Rugpjūčio 10d. Pirmadienis

Daktaro misija - degti ir šviesti kitiems

Peržiūrų skaičius: 19148

"Gimiau greitosios pagalbos mašinoje 1959 metų spalio 24 dieną. Ir kai baigęs mediciną buvau paskirtas dirbti Greitosios medicinos pagalbos stotyje, pagalvojau: "Na va, kur gimiau - ten ir mirsiu", - šypsosi Klaipėdos apskrities ligoninės Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėjas vidaus ligų gydytojas Audrius Lekštutis, neseniai jūsų, skaitytojai, išrinktas nuoširdžiausiu Vakarų Lietuvos gydytoju.

Ką jums reiškia būti nuoširdžiam? Ar medikas gali toks išlikti visą laiką?

Nuoširdumas nereiškia, kad medicinine prasme turi būti atlapaširdis ir šnekėti viską, kas ateina į galvą. Yra sakoma, kad medicina - menas. Iš tikrųjų medicinoje meno yra vis mažiau, mūsų darbas grįstas įrodymais, vis mažiau vietos subjektyvumui. Mediko darbas vis labiau niveliuojamas, reglamentuojamas, ir gydytojo kasdienybėje reikalingos kompromiso tarp medicininio formalumo ir nuoširdumo paieškos. Ir negali būti iki galo nuoširdus, negali susitapatinti su ligoniu, nes jei su kiekvienu susitapatinsi - tavo amžius bus trumpas, nes ilgą laiką negalėsi išlaikyti tokio psichologinio krūvio. Žmonės, susidūrę su užsienio medicina, pabrėžia, kad ten medicinos paslaugos sunkiai prieinamos ir su pacientu bendraujama formaliai. Jie įvertina, kad mūsų medicina kvalifikuota, o bendravimas ne toks formalus, šiltesnis, gydytojai suteikia daugiau informacijos. O tai mūsų pacientai labai vertina.

Ar sekėte konkurso eigą? Kaip jaučiatės, surinkęs daugiausia skaitytojų balsų?

Jaučiuosi gerai, malonu. O konkurso eigos nesekiau sąmoningai, suvokdamas, kad niekada nebūsi geras visiems. Žmogus - ne Viešpats Dievas. Nors kiekvienas neigiamas atsiliepimas, teisingas ar neteisingas, šiek tiek psichologiškai traumuoja. Labiau dėl visko jaudinosi ir eigą sekė 14-metis sūnus. Perskaitęs kokį neigiamą komentarą labai sielvartavo, jam tai buvo psichologinė trauma. Todėl paprašiau neskaityti ir nesekti, palikti savieigai.

Papasakokite apie savo šeimą. Ar pakanka laiko jai?

Dar turiu dvi suaugusias dukras, baigusias Teisės universitetą, neilgai trukus turėčiau tapti senelis. Žmona - taip pat medikė, dirba kartu su manimi privačiame kabinete. Jei nedirbtume kartu, turbūt išvis susitiktume tik vėlai naktį, nes darbas atima labai daug laiko, jis neužsibaigia su darbo valandomis - tenka daug tobulintis, sekti medicinos naujienas, nes medicina vystosi labai dinamiškai, keičiasi ne vien mokslas, bet ir ligos.

Kokia aplinka, charakterio bruožai nulėmė pasirinkimą tapti gydytoju?

Esu klaipėdietis, gyvenu Mažajame Kaimelyje, baigiau 12-ąją vidurinę (dabar "Žemynos" gimnazija). Ten direktorės pavaduotoja dirbo mama, šią mokyklą baigė brolis, abi dukros. Pasirinkimą iš dalies lėmė tėvų įtaka. Nuo mažens domino biologija, zoologija, bet tėvai patarė pamąstyti apie mediciną. Džiaugiuosi savo pasirinkimu, nes medicina - tai mano darbas. Ką dar galėčiau veikti šiame gyvenime? Dar labai norėčiau būti veterinaras.

Vadinasi, neabejingas gyvūnams? Kokiais augintiniais rūpinatės?

Turiu labradoro retriverį, kurį be galo myliu. Labai mėgstu visus gyvūnus, domiuosi gyvąja gamta. Viena mėgstamiausių knygų vaikystėje buvo Tado Ivanausko "Lietuvos paukščiai". Pasiėmęs šią storą knygą su gražiomis iliustracijomis eidavau į mišką ir studijuodavau įvairius paukštelius.

O kuo užpildote savo laisvalaikį šiandien, jei tik jo turite?

Stengiuosi jį leisti gamtoje. Didžiausias malonumas - žvejyba. Malonu eiti upės krantu, stebėti gamtą, kaip ji keičiasi. Pavasarį einu paupiu aš ir labradoras, o kai oras atšyla, kartu eina ir žmona, ir sūnus. Keista, bei kai išeinu labai pasiruošęs žvejybai, susikaupęs žvejoju - sugaunu mažiau nei su šeima išėjęs dieną. Laikui bėgant darausi sentimentalesnis - pagautą žuvį norisi paleisti. Vis labiau imi vertinti gyvybę, kad ir kieno ji būtų.

Beje, šeimoje yra tradicija, kad sugautą žuvį valo vyrai, kepa dažniausiai irgi vyrai. Man patinka ruošti valgį, kurti. Turiu pasakyti, kad sekasi. O kulinarinės laidos man - vienos įdomiausių.

Laisvalaikiu ir per atostogas kiek įmanoma stengiuosi atsiriboti nuo darbų, to teko išmokti. Aišku, kaip ir kiekvienas daktaras, kai būnu kokiuose pobūviuose - tampu konsultantu, esu šnekinamas medicininėmis temomis. Ne, dažniausiai tai neerzina, nes įvertinu kaip švietėjišką darbą - juk daktaras, išvertus pažodžiui, reiškia mokytojas.

Jūsų darbo stažas - jau 25 metai. Ar prisimenate pirmuosius žingsnius medicinoje?

Pirmoji mano darbo vieta - greitosios medicinos pagalbos stotis. Neilgai ten padirbęs buvau pašauktas į būtinąją karinę tarnybą ir dvejus metus Omsko mieste buvau dalinio medicininės tarnybos viršininkas. Šį darbą vertinu kaip pamoką. Esu išsiugdęs pozityvų mąstymą ir kiekvieną blogą dalyką vertinu iš pozityviosios pusės. Tas darbas daug davė naudos - išmokė savarankiškumo, minimaliomis priemonėmis tekdavo suteikti pagalbą, nes sulaužyti žandikauliai, prakiurdyti ausų būgneliai buvo kasdienybė. Teko dirbti savotišku šeimos daktaru, tik ta šeima buvo labai didelė.

Grįžęs įsidarbinau Klaipėdos ligoninėje (dabar universitetinė - Aut. past.). Dirbau Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, po to - Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėju. Prieš keletą metų tą patį darbą pradėjau dirbti apskrities ligoninėje. Nuo 1986 metų atlieku echoskopijas ir tai darau iki šiol. Kiek per savo gyvenimą esu padaręs ultragarsinių tyrimų - plaukai šiaušiasi. Beje, prieš 15 metų teko daryti echoskopiją net delfinei, kuriai buvo įtartas nėštumas. Dėl storo riebalų sluoksnio ir anatomijos ypatumų tai padaryti buvo gana sudėtinga, bet pavyko.

Ką atsakytumėte piktiems komentatoriams, konkurso eigoje rašiusiems, kad privertėte kolektyvą kartu pereiti iš vienos ligoninės į kitą?

Įdomu, kaip techniškai tai būtų įmanoma. Kad kartu išėjo didelė dalis kolektyvo - tai tiesa. Bet niekada gyvenime nesu darbe vertęs ką nors daryti, baudęs, žeminęs, taikęs prievartos priemones. Mano galva, žmogaus teigiamų savybių iškėlimas, pagyrimas - tai yra pagrindinis skatinimas, o represinės priemonės, baudimas duoda trumpalaikį efektą. Žmogui turi būti sudarytos sąlygos save realizuoti ir dirbant jausti malonumą. Jei darbe jaučiame diskomfortą, psichologinį spaudimą - tai blogai.

Ar sulaukiate iš pacientų nuoširdžių padėkos žodžių?

Didžiausia padėka daktarui - kad pacientas pasveiksta. Žmogus gal nesuvokia, kaip svarbu gydytojui, kad jis pasveiktų ar bent pagerėtų savijauta. Kai pamatom, kad jis ima sveikti, visi, kurie dalyvavome gydymo procese, patiriame labai didelį džiaugsmą.

Jei prireiktų pačiam kolegų pagalbos - į kokius gydytojus kreiptumėtės?

Gydytojų bijau, sakau tai juokaudamas. Bet kai matai mediciną iš kitos pusės, jei truputį kas suskausta - mažų mažiausiai pagalvoji apie vėžį ar kitą grėsmingą ligą. Gydytojai serga kitaip, jų ligos kitokios, ligų eiga kitokia. Todėl chirurgai nemėgsta operuoti kolegų, ir visi stengiasi išvengti kolegos gydymo, nes visada žinai, kad kas nors bus ne taip. Jei susirgčiau - savo smegeninėje kokią nors teoriją susikurčiau. Ir buvau susikūręs, ir diagnozę nusistatęs. Problema buvo susijus su dideliu emociniu krūviu - pacientų daug, skambučių daug, kreipiasi daug, ir nespėji... Primeni sau voverę, kuri bėga ratu ir niekaip negali nubėgti. Tai buvo perspėjimas, kad turiu rasti laiko sau. Todėl dabar stengiuosi kiek įmanoma bent trumpam atsiriboti, daug vaikščioti. Mat geriausias receptas, kurį galiu ir parekomenduoti - bent 5 kartus per savaitę bent po 30 min. gana greitu žingsniu pavaikščioti - 100 kartų per minutę. Jei tingisi eiti - įsigyk šunį, tada teks eiti.

O jei tektų kreiptis į kolegą - rasčiau į ką. Iš pasiūlytųjų nuoširdžiausių kandidatūrų sąrašo - pats nuoširdžiausias, be abejonės, yra Bronius Stanslovaitis. Jis atsidavęs pacientui taip, kad gali įvaryti neviltį savo kolegoms. Jei jau jo operuotas žmogus perkeltas į reanimacijos skyrių, reanimatologai neatsipalaiduos nė minutės - daktaras užeis daugybę kartų, net naktį, pasižiūrėti, kaip laikosi jo pacientas. Jis kaip žvakė dega ir šviečia kitiems. Ne visi medikai tai gali, ne visi sugeba, ne visiems užtenka fizinių, dvasinių jėgų.

Kiek per savo gyvenimą esu padaręs ultragarsinių tyrimų - plaukai šiaušiasi. Beje, prieš 15 metų teko daryti echoskopiją net delfinei.

VE

Keturi baimės veidai

Kartą dukrytė man pasakė, kad bijo tamsos. Įjungiau šviesą ir drauge su pradėjome ieškoti tos baimės. Deja, taip ir neradome. Dabar, būdama paauglė, ji žino, kad ten, kur tamsu ir baugu, tereikia įjungti šviesą – pasikalbėti – ir...


Psichologinės pagalbos prireikė penktadaliui lietuvių

Dėl psichologinių ar emocinių sveikatos problemų į sveikatos priežiūros specialistą per metus kreipėsi beveik penktadalis lietuvių, parodė nauja Eurobarometro apklausa. Tyrimas atskleidė, jog 14 proc. pagalbos ieškojusių Lietuvos gyventojų...


Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Renginyje dalyvaus įvairios reklamos įstaigos, bankai, draudimo kompanijos. Pensiono auklėtinius sveikins Vilniaus meras Juozas Imbrasas, Savivaldybės Tarybos sekretorius Paulius Paulionis, Socialinių reikalų departamento, pensiono vadovai,...


Į medikus jau kreipiasi pirmieji gyvačių sugelti pacientai

Medikai jau sulaukia pirmųjų vienintelės Lietuvos nuodingos gyvatės - angies sugeltų pacientų. Sezonas atsidarė, šypteli ūmių apsinuodijimų specialistai. Kaip Eltai sakė Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė, po...


R.Šukys siūlo grąžinti 2009 metais buvusius sveikatos paslaugų įkainius

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys siūlo grąžinti 2009 metais buvusius sveikatos paslaugų įkainius - iki 0,89 lito padidinti sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertę. R.Šukys, įvertinęs šalies ekonominę ir finansinę padėtį,...


Balandžio 11-oji pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena

Šių metų balandžio 11 dieną, minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga, diena. Būtent šią dieną skiriamas dėmesys žmonių supratingumui apie ligą ir skatinimui naujų mokslinių tyrimų, gydymo naujovių atsiradimui. Nedaugelis žmonių žino, kad...


Prisipažinti įstrigę virtualiame pasaulyje bijo ir gėdisi

Nepaisant teikiamos pagalbos, žmonių, piktnaudžiaujančių ar įgijusių priklausomybę nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų, Lietuvoje nemažėja, teigia sveikatos priežiūros specialistai. Tiesa, oficialių duomenų apie tokių asmenų skaičių nėra....


Vedant svarbiau moters būdas, o ne išvaizda

Dauguma Vakarų Europos šalių vyrų norėtų, kad jų gyvenimo palydovė būtų atidi ir maloni moteris, rodo apklausos rezultatai. Nors vyrai dairosi į efektingas ir ryškias merginas, tačiau veda tas, kurios pasižymi ne tiek įspūdinga išvaizda, kiek...


SAM į kritiką dėl reformos atsako priekaištais ligoninių vadovams

SAM į kritiką dėl reformos atsako priekaištais ligoninių vadovams

Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė teigia, kad ligoninių tinklo pertvarka yra naudinga ligoniams, ir į kritiką, neva kai kurios ligoninės neišsilaiko, atsako priekaištais ligoninių vadovams - esą šie nemoka vadovauti. Jos teigimu, dar...


Rudenį apvalėjančioms kūno linijoms – riebalų nusiurbimas

Rudenį apvalėjančioms kūno linijoms – riebalų nusiurbimas

Niekam ne paslaptis, kad baigiantis karštajam metų sezonui, ne tik skubame į parduotuves įsigyti šiltesnį drabužį, nusimegzti pirštinaites ar skarą, bet ir organizmas „puola“ kaupti maisto atsargų banką. Vienas niūrus lietingas vakaras...


Parkinsono ligą gali įveikti neurostimuliacija

Stasiui Žemaičiui dar tik 58-eri metai, bet jis be pagalbininkų negali nei paeiti, nei atsistoti. Jo kūną sukaustė Parkinsono liga. Vilčių išsivaduoti iš jos gniaužtų suteikė naujas chirurginio gydymo metodas – neurostimuliacija. Praėjus...


Vyrai, neleiskite mylimajai tapti jūsų pomėgių verge

Psichologai tvirtina, kad bendri pomėgiai stiprina tarpusavio santykius. Tačiau tik ne tuo atveju, kai moteris apsimetinėja, jog jai patinka vyro pomėgiai ar kai įninka į "pasiskolintus" pomėgius taip, kad užmiršta save. Portalas...


Pasikeitė vitaminų ir mineralinių medžiagų rekomenduojamos paros normos

Rugpjūčio 28 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeista Lietuvos higienos norma HN 119-2002 "Maisto produktų ženklinimas". Atsižvelgiant į Europos Komisijos direktyvą 2008/100/EB, pakeistos kai kurių vitaminų ir...


Padidino finansavimą vaistams kraujo vėžiui gydyti

Vaistus, mirtiną ligą iš esmės pavertusius nemirtina, gaus visi ligoniai, kuriems jų reikia. Medikams nebereikės rinktis, kuriam iš sergančiųjų viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų skirti jų gyvybę išgelbėti galinčius vaistus, o kuriam...


Per dešimtmetį seksas praras savo pirminę fukciją

Mokslininkai paskelbė, kad per dešimtmetį poros nustos mylėtis siekdamos susilaukti palikuonių ir verčiau pasitikės IVF metodu – dirbtiniu apvaisinimu. Jie teigia, kad trisdešimtmečiai ir vyresni vis dažniau nusivilia natūralia žmogaus...


Bent kartą per metus suserga 9 iš 10 Lietuvos gyventojų

Bent kartą per metus suserga 9 iš 10 Lietuvos gyventojų

Per paskutinius 12 mėnesių bent kartą sirgo devyni iš dešimties šalies gyventojų nuo 30 iki 74 metų. Dažniausiai Lietuvos žmonės skundžiasi peršalimu ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat galvos, raumenų skausmais bei kraujospūdžio sutrikimais. Kas...


Dar viena galimybė išgelbėti žmogaus gyvybę

Dar viena galimybė išgelbėti žmogaus gyvybę

Tarptautinės medicinos darbuotojų dienos proga „Ortopedijos technikoje“ visuomenei buvo pristatytas ką tik įsigytas automatinis išorinis defibriliatorius (AID), skirtas pradiniam gaivinimui. Šiuo prietaisu pagalbą pirmomis nelaimės...


Grožis padeda numalšinti kūno skausmus

Italijos mokslininkai tvirtina, kad grožis palaimos suteikia ne tik sielai - jis gali būti naudingas ir sveikatai.Romos neurologinių tyrimų instituto mokslininkai nustatė, kad stebint klasikinį grožį įkūnijantį objektą sumažėja fizinis skausmas....


Tuberkuliozės ligoninės vadovė traukiasi iš darbo

Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės vyriausioji gydytoja Violeta Elena Baravykienė nusprendė nebesibylinėti dėl gydymo įstaigų sujungimo. Ketvirtadienį buvo paskutinioji diena, kai Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės darbuotojai turėjo apsispręsti dėl...


Vitaminas B gali sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu

Pakankamai savo organizme vitamino B sukaupusiems žmonėms rizika susirgti plaučių vėžiu yra mažesnė, nei jei jie rūko, rodo didelis Europoje atliktas tyrimas. Kraujyje turint didelius kiekius vitamino B6 ir amino rūgšties metionino, tokia rizika...


Naujiena ! Dvisluoksnis čiužinys (grikių lukštas ir putų poliuretanas)

Naujiena ! Dvisluoksnis čiužinys (grikių lukštas ir putų poliuretanas)

Nuolat bėgame, lekiame, skubame ir net nesusimąstome, kad ir gyvendami miesto džiunglėse išliekame gamtos dalimi, paklūstame jos dėsniams. Šiuolaikinio žmogaus ir gamtos ryšys geriausiai pastebimas miegant: kūnas atsipalaiduoja, sulėtėja organizmo...


Robotai ateina į ligonines

Į kai kurių Japonijos ligoninių priėmimo skyrius atvykę pacientai bus pasitikti robotų humanoidų. Jie lankys ligonius ir palatose, ramindami ir teikdami jiems "moralinę paramą". Naujausias Japonijos robototechnikos bendrovės...


Genetinė inžinerija "sutvarko" trapią X chromosomą

Genetinė inžinerija "sutvarko" trapią X chromosomą

Šiuo metu kol kas negalima išgydyti trapios X chromosomos sindromo, susijusio su epilepsija bei nenormaliu kūno augimu, tačiau naujoji studija teikia vilčių. Masačiusetso tyrėjai nežymiai patobulinę tik vieną geną labai pagerino pelių būklę....


Moderniausia medicininė įranga – ir ligų diagnostikai, ir gydymui

Moderniausia medicininė įranga – ir ligų diagnostikai, ir gydymui

Estetinės chirurgijos centras, žengdamas koja kojon su aukščiausio lygio gydymo įstaigomis ieško būdų, kaip suteikti pacientams kaip įmanoma kokybiškesnes paslaugas. Neseniai įsigyta šiuolaikinė endoskopinė įranga, kurios pagalba lįgų...


Trys graudžios istorijos ir viena tiesa: skiepytis reikia

Abejingumą šimtus kartų girdėtam gąsdinimui erkių platinamomis ligomis akimirksniu įveikia vaizdas, kai keturiasdešimtmetis vyras, susirgęs viena jų, pademonstruoja negalįs pakelti rankų. Šiemet erkės itin agresyvios. Sergamumas jų platinamomis...


Vitamino D nepakankamumas siejamas su sveikų moterų uždegimais

Misūrio universiteto mokslininkai nustatė, kad vitamino D nepakankamumas susijęs su sveikų moterų uždegimais, kurie laikomi imuninės sistemos reakcija. Nepakankamai vitamino D vartojusioms moterims nustatyti padidėję alfa faktoriaus (TNF-alfa)...


Surastas senėjimo genas

Mokslininkai tikisi, jog pirmąkart identifikavus ilgaamžiškumo geną, pavyktų surasti ir būdų, padėsiančių žmonėms gyventi ilgiau. Kaip praneša „The Daily Telegrapgh", mokslininkams pavyko nustatyti geną, kuris lemia biologinį žmogaus...


Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


JAV mokslininkai sukūrė trintuko dydžio žmogaus plautį

JAV mokslininkai sėkmingai implantavo laboratorijoje išaugintas ląsteles į žiurkių plaučius ir sukūrę prietaisą, kuris imituoja žmogaus plautį. Jeilio universiteto mokslininkams, laboratorijoje išaugintas ląsteles persodinus žiurkėms, pirmą kartą...


Kova su vėžiu – peiliais be ašmenų

Kauno klinikose pradėtas taikyti naujas pažangus ir labai efektyvus onkologinių ligonių gydymo metodas – radiochirurgija. Vienas pirmųjų pacientų – vienuolikos metų berniukas. Jie buvo ne mažiau skaudesni už vėl išgirstą tą pačią...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9