Gegužės 25d. Trečiadienis

Eilės trumpėja – gydymas prastėja

Peržiūrų skaičius: 24424

Ligoniai, kuriems reikalinga tam tikros srities specialisto pagalba, Panevėžyje pas daugelį konsultantų, išskyrus endokrinologą, hematologą, neurochirurgą, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą,  gali patekti per savaitę–tris, o pas kai kuriuos – jau kitą dieną ar poryt. Žinoma, jeigu jiems neturi reikšmės gydytojo pavardė.

Konsultacijų poliklinikoje jau seniai nebesidriekia norinčiųjų užsiregistruoti pas specialistus eilės iki pat lauko laiptų. Anksčiau pacientai privalėjo registruotis tik tam tikromis dienomis, dabar tai gali daryti kada panorėję. Ir net tik registratūroje ar telefonu, bet ir internetu.

Tačiau ligoniams patekti pas konsultantus lengviau ne dėl pakeistos registracijos tvarkos. Ir pačių gydytojų neatsirado tiek, kiek reikėtų.

"Pailginome darbo laiką, gydytojams padidinome krūvius ir sumažinome atlyginimus", – kiek ironizuodama pagrindinę priežastį nurodė Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Konsultacijų poliklinikai Ramunė Paliokaitė.

Konsultuojantieji poliklinikoje dar dirba stacionare arba kitose gydymo įstaigose. Kitaip sakant, pluša keliais etatais.

Bet lazda turi du galus. Specialistai, kad priimtų daugiau ligonių, priversti skubėti ir mažiau laiko skirti vienam  ligoniui.  Be to, po budėjimo ligoninėje, operacijų konsultuoti į polikliniką atėję gydytojai būna pervargę, todėl darbo kokybė prastėja.

Kad ligoniams nėra ko džiūgauti dėl sutrumpėjusių eilių, teigia ir Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas. Pasak jo, dėl didelio darbo krūvio gydytojai negali skirti pakankamai laiko ligoniams.

Teritorinės ligonių kasos direktoriaus nuomone, specialistų konsultacijų poreikis yra išpūstas. Jo teigimu, nėra būtinybės tiek ligonių siųsti konsultuotis, kiek jų dabar siunčiama. Jis neabejoja, kad ateityje siuntimų pas konsultantus tvarka bus keičiama.

"Dabar situacija tokia, kad pinigų konsultacijoms yra, bet gydymo įstaigos, išskyrus Konsultacijų polikliniką, jų nepanaudoja dėl specialistų trūkumo", – aiškino jis.

Ilgiausios eilės – pas deficitinius specialistus

Kokios eilės pas specialistus Konsultacijų poliklinikoje, matyti internete. Užvakar panorusieji užsiregistruoti pas anesteziologą, chirurgą, ginekologą, neurologą, nefrologą, ortopedą, pediatrą, urologą, vaikų kardiologą, pas juos patekti galėjo jau kitą arba dar kitą dieną. Ilgiau – nuo savaitės iki dviejų – reikėjo palaukti norintiesiems  pulmonologo, onkologo, ausų, nosies gerklės specialisto, vaikų traumatologo, vaikų gastroenterologo konsultacijų.

Ilgiau – tris savaites ar mėnesį – reikės laukti pas angiochirurgą, neurochirurgą, kardiologą, oftalmologą, vaikų logopedą, vaikų pulmonologą.

Tiesa, pas tam tikrus šių sričių konsultantus talonų nebebuvo iki pat gegužės galo. Mat  pacientai specialistą dažnai renkasi pagal tai, kaip apie jį atsiliepia kiti ligoniai. Ne paslaptis, kad egzistuoja neoficialūs gydytojų reitingai. Todėl pas vienus specialistus talonai išgraibstomi greičiau nei pas kitus.

Konsultacijų poliklinikoje ligoniams bene ilgiausiai reikia laukti endokrinologo konsultacijos. Antradienį  talonų jau nebebuvo visam gegužės mėnesiui.  Taip pat iki birželio talonų nebuvo ir pas neurochirurgą, genetiką, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą.

R.Paliokaitė sakė, kad šių specialistų trūksta ir nėra iš kur jų pasikviesti. "75 procentai visų šalies endokrinologų dirba Kaune. Mūsų poliklinikoje yra keli specialistai, bet vis tiek nespėja", – kalbėjo ji.

Pasak pavaduotojos, nors ir dabar į darbą būtų galima priimti ne tik endokrinologą, bet ir oftalmologą, angiochirurgą, neurochirurgą, vaikų chirurgą ir kai kuriuos kitus specialistus.

Pastaraisiais metais ligoninei pavyko prisikviesti nemažai jaunų specialistų, tačiau vadinamųjų deficitinių specialybių, kaip endokrinologų, rasti nepavyksta.

Panevėžio apskrities ligoninei ir Konsultacijų poliklinikai, žuvus dviem akušeriams-ginekologams,   o vienai gydytojai susirgus, dabar trūksta ir šios srities specialistų.
Panevėžio rajono poliklinika taip pat teikia antrinio lygio paslaugas – čia dirba kelių  sričių specialistai. Siuntimus turintys gyventojai gali rinktis, kur jiems konsultuotis.
Tačiau eilės pas endokrinologą ar kitos srities specialistą, kurių mieste trūksta, yra tokios pat ilgos.

Privačiai laukia trumpiau

Turintieji storesnes pinigines gali konsultuotis privačiai. V.Bružienės klinikoje konsultuoja panevėžiečiai specialistai ir atvažiuojantieji iš Vilniaus ir Kauno. Mūsiškių konsultacijos kainuoja 70–80 litų, turinčiųjų mokslinius laipsnius vilniečių ir kauniečių – nuo 100 iki 120 litų, pakartotinės konsultacijos – 60 litų.

Tačiau ir privačioje klinikoje teks palaukti. Tiesa, trumpiau nei valdiškoje – maždaug savaitę dvi.

Klinikos direktorė Daiva Visockienė sakė, kad konsultantai iš Vilniaus ir Kauno atvyksta kartą per mėnesį. Konsultacijai gydytojai paprastai skiria apie puse valandos.

Siūlo mažiau duoti siuntimų

J.Narbutas teigė, kad reikėtų  išplėsti šeimos gydytojų kompetencijos ribas. Pastariesiems be svarbios priežasties esą nereikėtų siuntinėti ligonių pas specialistus. Tada nuo jų pečių nukristų dalis krūvio. J.Narbutas tikina, kad ligonių gydymo kokybė nenukentėtų.

"Dažnai šeimos gydytojas pacientą pas specialistą turi siųsti tik todėl, kad galėtų išrašyti vaistų, nes yra reikalavimas, kad per tam tikrą laikotarpį ligonį pakonsultuotų specialistas", – sakė jis.

Direktorius tvirtino, kad pastaruoju metu konsultacijų daugėja, tik gydymo įstaigos dėl sumažėjusio paslaugos balo vertės gauna mažiau pinigų.

Pasak J.Narbuto, konsultacijų skaičių pavyktų sumažinti peržiūrėjus teisės aktus, suteikus daugiau teisių šeimos gydytojams ir pradėjus juos aktyviau materialiai skatinti patiems suteikti pacientams paslaugas, o ne siųsti pas specialistą.

Komentaras

Vida Augustinienė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė


Siūlymas gydytojams mokėti priedus už tai, kad jie gydo patys, o nesiunčia ligonių pas specialistus, nėra naujiena. Galbūt gerai dirbančius gydytojus ir reikėtų premijuoti, bet reikia duoti kokią nors garantiją, kad nenukentėtų pacientai. Tai yra, kad pagalbą jie gautų laiku. Dabar egzistuoja pavojus, kad šeimos gydytojai gali būti suinteresuoti nesiųsti ligonio pas specialistą.

Žmonės neretai skundžiasi, kad bendrosios praktikos gydytojai nerado ligos, bet nesiuntė pas specialistą tol, kol būklė netapo kritiška.  Kita vertus, matyt, daug kas priklauso nuo gydytojo kompetencijos, asmenybės.

Tačiau yra ligų, pavyzdžiui, diabetas, kuriomis sergančiuosius reguliariai turi konsultuoti įvairių sričių specialistai. Tad svarbu, kad tokių ligonių gydymas ir priežiūra, pradėjus riboti konsultacijas, nesuprastėtų.

Diena.lt

Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, minėdamas Pasaulinę vandens dieną, primena: vanduo yra būtinas gyvybei. Žmogui kasdien reikia išgerti 2–3 litrus vandens. Labai svarbu, kad jis būtų švarus ir grynas. Vartojant...


Europa "pralaimi" kovą su bakterijomis, atspariomis antibiotikams

Europos sveikatos ekspertams vis daugiau susirūpinimo kelia infekcinės ligos, kurios negali būti išgydytos net antibiotikais. Kiekvienais metais nuo bakterinės kilmės infekcijų Europos Sąjungoje miršta daugiau nei 25 tūkst. žmonių. Šiais atvejais...


Smegenims – augalinės kilmės riebalų rūgštys Omega

Ne vienas atliktas medicininis tyrimas konstatuoja, jog riebalų rūgštys Omega turi didelę įtaką žmogaus smegenų veiklai. Nepakeičiamosios riebalų rūgštys būtinos visais amžiaus laikotarpiais. Šios medžiagos itin svarbios dar net negimusiam...


Abejotina vilties kaina

Nepagydoma liga sergančios mergaitės motina laiškais apipylė žiniasklaidą bei valdžios institucijas, pasiekė net Rusijos prezidentą ir ketina šioje šalyje operuoti dukrą, nors tai kainuos kelis kartus brangiau nei Vokietijoje. Istorija apie...


Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Tyrimai rodo, kad 40 % moterų ir 20 % vyrų nuo 16 iki 80 turi veninės kraujotakos sutrikimų. Didelę reikšmę lėtiniam venų nepakankamumui atsirasti turi paveldėjimas, lytis ir hormoniniai veiksniai (brendimas, nėštumas, menopauzė), geriamųjų...


Nuo kiaulių protrūkio pradžios ši liga pareikalavo 700 žmonių gyvybių

Nuo kiaulių protrūkio pradžios prieš keturis mėnesius ši liga visame pasaulyje pareikalavo daugiau kaip 700 žmonių gyvybių, antradienį pranešė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO). Ankstesnis, liepos 6 dieną PSO paskelbtas mirties atvejų...


Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sergantiesiems diabetu ir kitos kilmės polineuropatija jau atliekami neurometrijos tyrimai pažangiausiu neurometru. Šis aparatas, - ve.lt sakė KUL Endokrinologijos skyriaus vedėjas Antanas Navickas, - leidžia...


Per Kalėdas traumas patyrusių žmonių gydymas Vilniaus teritorinei ligonių kasai kainuos apie 100 tūkst. litų

Per ilgąjį Kalėdų savaitgalį dėl slidžių gatvių traumas patyrė beveik pusė tūkstančio žmonių, esančių Vilniaus teritorinės ligonių kasos zonoje. Jų gydymas ir reabilitacija kainuos apie 100 tūkst. litų.Daugiausia gatvėse traumuotųjų buvo Vilniaus...


Nauja vakcina nuo gripo bus purškiama į nosį

Mokslininkai baigia sukurti naują vakciną nuo gripo, kuri bus net tik geresnės kokybės, bet ir purškiama į nosį. Planuojama, kad ši skiepų naujovė - panašus į vaistus nuo slogos purškalas - pasirodys balandį. Projektas "FLUVACC" - vienas...


Sveikatos politikų pažadai: vaistai atpigs ketvirtadaliu

Vaistai daugelyje užsienio šalių, taip pat ir Estijoje, yra daug pigesni nei Lietuvoje, nors mūsų šalies Sveikatos apsaugos ministerija jų kainų mažinimo planą patvirtino dar vasarą. Vaistų kainomis jau stebisi ne tik pensininkai, bet ir dirbantys...


Testuojamas eksperimentinis baltymų gamybą augliuose "išjungiantis" vaistas

Testuojamas eksperimentinis baltymų gamybą augliuose "išjungiantis" vaistas

Šį balandį pradėtas tyrimas su 19 kepenų vėžiu sergančių pacientų, kurių augliai nereaguoja į taikomą chemoterapiją. Preliminarūs gydymo rezultatai yra daug žadantys jau vos po kelių savaičių nuo vaisto vartojimo pradžios. Jo veikimo principas -...


Pasaulinė inkstų diena bus pažymėta konferencija Klaipėdoje

Pasaulinė inkstų diena bus pažymėta konferencija Klaipėdoje

Šiemet Kovo 12-tą dieną ketvirtą kartą bus organizuojama Pasaulinė inkstų diena. Šios dienos iniciatoriai yra Tarptautinė inkstų fondų federacija (International Federation of Kidney Foundations) ir Tarptautinė nefrologų draugija (International...


Sustingusį kūną išlaisvina žaidimai

Sustingusį kūną išlaisvina žaidimai

Erdvus kabinetas pilnas keistų daiktų. Akimirką net suabejoju, ar tik nepataikiau į vaikų žaidimų kambarį. Tačiau būtent ši, į žaidimus panaši veikla, sunkius ligonius grąžina į gyvenimą. Ryškūs lankai su žiedais. Ant dėžės įmontuotos durų...


R.Šalaševičiūtė siūlo Vilniuje kurti reabilitacijos centrą pedofilų aukoms

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į sostinės merą Vilių Navicką su siūlymu nenaudojamuose globos namuose kurti pagalbos ir reabilitacijos centrą seksualinę prievartą patyrusiems nepilnamečiams. "Tai būtų pirmoji įstaiga Lietuvoje,...


Žmogaus smegenys turi "teksto numatymo funkciją"

Tai galėtų paaiškinti, kodėl kartais sugebame užbaigti kitų žmonių pradėtą sakinį - mokslininkai atrado, kad smegenys turi teksto numatymo funkciją. Panaši funkcija būna mobiliuosiuose telefonuose, praneša "Telegraph". Mokslininkų...


Mankšta padeda atgauti jėgas

Mankšta padeda atgauti jėgas

Tyrimus atlikę mokslininkai nustatė, kad sergantiems vėžiu kai kurie fiziniai pratimai palengvina simptomus, sustiprina organizmą ir teigiamai veikia vidinį pasaulį. Tyrimuose dalyvavusios moterys, po krūties vėžio gydymo, atliko judėjimo -...


Šventinį savaitgalį į ligonines plūdo traumas patyrę ir neblaivūs žmonės

Šventinį savaitgalį Lietuvos medikai sako turėję daug vargo su neblaiviais žmonėmis, tačiau švelnūs orai lėmė, kad smarkiai sušalusių pacientų nebuvo.Šventinėmis dienomis į ligonines atvežta nemažai traumas patyrusių žmonių. Dauguma iš jų...


Psichologė J. Sondaitė : pirmosios rudens savaitės – kritinis metas

Psichologė Jolanta Sondaitė pataria neskubėti apsikrauti darbais, prisitaikyti prie pasikeitusio gyvenimo ritmo. Anot jos, rudeninės depresijos žmogus gali išvengti prisiderindamas prie gamtos ritmo, daugiau dėmesio skirdamas gilinimuisi į save....


Egipto faraonas Tutanchamonas mirė nuo maliarijos

Egipto faraonas Tutanchamonas galėjo mirti nuo maliarijos, mano mokslininkai. Prieš tai valdovas sirgo kaulų liga, dėl kurios susilpnėjo jo imunitetas ir todėl maliarija esą galėjo baigtis mirtimi, praneša agentūra AFP. Egipto mokslininkams pavyko...


Lengvai pasprunkanti paukštė

Lengvai pasprunkanti paukštė

"Kiekvienas vis kitur sutinka laimę. Vienam laimė - ankstų rytą basomis bėgti per rasotą pievą, kitam - ant rankų paimti kūdikį. Laimę gali teikti seksas, naujas dizainerio sukurtas kostiumėlis, kepta dešra ar tryliktasis Mocarto koncertas...


Televizorius ir lietus skatina autizmą

Televizorius ir lietus skatina autizmą

Mokslininkai mano, kad svarbų vaidmenį čia vaidina genetinis faktorius. Pastaraisiais metais kai kurie medikai autizmą taip pat sieja su skiepais, maistine alergija, apsinuodijimus sunkiaisiais metalais ir belaidžių technologijų spinduliavimu....


Moterims rūkymas daro didensę žalą nei vyrams

Apie rūkymo žalą susimąstyti savo rūkančias mamas bei močiutes kvies ir moksleiviai, įteikdami joms popierines gėles. Padedant Visuomenės sveikatos biurams bus išdalinta 10 000 popierinių gėlių. Jos bus dalinamos įvairiose kaimo, miesto įstaigose,...


Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Euromelanomos diena - Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma. Į Euromelanomos komiteto veiklą įsijungė gydytojai dermatovenerologai, onkologai ir sveikatos ministerijos atstovai. Šios...


Kodėl svarbu tinkamas oras patalpuose?

Kodėl svarbu tinkamas oras patalpuose?

Ar žinote, kad Išsausėjus orui namuose, oda greičiau sensta ir sausėja, džiūsta nosies gleivinė ir akys, lengviau pernešami virusai. Taigi namuose būtina drėgmė, padedanti išlaikyti sveiką odos spalvą ir stangrumą, užkirsti kelią kvėpavimo takų...


Kviečia į kraujo donorystės akciją

Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija "Apskritasis stalas" kviečia nebūti abejingus ir tapti neatlygintinais kraujo donorais. Siekdami populiarinti neatlygintiną kraujo donorystę, birželio 22-ąją "Apskritojo stalo" tarybos...


Nepasiduokite psichologiniam spaudimui

Nepasiduokite psichologiniam spaudimui

Sunkmečiu nervai ir taip įtempti, todėl jau nebestebina viešose vietose girdimi įvairaus pobūdžio apsižodžiavimai. Tačiau ir darbe padaugėjo konfliktų, barnių. Gal galėtumėte pasiūlyti keletą psichologinės savigynos būdų, kaip atlaikyti...


Valgykite kartu. Sužinosite, koks vyras bus lovoje

Jei vyras per pirmąjį pasimatymą pakvietė moterį pavakarieniauti, ji turėtų nepraleisti progos sužinoti, ko galima tikėtis iš jo ateityje. Ekspertai tikina, kad elgesys prie stalo ne tik parodo žmogaus išsiauklėjimą, bet ir atskleidžia, koks jis...


Nustatė genų kombinaciją, galinčią lemti ilgaamžiškumą

Žurnale "Science" aprašytas metodas remiasi 150 "kelrodžių" požymių, būdingų ilgaamžių žmonių genams. Bostono universiteto mokslininkų komanda sukūrė matematinį modelį, kuris, remdamasis šiais požymiais gali apskaičiuoti asmenų...


Suderinus du konkuruojančius vaistus, pasiekta šimtaprocentinė teigiama reakcija gydant vėžį

Pirmiausia turėtume patikslinti, jog "teigiama reakcija" dar nėra tas pats, kas visiškas išgijimas. Tačiau šiais metais vykusioje kasmetinėje "American Society of Clinical Oncology" onkologų konferencijoje, greta gausių...


Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Sausėja ir ragėja oda? Rekomenduojame bulvių balzamą, skirtą sausos, suragėjusios odos priežiūrai. Balzamo formulė sukurta remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie augalinių substancijų imponuojančias savybes. Bulvių ekstraktas savyje turi daug...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9