Sausio 18d. Šeštadienis

Daktaro misija - degti ir šviesti kitiems

Peržiūrų skaičius: 19148

"Gimiau greitosios pagalbos mašinoje 1959 metų spalio 24 dieną. Ir kai baigęs mediciną buvau paskirtas dirbti Greitosios medicinos pagalbos stotyje, pagalvojau: "Na va, kur gimiau - ten ir mirsiu", - šypsosi Klaipėdos apskrities ligoninės Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėjas vidaus ligų gydytojas Audrius Lekštutis, neseniai jūsų, skaitytojai, išrinktas nuoširdžiausiu Vakarų Lietuvos gydytoju.

Ką jums reiškia būti nuoširdžiam? Ar medikas gali toks išlikti visą laiką?

Nuoširdumas nereiškia, kad medicinine prasme turi būti atlapaširdis ir šnekėti viską, kas ateina į galvą. Yra sakoma, kad medicina - menas. Iš tikrųjų medicinoje meno yra vis mažiau, mūsų darbas grįstas įrodymais, vis mažiau vietos subjektyvumui. Mediko darbas vis labiau niveliuojamas, reglamentuojamas, ir gydytojo kasdienybėje reikalingos kompromiso tarp medicininio formalumo ir nuoširdumo paieškos. Ir negali būti iki galo nuoširdus, negali susitapatinti su ligoniu, nes jei su kiekvienu susitapatinsi - tavo amžius bus trumpas, nes ilgą laiką negalėsi išlaikyti tokio psichologinio krūvio. Žmonės, susidūrę su užsienio medicina, pabrėžia, kad ten medicinos paslaugos sunkiai prieinamos ir su pacientu bendraujama formaliai. Jie įvertina, kad mūsų medicina kvalifikuota, o bendravimas ne toks formalus, šiltesnis, gydytojai suteikia daugiau informacijos. O tai mūsų pacientai labai vertina.

Ar sekėte konkurso eigą? Kaip jaučiatės, surinkęs daugiausia skaitytojų balsų?

Jaučiuosi gerai, malonu. O konkurso eigos nesekiau sąmoningai, suvokdamas, kad niekada nebūsi geras visiems. Žmogus - ne Viešpats Dievas. Nors kiekvienas neigiamas atsiliepimas, teisingas ar neteisingas, šiek tiek psichologiškai traumuoja. Labiau dėl visko jaudinosi ir eigą sekė 14-metis sūnus. Perskaitęs kokį neigiamą komentarą labai sielvartavo, jam tai buvo psichologinė trauma. Todėl paprašiau neskaityti ir nesekti, palikti savieigai.

Papasakokite apie savo šeimą. Ar pakanka laiko jai?

Dar turiu dvi suaugusias dukras, baigusias Teisės universitetą, neilgai trukus turėčiau tapti senelis. Žmona - taip pat medikė, dirba kartu su manimi privačiame kabinete. Jei nedirbtume kartu, turbūt išvis susitiktume tik vėlai naktį, nes darbas atima labai daug laiko, jis neužsibaigia su darbo valandomis - tenka daug tobulintis, sekti medicinos naujienas, nes medicina vystosi labai dinamiškai, keičiasi ne vien mokslas, bet ir ligos.

Kokia aplinka, charakterio bruožai nulėmė pasirinkimą tapti gydytoju?

Esu klaipėdietis, gyvenu Mažajame Kaimelyje, baigiau 12-ąją vidurinę (dabar "Žemynos" gimnazija). Ten direktorės pavaduotoja dirbo mama, šią mokyklą baigė brolis, abi dukros. Pasirinkimą iš dalies lėmė tėvų įtaka. Nuo mažens domino biologija, zoologija, bet tėvai patarė pamąstyti apie mediciną. Džiaugiuosi savo pasirinkimu, nes medicina - tai mano darbas. Ką dar galėčiau veikti šiame gyvenime? Dar labai norėčiau būti veterinaras.

Vadinasi, neabejingas gyvūnams? Kokiais augintiniais rūpinatės?

Turiu labradoro retriverį, kurį be galo myliu. Labai mėgstu visus gyvūnus, domiuosi gyvąja gamta. Viena mėgstamiausių knygų vaikystėje buvo Tado Ivanausko "Lietuvos paukščiai". Pasiėmęs šią storą knygą su gražiomis iliustracijomis eidavau į mišką ir studijuodavau įvairius paukštelius.

O kuo užpildote savo laisvalaikį šiandien, jei tik jo turite?

Stengiuosi jį leisti gamtoje. Didžiausias malonumas - žvejyba. Malonu eiti upės krantu, stebėti gamtą, kaip ji keičiasi. Pavasarį einu paupiu aš ir labradoras, o kai oras atšyla, kartu eina ir žmona, ir sūnus. Keista, bei kai išeinu labai pasiruošęs žvejybai, susikaupęs žvejoju - sugaunu mažiau nei su šeima išėjęs dieną. Laikui bėgant darausi sentimentalesnis - pagautą žuvį norisi paleisti. Vis labiau imi vertinti gyvybę, kad ir kieno ji būtų.

Beje, šeimoje yra tradicija, kad sugautą žuvį valo vyrai, kepa dažniausiai irgi vyrai. Man patinka ruošti valgį, kurti. Turiu pasakyti, kad sekasi. O kulinarinės laidos man - vienos įdomiausių.

Laisvalaikiu ir per atostogas kiek įmanoma stengiuosi atsiriboti nuo darbų, to teko išmokti. Aišku, kaip ir kiekvienas daktaras, kai būnu kokiuose pobūviuose - tampu konsultantu, esu šnekinamas medicininėmis temomis. Ne, dažniausiai tai neerzina, nes įvertinu kaip švietėjišką darbą - juk daktaras, išvertus pažodžiui, reiškia mokytojas.

Jūsų darbo stažas - jau 25 metai. Ar prisimenate pirmuosius žingsnius medicinoje?

Pirmoji mano darbo vieta - greitosios medicinos pagalbos stotis. Neilgai ten padirbęs buvau pašauktas į būtinąją karinę tarnybą ir dvejus metus Omsko mieste buvau dalinio medicininės tarnybos viršininkas. Šį darbą vertinu kaip pamoką. Esu išsiugdęs pozityvų mąstymą ir kiekvieną blogą dalyką vertinu iš pozityviosios pusės. Tas darbas daug davė naudos - išmokė savarankiškumo, minimaliomis priemonėmis tekdavo suteikti pagalbą, nes sulaužyti žandikauliai, prakiurdyti ausų būgneliai buvo kasdienybė. Teko dirbti savotišku šeimos daktaru, tik ta šeima buvo labai didelė.

Grįžęs įsidarbinau Klaipėdos ligoninėje (dabar universitetinė - Aut. past.). Dirbau Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, po to - Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėju. Prieš keletą metų tą patį darbą pradėjau dirbti apskrities ligoninėje. Nuo 1986 metų atlieku echoskopijas ir tai darau iki šiol. Kiek per savo gyvenimą esu padaręs ultragarsinių tyrimų - plaukai šiaušiasi. Beje, prieš 15 metų teko daryti echoskopiją net delfinei, kuriai buvo įtartas nėštumas. Dėl storo riebalų sluoksnio ir anatomijos ypatumų tai padaryti buvo gana sudėtinga, bet pavyko.

Ką atsakytumėte piktiems komentatoriams, konkurso eigoje rašiusiems, kad privertėte kolektyvą kartu pereiti iš vienos ligoninės į kitą?

Įdomu, kaip techniškai tai būtų įmanoma. Kad kartu išėjo didelė dalis kolektyvo - tai tiesa. Bet niekada gyvenime nesu darbe vertęs ką nors daryti, baudęs, žeminęs, taikęs prievartos priemones. Mano galva, žmogaus teigiamų savybių iškėlimas, pagyrimas - tai yra pagrindinis skatinimas, o represinės priemonės, baudimas duoda trumpalaikį efektą. Žmogui turi būti sudarytos sąlygos save realizuoti ir dirbant jausti malonumą. Jei darbe jaučiame diskomfortą, psichologinį spaudimą - tai blogai.

Ar sulaukiate iš pacientų nuoširdžių padėkos žodžių?

Didžiausia padėka daktarui - kad pacientas pasveiksta. Žmogus gal nesuvokia, kaip svarbu gydytojui, kad jis pasveiktų ar bent pagerėtų savijauta. Kai pamatom, kad jis ima sveikti, visi, kurie dalyvavome gydymo procese, patiriame labai didelį džiaugsmą.

Jei prireiktų pačiam kolegų pagalbos - į kokius gydytojus kreiptumėtės?

Gydytojų bijau, sakau tai juokaudamas. Bet kai matai mediciną iš kitos pusės, jei truputį kas suskausta - mažų mažiausiai pagalvoji apie vėžį ar kitą grėsmingą ligą. Gydytojai serga kitaip, jų ligos kitokios, ligų eiga kitokia. Todėl chirurgai nemėgsta operuoti kolegų, ir visi stengiasi išvengti kolegos gydymo, nes visada žinai, kad kas nors bus ne taip. Jei susirgčiau - savo smegeninėje kokią nors teoriją susikurčiau. Ir buvau susikūręs, ir diagnozę nusistatęs. Problema buvo susijus su dideliu emociniu krūviu - pacientų daug, skambučių daug, kreipiasi daug, ir nespėji... Primeni sau voverę, kuri bėga ratu ir niekaip negali nubėgti. Tai buvo perspėjimas, kad turiu rasti laiko sau. Todėl dabar stengiuosi kiek įmanoma bent trumpam atsiriboti, daug vaikščioti. Mat geriausias receptas, kurį galiu ir parekomenduoti - bent 5 kartus per savaitę bent po 30 min. gana greitu žingsniu pavaikščioti - 100 kartų per minutę. Jei tingisi eiti - įsigyk šunį, tada teks eiti.

O jei tektų kreiptis į kolegą - rasčiau į ką. Iš pasiūlytųjų nuoširdžiausių kandidatūrų sąrašo - pats nuoširdžiausias, be abejonės, yra Bronius Stanslovaitis. Jis atsidavęs pacientui taip, kad gali įvaryti neviltį savo kolegoms. Jei jau jo operuotas žmogus perkeltas į reanimacijos skyrių, reanimatologai neatsipalaiduos nė minutės - daktaras užeis daugybę kartų, net naktį, pasižiūrėti, kaip laikosi jo pacientas. Jis kaip žvakė dega ir šviečia kitiems. Ne visi medikai tai gali, ne visi sugeba, ne visiems užtenka fizinių, dvasinių jėgų.

Kiek per savo gyvenimą esu padaręs ultragarsinių tyrimų - plaukai šiaušiasi. Beje, prieš 15 metų teko daryti echoskopiją net delfinei.

VE

Medikai streikuos, tik dar nežino kada

Sveikatos apsaugos sistemos reforma nepatenkinta Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) žada rengti streiką, tik dar nesutarė, kada jis vyks. Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) nuomone, nauja sveikatos apsaugos sistemos reforma pradedama ignoruojant šalies...


Gripo pandemija negresia

Gripo pandemija negresia

Nors Kaune jau paskelbta gripo epidemija, medikai ramina įbaugintus gyventojus. Šį sezoną plintantis gripo virusas gripo pandemijos nesukels. Vilniuje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis dar nepasiekė epidemijos...


Kodėl moterys renkasi teistus vyrus?

Britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad randai ne tik puošia vyrus, bet jie kaip magnetas traukia kai kurias moteris. Moterims buvusių sužeidimų pėdsakai asocijuojasi su vyrų drąsa, stiprybe, ryžtu ir galimybe apginti moteris. Moterys...


Vyresni žmonės iš tiesų mato praeitį tarsi pro rožinius akinius

Vyresni žmonės iš tiesų mato praeitį tarsi pro rožinius akinius

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vyresni žmonės linkę matyti praeitį pro rožinius akinius, rašo telegraph.co.uk. Mokslininkai nustatė, kad sendamos smegenys ištrina neigiamus prisiminimus, ir pensininkams ima atrodyti, kad gyvenimas jaunystėje buvo...


Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

10 mėnesių lietuvio Kevino, vasario 14 dieną Londone mirusio nuo meningokokinio sepsio, istorija paliko skaudžią pamoką gyviesiems. Kas tai per liga, kurios neatpažino Jungtinės Karalystės medikai ir leido užgesti tokiai jaunai gyvybei? Iš Alytaus...


Jaunieji gydytojai aptarė rezidentūros problemas

Šių metų lapkričio 6 d. Jaunųjų gydytojų asociacija Lietuvos jaunuosius gydytojus, medicinos specialybės studentus ir rezidentus pakvietė į konferenciją "Rezidentūra – ką galime rinktis šiandien?". Konferencijoje pristatytos ir...


Šviesos terapija: teigiamas ilgų dienų poveikis

Šviesos terapija: teigiamas ilgų dienų poveikis

Po Joninių savaitgalio dienos pamažu vėl trumpės – po kelias minutes kas pora dienų. Kelios minutės tai ne bėda, tačiau moksliškai įrodyta, kad daugiau saulės šviesos ir ilgesnės dienos teigiamai veikia žmogaus nuotaiką bei darbingumą. Kai...


Lediniai žvilgsniai priverčia norėti šilumos

Lediniai žvilgsniai priverčia norėti šilumos

Yra žmonių, kurie sušildo, ir yra tokių, kurie į kambarį įneša speigą. Ir nors termometras šio temperatūros pokyčio neparodo, žmonės jį labai smarkiai jaučia - naujas tyrimas rodo, kad socialinis šaltis - toks šaltas, kad tie, į kuriuos jis...


Cholesterolio kontrolė sumažina mirtingumą

Cholesterolio kontrolė sumažina mirtingumą

"Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", – tokią du mėnesius truksiančią sveikatos profilaktikos akciją Kauno Šilainių, Panevėžio ir Tauragės poliklinikose pradėjo viešoji įstaiga "Medicina practica". Jos metu...


Prietarai padeda mums išlikti?

Prietarai padeda mums išlikti?

Darvinas, kurdamas savo evoliucijos teorijas, nieko neužsiminė apie prabėgančias juodas kates, vaikščiojimą po kopėčiomis ar žengimą ant tarpų tarp plytelių, bet ši natūralios atrankos teorija paaiškina dėl ko žmonės tiki tokiomis nesąmonėmis,...


Valstybės kontrolė: sveikatos informacinė sistema vis dar neįgali

Valstybiniai auditoriai nustatė, kad nuo 2006 m. Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu kuriama elektroninė sveikatos informacinė sistema iki šiol neveikia planuota apimtimi, o iš jos kūrimui skirtų 34 mln. Lt daugiau kaip 15 mln. Lt panaudota...


Valgomosios vakcinos

Valgomosios vakcinos

Tikriausiai visiems yra tekę su baime laukti savo eilės į skiepų kabinetą. Matyti tą ilgą adatą švirkšto gale, artėjančią prie jūsų, arba aiktelėti iš skausmo, kai ji susmenga į odą… Visa tai jau praeitis. Mokslininkai atrado būdą, kaip...


5 vyrų savybės, su kuriomis moterys nesitaiksto

Tobulų žmonių nėra, todėl reikia susitaikyti su partnerio keistenybėmis. Tačiau yra savybių, kurios moteris varo iš proto, o užmerkti akių ir toleruoti partnerio ydas tampa nebeįmanoma. Tinginys ir apsileidęs vyras - tikrai ne svajonių jaunikis....


Vaistas nuo genetinės ligos - gera kontracepcinė priemonė vyrams

Vaistas nuo genetinės ligos - gera kontracepcinė priemonė vyrams

Šiuo metu bandomas vaistas nuo retos genetinės ligos, atrodo, bus gera kontracepcijos priemonė, nes jis nepasižymi hormonams būdingu šalutiniu poveikiu. Vaistas, sukurtas žmonėms gydyti nuo vadinamosios Gošė ligos, labai pažeidžia spermatozoidus,...


Hepatitas C - nebylusis kepenų žudikas

Negaliu būti kraujo donoras, nes esu medicinos auka - užsikrėčiau C hepatitu. Visi dirbantys chirurgijoj, yra potencialios aukos - kad užsikrės. Kuomet dirbau reanimacijoje, paguldė du ligonius, kurie buvo su ryškiom geltom. Reikėjo jiems teikti...


Pirmą kartą nufotografuotas moters ovuliacijos procesas

Pirmą kartą nufotografuotas moters ovuliacijos procesas

Gydytojams pirmą kartą pavyko užfiksuoti moters kiaušidžių išleidžiamą kiaušinėlį, praneša "New Scientist". Ovuliacijos proceso stebėjimai organizme yra ypač reti, o anksčiau gautos nuotraukos buvo prastai įžiūrimos ir neryškios. Tačiau...


Šventinį savaitgalį į ligonines plūdo traumas patyrę ir neblaivūs žmonės

Šventinį savaitgalį Lietuvos medikai sako turėję daug vargo su neblaiviais žmonėmis, tačiau švelnūs orai lėmė, kad smarkiai sušalusių pacientų nebuvo.Šventinėmis dienomis į ligonines atvežta nemažai traumas patyrusių žmonių. Dauguma iš jų...


Ligoninėms - pacientų drausminimo funkcija

Keiksmai, muštynės, grasinimai - tamsioji gydymo įstaigų kasdienybės pusė, kurios dažnas pacientas net nepastebi. Deja, kilnios medikų profesijos žmonės kaip niekas kitas dažnai su ja susiduria. Todėl taupyti apsaugos srityje neketinama....


Vaistų kainų reguliavimo klausimas atidėtas dar savaitei

Vyriausybė antrą kartą savaitei atideda nevienareikšmiškai vertinamos iniciatyvos reguliuoti vaistų kainas svarstymą. Premjeras Andrius Kubilius nutarė, kad Farmacijos įstatymo pakeitimai gali palaukti sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko,...


18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug...


Apie kvėpavimo ligas praneš mobilieji

Jums sukosėjus į garsiakalbį mobilusis telefonas galės per kelias sekundes diagnozuoti, kokia kvėpavimo takų liga sergate. Amerikos ir Australijos mokslininkų sukurta programinė įranga, praneša "The Telegraph", galės diagnozuoti, ar...


Vyrai ir moterys nusideda skirtingai

Vyrai ir moterys nusideda skirtingai

Neįprasta publikacija pasirodė Vatikano laikraštyje "L'Osservatore Romano". Straipsnyje monsinjoras Voicechas Hertych patvirtina savo asmeninius pastebėjimus statistiniais duomenimis, gautais apibendrinus vyrų ir moterų išpažintis....


Tuberkuliozė nesirenka aukų

Tuberkuliozė nesirenka aukų

Ar nuo tvarkingoje šeimoje gyvenančios gimnazistės neužsikrėtė artimai su ja bendravę bendraamžiai, paaiškės tik detaliai ištyrus gimnazistų sveikatą. Serga ne tik skurstantys Tuberkuliozė – labiausia pasaulyje paplitusi lėtinė liga. Nuo...


Škotijoje ketinama pramoniniu mastu gaminti kraują

Keturių Škotijos universitetų mokslininkai dirba prie revoliucinio projekto, kuriuo siekiama pradėti gaminti kraują, tinkamą naudoti kraujo perpylimams. Universitetai bendradarbiauja su Škotijos kraujo perpylimo tarnyba siekdami sukaupti didelį...


Onkologinių susirgimų tyrimai ir gydymo metodų paieška: pokalbis su profesoriumi Ričardu Rotomskiu (Video)

Pastaruoju metu vis dažniau žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie naujus onkologinių susirgimų gydymo būdus, novatoriškus metodus, kurie suteikia daug vilties įveikti šią klastingą ligą. Deja, tačiau paprastai tai būna pirmųjų tyrimų rezultatai,...


Farmacijos biznio anatomija ir pigesnių vaistų paieškos

Korupcija neapkaltinsi nei farmacininkų, nei gydytojų, nei vaistininkų. Brangiai sumokėjęs už vaistus kvailio vietoje lieka pats ligonis. Bent viena gera žinia ekonominei krizei gilėjant: nuo rytdienos kompensuojamieji vaistai nebrangs. Tokią...


Energiniai gėrimai kerta tarsi botagas

Energiniai gėrimai kerta tarsi botagas

Energiniai gėrimai rinkoje pasirodė neseniai, maždaug apie 2000-uosius. Padedami jų suaugę žmonės tikisi įveikti pervargimą, energijos "pasikrovęs" jaunimas linksminasi iki paryčių. Juo stiprinasi ir pramogų pasaulio žvaigždės. Štai...


Žmonės vieninteliai juoką naudoja neigiamoms emocijoms reikšti

Žmonės yra vienintelės gyvos būtybės, juoką naudojančios norint ką nors išjuokti ar įžeisti, teigia mokslininkai. Mūsų protėviai gyvūnai ir daugelis jų palikuonių juokėsi tuomet, kai jiems buvo linksma, pažymima naujame tyrime. Tačiau per...


Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Edinburgo ir Glazgo (Jungtinė Karalystė) medikai, pasitelkę suaugusias kamienines ląsteles, išbandys naujovišką metodą, praneša interneto svetainė mokslasplius.lt. Pradiniuose tyrimuose dalyvaus apie dvidešimt pacientų. Tyrimo metu bus naudojamos...


Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Mokslininkai nustatė, kodėl žmonės taip nesaikingai vartoja druską, nors ir žino, kad ji yra kenksminga. Pasirodo, druska - priklausomybę sukeliantis natūralus antidepresantas. Pasak mokslininkų, stiprų valgomosios druskos poreikį gali paaiškinti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

cityrush cityrush cityrush cityrush cityrush