Mollers

Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Sveikatos specialistų teigimu, Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, žinančių ir suprantančių apie šalutinį neigiamą antibiotikų poveikį. Vis dėlto tokių pacientų – dar mažuma. Daugelis gydydamiesi antibiotikais neskiria pakankamai dėmesio, kad apsisaugotų nuo nemalonių sutrikimų, kurių gali padėti išvengti gerųjų bakterijų preparatai.

Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininko doc. Vaidoto Urbono duomenimis, šiuo metu tik maždaug 10-20 proc. ligonių Lietuvoje, kuriems paskiriamas antibiotikų gydymo kursas, ypač plataus veikimo spektro, kartu vartoja ir probiotikus, apsaugančius žarnyno mikrobiotą.

„Kadangi antibiotikai naikina tiek blogąsias, ligą sukėlusias, tiek gerąsias žmogaus bakterijas, juos vartojant išbalansuojama natūrali žarnyno, odos ir kita mikrobiota, kitaip dar vadinama mikroflora. Virškinimo sutrikimai gali atsirasti antibiotikų vartojimo metu arba praėjus kelioms dienoms ar net savaitėms po gydymo pabaigos”, –  sako gydytojas.

Jo teigimu, antibiotikų sukelti žarnyno sutrikimai pasireiškia tokiais simptomais kaip viduriavimas, rečiau – pilvo pūtimas ar skausmas, pykinimas, rėmuo ar apetito sumažėjimas. Daugeliu tyrimų patvirtinta, kad šiuos nepageidaujamus simptomus sušvelnina ar visiškai panaikina daug vilčių teikiantis mokslo pripažinimas – gerosios pieno rūgšties bakterijos.

Pasak doc. V.Urbono, geriausiai pasaulyje ištirtos pieno rūgšties bakterijos yra probiotinės LGG® (Lactobacillus rhamnosus GG) bakterijos. Nagrinėjant jas jau publikuota apie 400 mokslinių straipsnių, parašyta ir apginta 19 mokslinių disertacijų, iš viso atlikta 45 klinikiniai tyrimai ir nuolat planuojami nauji.

Vienas tokių tyrimų, rodančių teigiamą LGG® poveikį vartojant antibiotikus, buvo atliktas Suomijoje, aštuoniolikoje Helsinkio vaikų darželių – viena grupė vaikų šiuose darželiuose kasdien gėrė pieną su probiotinėmis LGG® bakterijomis, kiti – paprastą pieną. Rezultatai parodė, kad trečdaliu mažiau vaikų viduriavo ir skundėsi pilvo skausmais vartodami antibiotikus, jei gėrė pieną su gerosiomis bakterijomis.

Probiotinės pieno rūgšties bakterijos taip pat veikia kaip profilaktinė priemonė, padedanti išvengti gydymo antibiotikais. Pieną su LGG® vartojusioje grupėje gydymas antibiotikais buvo skiriamas 19 proc. rečiau nei kontrolinėje grupėje.

Lietuvoje probiotinių LGG®  bakterijų turi visi „Valio Gefilus” pieno produktai, taip pat šių gerųjų bakterijų galima rasti kapsulėmis.

„Probiotinių bakterijų nauda įrodyta ir aprašyta daugelį kartų, tačiau šiuo metu tik maždaug pusė šeimos gydytojų ir kiek daugiau nei pusė vaikų ligų gydytojų skirdami antibiotikus savo pacientams pataria kartu vartoti ir probiotikus”, – pastebi doc. V.Urbonas. Vis dėlto, gydytojo teigimu, žmonės patys ima labiau domėtis neigiamu šalutiniu antibiotikų poveikiu ir ieško būdų, kaip nuo to apsisaugoti. Papildyti kasdieninę mitybą pieno produktais su gerosiomis bakterijomis – vienas tokių paprastų būdų.

Kad daugelis gyventojų Lietuvoje vis dar nežino apie galimybę apsisaugoti nuo neigiamo šalutinio antibiotikų poveikio rodo ir balandžio-gegužės mėnesiais socialiniame tinkle Facebook atliktas tyrimas – savanorių komanda, kurią sudarė neseniai gydęsi antibiotikais savanoriai, visą mėnesį kasdien valgė „Valio Gefilus” jogurtus su LGG®  bakterijomis.

Kaip prisipažino savanoriai, net 67 proc. jų gydydamiesi antibiotikus kartu negėrė probiotikų, kurie apsaugotų jų žarnyno mikrobiotą. „Nevartojau, nes neturėjau žinių apie probiotikus, o gydytoja apie juos neužsiminė; Nežinojau, jog tokia priemonė egzistuoja… Žinojau, bet netikėjau, kad jie yra veiksmingi”, – tokios buvo dažniausiai įvardijamos probiotikų nevartojimo priežastys gydantis antibiotikais.


AINA

TAIP PAT SKAITYKITE