Rugsėjo 18d. Trečiadienis

Brangi viltis – kamieninės ląstelės

Peržiūrų skaičius: 23368

Klaipėdietei Rasai Brasienei laikas sustojo prieš devynerius metus, kai gydytojai nustatė išsėtinę sklerozę. Tačiau dabar moteris vėl kupina vilčių – ji pirmoji pacientė iš Lietuvos, kuriai atlikta kamieninių ląstelių transplantacija.

Ryžosi eksperimentui

Nepagydoma liga serganti 35 metų Rasa vaikšto sunkiai, pasiramsčiuodama į sienas. Bet moteris tiki, kad po šešerių metų šoks vienturtės dukters Urtės mokyklos išleistuvių vakare.

Ši svajonė klaipėdietei neleidžia nuleisti rankų ir skatina imtis visų įmanomų priemonių, kad nors šiek tiek išvaduotų kūną iš ligos gniaužtų.

R.Brasienė neseniai grįžo iš Palangos reabilitacijos ligoninės.

"Padėjau savo persodintoms kamieninėms ląstelėms prisiminti, kaip reikia vaikščioti. Per ligą buvau tai pamiršusi", – šypteli pašnekovė.

Birželį Rasai, pirmajai išsėtine skleroze sergančiai pacientei iš Lietuvos, buvo transplantuotos jos pačios kamieninės ląstelės. Ši procedūra atlikta Vokietijoje, Kelno regeneracinės medicinos institute.

Kol kas ji vadinama eksperimentine ir atliekama vos keliose pasaulio klinikose. Kelno regeneracinės medicinos instituto tinklalapyje rašoma, kad išsėtinė sklerozė kol kas neišgydoma liga. Tačiau kamieninių ląstelių transplantacija padeda pristabdyti jos progresavimą, palengvina simptomus.

Vokietijos gydytojai Rasai situacijos nepiešė rožinėmis spalvomis. Pagerėti gali vos keliais procentais, aiškino jie.

"Neturiu, ko prarasti. Tik pinigus", – optimistiškai nusiteikusi Rasa.

Transplantacija klaipėdietei kainavo 7,5 tūkst. eurų.

Liga kaip akmuo

Diagnozę "išsėtinė sklerozė" R.Brasienė išgirdo, praėjus pusmečiui po magistrantūros studijų. Smogė atslūgusi nuolatinė įtampa – tokią išvadą padarė pati ir gydytojai. Rasai buvo 26-eri.

Nors moteris jau paauglystėje jautė pirmuosius ligos požymius. "Kodėl tavo plytelės taip į šoną nukrypsta?" – juokaudavo draugai, pastebėję, kaip nelygiai ji eina šaligatviu.

Mergina ignoravo šiuos ir kitus ligos požymius: nuovargį, silpnumą, galvos svaigimą, sulėtintus judesius. Nors viduje nujautė, kas laukia.

Nuo ketverių metų Rasa lankė šokius. Buvo susidomėjusi net kultūrizmu ir sportine gimnastika. Vėliau aktyvi socialinio darbo studentė susilaukė pirmagimės.

Vieną rytą Rasa sukniubo šalia lovos – nelaikė kojos. Tada kreipėsi į gydytojus, kurie ir pranešė verdiktą. Net sirgdama kelerius metus ji dar dirbo Vytauto Didžiojo gimnazijoje socialine darbuotoja.

"Išgirdusi diagnozę, kelerius metus išgyvenau depresiją. Kaip per laidotuves, stovi akmuo ir negali pravirkti. Man ištisai galugerklyje stovi tas akmuo. Negaliu savęs tokios priimti. Manyje gyvena du skirtingi žmonės: vienas aktyvus, o kitas – stabdomas ligos. Nuolat su jais abiem ir grumiuosi", – atviravo Rasa.

Pinigus surinko artimieji

R.Brasienė tiki, kad kažkas iš aukščiau jai padeda. Svečiuodamasi pas Vokietijoje gyvenančią mamą atsitiktinai laikraštyje rado straipsnį apie naują neurologinių ligų gydymo metodą.

Sužinojusi interneto puslapį, susisiekė su klinikomis. Po pusantro mėnesio sulaukė atsakymo, kad kviečiama atlikti procedūros. Žinodama, kad per mėnesį nesurinks reikiamos sumos, paprašė procedūrą atidėti.

Pinigus, reikiamus dokumentus ir tyrimų rezultatus reikėjo surinkti per trumpą laiką. Kol Rasa vargo su dokumentais, draugai, giminės ir artimieji neprašomi siuntė jai pinigų.

Pridėjus šeimos santaupas, moteris išvažiavo į Vokietiją.

Klaipėdietę nustebino, kad klinikos atstovas prieš išvykstant atsiuntė net pritaikytų neįgaliesiems svečių namų sąrašą su kainininkais. Sužavėjo ją ir Vokietijos medikų elgesys.

Vienintelis minusas – po procedūros R.Brasienė pati turėjo rūpintis reabilitacija.

Klinikose neužtruko

Kamieninių ląstelių transplantacijai buvo paskirta konkreti diena ir laikas. Prieš procedūrą gydytojas paaiškino ir vizualiai parodė, kaip ji bus atliekama. Pritrūkus kalbos žinių, pravertė gestai.

Procedūrinį primenančiame kabinete lietuvei iš dubens kaulų buvo paimta skysčio. Po pusvalandžio 25 ampulės su skysčiu malūnsparniu buvo išskraidintos į Olandijos kliniką.

Po poros dienų į klinikas sugrįžusiai Rasai į apatinius stuburo slankstelius buvo suleistos išvalytos gerosios jos pačios kamieninės ląstelės. Po trijų valandų ją išleido namo.

Klinikos atstovai įdėjo vaistų nuo pykinimo, temperatūros ir kitų negalavimų, paaiškino, kad dabar viskas – jos organizmo valioje.

R.Brasienei susidarė įspūdis, kad procedūra nėra sudėtinga. Tad ji apgailestauja, kad tokie specialistai neruošiami Lietuvoje.

Pokyčiai nustebina

Per pusmetį paaiškės Rasos organizmo reakcija į procedūrą. Kol kas ji gyvena laukimu, nors pirmuosius ženklus – impulsus kojose – pajuto vos po dešimties dienų nuo transplantacijos.

"Kaip reaguos organizmas? Gydytojas nieko nežadėjo, nes sergančiųjų išsėtine skleroze organizmas reaguoja skirtingai. Nejaučiu, kad būtų blogai", – sakė ji.

Artimi žmonės pastebi, kad pagerėjo moters koordinacija. Moteris jaučia didesnį kojų tvirtumą. Kartą ji taip lengvai perėjo per virtuvę, kad nustebino iki šiol mamos taip vaikščiojant nemačiusią dukrą. Kai Rasa susirgo, mergytei tebuvo treji.

"Iki transplantacijos sunkiai vaikščiojau, tad ir kelyje pasipainiojęs siūlas ar adata buvo kliūtis", – su šypsena prisimena ji.

Moteris nustebino ir gydytojus, kai netikėtai pačiai sau sulenkė koją. Ligonei – tai didelis pasiekimas.

"Vakare, kai atsipalaiduoju, galiu net kojų pirštus pajudinti. Nors paprastai visos kojos nesulenkiu. Smegenys turbūt gauna kokius impulsus, kad staiga galiu padaryti kokius nors judesius, o paskui vėl išsijungia", – pasakojo pagerėjimu besidžiaugianti Rasa ir priduria, kad po procedūros aplankiusio skausmo niekam nelinkėtų.

Moteriai atrodė, kad kūnas plėšomas į dvi skirtingas puses. Stiprus skausmas prasidėjo nuo kojų pirštų, kitądien varstė iki kelių, ir taip po truputį, kol perėjo visą organizmą.

"Antrąkart bus geriau. Žinosiu, kas laukia", – ramina save R.Brasienė.

Vienos transplantacijos procedūros neužtenka. Norint kuo geresnių rezultatų, reikia kelių. Tad moteris tikisi surinkti reikiamą pinigų sumą ir antrajai procedūrai.

Kovoja ne tik su liga

Pasak Rasos, suleistos kamieninės ląstelės – kaip švarus popieriaus lapas. Tad Vokietijos gydytojai akcentavo reabilitacijos būtinybę.

Moteriai buvo apmaudu, kai grįžusi į Lietuvą sužinojo, kad reabilitacinis gydymas jai nepriklauso, nes pirmąją neįgalumo grupę turi ilgiau nei trejus metus.

Į Palangos reabilitacijos ligoninę teko važiuoti už savo pinigus. 20 dienų kainavo tris tūkst. litų, nors reikėtų mažiausiai poros mėnesių gydymo. Šeima negali sau leisti tokios prabangos. Rasa ir taip dėkinga savo vyrui Valdui už supratingumą ir palaikymą.

"Kovoti tenka ne tik su liga, bet ir valdininkais", – atsidūsta pašnekovė.

Laiškas į Prezidentūrą įnešė aiškumo – sergant išsėtine skleroze per metus priklauso 24 dienos reabilitacinio gydymo.

Tad Rasa tikisi kitąmet gauti jai priklausantį reabilitacinį gydymą. Tiki, kad po šešerių metų šoks dukters išleistuvėse. Tuo tiki ir kai kurie prieš transplantaciją skepticizmo neslėpę giminaičiai. "Rasa tikrai šoks", – pripažino jie.


Norintiems ir galintiems paremti Rasą Brasienę

Labdaros ir paramos fondas "Rasurtė"

Fondo kodas: 302342945

Įregistravimo data: 2009 05 25

AB SEB bankas, Vilnius; SWIFT:CBVI LT 2X

Banko kodas: 70440

Sąskaita (IBAN): LT 707044060006995642

Lina Malcienė, Klaipėdos išsėtinės sklerozės centro vadovė

Rasos situacija dabar stabili. Kamieninių ląstelių transplantacija veikia teigiamai. Remiantis medicinos literatūros apžvalga, sunku pasakyti apie pačią procedūrą, nes kol kas jų nedaug padaryta. Pateikiamos keturios ligonių kategorijos: situacija nepasikeičia, pablogėja, pagerėja arba žmogus miršta. Trečdaliui ar ketvirtadaliui ligonių po procedūros pagerėja. Šis gydymo metodas daugeliui sergančiųjų suteikia vilties. Bet kol kas jį galime pavadinti labai ankstyvosios stadijos, eksperimentiniu, nes trūksta pagrįstų įrodymų.

Ar reikalinga antroji procedūra, gali spręsti tik ją atlikę gydytojai. Daugelio šalių medikai, tarp jų ir mes, negalime apie tai spręsti, nes neturime tokios praktikos.

Kas yra išsėtinė sklerozė?

Tai nepagydoma, lėtinė progresuojanti centrinės nervų sistemos liga, kuria sergant nyksta tam tikros smegenų dalys. Tuo pačiu tai autoimuninė liga, nes sergant išsėtine skleroze žmogaus imunitetas kovoja prieš smegenų baltymus. Liga pasireiškia jauniems (dažniausiai 20–40 m. amžiaus žmonėms) ir sukelia nuolat progresuojančią neurologinę negalią. Pasaulyje šia liga, kurios priežastys nėra aiškios, serga per milijoną žmonių, dažniau – moterys.


Pirmieji galimi ligos požymiai

staigus regėjimo susilpnėjimas

pusiausvyros sutrikimai

nuovargis be aiškios priežasties

galvos svaigimas

galūnių tirpimas

nepaaiškinamas skausmas, ypač veido ir nugaros

Diena.lt

Traumuotas sąnarys suskausta ir po dešimtmečio

Traumuotas sąnarys suskausta ir po dešimtmečio

Neatsargus judesys, slystelėjimas slidžiu šaligatviu ar net netinkama avalynė gali tapti čiurnos traumos priežastimi. Pagal statistinius duomenis kas dešimtas žmogus yra patyręs rimtesnę čiurnos traumą. Bet tai ne visada sužino iškart. Po traumos...


Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Pasaulinės diabeto dienos (Lapkričio 14 d.) proga kviečiame įsigyti gaminius, skirtus diabetu sergantiems pacientams, už patrauklią kainą: RelaxSan kojinės jautrioms kojoms su sidabro gijomis rekomenduojamos mūvėti sergantiems cukriniu diabetu,...


Daugiau vitamino K – mažesnė prostatos vėžio rizika

Daugiau vitamino K – mažesnė prostatos vėžio rizika

Pakankamas vitamino K suvartojimas gali sumažinti prostatos vėžio riziką, teigia Vokietijos mokslininkai, nuosekliai tiriantys šio vitamino įtaką prostatai. Vokietijos vėžio centro mokslininkai praneša nustatę, kad pakankamas vitamino K...


Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Tarptautinės bendrovės "Nielsen" atliktas tyrimas, kaip įvairių šalių gyventojai vartoja maisto papildus, parodė, kad Lietuvoje vitaminų, mineralų ir kitų maisto papildų vartojimas pakankamai paplitęs, tačiau kartu atskleidė tokio...


Atlyginimų mažinimas - skaudu, bet neišvengiama

Uostamiesčio sveikatos priežiūros įstaigų vadovai nenori imti pavyzdžio iš Vyriausybės ir Seimo, kurie nutarimus "nuleidžia" netikėtai, nepasitarę su medikų visuomene, vadovais. Priversti mažinti atlyginimus jie teigia viską derinantys...


Onkologijos institutas į biudžetą turėtų grąžinti 1 mln. litų

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kancleris Rimantas Remeika prašo Vyriausybės kaip steigėjos įvertinti Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) veiksmus įsigyjant linijinį greitintuvą "Clinac 600C/D" su priedais ir imtis...


Norite sąžiningumo? Įtikinkite žmogų, jog jis yra stebimas

Norite sąžiningumo? Įtikinkite žmogų, jog jis yra stebimas

Jau seniai žinoma, jog žmonės yra sąžiningesni kai žino, jog juos kažkas stebi. Tačiau kas atsitiks, jei jiems tik bus primenama stebėjimo idėja, tačiau realiai tai nebus daroma? Njukastlo (Newcastle, D.Britanija) universiteto psichologijos...


Draudžiamais susitarimais vaistų rinkoje įtariamos 8 bendrovės

Konkurencijos taryba po kelerius metus trukusio tyrimo kitą ketvirtadienį ketina paskelbti, ar vaistų tiekėjai ir didmeniniai platintojai nebuvo sudarę draudžiamų susitarimų dėl vaistų kainų. Draudžiamais susitarimais įtariami vaistų gamintojai...


Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Termometrui rodant keliolika laipsnių šalčio, sveikatos specialistai pataria nenešioti papuošalų. Žiemą daug svarbiau išvengti nušalimų, nei atrodyti įspūdingai. "Iš puošeivų nušalti mažiausiai rizikuoja tos merginos, kurios nešioja auskarą...


Vidutiniame amžiuje širdžiai gali padėti aspirinas

Vidutiniame amžiuje širdžiai gali padėti aspirinas

Tam tikro amžiaus sulaukę vyrai ir moterys turi kasdien vartoti aspiriną, kad išvengtų širdies priepuolio, teigia britų mokslininkai. Žurnale "Heart" jie rašo, kad išanalizavus beveik 12 tūkst. pacientų, nustatyta, jog vyrams nuo 48 metų...


Sveikatai pavojingus garsus siekiama valdyti

Sveikatai pavojingus garsus siekiama valdyti

Sveikatos apsaugos ministras patvirtino Lietuvos higienos normą "Infragarsas ir žemo dažnio garsai: ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose". Šis teisės aktas parengtas siekiant valdyti infragarso ir žemo...


Kai baimė sukausto rankas ir kojas

Pasak psichologų, baimė - visiškai normalus jausmas, padedantis žmogui apsisaugoti. Tačiau paradoksalu, kad daugelis bijo baimės, esančios vienu iš 4 adekvačių jausmų (pyktis, liūdesys, džiaugsmas, baimė), kurių trys įvardijami kaip negatyvūs. Iš...


Sunkmečio aukos - psichikos ligoniai

Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centras (VPSRC) jau kelis mėnesius neteikia paslaugų neįgaliesiems. Jame psichikos negalią turintys žmonės lavino kasdienio gyvenimo, bendravimo įgūdžius. Tačiau įstaigos dalininkė sostinės savivaldybė...


Mokėti gaivinti yra būtina: kaip išgelbėti žmogaus gyvybę?

Mokėti gaivinti yra būtina: kaip išgelbėti žmogaus gyvybę?

Operatyviai, neretai net ne mediko, o bet kokios profesijos šalia esančio žmogaus suteikta pirmoji pagalba yra neįkainojamos vertės, nes labai paprastu būdu galima išgelbėti gyvybę. Atnaujinti gaivinimo standartai šį veiksmą daro dar efektyvesnį....


Lietuva neišnaudoja visų priemonių ŽIV ir AIDS prevencijai

Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija "Galiu gyventi" reiškia susirūpinimą dėl stringančių esminių valstybės sprendimų sprendžiant ŽIV ir AIDS prevencijos ir gydymo problemas. "Kai kurios postsovietinio bloko šalys,...


R.Šukys siūlo grąžinti 2009 metais buvusius sveikatos paslaugų įkainius

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys siūlo grąžinti 2009 metais buvusius sveikatos paslaugų įkainius - iki 0,89 lito padidinti sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertę. R.Šukys, įvertinęs šalies ekonominę ir finansinę padėtį,...


Vaistas nuo diabeto gali sukelti vitamino B12 nepakankamumą

Diabetu sergantiems žmonėms, kurie vartoja populiarų vaistą metforminą, gali išsivystyti vitamino B12 nepakankamumas, kuris ilgainiui gali tik didėti. Tyrimą atlikę olandų mokslininkai teigia, jog būtina rimtai svarstyti galimybę nuolat tikrinti,...


Vilniuje nuo sezoninio gripo mirė du žmonės

Vilniuje ketvirtadienį nuo sezoninio gripo sukeltų komplikacijų mirė du žmonės. Santariškių klinikose reanimacijoje šiuo metu dėl gripo komplikacijų guli apie dešimt sunkios būklės pacientų. 35 metų moteris užgeso Vilniaus greitosios pagalbos...


Kaip sukuriamas Dievas?

Kaip sukuriamas Dievas?

Nors per krizes žlunga labai daug institucijų, vienoms pavydėtinai sekėsi: pačios griežčiausios ir labiausiai autoritarinės bažnyčios pritraukia daug naujų narių. JAV toks fenomenas buvo ypač pastebimas Didžiosios depresijos metais, o dokumentuoti...


Botulino toksino injekcijos pradėtos taikyti urologijoje

Botulino toksino injekcijos pradėtos taikyti urologijoje

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose (VUL SK) Nefrologijos ir urologijos centre pradėtas taikyti naujas minimaliai invazinis metodas šlapinimosi sutrikimų gydymui. Tam naudojamas botulio toksinas, kuris iki šiol buvo žinomas kaip...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9