Gegužės 29d. Penktadienis

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Peržiūrų skaičius: 20856
Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose.

Sumokėjo baudą

41 metų klaipėdietis serga pigmentine tinklainės degeneracija. Vyras mato tik per vidurį esančius objektus, dėl lydinčių kompleksinių sutrikimų nemato tamsoje arba šešėlyje.

Nuo vaikystės progresuojanti liga gresia visišku apakimu. Tačiau vyras iki šiol nesusitaiko su negailestinga gydytojų diagnoze.

Kad Almantas beveik nemato, aplinkiniai retai įtaria. Mat vyras iki šiol nešioja trumparegio akinius. Suklaidina ir fiksuojantis žvilgsnis. Tad kalbantis su juo nekyla įtarimų, kad priešais – beveik aklas žmogus.

Dėl nenoro išduoti savo negalios Almantas dažnai sulaukia patarimo nusipirkti geresnius akinius arba pakliūva į kuriozines situacijas.

Kartą kertantį vieną judriausių uostamiesčio sankryžų Taikos prospekte Almantą sustabdė policininkai. Paaiškėjo, gatvę beveik aklas vyras kirto per raudoną šviesą. Už tai jam teko sumokėti 50 litų baudą.

"Net nesiteisinau, kad nematau. Būtų buvę tik blogiau. Priekaištautų, kad nematau, o vienas per gatvę einu, – aiškino vyras. – Kol sufokusuosiu žvilgsnį, man lengviau apsidairyti ir pereiti gatvę. Artėjančias mašinas girdžiu pagal šniokštimą".

Parduotuvėje jis dažnai palydimas pirkėjų bambėjimo dėl pernelyg ilgo krapštymosi prie lentynų ar kasos. Tačiau užsispyręs vyras laikosi savo: "Kiekvienam per kelias minutes nepaaiškinsiu situacijos".

Į likimo draugų patarimus nešioti baltąją lazdelę ar juodus akinius Almantas numoja ranka.

Raketė tapo nematoma

A.Čebanauskui paauglystėje užsifiksavo ryškus vaizdas – gatvėje žaidė badmintoną, kai atmušta raketė dingo iš jo akiračio.

"Raketė ką tik buvo. Bet skrenda ir dingsta. Juk nekvailas. Dairausi aplinkui ir nematau. Nesuprantu, kas vyksta. Nėra juodo vaizdo. Tiesiog nematau", – giliai įsirėžusį vieną pirmųjų įgimtos ligos požymių prisiminė pašnekovas.

Tik po 10 metų, sužinojęs daugiau apie tinklainės pažeidimo ypatumus, vyras suvokė, kas tuomet įvyko.

Almantas nuo vaikystės reguliariai vaikščiojo pas okulistą dėl trumparegystės. Tačiau apie tykančią daug pavojingesnę ligą niekas net neįtarė.

Prieš 20 metų gydytojai tik kraipydavo galvą dėl akyse matomų pokyčių, tačiau priežasčių neįvardydavo. Vyras spėjo, kad tarybinėje medicinoje egzistavo požiūris: kam pacientui sakyti tiesą, jei liga neišgydoma.

Jis lankėsi pas įvairius gydytojus, tačiau niekas iš jų negalėjo atsakyti, kodėl regėti daiktai staiga dingsta iš akiračio.

Kartą Almantas kreipėsi į Kauno klinikas dėl regėjimą lazeriu koreguojančios operacijos. Tačiau operacija jam buvo atsakyta ir pasiūlyta džiaugtis, kad dar gali nešioti linzes.

Po išsamių tyrimų paaiškėjo tikroji diagnozė.

"Gydytojai klausė, kur buvau iki tol. Jei būčiau kreipęsis bent penkeriais metais anksčiau, būtų sustabdę tolesnį ligos vystymąsi", – apmaudo neslėpė pašnekovas.

Užsidarė namuose

Iki 30 metų liga Almantui leido gyventi normalų gyvenimą. Jis dirbo pardavimo vadybininku, vairavo automobilį, mėgo aktyvų laisvalaikį.

Iš pradžių regėjimo laukas buvo pažeistas tik pakraščiuose. Prieš penkerius metus dėl progresuojančios ligos tapo sunkiau orientuotis aplinkoje. Tuomet teko atsisakyti darbo. Prieš metus situacija dar labiau pablogėjo.

"Mėnesį džiaugiausi, kad nereikia eiti į darbą. Bet po penkerių metų pradedi degraduoti. Kaip gyventi, kai visą parą sėdi namuose?" – retoriškai klausė vyras.

Įprastos pramogos: susitikimai su draugais, klubai, koncertai, kavinės tapo praeitimi. Šeimos nesukūrusį Almantą draugai iš pradžių nusivesdavo pasilinksminti, padrąsindavo.

"Bendravimas keičiasi. Nuolatinės palydovo paieškos apsunkina gyvenimą", – neslėpė jis.

Tačiau Almanto pažįstami mano, kad vyras pats sau kartais užkerta kelius, ignoruodamas progresuojančią ligą.

"Uždelsta reakcija, – prisipažįsta jis. – Man dar sunku adaptuotis. Nesitiki, kad po metų bus dar blogiau. Praeina metai, kol suvokiu, kad nebėra, kur trauktis. Reikėtų ligą vertinti realistiškiau."

Almantas nepraranda vilties pasveikti. Paklaustas kaip, nuoširdžiai prisipažįsta nežinąs. Nors žino, kad kol kas ši liga – nepagydoma.

Daug streso Paryžiuje

Dabar vyras su šypsena prisimena, kaip mokėsi tvarkytis. Kartą pasigyręs kaimynui, kad namus kuopė porą valandų, sulaukė pastabos, kad vis tiek aplinkui pilna dulkių.

"Nukritusi šakutė ar kojinė ant grindų gali pragulėti pusmetį, kol ant jos neužlipsiu", – pripažįsta jis.

Tačiau ir pesimistinės prognozės neatbaido nuo noro džiaugtis gyvenimu. Neseniai su drauge jis lankėsi Paryžiuje.

"Antrą kartą į tokį pragarą nesileisčiau, – prisipažįsta vyras. – Dešimt dienų ištisinio streso. Čia pasitaiko koks laiptelis – stresas, o ten – tūkstančiai nepažįstamų laiptelių."

Virginija Petkienė, akių ligų gydytoja

Pigmentinė tinklainės degeneracija – paveldima, lėtinė, progresuojanti ir nepagydoma liga. Ji sukelia apakimą. Dažniausia priežastis – recesivynė, kai abu sergančiojo tėvai yra šio geno nešiotojai. Jie patys gali nesirgti, tačiau tikimybė, jog persiduos vaikams – 25 proc. Ši ligos forma greitai progresuoja. Kita ligos forma susijusi su X chromosoma. Jei šio geno nešiotoja moteris su sveiku vyru susilaukia sūnaus, 50 proc. tikimybė, kad jis sirgs, o mergaitė bus ligos nešiotoja. Šią ligos formą galima išsiaiškinti genetiniais tyrimais. Dar viena ligos forma – dominantinė, kai pusė šeimos narių serga, o likusieji – sveiki. Pastarieji net nėra šio geno nešiotojai. Jei šeimoje nors vienas serga, kitiems reikėtų genetinės konsultacijos.

Ankstyvojoje stadijoje ligą sunku diagnozuoti, ypač jei nėra išreikšti požymiai. Vienas pirmųjų – blogas matymas tamsoje, toliau siaurėja akiplotis. Matymas tampa tarsi tunelinis. Pakinta akių dugnas. Jame būna specifinių dėmelių, nors ir ne visada. Vėliau vystosi komplikacijos: katarakta, optinio nervo patologija ir kt., kol žmogus apanka. Specifinio gydymo nėra. Jei tai nėra greitai progresuojanti forma, skiriamas tik vitaminas A.

Suaugusieji nemokamai skiepijami nuo difterijos ir stabligės

Lietuvoje pradedama planinė suaugusiųjų, vyresnių nei 26 metų amžiaus asmenų, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis. Kauno visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, ypač kviečiami pasiskiepyti 30-50 metų amžiaus...


Vyriausybei siūloma mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir priemokas

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu Vyriausybė ketina į kompensuojamųjų vaistų kainyną šiemet įtraukti vaistus su mažesnėmis priemokomis nei pernai. Pirmadienį pasitarime Ministrų kabinetas pritarė, kad į kompensuojamųjų vaistų kainyną...


Mobilaus ryšio spinduliuotė organizmą gali veikti nenumatytu būdu?

Nacionalinė Los Alamos laboratorija (JAV) dažnam gali asocijuotis su bombomis. Paskutinioji tokia, viešojon erdvėn "numesta" šios savaitės pabaigoje, gali sukelti nemenkus diskusijų gaisrus. Mobiliųjų telefonų skleidžiamų bangų poveikis...


Klasikinė muzika smegenims gali būti neįveikiama

Klasikinė muzika smegenims gali būti neįveikiama

Daugelis nemėgsta modernios klasikinės muzikos, nes smegenims per sudėtinga šias kompozicijas suprasti kaip muziką. Kaip praneša "The Daily Telegraph", muzikos mylėtojai muzikoje yra linkę garsus susieti taip, jog jie būtų suprantami ir...


Aklieji mokosi gyventi tamsoje

Aklieji mokosi gyventi tamsoje

Žmogui, kuris staiga netenka regėjimo, sunku sugrįžti į įprastą gyvenimą ir prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių. Tifloreabilitologų teigimu, labai svarbu šiems ligoniams po pirminės pagalbos suteikti reabilitacinį gydymą. "Kiekvienam...


Milda Astrauskaitė. Mokyklų epidemija – patyčios

Patyčios plinta kaip virusas. Tie, kurie šiandien mano draugai, rytoj gali tapti priešais. Jonas: Aš sėdžiu pirmame suole. Kai kas nors kikena ar šnibždasi už nugaros, visada susinervinu. Galvoju, kad juokiasi iš manęs. Kai kas nors ką pasako, tai...


Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

"Siekiame, kad apie šią akciją žinotų kuo daugiau Lietuvos vyrų. Ji labai vertinga, nes sudaroma galimybė beveik perpus pigiau atlikti specifinio prostatos antigeno (PSA) tyrimą. Dėl ministerijos nehumaniško sprendimo sumažinti finansavimą...


Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir...


Valstybė galės apmokėti už kelių ligų gydymą, kai į ligoninę guldomas vyresnis pacientas

Valstybė ligoninėms galės apmokėti ne už vieno susirgimo gydymą, bet už kompleksinių paslaugų teikimą, kai į ligoninę guldomas kelias sveikatos problemas turintis vyresnis pacientas. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Pagerbti geriausieji gydymo įstaigų vadovai

Vilniuje iškilmingai pagerbti respublikinio konkurso "Metų vadovas 2010" nugalėtojai. Jo metu asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų kolektyvai ir pacientai renka įstaigų vadovus, praėjusiais metais labiausiai prisidėjusius...


A.Čaplikas: žengiame pirmąjį realų žingsnį, įgyvendinant sveikatos sistemos pertvarką

Šiandien LR Vyriausybė iš esmės pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) didžiųjų šalies ligoninių tinklo vizijai, padiktuotai apskričių naikinimo bei ekonominės situacijos. Vyriausybės pasitarimo metu SAM gavo pavedimą rengti atitinkamus...


Atlikta aortos vožtuvo implantavimo procedūra per kateterį

Kauno klinikose atlikta aortos vožtuvų implantacijos procedūra – dviem garbaus amžiaus pacientėms aortos vožtuvai implantuoti per kirkšnies arteriją. Ši procedūra ypatinga tuo, kad ji atliekama pacientams, sulaukusiems garbaus amžiaus ir...


Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame patyręs traumą. Vieniems nedideli galūnių sužalojimai išgydomi vos per pora savaičių, o kiti dėl rimtų lūžų negali judėti ir pora mėnesių. Bet, kai visi planai būna sujaukiami dėl netikėtos traumos,...


Mažai angliavandenių turinti dieta kenkia arterijoms

Dėl mažai angliavandenių turinčios dietos gali užsikimšti arterijos ir padidėti širdies smūgio ir insulto rizika, rodo JAV atliktas tyrimas. Prieš dešimtmetį išpopuliarėjo dieta, kai valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių vartojama...


Depresija pavojingesnė širdžiai už paveldimumą

Depresija pavojingesnė širdžiai už paveldimumą

Chroniška depresija kur kas pavojingesnė širdžiai nei genetinis paveldimumas ir žalingi aplinkos faktoriai, teigia Vašingtono valstijos (JAV) universiteto mokslininkai. Tyrimo metu jie išanalizavo Vietnamo karo metu amerikiečių armijoje tarnavusių...


Marija Vitkutė. Senstantys tėvai - kaip su tuo susitaikyti

Vaikystėje tikriausiai visi mąstėme, kad mūsų tėvai – patys stipriausi, energingiausi – tokie bus visada ir nesikeis. Tėvų senatvė ir ligos – skausminga ir vengiama tema, nes su tėvais siejame gyvenimą, gyvybę. "Mes...


Pacientų padėkas medikams įteiks Alma Adamkienė

Pirmadienį, 15 val., istorinėje Prezidentūroje Kaune rengiamas Lietuvos gydytojų sąjungos, LNK laidos "Sveikatos ABC" bei Sveikatos apsaugos ministerijos renginys "Padėka medikui". Tapęs tradiciniu renginys kasmet sulaukia vis...


Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Šveicarijos kompanija "Anecova" sukūrė naujo tipo dirbtinio apvaisinimo įrenginį. Jis patalpinamas moters organizme keturioms dienoms ir išlaiko embrionus stabiliai vienoje vietoje, tarsi dirbtinis kiaušintakis. Šios 5mm ilgio...


Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Šiame straipsnyje aptarsime dalį iš neitikėtino populiarumo sulaukusių grožio terapijos technologijų – tai impulsinės mikrosrovės, deimantinė mikrodermabrazija ir krioterapija. Mikrosrovių terapija – tai gydymas elektra. Mikrosrovių...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai: patogu ar ne?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš esmės pritaria Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ketinimams įdiegti Elektroninių nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų...


Universitetuose siūloma teikti ir psichologinę pagalbą

Trumpesnės egzaminų sesijos, tik raštu vykstantys atsiskaitymai - tik nedidelė dalis siūlymų, pateiktų aukštosioms mokykloms. Konkurso "Sukurk savo statutą" nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto (VU) komanda "Phi", kurią...


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


"Vaisingumo pažinimas – asmens teisė žinoti"

Kviečiame dalyvauti tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje "Vaisingumo pažinimas – asmens teisė žinoti", kuri vyks birželio 2 d. Kaune, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Z. Januškevičiaus salėje (LSMU...


Šiuolaikinės technologijos leidžia jaustis ne tokiais vienišais, rodo tyrimas

Nuolatinė prieiga prie šiuolaikinių komunikacijos technologijų aštuoniems iš dešimties Lietuvos gyventojų leidžia jaustis mažiau vienišiems, rodo didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių telekomunikacijų bendrovės "TeliaSonera" atlikto...


Su vėžiu kovojama į žmogaus organizmą įterpiant aukso grūdelius

Su vėžiu kovojama į žmogaus organizmą įterpiant aukso grūdelius

Šiaulių ligoninės onkologai sako, kad trys auksiniai trupinukai į ligonio organizmą, tiksliau prie auglio, patalpinami tam, kad geriau būtų matyti , kur "šauti" spinduliais, žudančiais piktybinio naviko ląsteles. Gydymo procese naudojamo...


Pandeminio gripo vakcina siunčiama į gydymo įstaigas

Iki sausio 26 d. visos šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigos bus aprūpintos pandeminio gripo vakcina. Miestų ir rajonų asmens sveikatos priežiūros įstaigose toliau registruojami norintys pasiskiepyti nuo pandeminio gripo. Pasak Sveikatos...


Hemofilija sergančiam vyrui diagnozuota kempinligė

Hemofilija sergančiam vyrui diagnozuota kempinligė

Hemofilija sergantys žmonės sunerimę.Jungtinėje Karalystėje sergančiajam šia liga vyrui diagnozuota Kroicfeldo-Jakobo liga, kitaip dar vadinama kempinlige. "Ši žinia privertė mus sunerimti - niekas iš mūsų negalime būti tikri, kad nesame...


Sustabdytas keturių vaistinių licencijų galiojimas

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) trečiadienį keturioms vaistinėms Ukmergėje ir Alytuje sustabdė licencijų galiojimą, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Šios vaistinės taikė didesnius vaistų antkainius nei yra nustačiusi...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9