Gruodžio 5d. Sekmadienis

Evoliucinės vėžio priežastys. Antra dalis: kaip vėžinės ląstelės veikia viso organizmo evoliuciją?

Peržiūrų skaičius: 21112

Tęsiame pasakojimą apie vėžinių ląstelių evoliuciją ir su tuo susijusias šios ligos savybes. Pirmojoje straipsnio dalyje rašėme apie tai, jog vėžinės ląstelės iš esmės yra somatinių ląstelių mutacijos, kurios tampa neišvengiamos daugialąsčių organizmų viduje vykstant ląstelių evoliucijai.

Plačiau apie tai galite paskaityti pirmojoje straipsnio dalyje.

Taigi, vėžys yra labai tampriai susijęs su organizmo ir jo ląstelių evoliuciniais procesais. Kaip rodo evoliuciniai tyrimai, požymiai, lemiantys padidėjusią susirgimo vėžiu riziką, dažnai atrenkami "normalios" evoliucijos metu, dėl pleiotropinių efektų. Šiuo neįprastu žodžiu vadinamas efektas, kuomet nepaisant to, kad patys procesai didina vėžinių ląstelių atsiradimo tikimybę, jie turi teigiamą poveikį organizmo išgyvenimui.

Čia galima pateikti pakankamai vaizdų pavyzdį. Daugumai žinomas faktas, jog tarp Homo sapiens vaikų vėžys yra ganėtinai retas - vėžinio susirgimo tikimybė auga pasiekus suaugusio žmogaus amžių ir tolygiai organizmui senstant. Jeigu vėžiniai susirgimai išplistų jau vaikų tarpe, tai turėtų labai didelį neigiamą efektą viso rūšies dauginimuisi. Tačiau tai nereiškia, jog maži vaikai niekada neserga vėžiu - tai kartais nutinka ir dažniausiai vėžys aptinkamas smegenų arba kauliniame audinyje, t. y. tuose audiniuose, kurie žmonių evoliucijoje patyrė didžiausią persitvarkymą.

Manoma, kad žmogaus evoliucijos metu vaisiaus vystymosi programų pasikeitimai buvo nesuderinti su ilgalaikėmis natūraliomis priešvėžinėmis evoliucinėmis strategijomis ir šios adaptacijos dar nespėjo išsivystyti. Kitaip tariant, vaikų priešvėžinis apsauginis mechanizmas vis dar yra evoliucinėje stadijoje.

Tuo tarpu kiti genai, skatinantys somatinę evoliuciją, atsirado dėl lyčių arba vidinio genomo konflikto. Pvz. greitą spermatogenezę skatinantys genai taip pat teigiamai veikia vėžio dalijimąsi.

Ar visa tai reiškia, jog vėžinių ląstelių atsiradimo tikimybė įtakoja patį daugialąsčio organizmo evoliucijos procesą? Ar gali būti taip, kad rūšių evoliuciją veikia ne tik aplinkos sąlygos, bet ir organizmo siekis tobulėjant išvengti padidintos vėžinių susirgimų galimybės?

Yra mokslininkų, į abu iškeltus klausimus siūlantys teigiamus atsakymus. Mokslininkai netgi mano (Crespi and Summers, 2005), kad kai kurios žinduolių makroevoliucijos metu atsiradusios savybės gali būti susijusios su siekiu sumažinti vėžio atsiradimo tikimybę. Nustatyta, kad pvz. kaklo slankstelių skaičiaus pakitimai tiesiogine priklausomybe stipriai siejasi su vaikų vėžio atvejais ir veikiausiai tai yra viena iš priežasčių, kodėl žinduoliai beveik visados turi tiktai 7 kaklo slankstelius. Taip pat stipriai siejasi šonkaulių skaičius su žmonių vėžiniais susirgimais. Tokia sąsaja pastebėta ir tarp pelių. Todėl manoma, vėžio rizika stipriai riboja vystymosi sistemų ir inovacijų evoliuciją.

Ištrūkimas iš "somatinių pančių" - kai vėžys virsta naujomis vienaląsčių žinduolių (kvazi)rūšimis.

Jau pirmojoje straipsnio dalyje minėjome, kad dauguma "sėkmingų" vėžio atvejų pasibaigia organizmo ir pačios neoplazmos mirtimi. Todėl vėžys dažniausiai laikomas, kaip ir anksčiau minėta, vedančiu į niekur evoliucijos aklagatviu. Tačiau, kaip dažnai atsitinka, ir šioje biologijos reiškinių srityje žinomos išimtys.

Kai kada vėžiui vis dėl to pavyksta išvengti užprogramuotos somatinio kūno mirties ir jis tampa pilnaverte kvazirūšimi. Žinoma, tai nereiškia, kad vėžys tampa savarankišku organizmu, sugebančiu išsiveržti iš pirminio daugialąsčio "įtėvio" ir toliau evoliucionuoti. Net ir išvengus somatinio kūno mirties, vėžys netampa pilnaverte rūšimi, o tik vadinama kvazirūšimi - lytiškai nesidauginančių ar kitokiu būdu dažnai nevykdančių horizontalios genų pernašos, replikatorių grupės, pasižyminčios panašia tarpusavio sandara. Dar vienas klasikinis kvazirūšių pavyzdys - virusai.

Šiuo metu mokslas surado keletą neįtikėtinų ir visiškai skirtingų vėžio kvazirūšių atsiradimo atvejų. Visų pirma, reikėtų paminėti klasikinį nemirtingų žmogaus vėžinių ląstelių atvejį - HeLa ląsteles.

HeLa ląsteles 1951 metais išskyrė George Otto GeyHenrietos Lack neoplazmos, sirgusios gimdos vėžiu ir tais pačiais metais nuo jo mirusios. HeLa ląstelės naudojamas kaip modelinės nemirtingos žmonių ląstelių analogų linijos daugelyje molekulinių biologinių tyrimų.

Evoliucijos biologas Leigh Van Valen 1991 metais, remdamasis tuo, kad HeLa ląstelių linijos gali egzistuoti neapibrėžtai ilgai ir jų egzistavimas neužsibaigia užprogramuota mirtimi, bei tuo, kad jos turi žymių genetinių skirtumų, lyginant jas su protėvinėmis Homo sapiens ląstelėmis (pvz. HeLa ląstelėse chromosomų skaičius svyruoja ir dažniausiai jų būna 82, kai žmogaus diploidiniame komplekte yra tiktai 46), išskyrė jas į naują vienaląsčių žinduolių rūšį Helacyton gartleri (lot. Gartlerio vardo HeLa ląstelė). Apie šios kvazirūšies savarankiškumą ir jos sugebėjimą prisitaikyti liudija jos invazyvumas laboratorinių tyrimų metu žmogaus ląstelių kultūrose. Taigi, Helacyton gartleri galima laikyti iš žmogaus kilusia, laboratorinėmis sąlygomis gyvenančia (pusiau)prijaukinta vienaląsčių žinduolių kvazirūšimi.

Per pastaruosius dešimtmečius mokslininkai atrado dar įspūdingesnių vėžio rūšiadaros pavyzdžių. Šiuo atveju, vėžinės ląstelės ne tik tapo nemirtingos bei genetiškai ir sandaros atžvilgiu skirtingos nuo savo protėvių, bet ir tapo visiškai autonomiškos, perėjo į parazitinį ir užkrečiamą (tiesa, užkrečiamos tik buvusios protėvinės rūšys) gyvenimo būdą. Pirmas toks pavyzdys - pastaraisiais metais nuskambėjęs Tasmanijos velnių veido vėžys.

Tasmanijos velniai šiuo metu gyvena tiktai šalia Australijos esančioje Tasmanijos saloje ir yra didžiausi šiuolaikiniai plėšrūs sterbliniai žinduoliai. Netolimoje praeityje (prieš kelis tūkstančius metų), Tasmanijos velniai patyrė didelį butelio kaklelio efektą ir genetiškai yra labai panašūs. Manoma, tai ir tapo Tasmanijos velnių užkrečiamo vėžio paplitimo pagrindine priežastimi.

O kokiu būdu ši vėžio rūšis perduodama iš vieno individo kitam? Pasirodo, pagrindinis veiksnys yra Tasmanijos velnių piktas būdas. Vykstant teritoriniams ginčams, jie dažnai vienas kitą kandžioja į veidą ir taip su epitelio ląstelėmis perduoda ir vėžines ląsteles, kurios labai greitai išauga į didžiulius auglius visoje veido ir ryklės srityje, ir gyvūnai greitai nugaišta nuo bado.

Pirmą kartą ši liga buvo aptikta tarp Tasmanijos velnių 1996 metais ir šiuo metu veido vėžys aptinkamas daugiau nei pusėje populiacijos atstovų. Manoma, jei išsaugojimo biologai nesiims papildomų priemonių, ši nauja parazitinė veido vėžio kvazirūšis pražudys visą Tasmanijos velnių laukinę populiaciją per du tris dešimtmečius.

Citogenetiniai ir genų ekspresijos statistiniai tyrimai parodė, kad ši vėžio rūšis kilo iš vieno individo nervinės ląstelės. Įdomu, kad Tasmanijos velnių veido vėžio ląstelės išskiria hormoną kortizolį, susilpninantį imunitetą ir keičiantį gyvūnų elgesį. Taigi, gali būti, jog vėžys skatina savo plitimą netgi keisdamas Tasmanijos velnių būdą (Murchison et al., 2010).

Trečias vėžio rūšiadaros atvejis yra unikalus naminių šunų užkrečiamas venerinis vėžys (angl. canine transmissible venereal tumor (CTVT)). Šiuo atveju šunų vėžys pavirto į venerinę ligą. Šis užkrečiamas vėžys aptiktas jau labai seniai, 1876 metais, rusų mokslininko M. Novinskio, kai jis persodindavo skirtingus auglius skirtingiems šunims ir pastebėjo, kad tie augliai prigydavo pas naujus šeimininkus (Zimmer, 2011).

Šiuolaikiniai šunų venerinio užkrečiamo vėžio branduolinio genomo tyrimai parodė, kad jis atsirado iš vieno individo, gyvenusio maždaug prieš 10 tūkstančių metų. Tai galėjo būti vilkas, kojotas arba naminis šuo. To niekas tiksliai nežino. Dabar ši užkrečiama vėžio kvazirūšis yra paplitusi tarp daugelio laukinių naminių šunų (Canis familaris).

Pripažįstant šios kvazirūšies platų paplitimą ir ilgą gyvavimą, kai kurie biologai neformaliai pakrikštijo šią vėžio kvazirūšį Canis cancer (lot. šuo vėžys). Visai neseniai buvo paskelbtas vienas labai neįprastas atradimas, susijęs su CTVT evoliucija (Rebbeck et al., 2011). Pasirodo, ši vienaląsčių žinduolių rūšis parazituoja šunis ne tik kaip maistinę terpę ir gyvenamąją erdvę, bet ir kaip papildomą mitochondrijų šaltinį! Filogenetiniai tyrimai parodė, kad nepaisant to, kad branduoliniai užkrečiamo šunų venerinio vėžio genomai yra atsiradę iš bendro protėvio, jų mitochondrijos yra giminingos skirtingos šunų filogenetinėms atšakoms.

Autorių tyrimai parodė, kad vėžys periodiškai pasisavina šeimininkų mitochondrijas jo evoliucijoje. Manoma, kad šio reiškinio priežastis yra ta, kad taip vėžio ląsteles silpniau veikia gryninančioji atranka, atmetanti blogas mitochondrijas turinčias ląsteles ir todėl savas mitochondrijas turinčios vėžinės ląstelės tampa mažiau gyvybingos. Todėl funkcionalesnių šeimininkų mitochondrijų perėmimas padidina vėžinių ląstelių prisitaikymą. Manoma, tai, kad vėžinės ląstelės atsirado iš histiocitų, sugebančių praryti svetimą medžiagą, pasitarnavo kaip eksaptacija mitochondrijų pasisavinimui iš šeimininkų.

Veikiausiai, perskaičius šią apžvalga tampa visiškai akivaizdu, kad evoliucinės biologijos ir vėžio tyrimai yra neatsiejami mokslai. Evoliucijos teorija leis geriau suprasti vėžio kaip evoliucinės sistemos elgesį ir tokiu būdu patarti gydytojams, kokios galėtų būti geriausios kovos su šiuo reiškiniu strategijos. Tuo tarpu vėžio kaip svarbaus organizmų populiacijos evoliuciją įtakojančio faktoriaus pripažinimas, leis geriau suprasti morfologinės evoliucijos eigą ir suvaržymus. Taip pat, vėžio kvazirūšių evoliucija ir jų autonomizacija parodo, kad evoliuciniai perėjimai vyksta ne tik "kopėčiomis į viršų" vis didinant organizacijos lygių skaičių, bet gali veikti ir priešinga kryptimi, subyrant evoliucijos vienetų socializacijai. Manyčiau, kad panašus buvo ir virusų atsiradimo mechanizmas, kai vyko savanaudiškų genetinių elementų autonomizacija ir perėjimas į parazitizmą. Nors tai įrodyti būtų nelengva...

Straipsnis parengtas pagal medžiagą iš G-mokslų naujienų grupės.

Technologijos.lt


Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

30 metų daug ar mažai? Būtent prieš tiek metų buvo identifikuotas šis į kalafiorą panašus žmogaus imunodeficitinis virusas (ŽIV). Tai latentinis virusas, kuris patekęs į ląstelės šeimininkės genomą ir dažnai išlieka jame visą šeimininko gyvenimą.


Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokietijos biotechnologijų bendrovė "InterMed Discovery" (IMD) užpatentavo omega-3 rūgščių gavybą iš mikrobų terpės, ir tai būtų dar vienas polinesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinis greta žuvų, dumblių ir augalų. IMD tyrimus atlieka kartu...


Nereguliarios mėnesinės paauglystėje susijusios su didesne nutukimo rizika

JAV mokslininkų teigimu, nereguliarios mėnesinės paauglystėje yra rizikos veiksnys, susijęs su viršsvoriu ir nutukimu, o taip pat su diabetu ir širdies ligomis, rašoma žurnale "Fertility and Sterility". Tyrime dalyvavo 370 merginų...


Beždžiones nuo kiaulių gripo tikisi apsaugoti vynu

Vienas zoologijos sodas Sibire beždžiones nuo kiaulių gripo tikisi apsaugoti kasdienine raudonojo vyno porcija. Dėl savo panašumų su žmonėmis beždžionės taip pat gali susirgti kiaulių gripu, laikraščiui "Komsomolskaja Pravda" sakė...


Farmacininkams - apynasris

Farmacininkams - apynasris

Šalies prezidentė užkirto kelią vaistus platinantiems farmacininkams bendrauti su gydytojais jų darbo metu. Medicinos įstaigų vadovai ploja rankomis ir tikisi, kad nebebus trukdomas medikų darbas, o farmacininkai baiminasi netekti darbo vietų. Nuo...


Išsiaiškino, kaip smegenyse saugomi prisiminimai

JAV mokslininkai teigia atskleidę vieną iš mechanizmų, leidžiančių smegenims kurti prisiminimus. Jau seniai žinoma, jog informacijos keitimosi ir saugojimo smegenyse procesui ypač svarbios neuronų sandūros - sinapsės, vienas smegenų ląsteles...


Nuo pandeminio gripo šalyje pasiskiepijo per 1000 gyventojų

Lietuvoje iki praėjusios savaitės pabaigos, preliminariais duomenimis, nuo pandeminio gripo pasiskiepijo apie 1100 žmonių. Daugiausiai gyventojų nuo vakcinavimo pradžios paskiepyti Kauno, mažiausiai - Telšių apskrityje, kur vakcina pasinaudojo 8...


Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

"Neseniai mane paskyrė pamainos vyresniąja, aš turiu prižiūrėti kitų darbuotojų atliekamą darbą. Turiu nurodyti, kas ką daro blogai, o man tai labai sunku. Visaip vengiu to, nes atrodo, kad įskaudinsiu žmogų, įžeisiu. Kita vertus, suprantu,...


Medikai neatskleidžia, ar koją susilaužęs A.Ūsas buvo apsvaigęs

Suprastėjusia sveikatos būkle skundęsis Andrius Ūsas priverstas lankytis ne tik pas širdies veikla besirūpinančius kardiologus, bet ir pas traumatologus. Prieš pat savaitgalį jam atlikta kojos operacija. Portalo žiniomis, pedofilijos byloje...


Japonijoje veikia intraveninių vitaminų "kavinės"

Japonijoje veikia intraveninių vitaminų "kavinės"

Įtemptai dirbantys ir kitokia aktyvia veikla užsiimantys žmonės dažnai kenčia nuo išsekimo, nemigos, nugaros skausmų ir kitokių sveikatos sutrikimų. Kartais viskas ko jiems reikia - tai tik dozė prevencinių medikamentų, sudarytų iš vitaminų ir...


"Pagreitintas scenarijus": JAV sukurta sintetinė vakcina nuo kiaulių gripo

Nors įvairūs mokslininkai prognozavo, jog vakcina nuo kiaulių gripo bus sukurta tik per pusmetį (optimistiškiausi įvardijo kelis mėnėsius), tačiau pirmoji vakcina pasirodė prabėgus kelioms savaitėms nuo epidemijos pradžios. Tiesa, tai sintetinis...


Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė apklaustų Lietuvos moterų nežino, kokie yra krūties vėžio požymiai. Tai rodo projekto "Nedelsk" užsakymu rinkos analizės ir tyrimų grupės RAIT gegužės 4-8 dienomis atlikta gyventojų apklausa. Anot tyrimo, su krūties vėžio požymiais...


M.Jacksono gydytojui jau ruošiama vieta ant teisiamųjų suolo

Aklavietėje atsidūręs Michaelo Jacksono mirties aplinkybių tyrimas netrukus pajudės iš vietos. Popmuzikos karaliaus gydytojui Conradui Murray artimiausiomis dienomis gali būti patiekti kaltinimai netyčine žmogžudyste. Prokurorai veikiausiai...


Jungiamojo audinio teorija arba dar vienas "kitoks" požiūris į žmonių gydymą

Jungiamojo audinio teorija arba dar vienas "kitoks" požiūris į žmonių gydymą

Ritimąsi žemyn gali sustabdyti tik naujo lygio medicina, jungianti tradicinius ir netradicinius gydymo būdus, matanti ir gydanti ne vien tik žmogaus kūną, bet ir jo dvasią - taip yra įsitikinę daugelis netradicinės medicinos atstovų. Pristatome...


Likimo dovana: antras gimtadienis ir mažylio atėjimas

Likimo dovana: antras gimtadienis ir mažylio atėjimas

Inksto, širdies persodinimas, o paskui – sveiko mažylio gimimas. Tokias į stebuklą panašias savo gyvenimo istorijas gali papasakoti tik kelios lietuvių šeimos. Monika Staniukaitienė – pirmoji moteris Lietuvoje, kūdikio susilaukusi po...


Pomirtinius įspūdžius gali paaiškinti anglies dvideginis

Pomirtiniai įspūdžiai, tokie kaip ryškios šviesos, apėmusi ramybė ir džiaugsmas ar susidūrimas su dievu, kuriuos patiria prie mirties slenksčio atsidūrę žmonės, gali būti susiję su padidėjusiu anglies dvideginio kiekiu kraujyje, teigiama naujame...


"Įšvirkščiamas kaulas" - skubiam lūžių gydymui

"Įšvirkščiamas kaulas" - skubiam lūžių gydymui

Netgi smulkiems kaulų lūžiams sugyti gali prireikti mėnesių. Tačiau dabar Didžiosios Britanijos kompanija "RegenTec" tikisi pagreitinti gijimo procesą specialių baltų miltelių injekcija. Milteliai lūžusio kaulo dalis sujungs į vieną vos...


Klaipėdoje gripo atvejų padaugėjo

Per sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis išaugo daugiau nei dvigubai. Klaipėdos miesto savivaldybė tariasi dėl gripo epidemijos paskelbimo. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, per praėjusią...


Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Kad dailės šedevrai pasižymi stipriu emociniu poveikiu, jokia naujiena, tačiau Italijoje atliktas tyrimas atskleidė, jog jie mažina ir fizinį skausmą, skelbia "New Scientist". Bario universiteto (Italija) tyrėjų grupė, vadovaujama...


KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

Pastarąjį dešimtmetį netyla diskusijos apie kamienines ląsteles ir jų panaudojimą klinikinėje praktikoje. Dažniausiai diskutuojama apie etinius embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimo aspektus. Šios kamieninės ląstelės gaunamos iš ankstyvosios...


Sąrašą vėl papildė pigesniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministras antrą kartą kompensuojamųjų vaistą sąrašą pildo pigesniais medikamentais. Ministro įsakymu į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukta dvidešimt pigesnių preparatų onkologinės, psichikos, kraujagyslių, kaulų retėjimo,...


Bioinžinieriai ėmėsi kepenų

Mokslininkams pirmąkart pavyko išauginti kepenų audinį, kuris - bent jau laboratorijoje - funkcionuoja visai kaip žmogaus organizme. Sekantis žingsnis - išsiaiškinti, ar sukurtosios kepenys toliau dirbs gyvūnų organizme. Tikimasi, kad...


Gripas gali būti įveiktas visiems laikams?

Gripas gali būti įveiktas visiems laikams?

Kompanija Acambis neseniai sėkmingai baigė naujos universalios vakcinos nuo gripo bandymus, praneša BBC. Teigiama, jog naujoji vakcina būtų potenciali apsauga nuo visų A gripo atmainų. Naujoji vakcina skatina antikūnio proteinui (M2) gamybą. Šis...


Ligos bijo uniformuotų žmonių

Rytą stiklinė vandens ir keliolika per dieną, aktyvus poilsis gamtoje, užimtumas – tai vaistai, kurie nieko nekainuoja ir neturi šalutinio poveikio. Kaip išlikti jaunam ir sveikam? Panašu, kad unikalų receptą žino Lietuvos šaulių sąjungos...


Genetiniai tyrimai

Genetiniai tyrimai

Genas yra DNR segmentas (trumpa dezoksiribonukleino rūgšties molekulė), kuris informuoja, kaip, kada ir kas jūsų kūne vyksta kiekviename iš daugelio tūkstančių baltymų, reikalingų Jūsų gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Kiekvienas genas sudarytas iš...


Kompresinė terapija venų ligų atveju

Kompresinė terapija venų ligų atveju

Kojų arba venų ligų gydymas dažnai ilgas ir jam paprastai reikia didelės kantrybės. Todėl su šiuo faktu ne visiems pacientams paprasta susitaikyti. Dažnas netiksliai vykdo gydytojų nurodymus ar visai nutraukia gydymą. Paprastai taip nutinka, kai...


Pavyko visiškai panaikinti gilią depresiją

Pavyko visiškai panaikinti gilią depresiją

Britų seselė tapo pirmuoju žmogumi, kuriam novatoriška operacija visiškai panaikino depresiją, informuoja telegraph.co.uk. 62 m. Sheila Cook daugiau nei dešimtmetį sirgo itin stipria depresijos forma. Moteris pradėjo linkti į savižudybę, dažnai...


Sėkmingai pastota persodinus gimdą

Sėkmingai pastota persodinus gimdą

Švedijos mokslininkai praneša, kad keturioms avims pašalinus ir vėl sėkmingai persodinus gimdą pavyko pastoti. Gimdos persodinimo eksperimentai – labai svarbus žingsnis, galintis padėti minėtas operacijas atlikti žmonėms. Prof. Matsas...


Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Gegužės 29-ąją visame pasaulyje minima virškinimo sveikatos diena. Šią dieną apie virškinimo problemas ir sveikatą kalbama jau penkiasdešimt metų, Lietuvos organizacijos, raginančios pasirūpinti savo virškinimu, skaičiuoja 35-uosius metus. Ši tema...


Pasikeitė vitaminų ir mineralinių medžiagų rekomenduojamos paros normos

Rugpjūčio 28 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeista Lietuvos higienos norma HN 119-2002 "Maisto produktų ženklinimas". Atsižvelgiant į Europos Komisijos direktyvą 2008/100/EB, pakeistos kai kurių vitaminų ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9