Sausio 19d. Trečiadienis

Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Peržiūrų skaičius: 24528
Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Anot profesoriaus, žiūrėdamas vien į paveikslėlius geru gydytoju netapsi. Tačiau baiminamasi, kad netrukus studentai gali baigti universitetą žmogaus kūno sandarą išstudijavę tik knygose ir specialiuose muliažuose. Medicinos universitetas dovanojamų mirusiųjų palaikų sulaukia vis rečiau.

Jokių asmeniškumų

Žmones paaukoti savo palaikus dažniausiai sustabdo tradicijos, kad kūnas iš karto po mirties turi būti palaidotas, ir baimė, jog KMU studenčiokai gali aptarinėti tavo nuogą kūną, jį vertinti, gal net tyčiotis. Tačiau apsilankę KMU prozektoriume nieko panašaus neišvydome. Tiesa, joje buvo tyrinėjama atskirų žmogaus kūno dalių anatomija.

Studentai su jomis elgėsi kaip ir su kitomis mokymosi priemonėmis. Jie neleido laiko veltui fantazuodami, kokio žmogaus plaučiai ar širdis tai galėtų būti, ką jis gero ar nepadoraus gyvenime galėjo būti padaręs, ką mėgo pusryčiams, su kuo miegojo. "Nesidomime tuo. Tai per daug asmeniška, trukdytų susikaupti", – tikino studentai, nepakeldami akių nuo knygų.

Paaukoti kūnai reikalingi ne tik jiems, būsimiesiems medikams, bet ir gydytojams. Pavyzdžiui, specialistas, prieš imdamasis pirmosios sąnario keitimo operacijos, dešimtis jų išbando su palaikais.

Balzamuotas atjaunėja

"Žmogui apsisprendžiant, palikti ar ne medicinos mokslui savo palaikus, svarbu, kas, kur ir kaip bus daroma su jais", – aiškino D.H.Pauža, mus vedžiodamas po atnaujintas instituto patalpas. Mokslininkai įsikūrė jaukiuose neseniai suremontuotuose kabinetuose su stoglangiais, unikalia vėdinimo sistema, dėl kurios oras patalpose kas valandą pasikeičia.

Tokios pat darbo sąlygos yra ir studijų salėse, kuriose studentai tyrinėdami žmogaus palaikus mokosi anatomijos, tik nėra stoglangių. Tarp paskaitų ir praktikos užsiėmimų kūnai ir jų dalys laikomi šaldytuvuose, kuriuos atverti turi teisę tik keli asmenys visame institute.

Kas laukia paaukotų žmogaus palaikų? Jie iš pradžių pakliūva į moderniai įrengtą balzamavimo laboratoriją ant specialaus stalo, kainuojančio daugiau nei 40 tūkst. litų. Kūnas per visą balzamavimo procesą niekur nenešiojamas. Jis nuplaunamas, nuskutami plaukai, išplaunami vidaus organai, specialia technika iš organizmo pašalinamas kraujas ir imamasi cheminio audinių fiksavimo: įšvirkščiama specialios medžiagos, sustabdančios audinių irimą.

"Žmogaus kūnas tampa baltas baltutėlis, išsilygina visos jo odos raukšlelės, senas kūnas tarytum atjaunėja", – pasakojo D.H.Pauža.

Vėliau palaikai perkeliami į specialią kiuvetę, kurioje dvi tris dienas vyksta odos konservacija specialiame etilo alkoholio tirpale, ir pusmečiui paliekami ramybėje šaldytuve, kur temperatūra siekia apie –15 laipsnių Celsijaus. Tokios procedūros laukia visų medicinai paaukotų palaikų.

Sutiko kol kas tik keletas

Anksčiau moksliniams tyrinėjimams, medicinos studentams mokyti ir gydytojų praktiniam mokymuisi naudoti vienišų žmonių palaikai, kurių palaidojimu rūpinosi tik valstybė. Po tam tikro laiko palaikus universitetas kremuodavo.

Pernai kovą įsigaliojo Žmonių palaikų laidojimo įstatymas, kuris suteikė galimybę pačiam žmogui ar jo artimiesiems, o ne valstybei priimti sprendimą ne iš karto atgulti į žemę.

Per beveik metus D.H.Pauža sulaukė apie 10 skambinančių ir besidominčių galimybe po mirties pasitarnauti medicinos mokslui. Tačiau vos keletas jų tam pasiryžo ir užpildė Paskutinės valios pareiškimą.

Užsienyje savo palaikus universitetų reikmėms dažniausiai palieka išsilavinę ar neturintys artimųjų žmonės, taip užsitikrinantys, kad po mirties jais bus deramai pasirūpinta, kad bus palaidoti garbingoje vietoje, kad bus, kas prižiūrės kapus, uždegs ant jų žvakutę.

Kauno anatomai jau senokai rūpinasi, kad savivaldybė miesto kapinėse universitetui skirtų garbingą vietą mokslui panaudotiems palaikams laidoti. "Labai gaila, kad reikalai užstrigo dėl miesto ir rajono valdžios pastangų steigiant naujas kapines visiems gyventojams", – sakė D.H.Pauža.


Janina Tutkuvienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėja:

Mus slegia tos pačios problemos kaip ir kauniečius – universitetui trūksta kūnų. Šiuo metu turime tik vienus balzamuotus palaikus, tačiau kol nepraėjo tam tikras laikas, jų naudoti studentams mokyti negalime. Tiesa, turime 10–12 prašymų kūną po mirties panaudoti medicinos tikslais. Pora žmonių šią valią yra išreiškę savo testamente.

Jei KMU užtenka pateikti formą, kurioje išreikštas apsisprendimas dovanoti savo palaikus, mes su apsisprendusiu žmogumi vykstame pas notarą, kad šis patvirtintų jo prašymą.


Ričardas Banys, KMU kapelionas:

Žmogaus sutikimas paaukoti savo palaikus kitų labui yra labai kilnus poelgis. Kūnas yra brangiausias materialus dalykas, kurį po savęs paliekame. Bažnyčia skatina mokslininkus su palaikais elgtis labai pagarbiai. Lankiausi Anatomijos institute, ten tikrai labai humaniška aplinka. Tačiau savo palaikų aukojimas medicinai Lietuvoje dar naujiena. Tai sudėtingas ir jautrus dalykas, todėl žmogui neramu, kas ir kaip bus daroma su jo kūnu po mirties.

Palydėti į paskutinę kelionę mokslui pasitarnavusių palaikų dar neteko. Tačiau planuojame, kad tai bus daroma labai iškilmingai, pagarbiai, su religinėmis apeigomis.


Paskutinės valios pareiškimas

Paskutinės valios pareiškimo formą galima rasti internete KMU svetainėje kmu.lt Vieną užpildytą jos egzempliorių reikia atsiųsti KMU Anatomijos institutui (A.Mickevičiaus g. 9, Kaunas LT 44307), antrą pasilikti sau, o kitas išdalyti artimiesiems.

Paskutinės valios pareiškimas yra konfidencialus.

Apie pakeistą gyvenamąją vietą reikėtų pranešti KMU Anatomijos institutui paštu ar telefonu.

Palaikų aukojimą galima bet kada atšaukti apie tai informuojant institutą.

Jei asmuo iki mirties nebuvo išreiškęs savo valios ir nebuvo pareiškęs draudimo naudoti savo kūną ar atskiras jo dalis mokymo tikslais, sutikimą naudoti mirusiojo kūną ar jo dalis gali duoti veiksnūs mirusiojo asmens sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai).


Po mirties

Apie žmogaus, sutikusio paaukoti savo palaikus, mirtį institutą turėtų informuoti jo artimieji.

Sutartis negalios ir skambinti nereikia, jei mirtis bus nenatūrali ir jei ji ištiks už Lietuvos Respublikos ribų.

Visais kitais atvejais palaikų pervežimu pasirūpins institutas.

Palaikai institute bus laikomi iki trejų metų. Tiek laiko kūnas saugomas dėl palaikų balzamavimo ypatybių ir žmogaus kūno anatomijos studijų trukmės.

Vėliau palaikai bus kremuojami arba pageidaujant laidojami nekremuoti.

Laidojama turėtų būti Kauno miesto kapinių sklype, kuriame KMU ir prižiūrės žmonių palaikus, panaudotus moksliniams tyrimams ir studijoms arba Paskutinės valios pareiškime nurodytoje vietoje. Bendrame memoriale bus iškalamos paaukojusiųjų savo kūnus vardai ir pavardės.

Artimieji, įvardyti Paskutinės valios pareiškime, bus pakviesti į laidojimo apeigas ir laidotuves, kuriose dalyvaus ir universiteto kapelionas.


Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Venų varikozę lemia ydinga kojos veninė kraujotaka. Dažniausiai tai nutinka sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai ir pasikeitus kraujo tėkmės krypčiai, kai kraujas, užuot tekėjęs į viršų ir grįžtų link širdies, ima tekėti žemyn link pėdų. Tai...


Anglas su vėžiu susidūrė aštuonis kartus

Anglas su vėžiu susidūrė aštuonis kartus

Gydytojai Lawrenc'ą Stuart'ą vadina medicinos fenomenu - 31 metų anglas įvairių organų vėžiu persirgo jau aštuonis kartus. Ir nors kiekvieną kartą medikai vyrui tvirtino, kad šįkart jis jau yra pasmerktas, liga vis atsitraukdavo. Tačiau...


Išrastas naujas metastazių gydymo būdas

JAV mokslininkai išmoko atskirti vėžines ląsteles nuo sveikų - manoma, kad šis atradimas bus pritaikytas metastazėms gydyti, praneša naujienų agentūra UPI. JAV Šiaurės vakarų universiteto mokslininkų teigimu, dauguma vėžiu sergančių pacientų...


Sunkmetis rezidentų algų nenukirps

Gydytojų rezidentų, atliekančių profesinės veiklos praktiką, pareiginėms algoms ir valstybiniam socialiniam draudimui antrąjį ketvirtį apmokėti skirta 5,5 mln. litų. Pasak sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, rezidentų profesinės veiklos...


Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje nustatytas trečiasis užsikrėtimo bakterija E.coli atvejis, antradienį pranešė šalies žiniasklaida. 68-erių metų moteriai iš Gižycko nustatyta E.coli atmaina (O 104) yra tokia pati, kaip anksčiau buvo rasta Vokietijoje. Ši moteris...


Odontologų paslaugos gali brangti

Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


Tyrimas: spalvos atskleidžia pacientų nuotaikas

Spalvos, kuriomis nusakome savijautą, gali būti daug naudingesnės nei manome, įsitikinę medikai. Kaip praneša portalas "Live Science", depresija sergantys žmonės savo nuotaiką dažniausiai linkę susieti su pilka spalva. Pilkai gyvenimą...


Cezario pjūviui gimdyvės noro neužtenka

Ilgi devyni mėnesiai laukimo. Juos dažniausiai vainikuoja mažylio gimimas. Bet ne visiems tėvams lemta džiaugtis kūdikio krykštavimu. Prieš porą savaičių Kretingoje gimus negyvam mažyliui visuomenėje vėl nesiliauja diskusijos apie tai, kad cezario...


Vis daugiau sergančių priklausomybe nuo narkotikų sėkmingai baigia reabilitaciją

Vis daugiau sergančių priklausomybe nuo narkotikų sėkmingai baigia reabilitaciją

Remiantis surinktais duomenimis 2006 m. programas baigė 65 asmenys, 2007 m. – 83, o 2008 m. – 105 asmenys ir didžioji jų dalis (72 proc.) sugebėjo įsidarbinti arba pradėjo mokytis. "Pasiekti geri rezultatai rodo ilgalaikės...


Retos ligos: žinoti, suprasti, padėti

Balandžio septintąją minėsime Pasaulinę sveikatos dieną. Tai tarsi priminimas kiekvienam susirūpinti ne tik savo sveikata, bet ir atsigręžti į tuos, kurie kasdien kovoja su klastingomis ligomis. Pavasarį paskelbto Eurobarometro tyrimo apie retas...


Tarptautiniame urologų kongrese – nauji prostatos vėžio gydymo būdai

Tarptautiniame urologų kongrese – nauji prostatos vėžio gydymo būdai

Kongreso metu pristatytas klinikinis tyrimas apie ilgalaikio prostatos vėžio gydymo hormonais naudą. "Vilniuje surengtas kongresas sulaukė didelės sėkmės – užsiregistravusių dalyvių buvo apie 600", – sako Lietuvos urologų...


Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Konsultuoja gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. Nutukimo, antsvorio problema nėra nauja. Randama net akmens amžiaus figūrėlių, kuriose pavaizduotas nutukęs žmogus. Žinoma, senovėje žmonėms nutukimas nebuvo labai aktuali problema – genai,...


Žemesnis IQ siejamas su savižudybės rizika

Švedijoje atliktas didelės apimties tyrimas liudija, kad jaunuoliai, kurių intelekto koeficientas (IQ) vidutiniškai yra žemesnis, nei jų bendraamžių, susiduria su didesne savižudybės vyresniame amžiuje rizika. Tokią išvadą mokslininkai priėjo...


Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai...


Britas tvirtina esantis alergiškas savo žmonai

45 metų Didžiosios Britanijos gyventojas tvirtina, jog žmona jam sukelia alergiją: vos jai prisiartinus, vyrą išberia. Darrenas Youngas alergiškas medžiagoms, naudojamoms kremų ir kūno losjonų gamybai. Po kontakto su chemine medžiaga polietileno...


Bisau Gvinėjoje sparčiai plinta cholera

Bisau Gvinėjoje sparčiai plinta cholera

Bisau Gvinėjoje sparčiai plinta choleros epidemija, penktadienį informavo Jungtinių Tautų (JT) agentūros. Šioje Vakarų Afrikos valstybėje cholera šiemet susirgo jau 12 tūkst. 225 žmonės, 201 iš jų mirė. JT duomenimis, kasmet Bisau Gvinėjoje...


Pacientų padėkas medikams įteiks Alma Adamkienė

Pirmadienį, 15 val., istorinėje Prezidentūroje Kaune rengiamas Lietuvos gydytojų sąjungos, LNK laidos "Sveikatos ABC" bei Sveikatos apsaugos ministerijos renginys "Padėka medikui". Tapęs tradiciniu renginys kasmet sulaukia vis...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Išsiaiškino, kad yra "gimęs žudyti"

Neuromokslininkas, pastaruosius 20 metų tyrinėjantis žudikų smegenis, nustebo pamatęs savo smegenų tyrimo rezultatus. Kaip skelbia portalas NPR, neuromokslininkas Jimas Fallonas, sužinojęs, kad jo giminės iš tėvo pusės dažnai kalėjo už...


Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Lietuvos AIDS centras kviečia nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV. Ši akcija vyks vasario 13 - 20 d. Norintys pasitikrinti laukiami Lietuvos AIDS centre 9 - 15 val., Vytenio g. 59/37, Vilniuje. Visi pasitikrinusieji gaus akcijos...


Nitroglicerinas grįžta į vaistines

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad iš Danijos bendrovės "Nycomed" į Lietuvą, UAB "Tamro", jau pristatyta greitai veikiančių vaistų nuo širdies - nitroglicerino. Kitą savaitę nitroglicerino vaistinį...


Genų stygius sulaiko kiaulių gripo virusą nuo dar didesnio užkrečiamumo

Nors kiaulių gripas dėl didelio paplitimo jau paskelbtas kaip pandemija, tačiau naujoji gripo viruso atmaina H1N1 nėra tokia užkrečiama, kaip įprastas gripas arba jo atmainos, sukėlusios lygšiolines pandemijas. Panašu, jog mokslininkai nustatė šio...


Klastinga pavasarinė liga – cistitas, arba šlapimo pūslės uždegimas

Klastinga pavasarinė liga – cistitas, arba šlapimo pūslės uždegimas

Pagaliau Lietuvą pasiekė šiluma lepinantys orai ir tuojau upių pakrantes, parkų pieveles, suoliukus nutūpė pailsėti norintys žmonės. Tačiau dažnas, prisėdęs ant dar šaltos ir drėgnos žemės nesusimąsto, kokiomis ligomis gali baigtis tokios poilsio...


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Naujo gelio sukūrimas leidžia tikėtis proveržio AIDS prevencijoje, skelbia mokslininkai

Mokslininkai pirmadienį pranešė sukūrę naują makšties gelį, kuris gali padėti pažaboti žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) plitimą. Šis pasiekimas būtų labai naudingas Afrikos moterims, kurias labiausiai veikia AIDS pandemija. Pietų Afrikos...


Automobilių pasirinkimą lemia instinktai

Tai, kad žmonės renkasi BMW, "Volvo" ar "Alfa Romeo", gali nulemti ne tiek skonis, bet daug svarbesnės priežastys, pavyzdžiui, instinktai. Kaip rašo portalas "Live Science", žmonių instinktai priverčia pirkėjus...


Kaip spręsti problemas?

Nors problemų kyla kone kasdien, ne visi jas mokame efektyviai spręsti. Keletas taisyklių, padėsiančių gvildenti iškilusias dilemas. Jei norite rasti veiksmingą sprendimą, pirmiausia tiksliai įvardinkite kilusią problemą. Dauguma žmonių bando...


Sėkmingai pastota persodinus gimdą

Sėkmingai pastota persodinus gimdą

Švedijos mokslininkai praneša, kad keturioms avims pašalinus ir vėl sėkmingai persodinus gimdą pavyko pastoti. Gimdos persodinimo eksperimentai – labai svarbus žingsnis, galintis padėti minėtas operacijas atlikti žmonėms. Prof. Matsas...


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9