Sausio 27d. Ketvirtadienis

Daktaro misija - degti ir šviesti kitiems

Peržiūrų skaičius: 19148

"Gimiau greitosios pagalbos mašinoje 1959 metų spalio 24 dieną. Ir kai baigęs mediciną buvau paskirtas dirbti Greitosios medicinos pagalbos stotyje, pagalvojau: "Na va, kur gimiau - ten ir mirsiu", - šypsosi Klaipėdos apskrities ligoninės Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėjas vidaus ligų gydytojas Audrius Lekštutis, neseniai jūsų, skaitytojai, išrinktas nuoširdžiausiu Vakarų Lietuvos gydytoju.

Ką jums reiškia būti nuoširdžiam? Ar medikas gali toks išlikti visą laiką?

Nuoširdumas nereiškia, kad medicinine prasme turi būti atlapaširdis ir šnekėti viską, kas ateina į galvą. Yra sakoma, kad medicina - menas. Iš tikrųjų medicinoje meno yra vis mažiau, mūsų darbas grįstas įrodymais, vis mažiau vietos subjektyvumui. Mediko darbas vis labiau niveliuojamas, reglamentuojamas, ir gydytojo kasdienybėje reikalingos kompromiso tarp medicininio formalumo ir nuoširdumo paieškos. Ir negali būti iki galo nuoširdus, negali susitapatinti su ligoniu, nes jei su kiekvienu susitapatinsi - tavo amžius bus trumpas, nes ilgą laiką negalėsi išlaikyti tokio psichologinio krūvio. Žmonės, susidūrę su užsienio medicina, pabrėžia, kad ten medicinos paslaugos sunkiai prieinamos ir su pacientu bendraujama formaliai. Jie įvertina, kad mūsų medicina kvalifikuota, o bendravimas ne toks formalus, šiltesnis, gydytojai suteikia daugiau informacijos. O tai mūsų pacientai labai vertina.

Ar sekėte konkurso eigą? Kaip jaučiatės, surinkęs daugiausia skaitytojų balsų?

Jaučiuosi gerai, malonu. O konkurso eigos nesekiau sąmoningai, suvokdamas, kad niekada nebūsi geras visiems. Žmogus - ne Viešpats Dievas. Nors kiekvienas neigiamas atsiliepimas, teisingas ar neteisingas, šiek tiek psichologiškai traumuoja. Labiau dėl visko jaudinosi ir eigą sekė 14-metis sūnus. Perskaitęs kokį neigiamą komentarą labai sielvartavo, jam tai buvo psichologinė trauma. Todėl paprašiau neskaityti ir nesekti, palikti savieigai.

Papasakokite apie savo šeimą. Ar pakanka laiko jai?

Dar turiu dvi suaugusias dukras, baigusias Teisės universitetą, neilgai trukus turėčiau tapti senelis. Žmona - taip pat medikė, dirba kartu su manimi privačiame kabinete. Jei nedirbtume kartu, turbūt išvis susitiktume tik vėlai naktį, nes darbas atima labai daug laiko, jis neužsibaigia su darbo valandomis - tenka daug tobulintis, sekti medicinos naujienas, nes medicina vystosi labai dinamiškai, keičiasi ne vien mokslas, bet ir ligos.

Kokia aplinka, charakterio bruožai nulėmė pasirinkimą tapti gydytoju?

Esu klaipėdietis, gyvenu Mažajame Kaimelyje, baigiau 12-ąją vidurinę (dabar "Žemynos" gimnazija). Ten direktorės pavaduotoja dirbo mama, šią mokyklą baigė brolis, abi dukros. Pasirinkimą iš dalies lėmė tėvų įtaka. Nuo mažens domino biologija, zoologija, bet tėvai patarė pamąstyti apie mediciną. Džiaugiuosi savo pasirinkimu, nes medicina - tai mano darbas. Ką dar galėčiau veikti šiame gyvenime? Dar labai norėčiau būti veterinaras.

Vadinasi, neabejingas gyvūnams? Kokiais augintiniais rūpinatės?

Turiu labradoro retriverį, kurį be galo myliu. Labai mėgstu visus gyvūnus, domiuosi gyvąja gamta. Viena mėgstamiausių knygų vaikystėje buvo Tado Ivanausko "Lietuvos paukščiai". Pasiėmęs šią storą knygą su gražiomis iliustracijomis eidavau į mišką ir studijuodavau įvairius paukštelius.

O kuo užpildote savo laisvalaikį šiandien, jei tik jo turite?

Stengiuosi jį leisti gamtoje. Didžiausias malonumas - žvejyba. Malonu eiti upės krantu, stebėti gamtą, kaip ji keičiasi. Pavasarį einu paupiu aš ir labradoras, o kai oras atšyla, kartu eina ir žmona, ir sūnus. Keista, bei kai išeinu labai pasiruošęs žvejybai, susikaupęs žvejoju - sugaunu mažiau nei su šeima išėjęs dieną. Laikui bėgant darausi sentimentalesnis - pagautą žuvį norisi paleisti. Vis labiau imi vertinti gyvybę, kad ir kieno ji būtų.

Beje, šeimoje yra tradicija, kad sugautą žuvį valo vyrai, kepa dažniausiai irgi vyrai. Man patinka ruošti valgį, kurti. Turiu pasakyti, kad sekasi. O kulinarinės laidos man - vienos įdomiausių.

Laisvalaikiu ir per atostogas kiek įmanoma stengiuosi atsiriboti nuo darbų, to teko išmokti. Aišku, kaip ir kiekvienas daktaras, kai būnu kokiuose pobūviuose - tampu konsultantu, esu šnekinamas medicininėmis temomis. Ne, dažniausiai tai neerzina, nes įvertinu kaip švietėjišką darbą - juk daktaras, išvertus pažodžiui, reiškia mokytojas.

Jūsų darbo stažas - jau 25 metai. Ar prisimenate pirmuosius žingsnius medicinoje?

Pirmoji mano darbo vieta - greitosios medicinos pagalbos stotis. Neilgai ten padirbęs buvau pašauktas į būtinąją karinę tarnybą ir dvejus metus Omsko mieste buvau dalinio medicininės tarnybos viršininkas. Šį darbą vertinu kaip pamoką. Esu išsiugdęs pozityvų mąstymą ir kiekvieną blogą dalyką vertinu iš pozityviosios pusės. Tas darbas daug davė naudos - išmokė savarankiškumo, minimaliomis priemonėmis tekdavo suteikti pagalbą, nes sulaužyti žandikauliai, prakiurdyti ausų būgneliai buvo kasdienybė. Teko dirbti savotišku šeimos daktaru, tik ta šeima buvo labai didelė.

Grįžęs įsidarbinau Klaipėdos ligoninėje (dabar universitetinė - Aut. past.). Dirbau Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, po to - Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėju. Prieš keletą metų tą patį darbą pradėjau dirbti apskrities ligoninėje. Nuo 1986 metų atlieku echoskopijas ir tai darau iki šiol. Kiek per savo gyvenimą esu padaręs ultragarsinių tyrimų - plaukai šiaušiasi. Beje, prieš 15 metų teko daryti echoskopiją net delfinei, kuriai buvo įtartas nėštumas. Dėl storo riebalų sluoksnio ir anatomijos ypatumų tai padaryti buvo gana sudėtinga, bet pavyko.

Ką atsakytumėte piktiems komentatoriams, konkurso eigoje rašiusiems, kad privertėte kolektyvą kartu pereiti iš vienos ligoninės į kitą?

Įdomu, kaip techniškai tai būtų įmanoma. Kad kartu išėjo didelė dalis kolektyvo - tai tiesa. Bet niekada gyvenime nesu darbe vertęs ką nors daryti, baudęs, žeminęs, taikęs prievartos priemones. Mano galva, žmogaus teigiamų savybių iškėlimas, pagyrimas - tai yra pagrindinis skatinimas, o represinės priemonės, baudimas duoda trumpalaikį efektą. Žmogui turi būti sudarytos sąlygos save realizuoti ir dirbant jausti malonumą. Jei darbe jaučiame diskomfortą, psichologinį spaudimą - tai blogai.

Ar sulaukiate iš pacientų nuoširdžių padėkos žodžių?

Didžiausia padėka daktarui - kad pacientas pasveiksta. Žmogus gal nesuvokia, kaip svarbu gydytojui, kad jis pasveiktų ar bent pagerėtų savijauta. Kai pamatom, kad jis ima sveikti, visi, kurie dalyvavome gydymo procese, patiriame labai didelį džiaugsmą.

Jei prireiktų pačiam kolegų pagalbos - į kokius gydytojus kreiptumėtės?

Gydytojų bijau, sakau tai juokaudamas. Bet kai matai mediciną iš kitos pusės, jei truputį kas suskausta - mažų mažiausiai pagalvoji apie vėžį ar kitą grėsmingą ligą. Gydytojai serga kitaip, jų ligos kitokios, ligų eiga kitokia. Todėl chirurgai nemėgsta operuoti kolegų, ir visi stengiasi išvengti kolegos gydymo, nes visada žinai, kad kas nors bus ne taip. Jei susirgčiau - savo smegeninėje kokią nors teoriją susikurčiau. Ir buvau susikūręs, ir diagnozę nusistatęs. Problema buvo susijus su dideliu emociniu krūviu - pacientų daug, skambučių daug, kreipiasi daug, ir nespėji... Primeni sau voverę, kuri bėga ratu ir niekaip negali nubėgti. Tai buvo perspėjimas, kad turiu rasti laiko sau. Todėl dabar stengiuosi kiek įmanoma bent trumpam atsiriboti, daug vaikščioti. Mat geriausias receptas, kurį galiu ir parekomenduoti - bent 5 kartus per savaitę bent po 30 min. gana greitu žingsniu pavaikščioti - 100 kartų per minutę. Jei tingisi eiti - įsigyk šunį, tada teks eiti.

O jei tektų kreiptis į kolegą - rasčiau į ką. Iš pasiūlytųjų nuoširdžiausių kandidatūrų sąrašo - pats nuoširdžiausias, be abejonės, yra Bronius Stanslovaitis. Jis atsidavęs pacientui taip, kad gali įvaryti neviltį savo kolegoms. Jei jau jo operuotas žmogus perkeltas į reanimacijos skyrių, reanimatologai neatsipalaiduos nė minutės - daktaras užeis daugybę kartų, net naktį, pasižiūrėti, kaip laikosi jo pacientas. Jis kaip žvakė dega ir šviečia kitiems. Ne visi medikai tai gali, ne visi sugeba, ne visiems užtenka fizinių, dvasinių jėgų.

Kiek per savo gyvenimą esu padaręs ultragarsinių tyrimų - plaukai šiaušiasi. Beje, prieš 15 metų teko daryti echoskopiją net delfinei.

VE


Lazeris – medicinos ateitis

Lazeris – medicinos ateitis

Dar nesenai lazerinė medicina atrodė mokslinės fantastikos sritis. Šiandien naujausios kartos lazerinė įranga gydytojams atveria neįtikėtinas galimybes puoselėti žmonių sveikatą ir grožį. Vis daugiau kadaise sudėtingų operacijų virsta tiesiog...


Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų vartoja maisto papildus, įskaitant vitaminus ir mineralus, daugiausia - energijos trūkumui kompensuoti ir organizmui stiprinti. Pusė apklaustųjų moterų jų per pastaruosius 12...


Vyrai apie seksą galvoja rečiau nei apie futbolą

Beveik 60 proc. britų vyrų kasdien daugiau nei valandą mąsto apie futbolą - apie šio žaidimo grožį ir apie mėgstamus klubus. "Sega" ir "Sports Interactive" apklausos duomenimis, maždaug 110 minučių per dieną atitenka futbolo...


Nanotechnologija padėjo įveikti vėžį pelei

Mažos sintetinės dalelės su toksino užtaisu pelės vėžio ląsteles sunaikino taip pat gerai ir be šalutinio efekto kaip ir chemoterapija. JAV mokslininkai teigia, kad gydimas, kurio metu nanotechnologijos "pristato" genetinę medžiagą į...


Sveikatos politikoje Lietuva lygiuojasi į Albaniją ir Bulgariją

Valstybės ketinimai kitais metais 14,03 proc. arba 105 mln. litų sumažinti lėšas, skiriamas vaistams kompensuoti, ne tik be reikalingų vaistų paliks didelę dalį ligonių, bet ir galutinai įtvirtins Lietuvą tarp atsiliekančių ES narių. Kasmet...


Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Vyrų ar moterų, kurie mylimųjų buvo atstumti, smegenys meilę traktuoja kaip priklausomybę. Neseniai išsiskyrę žmonės meilės trokšta kaip narkomanas heroino. Australijoje gimęs komikas Jimas Dailakis vis dar prisimena, kaip stovėjo po tuometinės...


Ar etiška vartoti dėmesį stimuliuojamuosius vaistus?

Tokį klausimą kelia Didžiosios Britanijos Kembridžo universiteto mokslininkai. Universitetai Didžiojoje Britanijoje jau galvoja apie priemones, kurios padėtų sumažinti dėmesį, įsiminimą skatinančių vaistų vartojimą per egzaminų sesijas. Tarp...


Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Magnetinio rezonanso tomografas gydymo įstaigose spėjo pelnyti gydytojų prielankumą kaip naudingas ankstyvosios auglių diagnostikos prietaisas. Tačiau „Case Western Reserve“ universiteto mokslininkai rado būdą jį dar labiau...


Žengtas pirmas žingsnis išauginant naujas kraujagysles

Širdies ir kraujagyslių ligos - civilizacijos rykštė. Mokslininkai ieško būdų, kaip pagaminti naujas kraujagysles. Tyrėjai iš Cornello medicinos koledžo sukūrė metodą, net trisdešimt kartų padidinantį endotelio ląstelių gamybos efektyvumą. Iš jų...


Reanimacijoje – dėl kiaulių gripo

Ligoninės reanimacijos skyriuje dėl gripo komplikacijų atsidūrė du klaipėdiečiai. Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuose pirmadienį dėl gripo gulėjo 13 pacientų, iš jų šeši vaikai. Du iš jų - 33 metų ir 21 metų vyrai - dėl...


Tyrimas: optimizmas yra paveldimas

Kai kuriems žmonėms stiklinė vandens visuomet atrodo puspilnė, o kitiems ji – pustuštė, nors vandens ten yra lygiai tiek pat. Klausimas, kodėl daliai pasaulio gyventojų visuomet viskas atrodo labai gerai, gali būti atsakytas, rašo įtakingas...


Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Venų varikozę lemia ydinga kojos veninė kraujotaka. Dažniausiai tai nutinka sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai ir pasikeitus kraujo tėkmės krypčiai, kai kraujas, užuot tekėjęs į viršų ir grįžtų link širdies, ima tekėti žemyn link pėdų. Tai...


Pagal smegenų MRI galima nustatyti, apie kokį žodį galvoja žmogus

Pagal smegenų MRI galima nustatyti, apie kokį žodį galvoja žmogus

Akivaizdu, jog kompiuterių mokslas gerokai pažengė "minčių skaitymo" linkme. Carnegie Mellon Universiteto Mašinų Mokymosi padalinio mokslininkai pabandė prognozuoti, kaip turi atrodyti MRI galvojant apie žodžius 'salieras'...


KMUK padovanotas pusės milijono vertės ultragarso aparatas

Tradicinio TV3 ir SEB paramos projekto "Išsipildymo akcija" rengėjai džiaugiasi užsibrėžtų tikslų įgyvendinimu. "Išsipildymo akcijos" jautrios istorijos pernai kvietė aukoti visus geros valios žmones, o dabar kviečia kartu...


EMI 911 kortelė - asmens medicininei informacijai saugoti

EMI 911 kortelė - asmens medicininei informacijai saugoti

EMI 911 kortelės idėja yra tokia nuostabi, jog neįtikėtina, kad tokio daikto niekas dar nebuvo pagaminęs anksčiau. Į kortelę paprasčiausiai įrašoma visa žmogaus medicininė informacija (kraujo grupė, ligų istorija, alergijos ir t.t.), ir nelaimės...


Ateities antibiotikai – iš tarakonų

Britų mokslininkai atrado, kad tarakonų smegenyse yra medžiagų, galinčių tapti naujos kartos antibiotikais. Tarakonai ir į juos panašūs vabzdžiai turi gynybos mechanizmą nuo bakterijų, kuris išsivystė gyvenant antisanitarinėmis sąlygomis. Per...


Kinijos pamokos: kaip nesusidaužyti širdies

Iš tarptautinio kardiologijos kongreso Šanchajuje grįžusiai Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų konsultantei radiologei doc. Nomedai Valevičienei įsiminė ne tik profesinės naujienos, bet ir kinų gyvensenos ypatumai, padedantys...


Odontologų paslaugos gali brangti

Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


Cezario pjūvio operacija - madinga?

Pastaruoju metu Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, išryškėja Cezario operacijų skaičiaus didėjimo tendencija. Priežastys įvairios. Be dažniau pasitaikančio gimdyvių noro ir savotiškos „mados" negimdyti natūraliai, daugėja ir objektyvių...


Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Dauguma tų, kurių kraujyje pulsuoja pražūtinga ŽIV infekcija, apie savo bėdas linkę nutylėti. Bet ne visi. Viktorija su šiuo virusu gyvena jau aštuonerius metus. Dabar ji laukiasi ir, nepaisant karčios gyvenimiškos patirties, į ateitį žvelgia...


Dešrų ir mėsos vartojimas didina mirties riziką

Dešrų ir mėsos vartojimas didina mirties riziką

Raudonos mėsos ir dešrų vartojimas didina mirties riziką, parodė JAV atliktas išsamus tyrimas, kurio rezultatus pristato žiniasklaida. Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai dėl mėsos vartojimo ir kitų įpročių apklausė daugiau kaip pusę...


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Žmonės galėtų atsiauginti kūno dalis

Vieną dieną galimybė atauginti amputuotas galūnes, lūžusius stuburus ar net sužalotas smegenis gali tapti realybe. Mokslininkai nustatė, kad genas p21 blokuoja galimybę gydytis, kuria dar gali pasigirti kai kurie gyvūnai, tarp jų - varliagyviai, o...


Tikimasi per metus 100 milijonų litų sumažinti pacientų išlaidas vaistams

Tikimasi, kad per metus pacientų išlaidos vaistams sumažės 100 mln. litų ir bus sutaupyta apie 50 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Tokie ambicingi tikslai yra numatomi Vaistų prieinamumo gerinimo plane, kurį penktadienį...


Mažėja sergamumas infekcinėmis ir priklausomybės ligomis

Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje visose medicinos srityse taikomos vis naujesnės technologijos, gydymo metodai ir skiriami vis pažengesni vaistai, užkertantys kelią ligoms arba pristabdantys jų progresavimą. Tačiau susirgimų kraujotakos, virškinimo,...


Kaune paskelbta gripo epidemija

Pirmadienį Kauno visuomenės sveikatos centras priėmė sprendimą teikti miesto savivaldybei pasiūlymą skelbti gripo epidemiją. Antradienį Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Kauno mieste paskelbta gripo epidemija....


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


Sukurtas galintis evoliucionuoti dirbtinis intelektas

Sukurtas galintis evoliucionuoti dirbtinis intelektas

Mokslininkai sukūrė dirbtinį intelektą, galintį savarankiškai evoliucionuoti kaip biologinis organizmas, rašo "New Scientist". "Kol pasaulio visuomenės informavimo priemonės, politikai ir filosofai aptarinėja su dirbtinio intelekto...


Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Keičiama medicinos norma užtikrins teisę gydytojams rezidentams akušeriams ginekologams atsisakyti atlikti abortą. Viešojoje erdvėje tai sukėlė įvairių ginčų ir nuogąstavimų. Ar sugebės jaunieji gydytojai padėti moteriai nelaimės atveju? Ar išmoks...


Iš Kauno į Vilnių perskraidinti donoro organai

Lietuvos karinių oro pajėgų (KOP) sraigtasparnio "Mi-8T" įgula antradienio vakarą perskraidino donoro organus ir medikų komandą iš Kauno į Santariškių klinikas Vilniuje. Dėl pagalbos perskraidinti transplantuojamus organus į kariuomenę...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9