Liepos 4d. Šeštadienis

Gydytojai pasijuto lyg karo lauke

Peržiūrų skaičius: 19700

Būgštaujama, kad įsisiautėjus gripo epidemijai gyventojai gali nesulaukti ne tik ugniagesių ar policijos patrulių, bet svarbiausia - medikų - pagalbos. Į kovą su liga stoję gydytojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: rizika susirgti jiems didžiausia, darbo krūvis milžiniškas, o gydytis tenka iš savo kišenės.

Kasdien su keliomis dešimtimis ligonių pastaruoju metu bendraujantys gydytojai gripu užsikrečia nuo pacientų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neturi duomenų, kiek sveikatos apsaugos darbuotojų šiuo metu serga šia liga. Nors medikai dirba didesnės nei įprasta rizikos sąlygomis, susirgę turi gydytis savo lėšomis. Sveikatos valdininkai dėl to nesijaudina.

"Jei pradėsime dalyti kompensacijas, valstybę nuvarysime į bankrotą", - LŽ pareiškė sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas.

Liga guldo ir medikus

LŽ kalbinta Medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė tikino, kad gydytojai dar vasaros pabaigoje prašė SAM padidinti gydytojų etatų skaičių gydymo įstaigose, nes jau tuo metu žinojo, jog gripo epidemijos nepavyks išvengti. Tačiau niekas į tai nereagavo. Daugėjant susirgimų gripu vienam medikui per dieną tenka priimti apie 60 pacientų. Persidirbantys gydytojai, A. Kavaliauskaitės teigimu, savaitgalius skiria tik miegui.

"Žmogaus imunitetas silpsta nuo pervargimo. Neabejoju, kad sirgs didžioji dalis medikų. Ligos atveju jie tampa paprasčiausiais pacientais - už gydymą moka patys", - pažymėjo profsąjungos pirmininkė. Sostinės Karoliniškių poliklinikoje, kurioje dirba A. Kavaliauskaitė, šiuo metu serga 6 iš 30 gydytojų.

Medikė piktinosi, kad gydytojams nemokama už viršvalandžius. "Ministerija žadėjo spręsti šią problemą, bet kol kas niekas nepadaryta", - sakė A. Kavaliauskaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad sveikatai pavojingomis sąlygomis dirbantys medikai nėra tinkamai aprūpinti apsaugos priemonėmis. Pavyzdžiui, veido kaukė, kurią reikia keisti kas dvi valandas, medikui duodama naudoti dviem savaitėms. "Ministerijos pozicija tokia: gelbėkite žmones, o mes jus panaudosime ir išmesime. Kilo gaisras, mums tenka jį gesinti", - pareiškė A. Kavaliauskaitė.

Dirba už dyką

Ramindami dėl gripo epidemijos supanikavusius gyventojus SAM vadovai tikino, esą gydytojų nepritrūks. Paprašyta medikų rezidentų pagalbos. Pasak A. Kavaliauskaitės, kaip tik šių pagalbininkų padėtis blogiausia - jauni žmonės imlesni pandeminiam virusui, todėl dirbdami su ligoniais labiau rizikuoja. Tačiau už tokį pasiaukojimą rezidentai veikiausiai negaus nė cento.

"Mokėti jiems niekas nesiruošia. Jie nėra apdrausti. Kas atlygins žalą, jei po pandeminio gripo komplikacijų jie taps neįgalūs? Viskas įvyko paprastai: medicinos universitetų rektoriai susitarė su ministru ir rezidentus pasiuntė kaip kariuomenę kautis su gripu.

Atsisakyti jie negali, nes nukentės mokslai. Medikų viršūnėse netrūksta arogancijos, nevykdai įsakymų - gali atsisveikinti su universitetu", - kalbėjo A. Kavaliauskaitė.

Ne laikas dejuoti

SAM vadovai nežino, ką darytų, jei sunegaluotų dauguma gydytojų. "Aš turiu galiojančią licenciją, pasitelksiu studentus ir dirbsiu. Problemos čia nematau. Ką dabar turėčiau daryti? Paguosti, kad pavargome? Pailsėsime savaitgalį ir toliau dirbsime. Neturiu argumentų.

Jeigu bus poreikis, pakviesime į pensiją išėjusius medikus, turinčius licencijas. Dabar gydytojams ne laikas dejuoti, kad pavargo. Tai labai neetiška. Patinka ar nepatinka - reikia dirbti. Pandemija pasitaiko retai, tad medikams teks pakentėti", - LŽ sakė viceministras A. Skikas. SAM neketina svarstyti galimybės užmokėti už sunegalavusio mediko gydymą.

Atostogauti nevalia

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas jau yra parengęs raštą, kuriuo gydymo įstaigų vadovus įpareigos neleisti medikų nemokamų ar mokamų atostogų. Pasiteiravus, ar už darbą bus sumokėta rezidentams, viceministras A. Skikas tikino, kad ši problema bus išspręsta vėliau.

Medikams, kurie skundžiasi neturintys paprasčiausių apsaugos priemonių, A. Skikas pasiūlė kreiptis į gydymo įstaigos vadovus, šie privalo aprūpinti darbuotojus. "Kompensuoti už viršvalandžius taip pat turi darbdavys", - tikino viceministras.

Pareigūnų netrūksta

Baiminamasi, kad dėl gripo epidemijos gali sutrikti visuomenės saugumu besirūpinančių tarnybų darbas. Tačiau situacija jose bent jau kol kas valdoma. Policininkų, ugniagesių atstovai tikina, kad šie su darbu susidoroja. Tačiau tikslių duomenų, kiek statutinių pareigūnų šiuo metu serga gripu, nėra.

Vidaus reikalų ministro nurodymu vakar, atlikus apklausą telefonu, nustatyta, kad Vilniaus patrulių, kurių pagalba gyventojams turi būti itin operatyvi, rinktinėje serga vos keletas pirminės grandies pareigūnų.

"Kol šalyje toks ligos protrūkis, atsisakėme visų mokymų. Gal todėl ir pavyko apsisaugoti", - LŽ sakė rinktinės vadas Algimantas Minkauskas. Kaune iš 260 patrulių serga 12, Trakuose iš maždaug 100 darbuotojų komisariate sunegalavo tik 5.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovas Kęstutis Lančinskas LŽ teigė, kad šiuo metu sergamumo lygis yra šiek tiek aukštesnis negu vidutinis. Jis patikino, kad susidarius kritinei situacijai vadovaujamasi tam tikrais planais - pertvarkomi pareigūnų darbo grafikai, žmonės iš vienų padalinių keliami į kitus.

Nupirko kaukių

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) tikslių duomenų apie sergančius ugniagesius vakar pateikti negalėjo. Esą niekas dar nesiskundė, kad trūksta darbuotojų.

Savaitės pradžios duomenimis, Muitinės departamente nedarbingumo lapelius turėjo 71 pareigūnas, iš jų 38 dirbantys postuose. Užsikrėsti labiausiai rizikuoja tie pareigūnai, kuriems tenka nuolat būti žmonių susibūrimo vietose.

Sveikatos priežiūros centro prie Vidaus reikalų ministerijos viršininkas Andrejus Stalauskas LŽ sakė, kad itin pažeidžiami yra policijos patruliai bei pasieniečiai.

Policijos departamentas pirmadienį nupirko 50 tūkst. kaukių, jos jau išdalytos pareigūnams apskrityse. Kaukės dalijamos ir specializuotoms policijos įstaigoms, pavyzdžiui, Lietuvos kriminalinės policijos biurui.

Pasak A. Stalausko, dėvėti kaukes nėra privaloma, tik rekomenduojama. Pasieniečiams padaryta išimtis - duotas specialus nurodymas didesnės nei įprasta rizikos zonose - Kybartų, Kenos ir Vilniaus geležinkelio stotyse - dirbti tik su kaukėmis.

LRT

NEC sukūrė mobiliąją DNR laboratoriją

NEC sukūrė mobiliąją DNR laboratoriją

NEC sukurta naujoji DNR laboratorija yra ne tik mobili, bet ir technologiškai tobulesnė nei įprastinės versijos. Pilnas DNR testų komplektas atliekamas per maždaug 25 minutes, tuo tarpu tipinėje DNR laboratorijoje tam prireiktu ištisos dienos....


Vedėte trečią kartą? Tai – mirties nuosprendis

Vedėte trečią kartą? Tai – mirties nuosprendis

Sakoma, kad vedybos – naudinga sveikatai. Tačiau mokslininkai teigia, kad trečios vedybos gali jus greičiau nuvaryti į kapus. Mokslininkai nustatė, kad tie, kurie tuokiasi tris ar daugiau kartų, tris kartus labiau rizikuoja greičiau mirti....


Kaip susidoroti su radikulitu?

Kaip susidoroti su radikulitu?

"Kokių liaudiškų priemonių yra radikulitui gydyti?" Žolininkė provizorė-farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė: - Galiu pasakyti vieną liaudišką receptą, kurį esu išgirdusi iš šviesios atminties kalvio Stonkaus. Jums reikės stiklinės...


Šeštoji pandeminio gripo auka - kaunietis (papildyta)

Kaune lapkričio pabaigoje namuose rastas negyvas vyras mirė nuo vadinamojo kiaulių gripo. Tai atlikę teismo medicinos ekspertizę nustatė specialistai. Tai jau šeštoji pandeminio gripo auka Lietuvoje. Sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį...


Singapūre įteisinta mokama organų donorystė

Singapūre įteisinta mokama organų donorystė

Singapūre įteisinta mokama organų donorystė. Parlamentas nusprendė, kad organų donorams ateityje galės būti mokamas atlygis. Prieš tai šalyje vyko prieštaringi debatai šia tema. Naujo įstatymo priešininkai baiminasi, kad jis sukels organų donorų...


Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo - tik 10. Asociacija...


Kokia depresijos prasmė?

Kokia depresijos prasmė?

Mokslininkai vis dar laužo galvą, kodėl pasaulyje taip sparčiai daugėja sergančių depresija. Šią mįslę bando įminti ir evoliucijos psichologai. Jų išvada: depresija gali būti naudinga, nes padeda mums atsisakyti nepasiekiamų tikslų. Nors...


Papildomas tyrimas pacientui užtikrina ramybę

Papildomas tyrimas pacientui užtikrina ramybę

Anksčiau trisdešimtmečiui diagnozuota tarpslankstelinio disko išvarža būdavo retenybė, dabar nebestebina, kai ši liga nustatoma gerokai jaunesniems. Daugėja ir jaunėja Klaipėdos jūrininkų ligoninės Neurologijos skyriuje maždaug trečdaliui gydomų...


Kovoje su bloga nuotaika – šviesa ir mankšta

Psichinės sveikatos specialistai sako, kad tamsiuoju metų laiku padaugėja žmonių, kurie jaučiasi mieguisti ir aptingę. Tik keliems procentams jų galima diagnozuoti tikrąją sezoninę depresiją. Visiems kitiems apatijos apimtiems žmonėms...


Naujos smegenų ląstelės formuojasi netgi senyvame amžiuje

Gimus žmogui, smegenys praranda daug jas sudarančių nervinių ląstelių, ir šis procesas tęsiasi visą gyvenimą. Tačiau išlieka tam tikros ląstelės, kurios gali dalintis į naujas ląsteles netgi senyvo amžiaus organizme. Tiesa, kol kas jos tiriamos...


Kad Jūsų kojos būtų sveikos!

Kad Jūsų kojos būtų sveikos!

Įvairių Europos šalių autorių duomenimis, įvairios kojų venų ligos pasireiškia 24–58 proc. moterų ir 12–46 proc. vyrų. Pagal statistiką, bėdų su venomis turi net 30 proc. sėdimą darbą dirbančių žmonių. Stebima, kad sergamumo kojų venų...


Motinos dukroms yra griežtesnės nei sūnums

Remiantis Didžiosios Britanijos mokslininkų atlikto tyrimo rezultatais, motinos dukroms yra kritiškesnės ir mažiau atlaidžios nei sūnums, rašo šalies dienraštis "The Herald Sun". 2500 motinų apklausos rezultatai parodė, kad jos dukroms...


Pavesta atlikti auditą nekokybišką kraują tiekusiame centre

Pavesta atlikti auditą nekokybišką kraują tiekusiame centre ir jį gavusioje ligoninėje, kuris kaltinamas Vilniaus universitetinei ligoninei patiekęs netinkamos kokybės kraujo siuntą. Tokius pat patikrinimus pavesta atlikti ir šioje gydymo...


Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Technika turi hipnozinį poveikį mums. Kuo sudėtingesnis gyvenimas, tuo sunkiau būti laimingam. Technika mūsų gyvenimą padarė patogesnį, bet taip pat atnešė ir daugelį psichologinių problemų, kurių nežinojo mūsų protėviai.Daugelis psichologinių...


Neišnešiotą kūdikį medikai šildė sumuštinių maišelyje

Lexi Lacey gimė 14 savaičių anksčiau ir svėrė vos 400 gramų. Įprastais būdais medikai tokio mažo kūdikio negalėjo sušildyti, tad panaudojo sumuštinių maišelį, kurį rado ligoninės valgykloje. Kaip praneša sun.co.uk, Mite Lexi Lacey galimybės...


Algimantas Čekuolis: kaip išvaikyti žiemos depresiją?

Jeigu rytą išvystate juodą tamsą už langų, o širdyje ne ką šviesiau, nesinori nei kur eiti, nei ką nors daryti, o ir vakaras nieko gera nežada, vadinasi, esate vienas iš kelių dešimčių milijonų šiaurės europiečių, tarp kurių ypač tiršta lietuvių,...


Įkandus gyvatei nejudinkite galūnės

Ką reikia daryti įkandus gyvatei? Kaip šalia esantieji gali padėti nukentėjusiam žmogui? Gydytojas toksikologas Tomas Vilius Kajokas teigia, kad Lietuvoje yra vienintelė nuodinga gyvatė - paprastoji angis. Įkandimų nuolatos pasitaiko, bet jau...


Kokias moteris veda vyrai?

Tyrėjų tvirtinimu, viskas priklauso nuo moters išvaizdos. Specialistai palygino besirengiančių susituokti porų išvaizdos duomenis ir išsiaiškino, kad iš esmės vyrams labiau patinka patrauklesnės moterys nei jie patys. Kaip rašo "News of the...


E. coli protrūkio paslaptis gilėja

Pražūtingos, 12 šalių paplitusios ir 19 žmonių pražudžiusios E. coli bakterijos protrūkis gali būti susijęs su geguže Hamburge vykusiu festivaliu. Pareigūnams toliau ieškant pavojingos žarnyno infekcijos šaltinio, Vokietijos nacionalinio ligų...


Magnetinis rezonansas Klaipėdoje

Magnetinis rezonansas Klaipėdoje

Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kas yra magnetinis rezonansas? Magnetinio rezonanso tomografija (MRT), taip pat žinoma kaip branduolio magnetinio rezonanso tomografija, yra nuskaitymo technika, skirta sukurti išsamius žmogaus kūno vaizdus....


10 auksinių Alberto Einšteino citatų

10 auksinių Alberto Einšteino citatų

Albertas Einšteinas (Albert Einstein), gimęs 1879 m. kovo 14 d., miręs 1955 m. balandžio 18 d., žinia, buvo vokiečių fizikas, suformulavęs reliatyvumo teoriją, nemažai nuveikęs kvantinės mechanikos, statistinės mechanikos ir kosmologijos srityse,...


LIGONIŲ KASOSE APTARTA KORUPCIJOS PREVENCIJA

Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) aptarta korupcijos prevencija sveikatos apsaugos sistemoje. Pranešimą apie korupciją ir korupcijos tyrimus šioje srityje perskaitė Transparency International Lietuvos skyriaus...


Skalpelį keičia lazeris

Įvairūs odos defektai efektyviai ir saugiai šalinami lazeriais. Toks gydymas turi daug privalumų, palyginti su įprastiniais chirurginiais gydymo metodais. Teigiama, kad gydymas lazeriais tikslus ir saugus, neskausmingas, minimaliai invazyvus ir...


Bakterinė žarnyno infekcija nuo pupelių daigų?

Mažiausiai 22 žmonių gyvybes nusinešusį žarnyno infekcijų, sukeliamų pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli, protrūkį Europoje galėjo sukelti užkrėstos daigintos sėklos, sekmadienį nurodė vieno Vokietijos regiono žemės ūkio ministras....


Streso metas: kaip atsilaikyti

Streso metas: kaip atsilaikyti

Stresas yra organizmą gelbėjanti gynybinė reakcija. Jis mus perspėja, kai peržengiame protingo požiūrio į gyvenimą principus. Kaip išvengti streso? Pataria specialistai. 1. Kelkite sau tik tuos tikslus, kurie atitinka realias galimybes. Šis...


Tyrimas: "G taškas" – tik mitas

Vokiečių ginekologo Ernsto Grafenbergo 1950 m. tariamai atrasta moterų erogeninė zona, pavadinta "G tašku", tėra tik moterų fantazija, tvirtina D. Britanijoje atlikto tyrimo autoriai.Apklausę daugiau nei 1 800 moterų, specialistai priėjo...


Ateities moteris: žemesnė, putlesnė, vaisingesnė

Ateityje moterys bus kiek žemesnės ir apvalesnės, turės sveikesnes širdis bei pailgės amžiaus tarpsnis, per kurį jos gali susilaukti vaikų. Tokios permainos prognozuojamos remiantis tvirčiausiais iki šiol įrodymais, kad žmogus vis dar...


Naujas tyrimas: V.Leninas mirė nuo sifilio

Rusijos revoliucionierius ir Sovietų Sąjungos kūrėjas Vladimiras Leninas mirė nuo sifilio, o ne nuo insulto, kaip buvo teigiama anksčiau, tvirtinama naujame tyrime. Žinomos britų istorikės ir knygų autorės Helen Rappaport teigimu, dokumentai,...


Flirtuoti su vyrais – beprasmiška

Vyrai beveik nekreipia dėmesio į flirtuojančią moterį. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad vyrų smegenys nesugeba priimti moterų siunčiamų signalų.Kaip rašo "News of the World", vyrai nesupranta, ką reiškia nukritusi nuo moters peties...


Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Išgirdus žodį – elektrošokas, galvoje iškyla nemalonūs vaizdai. Turbūt daugelis yra matę filmų, kai ligoninėje pacientams daro elektrošoką, bet ar kada susimastėme kas tai yra iš tiesų ir kodėl tokios procedūros yra taikomos? Pirmiausia,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9