Gruodžio 5d. Sekmadienis

Eilės trumpėja – gydymas prastėja

Peržiūrų skaičius: 24424

Ligoniai, kuriems reikalinga tam tikros srities specialisto pagalba, Panevėžyje pas daugelį konsultantų, išskyrus endokrinologą, hematologą, neurochirurgą, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą,  gali patekti per savaitę–tris, o pas kai kuriuos – jau kitą dieną ar poryt. Žinoma, jeigu jiems neturi reikšmės gydytojo pavardė.

Konsultacijų poliklinikoje jau seniai nebesidriekia norinčiųjų užsiregistruoti pas specialistus eilės iki pat lauko laiptų. Anksčiau pacientai privalėjo registruotis tik tam tikromis dienomis, dabar tai gali daryti kada panorėję. Ir net tik registratūroje ar telefonu, bet ir internetu.

Tačiau ligoniams patekti pas konsultantus lengviau ne dėl pakeistos registracijos tvarkos. Ir pačių gydytojų neatsirado tiek, kiek reikėtų.

"Pailginome darbo laiką, gydytojams padidinome krūvius ir sumažinome atlyginimus", – kiek ironizuodama pagrindinę priežastį nurodė Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Konsultacijų poliklinikai Ramunė Paliokaitė.

Konsultuojantieji poliklinikoje dar dirba stacionare arba kitose gydymo įstaigose. Kitaip sakant, pluša keliais etatais.

Bet lazda turi du galus. Specialistai, kad priimtų daugiau ligonių, priversti skubėti ir mažiau laiko skirti vienam  ligoniui.  Be to, po budėjimo ligoninėje, operacijų konsultuoti į polikliniką atėję gydytojai būna pervargę, todėl darbo kokybė prastėja.

Kad ligoniams nėra ko džiūgauti dėl sutrumpėjusių eilių, teigia ir Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas. Pasak jo, dėl didelio darbo krūvio gydytojai negali skirti pakankamai laiko ligoniams.

Teritorinės ligonių kasos direktoriaus nuomone, specialistų konsultacijų poreikis yra išpūstas. Jo teigimu, nėra būtinybės tiek ligonių siųsti konsultuotis, kiek jų dabar siunčiama. Jis neabejoja, kad ateityje siuntimų pas konsultantus tvarka bus keičiama.

"Dabar situacija tokia, kad pinigų konsultacijoms yra, bet gydymo įstaigos, išskyrus Konsultacijų polikliniką, jų nepanaudoja dėl specialistų trūkumo", – aiškino jis.

Ilgiausios eilės – pas deficitinius specialistus

Kokios eilės pas specialistus Konsultacijų poliklinikoje, matyti internete. Užvakar panorusieji užsiregistruoti pas anesteziologą, chirurgą, ginekologą, neurologą, nefrologą, ortopedą, pediatrą, urologą, vaikų kardiologą, pas juos patekti galėjo jau kitą arba dar kitą dieną. Ilgiau – nuo savaitės iki dviejų – reikėjo palaukti norintiesiems  pulmonologo, onkologo, ausų, nosies gerklės specialisto, vaikų traumatologo, vaikų gastroenterologo konsultacijų.

Ilgiau – tris savaites ar mėnesį – reikės laukti pas angiochirurgą, neurochirurgą, kardiologą, oftalmologą, vaikų logopedą, vaikų pulmonologą.

Tiesa, pas tam tikrus šių sričių konsultantus talonų nebebuvo iki pat gegužės galo. Mat  pacientai specialistą dažnai renkasi pagal tai, kaip apie jį atsiliepia kiti ligoniai. Ne paslaptis, kad egzistuoja neoficialūs gydytojų reitingai. Todėl pas vienus specialistus talonai išgraibstomi greičiau nei pas kitus.

Konsultacijų poliklinikoje ligoniams bene ilgiausiai reikia laukti endokrinologo konsultacijos. Antradienį  talonų jau nebebuvo visam gegužės mėnesiui.  Taip pat iki birželio talonų nebuvo ir pas neurochirurgą, genetiką, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą.

R.Paliokaitė sakė, kad šių specialistų trūksta ir nėra iš kur jų pasikviesti. "75 procentai visų šalies endokrinologų dirba Kaune. Mūsų poliklinikoje yra keli specialistai, bet vis tiek nespėja", – kalbėjo ji.

Pasak pavaduotojos, nors ir dabar į darbą būtų galima priimti ne tik endokrinologą, bet ir oftalmologą, angiochirurgą, neurochirurgą, vaikų chirurgą ir kai kuriuos kitus specialistus.

Pastaraisiais metais ligoninei pavyko prisikviesti nemažai jaunų specialistų, tačiau vadinamųjų deficitinių specialybių, kaip endokrinologų, rasti nepavyksta.

Panevėžio apskrities ligoninei ir Konsultacijų poliklinikai, žuvus dviem akušeriams-ginekologams,   o vienai gydytojai susirgus, dabar trūksta ir šios srities specialistų.
Panevėžio rajono poliklinika taip pat teikia antrinio lygio paslaugas – čia dirba kelių  sričių specialistai. Siuntimus turintys gyventojai gali rinktis, kur jiems konsultuotis.
Tačiau eilės pas endokrinologą ar kitos srities specialistą, kurių mieste trūksta, yra tokios pat ilgos.

Privačiai laukia trumpiau

Turintieji storesnes pinigines gali konsultuotis privačiai. V.Bružienės klinikoje konsultuoja panevėžiečiai specialistai ir atvažiuojantieji iš Vilniaus ir Kauno. Mūsiškių konsultacijos kainuoja 70–80 litų, turinčiųjų mokslinius laipsnius vilniečių ir kauniečių – nuo 100 iki 120 litų, pakartotinės konsultacijos – 60 litų.

Tačiau ir privačioje klinikoje teks palaukti. Tiesa, trumpiau nei valdiškoje – maždaug savaitę dvi.

Klinikos direktorė Daiva Visockienė sakė, kad konsultantai iš Vilniaus ir Kauno atvyksta kartą per mėnesį. Konsultacijai gydytojai paprastai skiria apie puse valandos.

Siūlo mažiau duoti siuntimų

J.Narbutas teigė, kad reikėtų  išplėsti šeimos gydytojų kompetencijos ribas. Pastariesiems be svarbios priežasties esą nereikėtų siuntinėti ligonių pas specialistus. Tada nuo jų pečių nukristų dalis krūvio. J.Narbutas tikina, kad ligonių gydymo kokybė nenukentėtų.

"Dažnai šeimos gydytojas pacientą pas specialistą turi siųsti tik todėl, kad galėtų išrašyti vaistų, nes yra reikalavimas, kad per tam tikrą laikotarpį ligonį pakonsultuotų specialistas", – sakė jis.

Direktorius tvirtino, kad pastaruoju metu konsultacijų daugėja, tik gydymo įstaigos dėl sumažėjusio paslaugos balo vertės gauna mažiau pinigų.

Pasak J.Narbuto, konsultacijų skaičių pavyktų sumažinti peržiūrėjus teisės aktus, suteikus daugiau teisių šeimos gydytojams ir pradėjus juos aktyviau materialiai skatinti patiems suteikti pacientams paslaugas, o ne siųsti pas specialistą.

Komentaras

Vida Augustinienė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė


Siūlymas gydytojams mokėti priedus už tai, kad jie gydo patys, o nesiunčia ligonių pas specialistus, nėra naujiena. Galbūt gerai dirbančius gydytojus ir reikėtų premijuoti, bet reikia duoti kokią nors garantiją, kad nenukentėtų pacientai. Tai yra, kad pagalbą jie gautų laiku. Dabar egzistuoja pavojus, kad šeimos gydytojai gali būti suinteresuoti nesiųsti ligonio pas specialistą.

Žmonės neretai skundžiasi, kad bendrosios praktikos gydytojai nerado ligos, bet nesiuntė pas specialistą tol, kol būklė netapo kritiška.  Kita vertus, matyt, daug kas priklauso nuo gydytojo kompetencijos, asmenybės.

Tačiau yra ligų, pavyzdžiui, diabetas, kuriomis sergančiuosius reguliariai turi konsultuoti įvairių sričių specialistai. Tad svarbu, kad tokių ligonių gydymas ir priežiūra, pradėjus riboti konsultacijas, nesuprastėtų.

Diena.lt


Šveicarų psichiatrui ligonį leista gydyti narkotiku LSD

Šveicarijos psichiatrui Peteriui Gasseriui leista legaliai eksperimentuoti su psichotropine medžiaga LSD. Per tyrimą tikimasi sužinoti, ar lizergo rūgšties dietilamidas, kultinis hipių eros narkotikas, gali būti vartojamas bandant išgydyti...


Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Pastaraisiais mėnesiais pasigirsta nuogąstavimų, kad sunkmečiu gali padaugėti tariamų invalidų, norinčių naudotis neįgaliesiems teikiamomis privilegijomis. Lietuvoje kiekvieną savaitę neįgalumas nustatomas keliems tūkstančiams asmenų. Asmenims,...


Didžioji Britanija pradėjo skiepyti nuo kiaulių gripo

Kad būtų išvengta tolesnio kiaulių gripo plitimo, Didžiojoje Britanijoje trečiadienį pradėta plataus masto skiepijimo kampanija. Žinybų duomenimis, yra paruošta daugiau kaip 11 mln. vakcinos dozių. Pasiskiepyti pirmiausiai raginami rizikos grupės...


Sergančiųjų odos vėžiu per 10 metų padvigubėjo

Įsibėgėjant šiltajam atostogų sezonui, gydytojai perspėja nepamiršti saugoti odą. Sergančiųjų odos vėžiu skaičius per pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo. Galima lažintis, kad tik reto išvykstančiojo lagamine guli kremas nuo saulės, sako gydytojai....


Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį Kartą per metus medikai ragina apsilankyti ne tik pas odontologą. Net jeigu jaučiatės gerai, kartą per metus išsitirkite ir inkstus. Lengviausia apie tai prisiminti kovo 13-ąją – Pasaulinę inkstų...


Visiškai paralyžiuoti žmonės galės bendrauti mintimis

Dėl smegenų pažeidimų visiškai paralyžiuoti, bet sąmoningi pacientai netrukus galės bendrauti su kitais ir valdyti motorizuotus vežimėlius mintimis. Jų galvos smegenų signalus fiksuos ir atpažins specialūs davikliai, skelbia britų dienraštis...


Kretingos ligoninėje - dar vieno kūdikio mirtis

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje pagimdžiusi negyvą kūdikį salantiškė įsitikinusi, jog jei laiku jai būtų buvęs atliktas cezario pjūvis, vaikelis būtų gimęs gyvas ir sveikas. Galutinių tyrimo išvadų laukiančios ligoninės...


Depresija - įveikiama

Depresija - įveikiama

Pasak gydytojų psichiatrų, depresija kartais painiojama su liūdesiu, nuovargiu ar energijos trūkumu. Šios būsenos yra normalios, jos ilgai netrunka bei kasdienės veiklos netrikdo. Tuo tarpu depresija, atsirandanti dėl pačių įvairiausių priežasčių,...


Pasaulyje paminėta tarptautinė kovos su AIDS diena

Gruodžio 1 d. visame pasaulyje minima tarptautinė kovos su AIDS diena. Naujausia statistika rodo, kad per pastaruosius penkerius metus mirtingumas nuo ŽIV/AIDS pasaulyje sumažėjo 10 proc. Manoma, kad prie situacijos gerėjimo labiausiai prisidėjo...


9 faktai apie aseksualumą

9 faktai apie aseksualumą

Kas per velnias tas aseksualumas? Tai liga ar tiesiog gyvenimo būdas? Ekspertai pateikia 9 faktus apie šį reiškinį. 1. Aseksualumas – tai visiškas seksualinio potraukio nebuvimas. Nors šis reiškinys ir mažai tyrinėtas, mokslininkai galvoja,...


Naująją "Viagrą" reikės įsitrinti

JAV mokslininkai pranešė sukūrė už "Viagra" efektyvesnį vaistą nuo impotencijos, nesukeliantį tokio pašalinio poveikio, kaip galvos skausmas ir veido raudonavimas. Naujasis nanodaleles naudojantis preparatas esą jau buvo sėkmingai...


Genetinė inžinerija "sutvarko" trapią X chromosomą

Genetinė inžinerija "sutvarko" trapią X chromosomą

Šiuo metu kol kas negalima išgydyti trapios X chromosomos sindromo, susijusio su epilepsija bei nenormaliu kūno augimu, tačiau naujoji studija teikia vilčių. Masačiusetso tyrėjai nežymiai patobulinę tik vieną geną labai pagerino pelių būklę....


Vakarų ir Rytų gyventojai skirtingai supranta mimiką

Mimikos kalba nėra universali: veido išraišką europiečiai ir Azijos gyventojai suvokia skirtingai, nustatė tyrimo, publikuoto žurnalo "Current Biology" tinklapyje, autoriai. "Mes pastebėjome, kad Rytų ir Vakarų gyventojai skaitydami...


Cerebrinis paralyžius. Užsispirti ir gyventi sunkiai, bet gerai

Cerebrinis paralyžius. Užsispirti ir gyventi sunkiai, bet gerai

Mažoje Marijampolės vaikų bibliotekoje susitikau su Vaineta ir jos močiute Roma Verbanova ir seneliu Vasilijumi. "Ji nuostabi, geros širdies, suprantanti, kas gerai, o kas blogai. Kantri, ištverminga, savo tikslų siekianti, užsispyrusi....


Šalčio dilgėlinė - sunkiai įveikiama bėda

Šalčio dilgėlinė - sunkiai įveikiama bėda

Žiemos metu pabuvus lauke skruostai neretai parausta. Tačiau jeigu raudonis ilgai nepraeina, oda atrodo tarsi sudilginta, niežti, pabrinksta ar net atsiranda pūkšlių - tai ne nušalimas, o alergija šalčiui. Alerginė reakcija, kylanti...


Magnetinis rezonansas Klaipėdoje

Magnetinis rezonansas Klaipėdoje

Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kas yra magnetinis rezonansas? Magnetinio rezonanso tomografija (MRT), taip pat žinoma kaip branduolio magnetinio rezonanso tomografija, yra nuskaitymo technika, skirta sukurti išsamius žmogaus kūno vaizdus....


Gripas pasiglemžė klaipėdietės gyvybę

Antradienio vakarą nuo gripo komplikacijų mirė klaipėdietė. Tačiau moteris nebus užregistruota kaip šeštoji pandeminio gripo auka. Kritinės būklės 52 metų ligonė užvakar atvežta į Gargždų ligoninę. Vos spėjus padaryti pirmuosius tyrimus moteris...


Kas svarbiau: darbas ar galimybė išvengti vėžio?

Lietuvos moterims už galimybę išvengti pavojingos ligos – gimdos kaklelio vėžio – svarbiau yra jų darbas, išvaizda ir socialinis gyvenimas. Tai atskleidė tyrimas, kurį inicijavo tarptautinė farmacijos kompanija...


Turguje – vaistai

Kauno turgaus prekeivė iš po skverno prekiavo vaistais ir maisto papildais. Pareigūnams prireikė dviejų dienų vien preparatų pavadinimams surašyti. Kauno Aleksoto turgavietėje 46 metų Dana B. prekiavo kontrabandininkų atgabentais vaistais iš...


Nustatytas kritinis žmogaus telomerų ilgis

Nustatytas kritinis žmogaus telomerų ilgis

"Daktare, kiek man dar liko?.." - jei šį klausimą sugebėtų užduoti atskira ląstelė, atsakyti galėtų mokslininkas Duncan M. Baird su kolegomis iš Cardiffo universiteto (Cardiff University). Tai tapo įmanoma po jų sėkmingo telomerų (tai...


Atrasta medžiaga, kurios trūkumas sukelia depresiją

Smegenų cheminės medžiagos gali paaiškinti, kodėl vieni žmonės genetiškai linkę į depresiją ir nerimą. JAV mokslininkai, atlikdami tyrimus su žiurkėmis, išsiaiškino, kad žiurkių, kurios linkusios susirūpinti ir sirgti depresija, smegenyse...


Sukurtas kraujagysles valantis robotas

Sukurtas kraujagysles valantis robotas

Korėjos Chonnam nacionalinio universiteto mokslininkai sukūrė mažyti robotą, kuris tarsi krabas vaikščioja žmogaus arterijomis, "medžiodamas" kraujo krešulius, dėl kurių susidarymo padidėja širdies smūgio tikimybė. Radęs tokius kraujui...


Iš "Tamiflu" pardavimų daugiausia uždirba vaisto gamintojas ir valstybė

Sveikatos apsaugos ministras beveik baigė įtikinti politikus ir visuomenę, kad šiuo metu būtina nustatyti nekompensuojamiesiems receptiniams vaistams fiksuotus antkainius. Jo nuomone, tam tikras farmacijos sektorius – didmenininkai ir...


Psichologai – už alkoholio reklamos ribojimą

Psichologai – už alkoholio reklamos ribojimą

Lietuvos psichologų sąjunga (LPS) atkreipia visuomenės bei politikų dėmesį, kad alkoholinių gėrimų kainos, prekybos bei reklamos apribojimai yra viena iš veiksmingų priemonių kovojant su nesaikingu alkoholio vartojimu. Pastaruoju metu plačiai...


Kaune vėl protestuoja dėl ligoninių sujungimo

Ketvirtadienio rytą, politikams renkantis į tarybos posėdį, Kauno 2-osios klinikinės ligoninės medikai susirinko protestuoti prieš savivaldybės centrinius rūmus. Tarybos posėdyje bus sprendžiamas ir dviejų miesto ligoninių - Kauno 2-osios...


Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Anksčiau atliktų tyrimų apžvalga parodė, kad spinduline ar chemoterapija gydomi vėžio pacientai turėtų vengti daug antioksidantų turinčių papildų. Nors multivitaminai tam tiktais atvejais gali būti tinkami, net žalioji arbata arba vitamino A ir E...


Sudėtingos procedūros padeda gelbėti kepenis

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) jau atliekamos modernios kraujagyslių procedūros, papildančios kepenų transplantaciją. Jas visame pasaulyje atlieka tik aukščiausios kvalifikacijos specialistai. Kaip informavo KMUK atstovė ryšiams su...


Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D itin svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, mat didesni jo kiekiai padeda išvengti su amžiumi atsirandančių atminties problemų. Tokią išvadą padarė amerikiečių ir britų mokslininkai iš Mičigano ir Kembridžo universitetų. Jų tyrime dalyvavo...


Ligoninės vadovas pripažįsta pasielgęs drastiškai

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės (VUVL) direktorius Juozas Raistenskis pripažįsta, kad sprendimas atidėti planines operacijas, nors ir buvo teisėtas, bet moraliniu požiūriu nepagrįstas. "Nors sutartis su teritorine ligonių kasa, kaip ir...


Gydytojai: rengiama sveikatos apsaugos reforma yra neteisėta

Antradienį Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidento instituciją ir Vyriausybę, teigdama, kad planuojama vykdyti Lietuvos sveikatos sistemos pertvarka esą yra neteisėta - nėra Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9