Gegužės 27d. Trečiadienis

Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Peržiūrų skaičius: 29004
Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Kai Aušrelė Dragūnienė išgirsta minint Estijos vardą, šypsosi. Prieš dvejus metus iš šios šalies ją pasiekė didžiausia gyvenime dovana – donoro inkstas. Po medikų prognozės, kad Aušrelei surasti donorą bus be galo sunku, dovanoti jai vieną inkstą buvo pasiryžusi net jos motina Danutė ir duktė Rūta.

Dializė – kas antrą dieną

Kiekvieną rytą vos atsikėlusi 48 metų vilnietė Aušrelė skuba žvilgtelėti į veidrodį. Su donoro inkstu gyvenanti moteris rūpinasi: "Ar nesu sutinusi?" Tačiau ji nuogąstauja be reikalo – persodintas inkstas veikia puikiai ir jos organizme skysčiai nesikaupia.

"Ir anksčiau jaučiausi puikiai, tik smarkiai tindavau. Deja, tyrimai parodė, kad mano inkstai nebeveikia", – prieš šešerius metus patirtus išgyvenimus pasakojo moteris. Jos inkstų veikla sutriko dėl persirgtų lėtinių ligų ir sveikata kasdien vis blogėjo.

Aušrelei vis sunkiau buvo rūpintis nuosavu prekybos verslu. Kas antrą dieną tekdavo važiuoti į ligoninę, kur jos kraują valydavo hemodializės aparatas.

"Dirbti nebepajėgiau. Po dializės procedūros, kuri trukdavo keturias valandas, išeidavau pavargusi, tarsi išgręžta", – pasakojo Aušrelė. Pati parvairavusi automobilį iki namų, ji kurį laiką sėdėdavo mašinoje ir kaupdavo jėgas, kad galėtų užkopti į butą trečiame aukšte.

"Kartą, prisimenu, sunkiai ir lėtai bandžiau išlipti iš mašinos. Priėjo kažkokia moteris ir pasiūlė aguonų. Ji pamanė, kad esu narkomanė", – liūdnai šyptelėjo Aušrelė.

Liga moterį sekino ne tik fiziškai, bet ir morališkai. Ji buvo tarsi pririšta prie ligoninės – niekur negalėjo išvykti ilgiau nei dviem dienoms, nes be hemodializės procedūrų nebūtų išgyvenusi.

Motinos inkstas netiko

"Taip kankinausi ketverius metus. Kol neištvėrė mano mama. Ji pasiryžo dovanoti man savo inkstą", – pasakojo Aušrelė.

Aušrelės motinai Danutei tuomet buvo 71 metai, tačiau medikai patvirtino, kad garbus amžius netrukdys jai tapti donore. Danutė pasakojo visiškai nebijojusi operacijos.

"Kad tik vaikui būtų geriau", – keletą kartų pakartojo moteris. Į operacinę motina ir dukra buvo nuvežtos vienu metu. Nors jos viena kitos nematė, didelio nerimo nejuto. "Žinojau, kokia svarbi ši operacija ir kaip ji pakeis mano dukters gyvenimą", – pasakojo Danutė. Tačiau po operacijos nubudusios moters laukė netikėtumas. Chirurgai pašalino jai inkstą, tačiau dukrai neįsodino.

"Nors visi mamos sveikatos tyrimai buvo geri, inkstas, pasirodo, buvo ligotas", – pasakojo tuomet viltį sugrįžti į normalų gyvenimą praradusi Aušrelė. Ji griežtai atsisakė, kad inkstą dovanotų dukra Rūta.

Iš lovos išvertė Kūčių naktį

Bandymas transplantuoti motinos inkstą nebuvo sėkmingas ir Aušrelei vėl teko grįžti prie hemodializės procedūrų, ji be galo laukė kito donoro. Donoro inkstas atsirado labai netikėtai. Aušrelės telefonas suskambo vėlų Kūčių vakarą.

"Telefonas skambėjo labai ilgai, nes tingėjau lipti iš lovos. Tačiau iš ligoninės skambinę medikai manęs sulaukė. Išsiropščiau ir netekau žado – ligoninėje manęs laukė donoro inkstas!" – su plačia šypsena veide pasakojo moteris.

Inksto transplantaciją jau gerokai įdienojus Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose jai atliko docento Arūno Želvio vadovaujama medikų brigada. Kai nubudo po operacijos, anesteziologas pasveikino ją su šventėmis ir tik tuomet pacientė sužinojo, kad gavo inkstą, kuris buvo atgabentas iš Estijos. Donorų organai iš kitų šalių Lietuvą pasiekia labai retai.

"Tai buvo didžiausia gyvenimo dovana", – atsiduso Aušrelė.

Po operacijos ragino gerti

Po transplantacijos donoro inkstas ne iš karto kibo į darbą. Kurį laiką jam teko padėti hemodializės procedūromis. Tačiau Aušrelė buvo be galo laiminga po ilgo laiko galėdama atsigerti tiek, kiek tik nori.

"Po operacijos gydytojas ragino gerti. Jau buvau įpratusi, kad per dieną galiu išgerti ne daugiau nei pusę litro skysčių. Tačiau dabar kasdien išgeriu po du ąsočius", – apie savo įpročius pasakojo Aušrelė. Ji juokavo, kad donoro inkstas ją paskatino domėtis sveika gyvensena. "Turbūt gavau vegetaro inkstą, nes po transplantacijos visiškai nebenoriu valgyti mėsos", – nusijuokė Aušrelė.

Kasdien jai tenka vartoti atmetimo reakciją slopinančius vaistus, todėl moteris labai susidomėjo liaudies medicina. Informacijos apie vaistinguosius augalus ji ieško knygose, žiūri laidas per televiziją.

"Prirenku daugybę naudingų patarimų, kaip gyventi sveikai ir gydytis natūraliais metodais, tačiau aplinkiniai retai manęs paklauso. Turbūt liaudies medicina tampa tokia artima tik išgėrus daugybę sintetinių medikamentų", – sakė Aušrelė prisipažinusi, kad labai saugo estų dovaną – naująjį inkstą.


Ugnė Šakūnienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentė

Jau 25 metus gyvenu su persodintu donoro inkstu. Mano inkstai nustojo veikti, kai buvau 11 metų ir susirgau gripu, todėl teko išgyventi transplantaciją.

Inkstai – gyvybiškai svarbus organai. Mes kasdien valgome ir geriame nesusimąstydami, kad mūsų nedideli vos po 200 g sveriantys inkstai dieną naktį tyliai švarina mūsų organizmą, pašalindami iš jo nuodingas medžiagas, skysčių ir druskų perteklių. Per parą inkstai išvalo apie 200 l kraujo. Žmogus vidutiniškai turi 5 l kraujo, vadinasi, inkstai jį prafiltruoja net 40 kartų. Inkstai padeda reguliuoti kraujo spaudimą, susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams ir net išlaikyti sveikus kaulus.

Inkstų veiklos sutrikimai Lietuvoje kamuoja kas dešimtą žmogų. Pasaulyje tokių žmonių yra daugiau nei 500 mln. Ypač didelę riziką susirgti inkstų ligomis turi rūkaliai, kenčiantys dėl aukšto kraujospūdžio, turintys antsvorio, sergantys cukriniu diabetu, vyresni nei 50 metų amžiaus ir tie, kurių giminėje yra sergančių inkstų ligomis.

Inkstų uždegimas, kuris kada nors išsivysto į inkstų nepakankamumą, gali būti ir gripo ar peršalimo komplikacija. Inkstams gali pakenkti apsinuodijimas vaistais, ypač – skausmo malšinamaisiais, grybais, alkoholiniais gėrimais. Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes beveik neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik paprasčiausiai pervargo, neišsimiegojo, o  patekęs pas gydytojus sužino, kad inkstai nebeveikia, o vienintelė galimybė gyventi – dializės ir inksto persodinimo operacija.Kaip saugoti inkstus? Svarbu išgerti ne mažiau nei 2–3 l skysčių per parą. Alus ir kava nesiskaito. Vartoti mažiau druskos – druska kelia kraujospūdį, trukdo pasišalinti skysčiams, o tai labai apsunkina inkstų darbą.

Lietuvoje kraujo valymo procedūros – dializės – atliekamos maždaug 1500 žmonių. Persodintą inkstą turi apie 500.

Kasmet sergančių lėtinėmis inkstų ligomis daugėja – per pastaruosius 10–15 metų šis skaičius padvigubėjo. Kasmet Lietuvoje atsiranda apie 100 žmonių, kurių savi inkstai nustoja veikti.


Kas atsitinka, kai inkstai nustoja veikti?

Pirmiausia nebepašalinamos toksinės medžiagos, ir žmogaus organizmas pradeda nuodytis.Vėliau sutrinka skysčių pašalinimas, ir žmogus pradeda tinti.

Jei inkstai visiškai nustoja veikti ir žmogus nebeturi nei lašo šlapimo, jis tampa priklausomas nuo dializės aparato. Žmogui kas antrą dieną tenka lankytis gydymo įstaigoje, kur jis keturioms valandoms pajungiamas prie kraujo valymo aparato. Deja, didžiulis aparatas negali visiškai pakeisti nedidelių inkstų darbo. Vienintelė išeitis grįžti į normalų gyvenimą – inksto persodinimo operacija.

Su vitaminu D būtinas kalcis, kad apsaugotų nuo kaulų lūžių

Jie išnagrinėjo duomenis apie 68517 žmonių, kurių amžiaus vidurkis buvo 70 metų ir kurie buvo dalyvavę septyniuose tyrimuose, kuriuose buvo stebimas vitamino D arba vitamino D ir kalcio gebėjimas sumažinti lūžius.Analizė parodė, kad vitaminas D...


R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

Nuo šių metų pavasario pradėti taikyti apribojimai maksimaliems prekybos antkainiams vaistinėse duoda rezultatų – iki tol kasmet augusios vaistų kainos sustojo ir pradėjo kristi. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos...


Spalio 4 d. Kaune konferencija apie širdies ekumenizmą

Spalio 4 d. Konferencija apie širdies ekumenizmą "Tegu visi bus viena" Kaune. Konferencija apie širdies ekumenizmą. Kviečiame dalyvauti kunigus, seminaristus, vienuolius, katalikų organizacijų, maldos grupių, bendruomenių ir parapijų...


Su vėžiu kovojama į žmogaus organizmą įterpiant aukso grūdelius

Su vėžiu kovojama į žmogaus organizmą įterpiant aukso grūdelius

Šiaulių ligoninės onkologai sako, kad trys auksiniai trupinukai į ligonio organizmą, tiksliau prie auglio, patalpinami tam, kad geriau būtų matyti , kur "šauti" spinduliais, žudančiais piktybinio naviko ląsteles. Gydymo procese naudojamo...


Išsiaiškino, kaip smegenyse saugomi prisiminimai

JAV mokslininkai teigia atskleidę vieną iš mechanizmų, leidžiančių smegenims kurti prisiminimus. Jau seniai žinoma, jog informacijos keitimosi ir saugojimo smegenyse procesui ypač svarbios neuronų sandūros - sinapsės, vienas smegenų ląsteles...


Šių metų tendencija: dovanoti sveikatos priemones

Šių metų tendencija: dovanoti sveikatos priemones

Nors dovanos turėtų nešti džiaugsmą, neretai jų paieška tampa galvos skausmu ir blaškymusi po parduotuves. Artimuosius norime maloniai nustebinti, tačiau aplėkti sausakimšus prekybos centrus prieš šventes spėja ne kiekvienas.


Aklieji mokosi gyventi tamsoje

Aklieji mokosi gyventi tamsoje

Žmogui, kuris staiga netenka regėjimo, sunku sugrįžti į įprastą gyvenimą ir prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių. Tifloreabilitologų teigimu, labai svarbu šiems ligoniams po pirminės pagalbos suteikti reabilitacinį gydymą. "Kiekvienam...


Seimas grįžta prie konservatyvaus dirbtinio apvaisinimo varianto

Parlamentarų kova dėl dirbtinio apvaisinimo įgauna pagreitį - anksčiau pritarę embrionų šaldymui, ketvirtadienį Seimo nariai apsigalvojo ir pritarė pataisai, leidžiančiai sukurti tik tiek embrionų, kiek jų vienu metu gali būti perkeliama į moters...


Smegenys jau operuojamos garso bangomis

Izraelyje sukurta revoliucine vadinama neinvazinė smegenų operavimo technologija leidžia pacientams išvengti ir skalpelio, ir radiacijos. Smegenų augliai ir pakitę audiniai operuojami ultragarso bangomis. iuricho (Šveicarija) universitetinė vaikų...


Genai – sveikatos aiškiaregiai

Genai – sveikatos aiškiaregiai

Kelias sekundes trunkantis genetinis tyrimas išduoda, ar ateityje galite susirgti vėžiu, cukriniu diabetu ar infarktu. Medicinos mokslo pažanga verčia naują lapą ligų prevencijos ir jaunystės išsaugojimo istorijoje. Tik kartą gyvenime atliekamas...


Netrukus ims veikti vieningos pacientų registracijos internetu sistema

Netrukus visos Lietuvos pacientai galės sau patogiu laiku užsiregistruoti pas gydytoją internetu arba telefonu. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) įgyvendina projektą "Išankstinės pacientų registracijos...


Chloru Kauno baseine apsinuodiję vaikai - jau namuose

Valanda pramogų baseine, keturios paros reanimacijoje, penkios - paprastoje ligoninės palatoje ir trys jau namuose. Tokia šių metų pradžia vienuolikmečiui iš Šakių rajono. "Povilas jaučiasi neblogai, jokių vaistų gerti nereikia", - taip...


Vokietija ir Prancūzija bando atsikratyti nepanaudotų vakcinų nuo "kiaulių gripo"

Kaip praneša Vokietijoje leidžiamas laikraštis Der Tagesspiegel, Vokietijoje nuo "kiaulių gripo" pasiskiepijo tik kas dešimtas gyventojas ir tai sukėlė tikrą galvos skausmą valdžiai, kuri skuba tartis su vakciną tiekiančia kompaniją...


Sukurtas kraujagysles valantis robotas

Sukurtas kraujagysles valantis robotas

Korėjos Chonnam nacionalinio universiteto mokslininkai sukūrė mažyti robotą, kuris tarsi krabas vaikščioja žmogaus arterijomis, "medžiodamas" kraujo krešulius, dėl kurių susidarymo padidėja širdies smūgio tikimybė. Radęs tokius kraujui...


Didesnė tikimybė – ne tapti organų donoru, o patekti tarp laukiančiųjų transplantacijos

Didesnė tikimybė šiuo metu Lietuvoje yra atsidurti organų transplantacijos laukiančiųjų sąraše negu tapti organų donoru, kadangi pastarųjų gerokai mažiau, sako Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos prezidentė Ugnė Šakūnienė. "Sakoma, kad...


Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Rūkantiems vyrams reguliarus kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto tikimybę, teigia švedų mokslininkai. "Kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto riziką, kadangi šie gėrimai turi antioksidantinių savybių", žurnale...


Brangi viltis – kamieninės ląstelės

Klaipėdietei Rasai Brasienei laikas sustojo prieš devynerius metus, kai gydytojai nustatė išsėtinę sklerozę. Tačiau dabar moteris vėl kupina vilčių – ji pirmoji pacientė iš Lietuvos, kuriai atlikta kamieninių ląstelių transplantacija....


Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Lietuvos privačių akušerių ginekologų asociacijos užsakymu atliktas tyrimas, kokias kontraceptines priemones gydytojai dažniausiai skiria neplanuoto nėštumo norinčioms išvengti moterims. Net 56 proc. gydytojai tikino išrašantys tą kontraceptinę...


Genų žymenų medžiotojai

Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas didžiulis tyrimas, kurio metu rasti 24 žymenys, padidinantys riziką susirgti septyniomis paveldimomis ligomis. Vis daugiau mokslininkų ir medikų ieško ligas sukeliančių genų. Juos surasti labai svarbu, nes...


Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų vartoja maisto papildus, įskaitant vitaminus ir mineralus, daugiausia - energijos trūkumui kompensuoti ir organizmui stiprinti. Pusė apklaustųjų moterų jų per pastaruosius 12...


Mokslininkai E.coli infekcijų protrūkio šaltinio ieško viename Liubeko restorane

Vokietijos mokslininkai įtaria, kad beveik dvi dešimtis nusinešusio bakterinių žarnyno infekcijų žindinys gali būti vienas restoranas šiauriniame Liubeko mieste, nes susirgo 17 jame valgiusių žmonių, šeštadienį paskelbė vietos dienraštis. Kaip...


6 sakiniai, kurių vyrai niekad neištars

Vyro burna panaši į šarvuotą sunkvežimį: kai kurios mintys saugiai užrakinamos. Kodėl? Nes bijo būti apšaukti kiaulėmis arba likti nesuprasti. Kaip rašo womenshealthmag.com, vyrams lengviau tylėti, nei pasakyti kelis priekaištus, kuriuos moterys...


Daiva Ausėnaitė. Psichologinė pagalba sergant onkologine liga

Lietuvoje kasdien apie 50 žmonių išgirsta diagnozę "vėžys". Nemažai daliai sergančiųjų vėžio stadija būna vėlyva. Sergančiajam ir jo artimiesiems tenka spręsti ne vieną psichologinę dilemą. Lietuviai – psichologiškai nelabai...


Mokslininkai žengė žingsnį plaučių regeneracijos link

JAV mokslininkai pranešė sėkmingai implantavę laboratorijoje išaugintas ląsteles į žiurkių plaučius ir sukūrę prietaisą, kuris imituoja žmogaus plautį. Jeilio universiteto mokslininkams, laboratorijoje išaugintas ląsteles persodinus žiurkėms,...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


Pelių raumenų žaizdas medikai suaugino siūlais iš žmogaus ląstelių

Ateityje chirurginių operacijų metu raumenų žaizdos gali būti susiuvamos iš raumenų ląstelių pagamintomis medžiagomis - kad pažeisti raumenų audiniai suaugtų kuo kokybiškiau. Vorčesterio politechnikos instituto (Masačiusetsas, JAV) universiteto...


Jūsų smegenys rodo altruizmą

Jūsų smegenys rodo altruizmą

Altruizmas – viena sunkiausiai apibūdinamų žmogaus savybių. JAV mokslininkai praneša, kad altruizmo požymiai matomi smegenyse, rašoma "Reuters". Mokslininkų teigimu, tam tikros smegenų zonos aktyvumas rodo, kad žmogus yra...


Nemirtingumas – jau po 20 metų

Pasitelkiant nanotechnologijas ir apie žmogaus kūno veikimo principus surinktas žinias, žmogus jau po 20 metų galėtų būti nemirtingas. 61-erių amerikietis Ray'us Kurzweilas, jau ir anksčiau pranašavęs naujų technologijų erą, teigia, kad mūsų...


Santariškių klinikose - naujas onkologinių pacientų gydymo būdas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro direktoriaus profesoriaus Kęstučio Strupo vadovaujama medikų komanda balandžio 7 d. pradėjo sunkiai sergančius onkologinius pacientus gydyti naujuoju būdu – taip...


Vilniuje nuo sezoninio gripo mirė du žmonės

Vilniuje ketvirtadienį nuo sezoninio gripo sukeltų komplikacijų mirė du žmonės. Santariškių klinikose reanimacijoje šiuo metu dėl gripo komplikacijų guli apie dešimt sunkios būklės pacientų. 35 metų moteris užgeso Vilniaus greitosios pagalbos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9