Sausio 25d. Antradienis

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Peržiūrų skaičius: 20856
Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose.

Sumokėjo baudą

41 metų klaipėdietis serga pigmentine tinklainės degeneracija. Vyras mato tik per vidurį esančius objektus, dėl lydinčių kompleksinių sutrikimų nemato tamsoje arba šešėlyje.

Nuo vaikystės progresuojanti liga gresia visišku apakimu. Tačiau vyras iki šiol nesusitaiko su negailestinga gydytojų diagnoze.

Kad Almantas beveik nemato, aplinkiniai retai įtaria. Mat vyras iki šiol nešioja trumparegio akinius. Suklaidina ir fiksuojantis žvilgsnis. Tad kalbantis su juo nekyla įtarimų, kad priešais – beveik aklas žmogus.

Dėl nenoro išduoti savo negalios Almantas dažnai sulaukia patarimo nusipirkti geresnius akinius arba pakliūva į kuriozines situacijas.

Kartą kertantį vieną judriausių uostamiesčio sankryžų Taikos prospekte Almantą sustabdė policininkai. Paaiškėjo, gatvę beveik aklas vyras kirto per raudoną šviesą. Už tai jam teko sumokėti 50 litų baudą.

"Net nesiteisinau, kad nematau. Būtų buvę tik blogiau. Priekaištautų, kad nematau, o vienas per gatvę einu, – aiškino vyras. – Kol sufokusuosiu žvilgsnį, man lengviau apsidairyti ir pereiti gatvę. Artėjančias mašinas girdžiu pagal šniokštimą".

Parduotuvėje jis dažnai palydimas pirkėjų bambėjimo dėl pernelyg ilgo krapštymosi prie lentynų ar kasos. Tačiau užsispyręs vyras laikosi savo: "Kiekvienam per kelias minutes nepaaiškinsiu situacijos".

Į likimo draugų patarimus nešioti baltąją lazdelę ar juodus akinius Almantas numoja ranka.

Raketė tapo nematoma

A.Čebanauskui paauglystėje užsifiksavo ryškus vaizdas – gatvėje žaidė badmintoną, kai atmušta raketė dingo iš jo akiračio.

"Raketė ką tik buvo. Bet skrenda ir dingsta. Juk nekvailas. Dairausi aplinkui ir nematau. Nesuprantu, kas vyksta. Nėra juodo vaizdo. Tiesiog nematau", – giliai įsirėžusį vieną pirmųjų įgimtos ligos požymių prisiminė pašnekovas.

Tik po 10 metų, sužinojęs daugiau apie tinklainės pažeidimo ypatumus, vyras suvokė, kas tuomet įvyko.

Almantas nuo vaikystės reguliariai vaikščiojo pas okulistą dėl trumparegystės. Tačiau apie tykančią daug pavojingesnę ligą niekas net neįtarė.

Prieš 20 metų gydytojai tik kraipydavo galvą dėl akyse matomų pokyčių, tačiau priežasčių neįvardydavo. Vyras spėjo, kad tarybinėje medicinoje egzistavo požiūris: kam pacientui sakyti tiesą, jei liga neišgydoma.

Jis lankėsi pas įvairius gydytojus, tačiau niekas iš jų negalėjo atsakyti, kodėl regėti daiktai staiga dingsta iš akiračio.

Kartą Almantas kreipėsi į Kauno klinikas dėl regėjimą lazeriu koreguojančios operacijos. Tačiau operacija jam buvo atsakyta ir pasiūlyta džiaugtis, kad dar gali nešioti linzes.

Po išsamių tyrimų paaiškėjo tikroji diagnozė.

"Gydytojai klausė, kur buvau iki tol. Jei būčiau kreipęsis bent penkeriais metais anksčiau, būtų sustabdę tolesnį ligos vystymąsi", – apmaudo neslėpė pašnekovas.

Užsidarė namuose

Iki 30 metų liga Almantui leido gyventi normalų gyvenimą. Jis dirbo pardavimo vadybininku, vairavo automobilį, mėgo aktyvų laisvalaikį.

Iš pradžių regėjimo laukas buvo pažeistas tik pakraščiuose. Prieš penkerius metus dėl progresuojančios ligos tapo sunkiau orientuotis aplinkoje. Tuomet teko atsisakyti darbo. Prieš metus situacija dar labiau pablogėjo.

"Mėnesį džiaugiausi, kad nereikia eiti į darbą. Bet po penkerių metų pradedi degraduoti. Kaip gyventi, kai visą parą sėdi namuose?" – retoriškai klausė vyras.

Įprastos pramogos: susitikimai su draugais, klubai, koncertai, kavinės tapo praeitimi. Šeimos nesukūrusį Almantą draugai iš pradžių nusivesdavo pasilinksminti, padrąsindavo.

"Bendravimas keičiasi. Nuolatinės palydovo paieškos apsunkina gyvenimą", – neslėpė jis.

Tačiau Almanto pažįstami mano, kad vyras pats sau kartais užkerta kelius, ignoruodamas progresuojančią ligą.

"Uždelsta reakcija, – prisipažįsta jis. – Man dar sunku adaptuotis. Nesitiki, kad po metų bus dar blogiau. Praeina metai, kol suvokiu, kad nebėra, kur trauktis. Reikėtų ligą vertinti realistiškiau."

Almantas nepraranda vilties pasveikti. Paklaustas kaip, nuoširdžiai prisipažįsta nežinąs. Nors žino, kad kol kas ši liga – nepagydoma.

Daug streso Paryžiuje

Dabar vyras su šypsena prisimena, kaip mokėsi tvarkytis. Kartą pasigyręs kaimynui, kad namus kuopė porą valandų, sulaukė pastabos, kad vis tiek aplinkui pilna dulkių.

"Nukritusi šakutė ar kojinė ant grindų gali pragulėti pusmetį, kol ant jos neužlipsiu", – pripažįsta jis.

Tačiau ir pesimistinės prognozės neatbaido nuo noro džiaugtis gyvenimu. Neseniai su drauge jis lankėsi Paryžiuje.

"Antrą kartą į tokį pragarą nesileisčiau, – prisipažįsta vyras. – Dešimt dienų ištisinio streso. Čia pasitaiko koks laiptelis – stresas, o ten – tūkstančiai nepažįstamų laiptelių."

Virginija Petkienė, akių ligų gydytoja

Pigmentinė tinklainės degeneracija – paveldima, lėtinė, progresuojanti ir nepagydoma liga. Ji sukelia apakimą. Dažniausia priežastis – recesivynė, kai abu sergančiojo tėvai yra šio geno nešiotojai. Jie patys gali nesirgti, tačiau tikimybė, jog persiduos vaikams – 25 proc. Ši ligos forma greitai progresuoja. Kita ligos forma susijusi su X chromosoma. Jei šio geno nešiotoja moteris su sveiku vyru susilaukia sūnaus, 50 proc. tikimybė, kad jis sirgs, o mergaitė bus ligos nešiotoja. Šią ligos formą galima išsiaiškinti genetiniais tyrimais. Dar viena ligos forma – dominantinė, kai pusė šeimos narių serga, o likusieji – sveiki. Pastarieji net nėra šio geno nešiotojai. Jei šeimoje nors vienas serga, kitiems reikėtų genetinės konsultacijos.

Ankstyvojoje stadijoje ligą sunku diagnozuoti, ypač jei nėra išreikšti požymiai. Vienas pirmųjų – blogas matymas tamsoje, toliau siaurėja akiplotis. Matymas tampa tarsi tunelinis. Pakinta akių dugnas. Jame būna specifinių dėmelių, nors ir ne visada. Vėliau vystosi komplikacijos: katarakta, optinio nervo patologija ir kt., kol žmogus apanka. Specifinio gydymo nėra. Jei tai nėra greitai progresuojanti forma, skiriamas tik vitaminas A.


Gimdymui namuose – gydytojų veto

Gimdyti namuose ar ligoninėje? Kol ši dilema neduoda ramybės būsimoms mamytėms, gydytojai neslepia kategoriško požiūrio. Pastarosiomis savaitėmis Lietuvoje nuskambėjo keletas atvejų, kai gimdymai namuose dėl įvairių aplinkybių baigėsi tragiškai....


Ministras: Vyriausybė davė startą sveikatos apsaugos įstaigų reformai

Vyriausybės pirmadienį patvirtintas nutarimas atveria kelią pradėti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomą struktūrinę sveikatos apsaugos įstaigų reformą, pirmadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas. Ministrų kabinetas...


Randų nepaliekančios operacijos: apendikso šalinimas per... burną

Randų nepaliekančios operacijos: apendikso šalinimas per... burną

Jei jums kada nors tektų gydyti apendicitą, yra neblogi šansai, jog po operacijos neliks jokio išorinio rando. Gydytojai jau pabandė ir sėkmingai atliko pirmąją pasaulyje apendikso šalinimo operaciją per paciento burną.


Kaip susidoroti su radikulitu?

Kaip susidoroti su radikulitu?

"Kokių liaudiškų priemonių yra radikulitui gydyti?" Žolininkė provizorė-farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė: - Galiu pasakyti vieną liaudišką receptą, kurį esu išgirdusi iš šviesios atminties kalvio Stonkaus. Jums reikės stiklinės...


Gydytojas nugalėjo gripo sukeltas komplikacijas

Mėnesį anapus sąmonės ribų su mirtimi galynėjęsis gydymo įstaigos vadovas pabudo iš komos ir grįžta į gyvenimą. Gyvas! Šio vieno žodžio pakanka žmogui, kuris prieš savaitę sugrįžo į realų gyvenimą, ir jo artimiesiems, pažįstamiems, kolegoms....


Atrastas genas, leidžiantis gyventi 100 metų

Mokslininkai, atradę geną, leidžiantį gyventi 100 metų, prabilo apie vaistų nuo senatvės gaminimą. Mokslininkų grupė, stebėjusi 97 metų amžiaus žmones, pastebėjo, kad dalis jų turi senėjimą sustabdantį geną. Alberto Einšteino medicinos koledžo...


Parkinsono ligą gali įveikti neurostimuliacija

Stasiui Žemaičiui dar tik 58-eri metai, bet jis be pagalbininkų negali nei paeiti, nei atsistoti. Jo kūną sukaustė Parkinsono liga. Vilčių išsivaduoti iš jos gniaužtų suteikė naujas chirurginio gydymo metodas – neurostimuliacija. Praėjus...


Lapkričio 19-oji – Tarptautinė nerūkymo diena

Tarptautinės kovos su vėžio liga draugijos ir įvairių pasaulio šalių gydytojų onkologų iniciatyva kiekvienais metais trečiasis lapkričio ketvirtadienis minimas kaip Tarptautinė nerūkymo diena. Šiemet tai lapkričio 19-oji diena. Minėjimo tikslas...


Šeimos gydytojai galės atlikti daugiau tyrimų

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu neseniai buvo papildyta šeimos gydytojo medicinos norma - jo kompetencijai priskirti papildomi laboratoriniai tyrimai. Tokiu būdu siekiama, kad pacientams nereikėtų dėl palyginti nesudėtingų įprastų tyrimų...


Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Sveikatos specialistų teigimu, Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, žinančių ir suprantančių apie šalutinį neigiamą antibiotikų poveikį. Vis dėlto tokių pacientų – dar mažuma. Daugelis gydydamiesi antibiotikais neskiria pakankamai dėmesio, kad...


Lietuvoje nustatyti dar du mirties nuo gripo atvejai

Lietuvoje nustatyti dar du mirties nuo gripo A(H1N1) atvejai - iš viso nuo šio viruso šį sezoną mirė keturi žmonės. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sausio 9 ir 13 dienomis mirė du gripu užsikrėtę senukai. Sausio 9-ąją mirė 74...


Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai...


Moterų šlapimo takų ligos

"Nelaikau šlapimo. Gydytoja paskyrė gydymą tabletėmis, laikinai truputį padėjo. Viena pažįstama patarė prašyti operacijos. Kur atlieka šlapimo nelaikymo operacijas? Nebežinau, ko ir griebtis. Mano ligos kortelė stora dėl vienintelės diagnozės...


Lipidograma - prieš kraujotakos ligų epidemiją

Lipidograma - prieš kraujotakos ligų epidemiją

Kasdien Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta daugiau nei 70 žmonių. Kasdien fiksuojama apie 20 miokardo infarktų, apie 60 žmonių ištinka širdies priepuoliai. Šių susirgimų skaičius prilygsta epidemijai. Aukų suskaičiuotume gerokai...


Nuo ko priklauso laimė?

Nuo ko priklauso laimė?

"Ekonomika gali augti ir klestėti tik tuo atveju, jei žmonės klaidingai įsitikinę, kad turtėjimas padarys juos laimingesnius." Danielas Gilbertas. Pasak Minesotos universiteto (JAV) mokslininko Davido Lykkeno, 50 procentų laimės...


Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje paveldimo vėžio tarnyba. Čia teikiamos onkogenetinės konsultacijos dėl paveldimo vėžio. Šiuo metu...


Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Remdamiesi tik smegenų skenavimo informacija, Japonijos mokslininkai įsigudrino kompiuterio ekrane atkurti vaizdinius, kilusius savanorių galvose. Apie tyrimo idėją mes jau esame publikavę trumpą naujieną, tačiau dabar tapo žinoma daugiau...


Piktybinės kraujo ligos bus registruojamos elektroniniu būdu

Piktybinės kraujo ligos bus registruojamos elektroniniu būdu

Gydytojai hematologai ar vaikų hematologai, pirmą kartą kliniškai nustatę piktybinę kraujo ligą, pildys atitinkamą formą. Ji bus saugoma VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose esančioje elektroninėje duomenų bazėje. Lietuvoje...


Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams?

Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams? (1)

Šiuolaikiniam nuolat skubančiam žmogui sumušimai ar mėlynės – neretas reiškinys. Kartais net nepamename, kada vienur ar kitur ant kūno atsirado mėlynės, kurios mediciniškai dar vadinamos hematomomis. Hematoma – tai paprastai fizinės...


Anglas su vėžiu susidūrė aštuonis kartus

Anglas su vėžiu susidūrė aštuonis kartus

Gydytojai Lawrenc'ą Stuart'ą vadina medicinos fenomenu - 31 metų anglas įvairių organų vėžiu persirgo jau aštuonis kartus. Ir nors kiekvieną kartą medikai vyrui tvirtino, kad šįkart jis jau yra pasmerktas, liga vis atsitraukdavo. Tačiau...


Per savaitę nuo kiaulių gripo pasaulyje mirė daugiau kaip 1000 žmonių

Per savaitę nuo kiaulių gripo pasaulyje mirė daugiau kaip 1000 žmonių. Nuo balandžio, kai pirmą kartą virusas buvo aptiktas, visame pasaulyje nuo jo mirė mažiausiai 7826 žmonės, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) penktadienį paskelbti...


Ateityje bus diagnozuojamas ne vėžys, o galimybė juo susirgti

Kaip kuo anksčiau diagnozuoti krūties vėžį? Koks būtų efektyviausias jos gydymas? Šie ir kiti klausimai aptarti tarptautinėje konferencijoje - seminare "Ankstyvo krūties vėžio patologija, diagnozė ir gydymas". Pasaulyje sergamumas...


Dažniausia mirties priežastis – kraujotakos sutrikimai

Dažniausia mirties priežastis – kraujotakos sutrikimai

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registras skelbia Lietuvos 2010 m. mirties priežasčių duomenis. Lietuvoje 2010 m. mirė 42120 žmonių (vyrų – 21536, moterų – 20584), t. y. 88 žmonėmis daugiau nei 2009...


Karnosinas gali apsaugoti nuo kataraktos, rodo tyrimas

Italų mokslininkų atliktas žiurkių akių lęšiuko tyrimas leidžia teigti, kad maisto papildas karnosinas gali apsaugoti nuo kataraktos arba net ją išgydyti. Katarakta yra viena pagrindinių aklumo priežasčių pasaulyje. Regėjimo netenkama, kai...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


Kompensuos viso kūno plastines operacijas

Kompensuos viso kūno plastines operacijas

"Dėl nelaimingo atsitikimo atsiradę randai bei kosmetiniai defektai sukelia žmonėms daug nepatogumų. Be to, tokios operacijos paprastai yra gana brangios", - pasakoja UADB "Ergo Lietuva" Civilinės atsakomybės, nelaimingų...


B. Obama kovai su kiaulių gripu iš biudžeto skyrė 1,8 mlrd. dolerių

JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) kovai su kiaulių gripu iš biudžeto skyrė 1,8 mlrd. dolerių. Už šias lėšas bus perkama vakcina ir organizuojamos skiepijimo kampanijos. Tai teigiama ketvirtadienį paskelbtame laiške, kurį B. Obama...


Kiaulių gripas Kaune puola vaikus, paauglius ir nėščias moteris

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) reanimacijoje trečiadienį dėl gripo sukeltų komplikacijų buvo gydomi trys suaugę kauniečiai ir 4,5 metukų berniukas. Dėl gripo viruso sukelto plaučių uždegimo Kauno klinikose taip pat gydomos dvi nėščios...


Operacija išpildė gimtadienio norą – girdėti draugų linkėjimus

"Mes tikėjome, kad Lukas girdės", – įvykusiu stebuklu neatsidžiaugė berniuko mama Jolanta Skerutienė. Praėjusiais metais birželį Lukui buvo konstatuotas ketvirtas kurtumo laipsnis. Tąkart susiėmę už galvų medikai bandė ieškoti...


Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Edinburgo ir Glazgo (Jungtinė Karalystė) medikai, pasitelkę suaugusias kamienines ląsteles, išbandys naujovišką metodą, praneša interneto svetainė mokslasplius.lt. Pradiniuose tyrimuose dalyvaus apie dvidešimt pacientų. Tyrimo metu bus naudojamos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9