Gruodžio 16d. Pirmadienis

Gydytojai pasijuto lyg karo lauke

Peržiūrų skaičius: 19700

Būgštaujama, kad įsisiautėjus gripo epidemijai gyventojai gali nesulaukti ne tik ugniagesių ar policijos patrulių, bet svarbiausia - medikų - pagalbos. Į kovą su liga stoję gydytojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: rizika susirgti jiems didžiausia, darbo krūvis milžiniškas, o gydytis tenka iš savo kišenės.

Kasdien su keliomis dešimtimis ligonių pastaruoju metu bendraujantys gydytojai gripu užsikrečia nuo pacientų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neturi duomenų, kiek sveikatos apsaugos darbuotojų šiuo metu serga šia liga. Nors medikai dirba didesnės nei įprasta rizikos sąlygomis, susirgę turi gydytis savo lėšomis. Sveikatos valdininkai dėl to nesijaudina.

"Jei pradėsime dalyti kompensacijas, valstybę nuvarysime į bankrotą", - LŽ pareiškė sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas.

Liga guldo ir medikus

LŽ kalbinta Medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė tikino, kad gydytojai dar vasaros pabaigoje prašė SAM padidinti gydytojų etatų skaičių gydymo įstaigose, nes jau tuo metu žinojo, jog gripo epidemijos nepavyks išvengti. Tačiau niekas į tai nereagavo. Daugėjant susirgimų gripu vienam medikui per dieną tenka priimti apie 60 pacientų. Persidirbantys gydytojai, A. Kavaliauskaitės teigimu, savaitgalius skiria tik miegui.

"Žmogaus imunitetas silpsta nuo pervargimo. Neabejoju, kad sirgs didžioji dalis medikų. Ligos atveju jie tampa paprasčiausiais pacientais - už gydymą moka patys", - pažymėjo profsąjungos pirmininkė. Sostinės Karoliniškių poliklinikoje, kurioje dirba A. Kavaliauskaitė, šiuo metu serga 6 iš 30 gydytojų.

Medikė piktinosi, kad gydytojams nemokama už viršvalandžius. "Ministerija žadėjo spręsti šią problemą, bet kol kas niekas nepadaryta", - sakė A. Kavaliauskaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad sveikatai pavojingomis sąlygomis dirbantys medikai nėra tinkamai aprūpinti apsaugos priemonėmis. Pavyzdžiui, veido kaukė, kurią reikia keisti kas dvi valandas, medikui duodama naudoti dviem savaitėms. "Ministerijos pozicija tokia: gelbėkite žmones, o mes jus panaudosime ir išmesime. Kilo gaisras, mums tenka jį gesinti", - pareiškė A. Kavaliauskaitė.

Dirba už dyką

Ramindami dėl gripo epidemijos supanikavusius gyventojus SAM vadovai tikino, esą gydytojų nepritrūks. Paprašyta medikų rezidentų pagalbos. Pasak A. Kavaliauskaitės, kaip tik šių pagalbininkų padėtis blogiausia - jauni žmonės imlesni pandeminiam virusui, todėl dirbdami su ligoniais labiau rizikuoja. Tačiau už tokį pasiaukojimą rezidentai veikiausiai negaus nė cento.

"Mokėti jiems niekas nesiruošia. Jie nėra apdrausti. Kas atlygins žalą, jei po pandeminio gripo komplikacijų jie taps neįgalūs? Viskas įvyko paprastai: medicinos universitetų rektoriai susitarė su ministru ir rezidentus pasiuntė kaip kariuomenę kautis su gripu.

Atsisakyti jie negali, nes nukentės mokslai. Medikų viršūnėse netrūksta arogancijos, nevykdai įsakymų - gali atsisveikinti su universitetu", - kalbėjo A. Kavaliauskaitė.

Ne laikas dejuoti

SAM vadovai nežino, ką darytų, jei sunegaluotų dauguma gydytojų. "Aš turiu galiojančią licenciją, pasitelksiu studentus ir dirbsiu. Problemos čia nematau. Ką dabar turėčiau daryti? Paguosti, kad pavargome? Pailsėsime savaitgalį ir toliau dirbsime. Neturiu argumentų.

Jeigu bus poreikis, pakviesime į pensiją išėjusius medikus, turinčius licencijas. Dabar gydytojams ne laikas dejuoti, kad pavargo. Tai labai neetiška. Patinka ar nepatinka - reikia dirbti. Pandemija pasitaiko retai, tad medikams teks pakentėti", - LŽ sakė viceministras A. Skikas. SAM neketina svarstyti galimybės užmokėti už sunegalavusio mediko gydymą.

Atostogauti nevalia

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas jau yra parengęs raštą, kuriuo gydymo įstaigų vadovus įpareigos neleisti medikų nemokamų ar mokamų atostogų. Pasiteiravus, ar už darbą bus sumokėta rezidentams, viceministras A. Skikas tikino, kad ši problema bus išspręsta vėliau.

Medikams, kurie skundžiasi neturintys paprasčiausių apsaugos priemonių, A. Skikas pasiūlė kreiptis į gydymo įstaigos vadovus, šie privalo aprūpinti darbuotojus. "Kompensuoti už viršvalandžius taip pat turi darbdavys", - tikino viceministras.

Pareigūnų netrūksta

Baiminamasi, kad dėl gripo epidemijos gali sutrikti visuomenės saugumu besirūpinančių tarnybų darbas. Tačiau situacija jose bent jau kol kas valdoma. Policininkų, ugniagesių atstovai tikina, kad šie su darbu susidoroja. Tačiau tikslių duomenų, kiek statutinių pareigūnų šiuo metu serga gripu, nėra.

Vidaus reikalų ministro nurodymu vakar, atlikus apklausą telefonu, nustatyta, kad Vilniaus patrulių, kurių pagalba gyventojams turi būti itin operatyvi, rinktinėje serga vos keletas pirminės grandies pareigūnų.

"Kol šalyje toks ligos protrūkis, atsisakėme visų mokymų. Gal todėl ir pavyko apsisaugoti", - LŽ sakė rinktinės vadas Algimantas Minkauskas. Kaune iš 260 patrulių serga 12, Trakuose iš maždaug 100 darbuotojų komisariate sunegalavo tik 5.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovas Kęstutis Lančinskas LŽ teigė, kad šiuo metu sergamumo lygis yra šiek tiek aukštesnis negu vidutinis. Jis patikino, kad susidarius kritinei situacijai vadovaujamasi tam tikrais planais - pertvarkomi pareigūnų darbo grafikai, žmonės iš vienų padalinių keliami į kitus.

Nupirko kaukių

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) tikslių duomenų apie sergančius ugniagesius vakar pateikti negalėjo. Esą niekas dar nesiskundė, kad trūksta darbuotojų.

Savaitės pradžios duomenimis, Muitinės departamente nedarbingumo lapelius turėjo 71 pareigūnas, iš jų 38 dirbantys postuose. Užsikrėsti labiausiai rizikuoja tie pareigūnai, kuriems tenka nuolat būti žmonių susibūrimo vietose.

Sveikatos priežiūros centro prie Vidaus reikalų ministerijos viršininkas Andrejus Stalauskas LŽ sakė, kad itin pažeidžiami yra policijos patruliai bei pasieniečiai.

Policijos departamentas pirmadienį nupirko 50 tūkst. kaukių, jos jau išdalytos pareigūnams apskrityse. Kaukės dalijamos ir specializuotoms policijos įstaigoms, pavyzdžiui, Lietuvos kriminalinės policijos biurui.

Pasak A. Stalausko, dėvėti kaukes nėra privaloma, tik rekomenduojama. Pasieniečiams padaryta išimtis - duotas specialus nurodymas didesnės nei įprasta rizikos zonose - Kybartų, Kenos ir Vilniaus geležinkelio stotyse - dirbti tik su kaukėmis.

LRT

Ruduo atneša "liūdesio ligą"

Pageltus lapams, apima liūdesys, pritrūksta energijos - saulės šviesa ir šiluma lietuvių nelepina. Tačiau prieš pasinerdami į rudens melancholiją, susimąstykite - gal tas ruduo ne toks jau baisus? Gal jokios bėdos nėra, tik dangus griūva, kaip tam...


VU Vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus urologinėms operacijoms

VU Vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus urologinėms operacijoms

Vilniaus universiteto vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus, skirtus urologinėms operacijoms. "Dabar atlikdami net ir sudėtingiausias urologines operacijas nebeatsiliekame nuo kitų Europos išsivysčiusių šalių", - džiaugiasi vaikų...


Medicinos seserį atleido vidury operacijos

Sveikatos klinikoje "Dean Health", esančioje Viskonsino valstijos Medisono mieste, medicinos sesuo buvo atleista iš darbo vidury chirurginės operacijos, pranešė leidinys "Metro". Medicinos sesuo asistavo chirurgui per...


Kaune verda aistros dėl ligoninių reorganizavimo

Kauno miesto tarybos posėdyje apsispręsta sujungti dvi Kauno miesto savivaldybei priklausančias gydymo įstaigas į vieną ligoninę. Posėdyje dalyvavęs sveikatos apsaugos viceministras Gintaras Valiukonis buvo užverstas politikų klausimų lavina....


Regeneracinės medicinos taikinyje - odos purkštuvai bei organų spausdintuvai

Regeneracinės medicinos taikinyje - odos purkštuvai bei organų spausdintuvai

Odos purkštuvai, organų spausdintuvai, kamieninių ląstelių milteliai. Biochemikas Alan'as Russell'as tiki, jog tokie įrankiai gali tapti standartiniais karo medicinoje. Odos purkštuvais būtų gydomi nudegimai. Organų spausdintuvai galėtų...


Milda Astrauskaitė. Mokyklų epidemija – patyčios

Patyčios plinta kaip virusas. Tie, kurie šiandien mano draugai, rytoj gali tapti priešais. Jonas: Aš sėdžiu pirmame suole. Kai kas nors kikena ar šnibždasi už nugaros, visada susinervinu. Galvoju, kad juokiasi iš manęs. Kai kas nors ką pasako, tai...


Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Didžiojoje Britanijoje pradedami eksperimentai, kurių metu insultą patyrusiems pacientams bus leidžiamos kamieninių ląstelių, turinčių atkurti pažeistus smegenų audinius, injekcijos. Jei bandymai bus sėkmingi, jie taps tikru proveržiu gydant lig...


Kaulų čiulpų donorų registre – 331 nauji donorai

Kaulų čiulpų donorų registre – 331 nauji donorai

331 donoras papildė Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą – tai naujas šalies rekordas, skelbiama pranešime. Rugpjūčio 27 dieną sostinės Mokytojų namų kiemelyje vykusio renginio "GYVENTI NEGALIMA MIRTI", kuris buvo...


Šveicarai ruošiasi riboti savižudžių turizmą

Šveicarijos vyriausybė pateikė siūlymus, sugriežtinančius sąlygas asmenims, norintiems teisėtai nutraukti savo gyvybę. Kaip praneša BBC, kasmet į Šveicariją vyksta apie 100 nepagydomomis ligomis sergančių britų, kurie naudojasi Šveicarijos centro...


Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių gali sumažinti statinų vartojimas

Ilgalaikis statinų, cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, grupės – rozuvastatino – vartojimas tarp pacientų, potencialiai turinčių padidintą širdies ir kraujagyslių ligų riziką, apie 50 proc. sumažina širdies priepuolio, miokardo...


Sniego spąstuose – atokiose vietose gyvenantys ligoniai

Storu sniego sluoksniu padengti kaimų ir vienkiemių vieškeliai tampa sunkiai įveikiami greitosios pagalbos automobiliams. Kupiškio rajone pirmadienio vakarą užklimpo pas sunkų ligonį skubėjęs greitosios medicinos pagalbos automobilis, antradienio...


Paragino neskleisti panikos dėl gripo

Premjeras ketvirtadienį paragino neskleisti panikos dėl gripo epidemijos. Anot jo, gripo bangai pasiruošta pagal visus standartus. "Tikrai raginu visus žmones nepanikuoti ir nespekuliuoti kokia nors gal ir ne visada teisinga...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Anglijoje netrukus gimdys 66 metų moteris

66 metų moteris Anglijoje netrukus gimdys pirmąjį savo vaiką ir taps seniausia gimdyve šalies istorijoje. Išsiskyrusi moteris yra nėščia aštuntą mėnesį. Ji buvo dirbtinai apvaisinta vienoje Ukrainos klinikoje, šeštadienį pranešė britų...


Injekcijas galėtų pakeisti kramtomoji guma

Sergantieji diabetu insuliną galėtų gauti ne per injekcijas, o kramtydami gumą, teigia mokslininkai. Jie kuria gumą, kurią kramtant vaistai pasisavinami per burną, o tuomet patenka į kraują, rašoma dienraščio "The Telegraph" interneto...


Suimti įtariamieji greitosios pagalbos automobilyje galbūt žaginę 18-metę

Trečiadienį Vilniaus policija sulaikė ir į areštinę uždarė du Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojus, kurie įtariami greitosios policijos automobilyje išžaginę merginą. Sulaikytojų viršininkas teigia, kad to būti negalėjo. Įtariamuosius...


Priklausomybės ligų centre vieną gydo penkiese

Šiuo metu 15 alkoholikų ir narkomanų Kauno apskrities priklausomybės ligų centre stacionariai gydo 74 specialistai. Įstaigos vadovas paprašė savivaldybės įsteigti dar penkis naujus etatus. Įstaigos prašymas nustebino Miesto taryba apstulbo gavusi...


Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Pirmiausia truputis aritmetikos. LŽ šaltinių teigimu, Lietuvoje yra apie 2 tūkst. farmacijos kompanijų atstovų. Tarkime, kiekvienas jų kasdien, nuo 8 iki 16 valandos, atlieka maždaug po 10 vizitų į sveikatos priežiūros įstaigas. Per dieną susidaro...


Velnio letenos balzamas

Velnio letenos balzamas

„Velnio letenos“ šaknis nuo seno gerai žinoma Pietų Afrikos gyventojams. Šis augalas naudojamas esant artrozo artritiniams susirgimams, raumenų ir sąnarių skausmams, raiščių ir sausgyslių uždegimams, sportinėms traumoms, sėdimojo nervo...


Silikoninė krūtinė jau nebemadinga

Plastinės chirurgijos mada praeina. Vis daugiau merginų ir moterų linkusios atsisakyti chirurgo peilio ir renkasi mažiau pavojingas kosmetines procedūras. Apie tai kalba ir plastikos chirurgai. Anot jų, pastaruoju metu klientų skaičius, kurie...


Sunkmetis rezidentų algų nenukirps

Gydytojų rezidentų, atliekančių profesinės veiklos praktiką, pareiginėms algoms ir valstybiniam socialiniam draudimui antrąjį ketvirtį apmokėti skirta 5,5 mln. litų. Pasak sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, rezidentų profesinės veiklos...


Sergantieji nuogastauja, kad turės daugiau primokėti už modernius Parkinsono ligos vaistus

Parkinsono liga sergantiems ligoniams atstovaujantis susivienijimas prašo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsisakyti planų sugrupuoti ilgo ir trumpo veikimo šiai ligai gydyti skirtus vaistus. Teigiama, jog tai padarius, 30-40 proc. pacientų...


Gripo aukų sąrašas ilgėja

Kol biurokratai svarstė, skelbti ar neskelbti epidemiją šalyje, kiaulių gripas pasiglemžė antrąją auką. Vakar mirė 41 metų Visagino gyventojas. Vadinamasis kiaulių gripas labiausiai atakuoja jaunuosius klaipėdiečius. Vaikų ligoninėje guli 100...


Melanoma - saulės spindulių kerštas

Statistika skelbia, kad per pastarąjį dešimtmetį susirgimų melanoma padaugėjo dvigubai. Apie šią pavojingą ligą pasakoja Klaipėdos apskrities ligoninės Odos ir venerinių ligų skyriaus vedėjas Vytautas Toliušis. Didesnė rizika susirgti šia...


Kirmėlių sukelta trichinelioze susirgo penki žmonės

Kirmėlių sukelta trichinelioze susirgo penki žmonės

Kauno apskrityje šiais metais užregistruoti pirmieji penki trichineliozės atvejai, informuoja Kauno visuomenės sveikatos centras. Trečiadienį iš Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gauta informacija, kad šia kirmėlių sukelta liga susirgo du Kauno...


JAV tiria galimą vaisto Alli žalą kepenims

FDA praėjusią savaitę atnaujino informaciją apie jos stebimus vaistus, kurie laikomi potencialiai žalingais, praneša nutraingredients-usa.com. Tarp naujų į šį sąrašą įtrauktų medikamentų yra ir orlistatas, kurį "GlaxoSmithKline" bendrovė...


Po paauglio mirties Kauno klinikose bus atliktas tyrimas

Valstybinės medicininio audito inspekcijos specialistai aiškinsis, ar Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) medikai padarė viską, kad išsaugotų keturiolikmečio, mirusio nuo naujojo gripo komplikacijos, gyvybę. Sveikatos apsaugos ministro...


Skyrybų priežastis – pernelyg didelis partnerių draugiškumas

Skyrybų priežastis – pernelyg didelis partnerių draugiškumas

Londono universiteto mokslininkai skelbia, kad labiau linkusios išsiskirti tos poros, kurioms būdingi giminiški ar draugiški ryšiai. Britų mokslininkų duomenimis, viena iš trijų sutuoktinių porų, palaikančių minėtus ryšius, išsiskiria. Sociologai...


PSO: infekcijos protrūkį sukėlė nauja E. coli atmaina

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad mirtinos infekcijos protrūkio Europoje kaltininkė - nauja E. coli bakterijos atmaina. Preliminarūs genų sekos tyrimai leidžia manyti, kad ši atmaina - mutavusi dviejų skirtingų E. coli bakterijų forma,...


Vyrai turi "Viagrą", moterys - nieko

Jau dešimt metų vyrai mėgaujasi stulbinamu civilizacijos išradimu – "Viagra". O ką daryti lytinį potraukį praradusioms moterims, klausia JAV žurnalas "Time" ir ieško atsakymo į šį klausimą. Buvo laikai, kai amerikietė...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9