Birželio 28d. Antradienis

Brangi viltis – kamieninės ląstelės

Peržiūrų skaičius: 23368

Klaipėdietei Rasai Brasienei laikas sustojo prieš devynerius metus, kai gydytojai nustatė išsėtinę sklerozę. Tačiau dabar moteris vėl kupina vilčių – ji pirmoji pacientė iš Lietuvos, kuriai atlikta kamieninių ląstelių transplantacija.

Ryžosi eksperimentui

Nepagydoma liga serganti 35 metų Rasa vaikšto sunkiai, pasiramsčiuodama į sienas. Bet moteris tiki, kad po šešerių metų šoks vienturtės dukters Urtės mokyklos išleistuvių vakare.

Ši svajonė klaipėdietei neleidžia nuleisti rankų ir skatina imtis visų įmanomų priemonių, kad nors šiek tiek išvaduotų kūną iš ligos gniaužtų.

R.Brasienė neseniai grįžo iš Palangos reabilitacijos ligoninės.

"Padėjau savo persodintoms kamieninėms ląstelėms prisiminti, kaip reikia vaikščioti. Per ligą buvau tai pamiršusi", – šypteli pašnekovė.

Birželį Rasai, pirmajai išsėtine skleroze sergančiai pacientei iš Lietuvos, buvo transplantuotos jos pačios kamieninės ląstelės. Ši procedūra atlikta Vokietijoje, Kelno regeneracinės medicinos institute.

Kol kas ji vadinama eksperimentine ir atliekama vos keliose pasaulio klinikose. Kelno regeneracinės medicinos instituto tinklalapyje rašoma, kad išsėtinė sklerozė kol kas neišgydoma liga. Tačiau kamieninių ląstelių transplantacija padeda pristabdyti jos progresavimą, palengvina simptomus.

Vokietijos gydytojai Rasai situacijos nepiešė rožinėmis spalvomis. Pagerėti gali vos keliais procentais, aiškino jie.

"Neturiu, ko prarasti. Tik pinigus", – optimistiškai nusiteikusi Rasa.

Transplantacija klaipėdietei kainavo 7,5 tūkst. eurų.

Liga kaip akmuo

Diagnozę "išsėtinė sklerozė" R.Brasienė išgirdo, praėjus pusmečiui po magistrantūros studijų. Smogė atslūgusi nuolatinė įtampa – tokią išvadą padarė pati ir gydytojai. Rasai buvo 26-eri.

Nors moteris jau paauglystėje jautė pirmuosius ligos požymius. "Kodėl tavo plytelės taip į šoną nukrypsta?" – juokaudavo draugai, pastebėję, kaip nelygiai ji eina šaligatviu.

Mergina ignoravo šiuos ir kitus ligos požymius: nuovargį, silpnumą, galvos svaigimą, sulėtintus judesius. Nors viduje nujautė, kas laukia.

Nuo ketverių metų Rasa lankė šokius. Buvo susidomėjusi net kultūrizmu ir sportine gimnastika. Vėliau aktyvi socialinio darbo studentė susilaukė pirmagimės.

Vieną rytą Rasa sukniubo šalia lovos – nelaikė kojos. Tada kreipėsi į gydytojus, kurie ir pranešė verdiktą. Net sirgdama kelerius metus ji dar dirbo Vytauto Didžiojo gimnazijoje socialine darbuotoja.

"Išgirdusi diagnozę, kelerius metus išgyvenau depresiją. Kaip per laidotuves, stovi akmuo ir negali pravirkti. Man ištisai galugerklyje stovi tas akmuo. Negaliu savęs tokios priimti. Manyje gyvena du skirtingi žmonės: vienas aktyvus, o kitas – stabdomas ligos. Nuolat su jais abiem ir grumiuosi", – atviravo Rasa.

Pinigus surinko artimieji

R.Brasienė tiki, kad kažkas iš aukščiau jai padeda. Svečiuodamasi pas Vokietijoje gyvenančią mamą atsitiktinai laikraštyje rado straipsnį apie naują neurologinių ligų gydymo metodą.

Sužinojusi interneto puslapį, susisiekė su klinikomis. Po pusantro mėnesio sulaukė atsakymo, kad kviečiama atlikti procedūros. Žinodama, kad per mėnesį nesurinks reikiamos sumos, paprašė procedūrą atidėti.

Pinigus, reikiamus dokumentus ir tyrimų rezultatus reikėjo surinkti per trumpą laiką. Kol Rasa vargo su dokumentais, draugai, giminės ir artimieji neprašomi siuntė jai pinigų.

Pridėjus šeimos santaupas, moteris išvažiavo į Vokietiją.

Klaipėdietę nustebino, kad klinikos atstovas prieš išvykstant atsiuntė net pritaikytų neįgaliesiems svečių namų sąrašą su kainininkais. Sužavėjo ją ir Vokietijos medikų elgesys.

Vienintelis minusas – po procedūros R.Brasienė pati turėjo rūpintis reabilitacija.

Klinikose neužtruko

Kamieninių ląstelių transplantacijai buvo paskirta konkreti diena ir laikas. Prieš procedūrą gydytojas paaiškino ir vizualiai parodė, kaip ji bus atliekama. Pritrūkus kalbos žinių, pravertė gestai.

Procedūrinį primenančiame kabinete lietuvei iš dubens kaulų buvo paimta skysčio. Po pusvalandžio 25 ampulės su skysčiu malūnsparniu buvo išskraidintos į Olandijos kliniką.

Po poros dienų į klinikas sugrįžusiai Rasai į apatinius stuburo slankstelius buvo suleistos išvalytos gerosios jos pačios kamieninės ląstelės. Po trijų valandų ją išleido namo.

Klinikos atstovai įdėjo vaistų nuo pykinimo, temperatūros ir kitų negalavimų, paaiškino, kad dabar viskas – jos organizmo valioje.

R.Brasienei susidarė įspūdis, kad procedūra nėra sudėtinga. Tad ji apgailestauja, kad tokie specialistai neruošiami Lietuvoje.

Pokyčiai nustebina

Per pusmetį paaiškės Rasos organizmo reakcija į procedūrą. Kol kas ji gyvena laukimu, nors pirmuosius ženklus – impulsus kojose – pajuto vos po dešimties dienų nuo transplantacijos.

"Kaip reaguos organizmas? Gydytojas nieko nežadėjo, nes sergančiųjų išsėtine skleroze organizmas reaguoja skirtingai. Nejaučiu, kad būtų blogai", – sakė ji.

Artimi žmonės pastebi, kad pagerėjo moters koordinacija. Moteris jaučia didesnį kojų tvirtumą. Kartą ji taip lengvai perėjo per virtuvę, kad nustebino iki šiol mamos taip vaikščiojant nemačiusią dukrą. Kai Rasa susirgo, mergytei tebuvo treji.

"Iki transplantacijos sunkiai vaikščiojau, tad ir kelyje pasipainiojęs siūlas ar adata buvo kliūtis", – su šypsena prisimena ji.

Moteris nustebino ir gydytojus, kai netikėtai pačiai sau sulenkė koją. Ligonei – tai didelis pasiekimas.

"Vakare, kai atsipalaiduoju, galiu net kojų pirštus pajudinti. Nors paprastai visos kojos nesulenkiu. Smegenys turbūt gauna kokius impulsus, kad staiga galiu padaryti kokius nors judesius, o paskui vėl išsijungia", – pasakojo pagerėjimu besidžiaugianti Rasa ir priduria, kad po procedūros aplankiusio skausmo niekam nelinkėtų.

Moteriai atrodė, kad kūnas plėšomas į dvi skirtingas puses. Stiprus skausmas prasidėjo nuo kojų pirštų, kitądien varstė iki kelių, ir taip po truputį, kol perėjo visą organizmą.

"Antrąkart bus geriau. Žinosiu, kas laukia", – ramina save R.Brasienė.

Vienos transplantacijos procedūros neužtenka. Norint kuo geresnių rezultatų, reikia kelių. Tad moteris tikisi surinkti reikiamą pinigų sumą ir antrajai procedūrai.

Kovoja ne tik su liga

Pasak Rasos, suleistos kamieninės ląstelės – kaip švarus popieriaus lapas. Tad Vokietijos gydytojai akcentavo reabilitacijos būtinybę.

Moteriai buvo apmaudu, kai grįžusi į Lietuvą sužinojo, kad reabilitacinis gydymas jai nepriklauso, nes pirmąją neįgalumo grupę turi ilgiau nei trejus metus.

Į Palangos reabilitacijos ligoninę teko važiuoti už savo pinigus. 20 dienų kainavo tris tūkst. litų, nors reikėtų mažiausiai poros mėnesių gydymo. Šeima negali sau leisti tokios prabangos. Rasa ir taip dėkinga savo vyrui Valdui už supratingumą ir palaikymą.

"Kovoti tenka ne tik su liga, bet ir valdininkais", – atsidūsta pašnekovė.

Laiškas į Prezidentūrą įnešė aiškumo – sergant išsėtine skleroze per metus priklauso 24 dienos reabilitacinio gydymo.

Tad Rasa tikisi kitąmet gauti jai priklausantį reabilitacinį gydymą. Tiki, kad po šešerių metų šoks dukters išleistuvėse. Tuo tiki ir kai kurie prieš transplantaciją skepticizmo neslėpę giminaičiai. "Rasa tikrai šoks", – pripažino jie.


Norintiems ir galintiems paremti Rasą Brasienę

Labdaros ir paramos fondas "Rasurtė"

Fondo kodas: 302342945

Įregistravimo data: 2009 05 25

AB SEB bankas, Vilnius; SWIFT:CBVI LT 2X

Banko kodas: 70440

Sąskaita (IBAN): LT 707044060006995642

Lina Malcienė, Klaipėdos išsėtinės sklerozės centro vadovė

Rasos situacija dabar stabili. Kamieninių ląstelių transplantacija veikia teigiamai. Remiantis medicinos literatūros apžvalga, sunku pasakyti apie pačią procedūrą, nes kol kas jų nedaug padaryta. Pateikiamos keturios ligonių kategorijos: situacija nepasikeičia, pablogėja, pagerėja arba žmogus miršta. Trečdaliui ar ketvirtadaliui ligonių po procedūros pagerėja. Šis gydymo metodas daugeliui sergančiųjų suteikia vilties. Bet kol kas jį galime pavadinti labai ankstyvosios stadijos, eksperimentiniu, nes trūksta pagrįstų įrodymų.

Ar reikalinga antroji procedūra, gali spręsti tik ją atlikę gydytojai. Daugelio šalių medikai, tarp jų ir mes, negalime apie tai spręsti, nes neturime tokios praktikos.

Kas yra išsėtinė sklerozė?

Tai nepagydoma, lėtinė progresuojanti centrinės nervų sistemos liga, kuria sergant nyksta tam tikros smegenų dalys. Tuo pačiu tai autoimuninė liga, nes sergant išsėtine skleroze žmogaus imunitetas kovoja prieš smegenų baltymus. Liga pasireiškia jauniems (dažniausiai 20–40 m. amžiaus žmonėms) ir sukelia nuolat progresuojančią neurologinę negalią. Pasaulyje šia liga, kurios priežastys nėra aiškios, serga per milijoną žmonių, dažniau – moterys.


Pirmieji galimi ligos požymiai

staigus regėjimo susilpnėjimas

pusiausvyros sutrikimai

nuovargis be aiškios priežasties

galvos svaigimas

galūnių tirpimas

nepaaiškinamas skausmas, ypač veido ir nugaros

Diena.lt

Ligonių pinigai – bankams. Tai - gerai?

Faktą, kad dalis privalomojo sveikatos draudimo lėšų, skirtų ligoniams gydyti, buvo pervestos į banką, o ne į gydymo įstaigas, vieni vadina nusikaltimu, kiti tokią ekonominę politiką teisina. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas...


Apkalbos gali būti sveika

Apkalbos gali būti sveika

Net geriausios širdies žmogeliai kartais pasiduoda pagundai panarstyti artimo kaulelius. Technologijoms tobulėjant, bendravimo tinklai, įžymybių blogai ir kitos priemonės padeda dar greičiau paskleisti gandus bei juos sužinoti. Nors atrodo, kad...


Japonijoje veikia intraveninių vitaminų "kavinės"

Japonijoje veikia intraveninių vitaminų "kavinės"

Įtemptai dirbantys ir kitokia aktyvia veikla užsiimantys žmonės dažnai kenčia nuo išsekimo, nemigos, nugaros skausmų ir kitokių sveikatos sutrikimų. Kartais viskas ko jiems reikia - tai tik dozė prevencinių medikamentų, sudarytų iš vitaminų ir...


"Aconitum" į vaistų iš biologiškai aktyvių medžiagų kūrimą investuos 3 mln. litų

Maisto papildus ir homeopatinius vaistus gaminanti bendrovė "Aconitum" kuria vaistus iš biologiškai aktyvių medžiagų, kurių poveikis turėtų prilygti sintetiniams preparatams. Į projektą investuojama 3 mln. litų iš kurių 1,76 mln. litų...


Britų ekspertai: skrandžio mažinimo operacijos naudingos šalies ekonomikai

Pirmoji prieštaringai vertinamų skrandžio mažinimo operacijų naudos analizė parodė, jog tokia procedūra atsiperka per vienus metus, skelbia naujienų kanalas "Sky News". Karališkojo chirurgų koledžo paskelbti duomenys byloja, kad net...


Žmogaus smegenys mažėja, bet evoliucija tęsiasi

Nors teigiama, kad pastaruoju metu žmogaus evoliucija sustojo, tačiau daugybė pavyzdžių leidžia tvirtinti, jog šis procesas ne tik tęsiasi, bet ir spartėja. Išsamūs žmogaus genomo tyrimai parodė, jog šimtuose genuose slypi įrodymai apie pokyčius...


SAM: Daugelis vaistinių vaistams taiko per didelius antkainius

Daugelis šalies vaistinių nevykdo teisės aktų ir vaistinėms taiko per didelius antkainius, trečiadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys. Anot ministerijos pranešimo, Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) balandį...


Aptiktas virusas A/H1N1, atsparus vaistams "Tamiflu"

Nyderlanduose užfiksuotas pirmas atvejis, kuomet žmogus užsikėtė virusu A/H1N1, atspariu preparatui "Tamiflu". Apie tai trečiadienį pranešė naujienų agentūra "France Presse". Pasaulio sveikatos organizacija (PSO0 jau yra...


Gydymo įstaigos nedarbingumo pažymėjimus išduos elektroniniu būdu 2010-aisiais

Nuo 2010 m. balandžio 1 d. asmens sveikatos priežiūros įstaigos nedarbingumo pažymėjimus išduos tik per Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų tvarkymo sistemą (EPTS). Tai nustatyta šiandien Vyriausybei pritarus Socialinės apsaugos ir darbo...


Dėl abortų draudimo Airiją Strasbūro teismui apskundė ir lietuvė

Lietuvė ir dvi airės trečiadienį pateikė skundą Europos žmogaus teisių teismui dėl Airijos įstatymo, draudžiančio abortus, praneša naujienų agentūra AFP. Anot pareiškėjų, šios valstybės įstatymai pažeidžia jų teises. Neplanuotai pastojusios...


Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo - tik 10. Asociacija...


Košmarai naudingi žmogui, teigia suomių mokslininkas

Košmarai naudingi žmogui, teigia suomių mokslininkas

Suomių psichologas Anttis Revonsuo teigia, kad naktiniai košmarai naudingi ir netgi būtini žmonijos išlikimui. Sapnai apie kritimą iš didelio aukščio, baisių gyvūnų persekiojimą, dantų byrėjimą, nesėkmes pamokose - visa tai yra žmonių...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


50 priežasčių, kodėl moterys mylisi

Kas dažniausiai skatina moteris turėti intymių ryšių? Tai pamėgino išsiaiškinti Techaso universiteto (JAV) psichologijos profesorė Cindy Meston ir jos kolega Davidas Bassas. Jie atliko įvairių tautybių, nuo 17 iki 52 metų moterų apklausą, kurioms...


Nebėra eilių atlikti sąnarių protezavimą

Net keliose šalies ligoninėse susidėvėjusį sąnarį galima pakeisti dirbtiniu nelaukiant, kaip būdavo anksčiau, net kelerius metus. Pagal dabar galiojančią tvarką pacientas gali pasirinkti ligoninę, kurioje minėtos eilės yra trumpiausios. Nebeliko...


Taupančios poliklinikos ir ligoninės už dyką nebevalo ir pūlių

Savo pinigus skrupulingai skaičiuojančios ir taupančios poliklinikos ir ligoninės pacientą paverčia atpirkimo ožiu, kuriam belieka tik bejėgiškai stebėti, kaip jam nuleidžia kraują. Taip teigia panevėžietė Ilonai (redakcijai vardas ir pavardė...


Jaunieji gydytojai norėtų platesnio juos rezidentūrai priimančių įstaigų spektro

Jaunieji gydytojai norėtų platesnio juos rezidentūrai priimančių įstaigų spektro

Jaunieji gydytojai norėtų rezidentūrą atlikti ne vien didžiosiose šalies klinikose, kaip dabar, bet ir periferijoje esančiose medicinos įstaigose. Tam, pasak jų, reikėtų bendrų atrankos kriterijų sveikatos priežiūros įstaigoms tapti rezidentūros...


Bioninės akies bandymai – per 3 metus

Australijos mokslininkai sukūrė pusiau dirbtinės akies prototipą ir vėliausiai po trejų metų planuoja jį implantuoti pirmajam pacientui. Technologija padės žmonėms su regėjimo negalia atgauti judėjimo laisvę ir savarankiškumą. Prototipą sudaro...


Nustatytas minties virtimo žodžiu greitis

Žmogaus smegenys vos per 600 milisekundžių gali prisiminti žodį, pritaikyti jam gramatikos taisykles ir pasiųsti į gerklę, kad būtų ištartas. "LiveScience" rašo, kad tyrėjai pirmą kartą atsekė žaibo greičiu vykstančio proceso seką ir...


Rusija: gimė 7,2 kilogramo svorio kūdikis

Tolimuosiuose Rytuose esančiame Rusijos mieste Chabarovske gimė 7,2 kilogramo svorio kūdikis. Berniukas ir jo 33 metų amžiaus mama, kuriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija, jaučiasi gerai. Tai penktadienį žurnalistams pranešė Chabarovsko...


Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su atskiru finansavimu

Kelias dienas Vyriausybė įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams. Kaip nurodoma Seimo narės A. Zuokienės pranešime spaudai, šioje diskusijoje nebuvo įsigilintina į žymiai svarbesnius...


Mokslininkų išrasti akių implantai leidžia akliesiems matyti

Mokslininkų išrasti akių implantai jau trims akliems žmonėms dalinai sugrąžino regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Šis išradimas, tikimasi, pakeis 200 tūkst. žmonių gyvenimus, kurie serga paveldima liga pigmentiniu retinitu, kurios metu akies...


Gripu ir peršalimo ligomis susirgo mažiau žmonių

Praėjusią savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), palyginti su prieš tai buvusia savaite, sumažėjo. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) duomenimis, ankstesniąją savaitę iki 41...


Siūloma palengvinti gydymo naštą 80-mečiams

Siūloma palengvinti gydymo naštą 80-mečiams

Asmenims, sulaukusiems 80 metų, siūloma 100 procentų kompensuoti bazinę kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, skirtų ambulatoriniam gydymui, kainą. Tokį Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate...


JAV sėkmingai persodinta 80% veido

Klivlendo klinikos Ohajaus valstijoje (JAV) chirurgai praėjusių metų pabaigoje atliko pirmąją JAV veido persodinimo operaciją, o dabar, po pjūvių sugijimo jau tapo aišku, jog ši procedūra pavyko sėkmingai. Operacijos ir gijimo laikotarpiu buvo...


Apie stuburą, arba Judesys – nematoma organizmo vaistinė

JONAS GIRSKIS turi trijų specialybių licencijas ir dirba gydytoju neurologu, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju ir yra manualinės terapijos specialistas. 1995 metais jis įkūrė stuburo gydymo centrą ir jam vadovauja iki dabar. Nuolat...


Genetiniai testai parodo jūsų ateities ligas

Genetiniai testai parodo jūsų ateities ligas

Paprasčiausias genetinis testas gali pasakyti, ar galite susirgti vėžiu, širdies ligomis arba Alzheimerio liga. Tačiau ar jūs tikrai norite visa tai žinoti? Virginia Ironside nusprendė surizikuoti ir išsiaiškinti, kas jos laukia ateityje, rašo...


Ginčas dėl brangaus onkologiniams tyrimams reikalingo aparato pasiekė Seimo Antikorupcijos komisiją

Penkerius metus trunkantis ginčas, kurioje gydymo įstaigoje Vilniuje reikėtų įrengti itin brangų onkologijos tyrimams skirtą pozitronų emisijos tomografą (PET), pasiekė ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Komisijos darbo grupė galimoms korupcijos...


Atrasti veiksmingesni vaistai nuo odos vėžio

Per konferenciją JAV Čikagoje pranešta, kad atrasti nauji vaistai gali pailginti pacientų, sergančių sunkesnės formos odos vėžiu, gyvenimą. Mokslininkų teigimu, vartodami piliules "Vemurafenib", pacientai gali išgyventi ilgiau nei gydomi...


Sunkiausia savaitės diena - antradienis

Didžiosios Britanijos sociologai minučių tikslumu suskaičiavo, koks darbo savaitės laikas yra pats sunkiausias. Įprasta manyti, jog sunkiausia savaitės diena - pirmadienis, tačiau mokslininkai tikina, jog tai nėra tiesa, rašo "The Daily...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9