Gegužės 29d. Sekmadienis

Gripo pandemija: ar sulauksime vakcinos

Peržiūrų skaičius: 19128

Turtingosios pasaulio šalys paskelbė būsimąja pandemine vakcina nuo vadinamojo kiaulių gripo skiepysiančios nuo 30 iki 100 proc. gyventojų. Lietuva kol kas neturi išankstinių sutarčių dėl tiekimo. Mes laikomės nuomonės: pažiūrėsime, kas bus rudenį.

Artimiausiomis savaitėmis Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tikisi gauti Finansų ministerijos atsakymą dėl 5 mln. litų skyrimo antivirusiniams vaistams ar priešpandeminei vakcinai įsigyti. Ja skiepyti numatoma tik didžiausios rizikos žmonių grupes. Žadama elgtis atsižvelgiant į situaciją: vienaip, jei rudenį nekils nauja pandemijos banga ar žmonės sirgs nesunkiai, kitaip - jei liga įsisiautės. Anot sveikatos apsaugos viceministro Artūro Skiko, ministerija jaučia farmacijos kompanijų spaudimą dėl išankstinio apsirūpinimo dideliais medikamentų ar skiepų kiekiais. Tačiau A.Skikas įsitikinęs, kad įsipareigoti dėl to, ko dar nėra, neverta. Juk vakcina tebekuriama, nėra žinomas galimas šalutinis jos poveikis.

Laukiama rudeniop

Oficialiai skelbiami bent keturi galimi vakcinos gamintojai - kompanijos "Baxter", "GlaxoSmithKline", "Sanofi" ir "Novartis". Rusai bei kinai taip pat netoli šio tikslo. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) tikisi, kad pirmoji vakcina pasirodys rugsėjo pabaigoje arba spalį. Tačiau R.Skikas įsitikinęs, kad minėti terminai pernelyg ankstyvi, esą skiepai nuo pandemijos geriausiu atveju pasirodys tik lapkritį. Iš PSO seminaro pandeminės gripo vakcinos klausimais neseniai grįžusi SAM Visuomenės sveikatos strategijos skyriaus specialistė Loreta Ašoklienė pasakojo, jog tebekuriant vakciną paraleliai vykdomos jos registravimo procedūros, kad skiepus būtų galima kuo greičiau pristatyti žmonėms. Gal naujoji vakcina būtų pasirodžiusi ir greičiau, tačiau situaciją sunkino tai, kad tuo pačiu metu farmacijos kompanijos gamino ir vakciną nuo sezoninio gripo, tad jų pajėgumas buvo ribotas. Įprastai vakcinai pagaminti reikia 4-6 mėnesių, tačiau pandemijos atveju kyla papildomų sunkumų, nes kalbama apie visai naują virusą.

Poveikis nežinomas

Nors skiepai dar nesukurti, jau sklinda abejonių dėl jų šalutinio poveikio. "Visi skiepai gali turėti nepageidaujamų reakcijų, ne išimtis ir skiepai nuo įprasto gripo. Tikimasi, kad pandeminio gripo vakcinos šalutinis poveikis nebus didesnis nei sezoninio gripo vakcinos. Kol kas gamintojai nėra pateikę oficialios informacijos šiuo klausimu. Tai paaiškės, kai skiepai bus registruojami", - sakė L.Ašoklienė.

Žinomo infektologo, prof. Alvydo Laiškonio teigimu, šiuo metu yra dvi nuomonės: vieni pasisako už tai, kad pagaminta vakcina būtų kuo greičiau skiepijama, nes tai esą labai skubu, kiti priešinasi teigdami, kad naujieji skiepai turi būti kliniškai išbandyti dėl galimo šalutinio poveikio. Tai svarbu ir pačioms farmacijos kompanijoms - kad nepasklistų žinia apie nemalonumus ir žmonės nepradėtų masiškai atsisakyti skiepytis. A.Laiškonis prisiminė kelerių metų senumo istoriją, kai buvo paskelbta, kad Izraelyje nuo gripo mirė keli žmonės, skiepijęsi nuo šios ligos. Nors vėliau išsiaiškinta, kad mirtis ištiko ne nuo gripo ir ankstesnė informacija buvo paneigta, padarytos žalos nebebuvo galima atitaisyti.

Kam skirs pirmiausia

Šiuo metu daug diskutuojama, kam pirmiausia turi būti skiriama naujoji vakcina. Įvertinus darbo krūvį ir riziką, teksiančią sveikatos sektoriui, PSO, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras ir Europos Komisija rekomendavo visų pirma paskiepyti medikus. Kitos prioritetinės grupės yra lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, nėščiosios, sveiki vaikai, sveiki suaugusieji. Šių grupių eiliškumą šalys gali keisti atsižvelgdamos į aplinkybes. Pasak L.Ašoklienės, Lietuvoje taip pat diskutuojama dėl prioritetų eiliškumo, galutinio sprendimo kol kas nėra, tačiau, žinoma, bus atsižvelgta į PSO ir europines rekomendacijas.

Skiepys nuo dviejų gripo rūšių

Prognozuojama antroji pandemijos banga siejama su atkeliaujančiu į šiaurės pusrutulį įprasto gripo sezonu. "PSO pataria tęsti vakcinaciją nuo sezoninio gripo. Tačiau konkrečių rekomendacijų dėl abiejų vakcinų skyrimo kartu nėra pateikta. Aišku tik tiek, kad pakanka vienos sezoninio gripo vakcinos dozės, o pandeminę reikėtų skiepyti du kartus. Imunitetas paprastai susidaro per 2-3 savaites. Skaičiavimų, kiek truktų apsauga nuo naujojo gripo, nėra, tačiau, atsižvelgiant į sezoninio gripo patirtį, manoma, kad ji būtų panašios trukmės.

Verčiau palauks

Pandeminio gripo vakcinos pirmiausia gaus šalys, sudariusios išankstines sutartis su gamintojais. Yra valstybių, kurios numačiusios įsigyti vakcinos visiems šalies gyventojams - tai Didžioji Britanija, JAV, Šveicarija. PSO rekomenduoja skiepyti 30 proc. gyventojų - tiek žmonių numačiusios skiepyti Vokietija, Prancūzija. Žiniasklaidoje skelbiami duomenys, kad vien tik iš JAV už naująją vakciną farmacininkai gaus 1-1,5 mlrd. dolerių, beveik milijardą dolerių išleis Prancūzija, 588 mln. - Vokietija, Kinija vakcinai kurti skirs apie 725 mln. dolerių. Lietuva lig šiol neturi išankstinių sutarčių su vakcinos tiekėjais, nors šis klausimas, anot L.Ašoklienės, keliamas jau labai seniai. "Viską lemia finansinės galimybės", - aiškina specialistė. Jos teigimu, išankstinių sutarčių neturi ir panašioje ekonominėje situacijoje esančios Latvija, Estija, Lenkija.
Anot R.Skiko, vakcinos labiau ir reikia tokioms šalims kaip Didžioji Britanija, kur pastebimas didelis sergamumas naujuoju gripu. Lietuvoje jis kol kas nedidelis, žmonės perserga lengvos formos liga, todėl ir toliau bus sekama situacija, o planuojant apsaugą nuo pandemijos bus elgiamasi pagal aplinkybes. "Taip, turtingosios šalys gali iš anksto susitarti dėl vakcinos tiekimo. Bet nuo ko jos skiepys, jei jau girdime, kad gripo virusas kinta, be to, nėra duomenų apie šalutinį vakcinos poveikį? Pavasarį, norint įstoti į eilę jai gauti, reikėjo iš anksto įsipareigoti dėl jos pirkimo bei sumokėti dideles pinigų sumas. Tačiau reikalavimas iš anksto susimokėti už tai, ko dar nėra, mums nebuvo priimtinas. Dabar jo nebeliko. Lietuva jau pareiškė, kad norės įsigyti vakcinos, ir, manau, to pakanka", - sakė viceministras.

Reikalai pajudės

Procedūros, susijusios su išankstinių sutarčių sudarymu, pajudėtų, jei Finansų ministerija skirtų prašomas lėšas. L.Ašoklienė pasakojo, kad pinigų vakcinai įsigyti prašoma ne tik šiems, bet ir kitiems metams.

Apskaičiuota, kad skiepų užtektų maždaug 10 proc. gyventojų. Pandeminė vakcina būtų skirta prioritetinėms rizikos grupėms. Šiemet, kaip ir kasmet, bus nemokamai skiepijama ir nuo sezoninio gripo - ši teisė priklauso vyresniems kaip 65 metų žmonėms bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Be to, vėl siūloma nemokamai skiepyti medikus, nes jų rizika susirgti yra didelė. Planuojama įsigyti apie 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių - panašų kiekį kaip ir pernai.

Netiki skiepų būtinybe

Prof. A.Laiškonio manymu, 5 mln. litų, prašomi pandeminei vakcinai įsigyti, yra labai mažai, o situacija, kad Lietuva lig šiol neturi išankstinių jos tiekimo sutarčių, vertintina neigiamai. "Pirmiausia vakcina bus aprūpintos sutartis sudariusios šalys, o kitoms atiteks, kas liks, - jei liks. PSO, sukaupusi pandeminės vakcinos rezervą, mūsų neišgelbės, nes prireikus ją skirs Afrikos bei Azijos šalims, kurios neturi jokių finansinių galimybių jos įsigyti", - teigė A.Laiškonis. Jo įsitikinimu, nors kol kas serga nedaug žmonių ir ligos eiga nėra sunki, tai nereiškia, kad skiepai nereikalingi. Medikas prisiminė 1968-aisiais siautusią gripo pandemiją, kai per dieną medikai sulaukdavo net po 60-100 pacientų iškvietimų. Tačiau tuomet nebuvo vakcinos. "Jei ją turėsime dabar, įstengsime apsaugoti žmones. Skiepų nauda pagrįsta ir ekonomiškai: profilaktinis vieno asmens skiepijimas nuo gripo kainuoja 20-30 litų, o komplikuotos ligos gydymas atsieina kelis šimtus", - sakė A.Laiškonis. Jo teigimu, norint apsisaugoti nuo pandeminio gripo pasekmių, žmonėms, ypač vyresnio amžiaus bei turintiems gretutinių ligų, praverstų skiepytis nuo plaučių uždegimo, - dažniausiai mirštama nuo šios gripo komplikacijos.

"Specialistai stengiasi įrodyti politikams, kad skiepai yra būtini, bet jie tuo netiki. Tačiau šventu vandeniu nuo gripo nepaskiepysi. Pandemija gali paliesti kiekvieną, o kai taip atsitiks, vėl bus kalti medikai. Taip, šalyje - ekonominė krizė, tačiau niekur pasaulyje netaupoma sveikatos sąskaita", - teigė infektologas.

Bernardinai

Išaiškinta paslaptis, kaip atgaivinami mirtinai sušalę žmonės

Naujausio tyrimo išvadose teigiama, kad mielės ir sliekai gali išgyventi hipotermiją, jei prieš tai jiems sudaromos ekstremalios deguonies stygiaus sąlygos. Šio tyrimo rezultatai gali pagaliau paaiškinti, kaip galima būtų atgaivinti...


Kada geriausia tuoktis?

Kada geriausia tuoktis?

Šeimos laimė, anot senolių, priklauso ne tik nuo meilės ir pagarbos partneriui, tačiau ir mėnesio ar dienos, kada susituokėte. Rugpjūtį tuoktis pats metas. Sausį tuoktis nerekomenduojama. Manoma, kad tokia santuoka baigiasi ankstyva našlyste....


Šiuolaikinis gyvenimo būdas - didesnė riešo traumų tikimybė

Šiuolaikinis gyvenimo būdas - didesnė riešo traumų tikimybė

Daugelio mūsų gyvenimo ritmas yra gana įtemptas: didelis darbo krūvis, laisvo laiko ir poilsio stoka, daug užsibrėžtų tikslų ir per mažai laiko jiems pasiekti, didelė išmaniųjų technologijų įtaka ir pan. Kompiuteriai bei išmanieji telefonai yra...


Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

Tyrimų, kuriuos dėl pandeminio gripo vakcinos sukeltos žalos žmonių sveikatai buvo žadėta baigti iki liepos 1 d., rezultatų vis dar nėra, o Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba dar kartą perspėja, kad skiepai nuo A(N1H1) viruso gali būti kalti dėl...


Žarnyno infekcijų protrūkį sukėlė žmonėms būdingos bakterijos?

Vokietijoje didelį žarnyno infekcijų protrūkį sukėlusios bakterijos Escherichia coli priklauso atmainai, kuri aptinkama beveik vien tik žmonių, o ne gyvūnų organizmuose, antradienį paskelbė dienraštis "Taggesspiegel", remdamasis...


Pirmoji pagalba kelyje. Kaip ją suteikti?

Pirmoji pagalba kelyje. Kaip ją suteikti?

Keliuose daugėjant automobilių neišvengiamai nutinka avarijos bei kitokie nelaimingi atsitikimai. Dažnai laiku suteikta net ir nedidelė pagalba gali išgelbėti žmogaus gyvybę arba apsaugoti jį nuo invalidumo. Tačiau neatsargi ar nekvalifikuota...


Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose. 41 metų klaipėdietis serga pigmentine...


A.Čaplikas: Pertvarkos metu nė viena ligoninė nebus uždaryta

Dėl šiuo metu ruošiamos vykdyti sveiktos sistemos pertvarkos šalies gydymo įstaigas lankantis Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigia, jog nuogąstavimai dėl rajoninių ligoninių uždarymo – nepagrįsti ir skuboti. Pertvarka...


Norvegijoje viena moteris pastojusi atgavo regėjimą

Norvegijoje viena moteris pastojusi atgavo regėjimą

Akla norvegė Mona Ramdal nėštumo metu atgavo regėjimą. Iki pastojimo 29 metų moters regėjimo aštrumas tebuvo 15 procentų, bet nėštumo metu jos regėjimas taip pagerėjo, kad ji iš pirmo karto išlaikė vairuotojo egzaminus. Akių gydytojas Peras...


Gripas repertuarus pakoregavo menkai

Uostamiesčio teatrai ir koncertų salės dėl gripo epidemijos grėsmės suplanuotų renginių kol kas atšaukti neketina ir dirba įprastu ritmu. Nedidelių korekcijų įvyko tik Žvejų rūmų repertuare. Tiesa, atšaukti ar perkelti renginiai –...


Kaip vyrai "prašauna" siekdami moters?

Kaip vyrai "prašauna" siekdami moters?

Kai moteriai patinka vyras, ji ne tik išrausta ar išblykšta, bet pradeda plepėti visokias kvailystes arba priešingai – praranda kalbos dovaną. Tačiau ir įsimylėję vyrai pridaro kvailysčių. Be to, norėdami sudominti moterį, jie būna apie...


Diegiama novatoriška navikinių audinių tyrimo technologija

Audinių mikrogardelių technologija naudojama patologijos diagnostikoje ir mokslo tyrimuose siekiant tiksliai atrinkti žmogaus pažeistų audinių fragmentus imunohistocheminiams, in situ hibridizacijos ir kitiems molekuliniams tyrimams. Ši...


Gydytojas nugalėjo gripo sukeltas komplikacijas

Mėnesį anapus sąmonės ribų su mirtimi galynėjęsis gydymo įstaigos vadovas pabudo iš komos ir grįžta į gyvenimą. Gyvas! Šio vieno žodžio pakanka žmogui, kuris prieš savaitę sugrįžo į realų gyvenimą, ir jo artimiesiems, pažįstamiems, kolegoms....


Maisto papildus "Helvetia Direct Marketing" platina neteisėtai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nustatė, kad įmonė "Helvetia Direct Marketing" interneto svetainėje www.helvetia.lt platina ir reklamuoja maisto papildus "NeoSlim" ir "ArthroPrim", neturėdama Maisto...


Moterys perka seksualius drabužius vaisingiausiu periodu

Moterys perka seksualius drabužius vaisingiausiu periodu

Moterys perka seksualius ir provokuojančius drabužius tuomet, kai joms pačios vaisingiausios dienos. Mokslininkai teigia, kad tomis dienomis moterys pasąmonėje nori atrodyti įspūdingiau nei konkurentės. Kaip praneša portalas telegraph.co.uk,...


Mokslininkams pavyko sukelti virtualią šizofreniją

Nervinį tinklą imituojantį kompiuterinį modelį nagrinėję amerikiečių mokslininkai mano geriau išsiaiškinę šizofrenijos poveikio mechanizmą žmogaus smegenyse. Teksaso valstijos ir Jeilio universitetų (JAV) mokslininkų grupė, pasitelkusi...


Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Vasarį Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Osvaldas Rukšėnas sužinojo, kad tapo vienu iš septynių Lietuvos mokslo premijos laureatų. Šis garbingas įvertinimas profesoriui skirtas už kartu su bendraautoriu parašytą darbų...


Pasidėkite į banką...ląstelių

Pasidėkite į banką...ląstelių

Ataugintos kepenys, kraujagyslės ir net širdies raumuo – tai ne fantastinio filmo epizodai, o realybė. Tai gali kamieninės ląstelės. Ką jau kalbėti apie grožio ir amžinos jaunystės išsaugojimą. Ląstelių terapija šiandien yra viena...


Ispanijoje veido transplantavimą patyręs pacientas jau sudalyvavo spaudos konferencijoje

Ispanas, kuriam atlikta dalinė veido transplantavimo operacija, praėjusį antradienį pirmą kartą pasirodė viešai. Jis spaudos konferencijos metu apkabino jį operavusį chirurgą ir padėkojo donoro šeimai. Pacientas, kuris visuomenei kol kas...


Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi. Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos,...


Stringa profilaktinės sveikatos programos

Stringa profilaktiniai sveikatos tikrinimai pagal valstybės finansuojamas programas, kurioms šiemet numatyta beveik 30 mln. litų. Pasak sveikatos priežiūros įstaigų atstovų, stabdyti tokius tyrimus privertė iš teritorinių ligonių kasų gauti raštai...


Artinasi probiotikų – kovotojų su infekcijomis, dažnai sukeliančiomis alergijas - era

Artinasi probiotikų – kovotojų su infekcijomis, dažnai sukeliančiomis alergijas - era

Mokslininkai sako, kad gyvename ant probiotikų revoliucijos slenksčio. XX amžiaus revoliuciją medicinoje ir mūsų gyvenime sukėlė antibiotikai, o XXI amžius jau dabar dažnai pavadinamas probiotikų amžiumi. Tikimasi, kad probiotikai taps galinga...


Klastinga liga renkasi vis jaunesnes aukas

Klastinga liga renkasi vis jaunesnes aukas

Dar prieš porą dešimtmečių gimdos kaklelio vėžys dažniausiai būdavo diagnozuojamas 60-64 metų moterims, o šiandien - 40-49 metų pacientėms. Per pastaruosius penkerius metus gimdos kaklelio vėžio atvejų vis daugėja, mirštančiųjų nuo šios ligos -...


Į Klaipėdos ligoninę pacientė atgabenta straigtasparniu

Lietuvos kariuomenės (LK) Karinių jūrų pajėgų (KJP) jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) organizavo ir koordinavo žmogaus gelbėjimo operaciją jūroje, kurios metu iš jūroje esančio keleivinio kelto EUROPALINK į Klaipėdos Universitetinę...


Implantuojamos biosintetinės ragenos gali regeneruoti natūralų akies audinį

Implantuojamos biosintetinės ragenos gali regeneruoti natūralų akies audinį

Vakar mokslininkai paskelbė baigę kurti dirbtinę rageną, kuri, sujungta su žmogaus akimi, gali regeneruoti nervinį audinį ir atstatyti prarastą arba sutrikusią žmogaus regą. Nors metodas daug žada jau dabar, pilnam jo efektyvumui pasiekti dar...


Pasaulinę sveikatos dieną – "Auksinės mediko širdies" apdovanojimai

Rytoj, balandžio 7 d., 15 val. Vilniaus rotušėje vyks iškilmingas Pasaulinės sveikatos dienos minėjimas. Septyniems labiausiai pasižymėjusiems sostinė medicinos darbuotojams ir sveikatos įstaigų vadovams tradiciškai bus įteikti "Auksinės...


Jūsų smegenys rodo altruizmą

Jūsų smegenys rodo altruizmą

Altruizmas – viena sunkiausiai apibūdinamų žmogaus savybių. JAV mokslininkai praneša, kad altruizmo požymiai matomi smegenyse, rašoma "Reuters". Mokslininkų teigimu, tam tikros smegenų zonos aktyvumas rodo, kad žmogus yra...


Pranciškonai kastuvais paskelbė onkologinio centro statybų pradžią

Dvasinės paramos centrą onkologiniams ligoniams norintys pastatyti broliai pranciškonai žengė didelį žingsnį į priekį - šiandien buvo perkasta žemė ir netrukus bus kasama pamatų duobė. Broliai pranciškonai pagal šimtametes tradicijas visada...


Atsiprašymas: 4 žingsniai, kaip tai padaryti nuoširdžiai

Nemaža dalis žmonių atsiprašymą sieja su nusižeminimu ir orumo praradimu. Pasirodo, kad pripažinti klydus daugeliui yra labai sunku. Kaip rašo portalas askmen.com, yra daug būdų kaip atsiprašyti ir tikėtis, kad antroji pusė iš gailesčio ar dėl...


18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9