Spalio 19d. Šeštadienis

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Peržiūrų skaičius: 20856
Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose.

Sumokėjo baudą

41 metų klaipėdietis serga pigmentine tinklainės degeneracija. Vyras mato tik per vidurį esančius objektus, dėl lydinčių kompleksinių sutrikimų nemato tamsoje arba šešėlyje.

Nuo vaikystės progresuojanti liga gresia visišku apakimu. Tačiau vyras iki šiol nesusitaiko su negailestinga gydytojų diagnoze.

Kad Almantas beveik nemato, aplinkiniai retai įtaria. Mat vyras iki šiol nešioja trumparegio akinius. Suklaidina ir fiksuojantis žvilgsnis. Tad kalbantis su juo nekyla įtarimų, kad priešais – beveik aklas žmogus.

Dėl nenoro išduoti savo negalios Almantas dažnai sulaukia patarimo nusipirkti geresnius akinius arba pakliūva į kuriozines situacijas.

Kartą kertantį vieną judriausių uostamiesčio sankryžų Taikos prospekte Almantą sustabdė policininkai. Paaiškėjo, gatvę beveik aklas vyras kirto per raudoną šviesą. Už tai jam teko sumokėti 50 litų baudą.

"Net nesiteisinau, kad nematau. Būtų buvę tik blogiau. Priekaištautų, kad nematau, o vienas per gatvę einu, – aiškino vyras. – Kol sufokusuosiu žvilgsnį, man lengviau apsidairyti ir pereiti gatvę. Artėjančias mašinas girdžiu pagal šniokštimą".

Parduotuvėje jis dažnai palydimas pirkėjų bambėjimo dėl pernelyg ilgo krapštymosi prie lentynų ar kasos. Tačiau užsispyręs vyras laikosi savo: "Kiekvienam per kelias minutes nepaaiškinsiu situacijos".

Į likimo draugų patarimus nešioti baltąją lazdelę ar juodus akinius Almantas numoja ranka.

Raketė tapo nematoma

A.Čebanauskui paauglystėje užsifiksavo ryškus vaizdas – gatvėje žaidė badmintoną, kai atmušta raketė dingo iš jo akiračio.

"Raketė ką tik buvo. Bet skrenda ir dingsta. Juk nekvailas. Dairausi aplinkui ir nematau. Nesuprantu, kas vyksta. Nėra juodo vaizdo. Tiesiog nematau", – giliai įsirėžusį vieną pirmųjų įgimtos ligos požymių prisiminė pašnekovas.

Tik po 10 metų, sužinojęs daugiau apie tinklainės pažeidimo ypatumus, vyras suvokė, kas tuomet įvyko.

Almantas nuo vaikystės reguliariai vaikščiojo pas okulistą dėl trumparegystės. Tačiau apie tykančią daug pavojingesnę ligą niekas net neįtarė.

Prieš 20 metų gydytojai tik kraipydavo galvą dėl akyse matomų pokyčių, tačiau priežasčių neįvardydavo. Vyras spėjo, kad tarybinėje medicinoje egzistavo požiūris: kam pacientui sakyti tiesą, jei liga neišgydoma.

Jis lankėsi pas įvairius gydytojus, tačiau niekas iš jų negalėjo atsakyti, kodėl regėti daiktai staiga dingsta iš akiračio.

Kartą Almantas kreipėsi į Kauno klinikas dėl regėjimą lazeriu koreguojančios operacijos. Tačiau operacija jam buvo atsakyta ir pasiūlyta džiaugtis, kad dar gali nešioti linzes.

Po išsamių tyrimų paaiškėjo tikroji diagnozė.

"Gydytojai klausė, kur buvau iki tol. Jei būčiau kreipęsis bent penkeriais metais anksčiau, būtų sustabdę tolesnį ligos vystymąsi", – apmaudo neslėpė pašnekovas.

Užsidarė namuose

Iki 30 metų liga Almantui leido gyventi normalų gyvenimą. Jis dirbo pardavimo vadybininku, vairavo automobilį, mėgo aktyvų laisvalaikį.

Iš pradžių regėjimo laukas buvo pažeistas tik pakraščiuose. Prieš penkerius metus dėl progresuojančios ligos tapo sunkiau orientuotis aplinkoje. Tuomet teko atsisakyti darbo. Prieš metus situacija dar labiau pablogėjo.

"Mėnesį džiaugiausi, kad nereikia eiti į darbą. Bet po penkerių metų pradedi degraduoti. Kaip gyventi, kai visą parą sėdi namuose?" – retoriškai klausė vyras.

Įprastos pramogos: susitikimai su draugais, klubai, koncertai, kavinės tapo praeitimi. Šeimos nesukūrusį Almantą draugai iš pradžių nusivesdavo pasilinksminti, padrąsindavo.

"Bendravimas keičiasi. Nuolatinės palydovo paieškos apsunkina gyvenimą", – neslėpė jis.

Tačiau Almanto pažįstami mano, kad vyras pats sau kartais užkerta kelius, ignoruodamas progresuojančią ligą.

"Uždelsta reakcija, – prisipažįsta jis. – Man dar sunku adaptuotis. Nesitiki, kad po metų bus dar blogiau. Praeina metai, kol suvokiu, kad nebėra, kur trauktis. Reikėtų ligą vertinti realistiškiau."

Almantas nepraranda vilties pasveikti. Paklaustas kaip, nuoširdžiai prisipažįsta nežinąs. Nors žino, kad kol kas ši liga – nepagydoma.

Daug streso Paryžiuje

Dabar vyras su šypsena prisimena, kaip mokėsi tvarkytis. Kartą pasigyręs kaimynui, kad namus kuopė porą valandų, sulaukė pastabos, kad vis tiek aplinkui pilna dulkių.

"Nukritusi šakutė ar kojinė ant grindų gali pragulėti pusmetį, kol ant jos neužlipsiu", – pripažįsta jis.

Tačiau ir pesimistinės prognozės neatbaido nuo noro džiaugtis gyvenimu. Neseniai su drauge jis lankėsi Paryžiuje.

"Antrą kartą į tokį pragarą nesileisčiau, – prisipažįsta vyras. – Dešimt dienų ištisinio streso. Čia pasitaiko koks laiptelis – stresas, o ten – tūkstančiai nepažįstamų laiptelių."

Virginija Petkienė, akių ligų gydytoja

Pigmentinė tinklainės degeneracija – paveldima, lėtinė, progresuojanti ir nepagydoma liga. Ji sukelia apakimą. Dažniausia priežastis – recesivynė, kai abu sergančiojo tėvai yra šio geno nešiotojai. Jie patys gali nesirgti, tačiau tikimybė, jog persiduos vaikams – 25 proc. Ši ligos forma greitai progresuoja. Kita ligos forma susijusi su X chromosoma. Jei šio geno nešiotoja moteris su sveiku vyru susilaukia sūnaus, 50 proc. tikimybė, kad jis sirgs, o mergaitė bus ligos nešiotoja. Šią ligos formą galima išsiaiškinti genetiniais tyrimais. Dar viena ligos forma – dominantinė, kai pusė šeimos narių serga, o likusieji – sveiki. Pastarieji net nėra šio geno nešiotojai. Jei šeimoje nors vienas serga, kitiems reikėtų genetinės konsultacijos.

Ankstyvojoje stadijoje ligą sunku diagnozuoti, ypač jei nėra išreikšti požymiai. Vienas pirmųjų – blogas matymas tamsoje, toliau siaurėja akiplotis. Matymas tampa tarsi tunelinis. Pakinta akių dugnas. Jame būna specifinių dėmelių, nors ir ne visada. Vėliau vystosi komplikacijos: katarakta, optinio nervo patologija ir kt., kol žmogus apanka. Specifinio gydymo nėra. Jei tai nėra greitai progresuojanti forma, skiriamas tik vitaminas A.

Kalėdiniai vakarėliai darbuotojų nemotyvuoja

Sunkmečiu įmones apleidusi Kalėdų dvasia sugrįžta. Tačiau ar kalėdiniai vakarėliai nėra lėšų švaistymas? Pernai šventinį laikotarpį užsakymų nesulaukę renginių organizatoriai šįmet trina rankas, tačiau rinkodaros eksperto Lino Šimonio teigimu, tai...


Mokslininkai: moterų smegenys paauga po gimdymo

Visuomenėje gajus mitas, kad moters smegenys nėštumo metu pavirsta į minkštą masę yra klaidingas. Mokslininkai teigia, kad moterų smegenys tuomet išauga. Kaip praneša telegraph.co.uk, neštumo ir pogimdyviniu laikotarpiu moterų smegenų pilkųjų...


Vakcina nuo sezoninio gripo visas gydymo įstaigas turi pasiekti iki mėnesio pabaigos

Vakcina nuo sezoninio gripo visas gydymo įstaigas, kurios buvo pateikusios paraiškas šiai vakcinai gauti, turėtų pasiekti iki spalio pabaigos. Pasak Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiosios...


Prieš difteriją ir stabligę – nemokami skiepai

Siekiant išvengti pavojingų ligų - difterijos ir stabligės - protrūkio, Lietuvoje, o sykiu ir Klaipėdoje suaugusieji bus masiškai nemokamai skiepijami. Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus...


Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Didelę dalį žmonių kankinantis knarkimas ne tik kelia nemalonius pojūčius aplinkiniams, tačiau gali būti ir labai pavojingas kiekvienam, turinčiam šį sutrikimą. Pasak "Estetinės chirurgijos centro" gydytojo otorinolaringologo dr. Tomo...


Ateities moteris: žemesnė, putlesnė, vaisingesnė

Ateityje moterys bus kiek žemesnės ir apvalesnės, turės sveikesnes širdis bei pailgės amžiaus tarpsnis, per kurį jos gali susilaukti vaikų. Tokios permainos prognozuojamos remiantis tvirčiausiais iki šiol įrodymais, kad žmogus vis dar...


Plastinės operacijos apriboja žmogaus gebėjimą jausti emocijas

Wisconsin-Madison universiteto (JAV) mokslininkai paskelbė, kad botokso injekcijomis besinaudojantis asmuo praranda gebėjimą emocijas tinkamai jausti. Kaip rašo tecbologijos.lt, botoksas yra populiari kosmetinei išvaizdai koreguoti naudojama...


9 faktai apie aseksualumą

9 faktai apie aseksualumą

Kas per velnias tas aseksualumas? Tai liga ar tiesiog gyvenimo būdas? Ekspertai pateikia 9 faktus apie šį reiškinį. 1. Aseksualumas – tai visiškas seksualinio potraukio nebuvimas. Nors šis reiškinys ir mažai tyrinėtas, mokslininkai galvoja,...


Moterims krūtys gali ataugti po 8 mėnesių

Netrukus mokslininkai pradės revoliucinius chirurgijos bandymus, kurie padės krūties vėžiu sergančioms moterims atauginti krūtis po mastektomijos, praneša timesonline.co.uk. Pirmasis pasaulyje bandymas bus pradėtas Australijoje ir tęsis...


Greitosios medicinos pagalbos sistemai - papildomi penki milijonai litų

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) sistemai papildomai skiriami daugiau kaip 5 mln. litų. Padidinti lėšas GPM numatoma skiriant po 1,5 lito kiekvienam aptarnaujamos teritorijos gyventojui. Anot Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profsąjungų...


Žmogaus smegenys mažėja, bet evoliucija tęsiasi

Nors teigiama, kad pastaruoju metu žmogaus evoliucija sustojo, tačiau daugybė pavyzdžių leidžia tvirtinti, jog šis procesas ne tik tęsiasi, bet ir spartėja. Išsamūs žmogaus genomo tyrimai parodė, jog šimtuose genuose slypi įrodymai apie pokyčius...


Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Ūkio ir susisiekimo ministrai nepritaria siūlymams, jog kompensaciją už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys. Ne visos siūlomos reformos nuostatos yra priimtinos ir Liberalų ir centro sąjungai, teigė partijos pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas,...


Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Kūno sandaros analizatoriai padeda pažinti savo kūną ir rūpintis savimi

Dažnai išgirstame frazę - "bijau svertis". Nereikia savęs bijoti, save reikia pažinti ir išsikelti sau užduotis. Tam ir yra sukurti kūno kompozicijos analizatoriai. Pasaulinio garso japonų firma Tanita - lyderis medicininės svėrimo...


Medikai mitinge prašys Prezidentės užtarimo dėl darbo valandų ir atostogų trukmės

Penktadienį prie Prezidentūros Lietuvos medikų profesinė sąjunga organizuoja mitingą, kuriame prašys šalies vadovės Dalios Grybauskaitės skubos tvarka kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl gydytojų darbo laiko ir atostogų trukmės. Medikų profesinė...


Lietuvoje atlikos dvi modernios operacijos

Lietuvos medikai pirmieji Baltijos šalyse atliko modernią operaciją dviem ligoniams, kurie ištisą parą buvo varginami smarkių ir vaistais neišgydomų viso kūno traukulių. Dėl jų sergantieji negalėdavo likti vieni. Tačiau modernią, bet brangią...


Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Keičiama medicinos norma užtikrins teisę gydytojams rezidentams akušeriams ginekologams atsisakyti atlikti abortą. Viešojoje erdvėje tai sukėlė įvairių ginčų ir nuogąstavimų. Ar sugebės jaunieji gydytojai padėti moteriai nelaimės atveju? Ar išmoks...


Pasikeitė vitaminų ir mineralinių medžiagų rekomenduojamos paros normos

Rugpjūčio 28 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeista Lietuvos higienos norma HN 119-2002 "Maisto produktų ženklinimas". Atsižvelgiant į Europos Komisijos direktyvą 2008/100/EB, pakeistos kai kurių vitaminų ir...


Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Santariškių klinikose pradėta taikyti specifinė imunoterapija su bičių, širšių ir vapsvų nuodais. Šiuo efektyviu metodu gydomi žmonės, kuriems po minėtų vabzdžių įgėlimų pasireiškia sunkios alerginės reakcijos ir kyla pavojus gyvybei.


Lietuva neišnaudoja visų priemonių ŽIV ir AIDS prevencijai

Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija "Galiu gyventi" reiškia susirūpinimą dėl stringančių esminių valstybės sprendimų sprendžiant ŽIV ir AIDS prevencijos ir gydymo problemas. "Kai kurios postsovietinio bloko šalys,...


Mokslininkai netrukus galės sugrąžinti regėjimą akliesiems

Elektroninės akies koncepcija yra aptarinėjama specialistų rate jau ne pirmus metus. Tačiau tokių projektų, kuriuos galima būtų realizuoti, dar niekas nepristatė. Amerikiečių mokslininkai neseniai visuomenei pateikė specialaus bioimplanto gamybos...


Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

54 metų amžiaus pacientei daugiau nei 20 kg sveriantis auglys buvo pašalintas vienoje Buenos Airės ligoninėje. Kaip praneša telegraph.co.uk, pacientė į gydytojus kreipėsi tuomet, kai ji nebegalėjo pasilenkti, o per pusantrų metų ji priaugo...


A.Čaplikas: galutinis plano tikslas – mažinti vaistų kainas

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas inicijuoja susitikimus su visomis Lietuvos Respublikos Seimo (LRS) frakcijomis, kurių metu būtų pristatytas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtas "Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų...


Santykių problemos labiau skaudina vyrus

Išoriškai vyrai atrodo drąsūs, tačiau tarpusavio santykių problemos vyrus labiau veikia nei moteris. Ištikus santykių krizei, kai santykiuose daugėja romantiškų pakilimų ir nuosmukių, vyrai kenčia emociškai. Kaip rašo dailymail.co.uk, moterys...


Sėkmingai išbandytos kontraceptinės injekcijos vyrams

Kinijoje atlikti didžiausi iki šiol vyrams skirto leidžiamo kontraceptiko bandymai, kuriuose dalyvavo per 1000 savanorių. Mokslininkai mano, kad žengtas dar vienas žingsnis į priekį kuriant efektyvią kontraceptinę priemonę vyrams: nustatyta, kad...


Sergančiųjų odos vėžiu per 10 metų padvigubėjo

Įsibėgėjant šiltajam atostogų sezonui, gydytojai perspėja nepamiršti saugoti odą. Sergančiųjų odos vėžiu skaičius per pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo. Galima lažintis, kad tik reto išvykstančiojo lagamine guli kremas nuo saulės, sako gydytojai....


LIGONIŲ KASOSE APTARTA KORUPCIJOS PREVENCIJA

Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) aptarta korupcijos prevencija sveikatos apsaugos sistemoje. Pranešimą apie korupciją ir korupcijos tyrimus šioje srityje perskaitė Transparency International Lietuvos skyriaus...


Kokia depresijos prasmė?

Kokia depresijos prasmė?

Mokslininkai vis dar laužo galvą, kodėl pasaulyje taip sparčiai daugėja sergančių depresija. Šią mįslę bando įminti ir evoliucijos psichologai. Jų išvada: depresija gali būti naudinga, nes padeda mums atsisakyti nepasiekiamų tikslų. Nors...


Vėžio galima išvengti?

Vėžys - dažna liga. Europoje nuo jo miršta vidutiniškai vienas iš trijų asmenų, dažniausiai – nuo plaučių, krūties, priešinės liaukos, storosios žarnos, skrandžio navikų. Nepaisant pažangos mokslinių tyrimų ir gydymo srityje, vėžys lieka opi...


Kauno klinikose - širdies ir plaučių transplantacijja

Kauno medicinos universiteto klinikose atlikta širdies - plaučių komplekso persodinimo operacija. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, širdies chirurgas prof. Rimantas Benetis ir medikų...


Priekabių ieškančiam jūsų viršininkui tiesiog trūksta kompetencijos

Turite nuolat priekabių ieškantį viršininką? Galbūt jus paguos naujo tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad viršininkai, kurie jaučiasi nekompetentingi, "išsilieja" ant kitų darbuotojų, nes taip nori sumažinti savo nepilnavertiškumo jausmą,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9