Gegužės 27d. Trečiadienis

Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Peržiūrų skaičius: 24528
Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Anot profesoriaus, žiūrėdamas vien į paveikslėlius geru gydytoju netapsi. Tačiau baiminamasi, kad netrukus studentai gali baigti universitetą žmogaus kūno sandarą išstudijavę tik knygose ir specialiuose muliažuose. Medicinos universitetas dovanojamų mirusiųjų palaikų sulaukia vis rečiau.

Jokių asmeniškumų

Žmones paaukoti savo palaikus dažniausiai sustabdo tradicijos, kad kūnas iš karto po mirties turi būti palaidotas, ir baimė, jog KMU studenčiokai gali aptarinėti tavo nuogą kūną, jį vertinti, gal net tyčiotis. Tačiau apsilankę KMU prozektoriume nieko panašaus neišvydome. Tiesa, joje buvo tyrinėjama atskirų žmogaus kūno dalių anatomija.

Studentai su jomis elgėsi kaip ir su kitomis mokymosi priemonėmis. Jie neleido laiko veltui fantazuodami, kokio žmogaus plaučiai ar širdis tai galėtų būti, ką jis gero ar nepadoraus gyvenime galėjo būti padaręs, ką mėgo pusryčiams, su kuo miegojo. "Nesidomime tuo. Tai per daug asmeniška, trukdytų susikaupti", – tikino studentai, nepakeldami akių nuo knygų.

Paaukoti kūnai reikalingi ne tik jiems, būsimiesiems medikams, bet ir gydytojams. Pavyzdžiui, specialistas, prieš imdamasis pirmosios sąnario keitimo operacijos, dešimtis jų išbando su palaikais.

Balzamuotas atjaunėja

"Žmogui apsisprendžiant, palikti ar ne medicinos mokslui savo palaikus, svarbu, kas, kur ir kaip bus daroma su jais", – aiškino D.H.Pauža, mus vedžiodamas po atnaujintas instituto patalpas. Mokslininkai įsikūrė jaukiuose neseniai suremontuotuose kabinetuose su stoglangiais, unikalia vėdinimo sistema, dėl kurios oras patalpose kas valandą pasikeičia.

Tokios pat darbo sąlygos yra ir studijų salėse, kuriose studentai tyrinėdami žmogaus palaikus mokosi anatomijos, tik nėra stoglangių. Tarp paskaitų ir praktikos užsiėmimų kūnai ir jų dalys laikomi šaldytuvuose, kuriuos atverti turi teisę tik keli asmenys visame institute.

Kas laukia paaukotų žmogaus palaikų? Jie iš pradžių pakliūva į moderniai įrengtą balzamavimo laboratoriją ant specialaus stalo, kainuojančio daugiau nei 40 tūkst. litų. Kūnas per visą balzamavimo procesą niekur nenešiojamas. Jis nuplaunamas, nuskutami plaukai, išplaunami vidaus organai, specialia technika iš organizmo pašalinamas kraujas ir imamasi cheminio audinių fiksavimo: įšvirkščiama specialios medžiagos, sustabdančios audinių irimą.

"Žmogaus kūnas tampa baltas baltutėlis, išsilygina visos jo odos raukšlelės, senas kūnas tarytum atjaunėja", – pasakojo D.H.Pauža.

Vėliau palaikai perkeliami į specialią kiuvetę, kurioje dvi tris dienas vyksta odos konservacija specialiame etilo alkoholio tirpale, ir pusmečiui paliekami ramybėje šaldytuve, kur temperatūra siekia apie –15 laipsnių Celsijaus. Tokios procedūros laukia visų medicinai paaukotų palaikų.

Sutiko kol kas tik keletas

Anksčiau moksliniams tyrinėjimams, medicinos studentams mokyti ir gydytojų praktiniam mokymuisi naudoti vienišų žmonių palaikai, kurių palaidojimu rūpinosi tik valstybė. Po tam tikro laiko palaikus universitetas kremuodavo.

Pernai kovą įsigaliojo Žmonių palaikų laidojimo įstatymas, kuris suteikė galimybę pačiam žmogui ar jo artimiesiems, o ne valstybei priimti sprendimą ne iš karto atgulti į žemę.

Per beveik metus D.H.Pauža sulaukė apie 10 skambinančių ir besidominčių galimybe po mirties pasitarnauti medicinos mokslui. Tačiau vos keletas jų tam pasiryžo ir užpildė Paskutinės valios pareiškimą.

Užsienyje savo palaikus universitetų reikmėms dažniausiai palieka išsilavinę ar neturintys artimųjų žmonės, taip užsitikrinantys, kad po mirties jais bus deramai pasirūpinta, kad bus palaidoti garbingoje vietoje, kad bus, kas prižiūrės kapus, uždegs ant jų žvakutę.

Kauno anatomai jau senokai rūpinasi, kad savivaldybė miesto kapinėse universitetui skirtų garbingą vietą mokslui panaudotiems palaikams laidoti. "Labai gaila, kad reikalai užstrigo dėl miesto ir rajono valdžios pastangų steigiant naujas kapines visiems gyventojams", – sakė D.H.Pauža.


Janina Tutkuvienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėja:

Mus slegia tos pačios problemos kaip ir kauniečius – universitetui trūksta kūnų. Šiuo metu turime tik vienus balzamuotus palaikus, tačiau kol nepraėjo tam tikras laikas, jų naudoti studentams mokyti negalime. Tiesa, turime 10–12 prašymų kūną po mirties panaudoti medicinos tikslais. Pora žmonių šią valią yra išreiškę savo testamente.

Jei KMU užtenka pateikti formą, kurioje išreikštas apsisprendimas dovanoti savo palaikus, mes su apsisprendusiu žmogumi vykstame pas notarą, kad šis patvirtintų jo prašymą.


Ričardas Banys, KMU kapelionas:

Žmogaus sutikimas paaukoti savo palaikus kitų labui yra labai kilnus poelgis. Kūnas yra brangiausias materialus dalykas, kurį po savęs paliekame. Bažnyčia skatina mokslininkus su palaikais elgtis labai pagarbiai. Lankiausi Anatomijos institute, ten tikrai labai humaniška aplinka. Tačiau savo palaikų aukojimas medicinai Lietuvoje dar naujiena. Tai sudėtingas ir jautrus dalykas, todėl žmogui neramu, kas ir kaip bus daroma su jo kūnu po mirties.

Palydėti į paskutinę kelionę mokslui pasitarnavusių palaikų dar neteko. Tačiau planuojame, kad tai bus daroma labai iškilmingai, pagarbiai, su religinėmis apeigomis.


Paskutinės valios pareiškimas

Paskutinės valios pareiškimo formą galima rasti internete KMU svetainėje kmu.lt Vieną užpildytą jos egzempliorių reikia atsiųsti KMU Anatomijos institutui (A.Mickevičiaus g. 9, Kaunas LT 44307), antrą pasilikti sau, o kitas išdalyti artimiesiems.

Paskutinės valios pareiškimas yra konfidencialus.

Apie pakeistą gyvenamąją vietą reikėtų pranešti KMU Anatomijos institutui paštu ar telefonu.

Palaikų aukojimą galima bet kada atšaukti apie tai informuojant institutą.

Jei asmuo iki mirties nebuvo išreiškęs savo valios ir nebuvo pareiškęs draudimo naudoti savo kūną ar atskiras jo dalis mokymo tikslais, sutikimą naudoti mirusiojo kūną ar jo dalis gali duoti veiksnūs mirusiojo asmens sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai).


Po mirties

Apie žmogaus, sutikusio paaukoti savo palaikus, mirtį institutą turėtų informuoti jo artimieji.

Sutartis negalios ir skambinti nereikia, jei mirtis bus nenatūrali ir jei ji ištiks už Lietuvos Respublikos ribų.

Visais kitais atvejais palaikų pervežimu pasirūpins institutas.

Palaikai institute bus laikomi iki trejų metų. Tiek laiko kūnas saugomas dėl palaikų balzamavimo ypatybių ir žmogaus kūno anatomijos studijų trukmės.

Vėliau palaikai bus kremuojami arba pageidaujant laidojami nekremuoti.

Laidojama turėtų būti Kauno miesto kapinių sklype, kuriame KMU ir prižiūrės žmonių palaikus, panaudotus moksliniams tyrimams ir studijoms arba Paskutinės valios pareiškime nurodytoje vietoje. Bendrame memoriale bus iškalamos paaukojusiųjų savo kūnus vardai ir pavardės.

Artimieji, įvardyti Paskutinės valios pareiškime, bus pakviesti į laidojimo apeigas ir laidotuves, kuriose dalyvaus ir universiteto kapelionas.

Tikisi senėjimą sustabdyti ties 50 metų riba

Šimtamečiai su penkiasdešimtmečių kūnu vieną dieną taps realybe, teigia Didžiosios Britanijos mokslininkai. Augant gyvenimo kokybei, daugiau kaip pusė šiuo metu gimusių kūdikių sulauks šimto metų, rašo BBC. Leedso universiteto Didžiojoje...


Neįtikėtina anomalija: mergaitė alergiška XXI amžiui

Viena mokyklinio amžiaus britė, kaip pranešė Didžiosios Britanijos naujienų tarnybos, privalo gyventi pagal griežtą režimą, nes, kaip paaiškėjo, ji yra alergiška... XXI amžiui. Molly Harrad iš Hern Bėjaus miesto Kento grafystėje negali autis...


Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokietijos biotechnologijų bendrovė "InterMed Discovery" (IMD) užpatentavo omega-3 rūgščių gavybą iš mikrobų terpės, ir tai būtų dar vienas polinesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinis greta žuvų, dumblių ir augalų. IMD tyrimus atlieka kartu...


Nedelsk. Glaukoma atima regėjimą

Nuo šiol antrą kovo savaitę pasaulyje bus minima glaukomos savaitė. Lietuvoje šia klastinga, regėjimą atimančia, liga serga 35 - 40 tūkstančiai gyventojų. "Žmonės turi kuo daugiau žinoti apie aklumu gręsiančią glaukomą, - sako Lietuvos...


Lietuviai vakciną boikotavo. O Europa?

Pandeminio gripo baimė išnyko kaip slogus sapnas, o keturi penktadaliai vakcinos liko nepanaudota. Kaip ji vertinama Europos Sąjungos mastu, ar panaudota kitose šalyse? Apie tai – pokalbis su Sveikatos apsaugos ministerijos atašė nuolatinėje...


Nelaimingi žmonės žiūri televizorių

Nelaimingi žmonės žiūri televizorių

Laimingi žmonės bendrauja su draugais, skaito laikraščius ar mylisi, o nelaimingi - žiūri televizorių, teigia mokslininkai. JAV Merilando universiteto sociologai Johnas Robinsonas ir Stevenas Martinas nustatė, jog žmonės, kurie jaučiasi...


Kodėl vyrai atsisuka į simpatiškas moteris?

Emorio universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad vyrams, žiūrintiems į dailios figūros moteris, suaktyvėja ta smegenų dalis, kuri asocijuojasi su apdovanojimo jausmu, rašo "News of the World". Grupei tyrimo dalyvių...


Kūno šiluma virs elektros energija

Kūno šiluma virs elektros energija

Fantastų vizijos kartais pildosi netikėtais rakursais. Rašytojo R. Bradbury vienas apsakymas vadinasi "I Sing the Body Electric". Šiais energijos deficito ir aukštų kainų laikais mokslininkai turi labai originalių minčių. Viena iš tokių...


Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelę juosmens apimtį turintiems vyrams ir moterims gresia didesnė rizika mirti, nustatė JAV atliktas tyrimas. Taip yra nepriklausant nuo tokių žmonių kūno masės indekso dydžio, tačiau ypač didelė juosmens apimtis riziką mirti padidina dukart,...


Gimdymas užtruko 20 dienų

17 metų Amy Buck pagimdė sveiką berniuką po net 20 dienų trukusio gimdymo. Motina tris savaites kentė skrandžio skausmą ir sąrėmius. Medikai teigė, kad berniukas turi tik 15 proc. tikimybę išgyventi, bet po 5 mėnesių, praleistų intensyvios...


Gripas atsitraukė, bet viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sumažėjo nesmarkiai

Praėjusią savaitę Lietuvoje registruotas tik vienas gripo atvejis, tačiau susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sumažėjo nedaug, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Jo duomenimis, praėjusią savaitę susirgo...


Su Europos sveikatos draudimo kortele – saugiau

Vykstančiam į Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną (Ekonominės erdvės šalys) bei Šveicariją privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam ar apsidraudusiam Lietuvos piliečiui svarbu turėti Europos sveikatos...


Vakcina nuo ŽIV buvo efektyvi tyrimuose su beždžionėmis

Nauja vakcina gali apsaugoti makakas nuo beždžionių imunodeficito viruso - ŽIV atitikmens - ir gali artimiausiais metais padėti sukurti vakciną nuo ŽIV, praneša BBC. Jungtinių Valstijų mokslininkai teigia, kad vakcina suveikė 13 iš 24 viename...


Žarnyno infekcijų protrūkį sukėlė žmonėms būdingos bakterijos?

Vokietijoje didelį žarnyno infekcijų protrūkį sukėlusios bakterijos Escherichia coli priklauso atmainai, kuri aptinkama beveik vien tik žmonių, o ne gyvūnų organizmuose, antradienį paskelbė dienraštis "Taggesspiegel", remdamasis...


Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Nors iš pirmo žvilgsnio žmogus yra simetriškas, iš tiesų, nei vienas nesame tobulai taisyklingas. Nevienodo dydžio delnai, vienas aukščiau už kitą esantis antakis, kiek ilgesnė ranka ar koja – jei proporcijos yra panašios, toks skirtumas...


Homeopatija kaunietę išgelbėjo nuo mirties

Homeopatija kaunietę išgelbėjo nuo mirties

Neteisingai nustatyta diagnozė ir ne tos ligos gydymas privedė iki mirties, iš kurios nagų ligonė pati save plėšte išplėšė. "Pravirkdėte mane", – sako Daiva Aušra Earle ir šluostosi ašaras. Jas išprovokavo beveik dvidešimties metų...


Naujos kartos diagnostika

Vienas iš asmeninės, arba personalizuotos medicinos tikslų - surasti ir pašalinti auglius pačioje ankstyviausioje stadijoje. Tikimasi, kad asmeninės medicinos instrumentai sugebės nustatyti ligas, kai jų dar "nemato" įprastiniai...


Sutiktą moterį įvertina akimirksniu

Vyrams tereikia akimirkos nuspręsti, ar sutikta moteris jiems yra patraukli. Dėl to jie neturėtų būti peikiami, nes tokia savybė užprogramuota genetiškai. Kaip teigia mokslininkai, pagal išvaizdą moteris vertinantys vyrai tiesiog vadovaujasi...


Lenkijoje kiaulių gripas nusinešė 38 gyvybes

Lenkijos Lubusko vaivadijos Gožuvo mieste penktadienį mirė 41 metų moteris, kuriai buvo nustatytas virusas A(H1N1). Tai 38-oji vadinamojo kiaulių gripo auka šalyje, pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP. Ketvirtadienį Lodzėje ta pati liga pakirto...


Ar jūsų prisiminimai tikri?

Ar jūsų prisiminimai tikri?

Vakar buvote vestuvėse. Ceremonija buvo graži, gėrimai ir maistas puikūs, šokiai tęsėsi iki paryčių. Bet žmonės sako, kad vakar jūs gulėjote ligoninėje, kaip ir pastarąsias dvi savaites ir jokiose vestuvėse nebuvote. Reiškinys, kai po smegenų...


Poliklinikose renkamas registracijos mokestis – neteisėtas

Kai kuriuose sveikatos priežiūros centruose už apsilankymą pas šeimos gydytoją pacientams tenka mokėti registracijos mokestį. Medikai sako, kad sumažinus finansavimą taip bando išvengti bankroto. "Aš manau, kad mes nepažeidėm jokių...


Atlyginimų mažinimas - skaudu, bet neišvengiama

Uostamiesčio sveikatos priežiūros įstaigų vadovai nenori imti pavyzdžio iš Vyriausybės ir Seimo, kurie nutarimus "nuleidžia" netikėtai, nepasitarę su medikų visuomene, vadovais. Priversti mažinti atlyginimus jie teigia viską derinantys...


Salmonelių agresyvumas kosmose išauga tris kartus

Salmonelių agresyvumas kosmose išauga tris kartus

Mokslininkus jau senai domina ne tik žmogaus organizmo pokyčiai esant ilgalaikėje nesvarumo būsenoje, tačiau ir bakterijų bei virusų reakcija į tokius aplinkos pokyčius. Tuo labiau, jog žmogaus viduje yra tūkstančiai naudingų, o kartais ir žalingų...


Sustojus širdžiai dirbtinis kvėpavimas nepadės?

Sustojus širdžiai dirbtinis kvėpavimas nepadės?

Kaip skel­bia nau­jau­sios Ame­ri­kos kar­dio­logų aso­cia­ci­jos re­ko­men­da­ci­jos, stai­ga su­sto­jus su­au­gu­sio­jo žmo­gaus širdžiai...


Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Dauguma tų, kurių kraujyje pulsuoja pražūtinga ŽIV infekcija, apie savo bėdas linkę nutylėti. Bet ne visi. Viktorija su šiuo virusu gyvena jau aštuonerius metus. Dabar ji laukiasi ir, nepaisant karčios gyvenimiškos patirties, į ateitį žvelgia...


Nuotaika pakeičia laiko suvokimą

Ar pastebėjote, kad tai, ko labai laukiate, pavyzdžiui, Kalėdų, artėja gerokai lėčiau nei, pavyzdžiui, nelaukiami egzaminai. Psichologai išsiaiškino, kad tai įvyksta dėl to, kad mūsų laiko suvokimas priklauso nuo proto būsenų. Paryžiaus ekonomikos...


Farmacininkai remia gydytojų atostogas

Praėjusį šeštadienį gausus būrys šeimos gydytojų, parėmus uždarajai akcinei bendrovei "Actavis Baltics", pakėlė sparnus į Izraelį. Čia jie praleis savaitę. Į Tel Avivą išskrido šeimos gydytojai iš Panevėžio, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus...


Diagnozuoti depresiją galima iš regėjimo

Izraelio mokslininkai, atlikę ciklą tyrimų, padarė išvadą, kad žmonės, sergantys depresija, nepastebi kai kurių detalių. Mokslininkai teigia, jog tai susiję ne su pablogėjusiu regėjimu, o su smegenų centrų, kurie apdoroja regimąją informaciją,...


Įsigaliojo nauja maisto papildus Lietuvoje reglamentuojanti higienos norma

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta ir jau įsigaliojo Lietuvos higienos norma HN 17:2010 "Maisto papildai", kuri pakeitė beveik septynis metus galiojusį analogišką dokumentą. Specialistai pažymi, kad naujoji higienos norma...


A.Matulas: kitais metais gali brangti gydymasis poliklinikose ir ligonėse

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius-krikdemas Antanas Matulas prognozuoja, kad kitąmet žmonėms gali dar labiau pabrangti gydymasis poliklinikose ir ligonėse. "Gali išaugti nelegalios ir neoficialios priemokos už...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9