Liepos 22d. Pirmadienis

Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

2012 Spalio 5d.
Peržiūrų skaičius: 22648
Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Vasarį Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Osvaldas Rukšėnas sužinojo, kad tapo vienu iš septynių Lietuvos mokslo premijos laureatų. Šis garbingas įvertinimas profesoriui skirtas už kartu su bendraautoriu parašytą darbų ciklą „Nervų sistemos veiklos ir patologijos mechanizmų tyrimas“. Pats profesorius šią premiją vertina kaip neuromokslų pripažinimą Lietuvoje.

Ta proga su mokslininku prof. Osvaldu Rukšėnu apie smegenų veiklą ir nervų sistemos tyrimus kalbėjosi leidinio „Universiteto naujienos“ žurnalistė Nijolė Bulotaitė.

Ką Jums reiškia tapti Lietuvos mokslo premijos laureatu?

Tai labai džiugu man asmeniškai, bet kita vertus, vertinu šią premiją kaip neuromokslų pripažinimą Lietuvoje. Yra šią premiją gavusių biochemikų, biofizikų, bet grynai neuromokslų srityje tai, matyt, pirma premija. Kai 1996 m. universitete kūrėme neurobiologijos magistro programą, mums net doktorantūrą panaikino, nes Lietuvos mokslo klasifikatoriuje nebuvo neuromokslų. O štai dabar gauta premija ir klasifikatoriuje pavyko įterpti šiuos mokslus, tad neuromokslai „legalizuoti“.

Ar panaši sritis plėtojama kituose universitetuose, mokslo institutuose?

Taip, bet magistrantūros studijas turime tik mes. Tyrimai atliekami Vytauto Didžiojo universitete, M. Romerio universitete, Edukologijos universitete, Šiaulių universitete, kelios grupės dirba Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Turime Lietuvos neuromokslų asociaciją, kuri vienija apie 70 narių.

Ar ateityje tapsime protingesni, ar galima bus taisyti smegenis?

O kokie tie protingumo kriterijai? Smegenys gamtos pakankamai tobulai sukonstruotos ir kiekvienam pagal savo užimamą nišą proto užtenka. Pavyzdžiui, maža kirmėlytė… Jai nereikia tokių smegenų, kokias turi žmogus, bet ji puikiai gyvena. O dėl žmogaus protinių pajėgumų, tai dabar yra įvairių metodikų, stiprinamųjų cheminių priemonių, bet viskas priklauso nuo kriterijų. Kokia nors viena kryptimi, pvz., atminties pratybomis, galima tai padaryti. Bet apskritai abejoju, nes yra per daug įvairių sudėtingų procesų, kurių prigimtį mes iki šiol nelabai žinome. O dėl įvairių ligų gydymo – tai čia jau optimizmo daug daugiau. Ypač dabar naujų technologijų taikymas tyrimuose atveria didžiules galimybes. Genetiniai tyrimai net „amžiaus“ ligoms, tokioms kaip Alzhaimerio, Parkinsono ligos, gydyti suteikia daugiau optimizmo. Bent jau pradedame suprasti šį tą apie tų ligų mechanizmus. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, dėl ko jos kyla, o kai žinosime mechanizmą, tada jau galėsime ieškoti ir priemonių.

Ar teisingas posakis, kad nervų ląstelės neatsigamina?

Viskas keičiasi. Nors vadovėlinė tiesa ligi šiol – kad nervų ląstelės neatsigamina, tik nyksta, bet tyrimų su pelėmis rezultatai rodo, kad susidaro naujos ląstelės. Norisi tikėti, kad panašiai yra ir žmogui, taigi optimizmo daugiau. Tik laiko klausimas, kada galėsime pakeisti šį posakį.

Ar manote, kad per kokius 10–20 metų mokslas jau pasistūmės stabdant tokių ligų kaip Alzhaimerio vystymąsi ar jas gydant?

Per 20 – manau, taip. Nes jeigu ir toliau tyrimai žengs tokiais tempais, tai gal jau ir gydyti galėsime.

Kokie esminiai vyrų ir moterų smegenų veiklos skirtumai, ar jų yra?

Tai priklauso nuo mastelio ir atskaitos taško. Bet taip – jų yra. Problema ta, kad nelabai populiaru apie tai kalbėti, nes iš karto prilipdoma neigiama etiketė. Kai laboratorijoje pradėjome dirbti šia kryptimi, buvo įvairių komentarų, kelerius metus susilaukdavome ir labai nedraugiškų pastabų. Iš karto skelbiama, kad vieni geresni, kiti blogesni. Tai objektyvūs dalykai, bet nėra kokio nors apibendrinimo, kad, tarkime, moterys geresnės, o vyrai blogesni. Galime lyginti tik atskiras funkcijas. Yra veiklų, kur moterys pranoksta vyrus, o yra tokių, kur vyrai pranoksta moteris. Taigi apskritai yra pusiausvyra. Kitas dalykas – smegenų sandaros skirtumai. Žiniasklaida dažnai pasigauna detales ir pradeda daryti išvadas. Pavyzdžiui, kad moterų plonesnė smegenų žievė, pilkoji medžiaga, taigi – mažiau neuronų. Bet tai priklauso nuo tyrimo vietos. Kiekvieno žmogaus skirtingose srityse smegenų žievės storis yra skirtingas. Jeigu vienam žmogui pamatuosi vienoje srityje, o kitam – kitoje, tai tie skirtumai bus natūralūs. Dabar tai jau žinoma ir įvertinama. Reikia pasakyti, kad taip – yra sričių, kur moterų smegenų žievė plonesnė, bet yra ir sričių, kur ji storesnė nei vyrų.

Tikima, kad visos mūsų kognityvinės funkcijos priklauso nuo neuronų. Pats neuronų skaičius dar nėra kritinis dalykas. Daug svarbiau, kaip tie neuronai tarpusavyje sąveikauja. Dabartinės technologijos jau leidžia pakankamai gerai tai ištirti neinvaziniu būdu. Šie tyrimai taip pat rodo vyrų ir moterų smegenų skirtumus. Net jei atskiroje srityje moterų smegenų žievė yra plonesnė, tai dar nieko nereiškia. Jei mažesnis neuronų skaičius intensyviau tarpusavyje dirba, tai suminis produktas gali būti daug geresnis. Taigi skirtumų yra, bet interpretacija nevienareikšmė.

Ką šiuo metu tiriate? Kokia tolimesnė Jūsų tyrimų kryptis?

Tęsiame dalį tų darbų, už kuriuos gavome premiją. Tarkim, viena dalis – neurofiziologinis regos recepcinių laukų tyrimas. Turime doktorantę, dirbančią šioje srityje. Vykdydami struktūrinių fondų finansuojamus projektus nusipirkome geros įrangos ir tikimės dar daug nuveikti. Kita sritis – lytiniai skirtumai, bet daugiau hormonų poveikio nervų sistemai aspektu: kaip lytiniai hormonai veikia kognityvines funkcijas, kokie emocijų mechanizmai. Dabar kalbama, kad mus valdo emocijos, todėl daugiau dėmesio ir skiriama emocijų tyrimams. Šioje srityje taip pat turime keletą doktorantų ir studentų.

Tiriate kognityvines funkcijas. Tai ir psichologijos tyrimų objektas. Bendradarbiaujate su medikais ar dirbate ir su psichologais?

Taip, dirbame su prof. G. Valicku ir prof. A. Bagdonu. Turime bendrų temų, ambicingų planų, kurių kol kas nenoriu pagarsinti. Toks bendradarbiavimas reikalingas, nes kiekvienas ateina su savo indėliu ir tada gaunamas bendras produktas.

Ar Lietuvos mokslas Jūsų tyrimų srityje yra toli pažengęs, palyginti su Europos mokslo centrais?

Sakyčiau, mes nesame pernelyg atsilikę. Formalus kriterijus – spaudiniai, straipsniai. Mes patys ir mūsų kolegos spausdinamės labai geruose žurnaluose. Tai – objektyvus kriterijus. Mūsų materialinė bazė kuklesnė, bet dėl vykdomų struktūrinių fondų programų turime gerą bazę. Turime jaunimo, entuziastų, tai labai džiugina. Turime visų pakopų studentų. Galbūt reikėtų daugiau tarptautinių projektų, bet ir tam ateis laikas. Žiūriu į tai optimistiškai.

Kokie mūsų studentai? Kokius pastebite pokyčius per savo dėstymo metus?

Studentai visais laikais tarsi bangos – būna labai stiprių kursų, būna silpnų. Tik dabar studentai socialiai aktyvesni. Yra daug studentiškų organizacijų, atstovybių, bendrijų, taigi socialinis aktyvumas nepalyginamai didesnis. Dabar studentai drąsiau reiškia savo nuomonę, teikia pasiūlymų. Jei kurse yra 10–15 stiprių, į mokslą linkusių studentų – tai labai gerai.

Mano vizija – kad pagaliau būtų įkurtas normalus, tvirtas neuromokslų centras ar institutas Vilniaus universitete, kuriame būtų sujungtos Gamtos, Medicinos ir Filosofijos fakulteto pajėgos – tarpdisciplininis centras, įvairiais aspektais tiriantis smegenis.

Kaip po 50 metų atrodys VU?

Turbūt po 50 metų bus sunku išskirti atskiras mokslo sritis. Jei tokiu tempu plėtosis technologijos, viskas turėtų būti susipynę. Jau dabar nemažai mokslų tarpusavy integravęsi, o tada dar sunkiau bus juos išskirti. Manau, kad viskas turi eiti integralumo link.

Aut. teises: Vilniaus universitetas
Autoriai: Osvaldas Rukšėnas, Nijolė Bulotaitė
Parengė: Vytautas Valinskas

Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje paveldimo vėžio tarnyba. Čia teikiamos onkogenetinės konsultacijos dėl paveldimo vėžio. Šiuo metu...


Vitaminas D inkstų ligoniams padeda gyventi ilgiau

Vitaminas D inkstų ligoniams padeda gyventi ilgiau

Inkstų ligomis sergantys pacientai, kurie vartojo gydytojų jiems skirtą vitaminą D, turėjo 26 procentais mažesnę tikimybę mirti dvejų metų laikotarpiu nei tie, kas vitamino nevartojo. Vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalcį ir yra svarbus...


Nepavyko susitarti dėl kiaulių gripo viruso tyrimų

Ženevoje vykusiame Pasaulio sveikatos organizacijos susitikime nepavyko susitarti dėl apsikeitimo informacija tiriant kiaulių gripo (A/H1N1) virusą ir intelektinės nuosavybės į virusų tyrimus, skelbia "Deutsche Welle". Tarptautinės...


Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Pamirštate ko ėjote į kitą kambarį? Kartais tarsi užkliūva geriausio draugo vardas? Jei tik retkarčiais nerandate, kur padėjote raktus ar piniginę, tai dar nėra ligos požymiai. Tačiau jei laikrodį palikote cukrinėje ar šaldytuve, o nuolatinis...


Aukcione krūties vėžiu sergančioms paremti – garsių moterų daiktai

Aukcione krūties vėžiu sergančioms paremti – garsių moterų daiktai

Šį penktadienį pirmą kartą Lietuvoje bus organizuojamas žygis prieš krūties vėžį "Mes – ne vieni". Pagrindinis žygio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią pastaruoju metu itin aktualia tampančią problemą. Viena šios...


Panevėžio stomatologijos poliklinika kol kas lieka

Panevėžio stomatologijos poliklinika kol kas lieka

"Taip nuspręsta atsižvelgus į panevėžiečių susirūpinimą siūlomu įstaigos reorganizavimu, surinktais 2242 gyventojų parašais palikti polikliniką dirbti esamu statusu, nepakankamais 2007 metų rugsėjį sudarytos darbo grupės Panevėžio miesto...


Šalys donorės pažadėjo skirti beveik 12 mlrd. dolerių pasauliniam AIDS fondui

Šalys donorės pažadėjo per trejus metus skirti 11,7 mlrd. dolerių pasauliniam fondui, kovojančiam su AIDS ir kitomis mirtį nešančiomis ligomis, antradienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas. Anksčiau Vašingtonas pranešė...


Sudarytas II tipo diabeto genų žemėlapis

Mokslininkai tvirtina sudarę genų, dėl kurių susergama II tipo diabetu, žemėlapį. Esama vilties, kad ateityje bus galima atlikti tokią riziką nustatantį tyrimą, praneša BBC. Tyrimų rezultatai galėtų paaiškinti iki 70 proc. šio sveikatos sutrikimo,...


Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Ūkio ir susisiekimo ministrai nepritaria siūlymams, jog kompensaciją už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys. Ne visos siūlomos reformos nuostatos yra priimtinos ir Liberalų ir centro sąjungai, teigė partijos pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas,...


Neurolingvistinis programavimas (NLP) – kas tai?

NLP – tai sistema, leidžianti suprasti ir pakeisti mąstymo būdą, aktyvuoti vidinius resursus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Kiekvieno žmogaus mąstymas atspindi jo paties gyvenimo kokybę. "Tegul tau bus duota pagal tavo tikejimą",...


Kojų venų ligų gydymas

Kojų venų ligų gydymas

Paviršinių kojų venų varikozė arba lėtinis venų nepakankamumas - tai liga, kuri atsiranda dėl paviršinių venų vožtuvų nesandarumo. Moterys šia liga serga 4 kartus dažniau nei vyrai. Venų liga gali pasireikšti tiek paauglystėje, tiek ir vyresniame...


Persodino inkstą, nors kraujo grupės nederėjo

Lietuva - penktoji šalis Europoje, kurios medikai ryžosi atlikti sudėtingą inkstų persodinimo operaciją, kai paciento ir donoro kraujo grupės skirtingos. Kaip pranešė LTV naujienų tarnyba, iki šiol maždaug trečdaliui sunkiai sergančiųjų tarp savo...


Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Įsivaizduokite ataugantį nupjautą rankos pirštą, arba organo sukūrimą laboratorijoje, kurį vėliau galima persodinti pacientui be jokios atmetimo rizikos. Tai skamba tarsi mokslinė fantastika, tačiau išties tai yra sparčiai auganti regeneracinės...


Trumpa kraujo perpylimo istorija

Trumpa kraujo perpylimo istorija

Šiais laikais ligoninėje išgirdę pasiūlymą pacientui perpilti kraują greičiausiai net nekilstelėtumėt antakių – standartinė procedūra ir tiek. Kraujo transfuzija taikoma visame pasaulyje ir kasmet išgelbėja daugybę gyvybių, vien JAV...


Pasaulinę AIDS dieną – nemokami tyrimai dėl ŽIV

Gruodžio 1-ąją, Pasaulinę AIDS dieną, Klaipėdoje rengiama nemokamų greitųjų tyrimų dėl ŽIV akcija. Jai baigiantis, 17 val., Atgimimo aikštėje klaipėdiečiai kviečiami įžiebti raudonąjį kaspiną – simbolinį solidarumo su visais sergančiaisiais...


Į Vakarų mediciną skverbiasi Rytai?

Į Vakarų mediciną skverbiasi Rytai?

Su Vakarų mokslininkais bendradarbiaujantis Pekine įsikūrusio "Kundavel" instituto direktorius, vienas garsiausių Šaolinio vienuolyno meistrų Siu Mingtang teigia, kad vakarietiška medicina gydo tik simptomus, todėl žmonės kasmet vartoja...


Omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali atlikti tam tikrą vaidmenį apsisaugant nuo kolorektalinio vėžio, teigia JAV mokslininkai. Savo išvadas jie pateikė vėžio prevencijos tyrimų konferencijoje Hjustone, praneša sciencedaily.com. Pasak...


Selenas gali sumažinti riziką susirgti diabetu

Vyrams organizme turint daug seleno, gali sumažėti tikimybė, kad sutriks kraujyje esančio cukraus metabolizmas, o tai gali apsaugoti nuo diabeto, teigia Prancūzijos mokslininkai. Tačiau šio mineralo kiekiai neturėjo įtakos moterų kraujo cukraus...


Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Šiame straipsnyje aptarsime dalį iš neitikėtino populiarumo sulaukusių grožio terapijos technologijų – tai impulsinės mikrosrovės, deimantinė mikrodermabrazija ir krioterapija. Mikrosrovių terapija – tai gydymas elektra. Mikrosrovių...


Kodėl turėtų susirūpinti emocijas savyje slopinantys žmonės?

Mūsų kultūroje priimta ligą vertinti kaip blogį, kai ne nuo mūsų priklausantį įvykį, ieškoti jos priežasčių išorėje. Tam tikra prasme tokia pozicija žmogui labai patogi: "Aš už savo ligas neatsakau. Tegul problemą sprendžia gydytojai"....


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9