Vasario 21d. Penktadienis

Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Peržiūrų skaičius: 22268
Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Negali būti jokių diskusijų, ar Lietuvai reikalingas spermos bankas, - jis būtinas, teigia medikai.

"Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Dauguma moterų mieliau augintų savo išnešiotą", - teigia Santariškių klinikų Urologijos centro profesorius B. Dainys. Ar Lietuva turės spermos banką, gali paaiškėti jau vasarą.

Klinikos "Vaikas ir motina" direktorė Eglė Steponavičienė teigia, kad spermos banko Lietuvoje iki šiol nėra, nes nėra sutvarkytas Dirbtinio apvaisinimo įstatymas.

"Šiuo metu dirbtiniai apvaisinimai atliekami vadovaujantis 1999 metų ministro įsakymu, tačiau paties dirbtinio apvaisinimo įstatymo kol kas nėra. Dirbtinį apvaisinimą leidžiama atlikti tiktai sutuoktiniams, o tai reiškia, kad nei svetimos moters, nei svetimo vyro lytinės ląstelės negali būti naudojamos.

Dabar spermą dirbtinio apvaisinimo klinikose prieš hemoterapiją vyrai gali užsišaldyti, bet vėliau ją panaudoti gali tik savo sutuoktinės apvaisinimui", - pasakojo pašnekovė.

Anot E. Steponavičienės, dirbtinio apvaisinimo srityje dirbantys medikai Lietuvoje galiojančių įstatymų nepažeidinėja.

"Kas gi darys kažką nelegaliai? Daroma tas, kas yra leidžiama ministro įsakymu, ir viskas. Ir jeigu bus priimtas įstatymas, kuris draus lytinių ląstelių donorystę, vadinasi, spermos bankas, kaip ir buvo Latvijoje, taip jis ten ir bus, o Lietuvoje jo nebus", - sakė   lrt.lt pašnekovė.

"Vaisingumo klinikos" gydytojos ir ginekologės Audronės Usonienės teigimu, Seimui ir Vyriausybei reikia apsispręsti dėl vieno iš dviejų Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektų.

"Kalbant apie įstatymo pateikimą, vienas yra pateiktas Seimo nario Algio Kašėtos. Jame planuojama drausti spermos donorystę, kiaušialąsčių donorystę, apvaisinti ribotą skaičių kiaušialąsčių ir gauti ribotą skaičių embrionų darant dirbtinio apvaisinimo procedūrą.

Kitas įstatymo projektas yra liberalus (parengtas Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sušauktos darbo grupės - lrt.lt)", - pasakojo medikė.

Tačiau Seimo narys Algis Kašėta sako, jog anksčiau minėto jo įstatymo projekto nebėra - jį atmetęs Sveikatos reikalų komitetas.

Situaciją apsunkina neatsakyti etikos klausimai

Lietuvos bioetikos komiteto vyriausia specialistė Asta Čekanauskaitė ragina visuomenę kuo greičiau rasti atsakymą į kontraversišką etikos klausimą.

"Jeigu yra įteisinta lytinių ląstelių donorystė šalyje, tai tada atitinkamai ir tie lytinių ląstelių bankai yra, bet kadangi mūsų teisinė realybė šiuo metu yra tokia, kad mūsų ministro įsakymu reglamentuojamas tik dirbtinis apvaisinimas poroje, jeigu tai yra sutuoktinių pora, tai tas tarytum suponuoja, kad donorystė yra kaip ir nepraktikuojama šitoje šalyje.

Turbūt donorų bankai dabar ir nekuriami dėl to, kad nėra teisinių prielaidų lytines ląsteles donuoti kitoms poroms.

Mano nuomone, reikia kelti klausimą, ne ar spermos bankas mums yra reikalingas, bet ar priimtina lietuviams lytinių ląstelių donorystė. Principinis klausimas, ar mums iš viso priimtina yra idėja, kad galima naudoti kito žmogaus lytines ląsteles poros apvaisinimui", - teigia pašnekovė.

Anot A. Čekanauskaitės, lytinių ląstelių donorystės klausimas daugelyje pasaulio šalių sprendžiamas dėl vienokių ar kitokių priežasčių vaikų negalinčių turėti asmenų naudai.

"Skirtingos Europos šalys turi skirtingą nuomonę šiuo klausimu, dėl to yra didelė etinė ir teisinė diskusija, vis dėlto daugumoje šalių vyriškos lyties ląstelių donorystė yra leidžiama ir praktikuojama. Tose šalyse veikia ir spermos bankai", - dėstė A. Čekanauskaitė.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos centro profesorius Balys Dainys sako, jog yra nuogąstavimų, kad įteisinus lytinių ląstelių donorystę, gali prasidėti negeri dalykai.

"Kai kas baiminasi, kad įteisinus lytinių ląstelių donorystę neprasidėtų prekyba jomis", - teigia medikas.

B. Dainio nuomone, Lietuvai spermos bankas tiesiog būtinas.

"Pas mus labai daug nevaisingų šeimų, daug tų, kurie nori turėti vaikų, tačiau dėl įvairių priežasčių to negali. Įsivaikinti ne visi nori.

Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Už moteris, žinoma, kalbu. Dauguma moterų vis dėlto mieliau augintų savo išnešiotą vaiką.

Aš taip galvočiau, net jei ir neturėčiau vaikų. Kalbu ne kaip specialistas, o kaip žmogus", - prisipažino B. Dainys.

B. Dainiui ir A. Čekanauskaitei antrino medicinos mokslų daktarė, andrologė Birutė Žilaitienė.

"Mes, specialistai, kurie gydome nevaisingas šeimas, susiduriame su atvejais, su pacientais, kada yra neįmanoma padėti kitomis priemonėmis. Sakykime, vyrams būna įgimti genetiniai sindromai, kai nevyksta spermatogenezė. Mums būtų labai gerai, jeigu mes galėtume pasiūlyti jiems priemones, kurios yra taikomos visame pasaulyje - apvaisinimą donoro sperma. Tam yra reikalingas spermos bankas.

Ar pasirinkti šį metodą tam, kad turėtų vaikų, tai jau yra šeimos sprendimas, kuris priklauso nuo daugelio aplinkybių. Bet mes, kaip specialistai, turime turėti visas priemones", - teigė medikė.

Apsispręsti turės birželį

Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorė ir Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sušauktos darbo grupės vadovė Rima Vaitkienė lrt.lt informavo apie šiuo metu ruošiamą Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą.

"Šiuo metu yra svarstomas naujas projektas. Jis numatytų lytinių ląstelių donorystę ir pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus, tvarką bei pagalbinio apvaisinimo būdu pradėto vaiko motinystės ir tėvystės klausimus.

Tai dar yra tiktai projektas, o tai reiškia, kad vyksta diskusija, bet pagal dabartinį pasiūlymą, pagalbinio apvaisinimo metodiką, lytinių ląstelių donorystę siūloma įteisinti tiktai sutuoktiniams", - teigė pašnekovė.

Anot R. Vaitkienės, šiuo metu darbo grupėje dar vyksta diskusijos dėl to, ar dirbtinio apvaisinimo metu moteriai apvaisinti būtų leidžiama naudoti tik jos vyro spermą, ar leisti naudoti ir donoro spermą.

Taip pat kol kas nepavyksta priimti vieningo sprendimo dėl to, kam leisti atlikti dirbtinio apvaisinimo procedūrą - tik oficialiems sutuoktiniams ar ir gyvenimo partneriams.

Taip pat dar diskutuojama ne tik dėl vyriškų lytinių ląstelių, bet ir dėl moteriškų lytinių ląstelių, kiaušialąsčių, donorystės.

"Per porą mėnesių ministrui turime pateikti paskutinius pasiūlymus, tai gegužę ar birželį turbūt bus galima tikėtis, kad jau atsiras Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymai Vyriausybei dėl konkretaus įstatymo teksto ir konkrečių nuostatų", - reziumavo R. Vaitkienė.

Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Indijos medikai vienai moteriai nuo veido pašalino futbolo kamuolio dydžio auglį, praneša agentūra AFP. Medikų teigimu, beveik du kilogramu svėręs paausinės seilių liaukos auglys tikriausiai yra didžiausias, kada nors išoperuotas žmogui. 67 metų...


Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Anksčiau atliktų tyrimų apžvalga parodė, kad spinduline ar chemoterapija gydomi vėžio pacientai turėtų vengti daug antioksidantų turinčių papildų. Nors multivitaminai tam tiktais atvejais gali būti tinkami, net žalioji arbata arba vitamino A ir E...


“Aspirinas” mažina prostatos vėžio riziką

“Aspirinas” mažina prostatos vėžio riziką

Kas dieną geriama "Aspirino" tabletė net trečdaliu sumažina riziką susirgti prostatos vėžiu, rodo naujas tyrimas, kurį skelbia Express.co.uk. Buvo pastebėta, kad vyrams, kurie skausmui malšinti kas dieną vartoja "Aspiriną", yra...


SAM į kritiką dėl reformos atsako priekaištais ligoninių vadovams

SAM į kritiką dėl reformos atsako priekaištais ligoninių vadovams

Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė teigia, kad ligoninių tinklo pertvarka yra naudinga ligoniams, ir į kritiką, neva kai kurios ligoninės neišsilaiko, atsako priekaištais ligoninių vadovams - esą šie nemoka vadovauti. Jos teigimu, dar...


Jums - vėžys... Suklydau

Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą. Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties...


Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Valstybės kontrolė nustatė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu kuriama elektroninė sveikatos informacinė sistema iki šiol neveikia planuota apimtimi, o iš jos kūrimui skirtų 34 mln. Lt per 15 mln. Lt panaudota nerezultatyviai....


Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai...


Ginčas dėl spermos

Ginčas dėl spermos

Italijoje – vėl audringi ginčai. Šį kartą diskusijos kilo ne dėl eutanazijos, o dėl galimybės dirbtinai apvaisinti moterį. Prieštaringai vertinamas Italijos ginekologas Severino Antinori paskelbė, jog netrukus ketina apvaisinti moterį komos...


Organus išsaugos naudojant maisto užšaldymo metodą

Japonijos Hirosimos universiteto mokslininkai, panaudoję maisto užšaldymo technologiją, įrodė, kad įmanoma užšaldyti ląsteles nenaudojant toksiškų preparatų bei neleidžiant susiformuoti audinius pažeidžiantiems ledo kristalams. Jau kelis...


Sekso kalba – be žodžių

Kalbėti apie intymius santykius kai kurioms poroms yra tabu. O pirmieji nesėkmingi bandymai antrajai pusei išdėstyti pageidavimus apie naujoves lovoje net nemirktelėjus užtrenkia duris į malonumų pasaulį. "Vyrai yra sekso ekspertai, todėl...


Iš sunkių ligonių reikia atimti viltį, nustatė mokslininkai

JAV psichologai teigia, kad iš sunkia liga sergančių žmonių atėmus viltį pasveikti, jie tampa laimingesni. Mokslininkai išsiaiškino, kad tie pacientai, kurie visą laiką puoselėja viltį, kad kažkoks vaistas padės jiems įveikti ligą, paprastai būna...


Pavojingos net ir mažos alkoholio dozės

Pavojingos net ir mažos alkoholio dozės

Atlikę naujausius tyrimus Prancūzijos Nacionalinio onkologijos instituto mokslininkai paneigė teoriją, kad nedidelės alkoholio dozės yra naudingos sveikatai. Padaryta išvada, kad jeigu žmogus per dieną išgeria bent 125 ml vyno, rizika susirgti...


Reabilitacija - trumpiausias kelias pasveikti

Ligonių reabilitacijos įstaigų šalyje daugėja, bet valstybė vis menkiau finansuoja jų teikiamas paslaugas. Norintiesiems greičiau susigrąžinti sveikatą už jas belieka mokėti iš savo kišenės. Reabilitacija yra sveikatos sugrąžinimo būdas, kai...


Moterys skyrybas išgyvena lengviau

Santuoka - jaudinantis aktas, o kai kuriems net naudingas ir laimingas. Tačiau ir skyrybos, kurias daugelis laiko didele tragedija, kai kuriems individams tampa ne mažiau šviesiu gyvenimo įvykiu. Naujausias britų tyrimas patvirtina, kad iširus...


"Geriečiai" ir balta spalva

Du psichologai aiškinosi, kodėl dauguma žmonių yra linkę baltą spalvą susieti su gėriu, o juodą - su blogiu. Balta ir juoda spalvos moralinę prasmę įgijo gerokai anksčiau, nei žmoniją paveikė šiuolaikinė "Holivudinė" kultūra. Išties, kai...


Klaipėdos apskrities ligoninė atsisveikino su senuoju pavadinimu

Klaipėdos apskrities ligoninės pavadinimas nuo antradienio tampa istorija. Ši gydymo įstaigą tapo Respublikine Klaipėdos ligonine. Nuo antradienio Tuberkuliozės ligoninė tapo Klaipėdos apskrities ligoninės filialu. Gydymo įstaigai tapus...


10 pasitikinčio savimi vyro savybių

Visais laikais pasitikėjimas savimi buvo sėkmės ir jėgos garantas. O kaip atrodo vyras, kuris savimi pasitiki? Аmerikiečių psichologas Andrew Salteris išskiria šešias svarbiausias pasitikinčio savimi vyro savybes. 1. Atvirai reiškia savo jausmus...


Kaip apsisaugoti nuo naujo tipo gripo viruso

Neseniai atrastas žmonėms pavojingas naujo tipo gripo virusas, turintis kiaulių, paukščių ir žmogaus gripo virusų genų. Toks derinys pasaulyje aptiktas pirmą kartą. Jau yra įrodymų, kad šį virusą vieni kitiems perduoda žmonės. Užsikrėtus naujo...


Kauno klinikoms trūksta donorų kraujo

Šiuo metu Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) trūksta donorų kraujo. Nacionalinis kraujo centras, atsiliepdamas į ligoninės administracijos prašymą, liepos 10 dieną, penktadienį, rengia kraujo donorystės akciją KMUK ir skubiai kviečia...


Vyro širdį sudaužyti lengviau

Vyro širdį sudaužyti lengviau

Nutrūkę santykiai – rimtas išbandymas ne tik moteriai, bet ir vyrui. Po išsiskyrimo moterys dažniausia atsiduria prastesnėje finansinėje padėtyje, o vyrai – kenčia vienatvę. Kaip rašo portalas news.com.au, stipriąją lytį po skyrybų...


"Krizė vyrą sugrąžins į šeimą"

"Krizė vyrą sugrąžins į šeimą"

Populiari rašytoja ir žurnalistė, praktikuojanti psichoanalitikė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Tolstaja sako, jog krizės metu damos prisiminė dvasingumą, o 60 proc. vyrų, kurie traukdavo į kairę, grįžta į šeimas: "Nėra laiko, jėgų ir...


Saulės šviesos perteklius siejamas su savižudybėmis

Tarptautinė tyrėjų grupė priėjo išvadą, kad per daug saulės šviesos gali skatinti savižudžius žengti lemtingą žingsnį, praneša "The Register". Švedijos Karolinska instituto psichologė Karin Sparring Björkstén kartu su savo...


Sukurtas į akį implantuojamas "teleskopas"

JAV federalinė Maisto ir vaistų administracija (FDA) leido naudoti bendrovės "VisionCare" sukurtą miniatiūrinį akies implantą, skirtą amžine tinklainės degeneracija sergantiems pacientams, praneša "Daily Mail"....


Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Kembridžo universiteto (D. Britanija) mokslininkai mano atskleidę priežastį, kodėl azartiniai lošimai sukelia priklausomybę. Pasirodo, žmogaus smegenys pralaimėjimą "nedideliu skirtumu" vertina kaip pergalę, rašo "Daily...


Vitaminas D teikia vilties sergantiesiems prostatos vėžiu

Kai kuriems ligoniams vitaminas D gali efektyviai padėti gydant prostatos vėžį, nustatė britų mokslininkai. Kasdieninė vitamino D dozė kas penktam pacientui prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį - kuris laikomas ligos sunkumo rodikliu -...


Šventojoje rinksis sergantysi Parkinsono liga

Rugsėjo 4-6 dienomis, Šventojoje, sveikatos centre "Energetikas" vyks kasmetinė Lietuvos Parkinsono ligos draugijos organizuojama patirties mokykla. Jos metu draugijos nariai dalinsis patirtimi, mankštinsis ir sveikatos centro...


Gripas šį sezoną nusinešė penktą gyvybę

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, sausio 13 d. nuo gripo mirė 28 metų Varėnos rajono gyventojas. Tai jau penktasis mirties nuo gripo atvejis šį sezoną. Vyras susirgo sausio 1 d., o sausio 4 d. jis buvo paguldytas į Varėnos ligoninę,...


Rudenį – naujos kompensuojamųjų vaistų kainos

Rudenį – naujos kompensuojamųjų vaistų kainos

Nuo rugsėjo gali brangti kas antras kompensuojamasis vaistas. Vaistininkai skaičiuoja, kad priemokos kompensuojamiesiems vaistams gali išaugti nuo 4 iki 40 procentų. Sveikatos apsaugos ministerija ginasi, kad dar derasi su farmacininkais, jog šie...


Kleptomanų nereikia nei smerkti, nei toleruoti

Kleptomanų nereikia nei smerkti, nei toleruoti

Kleptomanija - periodiškai ir labai netikėtai kylantis nenugalimas potraukis pasisavinti svetimą, visiškai nereikalingą daiktą. Pasak psichoterapeuto Remigijaus Juškėno, net tarp žymių politikų, aktorių ir muzikos atlikėjų pasitaiko sergančiųjų...


Kokių dovanų geriau nedovanoti merginai?

Gera dovana merginai sufleruoja, jog vyras yra dėmesingas, supratingas ir nuovokus. Bloga dovana sukelia visiškai priešingas asociacijas - mergina pasijunta nemylima, nesaugi ir negerbiama. Nenorite barnių? Pateikiame sąrašą, kokių dovanų negalima...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9