Sausio 27d. Trečiadienis

Gripo pandemija: ar sulauksime vakcinos

Peržiūrų skaičius: 19128

Turtingosios pasaulio šalys paskelbė būsimąja pandemine vakcina nuo vadinamojo kiaulių gripo skiepysiančios nuo 30 iki 100 proc. gyventojų. Lietuva kol kas neturi išankstinių sutarčių dėl tiekimo. Mes laikomės nuomonės: pažiūrėsime, kas bus rudenį.

Artimiausiomis savaitėmis Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tikisi gauti Finansų ministerijos atsakymą dėl 5 mln. litų skyrimo antivirusiniams vaistams ar priešpandeminei vakcinai įsigyti. Ja skiepyti numatoma tik didžiausios rizikos žmonių grupes. Žadama elgtis atsižvelgiant į situaciją: vienaip, jei rudenį nekils nauja pandemijos banga ar žmonės sirgs nesunkiai, kitaip - jei liga įsisiautės. Anot sveikatos apsaugos viceministro Artūro Skiko, ministerija jaučia farmacijos kompanijų spaudimą dėl išankstinio apsirūpinimo dideliais medikamentų ar skiepų kiekiais. Tačiau A.Skikas įsitikinęs, kad įsipareigoti dėl to, ko dar nėra, neverta. Juk vakcina tebekuriama, nėra žinomas galimas šalutinis jos poveikis.

Laukiama rudeniop

Oficialiai skelbiami bent keturi galimi vakcinos gamintojai - kompanijos "Baxter", "GlaxoSmithKline", "Sanofi" ir "Novartis". Rusai bei kinai taip pat netoli šio tikslo. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) tikisi, kad pirmoji vakcina pasirodys rugsėjo pabaigoje arba spalį. Tačiau R.Skikas įsitikinęs, kad minėti terminai pernelyg ankstyvi, esą skiepai nuo pandemijos geriausiu atveju pasirodys tik lapkritį. Iš PSO seminaro pandeminės gripo vakcinos klausimais neseniai grįžusi SAM Visuomenės sveikatos strategijos skyriaus specialistė Loreta Ašoklienė pasakojo, jog tebekuriant vakciną paraleliai vykdomos jos registravimo procedūros, kad skiepus būtų galima kuo greičiau pristatyti žmonėms. Gal naujoji vakcina būtų pasirodžiusi ir greičiau, tačiau situaciją sunkino tai, kad tuo pačiu metu farmacijos kompanijos gamino ir vakciną nuo sezoninio gripo, tad jų pajėgumas buvo ribotas. Įprastai vakcinai pagaminti reikia 4-6 mėnesių, tačiau pandemijos atveju kyla papildomų sunkumų, nes kalbama apie visai naują virusą.

Poveikis nežinomas

Nors skiepai dar nesukurti, jau sklinda abejonių dėl jų šalutinio poveikio. "Visi skiepai gali turėti nepageidaujamų reakcijų, ne išimtis ir skiepai nuo įprasto gripo. Tikimasi, kad pandeminio gripo vakcinos šalutinis poveikis nebus didesnis nei sezoninio gripo vakcinos. Kol kas gamintojai nėra pateikę oficialios informacijos šiuo klausimu. Tai paaiškės, kai skiepai bus registruojami", - sakė L.Ašoklienė.

Žinomo infektologo, prof. Alvydo Laiškonio teigimu, šiuo metu yra dvi nuomonės: vieni pasisako už tai, kad pagaminta vakcina būtų kuo greičiau skiepijama, nes tai esą labai skubu, kiti priešinasi teigdami, kad naujieji skiepai turi būti kliniškai išbandyti dėl galimo šalutinio poveikio. Tai svarbu ir pačioms farmacijos kompanijoms - kad nepasklistų žinia apie nemalonumus ir žmonės nepradėtų masiškai atsisakyti skiepytis. A.Laiškonis prisiminė kelerių metų senumo istoriją, kai buvo paskelbta, kad Izraelyje nuo gripo mirė keli žmonės, skiepijęsi nuo šios ligos. Nors vėliau išsiaiškinta, kad mirtis ištiko ne nuo gripo ir ankstesnė informacija buvo paneigta, padarytos žalos nebebuvo galima atitaisyti.

Kam skirs pirmiausia

Šiuo metu daug diskutuojama, kam pirmiausia turi būti skiriama naujoji vakcina. Įvertinus darbo krūvį ir riziką, teksiančią sveikatos sektoriui, PSO, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras ir Europos Komisija rekomendavo visų pirma paskiepyti medikus. Kitos prioritetinės grupės yra lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, nėščiosios, sveiki vaikai, sveiki suaugusieji. Šių grupių eiliškumą šalys gali keisti atsižvelgdamos į aplinkybes. Pasak L.Ašoklienės, Lietuvoje taip pat diskutuojama dėl prioritetų eiliškumo, galutinio sprendimo kol kas nėra, tačiau, žinoma, bus atsižvelgta į PSO ir europines rekomendacijas.

Skiepys nuo dviejų gripo rūšių

Prognozuojama antroji pandemijos banga siejama su atkeliaujančiu į šiaurės pusrutulį įprasto gripo sezonu. "PSO pataria tęsti vakcinaciją nuo sezoninio gripo. Tačiau konkrečių rekomendacijų dėl abiejų vakcinų skyrimo kartu nėra pateikta. Aišku tik tiek, kad pakanka vienos sezoninio gripo vakcinos dozės, o pandeminę reikėtų skiepyti du kartus. Imunitetas paprastai susidaro per 2-3 savaites. Skaičiavimų, kiek truktų apsauga nuo naujojo gripo, nėra, tačiau, atsižvelgiant į sezoninio gripo patirtį, manoma, kad ji būtų panašios trukmės.

Verčiau palauks

Pandeminio gripo vakcinos pirmiausia gaus šalys, sudariusios išankstines sutartis su gamintojais. Yra valstybių, kurios numačiusios įsigyti vakcinos visiems šalies gyventojams - tai Didžioji Britanija, JAV, Šveicarija. PSO rekomenduoja skiepyti 30 proc. gyventojų - tiek žmonių numačiusios skiepyti Vokietija, Prancūzija. Žiniasklaidoje skelbiami duomenys, kad vien tik iš JAV už naująją vakciną farmacininkai gaus 1-1,5 mlrd. dolerių, beveik milijardą dolerių išleis Prancūzija, 588 mln. - Vokietija, Kinija vakcinai kurti skirs apie 725 mln. dolerių. Lietuva lig šiol neturi išankstinių sutarčių su vakcinos tiekėjais, nors šis klausimas, anot L.Ašoklienės, keliamas jau labai seniai. "Viską lemia finansinės galimybės", - aiškina specialistė. Jos teigimu, išankstinių sutarčių neturi ir panašioje ekonominėje situacijoje esančios Latvija, Estija, Lenkija.
Anot R.Skiko, vakcinos labiau ir reikia tokioms šalims kaip Didžioji Britanija, kur pastebimas didelis sergamumas naujuoju gripu. Lietuvoje jis kol kas nedidelis, žmonės perserga lengvos formos liga, todėl ir toliau bus sekama situacija, o planuojant apsaugą nuo pandemijos bus elgiamasi pagal aplinkybes. "Taip, turtingosios šalys gali iš anksto susitarti dėl vakcinos tiekimo. Bet nuo ko jos skiepys, jei jau girdime, kad gripo virusas kinta, be to, nėra duomenų apie šalutinį vakcinos poveikį? Pavasarį, norint įstoti į eilę jai gauti, reikėjo iš anksto įsipareigoti dėl jos pirkimo bei sumokėti dideles pinigų sumas. Tačiau reikalavimas iš anksto susimokėti už tai, ko dar nėra, mums nebuvo priimtinas. Dabar jo nebeliko. Lietuva jau pareiškė, kad norės įsigyti vakcinos, ir, manau, to pakanka", - sakė viceministras.

Reikalai pajudės

Procedūros, susijusios su išankstinių sutarčių sudarymu, pajudėtų, jei Finansų ministerija skirtų prašomas lėšas. L.Ašoklienė pasakojo, kad pinigų vakcinai įsigyti prašoma ne tik šiems, bet ir kitiems metams.

Apskaičiuota, kad skiepų užtektų maždaug 10 proc. gyventojų. Pandeminė vakcina būtų skirta prioritetinėms rizikos grupėms. Šiemet, kaip ir kasmet, bus nemokamai skiepijama ir nuo sezoninio gripo - ši teisė priklauso vyresniems kaip 65 metų žmonėms bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Be to, vėl siūloma nemokamai skiepyti medikus, nes jų rizika susirgti yra didelė. Planuojama įsigyti apie 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių - panašų kiekį kaip ir pernai.

Netiki skiepų būtinybe

Prof. A.Laiškonio manymu, 5 mln. litų, prašomi pandeminei vakcinai įsigyti, yra labai mažai, o situacija, kad Lietuva lig šiol neturi išankstinių jos tiekimo sutarčių, vertintina neigiamai. "Pirmiausia vakcina bus aprūpintos sutartis sudariusios šalys, o kitoms atiteks, kas liks, - jei liks. PSO, sukaupusi pandeminės vakcinos rezervą, mūsų neišgelbės, nes prireikus ją skirs Afrikos bei Azijos šalims, kurios neturi jokių finansinių galimybių jos įsigyti", - teigė A.Laiškonis. Jo įsitikinimu, nors kol kas serga nedaug žmonių ir ligos eiga nėra sunki, tai nereiškia, kad skiepai nereikalingi. Medikas prisiminė 1968-aisiais siautusią gripo pandemiją, kai per dieną medikai sulaukdavo net po 60-100 pacientų iškvietimų. Tačiau tuomet nebuvo vakcinos. "Jei ją turėsime dabar, įstengsime apsaugoti žmones. Skiepų nauda pagrįsta ir ekonomiškai: profilaktinis vieno asmens skiepijimas nuo gripo kainuoja 20-30 litų, o komplikuotos ligos gydymas atsieina kelis šimtus", - sakė A.Laiškonis. Jo teigimu, norint apsisaugoti nuo pandeminio gripo pasekmių, žmonėms, ypač vyresnio amžiaus bei turintiems gretutinių ligų, praverstų skiepytis nuo plaučių uždegimo, - dažniausiai mirštama nuo šios gripo komplikacijos.

"Specialistai stengiasi įrodyti politikams, kad skiepai yra būtini, bet jie tuo netiki. Tačiau šventu vandeniu nuo gripo nepaskiepysi. Pandemija gali paliesti kiekvieną, o kai taip atsitiks, vėl bus kalti medikai. Taip, šalyje - ekonominė krizė, tačiau niekur pasaulyje netaupoma sveikatos sąskaita", - teigė infektologas.

Bernardinai


"Biologinis laikrodis" gali lemti geresnę sveikatą ir ilgesnį gyvenimą

Naujas tyrimas leidžia manyti, kad jei jums nuolat nepavyksta gerai išsimiegoti naktį, dėl to gali sumažėti sugebėjimas valdyti stresą, tai gali turėti poveikį jūsų sveikatai, sukelti judėjimo sutrikimus ir padidinti neurologinių ląstelių nykimą,...


ŠMM: pamokas dėl gripo gali nutraukti sveikatos centrai ir pačios mokyklos

Pamokas mokyklose dėl gripo gali nutraukti visuomenės sveikatos centrai. Tokį sprendimą gali priimti ir pati mokykla, jei savivaldybė savo teritorijoje yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Tokią informaciją ketvirtadienį paskelbė Švietimo ir...


Turguje – vaistai

Kauno turgaus prekeivė iš po skverno prekiavo vaistais ir maisto papildais. Pareigūnams prireikė dviejų dienų vien preparatų pavadinimams surašyti. Kauno Aleksoto turgavietėje 46 metų Dana B. prekiavo kontrabandininkų atgabentais vaistais iš...


Vaistų kainų reguliavimo klausimas atidėtas dar savaitei

Vyriausybė antrą kartą savaitei atideda nevienareikšmiškai vertinamos iniciatyvos reguliuoti vaistų kainas svarstymą. Premjeras Andrius Kubilius nutarė, kad Farmacijos įstatymo pakeitimai gali palaukti sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko,...


Medikai: vyrai vargiai gali vadintis stipriąja lytimi

Vyrai labai menkai rūpinasi savo sveikata, bijo kreiptis į gydytojus ir dėl to miršta vis jaunesni, tvirtina gydytojai. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys tvirtino, kad dabartinis vyrų statistinis sergamumas...


50 priežasčių, kodėl moterys mylisi

Kas dažniausiai skatina moteris turėti intymių ryšių? Tai pamėgino išsiaiškinti Techaso universiteto (JAV) psichologijos profesorė Cindy Meston ir jos kolega Davidas Bassas. Jie atliko įvairių tautybių, nuo 17 iki 52 metų moterų apklausą, kurioms...


Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Alerginės ligos vadinamos XXI amžiaus epidemija. Šiandien Europoje jau kas trečiam vaikui maistas, gyvūnai, dulkių erkutės ar augalai sukelia įvairias alergines reakcijas. Gydytojai prognozuoja, kad 2015 m. alergiškas bus kas antras europietis....


Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kodėl juokas yra užkrečiantis. Nauji tyrimai leidžia bent iš dalies paaiškinti juoko užkrečiamumo fenomeną. "New Scientist" rašoma, kad Londono universiteto Karališkojo koledžo mokslininkė Sophie...


Aktyvioms jaunoms moterims irgi būtinas kalcis ir vitaminas D

Aktyvioms jaunoms moterims irgi būtinas kalcis ir vitaminas D

Kalcio ir vitamino D papildų būtini ne tik vyresnio amžiaus moterims jų kaulams stiprinti, tačiau šiuos papildus reikia vartoti ir jaunoms, aktyvioms moterims, kad jos sumažintų stresinių lūžių riziką. Ištyrus daugiau nei 5200 moterų, priimtų į...


Gebėjimas atpažinti veidus – paveldimas

Kai kurie žmonės niekada nepamiršta pamatytų veidų, kitiems juos atpažinti sunku. Prosopagnozija sergantieji neatpažįsta net draugų. Dabar mokslininkai tvirtina, jog gebėjimas atpažinti veidus yra paveldimas ir nesusijęs su protiniais gebėjimais...


Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Mokslininkai iš Tokijo mokslų universiteto Japonijoje iš kamieninių ląstelių sukūrė ašarų ir seilių liaukas, kurias sėkmingai persodino į suaugusias peles. Ankščiau ta pati mokslininkų komanda, naudodama kamienines ląsteles, yra išauginusi...


„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

Ar kada nors patys bandėte matuoti savo arterinį spaudimą? Kaip manote, koks arterinis spaudimas laikomas normaliu? Ar esate girdėje, kuo pavojingas arterinio spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas? Nenusiminkite, jeigu negalite visus klausimus...


Ragina užtikrinti kraujo komponentų kokybės kontrolę

Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės nariai nutarė kreiptis į Vyriausybę ir sveikatos apsaugos ministrą, prašydami kuo greičiau užtikrinti tinkamą kraujo komponentų kokybės kontrolę. Tai nutarta Seime įvykusiame neeiliniame Antikorupcijos...


Medikai – tarp hepatito rizikos grupių

Šiais metais centras anoniminės apklausos būdu atliko virusinių hepatitų B ir C paplitimo tarp medikų tyrimus VUL "Santariškių klinikose". Iš 174 apklaustų medikų 42,5 proc. teigė yra tyręsi dėl hepatito B, o 26,4 proc. – dėl...


JAV Atstovų Rūmai balsavo už medicinos reformą

JAV Kongreso Atstovų Rūmų nariai šeštadienį prieš pat vidurnaktį balsavo už medicinos aptarnavimo sistemos reformą. Atitinkamą įstatymo projektą, išdėstytą beveik 2 tūkstančiuose puslapių, parėmė 220 demokratų - tik dviem įstatymų leidėjais...


Televizorius ir lietus skatina autizmą

Televizorius ir lietus skatina autizmą

Mokslininkai mano, kad svarbų vaidmenį čia vaidina genetinis faktorius. Pastaraisiais metais kai kurie medikai autizmą taip pat sieja su skiepais, maistine alergija, apsinuodijimus sunkiaisiais metalais ir belaidžių technologijų spinduliavimu....


Škotijoje ketinama pramoniniu mastu gaminti kraują

Keturių Škotijos universitetų mokslininkai dirba prie revoliucinio projekto, kuriuo siekiama pradėti gaminti kraują, tinkamą naudoti kraujo perpylimams. Universitetai bendradarbiauja su Škotijos kraujo perpylimo tarnyba siekdami sukaupti didelį...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


JAV studentas sukūrė kraujavimą akimirksniu sustabdantį gelį

JAV studentas sukūrė kraujavimą akimirksniu sustabdantį gelį

Niujorko universitete mokosi daugybė gabių ir išradingų studentų. Visgi vienam iš jų pavyko sukurti tikrai kažką ypatingo. Bakalauro studentas išrado gelį, kuris be tvarsčių bei kitų kraujavimą stabdančių priemonių praktiškai akimirksniu sustabdo...


Ginčas dėl brangaus onkologiniams tyrimams reikalingo aparato pasiekė Seimo Antikorupcijos komisiją

Penkerius metus trunkantis ginčas, kurioje gydymo įstaigoje Vilniuje reikėtų įrengti itin brangų onkologijos tyrimams skirtą pozitronų emisijos tomografą (PET), pasiekė ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Komisijos darbo grupė galimoms korupcijos...


Suprastintos vaistų pakuočių ženklinimo taisyklės

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pasirašė įsakymą dėl vaistų pakuočių ženklinimo tvarkos pakeitimo. Naujuoju teisės aktu supaprastintas receptinių, nedidelėmis partijomis gaunamų vaistinių preparatų pakuočių ženklinimas. Nuo šiol ant...


Vitaminai ir mineralai gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Žurnale "Cancer Causes and Control" paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad karotenoidai, niacinas (vitaminas B5), tiaminas (vitaminas B1) ir vitaminas D vyresniems žmonėms gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu. Mokslininkai nurodo,...


Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Euromelanomos diena - Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma. Į Euromelanomos komiteto veiklą įsijungė gydytojai dermatovenerologai, onkologai ir sveikatos ministerijos atstovai. Šios...


Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Sunkmetis žmones verčia uždarbiauti net ir pardavinėjant savo kraują. Nacionalinį kraujo centrą užplūdo donorai. Nuo kovo Nacionalinis kraujo centras (NKC) Vilniuje laikinai nebepriima mokamų donorų ir ima kraują tik iš tų, kurie kraujo duoda...


Kraujo ligas gydančiame skyriuje - pacientų persiskirstymas

Vienintelis Vakarų Lietuvoje Hematologijos skyrius, gyvuojantis nuo pat Jūrininkų ligoninės įsikūrimo, pakeitė pavadinimą - nuo šiol jis vadinasi Onkohematologijos skyriumi. Iš pradžių didžiąją dalį skyriuje gydytų pacientų sudarė sergantieji...


Medicininė apranga internetu

Medicininė apranga internetu

Medikų darbui reikalinga medicininė apranga. Nori to ar nenori, tai yra būtinybė. Kai kuriems darbo drabužiai suteikiami darbovietėje, kitiems gi, darbo drabužius tenka įsigyti patiems. Iš dalies tai gerai, nes galima pasirinkti patikusią aprangą....


Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Kalgario universiteto (Kanada) mokslininkai sukūrė pirmąjį išbaigtą erdvinį žmogaus kūno modelį. Jis leis mokslininkams stebėti savo eksperimentus, įvairių procesų vyksmą, o chirurgams padės planuoti operacijas. "Šis projektas - tai...


Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Indijos medikai vienai moteriai nuo veido pašalino futbolo kamuolio dydžio auglį, praneša agentūra AFP. Medikų teigimu, beveik du kilogramu svėręs paausinės seilių liaukos auglys tikriausiai yra didžiausias, kada nors išoperuotas žmogui. 67 metų...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9