Gudručio vaistinė

Dėl krizės gali padaugėti tuberkuliozės atvejų

Mokslininkai teigia, kad dėl recesijos Baltijos šalyse – ypač Latvijoje – gali padidėti tuberkuliozės atvejų.

Mokslininkai, kurie ištyrė recesijos poveikį susirgimų tuberkulioze skaičiui dešimtojo praėjusios amžiaus dešimtmečio pradžioje žlugus Tarybų Sąjungai nustatė, kad tarp recesijos ir ligos yra stiprus ryšys. Tyrimo rezultatai leidžia teigti, kad ir dabar gali padaugėti susirgimų tuberkulioze.

„Kalbant paprastai, tiesiog skiriama mažiau lėšų visuomenės sveikatai”, – sakė tyrimui vadovavęs Oksfordo universiteto mokslininkas Nimalanas Arinaminpathy’is.

Tuberkuliozė yra viena iš trijų ligų, susijusių su skurdu. Kitos dvi – AIDS ir maliarija.

Mokslininkai sukūrė modelius remdamiesi ekonominiais rodikliais ir tuberkuliozės duomenimis ir prognozuoja, kad artimiausiais metais Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje padaugės susirgimų tuberkulioze atvejų. Prognozuojama, kad Latvijoje šimtui tūkstančių žmonių teks 200 susirgimų, Lietuvoje – 130, o Estijoje 75 susirgimai. Palyginimui, Rusijoje recesijos ir atsigavimo laikotarpiu šimtui tūkstančių žmonių teks 40 susirgimų tuberkulioze.

„Tuberkuliozė atvejų padidėjimas bet kuriame regione kelia nerimą kaimyninėms šalims, ir kadangi žmonės šiais laikais daug keliauja, kyla grėsmė ir toliau esančioms šalims”, – sakė N. Arinaminpathy’is.

2008 metais nuo tuberkuliozės pasaulyje mirė 1,8 mln. žmonių, arba beveik 5 tūkst. žmonių kasdien. Daugiau nei 2 mlrd. žmonių yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau dauguma šių žmonių yra tik sukėlėjo nešiotojai, kuriems nepasireiškia jokie tuberkuliozės simptomai.

Tuberkuliozė išgydoma antibiotikais, tačiau juos žmogus turi gerti kiekvieną dieną daug mėnesių, kad būtų juntamas poveikis, o kai kuriose šalyse mažinamas finansavimas sveikatos apsaugos sričiai, kas reiškia, kad perkama mažiau vaistų.

Kadangi daug žmonių vaistus geria netinkamai, jiems išsivysto vaistams atsparios tuberkuliozės formos.

N. Arinaminpathy’is ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ŽIV/AIDS, tuberkuliozės, maliarijos ir apleistų tropinių ligų skyriaus atstovas Christopheris Dye’as tyrimo metu panaudojo PSO turimus susirgimų tuberkulioze ir mirčių nuo šios ligos 1980-2009 metais duomenis, o taip pat Pasaulio banko duomenis apie šalių bendrąjį vidaus produktą (BVP). Išanalizavę penkiolikos Vidurio ir Rytų Europos šalių duomenis mokslininkai nustatė ryšį tarp prarasto ekonominio produktyvumo ir padidėjusio susirgimų tuberkulioze bei mirčių nuo šios ligos skaičiaus. Tyrimo išvados skelbiamos tarptautiniame moksliniame žurnale „Journal of the Royal Society Interface”.

„Jei tuberkuliozės epidemiologija ir kontrolė yra susijusi su ekonomine padėtimi 2009 metais taip, kaip tai buvo 1991 metais, tuomet Baltijos šalyse, ypač Latvijoje, gali padidėti susirgimų tuberkulioze ir mirčių nuo šios ligos atvejų”, – įspėja mokslininkai.


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE