Rugpjūčio 7d. Penktadienis

Brangi viltis – kamieninės ląstelės

Peržiūrų skaičius: 23368

Klaipėdietei Rasai Brasienei laikas sustojo prieš devynerius metus, kai gydytojai nustatė išsėtinę sklerozę. Tačiau dabar moteris vėl kupina vilčių – ji pirmoji pacientė iš Lietuvos, kuriai atlikta kamieninių ląstelių transplantacija.

Ryžosi eksperimentui

Nepagydoma liga serganti 35 metų Rasa vaikšto sunkiai, pasiramsčiuodama į sienas. Bet moteris tiki, kad po šešerių metų šoks vienturtės dukters Urtės mokyklos išleistuvių vakare.

Ši svajonė klaipėdietei neleidžia nuleisti rankų ir skatina imtis visų įmanomų priemonių, kad nors šiek tiek išvaduotų kūną iš ligos gniaužtų.

R.Brasienė neseniai grįžo iš Palangos reabilitacijos ligoninės.

"Padėjau savo persodintoms kamieninėms ląstelėms prisiminti, kaip reikia vaikščioti. Per ligą buvau tai pamiršusi", – šypteli pašnekovė.

Birželį Rasai, pirmajai išsėtine skleroze sergančiai pacientei iš Lietuvos, buvo transplantuotos jos pačios kamieninės ląstelės. Ši procedūra atlikta Vokietijoje, Kelno regeneracinės medicinos institute.

Kol kas ji vadinama eksperimentine ir atliekama vos keliose pasaulio klinikose. Kelno regeneracinės medicinos instituto tinklalapyje rašoma, kad išsėtinė sklerozė kol kas neišgydoma liga. Tačiau kamieninių ląstelių transplantacija padeda pristabdyti jos progresavimą, palengvina simptomus.

Vokietijos gydytojai Rasai situacijos nepiešė rožinėmis spalvomis. Pagerėti gali vos keliais procentais, aiškino jie.

"Neturiu, ko prarasti. Tik pinigus", – optimistiškai nusiteikusi Rasa.

Transplantacija klaipėdietei kainavo 7,5 tūkst. eurų.

Liga kaip akmuo

Diagnozę "išsėtinė sklerozė" R.Brasienė išgirdo, praėjus pusmečiui po magistrantūros studijų. Smogė atslūgusi nuolatinė įtampa – tokią išvadą padarė pati ir gydytojai. Rasai buvo 26-eri.

Nors moteris jau paauglystėje jautė pirmuosius ligos požymius. "Kodėl tavo plytelės taip į šoną nukrypsta?" – juokaudavo draugai, pastebėję, kaip nelygiai ji eina šaligatviu.

Mergina ignoravo šiuos ir kitus ligos požymius: nuovargį, silpnumą, galvos svaigimą, sulėtintus judesius. Nors viduje nujautė, kas laukia.

Nuo ketverių metų Rasa lankė šokius. Buvo susidomėjusi net kultūrizmu ir sportine gimnastika. Vėliau aktyvi socialinio darbo studentė susilaukė pirmagimės.

Vieną rytą Rasa sukniubo šalia lovos – nelaikė kojos. Tada kreipėsi į gydytojus, kurie ir pranešė verdiktą. Net sirgdama kelerius metus ji dar dirbo Vytauto Didžiojo gimnazijoje socialine darbuotoja.

"Išgirdusi diagnozę, kelerius metus išgyvenau depresiją. Kaip per laidotuves, stovi akmuo ir negali pravirkti. Man ištisai galugerklyje stovi tas akmuo. Negaliu savęs tokios priimti. Manyje gyvena du skirtingi žmonės: vienas aktyvus, o kitas – stabdomas ligos. Nuolat su jais abiem ir grumiuosi", – atviravo Rasa.

Pinigus surinko artimieji

R.Brasienė tiki, kad kažkas iš aukščiau jai padeda. Svečiuodamasi pas Vokietijoje gyvenančią mamą atsitiktinai laikraštyje rado straipsnį apie naują neurologinių ligų gydymo metodą.

Sužinojusi interneto puslapį, susisiekė su klinikomis. Po pusantro mėnesio sulaukė atsakymo, kad kviečiama atlikti procedūros. Žinodama, kad per mėnesį nesurinks reikiamos sumos, paprašė procedūrą atidėti.

Pinigus, reikiamus dokumentus ir tyrimų rezultatus reikėjo surinkti per trumpą laiką. Kol Rasa vargo su dokumentais, draugai, giminės ir artimieji neprašomi siuntė jai pinigų.

Pridėjus šeimos santaupas, moteris išvažiavo į Vokietiją.

Klaipėdietę nustebino, kad klinikos atstovas prieš išvykstant atsiuntė net pritaikytų neįgaliesiems svečių namų sąrašą su kainininkais. Sužavėjo ją ir Vokietijos medikų elgesys.

Vienintelis minusas – po procedūros R.Brasienė pati turėjo rūpintis reabilitacija.

Klinikose neužtruko

Kamieninių ląstelių transplantacijai buvo paskirta konkreti diena ir laikas. Prieš procedūrą gydytojas paaiškino ir vizualiai parodė, kaip ji bus atliekama. Pritrūkus kalbos žinių, pravertė gestai.

Procedūrinį primenančiame kabinete lietuvei iš dubens kaulų buvo paimta skysčio. Po pusvalandžio 25 ampulės su skysčiu malūnsparniu buvo išskraidintos į Olandijos kliniką.

Po poros dienų į klinikas sugrįžusiai Rasai į apatinius stuburo slankstelius buvo suleistos išvalytos gerosios jos pačios kamieninės ląstelės. Po trijų valandų ją išleido namo.

Klinikos atstovai įdėjo vaistų nuo pykinimo, temperatūros ir kitų negalavimų, paaiškino, kad dabar viskas – jos organizmo valioje.

R.Brasienei susidarė įspūdis, kad procedūra nėra sudėtinga. Tad ji apgailestauja, kad tokie specialistai neruošiami Lietuvoje.

Pokyčiai nustebina

Per pusmetį paaiškės Rasos organizmo reakcija į procedūrą. Kol kas ji gyvena laukimu, nors pirmuosius ženklus – impulsus kojose – pajuto vos po dešimties dienų nuo transplantacijos.

"Kaip reaguos organizmas? Gydytojas nieko nežadėjo, nes sergančiųjų išsėtine skleroze organizmas reaguoja skirtingai. Nejaučiu, kad būtų blogai", – sakė ji.

Artimi žmonės pastebi, kad pagerėjo moters koordinacija. Moteris jaučia didesnį kojų tvirtumą. Kartą ji taip lengvai perėjo per virtuvę, kad nustebino iki šiol mamos taip vaikščiojant nemačiusią dukrą. Kai Rasa susirgo, mergytei tebuvo treji.

"Iki transplantacijos sunkiai vaikščiojau, tad ir kelyje pasipainiojęs siūlas ar adata buvo kliūtis", – su šypsena prisimena ji.

Moteris nustebino ir gydytojus, kai netikėtai pačiai sau sulenkė koją. Ligonei – tai didelis pasiekimas.

"Vakare, kai atsipalaiduoju, galiu net kojų pirštus pajudinti. Nors paprastai visos kojos nesulenkiu. Smegenys turbūt gauna kokius impulsus, kad staiga galiu padaryti kokius nors judesius, o paskui vėl išsijungia", – pasakojo pagerėjimu besidžiaugianti Rasa ir priduria, kad po procedūros aplankiusio skausmo niekam nelinkėtų.

Moteriai atrodė, kad kūnas plėšomas į dvi skirtingas puses. Stiprus skausmas prasidėjo nuo kojų pirštų, kitądien varstė iki kelių, ir taip po truputį, kol perėjo visą organizmą.

"Antrąkart bus geriau. Žinosiu, kas laukia", – ramina save R.Brasienė.

Vienos transplantacijos procedūros neužtenka. Norint kuo geresnių rezultatų, reikia kelių. Tad moteris tikisi surinkti reikiamą pinigų sumą ir antrajai procedūrai.

Kovoja ne tik su liga

Pasak Rasos, suleistos kamieninės ląstelės – kaip švarus popieriaus lapas. Tad Vokietijos gydytojai akcentavo reabilitacijos būtinybę.

Moteriai buvo apmaudu, kai grįžusi į Lietuvą sužinojo, kad reabilitacinis gydymas jai nepriklauso, nes pirmąją neįgalumo grupę turi ilgiau nei trejus metus.

Į Palangos reabilitacijos ligoninę teko važiuoti už savo pinigus. 20 dienų kainavo tris tūkst. litų, nors reikėtų mažiausiai poros mėnesių gydymo. Šeima negali sau leisti tokios prabangos. Rasa ir taip dėkinga savo vyrui Valdui už supratingumą ir palaikymą.

"Kovoti tenka ne tik su liga, bet ir valdininkais", – atsidūsta pašnekovė.

Laiškas į Prezidentūrą įnešė aiškumo – sergant išsėtine skleroze per metus priklauso 24 dienos reabilitacinio gydymo.

Tad Rasa tikisi kitąmet gauti jai priklausantį reabilitacinį gydymą. Tiki, kad po šešerių metų šoks dukters išleistuvėse. Tuo tiki ir kai kurie prieš transplantaciją skepticizmo neslėpę giminaičiai. "Rasa tikrai šoks", – pripažino jie.


Norintiems ir galintiems paremti Rasą Brasienę

Labdaros ir paramos fondas "Rasurtė"

Fondo kodas: 302342945

Įregistravimo data: 2009 05 25

AB SEB bankas, Vilnius; SWIFT:CBVI LT 2X

Banko kodas: 70440

Sąskaita (IBAN): LT 707044060006995642

Lina Malcienė, Klaipėdos išsėtinės sklerozės centro vadovė

Rasos situacija dabar stabili. Kamieninių ląstelių transplantacija veikia teigiamai. Remiantis medicinos literatūros apžvalga, sunku pasakyti apie pačią procedūrą, nes kol kas jų nedaug padaryta. Pateikiamos keturios ligonių kategorijos: situacija nepasikeičia, pablogėja, pagerėja arba žmogus miršta. Trečdaliui ar ketvirtadaliui ligonių po procedūros pagerėja. Šis gydymo metodas daugeliui sergančiųjų suteikia vilties. Bet kol kas jį galime pavadinti labai ankstyvosios stadijos, eksperimentiniu, nes trūksta pagrįstų įrodymų.

Ar reikalinga antroji procedūra, gali spręsti tik ją atlikę gydytojai. Daugelio šalių medikai, tarp jų ir mes, negalime apie tai spręsti, nes neturime tokios praktikos.

Kas yra išsėtinė sklerozė?

Tai nepagydoma, lėtinė progresuojanti centrinės nervų sistemos liga, kuria sergant nyksta tam tikros smegenų dalys. Tuo pačiu tai autoimuninė liga, nes sergant išsėtine skleroze žmogaus imunitetas kovoja prieš smegenų baltymus. Liga pasireiškia jauniems (dažniausiai 20–40 m. amžiaus žmonėms) ir sukelia nuolat progresuojančią neurologinę negalią. Pasaulyje šia liga, kurios priežastys nėra aiškios, serga per milijoną žmonių, dažniau – moterys.


Pirmieji galimi ligos požymiai

staigus regėjimo susilpnėjimas

pusiausvyros sutrikimai

nuovargis be aiškios priežasties

galvos svaigimas

galūnių tirpimas

nepaaiškinamas skausmas, ypač veido ir nugaros

Diena.lt

Japonijoje sukurtas automatinis ląstelių kultivavimo įrenginys

Japonijos bendrovė "Kawasaki Heavy Industries" ir nacionalinis Priešakinių pramonės technologijų ir tyrimų institutas sukūrė automatinį įrenginį, kuriame regeneracinės medicinos tikslais vienu metu gali būti kultivuojamos iš kelių žmonių...


Nustatė, kodėl žmonės bijo prarasti pinigus

Televiziniuose žaidimuose dalyvaujantys ir didelėmis pinigų sumomis rizikuojantys žmonės gali turėti smegenų defektą, teigia mokslininkai. Jie mano nustatę smegenų sritį, lemiančią, jog daugelis žmonių bijo nutrūktgalviškai elgtis su pinigais,...


Sutrikus medicinos atliekų tvarkymui skelbiama ekstremali situacija

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo LR Vyriausybės nutarimą, kuriuo paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija dėl susikaupusių medicininių atliekų, ne tik trikdančių sveikatos priežiūros įstaigų darbą, bet ir keliančių grėsmę...


Širdies keitimą žada padaryti įprasta procedūra

Prancūzijos kompanija žada netrukus pradėti gaminti standartinius prietaisus, kuriais nesunkiai būtų galima pakeisti pažeistas širdis. Kaip skelbia "New York Times", kompanija "Carmat" yra baigiamojoje dirbtinės širdies...


Nepilnamečiams siūlo uždrausti rūkyti

Seime įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti drausti asmenims iki 18 metų rūkyti ir kitaip vartoti tabako gaminius. Pasak pataisų autoriaus konservatoriaus Petro Luomano, keisti dabar galiojantį įstatymą paskatino Panevėžio miesto savivaldybės...


Gyvybės mokslų centras mes iššūkį sunkioms ligoms

Vilniuje kuriamas Jungtinis gyvybės mokslų centras. Moderniame ir naujausia įranga aprūpintame atviros prieigos mokslinių ir mokomųjų laboratorijų komplekse šalies mokslininkai tyrinės žmogaus genomą, ieškos naujų vėžio bei kitų sunkių ligų...


Kaip išsiauginti didesnes smegenis?

Atsispaudimai, atsilenkimai, treniruokliai, asmeniniai treneriai - žmonės susigalvoja įvairiausių strategijų, kaip išvystyti didesnius raumenis ir stipresnius kaulus. Tačiau ar galime išauginti didesnes smegenis, ir kaip tai padaryti? Atsakymas:...


Moterų šlapimo takų ligos

"Nelaikau šlapimo. Gydytoja paskyrė gydymą tabletėmis, laikinai truputį padėjo. Viena pažįstama patarė prašyti operacijos. Kur atlieka šlapimo nelaikymo operacijas? Nebežinau, ko ir griebtis. Mano ligos kortelė stora dėl vienintelės diagnozės...


Vytautas Narbutas. Pratrūkęs pūlinys

Kai vis negyjanti žaizda užsisenėja, randasi pūlinys, kuris sprogsta pats, bandydamas išsivalyti. Tačiau be rimtos chirurgo pagalbos vis vien žaizdos galutinai neužgydysim – ji ir toliau pūliuos, kol užkrės visą organizmą. Taip ir su Neries...


Selenas gali sumažinti riziką susirgti diabetu

Vyrams organizme turint daug seleno, gali sumažėti tikimybė, kad sutriks kraujyje esančio cukraus metabolizmas, o tai gali apsaugoti nuo diabeto, teigia Prancūzijos mokslininkai. Tačiau šio mineralo kiekiai neturėjo įtakos moterų kraujo cukraus...


B6 gali sumažinti kolorektalinio vėžio riziką

Didesnis vitamino B6 vartojimas su maistu ar maisto papildais gali daugiau nei perpus sumažinti kolorektalinio vėžio riziką, teigia britų mokslininkai. Beveik 15 tūkstančių vyrų dalyvavo tyrime, kuriuo nustatyta, kad didesni aktyviosios šio...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Kompensuojamųjų vaistų priemokos skirtingose vaistinėse turėtų supanašėti gruodžio viduryje

Skirtingose vaistinėse nuo gruodžio vidurio kompensuojamųjų vaistų kainos taps panašesnės, nes gamintojai turės taikyti vienodas nuolaidas visoms vaistinėms. Kainos nuo gruodžio 11 dienos galės svyruoti tik vaistinių taikomų antkainių ribose....


Nuo ko priklauso laimė?

Nuo ko priklauso laimė?

"Ekonomika gali augti ir klestėti tik tuo atveju, jei žmonės klaidingai įsitikinę, kad turtėjimas padarys juos laimingesnius." Danielas Gilbertas. Pasak Minesotos universiteto (JAV) mokslininko Davido Lykkeno, 50 procentų laimės...


Sieks įteisinti lytinį potraukį mažinančias priemones

Kilus pedofilijos skandalui politikai teikia pataisas, siūlančias sugriežtinti bausmes už nusikaltimus prieš nepilnamečius vaikus. Seimo narys Petras Gražulis parlamentarų grupės vardu įregistravo Baudžiamojo kodekso pataisas, siūlančias įteisinti...


Turguje – vaistai

Kauno turgaus prekeivė iš po skverno prekiavo vaistais ir maisto papildais. Pareigūnams prireikė dviejų dienų vien preparatų pavadinimams surašyti. Kauno Aleksoto turgavietėje 46 metų Dana B. prekiavo kontrabandininkų atgabentais vaistais iš...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


Smegenų parazitus degins aukso nanodalelės ir lazeriai

Toksoplazmozė yra dažnai pasitaikanti per maistą ir naminius gyvūnus plintanti parazitinės kilmės liga, dažnai lemianti haliucinacijas, asmenybės pokyčius. Suaugusiems imunitetą turintiems žmonėms ji nepavojinga, tačiau gali turėti lemiamų...


Žaibo sukelti pavojai

Žaibo sukelti pavojai

Kiekvienais metais vasaros metu, nuo žaibo iškrovos ištinka nemažai nelaimingų atsitikimų. Efektingas gamtos reiškinys sukelia susižavėjimą, bet taip pat ir nenumatytus pavojus. Žaibas – tai galinga elektros srovės iškrova, kuri atsiranda...


Nereguliarios mėnesinės paauglystėje susijusios su didesne nutukimo rizika

JAV mokslininkų teigimu, nereguliarios mėnesinės paauglystėje yra rizikos veiksnys, susijęs su viršsvoriu ir nutukimu, o taip pat su diabetu ir širdies ligomis, rašoma žurnale "Fertility and Sterility". Tyrime dalyvavo 370 merginų...


Tuberkuliozės DNR skaičiavimai – IBM superkompiuteriu

Bendrovė IBM pranešė, kad jos superkompiuteriu atliktas DNR skaičiavimų tyrimas jau greitai leis žymiai efektyviau kovoti prieš pavojingai pakitusias tuberkuliozės formas. Tai paskelbė tyrimą atlikę JAV Teksaso universiteto mokslininkai....


Lūpų dažų spalva atspindi moters charakterį

Vyrai, atkreipkite dėmesį, kokios spalvos lūpų dažais puošiasi jūsų mylimosios. Psichologai tvirtina, kad lūpų dažų spalva padeda atkleisti moters charakterį. Aviečių ar rožinės spalvos lūpų dažai patinka aistringoms moterims, mat būtent aistra...


Aklumas bus gydomas kamieninių ląstelių persodinimu

Aklumas bus gydomas kamieninių ląstelių persodinimu

Britų mokslininkai planuoja gydyti aklumą panaudodami kamienines ląsteles. Pirmieji pacientai tokiu būdu bus gydomi jau per artimiausius penkerius metus, praneša "Reuters". Naujas projektas siekia atkurti pažeistą akių tinklainę...


Dėl gripo Serbijoje atidedama šauktinių tarnybos pradžia

Dėl naujojo gripo epidemijos Serbijos kariuomenė mėnesiui atidėjo šauktinių tarnybos pradžią, informuoja naujienų agentūra AFP. Naujasis gripas Serbijoje jau nusinešė 17 gyvybių. Pagal naujus Serbijos gynybos ministerijos planus, šauktinių tarnyba...


Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Kas atsitiks su mažų kvadratėlių tinkleliu (tokiu kaip matematikos sąsiuvinio lapas), jei jį suksime tam tikru greičiu? Pats tinklelis, žinoma, išliks toks koks buvęs. Tačiau mūsų smegenys informaciją interpretuos kiek kitaip - vizualiai atrodys,...


Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose. 41 metų klaipėdietis serga pigmentine...


Mediko nuomonė: mūsų valstybėje galioja džiunglių įstatymai

Buvusio ministro dr. Antano Vinkaus laikais Sveikatos apsaugos ministerija Vilniaus ir Kauno didžiosioms ligoninėms "atseikėjo" po 20 mln. litų. Tuo metu tai buvo labai dideli pinigai – tokie dideli, kad abi įstaigos nespėjo jų...


Tarptautiniame urologų kongrese – nauji prostatos vėžio gydymo būdai

Tarptautiniame urologų kongrese – nauji prostatos vėžio gydymo būdai

Kongreso metu pristatytas klinikinis tyrimas apie ilgalaikio prostatos vėžio gydymo hormonais naudą. "Vilniuje surengtas kongresas sulaukė didelės sėkmės – užsiregistravusių dalyvių buvo apie 600", – sako Lietuvos urologų...


Aspirinas efektyviai malšina migreną?

Daugeliui žmonių aspirinas padeda numalšinti migrenos keliamus skausmus, todėl turėtų būti naudojamas kaip svarbiausia priemonė, kovojant su šia liga. Daugiau nei pusė pacientų teigia, kad vartojant plačiai paplitusį vaistą nuo skausmo, šis...


Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda

Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda

Kira Mason yra viena iš aukų, nukentėjusių per bombos sprogimą Londone 2005 metų liepą. Dabar moteris tapo pirmąja paciente, kuriai dirbtinis rankos protezas priaugintas tiesiai prie likusios rankos kaulo ir odos dalies. Procedūrą medikai įvardija...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9