Spalio 18d. Pirmadienis

Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Peržiūrų skaičius: 24528
Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Anot profesoriaus, žiūrėdamas vien į paveikslėlius geru gydytoju netapsi. Tačiau baiminamasi, kad netrukus studentai gali baigti universitetą žmogaus kūno sandarą išstudijavę tik knygose ir specialiuose muliažuose. Medicinos universitetas dovanojamų mirusiųjų palaikų sulaukia vis rečiau.

Jokių asmeniškumų

Žmones paaukoti savo palaikus dažniausiai sustabdo tradicijos, kad kūnas iš karto po mirties turi būti palaidotas, ir baimė, jog KMU studenčiokai gali aptarinėti tavo nuogą kūną, jį vertinti, gal net tyčiotis. Tačiau apsilankę KMU prozektoriume nieko panašaus neišvydome. Tiesa, joje buvo tyrinėjama atskirų žmogaus kūno dalių anatomija.

Studentai su jomis elgėsi kaip ir su kitomis mokymosi priemonėmis. Jie neleido laiko veltui fantazuodami, kokio žmogaus plaučiai ar širdis tai galėtų būti, ką jis gero ar nepadoraus gyvenime galėjo būti padaręs, ką mėgo pusryčiams, su kuo miegojo. "Nesidomime tuo. Tai per daug asmeniška, trukdytų susikaupti", – tikino studentai, nepakeldami akių nuo knygų.

Paaukoti kūnai reikalingi ne tik jiems, būsimiesiems medikams, bet ir gydytojams. Pavyzdžiui, specialistas, prieš imdamasis pirmosios sąnario keitimo operacijos, dešimtis jų išbando su palaikais.

Balzamuotas atjaunėja

"Žmogui apsisprendžiant, palikti ar ne medicinos mokslui savo palaikus, svarbu, kas, kur ir kaip bus daroma su jais", – aiškino D.H.Pauža, mus vedžiodamas po atnaujintas instituto patalpas. Mokslininkai įsikūrė jaukiuose neseniai suremontuotuose kabinetuose su stoglangiais, unikalia vėdinimo sistema, dėl kurios oras patalpose kas valandą pasikeičia.

Tokios pat darbo sąlygos yra ir studijų salėse, kuriose studentai tyrinėdami žmogaus palaikus mokosi anatomijos, tik nėra stoglangių. Tarp paskaitų ir praktikos užsiėmimų kūnai ir jų dalys laikomi šaldytuvuose, kuriuos atverti turi teisę tik keli asmenys visame institute.

Kas laukia paaukotų žmogaus palaikų? Jie iš pradžių pakliūva į moderniai įrengtą balzamavimo laboratoriją ant specialaus stalo, kainuojančio daugiau nei 40 tūkst. litų. Kūnas per visą balzamavimo procesą niekur nenešiojamas. Jis nuplaunamas, nuskutami plaukai, išplaunami vidaus organai, specialia technika iš organizmo pašalinamas kraujas ir imamasi cheminio audinių fiksavimo: įšvirkščiama specialios medžiagos, sustabdančios audinių irimą.

"Žmogaus kūnas tampa baltas baltutėlis, išsilygina visos jo odos raukšlelės, senas kūnas tarytum atjaunėja", – pasakojo D.H.Pauža.

Vėliau palaikai perkeliami į specialią kiuvetę, kurioje dvi tris dienas vyksta odos konservacija specialiame etilo alkoholio tirpale, ir pusmečiui paliekami ramybėje šaldytuve, kur temperatūra siekia apie –15 laipsnių Celsijaus. Tokios procedūros laukia visų medicinai paaukotų palaikų.

Sutiko kol kas tik keletas

Anksčiau moksliniams tyrinėjimams, medicinos studentams mokyti ir gydytojų praktiniam mokymuisi naudoti vienišų žmonių palaikai, kurių palaidojimu rūpinosi tik valstybė. Po tam tikro laiko palaikus universitetas kremuodavo.

Pernai kovą įsigaliojo Žmonių palaikų laidojimo įstatymas, kuris suteikė galimybę pačiam žmogui ar jo artimiesiems, o ne valstybei priimti sprendimą ne iš karto atgulti į žemę.

Per beveik metus D.H.Pauža sulaukė apie 10 skambinančių ir besidominčių galimybe po mirties pasitarnauti medicinos mokslui. Tačiau vos keletas jų tam pasiryžo ir užpildė Paskutinės valios pareiškimą.

Užsienyje savo palaikus universitetų reikmėms dažniausiai palieka išsilavinę ar neturintys artimųjų žmonės, taip užsitikrinantys, kad po mirties jais bus deramai pasirūpinta, kad bus palaidoti garbingoje vietoje, kad bus, kas prižiūrės kapus, uždegs ant jų žvakutę.

Kauno anatomai jau senokai rūpinasi, kad savivaldybė miesto kapinėse universitetui skirtų garbingą vietą mokslui panaudotiems palaikams laidoti. "Labai gaila, kad reikalai užstrigo dėl miesto ir rajono valdžios pastangų steigiant naujas kapines visiems gyventojams", – sakė D.H.Pauža.


Janina Tutkuvienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėja:

Mus slegia tos pačios problemos kaip ir kauniečius – universitetui trūksta kūnų. Šiuo metu turime tik vienus balzamuotus palaikus, tačiau kol nepraėjo tam tikras laikas, jų naudoti studentams mokyti negalime. Tiesa, turime 10–12 prašymų kūną po mirties panaudoti medicinos tikslais. Pora žmonių šią valią yra išreiškę savo testamente.

Jei KMU užtenka pateikti formą, kurioje išreikštas apsisprendimas dovanoti savo palaikus, mes su apsisprendusiu žmogumi vykstame pas notarą, kad šis patvirtintų jo prašymą.


Ričardas Banys, KMU kapelionas:

Žmogaus sutikimas paaukoti savo palaikus kitų labui yra labai kilnus poelgis. Kūnas yra brangiausias materialus dalykas, kurį po savęs paliekame. Bažnyčia skatina mokslininkus su palaikais elgtis labai pagarbiai. Lankiausi Anatomijos institute, ten tikrai labai humaniška aplinka. Tačiau savo palaikų aukojimas medicinai Lietuvoje dar naujiena. Tai sudėtingas ir jautrus dalykas, todėl žmogui neramu, kas ir kaip bus daroma su jo kūnu po mirties.

Palydėti į paskutinę kelionę mokslui pasitarnavusių palaikų dar neteko. Tačiau planuojame, kad tai bus daroma labai iškilmingai, pagarbiai, su religinėmis apeigomis.


Paskutinės valios pareiškimas

Paskutinės valios pareiškimo formą galima rasti internete KMU svetainėje kmu.lt Vieną užpildytą jos egzempliorių reikia atsiųsti KMU Anatomijos institutui (A.Mickevičiaus g. 9, Kaunas LT 44307), antrą pasilikti sau, o kitas išdalyti artimiesiems.

Paskutinės valios pareiškimas yra konfidencialus.

Apie pakeistą gyvenamąją vietą reikėtų pranešti KMU Anatomijos institutui paštu ar telefonu.

Palaikų aukojimą galima bet kada atšaukti apie tai informuojant institutą.

Jei asmuo iki mirties nebuvo išreiškęs savo valios ir nebuvo pareiškęs draudimo naudoti savo kūną ar atskiras jo dalis mokymo tikslais, sutikimą naudoti mirusiojo kūną ar jo dalis gali duoti veiksnūs mirusiojo asmens sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai).


Po mirties

Apie žmogaus, sutikusio paaukoti savo palaikus, mirtį institutą turėtų informuoti jo artimieji.

Sutartis negalios ir skambinti nereikia, jei mirtis bus nenatūrali ir jei ji ištiks už Lietuvos Respublikos ribų.

Visais kitais atvejais palaikų pervežimu pasirūpins institutas.

Palaikai institute bus laikomi iki trejų metų. Tiek laiko kūnas saugomas dėl palaikų balzamavimo ypatybių ir žmogaus kūno anatomijos studijų trukmės.

Vėliau palaikai bus kremuojami arba pageidaujant laidojami nekremuoti.

Laidojama turėtų būti Kauno miesto kapinių sklype, kuriame KMU ir prižiūrės žmonių palaikus, panaudotus moksliniams tyrimams ir studijoms arba Paskutinės valios pareiškime nurodytoje vietoje. Bendrame memoriale bus iškalamos paaukojusiųjų savo kūnus vardai ir pavardės.

Artimieji, įvardyti Paskutinės valios pareiškime, bus pakviesti į laidojimo apeigas ir laidotuves, kuriose dalyvaus ir universiteto kapelionas.


Daugelis amerikiečių tiki, kad vedė tinkamą partnerį

Daugelis amerikiečių tiki, kad vedė tinkamą partnerį

Vedę amerikiečiai tiki, kad gyvena su tinkamu partneriu. Tačiau daugelis jų abejoja, jog šie partneriai yra sielos draugai. Apklausa parodė, kad 97 procentai vedusių vyrų ir 94 procentai ištekėjusių moterų tiki, kad jų partneris – pats...


Plokščiapadžius nuo skausmų išvaduos implantas

Plokščiapadžių vargams atėjo galas – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) pritaikytas naujas šios ligos gydymo būdas. Praėjusio penktadienio rytą 13 metų pacientei įstatytas čiurnos implantas. Vos dešimt minučių trukusi operacija...


Optinių iliuzijų paslaptis - smegenų gebėjimas prognozuoti ateitį

Optinių iliuzijų paslaptis - smegenų gebėjimas prognozuoti ateitį

Pažvelkite į štai šią nuotrauką: raudonos linijos yra visiškai tiesios, tačiau jei jūs kiek ilgiau sutelksite žvilgsnį ties vidurio tašku, atrodys, jog jos išlinksta į išorę. Rensselaer Politechnikos Instituto (Niujorkas, JAV) mokslininkas...


Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Regeneracinė medicina – nauja klinikinės medicinos sritis, užimanti vis tvirtesnes pozicijas visame pasaulyje. Pagrindinis šių technologijų principas – padėti fiziologiniams pažeistų audinių gijimo ir atsikūrimo mechanizmams. Pasak...


Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

10 mėnesių lietuvio Kevino, vasario 14 dieną Londone mirusio nuo meningokokinio sepsio, istorija paliko skaudžią pamoką gyviesiems. Kas tai per liga, kurios neatpažino Jungtinės Karalystės medikai ir leido užgesti tokiai jaunai gyvybei? Iš Alytaus...


I.Degutienė sako neproteguojanti savo vyro į onkologijos instituto vadovus

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako toliau besilaikanti nuostatos, kad Lietuvoje turėtų būti atskiras Onkologijos institutas, tačiau pabrėžia neproteguojanti savo vyro į tokios medicinos įstaigos vadovus. "Pradėjo sklisti gandai, kad aš...


Sąžiningumas – laimingos meilės variklis

Amerikiečių psichologai atrado raktą, nuo kurio priklauso, ar poros tarpusavio santykiai bus geri. Kaip rašo "Times", paaiškėjo, kad pagrindinė laimingos meilės paslaptis – sąžiningumas pačiam sau. Jei žmogus žino, ko nori, laikosi...


Nuo gripo Ukrainoje jau mirė beveik 400 žmonių

Ukrainoje mirusiųjų nuo gripo ir ūmių kvėpavimo takų ligų skaičius, antradienio vakaro duomenimis, padidėjo iki 397 žmonių. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, praėjusią parą nuo šių ligų ir komplikacijų (plaučių uždegimo) mirė devyni...


Traumos ir apsinuodijimai – skaudžios sveikatos problemos

Vasario 20–21 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos Komisijos inicijuotas tarptautinis seminaras, kurio metu aptarta, kaip surinkti patikimą, tikslią ir tinkamą informaciją apie nelaimingus atsitikimus bei traumas, kokias priemones taikyti,...


Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį Kartą per metus medikai ragina apsilankyti ne tik pas odontologą. Net jeigu jaučiatės gerai, kartą per metus išsitirkite ir inkstus. Lengviausia apie tai prisiminti kovo 13-ąją – Pasaulinę inkstų...


Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Kai Aušrelė Dragūnienė išgirsta minint Estijos vardą, šypsosi. Prieš dvejus metus iš šios šalies ją pasiekė didžiausia gyvenime dovana – donoro inkstas. Po medikų prognozės, kad Aušrelei surasti donorą bus be galo sunku, dovanoti jai vieną...


Pelių raumenų žaizdas medikai suaugino siūlais iš žmogaus ląstelių

Ateityje chirurginių operacijų metu raumenų žaizdos gali būti susiuvamos iš raumenų ląstelių pagamintomis medžiagomis - kad pažeisti raumenų audiniai suaugtų kuo kokybiškiau. Vorčesterio politechnikos instituto (Masačiusetsas, JAV) universiteto...


Kas priverčia moterį ištarti "Nemyliu tavęs"?

"Tavęs nebemyliu ir daugiau matyt nenoriu" - tai vienas netikėčiausių ir blogiausių sakinių, kurį iš moters lūpų gali išgirsti vyras, ypač jei poros santykiai bent iš pirmo žvilgsnio atrodė puikūs. Moteriai nereikia nei rėkti nei pyktis...


Granatai – naujas "ginklas" kovojant su auksiniu stafilokoku

Granatai jau kuris laikas laikomi itin vertingu vaisiumi, tačiau mokslininkai iš Kingstono universiteto Londone teigia, kad jis gali padėti susidorojant su itin sunkiais šiuolaikinės medicinos iššūkiais. Prof. Declan Naughton vadovaujama...


Vyrai ir moterys nusideda skirtingai

Vyrai ir moterys nusideda skirtingai

Neįprasta publikacija pasirodė Vatikano laikraštyje "L'Osservatore Romano". Straipsnyje monsinjoras Voicechas Hertych patvirtina savo asmeninius pastebėjimus statistiniais duomenimis, gautais apibendrinus vyrų ir moterų išpažintis....


Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiajai vartojant kalcio papildus, tokios moters kraujyje sumažėja švino, o tuo pačiu ir pavojus, kad vaisius nukentės nuo šio nuodingo metalo, rodo Meksikoje atliktas tyrimas. "Faktiškai nustatėme, kad kuo daugiau žmogus vartojo tokių...


Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą. Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat...


Lietuvoje krūties vėžio prevencinė programa jau užkirto kelią tūkstančiams mirčių

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų – kasmet diagnozuojama daugiau kaip 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Laiku pastebėjus ligą,...


Alytuje bus teikiama profesionali pagalba sergantiems Alzheimerio liga

Alzheimerio liga sergantiems pacientams Alytuje bus teikiamos kokybiškos ir prieinamos paslaugos. Įgyvendinus Europos Sąjungos (ES) finansuojamą Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro projektą, sergantieji Alzheimerio liga galės gauti...


Nudegintų kūdikių istorija: dar vienai medikei skirta nuobauda

Šiaulių ligoninės administracija už kūdikių nudeginimą atsakingai ir po ligos į darbą grįžusiai medikei skyrė pastabą. "Daktarė L.Kupčinskienė dirba - jai irgi pareikšta pastaba", - BNS antradienį sakė Šiaulių apskrities ligoninės...


KOMPIUTERINĖ TOMOGRAFIJA – TIK GYDYTOJUI REKOMENDAVUS

Šiuolaikinės medicinos jau neįmanoma įsivaizduoti be, sakysim, ultragarso, kompiuterinės tomografijos, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimų. Kasmet Lietuvoje atliekama vis daugiau šių brangių medicinos tyrimų bei procedūrų, kasmet daugėja...


Prieš vėžį – "povandeniniais laivais"

Prieš vėžį – "povandeniniais laivais"

Pasitelkus naujausius nanotechnologijų ir miniatiūrinės robototechnikos pasiekimus, mokslininkams pavyko sukurti nuotoliniu būdu valdomus robotus, kurie judės žmogaus kraujotakos sistema gabendami į ligos židinį reikiamus vaistus ir naikindami...


Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


Melanoma - saulės spindulių kerštas

Statistika skelbia, kad per pastarąjį dešimtmetį susirgimų melanoma padaugėjo dvigubai. Apie šią pavojingą ligą pasakoja Klaipėdos apskrities ligoninės Odos ir venerinių ligų skyriaus vedėjas Vytautas Toliušis. Didesnė rizika susirgti šia...


Nepilnamečiams siūlo uždrausti rūkyti

Seime įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti drausti asmenims iki 18 metų rūkyti ir kitaip vartoti tabako gaminius. Pasak pataisų autoriaus konservatoriaus Petro Luomano, keisti dabar galiojantį įstatymą paskatino Panevėžio miesto savivaldybės...


Norą išsiskirti iš minios smegenys supranta kaip klaidą

Norą išsiskirti iš minios smegenys supranta kaip klaidą

Naudodami magnetinio rezonanso tomografiją mokslininkai aptiko žmogaus smegenų mechanizmus, atsakingus už socialinį konformizmą ir verčiančius "sekti paskui daugumą". Manoma, kad tai galėtų paaiškinti iš pažiūros gana iracionalius žmonių...


Skambučių centras – ideali vieta romanui

Didžiosios Britanijos dienraštis "Daily Express" informuoja, kad kas trečias šalies skambučių centro darbuotojas buvo arba yra užmezgęs tarnybinį romaną. Tarp kitų profesijų atstovų tarnybiniai romanai nėra tokie populiarūs, todėl,...


Dirbtiniu būdu apvaisinamos poros įspėtos dėl gėrimo

Ekspertai įspėjo, kad poros, bandančios pastoti dirbtiniu būdu, gali stipriai sumažinti savo galimybes, jei per savaitę išgeria maždaug butelį vyno, praneša BBC. Jei abu partneriai išgeria šešis standartinius alkoholinių gėrimų vienetus (maždaug...


Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Įsivaizduokite ataugantį nupjautą rankos pirštą, arba organo sukūrimą laboratorijoje, kurį vėliau galima persodinti pacientui be jokios atmetimo rizikos. Tai skamba tarsi mokslinė fantastika, tačiau išties tai yra sparčiai auganti regeneracinės...


Seimo kontrolierius imasi aiškintis onkologinių paslaugų teikimo klausimus

Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius prašo Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžios Valstybinės ligonių kasos, Valstybės kontrolės ir Vilniaus universiteto Onkologijos instituto vadovybės pateikti visą turimą informaciją dėl Seimo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila