Birželio 28d. Antradienis

Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Peržiūrų skaičius: 24528
Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Anot profesoriaus, žiūrėdamas vien į paveikslėlius geru gydytoju netapsi. Tačiau baiminamasi, kad netrukus studentai gali baigti universitetą žmogaus kūno sandarą išstudijavę tik knygose ir specialiuose muliažuose. Medicinos universitetas dovanojamų mirusiųjų palaikų sulaukia vis rečiau.

Jokių asmeniškumų

Žmones paaukoti savo palaikus dažniausiai sustabdo tradicijos, kad kūnas iš karto po mirties turi būti palaidotas, ir baimė, jog KMU studenčiokai gali aptarinėti tavo nuogą kūną, jį vertinti, gal net tyčiotis. Tačiau apsilankę KMU prozektoriume nieko panašaus neišvydome. Tiesa, joje buvo tyrinėjama atskirų žmogaus kūno dalių anatomija.

Studentai su jomis elgėsi kaip ir su kitomis mokymosi priemonėmis. Jie neleido laiko veltui fantazuodami, kokio žmogaus plaučiai ar širdis tai galėtų būti, ką jis gero ar nepadoraus gyvenime galėjo būti padaręs, ką mėgo pusryčiams, su kuo miegojo. "Nesidomime tuo. Tai per daug asmeniška, trukdytų susikaupti", – tikino studentai, nepakeldami akių nuo knygų.

Paaukoti kūnai reikalingi ne tik jiems, būsimiesiems medikams, bet ir gydytojams. Pavyzdžiui, specialistas, prieš imdamasis pirmosios sąnario keitimo operacijos, dešimtis jų išbando su palaikais.

Balzamuotas atjaunėja

"Žmogui apsisprendžiant, palikti ar ne medicinos mokslui savo palaikus, svarbu, kas, kur ir kaip bus daroma su jais", – aiškino D.H.Pauža, mus vedžiodamas po atnaujintas instituto patalpas. Mokslininkai įsikūrė jaukiuose neseniai suremontuotuose kabinetuose su stoglangiais, unikalia vėdinimo sistema, dėl kurios oras patalpose kas valandą pasikeičia.

Tokios pat darbo sąlygos yra ir studijų salėse, kuriose studentai tyrinėdami žmogaus palaikus mokosi anatomijos, tik nėra stoglangių. Tarp paskaitų ir praktikos užsiėmimų kūnai ir jų dalys laikomi šaldytuvuose, kuriuos atverti turi teisę tik keli asmenys visame institute.

Kas laukia paaukotų žmogaus palaikų? Jie iš pradžių pakliūva į moderniai įrengtą balzamavimo laboratoriją ant specialaus stalo, kainuojančio daugiau nei 40 tūkst. litų. Kūnas per visą balzamavimo procesą niekur nenešiojamas. Jis nuplaunamas, nuskutami plaukai, išplaunami vidaus organai, specialia technika iš organizmo pašalinamas kraujas ir imamasi cheminio audinių fiksavimo: įšvirkščiama specialios medžiagos, sustabdančios audinių irimą.

"Žmogaus kūnas tampa baltas baltutėlis, išsilygina visos jo odos raukšlelės, senas kūnas tarytum atjaunėja", – pasakojo D.H.Pauža.

Vėliau palaikai perkeliami į specialią kiuvetę, kurioje dvi tris dienas vyksta odos konservacija specialiame etilo alkoholio tirpale, ir pusmečiui paliekami ramybėje šaldytuve, kur temperatūra siekia apie –15 laipsnių Celsijaus. Tokios procedūros laukia visų medicinai paaukotų palaikų.

Sutiko kol kas tik keletas

Anksčiau moksliniams tyrinėjimams, medicinos studentams mokyti ir gydytojų praktiniam mokymuisi naudoti vienišų žmonių palaikai, kurių palaidojimu rūpinosi tik valstybė. Po tam tikro laiko palaikus universitetas kremuodavo.

Pernai kovą įsigaliojo Žmonių palaikų laidojimo įstatymas, kuris suteikė galimybę pačiam žmogui ar jo artimiesiems, o ne valstybei priimti sprendimą ne iš karto atgulti į žemę.

Per beveik metus D.H.Pauža sulaukė apie 10 skambinančių ir besidominčių galimybe po mirties pasitarnauti medicinos mokslui. Tačiau vos keletas jų tam pasiryžo ir užpildė Paskutinės valios pareiškimą.

Užsienyje savo palaikus universitetų reikmėms dažniausiai palieka išsilavinę ar neturintys artimųjų žmonės, taip užsitikrinantys, kad po mirties jais bus deramai pasirūpinta, kad bus palaidoti garbingoje vietoje, kad bus, kas prižiūrės kapus, uždegs ant jų žvakutę.

Kauno anatomai jau senokai rūpinasi, kad savivaldybė miesto kapinėse universitetui skirtų garbingą vietą mokslui panaudotiems palaikams laidoti. "Labai gaila, kad reikalai užstrigo dėl miesto ir rajono valdžios pastangų steigiant naujas kapines visiems gyventojams", – sakė D.H.Pauža.


Janina Tutkuvienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėja:

Mus slegia tos pačios problemos kaip ir kauniečius – universitetui trūksta kūnų. Šiuo metu turime tik vienus balzamuotus palaikus, tačiau kol nepraėjo tam tikras laikas, jų naudoti studentams mokyti negalime. Tiesa, turime 10–12 prašymų kūną po mirties panaudoti medicinos tikslais. Pora žmonių šią valią yra išreiškę savo testamente.

Jei KMU užtenka pateikti formą, kurioje išreikštas apsisprendimas dovanoti savo palaikus, mes su apsisprendusiu žmogumi vykstame pas notarą, kad šis patvirtintų jo prašymą.


Ričardas Banys, KMU kapelionas:

Žmogaus sutikimas paaukoti savo palaikus kitų labui yra labai kilnus poelgis. Kūnas yra brangiausias materialus dalykas, kurį po savęs paliekame. Bažnyčia skatina mokslininkus su palaikais elgtis labai pagarbiai. Lankiausi Anatomijos institute, ten tikrai labai humaniška aplinka. Tačiau savo palaikų aukojimas medicinai Lietuvoje dar naujiena. Tai sudėtingas ir jautrus dalykas, todėl žmogui neramu, kas ir kaip bus daroma su jo kūnu po mirties.

Palydėti į paskutinę kelionę mokslui pasitarnavusių palaikų dar neteko. Tačiau planuojame, kad tai bus daroma labai iškilmingai, pagarbiai, su religinėmis apeigomis.


Paskutinės valios pareiškimas

Paskutinės valios pareiškimo formą galima rasti internete KMU svetainėje kmu.lt Vieną užpildytą jos egzempliorių reikia atsiųsti KMU Anatomijos institutui (A.Mickevičiaus g. 9, Kaunas LT 44307), antrą pasilikti sau, o kitas išdalyti artimiesiems.

Paskutinės valios pareiškimas yra konfidencialus.

Apie pakeistą gyvenamąją vietą reikėtų pranešti KMU Anatomijos institutui paštu ar telefonu.

Palaikų aukojimą galima bet kada atšaukti apie tai informuojant institutą.

Jei asmuo iki mirties nebuvo išreiškęs savo valios ir nebuvo pareiškęs draudimo naudoti savo kūną ar atskiras jo dalis mokymo tikslais, sutikimą naudoti mirusiojo kūną ar jo dalis gali duoti veiksnūs mirusiojo asmens sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai).


Po mirties

Apie žmogaus, sutikusio paaukoti savo palaikus, mirtį institutą turėtų informuoti jo artimieji.

Sutartis negalios ir skambinti nereikia, jei mirtis bus nenatūrali ir jei ji ištiks už Lietuvos Respublikos ribų.

Visais kitais atvejais palaikų pervežimu pasirūpins institutas.

Palaikai institute bus laikomi iki trejų metų. Tiek laiko kūnas saugomas dėl palaikų balzamavimo ypatybių ir žmogaus kūno anatomijos studijų trukmės.

Vėliau palaikai bus kremuojami arba pageidaujant laidojami nekremuoti.

Laidojama turėtų būti Kauno miesto kapinių sklype, kuriame KMU ir prižiūrės žmonių palaikus, panaudotus moksliniams tyrimams ir studijoms arba Paskutinės valios pareiškime nurodytoje vietoje. Bendrame memoriale bus iškalamos paaukojusiųjų savo kūnus vardai ir pavardės.

Artimieji, įvardyti Paskutinės valios pareiškime, bus pakviesti į laidojimo apeigas ir laidotuves, kuriose dalyvaus ir universiteto kapelionas.

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


Surastas naujas žmonių veidus skiriantis požymis

Surastas naujas žmonių veidus skiriantis požymis

Mokslininkai aptiko tiesiogiai sunkiai pastebimą žmonių veidus skiriamąjį požymį, kurį sugeba įvertinti kiekvieno iš mūsų pasąmonė. Šį ne tik įdomų, bet ir praktiškai naudingą atradimą padarė Brauno universiteto mokslininkai, vadovaujami Michael...


Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

"Skrenda du krokodilai: vienas - žalias, kitas - į kairę". Šis pokštas atskleidžia labai svarbią mokslo problemą, kurios sprendimas iki šiol nežinomas. "Viena smegenų sritis perteikia spalvą, kita - formą ar judėjimo kryptį, tačiau...


Diagnozė: diabetas. Kaip tai atsilieps kojoms?

Diagnozė: diabetas. Kaip tai atsilieps kojoms?

Klastinga liga, cukriniu diabetu, pasaulyje suserga vis daugiau žmonių. Virš 200 milijonų žmonių užsienyje ir daugiau nei 150 tūkstančių lietuvių, t. y. 5 procentai visų šalies gyventojų, – tokia yra sunerimti verčianti statistika, kuri...


KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

Pastarąjį dešimtmetį netyla diskusijos apie kamienines ląsteles ir jų panaudojimą klinikinėje praktikoje. Dažniausiai diskutuojama apie etinius embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimo aspektus. Šios kamieninės ląstelės gaunamos iš ankstyvosios...


6 niekšiški būdai nustatyti, koks vaikinas bus lovoje

Moterims nereikia nuosekliai analizuoti kiekvieno naujo partnerio gesto, kad sužinotų, koks jis bus lovoje. Kaip rašo glamour.com, seksologė Laura Berman ištyrė dažniausiai pasitaikančius vyrų elgesio modelius, kuriuos pastebėjus moteriai...


Reformos anatomija: kova dėl pinigų, bet ne su ligomis

Neduok Dieve, bet jeigu reikėtų operuoti galvą, kurią gydymo įstaigą rinktumėtės: kuo arčiau namų, įvykio vietos ar toliau esantį respublikinį centrą, kuriame dirba patyrę specialistai? Nebūtinai neurochirurgijos, bet kokio gydymo prireikus, kur...


Tikslinamas produktų, savo sudėtyje turinčių GMO, sąrašas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šių metų kovo - balandžio mėnesiais vykdo genetiškai modifikuotų maisto produktų ženklinimo, atsekamumo kontrolę rinkoje. Pabaigus planinius patikrinimus, bus atnaujinti duomenys...


Nepageidaujamų reakcijų į skiepus nuo gripo Lietuvoje pernai neužregistruota

Iš 100 tūkst. žmonių, pernai pasiskiepijusių nuo gripo, neužregistruota nė vienos nepageidaujamos reakcijos į skiepus, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) Anot išplatinto pranešimo, jokių nepageidaujamų reakcijų pernai neužfiksuota ir...


Formulė padės apskaičiuoti, kada geriausia pirštis

Nors meilės reikaluose daugelis žmonių pasikliauja chemija, čia ne mažiau naudinga gali būti ir matematika. Australijos statistikai sukūrė formulę, padedančią apskaičiuoti, kada tinkamiausias laikas pasipiršti, rašo telegraph.co.uk. Lygtyje, kurią...


Kokia depresijos prasmė?

Kokia depresijos prasmė?

Mokslininkai vis dar laužo galvą, kodėl pasaulyje taip sparčiai daugėja sergančių depresija. Šią mįslę bando įminti ir evoliucijos psichologai. Jų išvada: depresija gali būti naudinga, nes padeda mums atsisakyti nepasiekiamų tikslų. Nors...


Kamieninės ląstelės gali pakeisti krūtų didinimo operacijas

Prieštaravimai, supantys embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimą regeneruojant žmogaus organus ir audinius gali nurimti - jei tik bus patvirtinti naujo tipo kamieninių ląstelių klinikinių tyrimų rezultatai. O jei jie pasiteisins, gali būti,...


Lietuvoje nustatyti dar du mirties nuo gripo atvejai

Lietuvoje nustatyti dar du mirties nuo gripo A(H1N1) atvejai - iš viso nuo šio viruso šį sezoną mirė keturi žmonės. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sausio 9 ir 13 dienomis mirė du gripu užsikrėtę senukai. Sausio 9-ąją mirė 74...


Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Šiame straipsnyje aptarsime dalį iš neitikėtino populiarumo sulaukusių grožio terapijos technologijų – tai impulsinės mikrosrovės, deimantinė mikrodermabrazija ir krioterapija. Mikrosrovių terapija – tai gydymas elektra. Mikrosrovių...


Europoje išgydoma vis daugiau susirgusiųjų vėžiu

Europoje išgydoma vis daugiau susirgusiųjų vėžiu

Europoje vis daugiau pacientų pasveiksta nuo vėžio. Tai rodo Europos vėžio organizacijos (ECCO) tyrimas. Ypač padidėjo šansai pasveikti plaučių, skrandžio ir žarnyno vėžiu sergantiems pacientams. Visiškai pagijusių pacientų skaičius praėjusiame...


Santariškių klinikose – vis daugiau unikalių operacijų

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai, plėtodami minimaliai invazinės chirurgijos galimybes, pastaruoju metu atliko daug unikalių ir originalių operacijų. "Paskutiniais dešimtmečiais visos chirurgijos sritys vystosi...


Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Ieškantys vidpadžių į batus turėtų pasižvalgyti po silikoninių įdėklų asortimentą. Šie vidpadžiai sparčiai pelno simpatijas dėl nešiotojui suteikiamo komforto ir pavydėtino funkcionalumo. Gelinių padukų nešiotojai džiaugiasi tolygiai...


Siūlo riboti ir nereceptinių vaistų antkainius

Seimo Sveikatos reikalų komitetas siūlo riboti ne tik receptinių, bet ir nereceptinių vaistų antkainius didmenininkams ir mažmenininkams. Komitetas taip pat siūlo įteisinti gamintojų pareigą deklaruoti vaistų kainas Lietuvai ir pateikti šių vaistų...


Perpilant kraują vis dar užsikrečiama hepatitu

Lietuvoje vis dar pasitaiko atvejų, kai hepatitu yra užkrečiama per donorų kraują, teigia Vilniaus universiteto ligoninės ekspertas prof. Jonas Valantinas. Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hepatologijos,...


Škotijos karališkojoje ligoninėje bus įdarbinti robotai

Škotijos ligoninė Forth Valley taps pirmąja Jungtinėje Karalystėje, kurioje kasdieniams darbams atlikti bus pasitelkti robotai. Robotai išveš medicinines atliekas, pristatys maistą, valys operacines ir skirstys vaistus. Iki rugpjūčio, kai...


Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Dažnai išgirstame frazę - "bijau svertis". Nereikia savęs bijoti, save reikia pažinti ir išsikelti sau užduotis. Tam ir yra sukurti kūno kompozicijos analizatoriai. Pasaulinio garso japonų firma Tanita - lyderis medicininės svėrimo...


Atsarginės dalys jūsų kūnui: nuo galimybių iki problemų

Regeneracinė medicina - medicinos mokslo ateitis, galėsianti užtikrinti daugelio traumų ir ligų sėkmingą gydimą. Bent jau taip yra manoma dabar. Ši perspektyvi ir daugelį mokslininkų dominanti sritis labai glaudžiai susijusi su pagrindinėmis...


Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


Diegiama novatoriška navikinių audinių tyrimo technologija

Audinių mikrogardelių technologija naudojama patologijos diagnostikoje ir mokslo tyrimuose siekiant tiksliai atrinkti žmogaus pažeistų audinių fragmentus imunohistocheminiams, in situ hibridizacijos ir kitiems molekuliniams tyrimams. Ši...


Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


Seime - triukšmas dėl kraujo

Seime - triukšmas dėl kraujo

Nacionalinis kraujo centras kaltinamas dėl nekokybiško kraujo, šis atkerta, kad vyksta konkurencinis karas. Nacionalinis kraujo centras kaltinamas gydymo įstaigoms tiekiantis nekokybišką kraują, dėl to esą gali kilti pavojus pacientų sveikatai ir...


Pacientų padėkas medikams įteiks Alma Adamkienė

Pirmadienį, 15 val., istorinėje Prezidentūroje Kaune rengiamas Lietuvos gydytojų sąjungos, LNK laidos "Sveikatos ABC" bei Sveikatos apsaugos ministerijos renginys "Padėka medikui". Tapęs tradiciniu renginys kasmet sulaukia vis...


Lietuviai prieš kiaulių gripą dar yra beginkliai

Krepšininkas Linas Kleiza - vienas iš nedaugelio lietuvių, kuriam jau nebaisus vadinamojo kiaulių gripo virusas. Jis paskiepytas vakcina, kurios Lietuvoje dar nėra. Pirėjo "Olympiakos" klubo naujokas L. Kleiza pandeminio gripo, dar...


Išbandyta universali gripo vakcina

Universali gripo vakcina, galinti apsaugoti nuo visų gripo atmainų, pirmą kartą sėkmingai išbandyta su žmonėmis. Vakcina atakuoja visų tipų virusų proteinus, o ne atskiras jų atmainas, teigia Oksfordo universiteto Jennerio instituto mokslininkai....


3D spausdintuvai gamins atsargines kūno dalis

3D spausdintuvai gamins atsargines kūno dalis

Regeneracinės medicinos, naudojančios iš kamieninių ląstelių auginamas atsargines žmogaus kūno dalis, ateitis siejama su 3D biospausdinimo technologija. Nyderlandų bendrovė „Ultimaker“, gaminanti atvirojo kodo 3D spausdintuvus,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9