Spalio 25d. Pirmadienis

Gripo pandemija: ar sulauksime vakcinos

Peržiūrų skaičius: 19128

Turtingosios pasaulio šalys paskelbė būsimąja pandemine vakcina nuo vadinamojo kiaulių gripo skiepysiančios nuo 30 iki 100 proc. gyventojų. Lietuva kol kas neturi išankstinių sutarčių dėl tiekimo. Mes laikomės nuomonės: pažiūrėsime, kas bus rudenį.

Artimiausiomis savaitėmis Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tikisi gauti Finansų ministerijos atsakymą dėl 5 mln. litų skyrimo antivirusiniams vaistams ar priešpandeminei vakcinai įsigyti. Ja skiepyti numatoma tik didžiausios rizikos žmonių grupes. Žadama elgtis atsižvelgiant į situaciją: vienaip, jei rudenį nekils nauja pandemijos banga ar žmonės sirgs nesunkiai, kitaip - jei liga įsisiautės. Anot sveikatos apsaugos viceministro Artūro Skiko, ministerija jaučia farmacijos kompanijų spaudimą dėl išankstinio apsirūpinimo dideliais medikamentų ar skiepų kiekiais. Tačiau A.Skikas įsitikinęs, kad įsipareigoti dėl to, ko dar nėra, neverta. Juk vakcina tebekuriama, nėra žinomas galimas šalutinis jos poveikis.

Laukiama rudeniop

Oficialiai skelbiami bent keturi galimi vakcinos gamintojai - kompanijos "Baxter", "GlaxoSmithKline", "Sanofi" ir "Novartis". Rusai bei kinai taip pat netoli šio tikslo. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) tikisi, kad pirmoji vakcina pasirodys rugsėjo pabaigoje arba spalį. Tačiau R.Skikas įsitikinęs, kad minėti terminai pernelyg ankstyvi, esą skiepai nuo pandemijos geriausiu atveju pasirodys tik lapkritį. Iš PSO seminaro pandeminės gripo vakcinos klausimais neseniai grįžusi SAM Visuomenės sveikatos strategijos skyriaus specialistė Loreta Ašoklienė pasakojo, jog tebekuriant vakciną paraleliai vykdomos jos registravimo procedūros, kad skiepus būtų galima kuo greičiau pristatyti žmonėms. Gal naujoji vakcina būtų pasirodžiusi ir greičiau, tačiau situaciją sunkino tai, kad tuo pačiu metu farmacijos kompanijos gamino ir vakciną nuo sezoninio gripo, tad jų pajėgumas buvo ribotas. Įprastai vakcinai pagaminti reikia 4-6 mėnesių, tačiau pandemijos atveju kyla papildomų sunkumų, nes kalbama apie visai naują virusą.

Poveikis nežinomas

Nors skiepai dar nesukurti, jau sklinda abejonių dėl jų šalutinio poveikio. "Visi skiepai gali turėti nepageidaujamų reakcijų, ne išimtis ir skiepai nuo įprasto gripo. Tikimasi, kad pandeminio gripo vakcinos šalutinis poveikis nebus didesnis nei sezoninio gripo vakcinos. Kol kas gamintojai nėra pateikę oficialios informacijos šiuo klausimu. Tai paaiškės, kai skiepai bus registruojami", - sakė L.Ašoklienė.

Žinomo infektologo, prof. Alvydo Laiškonio teigimu, šiuo metu yra dvi nuomonės: vieni pasisako už tai, kad pagaminta vakcina būtų kuo greičiau skiepijama, nes tai esą labai skubu, kiti priešinasi teigdami, kad naujieji skiepai turi būti kliniškai išbandyti dėl galimo šalutinio poveikio. Tai svarbu ir pačioms farmacijos kompanijoms - kad nepasklistų žinia apie nemalonumus ir žmonės nepradėtų masiškai atsisakyti skiepytis. A.Laiškonis prisiminė kelerių metų senumo istoriją, kai buvo paskelbta, kad Izraelyje nuo gripo mirė keli žmonės, skiepijęsi nuo šios ligos. Nors vėliau išsiaiškinta, kad mirtis ištiko ne nuo gripo ir ankstesnė informacija buvo paneigta, padarytos žalos nebebuvo galima atitaisyti.

Kam skirs pirmiausia

Šiuo metu daug diskutuojama, kam pirmiausia turi būti skiriama naujoji vakcina. Įvertinus darbo krūvį ir riziką, teksiančią sveikatos sektoriui, PSO, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras ir Europos Komisija rekomendavo visų pirma paskiepyti medikus. Kitos prioritetinės grupės yra lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, nėščiosios, sveiki vaikai, sveiki suaugusieji. Šių grupių eiliškumą šalys gali keisti atsižvelgdamos į aplinkybes. Pasak L.Ašoklienės, Lietuvoje taip pat diskutuojama dėl prioritetų eiliškumo, galutinio sprendimo kol kas nėra, tačiau, žinoma, bus atsižvelgta į PSO ir europines rekomendacijas.

Skiepys nuo dviejų gripo rūšių

Prognozuojama antroji pandemijos banga siejama su atkeliaujančiu į šiaurės pusrutulį įprasto gripo sezonu. "PSO pataria tęsti vakcinaciją nuo sezoninio gripo. Tačiau konkrečių rekomendacijų dėl abiejų vakcinų skyrimo kartu nėra pateikta. Aišku tik tiek, kad pakanka vienos sezoninio gripo vakcinos dozės, o pandeminę reikėtų skiepyti du kartus. Imunitetas paprastai susidaro per 2-3 savaites. Skaičiavimų, kiek truktų apsauga nuo naujojo gripo, nėra, tačiau, atsižvelgiant į sezoninio gripo patirtį, manoma, kad ji būtų panašios trukmės.

Verčiau palauks

Pandeminio gripo vakcinos pirmiausia gaus šalys, sudariusios išankstines sutartis su gamintojais. Yra valstybių, kurios numačiusios įsigyti vakcinos visiems šalies gyventojams - tai Didžioji Britanija, JAV, Šveicarija. PSO rekomenduoja skiepyti 30 proc. gyventojų - tiek žmonių numačiusios skiepyti Vokietija, Prancūzija. Žiniasklaidoje skelbiami duomenys, kad vien tik iš JAV už naująją vakciną farmacininkai gaus 1-1,5 mlrd. dolerių, beveik milijardą dolerių išleis Prancūzija, 588 mln. - Vokietija, Kinija vakcinai kurti skirs apie 725 mln. dolerių. Lietuva lig šiol neturi išankstinių sutarčių su vakcinos tiekėjais, nors šis klausimas, anot L.Ašoklienės, keliamas jau labai seniai. "Viską lemia finansinės galimybės", - aiškina specialistė. Jos teigimu, išankstinių sutarčių neturi ir panašioje ekonominėje situacijoje esančios Latvija, Estija, Lenkija.
Anot R.Skiko, vakcinos labiau ir reikia tokioms šalims kaip Didžioji Britanija, kur pastebimas didelis sergamumas naujuoju gripu. Lietuvoje jis kol kas nedidelis, žmonės perserga lengvos formos liga, todėl ir toliau bus sekama situacija, o planuojant apsaugą nuo pandemijos bus elgiamasi pagal aplinkybes. "Taip, turtingosios šalys gali iš anksto susitarti dėl vakcinos tiekimo. Bet nuo ko jos skiepys, jei jau girdime, kad gripo virusas kinta, be to, nėra duomenų apie šalutinį vakcinos poveikį? Pavasarį, norint įstoti į eilę jai gauti, reikėjo iš anksto įsipareigoti dėl jos pirkimo bei sumokėti dideles pinigų sumas. Tačiau reikalavimas iš anksto susimokėti už tai, ko dar nėra, mums nebuvo priimtinas. Dabar jo nebeliko. Lietuva jau pareiškė, kad norės įsigyti vakcinos, ir, manau, to pakanka", - sakė viceministras.

Reikalai pajudės

Procedūros, susijusios su išankstinių sutarčių sudarymu, pajudėtų, jei Finansų ministerija skirtų prašomas lėšas. L.Ašoklienė pasakojo, kad pinigų vakcinai įsigyti prašoma ne tik šiems, bet ir kitiems metams.

Apskaičiuota, kad skiepų užtektų maždaug 10 proc. gyventojų. Pandeminė vakcina būtų skirta prioritetinėms rizikos grupėms. Šiemet, kaip ir kasmet, bus nemokamai skiepijama ir nuo sezoninio gripo - ši teisė priklauso vyresniems kaip 65 metų žmonėms bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Be to, vėl siūloma nemokamai skiepyti medikus, nes jų rizika susirgti yra didelė. Planuojama įsigyti apie 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių - panašų kiekį kaip ir pernai.

Netiki skiepų būtinybe

Prof. A.Laiškonio manymu, 5 mln. litų, prašomi pandeminei vakcinai įsigyti, yra labai mažai, o situacija, kad Lietuva lig šiol neturi išankstinių jos tiekimo sutarčių, vertintina neigiamai. "Pirmiausia vakcina bus aprūpintos sutartis sudariusios šalys, o kitoms atiteks, kas liks, - jei liks. PSO, sukaupusi pandeminės vakcinos rezervą, mūsų neišgelbės, nes prireikus ją skirs Afrikos bei Azijos šalims, kurios neturi jokių finansinių galimybių jos įsigyti", - teigė A.Laiškonis. Jo įsitikinimu, nors kol kas serga nedaug žmonių ir ligos eiga nėra sunki, tai nereiškia, kad skiepai nereikalingi. Medikas prisiminė 1968-aisiais siautusią gripo pandemiją, kai per dieną medikai sulaukdavo net po 60-100 pacientų iškvietimų. Tačiau tuomet nebuvo vakcinos. "Jei ją turėsime dabar, įstengsime apsaugoti žmones. Skiepų nauda pagrįsta ir ekonomiškai: profilaktinis vieno asmens skiepijimas nuo gripo kainuoja 20-30 litų, o komplikuotos ligos gydymas atsieina kelis šimtus", - sakė A.Laiškonis. Jo teigimu, norint apsisaugoti nuo pandeminio gripo pasekmių, žmonėms, ypač vyresnio amžiaus bei turintiems gretutinių ligų, praverstų skiepytis nuo plaučių uždegimo, - dažniausiai mirštama nuo šios gripo komplikacijos.

"Specialistai stengiasi įrodyti politikams, kad skiepai yra būtini, bet jie tuo netiki. Tačiau šventu vandeniu nuo gripo nepaskiepysi. Pandemija gali paliesti kiekvieną, o kai taip atsitiks, vėl bus kalti medikai. Taip, šalyje - ekonominė krizė, tačiau niekur pasaulyje netaupoma sveikatos sąskaita", - teigė infektologas.

Bernardinai


Britų medikas: iš emigracijos būtina pasimokyti

Britų medikas: iš emigracijos būtina pasimokyti

Subiras Mukjerjee'as teigia, kad į jo šalį atvykę gabūs Lietuvos medikai ne tik praturtina Britanijos sveikatos apsaugos sistemą, bet ir patys iš to laimi. Anot jo, darbo patirtis skirtingose ligoninėse yra neįkainojama - būtent ją reikia...


Smegenų implantai padeda atgaivinti prisiminimus

Smegenų implantai padeda atgaivinti prisiminimus

Kanados mokslininkai teigia sukūrę pirmąjį pasaulyje smegenų implantą, kuris pagerina atmintį. Negana to, eksperimentuodami su sveikais žmonėmis Toronto Vakarų ligoninės (Toronto Western Hospital) specialistai netyčia atrado, jog šis būdas ne tik...


Smegenis labiausiai stimuliuoja dvi spalvos

Smegenis labiausiai stimuliuoja dvi spalvos

Kanados mokslininkai nustatė, kad raudona ir mėlyna spalva efektyviai stimuliuoja smegenų veiklą: pirmoji stiprina dėmesį, o antroji - kūrybiškumą. Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) psichologų tyrimo išvadose teigiama, kad skirtingos spalvos...


Norima sujungti Vilniaus miesto universitetinę ir skolų slegiamą Sapiegos ligonines

Norima sujungti Vilniaus miesto universitetinę ir skolų slegiamą Sapiegos ligonines

Vilniaus miesto savivaldybė nori sujungti dvi miesto ligonines - Vilniaus miesto universitetinę ir Sapiegos, slegiamą milijoninių skolų. Dviejų gydymo įstaigų sujungimo į Vilniaus miesto Antakalnio 1-ąją ligoninę klausimą miesto taryba ketina...


Pasidėkite į banką...ląstelių

Pasidėkite į banką...ląstelių

Ataugintos kepenys, kraujagyslės ir net širdies raumuo – tai ne fantastinio filmo epizodai, o realybė. Tai gali kamieninės ląstelės. Ką jau kalbėti apie grožio ir amžinos jaunystės išsaugojimą. Ląstelių terapija šiandien yra viena...


Vedant svarbiau moters būdas, o ne išvaizda

Dauguma Vakarų Europos šalių vyrų norėtų, kad jų gyvenimo palydovė būtų atidi ir maloni moteris, rodo apklausos rezultatai. Nors vyrai dairosi į efektingas ir ryškias merginas, tačiau veda tas, kurios pasižymi ne tiek įspūdinga išvaizda, kiek...


Kaulų čiulpų donorų registre – 331 nauji donorai

Kaulų čiulpų donorų registre – 331 nauji donorai

331 donoras papildė Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą – tai naujas šalies rekordas, skelbiama pranešime. Rugpjūčio 27 dieną sostinės Mokytojų namų kiemelyje vykusio renginio "GYVENTI NEGALIMA MIRTI", kuris buvo...


Psichologinis spaudimas - kaip apsisaugoti

Kartais žodžiai kerta daug skaudžiau nei kumštis. Todėl psichologai siūlo daugybę psichologinės savigynos būdų bei metodų, kaip išsiugdyti emocinį tvirtumą, atlaikyti bet kokį psichologinį puolimą. Kritinėje situacijoje įsivaizduokite, kad tarp...


Omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali atlikti tam tikrą vaidmenį apsisaugant nuo kolorektalinio vėžio, teigia JAV mokslininkai. Savo išvadas jie pateikė vėžio prevencijos tyrimų konferencijoje Hjustone, praneša sciencedaily.com. Pasak...


Visiškai paralyžiuoti žmonės galės bendrauti mintimis

Dėl smegenų pažeidimų visiškai paralyžiuoti, bet sąmoningi pacientai netrukus galės bendrauti su kitais ir valdyti motorizuotus vežimėlius mintimis. Jų galvos smegenų signalus fiksuos ir atpažins specialūs davikliai, skelbia britų dienraštis...


Naujausi tyrimai rodo, jog neklota lova gali teigiamai veikti žmogaus sveikatą

Naujausi tyrimai rodo, jog neklota lova gali teigiamai veikti žmogaus sveikatą

Naujausi mokslininkų tyrimai rodo, jog ryte nepaklota lova gali turėti teigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Nors išoriškai neklota lova atrodo netvarkingai, ji taip pat pasižymi sąlygomis, kurios yra nepatrauklios namų dulkių erkėms apsigyventi -...


Dažniausiai užduodami klausimai apie pandeminį gripą A(H1N1)v

Kas yra gripo A(H1N1)v virusas? 1. Kas yra gripo A(H1N1)v virusas?<br />Gripo A(H1N1)v virusas – tai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis žmonių susirgimus. Jo sudėtyje yra kiaulių, paukščių ir žmonių gripo viruso genų segmentų....


Knarkaliams - nemokami patarimai

Knarkaliams - nemokami patarimai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo - atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus medikais. Akciją, kurios metu medikai apžiūrėjo pacientus ir...


Meilė: kaip susikuria "chemija" tarp vyro ir moters?

Tiek moterys, tiek vyrai yra įsitikinę, kad patrauklų partnerį jie pasirenka instinktyviai. Tačiau, kaip žmonės suvokia, kas yra patrauklu, o kas ne? Iškart kyla mintys apie dėmesį atkreipiančias veido išraiškas, kūno linijas ir elgesį. Stop....


Ligoninė – ties finansine bedugne

Dešimtis milijonų litų siekiančios skolos didžiausią Pietų Lietuvos gydymo įstaigą Alytaus S. Kudirkos ligoninę stumia į bankrotą. Vienintelė išeitis - restruktūrizacijos byla. Oficialiai teigiama, kad Alytaus S. Kudirkos ligoninės skolos siekia...


Mokslininkai tikisi sukurti piliulę, kuri padės atsikratyti slogių prisiminimų

Atlikus naują tyrimą, viltis sukurti vaistus, padedančius atsikratyti slogių prisiminimų, tapo realesnė. Laboratoriniuose tyrimuose mokslininkai pasitelkė natūralią cheminę medžiagą, kuri veikia smegenis ir padeda mažinti baimę ir nerimą....


Rudenį – naujos kompensuojamųjų vaistų kainos

Rudenį – naujos kompensuojamųjų vaistų kainos

Nuo rugsėjo gali brangti kas antras kompensuojamasis vaistas. Vaistininkai skaičiuoja, kad priemokos kompensuojamiesiems vaistams gali išaugti nuo 4 iki 40 procentų. Sveikatos apsaugos ministerija ginasi, kad dar derasi su farmacininkais, jog šie...


Studija: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


Nepamirškime skiepų nuo sezoninio gripo

Kaip ir kasmet prasideda skiepijimo nuo gripo sezonas. Pasiskiepyti turėtų ne tik gripo rizikos grupės asmenys, bet ir tie, kurie nori išvengti nemalonios, o kartais ir grėsmingos ligos, galimų komplikacijų bei sutaupyti gydymui prireiksiančių...


Žemesnis IQ siejamas su savižudybės rizika

Švedijoje atliktas didelės apimties tyrimas liudija, kad jaunuoliai, kurių intelekto koeficientas (IQ) vidutiniškai yra žemesnis, nei jų bendraamžių, susiduria su didesne savižudybės vyresniame amžiuje rizika. Tokią išvadą mokslininkai priėjo...


Santariškių klinikose į akį implantuotas šuntas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Akių ligų centre prieš tris dienas pirmą kartą Lietuvoje į akį implantuotas specialus šuntas. Šuntas implantuotas 62 metų vyrui, sergančiam glaukoma, kuriam įprastinė glaukomos operacija...


Veidrodinis atvaizdas gelbėja nuo "fantomiško skausmo"

Veidrodinis atvaizdas gelbėja nuo "fantomiško skausmo"

Ligoniai, turintys amputuotas galūnes dažnai skundžiasi, jog skauda būtent tą kūno dalį kuri jau yra chirurginiu būdu pašalinta. Toks smegenų žaismas dar vadinamas "fantomišku skausmu". Deja, kol kas medikai neturi tikslaus paaiškinimo...


Atstumas renkantis gydytoją klaipėdiečiams ne kliūtis

Nors visuose uostamiesčio mikrorajonuose atrasi veikiantį arba privačios, arba viešosios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos filialą, kai kurie klaipėdiečiai gydytoją renkasi dirbantį toli nuo jo gyvenamosios vietos. Kai kurie jų itin išrankūs...


J. Razma: išlygos dėl įsiskolinimų PSD paaiškės kitą savaitę

TS-LKD frakcijos seniūno Jurgio Razmos nuomone, reikia sudaryti išlygas dėl PSD įsiskolinimų emigrantams, bedarbiams. J. Razmos nuomone, reikia sudaryti galimybę emigrantams deklaruoti išvykimą atgaline data. Taip jiems "nusibrauktų"...


Pavyduliauja, vadinasi, myli?

Pavyduliauja, vadinasi, myli?

Pavydas… Gerai pažįstamas jausmas, kuriam visada atsiranda peno.. Pavydime kitiems, ko geidžiame - pinigų, laimės, meilės... Sakoma, kad kerštingas nešiojasi gyvatę užantyje, o pavydus turi smauglį ant kaklo, kuris tik pamatęs kažką vertą...


"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

Neretai jaučiame raumenų, sąnarių, stuburo skausmus, bandome įvairiausias priemones, galinčias sumažinti šiuos skausmus, geriame tabeletes. Kaip puikią „išeitį“ norime pristatyti trejopą „arklių balzamą“, skirtą sveikatos...


Vakcina nuo Alzhaimerio ligos pleistro gabalėlyje

Vakcina nuo Alzhaimerio ligos pleistro gabalėlyje

Pietų Floridos tyrėjai pranešė, kad priklijuotu pleistro gabalėliu pavyko pelių smegenis "išvalyti" nuo Alzhaimerio ligą sukeliančių darinių. Viliamasi, kad tokiu būdu pavyks sėkmingiau apsaugoti žmones nuo šios ligos negu įprastinėmis...


Cholesterolį mažinantys vaistai kenkia sveikatai

Vartojantiems cholesterolį mažinančius vaistus – statinus – padidėja rizika patirti kepenų disfunkciją, inkstų nepakankamumą, raumenų silpnumą bei kataraktą. Tyrime dalyvavo daugiau nei du milijonai žmonių, kuriems neigiamas statinų...


Kokie veiksniai skatina vartoti narkotikus?

Tik pradėjus vartoti narkotikus, daugeliui atrodo, jog psichoaktyvių medžiagų poveikis yra pozityvus. Žmogus tiki, kad ir vėliau galės kontroliuoti narkotikų vartojimą. Ilgą laiką vartojant narkotikus, malonus poveikis sumažėja ir žmogus privalo...


Santariškėse pradėtas taikyti naujas prieširdžių virpėjimo gydymo būdas

Pirmąją liepos dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Širdies aritmijų ir rentgenochirurgijos skyriuje atliktos trys naujos prieširdžių virpėjimo gydymo procedūros. Medicinoje jos vadinamos kateterinės balioninės krioabliacijos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila