mano inkstai nebeveikia", – prieš šešerius metus patirtus išgyvenimus pasakojo moteris. Jos inkstų veikla sutriko dėl persirgtų lėtinių ligų ir sveikata kasdien vis blogėjo.

Aušrelei vis sunkiau buvo rūpintis nuosavu prekybos verslu. Kas antrą dieną tekdavo važiuoti į ligoninę, kur jos kraują valydavo hemodializės aparatas.

"Dirbti nebepajėgiau. Po dializės procedūros, kuri trukdavo keturias valandas, išeidavau pavargusi, tarsi išgręžta", – pasakojo Aušrelė. Pati parvairavusi automobilį iki namų, ji kurį laiką sėdėdavo mašinoje ir kaupdavo jėgas, kad galėtų užkopti į butą trečiame aukšte.

"Kartą, prisimenu, sunkiai ir lėtai bandžiau išlipti iš mašinos. Priėjo kažkokia moteris ir pasiūlė aguonų. Ji pamanė, kad esu narkomanė", – liūdnai šyptelėjo Aušrelė.

Liga moterį sekino ne tik fiziškai, bet ir morališkai. Ji buvo tarsi pririšta prie ligoninės – niekur negalėjo išvykti ilgiau nei dviem dienoms, nes be hemodializės procedūrų nebūtų išgyvenusi.

Motinos inkstas netiko

"Taip kankinausi ketverius metus. Kol neištvėrė mano mama. Ji pasiryžo dovanoti man savo inkstą", – pasakojo Aušrelė.

Aušrelės motinai Danutei tuomet buvo 71 metai, tačiau medikai patvirtino, kad garbus amžius netrukdys jai tapti donore. Danutė pasakojo visiškai nebijojusi operacijos.

"Kad tik vaikui būtų geriau", – keletą kartų pakartojo moteris. Į operacinę motina ir dukra buvo nuvežtos vienu metu. Nors jos viena kitos nematė, didelio nerimo nejuto. "Žinojau, kokia svarbi ši operacija ir kaip ji pakeis mano dukters gyvenimą", – pasakojo Danutė. Tačiau po operacijos nubudusios moters laukė netikėtumas. Chirurgai pašalino jai inkstą, tačiau dukrai neįsodino.

"Nors visi mamos sveikatos tyrimai buvo geri, inkstas, pasirodo, buvo ligotas", – pasakojo tuomet viltį sugrįžti į normalų gyvenimą praradusi Aušrelė. Ji griežtai atsisakė, kad inkstą dovanotų dukra Rūta.

Iš lovos išvertė Kūčių naktį

Bandymas transplantuoti motinos inkstą nebuvo sėkmingas ir Aušrelei vėl teko grįžti prie hemodializės procedūrų, ji be galo laukė kito donoro. Donoro inkstas atsirado labai netikėtai. Aušrelės telefonas suskambo vėlų Kūčių vakarą.

"Telefonas skambėjo labai ilgai, nes tingėjau lipti iš lovos. Tačiau iš ligoninės skambinę medikai manęs sulaukė. Išsiropščiau ir netekau žado – ligoninėje manęs laukė donoro inkstas!" – su plačia šypsena veide pasakojo moteris.

Inksto transplantaciją jau gerokai įdienojus Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose jai atliko docento Arūno Želvio vadovaujama medikų brigada. Kai nubudo po operacijos, anesteziologas pasveikino ją su šventėmis ir tik tuomet pacientė sužinojo, kad gavo inkstą, kuris buvo atgabentas iš Estijos. Donorų organai iš kitų šalių Lietuvą pasiekia labai retai.

"Tai buvo didžiausia gyvenimo dovana", – atsiduso Aušrelė.

Po operacijos ragino gerti

Po transplantacijos donoro inkstas ne iš karto kibo į darbą. Kurį laiką jam teko padėti hemodializės procedūromis. Tačiau Aušrelė buvo be galo laiminga po ilgo laiko galėdama atsigerti tiek, kiek tik nori.

"Po operacijos gydytojas ragino gerti. Jau buvau įpratusi, kad per dieną galiu išgerti ne daugiau nei pusę litro skysčių. Tačiau dabar kasdien išgeriu po du ąsočius", – apie savo įpročius pasakojo Aušrelė. Ji juokavo, kad donoro inkstas ją paskatino domėtis sveika gyvensena. "Turbūt gavau vegetaro inkstą, nes po transplantacijos visiškai nebenoriu valgyti mėsos", – nusijuokė Aušrelė.

Kasdien jai tenka vartoti atmetimo reakciją slopinančius vaistus, todėl moteris labai susidomėjo liaudies medicina. Informacijos apie vaistinguosius augalus ji ieško knygose, žiūri laidas per televiziją.

"Prirenku daugybę naudingų patarimų, kaip gyventi sveikai ir gydytis natūraliais metodais, tačiau aplinkiniai retai manęs paklauso. Turbūt liaudies medicina tampa tokia artima tik išgėrus daugybę sintetinių medikamentų", – sakė Aušrelė prisipažinusi, kad labai saugo estų dovaną – naująjį inkstą.


Ugnė Šakūnienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentė

Jau 25 metus gyvenu su persodintu donoro inkstu. Mano inkstai nustojo veikti, kai buvau 11 metų ir susirgau gripu, todėl teko išgyventi transplantaciją.

Inkstai – gyvybiškai svarbus organai. Mes kasdien valgome ir geriame nesusimąstydami, kad mūsų nedideli vos po 200 g sveriantys inkstai dieną naktį tyliai švarina mūsų organizmą, pašalindami iš jo nuodingas medžiagas, skysčių ir druskų perteklių. Per parą inkstai išvalo apie 200 l kraujo. Žmogus vidutiniškai turi 5 l kraujo, vadinasi, inkstai jį prafiltruoja net 40 kartų. Inkstai padeda reguliuoti kraujo spaudimą, susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams ir net išlaikyti sveikus kaulus.

Inkstų veiklos sutrikimai Lietuvoje kamuoja kas dešimtą žmogų. Pasaulyje tokių žmonių yra daugiau nei 500 mln. Ypač didelę riziką susirgti inkstų ligomis turi rūkaliai, kenčiantys dėl aukšto kraujospūdžio, turintys antsvorio, sergantys cukriniu diabetu, vyresni nei 50 metų amžiaus ir tie, kurių giminėje yra sergančių inkstų ligomis.

Inkstų uždegimas, kuris kada nors išsivysto į inkstų nepakankamumą, gali būti ir gripo ar peršalimo komplikacija. Inkstams gali pakenkti apsinuodijimas vaistais, ypač – skausmo malšinamaisiais, grybais, alkoholiniais gėrimais. Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes beveik neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik paprasčiausiai pervargo, neišsimiegojo, o  patekęs pas gydytojus sužino, kad inkstai nebeveikia, o vienintelė galimybė gyventi – dializės ir inksto persodinimo operacija.Kaip saugoti inkstus? Svarbu išgerti ne mažiau nei 2–3 l skysčių per parą. Alus ir kava nesiskaito. Vartoti mažiau druskos – druska kelia kraujospūdį, trukdo pasišalinti skysčiams, o tai labai apsunkina inkstų darbą.

Lietuvoje kraujo valymo procedūros – dializės – atliekamos maždaug 1500 žmonių. Persodintą inkstą turi apie 500.

Kasmet sergančių lėtinėmis inkstų ligomis daugėja – per pastaruosius 10–15 metų šis skaičius padvigubėjo. Kasmet Lietuvoje atsiranda apie 100 žmonių, kurių savi inkstai nustoja veikti.


Kas atsitinka, kai inkstai nustoja veikti?

Pirmiausia nebepašalinamos toksinės medžiagos, ir žmogaus organizmas pradeda nuodytis.Vėliau sutrinka skysčių pašalinimas, ir žmogus pradeda tinti.

Jei inkstai visiškai nustoja veikti ir žmogus nebeturi nei lašo šlapimo, jis tampa priklausomas nuo dializės aparato. Žmogui kas antrą dieną tenka lankytis gydymo įstaigoje, kur jis keturioms valandoms pajungiamas prie kraujo valymo aparato. Deja, didžiulis aparatas negali visiškai pakeisti nedidelių inkstų darbo. Vienintelė išeitis grįžti į normalų gyvenimą – inksto persodinimo operacija.

Glaukomos pasiglemžtos akių šviesos nesugrąžina net operacijos

Glaukomos pasiglemžtos akių šviesos nesugrąžina net operacijos

Medicinos žinios gydytojo Vytauto Gurausko neapsaugojo nuo sunkios akių ligos. Šiandien 77 metų vyras mato tik baltą miglą. Buvęs Lietuvos prezidento patarėjas sveikatos klausimais jau 25 metus serga glaukoma. Progresuojančios lėtinės akių ligos...


Ar įmanoma brolybė medicinoje? Kviečia Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė

Lapkričio 11 d. Vilniuje Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė kviečia į susitikimą tema: Ar įmanoma brolybė medicinoje? Šiandien medicinos pasaulį sudaro santykių visuma, telekomunikacijos ir susiskaidymas į siauras specialybes reikalauja...


Kardiologai rekomenduoja lietuviams aspiriną vartoti dažniau

Nors Lietuvoje daugiausia gyventojų miršta nuo kraujotakos sistemos ligų, jų profilaktikai pacientams rekomenduojama nepakankamai vaistų. Didžiausios šalyje tyrimų bendrovės "TNS Gallup" atlikto tyrimo metu apklausus 373 kardiologus ir...


Plaukų žilimo procesas gali apsaugoti nuo vėžio

Nors žili plaukai paprastai teikia nedaug džiaugsmo, jų formavimosi procesas gali padėti apsaugoti mus nuo vėžio, praneša "New Scientist". Pasak Tokijo (Japonija) Medicinos ir dantų gydymo universiteto mokslininkų, su laboratorinėmis...


A.Čaplikas: savaitgaliais ligoniai negali likti be gydytojo pagalbos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įpareigojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigas per gripo epidemiją paslaugas teikti ir poilsio bei švenčių dienomis. Ministras įstaigas įpareigojo darbą organizuoti taip, kad kuo...


Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Kad dailės šedevrai pasižymi stipriu emociniu poveikiu, jokia naujiena, tačiau Italijoje atliktas tyrimas atskleidė, jog jie mažina ir fizinį skausmą, skelbia "New Scientist". Bario universiteto (Italija) tyrėjų grupė, vadovaujama...


JAV chirurgai kasmet pamiršta medicininius instrumentus 1,5 tūkstančio ligonių

JAV chirurgai kasmet pamiršta medicininius instrumentus 1,5 tūkstančio ligonių

Kiekvienais metais JAV chirurgai "pamiršta" medicininius spaustuvus, tamponus ir kitus daiktus 1,5 tūkstančio ligonių viduje. Šie skaičiai paaiškėjo per Masačūsetso valstijos gydytojų atliktą tyrimą. Mokslininkai išnagrinėjo užrašus...


Kaip turi elgtis medikai, susidūrę su maru, cholera ar kitomis pavojingomis infekcijomis

Kaip turi elgtis medikai, susidūrę su maru, cholera ar kitomis pavojingomis infekcijomis

Sveikatos apsaugos ministerija siekia sumažinti medicinos darbuotojų galimybę užsikrėsti ypač pavojingomis infekcinėmis ligomis. <br />Sveikatos apsaugos ministras Konstantinas Romualdas Dobrovolskis patvirtino apsauginių priemonių naudojimo...


Gydomosios, pagalbinės priemonės patyrusiems kojos traumą

Gydomosios, pagalbinės priemonės patyrusiems kojos traumą

Patyrus didesnę ar mažesnę kojos traumą, taip pat po operacinio gydymo dažniausiai pacientų laukia ilgokas gydymo, reabilitacijos procesas. Siekiant efektyvesnio bei greitesnio gijimo, komforto ir daugiau pozityvumo gyvenimo kokybei,...


Vilniuje nuo pandeminio gripo mirė 46 metų vyras

Antradienį nuo kiaulių gripo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose mirė 46 metų vyras. Tai - penktoji oficialiai patvirtinta mirtis Lietuvoje. Tai oficialiai patvirtinto sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas bei Vilniaus...


Nustatyta, kodėl vadovais dažnai tampa nekompetentingi

Nustatyta, kodėl vadovais dažnai tampa nekompetentingi

Kalifornijos universiteto (JAV) sociopsichologų atliktas tyrimas atskleidė, kodėl nekompetentingi darbuotojai, besielgiantys kaip lyderiai, dažnai tampa vadovais. Pasirodo, kuo daugiau žmogus kalba girdint kitiems bendradarbiams ir kuo daugiau...


Nuo ko priklauso laimė?

Nuo ko priklauso laimė?

"Ekonomika gali augti ir klestėti tik tuo atveju, jei žmonės klaidingai įsitikinę, kad turtėjimas padarys juos laimingesnius." Danielas Gilbertas. Pasak Minesotos universiteto (JAV) mokslininko Davido Lykkeno, 50 procentų laimės...


Diagnozuoti depresiją galima iš regėjimo

Izraelio mokslininkai, atlikę ciklą tyrimų, padarė išvadą, kad žmonės, sergantys depresija, nepastebi kai kurių detalių. Mokslininkai teigia, jog tai susiję ne su pablogėjusiu regėjimu, o su smegenų centrų, kurie apdoroja regimąją informaciją,...


Greitoji polimerinė pagalba galvos sužeidimams gydyti

Greitoji polimerinė pagalba galvos sužeidimams gydyti

Eksperimentai su žiurkėmis parodė, jog paviršiniai kūno pažeidimai, atsiradę dėl smūgių nuo sunkių daiktų su bukais galais, išgyja greičiau naudojant polietileno glikolio (PEG) injekcijas tuoj po sužeidimo. Andrew Koob ir Richard Borgens atliko...


Kurtiesiems mokyklos dar teks palaukti

Kurtiesiems mokyklos dar teks palaukti

Ar statyti žadėtą atskirą mokyklą kurtiesiems ir neprigirdintiesiems, penktadienį tarėsi Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas, jo pavaduotojas Artūras Šulcas bei miesto meras Rimantas Taraškevičius. Iškeldinus Kurčiųjų ir...


Teismas smogė farmacininkams

Teismo sprendimas gali gerokai papurtyti farmacininkų kišenes. Šešiaženklę sumą iš tarptautinių bendrovių jau išreikalavusi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) taikosi į kur kas didesnius pinigus. Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos vyriausiasis...


Vaistai ištrynė pirštų atspaudus

Vėžį besigydantis singapūrietis buvo sulaikytas JAV imigracijos pareigūnų, nes dėl vartojamų vaistų išnyko jo pirštų atspaudai. Nuo šiol neįvardijamo vyro daktaras pacientų, vartojančių plačiai žinomą vaistą kapecitabiną, prašo vežiotis gydytojo...


Kiaulių gripo aukų Meksikoje daugėja

Meksikos pareigūnai antradienį nuo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičių padidino iki 29, o užsikrėtusiųjų - iki 913. Ankstesni skaičiai, kuriuos paskelbė sveikatos apsaugos ministras Jose Angelis Cordova, buvo 26 mirties atvejai ir 840 susirgimo...


Vitaminai ir mineralai gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Žurnale "Cancer Causes and Control" paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad karotenoidai, niacinas (vitaminas B5), tiaminas (vitaminas B1) ir vitaminas D vyresniems žmonėms gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu. Mokslininkai nurodo,...


Nauja versija apie vaistus nuo kiaulių gripo

Britų mokslininkai paskelbė abejoją sveikatos ministerijos rekomendacijomis, kad visiems kiaulių gripo simptomus pajutusiems asmenims reikia vartoti priešvirusinius vaistus "Tamiflu" ir "Relenza". Žurnale "British Medical...


Sutiktą moterį įvertina akimirksniu

Vyrams tereikia akimirkos nuspręsti, ar sutikta moteris jiems yra patraukli. Dėl to jie neturėtų būti peikiami, nes tokia savybė užprogramuota genetiškai. Kaip teigia mokslininkai, pagal išvaizdą moteris vertinantys vyrai tiesiog vadovaujasi...


Prisiminimus atgaivinti padeda muzika

Prisiminimus atgaivinti padeda muzika

Visi žinome tą jausmą: vos tik išgirstame seną pažįstamą dainą, atmintyje tuoj pat iškyla su ja susiję vaizdiniai - atmintinas šokių vakaras mokykloje ar tobula popietė su draugais. Mokslininkai atrado, jog tokios sąsajos atsiranda ne be reikalo....


Gauta vakcinos nuo pandeminio gripo

Lietuva gavo 27 tūkst. dozių vakcinos nuo naujojo A tipo (H1N1) gripo viruso. Kas bus skiepijami ir kada, paaiškės po savaitės. Taip Eltai teigė sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Ieva Paulauskienė. "Įvykdėme pažadą, vakcina buvo...


Krūties vėžiu sergančioms moterims trūksta vitamino D

Krūties vėžiu sergančioms moterims trūksta vitamino D

Krūties vėžiu sergančios moterys turi vartoti daug vitamino D, kadangi daugelis jų greičiausiai patiria šio vitamino nepakankamumą, o tai lemia kaulų masės mažėjimą ir didesnę lūžių tikimybę. Tokią išvadą daro Ročesterio universiteto medicinos...


Faktai apie inkstų transplantacijas

Faktai apie inkstų transplantacijas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) kol kas vieninteliai Lietuvoje atlieka inkstų transplantacijas iš gyvų donorų (1970 m. - 2005 m. atlikta 192 tokių transplantacijų (iš jų - dvi šiais metais) bei inkstų transplantacijas...


11 metų tylėjusi moteris vėl gali kalbėti

Amerikietė Brenda Jensen po 11 metų trukusios tylos pagaliau vėl gali kalbėti. Moteriai atlikta gerklų transplantacija, praneša BBC. Po operacijos praėjus 13 dienų, B. Jensen ištarė pirmuosius per 11 metų žodžius: "Labas rytas, norėčiau...


Antakalnio poliklinika pradėjo teikti dienos chirurgijos paslaugas

Antakalnio poliklinika pradėjo teikti dienos chirurgijos paslaugas

Nuo šiol dėl nesudėtingų operacijų Antakalnio poliklinikos ir kitų gydymo įstaigų pacientams nebereikės vykti į ligonines, gaišti daug savo laiko ar ilgai laukti, kol jiems bus atliktos nedidelės intervencijos – visa tai galima bus...


Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Ieškantys vidpadžių į batus turėtų pasižvalgyti po silikoninių įdėklų asortimentą. Šie vidpadžiai sparčiai pelno simpatijas dėl nešiotojui suteikiamo komforto ir pavydėtino funkcionalumo. Gelinių padukų nešiotojai džiaugiasi tolygiai...


Mašina, palaikanti nuo kūno atskirtos širdies plakimą

Mašina, palaikanti nuo kūno atskirtos širdies plakimą

Šiaurės Karolinos Valstybinio Universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė mašiną, kuri gali palaikyti iš kūno išimtos širdies plakimą. Nors tai ir primena filmus apie Frankenšteiną, medicininių tyrimų naudojant naują išradimą potencialas yra išties...


Kepenys jau gali veikti ir be organizmo

Kepenys jau gali veikti ir be organizmo

Oksfordo Transplantacijos centro (D. Britanija) mokslininkų sukurtas medicininis prietaisas pirmą kartą suteikė galimybę 24 valandoms visiškai išsaugoti iš žmogaus organizmo išimtų kepenų funkcionalumą. Šis medicinos mokslo pasiekimas laikomas...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9