Sausio 27d. Ketvirtadienis

Gydytojai pasijuto lyg karo lauke

Peržiūrų skaičius: 19700

Būgštaujama, kad įsisiautėjus gripo epidemijai gyventojai gali nesulaukti ne tik ugniagesių ar policijos patrulių, bet svarbiausia - medikų - pagalbos. Į kovą su liga stoję gydytojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: rizika susirgti jiems didžiausia, darbo krūvis milžiniškas, o gydytis tenka iš savo kišenės.

Kasdien su keliomis dešimtimis ligonių pastaruoju metu bendraujantys gydytojai gripu užsikrečia nuo pacientų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neturi duomenų, kiek sveikatos apsaugos darbuotojų šiuo metu serga šia liga. Nors medikai dirba didesnės nei įprasta rizikos sąlygomis, susirgę turi gydytis savo lėšomis. Sveikatos valdininkai dėl to nesijaudina.

"Jei pradėsime dalyti kompensacijas, valstybę nuvarysime į bankrotą", - LŽ pareiškė sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas.

Liga guldo ir medikus

LŽ kalbinta Medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė tikino, kad gydytojai dar vasaros pabaigoje prašė SAM padidinti gydytojų etatų skaičių gydymo įstaigose, nes jau tuo metu žinojo, jog gripo epidemijos nepavyks išvengti. Tačiau niekas į tai nereagavo. Daugėjant susirgimų gripu vienam medikui per dieną tenka priimti apie 60 pacientų. Persidirbantys gydytojai, A. Kavaliauskaitės teigimu, savaitgalius skiria tik miegui.

"Žmogaus imunitetas silpsta nuo pervargimo. Neabejoju, kad sirgs didžioji dalis medikų. Ligos atveju jie tampa paprasčiausiais pacientais - už gydymą moka patys", - pažymėjo profsąjungos pirmininkė. Sostinės Karoliniškių poliklinikoje, kurioje dirba A. Kavaliauskaitė, šiuo metu serga 6 iš 30 gydytojų.

Medikė piktinosi, kad gydytojams nemokama už viršvalandžius. "Ministerija žadėjo spręsti šią problemą, bet kol kas niekas nepadaryta", - sakė A. Kavaliauskaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad sveikatai pavojingomis sąlygomis dirbantys medikai nėra tinkamai aprūpinti apsaugos priemonėmis. Pavyzdžiui, veido kaukė, kurią reikia keisti kas dvi valandas, medikui duodama naudoti dviem savaitėms. "Ministerijos pozicija tokia: gelbėkite žmones, o mes jus panaudosime ir išmesime. Kilo gaisras, mums tenka jį gesinti", - pareiškė A. Kavaliauskaitė.

Dirba už dyką

Ramindami dėl gripo epidemijos supanikavusius gyventojus SAM vadovai tikino, esą gydytojų nepritrūks. Paprašyta medikų rezidentų pagalbos. Pasak A. Kavaliauskaitės, kaip tik šių pagalbininkų padėtis blogiausia - jauni žmonės imlesni pandeminiam virusui, todėl dirbdami su ligoniais labiau rizikuoja. Tačiau už tokį pasiaukojimą rezidentai veikiausiai negaus nė cento.

"Mokėti jiems niekas nesiruošia. Jie nėra apdrausti. Kas atlygins žalą, jei po pandeminio gripo komplikacijų jie taps neįgalūs? Viskas įvyko paprastai: medicinos universitetų rektoriai susitarė su ministru ir rezidentus pasiuntė kaip kariuomenę kautis su gripu.

Atsisakyti jie negali, nes nukentės mokslai. Medikų viršūnėse netrūksta arogancijos, nevykdai įsakymų - gali atsisveikinti su universitetu", - kalbėjo A. Kavaliauskaitė.

Ne laikas dejuoti

SAM vadovai nežino, ką darytų, jei sunegaluotų dauguma gydytojų. "Aš turiu galiojančią licenciją, pasitelksiu studentus ir dirbsiu. Problemos čia nematau. Ką dabar turėčiau daryti? Paguosti, kad pavargome? Pailsėsime savaitgalį ir toliau dirbsime. Neturiu argumentų.

Jeigu bus poreikis, pakviesime į pensiją išėjusius medikus, turinčius licencijas. Dabar gydytojams ne laikas dejuoti, kad pavargo. Tai labai neetiška. Patinka ar nepatinka - reikia dirbti. Pandemija pasitaiko retai, tad medikams teks pakentėti", - LŽ sakė viceministras A. Skikas. SAM neketina svarstyti galimybės užmokėti už sunegalavusio mediko gydymą.

Atostogauti nevalia

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas jau yra parengęs raštą, kuriuo gydymo įstaigų vadovus įpareigos neleisti medikų nemokamų ar mokamų atostogų. Pasiteiravus, ar už darbą bus sumokėta rezidentams, viceministras A. Skikas tikino, kad ši problema bus išspręsta vėliau.

Medikams, kurie skundžiasi neturintys paprasčiausių apsaugos priemonių, A. Skikas pasiūlė kreiptis į gydymo įstaigos vadovus, šie privalo aprūpinti darbuotojus. "Kompensuoti už viršvalandžius taip pat turi darbdavys", - tikino viceministras.

Pareigūnų netrūksta

Baiminamasi, kad dėl gripo epidemijos gali sutrikti visuomenės saugumu besirūpinančių tarnybų darbas. Tačiau situacija jose bent jau kol kas valdoma. Policininkų, ugniagesių atstovai tikina, kad šie su darbu susidoroja. Tačiau tikslių duomenų, kiek statutinių pareigūnų šiuo metu serga gripu, nėra.

Vidaus reikalų ministro nurodymu vakar, atlikus apklausą telefonu, nustatyta, kad Vilniaus patrulių, kurių pagalba gyventojams turi būti itin operatyvi, rinktinėje serga vos keletas pirminės grandies pareigūnų.

"Kol šalyje toks ligos protrūkis, atsisakėme visų mokymų. Gal todėl ir pavyko apsisaugoti", - LŽ sakė rinktinės vadas Algimantas Minkauskas. Kaune iš 260 patrulių serga 12, Trakuose iš maždaug 100 darbuotojų komisariate sunegalavo tik 5.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovas Kęstutis Lančinskas LŽ teigė, kad šiuo metu sergamumo lygis yra šiek tiek aukštesnis negu vidutinis. Jis patikino, kad susidarius kritinei situacijai vadovaujamasi tam tikrais planais - pertvarkomi pareigūnų darbo grafikai, žmonės iš vienų padalinių keliami į kitus.

Nupirko kaukių

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) tikslių duomenų apie sergančius ugniagesius vakar pateikti negalėjo. Esą niekas dar nesiskundė, kad trūksta darbuotojų.

Savaitės pradžios duomenimis, Muitinės departamente nedarbingumo lapelius turėjo 71 pareigūnas, iš jų 38 dirbantys postuose. Užsikrėsti labiausiai rizikuoja tie pareigūnai, kuriems tenka nuolat būti žmonių susibūrimo vietose.

Sveikatos priežiūros centro prie Vidaus reikalų ministerijos viršininkas Andrejus Stalauskas LŽ sakė, kad itin pažeidžiami yra policijos patruliai bei pasieniečiai.

Policijos departamentas pirmadienį nupirko 50 tūkst. kaukių, jos jau išdalytos pareigūnams apskrityse. Kaukės dalijamos ir specializuotoms policijos įstaigoms, pavyzdžiui, Lietuvos kriminalinės policijos biurui.

Pasak A. Stalausko, dėvėti kaukes nėra privaloma, tik rekomenduojama. Pasieniečiams padaryta išimtis - duotas specialus nurodymas didesnės nei įprasta rizikos zonose - Kybartų, Kenos ir Vilniaus geležinkelio stotyse - dirbti tik su kaukėmis.

LRT


Žemesnis IQ siejamas su savižudybės rizika

Švedijoje atliktas didelės apimties tyrimas liudija, kad jaunuoliai, kurių intelekto koeficientas (IQ) vidutiniškai yra žemesnis, nei jų bendraamžių, susiduria su didesne savižudybės vyresniame amžiuje rizika. Tokią išvadą mokslininkai priėjo...


Ar galima nusipirkti svajonių figūrą?

Kova su kilogramais tampa vis didesnės visuomenės dalies kasdienybe. Vieni vargsta su keliasdešimties kilogramų našta, kiti svajoja atsikratyti tų nelemtų penkių, skiriančių nuo jaunystėje dėvėtos suknelės. Lieknėjimo receptas iš pažiūros be galo...


Lediniai žvilgsniai priverčia norėti šilumos

Lediniai žvilgsniai priverčia norėti šilumos

Yra žmonių, kurie sušildo, ir yra tokių, kurie į kambarį įneša speigą. Ir nors termometras šio temperatūros pokyčio neparodo, žmonės jį labai smarkiai jaučia - naujas tyrimas rodo, kad socialinis šaltis - toks šaltas, kad tie, į kuriuos jis...


Iš nuobodulio tikrai galima mirti, rodo tyrimas

Iš nuobodulio tikrai galima mirti, teigia mokslininkai. Jie nustatė, kad ypač nuobodžiai gyvenantys žmonės du kartus dažniau miršta jauni. Žmonės, kurie skundžiasi nuobodžiu gyvenimu, du kartus labiau rizikuoja mirti nuo širdies ligų ar insulto...


Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Rūkantiems vyrams reguliarus kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto tikimybę, teigia švedų mokslininkai. "Kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto riziką, kadangi šie gėrimai turi antioksidantinių savybių", žurnale...


Kardiologai rekomenduoja lietuviams aspiriną vartoti dažniau

Nors Lietuvoje daugiausia gyventojų miršta nuo kraujotakos sistemos ligų, jų profilaktikai pacientams rekomenduojama nepakankamai vaistų. Didžiausios šalyje tyrimų bendrovės "TNS Gallup" atlikto tyrimo metu apklausus 373 kardiologus ir...


Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Vienas chirurgas Prancūzijoje per klaidą amputavo moteriai sveiką krūtį. Užuot nupjovęs piktybinio auglio apimtą kairiąją krūtį, jis pacientei nurėžė dešiniąją. Galiausiai moteris liko be abiejų krūtų, rašo dienraštis "Le Progres"....


Bloga nuotaika gali pagerinti atmintį

Bloga nuotaika kai kuriais atžvilgiais gali būti naudinga, tvirtina vienas Australijos mokslininkas, kuris nustatė, jog negatyvūs jausmai mažina patiklumą, padeda objektyviau vertinti kitus, taip pat stiprina atmintį.Naujojo Pietų Velso...


JAV mokslininkai sukūrė trintuko dydžio žmogaus plautį

JAV mokslininkai sėkmingai implantavo laboratorijoje išaugintas ląsteles į žiurkių plaučius ir sukūrę prietaisą, kuris imituoja žmogaus plautį. Jeilio universiteto mokslininkams, laboratorijoje išaugintas ląsteles persodinus žiurkėms, pirmą kartą...


Vitaminai ir mineralai gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Žurnale "Cancer Causes and Control" paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad karotenoidai, niacinas (vitaminas B5), tiaminas (vitaminas B1) ir vitaminas D vyresniems žmonėms gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu. Mokslininkai nurodo,...


Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Ieškantys vidpadžių į batus turėtų pasižvalgyti po silikoninių įdėklų asortimentą. Šie vidpadžiai sparčiai pelno simpatijas dėl nešiotojui suteikiamo komforto ir pavydėtino funkcionalumo. Gelinių padukų nešiotojai džiaugiasi tolygiai...


Medikai pakraupę nuo ministro užmačių

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) atstovai šiandien mėgins sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui įrodyti, kad sumanyta šalies ligoninių pertvarka atsisuks ne tik prieš medikus, bet ir prieš jų pagalbos laukiančius pacientus....


Validolis – ne vaistas, o maisto papildas

Ilgą laiką validolis vartotas esant širdies veiklos sutrikimams. Ypač jo dažnai griebiasi vyresnio amžiau žmonės. Tačiau gydytojai jo nelaiko vaistu, nes nėra įrodyta, kad jis padėtų sergant kokia nors liga. Valstybinė visuomenės sveikatos...


Gediminas Navaitis. Internetinės pažintys

Apie internetines pažintis, jų privalumus, trūkumus ir pagrindines sėkmingos internetinės draugystės taisykles kalbiname psichologą dr. Gediminą Navaitį.Kokių pažinčių dažniausiai žmonės ieško internete? Vaikino/merginos, ar tiesiog draugų? Kokie...


Seksualumą atspindi mėgstamas skaičius

Gal ir ne visi žino, kad iš skaičiaus-talismano galima atspėti žmogaus seksualinius pomėgius. O jei neturite skaičiaus-talismano, tada tiesiog iš mėgstamo skaičiaus. O jei jūsų mėgstamas skaičius - dviženklis ar net triženklis, tai norint suprasti...


Seksas augina smegenis

Seksas augina smegenis

Mokslininkai, ištyrę žiurkes, priėjo prie išvados, kad seksas augina smegenis. Beje, seksualiai aktyvūs graužikai mažiau nerimauja. Žinoma, kad nemalonūs ir neigiami pojūčiai slopina suaugusių žmonių smegenų ląstelių dauginimąsi, todėl Prinstono...


Pacientų padėkas medikams įteiks Alma Adamkienė

Pirmadienį, 15 val., istorinėje Prezidentūroje Kaune rengiamas Lietuvos gydytojų sąjungos, LNK laidos "Sveikatos ABC" bei Sveikatos apsaugos ministerijos renginys "Padėka medikui". Tapęs tradiciniu renginys kasmet sulaukia vis...


Pas medikus – kliūčių ruožu

Pas medikus – kliūčių ruožu

Į eilę – ankstų rytą Prie Klaipėdos universitetinės ligoninės Ambulatorinio-konsultacinio skyriaus vakar gerokai prieš įstaigos atidarymą nusidriekė didelė eilė. Pirmieji pacientai į eilę atsistojo dar prieš septynias. Po valandos eilė jau...


Rugsėjo 12-oji – Pasaulinė Pirmosios pagalbos diena

Viso pasaulio nacionalinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo pusmėnulio draugijos jau nuo 2000 metų žymi Pasaulinę Pirmosios pagalbos dieną. Šiais metais minėtinos dienos devizas – "Pirmosios pagalbos suteikimas nukentėjusiajam –...


Ar buvę mylimieji gali būti draugais?

Dauguma santykių baigiasi atsisveikinant visam laikui. Su buvusiu mylimuoju jus sieja bendri prisiminimai, kurių nėra lengva atsikratyti. Jums skaudu prisiminti, kaip kartu juokėtės ir verkėte, leidote laiką, kūrėte planus. Prieš išsiskirdamos...


Gydytojai reikalaus Vyriausybės įsipareigoti kelti atlyginimus

Kitą savaitę sveikatos sistemos pertvarka nepatenkinta Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) žada Vyriausybės reikalauti įsipareigoti, jog pagerėjus ekonominei situacijai, medikų atlyginimai būtų keliami. Vyriausybei neįvykdžius medikų profesinės...


Norite būti laimingi? Galvokite greitai

Pasitaikė prasta diena? Nebandykite priverstinai mąstyti apie gerus dalykus - paprasčiausiai galvokite greitai. Naujas mokslininkų tyrimas rodo, jog paspartintas galvojimo procesas gali pagerinti žmogaus nuotaiką. Princeton ir Harvard universitetų...


Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje iki šios dienos mirė 23 žmonės. Paskutinio iš jų gyvybę ši liga pasiglemžė ketvirtadienį. Kaip BNS patvirtino Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) vadovas Vytautas Bakasėnas, ketvirtadienį...


Ligonių kasa nupirko 100 tūkst. dozių sezoninio gripo vakcinos

Valstybinė ligonių kasa (VLK) centralizuotai nupirko 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių.Šiemet sezoninės gripo vakcinos nupirkta 40 tūkst. dozių mažiau nei pernai, todėl sutartyje su vaistų tiekėjais numatyta, kad prireikus į Lietuvą bus...


UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria tik maždaug 7 minutes dėmesio, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Tokius šokiruojančius tyrimų rezultatus Florencijoje (Italija) vykusioje konferencijoje "Vaiko...


7 keisti dalykai, kuriuos vyrai daro po sekso

Pasimylėjote. Jūsų partneris nenori apsikabinti, bėga praustis, užmiega, o gal strimgalviais lekia į virtuvę valgyti sumuštinio? Šiuos poelgius galima toleruoti. Tačiau kartais vyrai iškrečia ir kvailysčių. Portalas glamour.com pateikia 7 vyrų...


Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Didžiosios Britanijos mokslininkai išaugino genetiškai modifikuotas vištas, dedančias vaistams nuo vėžio kurti naudojamų proteinų prisotintus kiaušinius. Šį novatorišką projektą pristatė tas pats tyrimų centras, kuriame buvo klonuota avelė Dolly,...


Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Šiame straipsnyje aptarsime dalį iš neitikėtino populiarumo sulaukusių grožio terapijos technologijų – tai impulsinės mikrosrovės, deimantinė mikrodermabrazija ir krioterapija. Mikrosrovių terapija – tai gydymas elektra. Mikrosrovių...


Taupančios poliklinikos ir ligoninės už dyką nebevalo ir pūlių

Savo pinigus skrupulingai skaičiuojančios ir taupančios poliklinikos ir ligoninės pacientą paverčia atpirkimo ožiu, kuriam belieka tik bejėgiškai stebėti, kaip jam nuleidžia kraują. Taip teigia panevėžietė Ilonai (redakcijai vardas ir pavardė...


Šventojoje rinksis sergantysi Parkinsono liga

Rugsėjo 4-6 dienomis, Šventojoje, sveikatos centre "Energetikas" vyks kasmetinė Lietuvos Parkinsono ligos draugijos organizuojama patirties mokykla. Jos metu draugijos nariai dalinsis patirtimi, mankštinsis ir sveikatos centro...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9