Rugsėjo 30d. Trečiadienis

Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Peržiūrų skaičius: 22268
Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Negali būti jokių diskusijų, ar Lietuvai reikalingas spermos bankas, - jis būtinas, teigia medikai.

"Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Dauguma moterų mieliau augintų savo išnešiotą", - teigia Santariškių klinikų Urologijos centro profesorius B. Dainys. Ar Lietuva turės spermos banką, gali paaiškėti jau vasarą.

Klinikos "Vaikas ir motina" direktorė Eglė Steponavičienė teigia, kad spermos banko Lietuvoje iki šiol nėra, nes nėra sutvarkytas Dirbtinio apvaisinimo įstatymas.

"Šiuo metu dirbtiniai apvaisinimai atliekami vadovaujantis 1999 metų ministro įsakymu, tačiau paties dirbtinio apvaisinimo įstatymo kol kas nėra. Dirbtinį apvaisinimą leidžiama atlikti tiktai sutuoktiniams, o tai reiškia, kad nei svetimos moters, nei svetimo vyro lytinės ląstelės negali būti naudojamos.

Dabar spermą dirbtinio apvaisinimo klinikose prieš hemoterapiją vyrai gali užsišaldyti, bet vėliau ją panaudoti gali tik savo sutuoktinės apvaisinimui", - pasakojo pašnekovė.

Anot E. Steponavičienės, dirbtinio apvaisinimo srityje dirbantys medikai Lietuvoje galiojančių įstatymų nepažeidinėja.

"Kas gi darys kažką nelegaliai? Daroma tas, kas yra leidžiama ministro įsakymu, ir viskas. Ir jeigu bus priimtas įstatymas, kuris draus lytinių ląstelių donorystę, vadinasi, spermos bankas, kaip ir buvo Latvijoje, taip jis ten ir bus, o Lietuvoje jo nebus", - sakė   lrt.lt pašnekovė.

"Vaisingumo klinikos" gydytojos ir ginekologės Audronės Usonienės teigimu, Seimui ir Vyriausybei reikia apsispręsti dėl vieno iš dviejų Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektų.

"Kalbant apie įstatymo pateikimą, vienas yra pateiktas Seimo nario Algio Kašėtos. Jame planuojama drausti spermos donorystę, kiaušialąsčių donorystę, apvaisinti ribotą skaičių kiaušialąsčių ir gauti ribotą skaičių embrionų darant dirbtinio apvaisinimo procedūrą.

Kitas įstatymo projektas yra liberalus (parengtas Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sušauktos darbo grupės - lrt.lt)", - pasakojo medikė.

Tačiau Seimo narys Algis Kašėta sako, jog anksčiau minėto jo įstatymo projekto nebėra - jį atmetęs Sveikatos reikalų komitetas.

Situaciją apsunkina neatsakyti etikos klausimai

Lietuvos bioetikos komiteto vyriausia specialistė Asta Čekanauskaitė ragina visuomenę kuo greičiau rasti atsakymą į kontraversišką etikos klausimą.

"Jeigu yra įteisinta lytinių ląstelių donorystė šalyje, tai tada atitinkamai ir tie lytinių ląstelių bankai yra, bet kadangi mūsų teisinė realybė šiuo metu yra tokia, kad mūsų ministro įsakymu reglamentuojamas tik dirbtinis apvaisinimas poroje, jeigu tai yra sutuoktinių pora, tai tas tarytum suponuoja, kad donorystė yra kaip ir nepraktikuojama šitoje šalyje.

Turbūt donorų bankai dabar ir nekuriami dėl to, kad nėra teisinių prielaidų lytines ląsteles donuoti kitoms poroms.

Mano nuomone, reikia kelti klausimą, ne ar spermos bankas mums yra reikalingas, bet ar priimtina lietuviams lytinių ląstelių donorystė. Principinis klausimas, ar mums iš viso priimtina yra idėja, kad galima naudoti kito žmogaus lytines ląsteles poros apvaisinimui", - teigia pašnekovė.

Anot A. Čekanauskaitės, lytinių ląstelių donorystės klausimas daugelyje pasaulio šalių sprendžiamas dėl vienokių ar kitokių priežasčių vaikų negalinčių turėti asmenų naudai.

"Skirtingos Europos šalys turi skirtingą nuomonę šiuo klausimu, dėl to yra didelė etinė ir teisinė diskusija, vis dėlto daugumoje šalių vyriškos lyties ląstelių donorystė yra leidžiama ir praktikuojama. Tose šalyse veikia ir spermos bankai", - dėstė A. Čekanauskaitė.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos centro profesorius Balys Dainys sako, jog yra nuogąstavimų, kad įteisinus lytinių ląstelių donorystę, gali prasidėti negeri dalykai.

"Kai kas baiminasi, kad įteisinus lytinių ląstelių donorystę neprasidėtų prekyba jomis", - teigia medikas.

B. Dainio nuomone, Lietuvai spermos bankas tiesiog būtinas.

"Pas mus labai daug nevaisingų šeimų, daug tų, kurie nori turėti vaikų, tačiau dėl įvairių priežasčių to negali. Įsivaikinti ne visi nori.

Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Už moteris, žinoma, kalbu. Dauguma moterų vis dėlto mieliau augintų savo išnešiotą vaiką.

Aš taip galvočiau, net jei ir neturėčiau vaikų. Kalbu ne kaip specialistas, o kaip žmogus", - prisipažino B. Dainys.

B. Dainiui ir A. Čekanauskaitei antrino medicinos mokslų daktarė, andrologė Birutė Žilaitienė.

"Mes, specialistai, kurie gydome nevaisingas šeimas, susiduriame su atvejais, su pacientais, kada yra neįmanoma padėti kitomis priemonėmis. Sakykime, vyrams būna įgimti genetiniai sindromai, kai nevyksta spermatogenezė. Mums būtų labai gerai, jeigu mes galėtume pasiūlyti jiems priemones, kurios yra taikomos visame pasaulyje - apvaisinimą donoro sperma. Tam yra reikalingas spermos bankas.

Ar pasirinkti šį metodą tam, kad turėtų vaikų, tai jau yra šeimos sprendimas, kuris priklauso nuo daugelio aplinkybių. Bet mes, kaip specialistai, turime turėti visas priemones", - teigė medikė.

Apsispręsti turės birželį

Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorė ir Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sušauktos darbo grupės vadovė Rima Vaitkienė lrt.lt informavo apie šiuo metu ruošiamą Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą.

"Šiuo metu yra svarstomas naujas projektas. Jis numatytų lytinių ląstelių donorystę ir pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus, tvarką bei pagalbinio apvaisinimo būdu pradėto vaiko motinystės ir tėvystės klausimus.

Tai dar yra tiktai projektas, o tai reiškia, kad vyksta diskusija, bet pagal dabartinį pasiūlymą, pagalbinio apvaisinimo metodiką, lytinių ląstelių donorystę siūloma įteisinti tiktai sutuoktiniams", - teigė pašnekovė.

Anot R. Vaitkienės, šiuo metu darbo grupėje dar vyksta diskusijos dėl to, ar dirbtinio apvaisinimo metu moteriai apvaisinti būtų leidžiama naudoti tik jos vyro spermą, ar leisti naudoti ir donoro spermą.

Taip pat kol kas nepavyksta priimti vieningo sprendimo dėl to, kam leisti atlikti dirbtinio apvaisinimo procedūrą - tik oficialiems sutuoktiniams ar ir gyvenimo partneriams.

Taip pat dar diskutuojama ne tik dėl vyriškų lytinių ląstelių, bet ir dėl moteriškų lytinių ląstelių, kiaušialąsčių, donorystės.

"Per porą mėnesių ministrui turime pateikti paskutinius pasiūlymus, tai gegužę ar birželį turbūt bus galima tikėtis, kad jau atsiras Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymai Vyriausybei dėl konkretaus įstatymo teksto ir konkrečių nuostatų", - reziumavo R. Vaitkienė.

10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

Priežasčių, kodėl atsiranda sąnarių skausmas – daugybė. Apie sąnarių ligas kasmet primena atvėsę orai, kai kurie žmonės sąnarių skausmą jaučia intensyviau padirbus fizinį darbą. Įtemptas gyvenimo tempas, paveldimumas, antsvoris, netinkama...


Tikrasis margainis gali padėti chemoterapijos pažeistoms kepenims

Ir Lietuvoje plačiai paplitęs violetinių žiedų augalas tikrasis margainis gali sumažinti žalą kepenims, kurią sukelia chemoterapija, teigia JAV mokslininkai. Chemoterapijai naudojami vaistai dažnai sukelia kepenų uždegimą, todėl tenka mažinti...


Atsiprašymai geriau suprantami dešine ausimi

Pasirodo, kad tiesiog atsiprašyti neužtenka. Tyrimas parodė, kad atsiprašymo žodžius reikia tarti į dešinę žmogaus ausį. Pasak mokslininkų, dešine ausimi atsiprašymai yra tiesiog geriau išgirstami. Esą kai žmogus yra piktas, dešine ausimi garsai...


Kaip padėti sau pasitempus čiurnos raiščius?

Kaip padėti sau pasitempus čiurnos raiščius?

Viena dažniausių traumų, tykanti ne vien bėgikų, bet ir su sportu niekuo nesusijusių žmonių – čiurnos patempimas. Kaip patikslintų sveikatos priežiūros specialistai, patempiama ne pati čiurna, bet plyšta čiurnos raiščių skaidulos....


Paneigtas "Mocarto efektas"

Mocarto kūrinių klausymas negerina žmogaus protinių gebėjimų, skelbia Austrijos mokslininkai, kurie paneigė 1993 m. atlikto tyrimo išvadas. Tuomet mokslininkai teigė, kad egzistuoja taip vadinamas "Mocarto efektas", o klausantis...


Paauglė 118 dienų išgyveno be širdies

Paauglė 118 dienų išgyveno be širdies

Amerikietė paauglė D'Zhana Simmons, beveik keturis mėnesius išgyvenusi be širdies, trečiadienį buvo išrašyta iš Majamio vaikų ligoninės. Jos artimieji mano, kad įvyko stebuklas. "Jaučiausi, tarsi nebūčiau tikras žmogus, tarsi manęs...


Aptiktas genas, atsakingas už suvartojamo alkoholio kiekį

Įjunkimas į alkoholį gali būti susijęs ir su organizmo genetinio kodo ypatumais. Tokią išvadą priėjo amerikiečių mokslininkai iš JAV nacionalinio sveikatos instituto, praneša BBC. Atlikdami tyrimus su beždžionėmis, jie nustatė, jog genas CRF,...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Viso pasaulio valstybių vyriausybės pirmadienį, Pasaulinę AIDS dieną, žadėjo intensyvinti kovą su ŽIV, kovoti su gėda, kuri siejama su šia liga, ir finansuoti gydymo programas. JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) turi...


Bakterinė žarnyno infekcija nuo pupelių daigų?

Mažiausiai 22 žmonių gyvybes nusinešusį žarnyno infekcijų, sukeliamų pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli, protrūkį Europoje galėjo sukelti užkrėstos daigintos sėklos, sekmadienį nurodė vieno Vokietijos regiono žemės ūkio ministras....


3 patarimai, kaip išsaugoti vyriškumą mylint moterį

Išlikite vyru visose situacijose ir neleiskite savo mylimajai valytis kojų į jus. Pagarba yra visų santykių pagrindas. Laikykitės šios taisyklės. Pastaruoju metu visur kalbama apie vyriškos lyties tapimą silpnąja lytimi. Ar tikrai vyrai per daug...


Informacija gyventojams dėl gripo viruso A(H1N1)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, reaguodamas į šiuo metu žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie nustatytus naujo tipo gripo viruso A(H1N1) sukeltus žmonių susirgimus Lietuvoje, taip pat...


Ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų daugėja

Šiuo metu sergamumas sezoniniu gripu visoje Lietuvoje išlieka žemas, Marijampolės apskrityje fiksuotas tik vienas gripo atvejis (Kalvarijos sav.). Ilgamečių stebėjimų duomenimis, artimiausiu metu gripo atvejų gali daugėti. Susirgimų ūmiomis...


Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Šalia mūsų egzistuoja žmonės, kurie daro viską, kad pasaulis taptų gražesnis kitiems. Šis tekstas apie juos ir apie tai, jog neverta nuleisti rankų ir gailėtis savęs. Kiekvienas galime daryti gerumo darbus kitiems, kiekvienas galime prisidėti prie...


JAV keturios seserys per keturias dienas pagimdė keturis kūdikius

JAV keturios seserys per keturias dienas pagimdė keturis kūdikius

Jungtinėse Valstijose keturios seserys per keturių dienų laikotarpį pagimdė keturis kūdikius. Kaip praneša vietos dienraščiai ir naujienų tinklalapiai, tas pats akušeris vieno Čikagos priemiesčio ligoninėje penktadienį ir šeštadienį padėjo gimdyti...


Britų medikai, nepaisydami tėvų prašymo, leido mirti jų kūdikiui

Britų medikai, nepaisydami tėvų prašymo, leido mirti jų kūdikiui

Britų medikai, nepaisydami tėvų maldavimų, leido mirti sunkiai sergančiam kūdikiui, praneša agentūra AFP. Devynių mėnesių berniukas buvo atjungtas nuo kvėpavimo aparato. Londono apeliacinis teismas prieš tai leido medikams nutraukti mažyliui...


Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Mokslininkai nustatė, kodėl žmonės taip nesaikingai vartoja druską, nors ir žino, kad ji yra kenksminga. Pasirodo, druska - priklausomybę sukeliantis natūralus antidepresantas. Pasak mokslininkų, stiprų valgomosios druskos poreikį gali paaiškinti...


Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai...


Gydytojų sąjunga perspėja apie susidariusią grėsmingą situaciją

Balandžio 10 d. įvykęs sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko susitikimas su gydymo įstaigų vadovais ir medicinos darbuotojų profesinėmis sąjungomis, medikų bendruomenei sukėlė dar daugiau nerimo. Jei bus priimtos skubos tvarka parengto 2009...


Evoliucija be genų – įmanoma?

Daugelis darvinistinių evoliucijos proceso aiškinimų remiasi genetine medžiaga, kaip priemone pokyčiams perduoti ateinančioms kartoms. Tačiau praėjusiais metais Floridos (JAV) Scripps instituto mokslininkė Jiali Li nustatė, jog prionai - ligas...


Poliklinikos dirbs ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis

Sveikatos apsaugos ministras įpareigojo poliklinikas per gripo epidemiją paslaugas teikti ir savaitgaliais bei per šventes. Medikams liepta darbą organizuoti taip, kad kuo daugiau karščiuojančių pacientų būtų lankoma namuose. Įsakyme taip pat...


Žaibo nutrenktai klaipėdietei - privalomojo sveikatos draudimo spąstai

Žaibo nutrenktai klaipėdietei - privalomojo sveikatos draudimo spąstai

Mėnesiui į komą nugramzdinęs žaibo trenksmas – ne vienintelė neganda, užklupusi Klaipėdos ligoninėje gydomą merginą. Rima Kiaulakytė pateko į valdžios suregztus privalomojo sveikatos draudimo spąstus. Net ir būdama komos būsenos mergina turi...


Dar vienas žingsnis link vakcinos nuo AIDS

Mokslininkai tvirtina suradę technologiją, padėsiančią kurti vakciną nuo AIDS. Pirmieji vakcinos bandymai su beždžionėmis davė lauktų rezultatų. JAV mokslininkai žurnale "Nature Medicine" paskelbė tyrimo rezultatus, įrodančius, kad...


Apie stuburą, arba Judesys – nematoma organizmo vaistinė

JONAS GIRSKIS turi trijų specialybių licencijas ir dirba gydytoju neurologu, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju ir yra manualinės terapijos specialistas. 1995 metais jis įkūrė stuburo gydymo centrą ir jam vadovauja iki dabar. Nuolat...


Implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius

Implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius

Adam'as Hammond'as, buvęs JAV kariuomenės parašiutininkų komandos "Golden Knights" narys, tapo pirmuoju pacientu, kuriam buvo implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius "Eon Mini". Prieš porą...


Gal tu esi tas 12-as numeris, sergantis hepatitu?

Trečiadienį 13.30 val. Europos aikštėje Vilniuje vyks spaudos konferencija, skirta Pasaulinei hepatito dienai. Tuo pačiu metu bus organizuojama ir akcija "Gal aš esu numeris 12?", kurios metu visoje Lietuvoje bus atlikta 600 nemokamų...


Persodino inkstą, nors kraujo grupės nederėjo

Lietuva - penktoji šalis Europoje, kurios medikai ryžosi atlikti sudėtingą inkstų persodinimo operaciją, kai paciento ir donoro kraujo grupės skirtingos. Kaip pranešė LTV naujienų tarnyba, iki šiol maždaug trečdaliui sunkiai sergančiųjų tarp savo...


"Tamiflu" ir "Relenza": mitas bliūkšta

Medikai perspėja, kad jau kitą savaitę prognozuojama nauja - tik šį kartą sezoninio gripo - banga, nuo kurios imuniteto neturės niekas, o antivirusiniai vaistai juos jau vartojusiųjų neapsaugos. "Tamiflu" ir "Relenza" - tai du...


Sąrašą papildė pigesniais medikamentais

Sąrašą papildė pigesniais medikamentais

Nuo sausio 1-osios daugeliui vaistų panaikinta pridėtinės vertės mokesčio lengvata, o po pusmečio šios mokestinės lengvatos neteks ir kompensuojamieji medikamentai. Sveikatos apsaugos ministerija esą švelnindama kainų šuolį į valstybės...


Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9