REXSAN

Buitinio elektrinio grąžto pritaikymas… smegenų chirurgijoje

Henris Maršas (Henry Marsh), neurochirurgas iš Didžiosios Britanijos, vieną iš valstybinių Ukrainos ligoninių pirmą kartą aplankė prieš 15 metų – ten jis skaitė paskaitų ciklą. Tai, ką jis pamatė išvykoje, buvo taip neįprasta, jog jis savo noru ten pradėjo dirbti chirurgu ir ėmėsi apmokyti vietinius gydytojus. Ką gi tokio neįprasto jis išvydo?

Tipinės chirurginės smegenų operacijos Ukrainoje buvo atliekamos naudojant „Bosch” 9,6 voltų baterija maitinamus rankinius grąžtus. Šie įrankiai buvo naudojami kaukolės daliai atidaryti šalinant pacientų gyvybei grasinančius smegenų auglius. Su tokiu grąžtu dirbti teko ir pačiam britų chirurgui Henriui Maršui, kuris iš savo patirties prisimena, jog kartais įrankio akumuliatorius išsikraudavo viduryje operacijos.

Maršo teigimu, operacijos vietinėse ligoninėse kartais atliekamos netgi nenaudojant pilnos anestezijos. Ligoninėse trūksta anesteziologų, dėl to pacientai neužmigdomi. Vietoj to naudojama vietinė narkozė ir jiems operacijos eigą tenka stebėti savo akimis.

58 metų chirurgijos konsultantas į Ukrainą keliauja du kartus per metus. Ten jis daro nemokamas operacijas vietinio chirurgo Igorio Petrovičiaus vadovaujamoje klinikoje. Panašu, jog buitinis grąžtas operacijose ten vis dar naudojamas, nes gydytojams neužtenka lėšų įsigyti naujesnei arba bent jau specializuotai medicininės paskirties įrangai. Igoris šį grąžtą nusipirko vietinėje ūkinių prekių parduotuvėje už maždaug 75 dolerius (apie 180 litų). Palyginimui, Maršas savo darbovietėje Didžiojoje Britanijoje naudoja specializuotą suspausto oro medicininį grąžtą, kainuojantį apie 30 tūkstančių svarų (apie 130 tūkstančių litų).

Redakcijos pastaba: Dėl informacijos tikrumo garantuoti negalime, t.y. istorija gali būti ir išgalvota.

TAIP PAT SKAITYKITE