Sausio 27d. Trečiadienis

D. Grybauskaitė: padėtis sveikatos apsaugos sistemoje liūdna

Peržiūrų skaičius: 19712

Padėtis sveikatos apsaugos sistemoje yra gana liūdna, reformos čia jau turėjo būti padarytos, o ne tik apie jas tik galvojama, pažymėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė, antradienį susitikusi su laikinuoju sveikatos apsaugos ministru Algiu Čapliku.

Išsakiusi daugybę priekaištų sveikatos apsaugos sistemai valstybės vadovė išreiškė viltį, kad l. e. p. ministras A. Čaplikas parodys iniciatyvą, imsis reikiamų veiksmų ir galiausiai taip reikalinga reforma šioje srityje pajudės.

Prezidentei išreiškus pasitikėjimą dabartiniu Sveikatos apsaugos ministerijos vadovu, pats A. Čaplikas teigė jaučiantis ir savo partijos, Liberalų ir centro sąjungos, palaikymą.

Kaip po susitikimo teigė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys, per valstybės vadovės susitikimą su A. Čapliku buvo nevengta aštresnių momentų.

Prezidentė konstatavo, kad padėtis sveikatos apsaugos sistemoje yra ganėtinai liūdna, reikalaujanti skubių reformų, ir tos reformos, deja, dar nevyksta. "Reformos reikalingos jau seniai. Jos jau turi būti padarytos, o ne tik apie jas galvojama", - prezidentę citavo jos atstovas.

Pokalbyje su laikinuoju ministru valstybės vadovė pažymėjo, kad valdančiajai koalicijai garbės nedaro Seime įstrigusi sveikatos draudimo įmokos problema. D. Grybauskaitė ragina politikus kuo greičiau ištaisyti, pasak jos, gruodį padarytas grubias klaidas. Anot prezidentės, draudimo sistema turi būti įgyvendinta kuo greičiau.

Valstybės vadovė taip pat atkreipė dėmesį į poreikį restruktūrizuoti didžiąsias ligonines ir optimizuoti ligonines.

D. Grybauskaitė pokalbyje pasiūlė Vyriausybei svarstyti "paslaugų krepšelio" įvedimo idėją sveikatos apsaugos srityje.

Pokalbio su laikinuoju ministru metu daug dėmesio buvo skirta vaistų kainų problemoms. Prezidentė nesuprantama vadino situaciją, kai generiniai vaistai mūsų šalyje kainuoja tiek pat ar net brangiau nei originalūs. Taip, pasak D. Grybauskaitės, nėra niekur pasaulyje.

Prezidentės teigimu, vaistų kainos - monopolizuotos, pasidalintos tarp grupuočių, kurios valdo tą nedidelę rinką, kurioje jos veikia.

Jei nėra rinkos, ji neveikia ir nėra savireguliacijos, reikia įvesti kainų reguliavimą, mano valstybės vadovė. D. Grybauskaitės įsitikinimu, antkainius derėtų reguliuoti ne tik kompensuojamiesiems, bet visiems vaistams.

Prezidentės nuomone, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos veikla yra stabdis ir gėda.

"Ši tarnyba praktiškai trukdo įvesti pigesnius vaistus. Grupuočių dominavimas tokioje jautrioje, svarbioje srityje kaip sveikatos apsauga ir vaistai yra nepateisinamas, nusikalstamas, nes nuo to priklauso žmonių sveikata ir gyvybė", - prezidentę citavo L. Balsys.

Valstybės vadovė konstatavo, kad Vyriausybė turėtų imtis kuo skubesnių priemonių pradėti reformą ir ištaisyti padėtį.

A. Čaplikas kalbėdamas apie vaistų kainas priminė, jog penktadienį jis pasirašė Vaistų prieinamumo gerinimo planą, taip pat iškeltą ir daug diskusijų sulaukusią idėją dėl antkainių reguliavimo.

Laikinasis ministras pasidžiaugė prezidentės parama eiti šiuo keliu. "Tai yra labai didelė paspirtis", - sakė A. Čaplikas.

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas taip pat vylėsi, kad pasitaisys situacija Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje. Esą tam vilties teikia naujasis jos vadovas Gintautas Barcys. Jis per 20 dienų turi pateikti pasiūlymus, kaip sutvarkyti šios tarnybos veiklą.

L. e. p. ministras teigė su D. Grybauskaite aptaręs ir sveikatos apsaugos srities pertvarkos planą.

"Nuo kitų metų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo bus finansuojamos tik tos paslaugos, kurias valstybės galės apmokėti rūpindamasi žmogumi ir jo saugumu", - sakė A. Čaplikas.

Kaip ELTA jau rašė, numatoma sveikatos apsaugos sistemos pertvarka yra pagrįsta tuo, kad reikia mažinti stacionarių paslaugų apimtis ir taip atsilaisvinusius pinigus ir specialistus nukreipti į pirminę, ambulatorinę grandį - dienos stacionaro, dienos chirurgijos bei slaugos paslaugas. Tai ketinama spręsti per paslaugų pirkimus.

A. Čaplikas liepos pradžioje sakė, kiek, kokių ir iš kokių ligoninių ligonių kasos pirks paslaugų, speciali darbo grupė atsakys po mėnesio ar dviejų.

Ligonines ketinama suskirstyti į tris lygmenis: rajonų, regionų ir respublikos lygmens. Dalis šiuo metu rajonuose esančių ligoninių liks rajoninėmis, kitos bus stiprinamos ir taps regioninėmis. Respublikinės ligoninės veiks penkiuose didžiuosiuose miestuose.

Rajoninėje ligoninėje turėtų likti slaugos, terapijos, dienos chirurgijos paslaugos, bet jose nebebus pačių brangiausių tarnybų - reanimacijos, laboratorijos, operacinės.

Regiono lygmens ligoninės būtų stiprios, teikiančios įvairiapusę pagalbą. Jose veiktų ir chirurgijos, akušerijos, pediatrijos, neurologijos skyriai. Jos turėtų priimti visus pacientus, kuriems nereikalinga ypač specializuota ir sudėtinga pagalba. O respublikinės ligoninės turėtų būti skirtos tik patiems sudėtingiausiems ligoniams, kuriems reikalinga specializuota pagalba, brangi aparatūra, taigi ne apendicitų operacijoms.

Yra dar dvi grupės ligoninių, kurių likimas taip pat spręsis reformos metu: Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės bus perleidžiamos savivaldybėms. Specializuotos psichiatrijos, infekcinės, tuberkuliozinės ligoninės, planuojama, kad "stambės" jas jungiant.

ELTA


Peties operacijos – tobulumo link

Ortopedai-traumatologai tobulino savo žinias antrą kartą organizuotuose peties artroskopijos kursuose. Peties patologija – pakankamai dažna, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių. Apie petį esančių raumenų sausgyslių degeneracija gali būti...


Depresija - įveikiama

Depresija - įveikiama

Pasak gydytojų psichiatrų, depresija kartais painiojama su liūdesiu, nuovargiu ar energijos trūkumu. Šios būsenos yra normalios, jos ilgai netrunka bei kasdienės veiklos netrikdo. Tuo tarpu depresija, atsirandanti dėl pačių įvairiausių priežasčių,...


Be kompiuterio neišsiverčia

Kompiuteriai ir internetas vis labiau skverbiasi į medikų kasdienybę ir tampa įprasta darbo priemone. Statistikos departamento atlikto tyrimo duomenimis, šių metų pradžioje visos sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose dirbo 10 ir daugiau...


Pyktis paveldimas, tačiau sutramdomas (05-16)

Pyktis ir susierzinimas - ne tiek įgytos žmogaus charakterio savybės, kiek įgimtos - tai yra paveldėtos kartu su genais. Tokią išvadą priėjo mokslininkų grupė iš Bonos universiteto (Vokietija), rašoma britų laikraštyje "Daily Mail"....


Nuo ko priklauso laimė?

Nuo ko priklauso laimė?

"Ekonomika gali augti ir klestėti tik tuo atveju, jei žmonės klaidingai įsitikinę, kad turtėjimas padarys juos laimingesnius." Danielas Gilbertas. Pasak Minesotos universiteto (JAV) mokslininko Davido Lykkeno, 50 procentų laimės...


Validolis – ne vaistas, o maisto papildas

Ilgą laiką validolis vartotas esant širdies veiklos sutrikimams. Ypač jo dažnai griebiasi vyresnio amžiau žmonės. Tačiau gydytojai jo nelaiko vaistu, nes nėra įrodyta, kad jis padėtų sergant kokia nors liga. Valstybinė visuomenės sveikatos...


Saugus būdas atsikratyti tatuiruotės

Anksčiau nepageidaujamas tatuiruotes buvo bandoma naikinti druska ar azotu. Tačiau šios priemonės ne tiktai kenkia sveikatai, bet ir mažai veiksmingos, paliekančios randus. Dabar dažniau naudojamas medicininis lazeris. Jis gali be randų pašalinti...


Skiepus dar šią savaitę siūlys gydytojams ir rizikos grupėms

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas teigia, kad šią savaitę bus pradėta teikti informacija tiems gyventojams, kurie turės teisę pasiskiepyti nuo pandeminio gripo. Pirmiausia planuojama paskiepyti visus to norinčius gydytojus, o...


Gripo epidemija Vilniuje įsibėgėja: ligoninėje nebetelpa pacientai

Sostinės gydytojai pastebi, kad šią savaitę gripo virusas išplito ir tarp suaugusiųjų. Per parą paguldomų ligonių skaičius patrigubėjo. Vienintelė virusu užsikrėtusius gyventojus priimanti ligoninė jau perpildyta. Vienintelė gripu sergančius...


Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

30 metų daug ar mažai? Būtent prieš tiek metų buvo identifikuotas šis į kalafiorą panašus žmogaus imunodeficitinis virusas (ŽIV). Tai latentinis virusas, kuris patekęs į ląstelės šeimininkės genomą ir dažnai išlieka jame visą šeimininko gyvenimą.


Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo - tik 10. Asociacija...


JAV sėkmingai persodinta 80% veido

Klivlendo klinikos Ohajaus valstijoje (JAV) chirurgai praėjusių metų pabaigoje atliko pirmąją JAV veido persodinimo operaciją, o dabar, po pjūvių sugijimo jau tapo aišku, jog ši procedūra pavyko sėkmingai. Operacijos ir gijimo laikotarpiu buvo...


Osteoporozė – kaulus laužanti liga

Osteoporozė – kaulus laužanti liga

Vis dažniau medikai ragina kalbėti apie tyliąją epidemiją – būtent spalio 20-ąją minima Pasaulinė osteoporozės diena. Didėjantis sergančių ja skaičius įspėja: nuo pat mažų dienų privalome galvoti apie antroje gyvenimo pusėje užklumpančią...


Atsiprašymai geriau suprantami dešine ausimi

Pasirodo, kad tiesiog atsiprašyti neužtenka. Tyrimas parodė, kad atsiprašymo žodžius reikia tarti į dešinę žmogaus ausį. Pasak mokslininkų, dešine ausimi atsiprašymai yra tiesiog geriau išgirstami. Esą kai žmogus yra piktas, dešine ausimi garsai...


Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Mėnesį kasdien geriant žaliąją arbatą, jos antioksidantinės savybės gali apsaugoti nuo genetiniu lygiu patiriamos žalos, teigia Honkongo mokslininkai. Arbatos vartojimo stebėjimai kartu su laboratoriniais tyrimais parodė, kad žala genams buvo 20...


A. Čaplikas: būtina įstatymiškai reglamentuoti dirbtinį apvaisinimą

Visuomenės nuomonės tyrimo bendrovės RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad beveik 50 proc. visų apklaustųjų pritaria tam, kad pilnos tradicinės (moteris ir vyras) šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, galėtų...


Australijos mokslininkai atrado geną, žudantį vėžį

Australijos mokslininkai atrado geną, žudantį vėžį

Australijos biologai teigia nustatę geną, kurį galima būtų panaudoti kovoje su vėžiu. Melburno Džono Monašo universiteto tyrinėtojai teigia radę geną, kuris atsakingas už ląstelės veiklos "įjungimą" ir "išjungimą"....


Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Dažnai išgirstame frazę - "bijau svertis". Nereikia savęs bijoti, save reikia pažinti ir išsikelti sau užduotis. Tam ir yra sukurti kūno kompozicijos analizatoriai. Pasaulinio garso japonų firma Tanita - lyderis medicininės svėrimo...


Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Renginyje dalyvaus įvairios reklamos įstaigos, bankai, draudimo kompanijos. Pensiono auklėtinius sveikins Vilniaus meras Juozas Imbrasas, Savivaldybės Tarybos sekretorius Paulius Paulionis, Socialinių reikalų departamento, pensiono vadovai,...


Ligoninės vadovas pripažįsta pasielgęs drastiškai

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės (VUVL) direktorius Juozas Raistenskis pripažįsta, kad sprendimas atidėti planines operacijas, nors ir buvo teisėtas, bet moraliniu požiūriu nepagrįstas. "Nors sutartis su teritorine ligonių kasa, kaip ir...


Farmacininkams - apynasris

Farmacininkams - apynasris

Šalies prezidentė užkirto kelią vaistus platinantiems farmacininkams bendrauti su gydytojais jų darbo metu. Medicinos įstaigų vadovai ploja rankomis ir tikisi, kad nebebus trukdomas medikų darbas, o farmacininkai baiminasi netekti darbo vietų. Nuo...


Injekcijas galėtų pakeisti kramtomoji guma

Sergantieji diabetu insuliną galėtų gauti ne per injekcijas, o kramtydami gumą, teigia mokslininkai. Jie kuria gumą, kurią kramtant vaistai pasisavinami per burną, o tuomet patenka į kraują, rašoma dienraščio "The Telegraph" interneto...


"Danone": sveikatingumo teiginių neatšaukėme

Įmonių grupė "Danone" kreipėsi į Lietuvos Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą informuodama, kad "Danone" neatšaukė sveikatinimo teiginių, susijusių su "Actimel" ir "Activia". "Balandžio 17 dieną...


Dirbtiniu būdu apvaisinamos poros įspėtos dėl gėrimo

Ekspertai įspėjo, kad poros, bandančios pastoti dirbtiniu būdu, gali stipriai sumažinti savo galimybes, jei per savaitę išgeria maždaug butelį vyno, praneša BBC. Jei abu partneriai išgeria šešis standartinius alkoholinių gėrimų vienetus (maždaug...


Dirbti 23 val. per parą? Tai – įmanoma

Kaunietis D. Petraitis vienu metu dirbo teisininku 6 valstybės išlaikomose medicinos įstaigose ir gaudavo apie 16 tūkst. Lt algą. Dabar jis - prokurorų taikiklyje. Sutapimas: teisėsaugai iškėlus bylą dėl sukčiavimo, staiga susirgo su Dariaus...


Sukurtas nešiojamasis dirbtinis inkstas

Sukurtas nešiojamasis dirbtinis inkstas

2011 m. turėtų būti pradėta nešiojamojo dirbtinio inksto, kurį prie juosmens segintys pacientai galės atlikti hemodializę namuose ar vaikščiodami po miestą, serijinė gamyba. AWAK (Automated Wearable Artificial Kidney) pavadintą portatyvinį...


Moteriai pašalintas 18 kg auglys

Jos svoris - 37 kg, o auglio - beveik 18. 35-erių metų moteriai iš Saudo Arabijos Berlyne pašalintas piktybinis kaulų auglys dubens srityje. Medikų duomenimis, tai yra didžiausias toks auglys pasaulyje. Auglys pradžioje buvo mažinamas...


Mikčiojimą lemia genai, tvirtina mokslininkai

Mokslininkai išsiaiškino, kad mikčiojame ne dėl nervingumo, o kad tai - paveldima liga, tad atrasti genai gali paskatinti naujų vaistų sukūrimą. Maždaug 1 proc. žmonijos mikčioja ir ilgą laiką buvo manoma, kad tai nervinės įtampos simptomas....


Esate labai jautrus? Kaltos smegenys

Jautriai reaguojate į išorės dirgiklius - muziką, kavos kvapą ar kitų žmonių emocijas? Nekovokite su savimi, o išnaudokite geriausias jautrumo savybes. Ryškūs sapnai ir svajonės bei detali aplinkos analizė - tokios savybės būdingos ypač jautriems...


Sunkmečio aukos - psichikos ligoniai

Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centras (VPSRC) jau kelis mėnesius neteikia paslaugų neįgaliesiems. Jame psichikos negalią turintys žmonės lavino kasdienio gyvenimo, bendravimo įgūdžius. Tačiau įstaigos dalininkė sostinės savivaldybė...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9