Gudručio vaistinė

Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Vyrų ar moterų, kurie mylimųjų buvo atstumti, smegenys meilę traktuoja kaip priklausomybę. Neseniai išsiskyrę žmonės meilės trokšta kaip narkomanas heroino.

Australijoje gimęs komikas Jimas Dailakis vis dar prisimena, kaip stovėjo po tuometinės draugės balkonu su magnetofonu ir dainavo jai George Michaelio dainą, kuri jiems abiems patiko.

Tačiau šis romantiškas elgesys vis tik merginai pabodo ir vaikinas sulaukė mylimosios atsisveikinimo laiško. „Pirmasis mėnesis buvo labai sunkus, nes kai išsiskiri su kuo nors, tai tolygu mirčiai. Tai netgi blogiau, nes tas lavonas toliau gyvena, tik jau be tavęs,” – sako 41 metų komikas.

Naujas tyrimas rodo, kad skausmas, kuomet mylima turi biologinius pamatus. Tyrime teigiama, kad tų žmonių, kuriuos neseniai atstūmė, smegenys  meilę traktuoja kaip priklausomybę, kurios trokštama panašiai kaip kokaino.

Tyrėjai 15 asmenų, kurie prieš tyrimą buvo išsiskyrę 63 dienas, atliko smegenų tyrimus. Tokia maža parinktis yra įprasta smegenų vaizdo tyrimams.

Kaip praneša BBC, dalyviai savo antrųjų pusių nebuvo vedę, o vidutiniškai draugavo apie 21 mėnesį. Tiriamųjų amžiaus virdurkis siekė 20 metų.

Kiekvienas dalyvis pažiūrėdavo į nuotrauką jį neseniai palikusio asmens, o po to į kokio kito žmogaus, kuris jam nesukelia nei gerų, nei blogų emocijų. Kai tyriamieji nežiūrėjo į nuotraukas jie skaičiavo atbuline tvarka, kad atitrauktų dėmesį ir kraujas patektų į tas smegenų vietas, kurios atsakingos už žmogaus emocijas.

Tyrėjai pamatė, kad padidėjusi veikla buvo netoli tos smegenų vietos, kuri siejama su priklausomybe nuo kokaino, o taip pat, su ta, kuri siejama su priklausomybe nuo nikotino.

„Romantiška meilė yra priklausomybė. Tai labai nuostabi priklausomybė, kai viskas klojasi puikiai, ir tragiška, kai meilė nesiseka,” – teigė Rutgers universiteto biologijos antropologė Helena Fisher.

Pažiūrėjus į buvusio partnerio nuotrauką, dalyvių smegenyse taip pat matėsi padidėjęs aktyvumas tose smegenų vietose, kurios kontroliuoja sprendimų priėmimą, fizinį skausmą ar prieraišumo jausmą.

„Kai žmogų atstumia, jis vis dar būna beviltiškai įsimylėjęs kitą žmogų. Atstumtasis tikrai labai geidžia buvusio partnerio – teigia H.Fisher. –  Tada žmogus būna kaip apsėstas, jaučia fizinį ir emocinį skausmą, tačiau yra tiek prisirišęs prie buvusio partnerio, kad vis dar bando jį susigrąžinti.”

Ankstesnis H. Fisher tyrimas parodė, kad kai žmogus laimingai myli, atitinkamos smegenų dalies veikla panaši kaip gavus kokaino dozę. Kitaip tariant, jei esi laimingai įsimylėjęs, tai tas pats kaip vartotum kokainą, tačiau jei tave atstumia, tu vistiek trokšti to narkotiko.

„Jei meilė yra priklausomybė, tai atsikratyti meilės prarastam žmogui turėtų būti panašiai sunku, kaip mesti rūkyti. Nerašinėk, neskambinėk, nesistenk kontaktuoti per kitus, ar būti draugais su tuo asmeniu kurį laiką. Išbandyk ka nors naujo. Nauji dalykai padeda pasijusti geriau,” – teigia daktarė Fisher.

TAIP PAT SKAITYKITE