Ditel

Diagnozė: diabetas. Kaip tai atsilieps kojoms?

Diagnozė: diabetas. Kaip tai atsilieps kojoms?

Klastinga liga, cukriniu diabetu, pasaulyje suserga vis daugiau žmonių. Virš 200 milijonų žmonių užsienyje ir daugiau nei 150 tūkstančių lietuvių, t. y. 5 procentai visų šalies gyventojų, – tokia yra sunerimti verčianti statistika, kuri kasmet tik auga. Ši lėtinė liga nesirenka savo auditorijos: sutrikdo tiek seno, tiek jauno sveikatą, priversdama juos pakeisti savo gyvenimo būdą, mitybą į kur kas atsakingesnius. Išmokus prisitaikyti prie skirtingų ligos tipų, diabetas nesukelia didelių problemų ir reguliarus cukraus tikrinimas kraujyje greitai tampa įprastu, kasdieniu dalyku. Visgi dėl pokyčių, kylančių kraujyje, ir kraujagyslių funkcijos sutrikimo atsiranda viena didžiausių diabetikus kamuojančių problemų – diabetinė pėda. Ji nėra pavojinga, tačiau, kaip ir bet kurios kitos problemos ignoravimas, tai gali sukelti rimtų komplikacijų ateityje. Be nuolatinio vaistų naudojimo, cukriniu diabetu sergantys asmenys turi avėti platesnę avalynę, kuri nespaustų pėdų, į batus įtiesti specialius vidpadžius bei paprastas kojines iškeisti į komfortą garantuojančias kojines diabetikams. Kovoje su pavojinga liga gali gelbėti tik tinkamas dėmesys problemai ir specialių priemonių naudojimas.

Insulinas sujaukia medžiagų apykaitos darbą

Insulinas – kasoje gaminamas polipeptidinis hormonas, išskiriamas tiesiai į kraują. Pagrindinė insulino funkcija yra gliukozės kiekio kraujyje reguliavimas, todėl sutrikusi hormono veikla neigiamai veikia medžiagų apykaitą ir sukelia cukrinį diabetą.

Liaudyje paprastai „cukralige“ vadinamas cukrinis diabetas medikų apibūdinamas kaip endokrininė liga, bylojanti, kad kraujyje padaugėjo gliukozės. Negaminamas insulinas, arba priešingai, per didelės jo apimtys, neužtikrina optimalaus gliukozės kiekio, todėl sutrinka medžiagų apytaka, kuri pažeidžia kraujagysles ir nervus. Atsižvelgiant į cukrinio diabeto klasifikaciją, išskiriamos trys ligos tipai: pirmasis, antrasis ir nėščiųjų diabetas. Pirmuoju tipu susergama dar vaikystėje arba jaunystėje, antruoju – vyresniame amžiuje ir ši stadija paprastai nepriklauso nuo insulino, o trečiasis atvejis pasireiškia besilaukiančioms moterims, kurių organizme laikinai padidėja gliukozės. Iš pirmo žvilgsnio ne itin baisi liga, iš tiesų gali negrįžtamai pažeisti kraujagysles bei nervus, kas vėliau tampa infarkto, insulto, apakimo bei kitokių komplikacijų pagrindu. Nepriklausomai nuo cukraligės tipo, diabetinė pėda kamuoja didžiąją dalį diabetikų, o kai kuriems tai baigiasi tragiškai – gangrena ar net galūnių amputacija.

Diabetinė pėda – kas tai?

Pati nemaloniausia, deja, ypatingai dažnai pasitaikanti cukrinio diabeto komplikacija – diabetinė pėda. Ji atsiranda pažeidus nervus arba kraujagysles. Tokie sutrikimai kaip angliopatija (kraujagyslių pažeidimas) ar neuropatija (nervų pažeidimas) daro neigiamą įtaką galūnėms: sumažėja jų jautrumas, sunkiau gyja žaizdos, gali atsirasti opos ar gangrena.

Smulkios, judėti trukdančios žaizdelės taip pat gali atsiverti ir dėl netinkamos avalynės. Batuose suspaudžiama diabetikų pėda ilgainiui gali imti deformuotis, kinta pado, pirštų padėtis, kinta eisena. Kai spaudimas į tam tikrą vietą kartojasi, susiformuoja nuospauda, kurią paskui pakeičia opa. Dėl jau minėtos medžiagų apykaitos pasikeitimo, neužtikrinamas normalus diabetikų žaizdų gijimas.

Kaip rodo dabartiniai tyrimai, diabetinės pėdos sindromas – bene dažniausia amputacijų priežastis. Pagrindiniai diabetinės pėdos simptomai: sumažėjęs pėdos jautrumas temperatūrai, vibracijai, atsirandantis deginimo, specifinio šiurpimo pojūtis, lyg pėdą kažkas smulkiais, greitais judesiais badytų, skausmas ar minėta deformacija.

Diabetikams rekomenduojami vidpadžiai ir komforto kojinės

Nors kartais tam tikrų pokyčių, vykstančių žmogaus organizme, visiškai panaikinti neįmanoma, vis dėlto galima palengvinti ligos eigą, naudojant tam tikras priemones. Gydytojai diabetu sergantiems asmenims labiausiai pataria avėti platesnę avalynę, specialias kojines bei į batus dėti vidpadžius.

Komforto kojinės diabetikams gaminamos iš natūralaus pluošto, o besiūlis sujungimas priekinėje kojinės dalyje apsaugo odą nuo pritrynimo ir žaizdų atsivėrimo. Jos yra ypatingai tamprios, todėl diabetinių pėdų savininkai gali džiaugtis visišku komfortu. Užsimovus šias kojines, žmogus junta, jog padas irgi skiriasi nuo paprastų kojinių: jis minkštesnis, kadangi sudarytas iš kelių sluoksnių.

Norint nepritrinti pėdų, patariama rinktis platesnę, nespaudžiančią avalynę, o į batų vidų įsidėti vidpadžius (padukus, įdėklus, plokšteles). Su šiomis priemonėmis perskirstomas pėdoms tenkantis krūvis, koreguojama laikysena, užkertamas kelias opų atsiradimui.

Kai kurie medikai kaip papildomą priemonę deformuotai diabetinei pėdai apsaugoti dar rekomenduoja rinktis silikonines pėdų priežiūros priemones, sukurtas specialiai sergantiems diabetu.

Taigi, augantys cukrinio diabeto susirgimų skaičiai byloja apie vienos klastingiausių XXI amžiaus ligos įsigalėjimą. Svarbaus hormono insulino pokyčiai veikia kitas medžiagas, kurių nepilnavertė gamyba bei paskirstymas po visą žmogaus vidaus sistemą, sukelia diabetikams itin būdingas komplikacijas. Bene dažniausiai pasitaikančios cukraligės problemos – diabetinės pėdos – gydymui reikalingos priemonės, pavyzdžiui, vidpadžiai, komforto kojinės, patogi avalynė, gali užtikrinti judėjimą be skausmo, opų nesusiformavimą ar kitų, ypač rimtų bėdų išvengimą ateityje.

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE