Gegužės 21d. Šeštadienis

Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Peržiūrų skaičius: 19560

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės. 2009-aisiais šia liga pasaulyje sirgo 9,4 milijono žmonių.

Tuberkuliozės epidemiologinė situacija Lietuvoje pastaruosiais metais stabilizuojasi. Respublikinės tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės duomenimis, Lietuvoje sumažėjo naujai tuberkulioze užsikrėtusių suaugusiųjų skaičius - nuo 1892 atvejų (2008 metais) iki 1677 atvejų (2010-aisiais). Tačiau nerimą kelia vaistams atsparios tuberkuliozės plitimas. Viena pagrindinių tuberkuliozės kontrolės priemonių, galinčių sumažinti atsparios tuberkuliozės plitimą, yra sėkmingas naujų plaučių tuberkuliozės atvejų gydymas.

Apie sergamumą Alytaus mieste ir rajone, šios pavojingos ligos gydymą kalbėjomės su Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės ambulatorijos vedėju, gydytoju pulmonologu Algimantu Jasiukėnu.

- Ar pastaraisiais metais mūsų mieste ir rajone daugėja susirgimų tuberkulioze?

- Šiek tiek padaugėjo. 2010 metais nustatyti 45 nauji tuberkuliozės atvejai: mieste šia liga susirgo 25 žmonės, rajone - 20. 2009 metais naujų tuberkuliozės atvejų buvo 31 (21 mieste ir 10 rajone). Pernai padaugėjo ir sergančių vaikų - nustatyti 4 nauji atvejai, o 2009 metais nustatytas vienas šia liga susirgęs vaikas. Visi keturi pernai tuberkulioze susirgę vaikai turėjo kontaktų su šia liga sergančiais artimaisiais. Jie gydomi Kauno infekcinės ligoninės Vaikų pulmonologijos skyriuje, kur yra atskiros palatos sergantiesiems tuberkulioze.

- Tuberkuliozė vadinama socialine liga, vadinasi, sergamumui šia liga turi įtakos gyvenimo lygis, buitinės sąlygos?

- Taip, aukšto gyvenimo lygio šalyje tuberkuliozės beveik nėra. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse, Anglijoje, Airijoje, Prancūzijoje vietos gyventojai tuberkulioze neserga, šia ligą atveža tik iš skurdesnių šalių atvykstantys imigrantai. Kuo geriau žmogus gyvena, tuo stipresnį jis turi imunitetą.

Manoma, kad apie 80 procentų Lietuvos suaugusiųjų yra užsikrėtę tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis, bet suserga tik nedidelė dalis. Ar užsikrėtęs žmogus susirgs, priklauso nuo jo organizmo atsparumo ir nuo to, kiek tuberkuliozės užkrato jis gavo. Neretai pats organizmas įveikia prasidėjusią ligą. Pavyzdžiui, žmogų tikrinant dėl kitų ligų, randama, kad jis persirgęs tuberkulioze, plaučių rentgeno nuotraukose matomi sukalkėjimai, randeliai. Pacientas nustemba - juk jis niekad nesirgo tuberkulioze! Vadinasi, organizmas ligą įveikė, ji praėjo nepastebimai, na, gal žmogus kiek pakarščiavo, gydėsi nuo bronchito ir panašiai.

Jeigu organizmas neatsparus, imunitetas nusilpęs, ligos sukėlėjams tik to ir reikia. Imunitetą silpnina lėtinės ligos, nuolat patiriami stresai, prasta mityba, skurdas, alkoholis, narkotikai. Didelė dalis sergančiųjų tuberkulioze - alkoholikai, narkomanai, asocialūs asmenys.

- Kokie yra pirmieji ligos požymiai?

- Tuberkuliozė tuo ir skiriasi nuo kitų plaučių ligų, kad gana ilgai jokių simptomų nebūna. Žmogus gali ne vienus metus nešioti tuberkuliozės bakterijas, turėti ligos židinį plaučiuose ir visiškai nesiskųsti sveikata. Liga išryškėja, kai bakterijos išsisėja po plaučius, žmogus pradeda karščiuoti, atsikosėti krauju. Tuberkuliozę galima įtarti, jeigu ilgiau nei tris savaites karščiuojama, kosėjama, skrepliuojama, skundžiamasi krūtinės, nugaros skausmais, jei krinta svoris ir žmogus yra turėjęs kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze. Pas mus, medikus, nemaža dalis sergančiųjų patenka jau su toli pažengusia, diseminuota (išsisėjusia) tuberkulioze.

- Tačiau yra galimybė gerokai anksčiau nustatyti šią ligą, peršviečiant plaučius, pavyzdžiui, profilaktinio sveikatos patikrinimo metu?

- Taip, profilaktiškai tikrinant sveikatą, padarius plaučių nuotrauką galima nustatyti tuberkuliozę. Deja, ne visi darbdaviai rūpinasi, kad darbuotojai reguliariai tikrintųsi sveikatą. Priimant į darbą pirmas dalykas, kurį turi padaryti darbdavys, - pareikalauti iš naujo darbuotojo sveikatos pažymėjimo. Yra ne vienas atvejis, kai verslininkas pasisamdo darbininką, sergantį tuberkulioze, ir šis užkrečia ne tik kitus darbuotojus, bet ir patį darbdavį.

- Kaip sėkmingai gydoma tuberkuliozė?

- Alytuje turime geras sąlygas šiai ligai gydyti, rekonstruotas Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės pagrindinis korpusas. Tereikia paties žmogaus noro gydytis. Tinkamai, nepertraukiamai gydantis, tuberkuliozė sėkmingai įveikiama. Tačiau gydymas gana ilgas - iki pusės metų, o vaistams atsparios ligos formos - dveji metai. Turėjome tokį atvejį, kai 25 metų mergina susirgo vaistams atsparia tuberkuliozės forma, ja sergant kasdien reikia gerti ne mažiau kaip penkis preparatus. Ligonė tai darė ir visiškai pasveiko.

Tačiau ne kiekvienas žmogus sąžiningai tęsia tokį ilgą gydymą. Vaistams atsparios tuberkuliozės formos dėl to ir plinta, kad gydymas nutraukiamas per anksti arba vaistai geriami nereguliariai, su pertraukomis. Bakterijos pripranta prie žmogaus vartojamų medikamentų, per anksti nustojus arba geriant juos su pertraukomis, tampa atsparios vaistams.

- Asocialūs asmenys, priklausomi nuo alkoholio, narkotikų turbūt neturi pakankamos motyvacijos gydytis?

- Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė - vienintelė tokio tipo gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje yra įrengtas uždaras skyrius gydyti tuberkuliozę priverstinai. Jeigu sergantis asmuo vengia gydytis, apie jį pranešame savivaldybės gydytojui, kuris organizuoja jo izoliavimą nuo visuomenės. Dažniausiai tik padedant policijai sergantysis pristatomas į mūsų ligoninę. Per septynias dienas teismas priima sprendimą pusę metų jį gydyti priverstinai. Visą tą laiką jis privalo būti ir gydytis stacionare. Po 5-6 mėnesių tuberkuliozės bakterijų skrepliuose jau neaptinkama, jis oru lašeliniu būdu užkrėsti aplinkinių negali, tokį ligonį ilgiau stacionare laikyti netikslinga. Jam skiriamas ambulatorinis gydymas. Dar dvejus metus asmuo turi gydytis ambulatoriškai, bet ne visada tai daro. Ką daryti, kai sergančiojo ligoninėje jau negalima laikyti per prievartą, o gydymas dar nebaigtas, tačiau tas asmuo nesigydo?

Kai kurie pacientai vengia gydytis tuberkuliozę, kad turėtų iš ko gyventi - sergant šia liga nustatomas darbingumo lygis ir skiriama darbingumo netekimo pensija.

- Ar socialiai remtini, skurdžiai gyvenantys žmonės turi galimybę įsigyti vaistų tuberkuliozei gydyti?

- Vaistai nuo tuberkuliozės kompensuojami 100 procentų, tačiau vaistinėse dar reikia sumokėti priemoką. Žmonės, neturėdami tų kelių litų priemokai, kartais vaistų atsisako. Per savivaldybės gydytojus prašome miesto ir rajono valdžios skirti pinigų, kad sergantiesiems vaistai nieko nekainuotų. Malonu, kad lėšų skiriama. Su vaistinėmis sudarome sutartis dėl priemokų apmokėjimo. Savivaldybės taip pat finansuoja maisto paketus, kurie skiriami socialiai remtiniems tuberkulioze sergantiems asmenims. Juos sudaro greitai negendantys produktai - kruopos, aliejus, cukrus, konservai. Ligoniai į ambulatoriją turi atnešti parodyti gautus vaistus, sugerti juos stebint medicinos personalui ir kartą per savaitę gauna 20 litų vertės maisto paketą.

- Sergama ne tik plaučių, bet ir kitų organų tuberkulioze?

- Tuberkuliozė paprastai suprantama kaip plaučių liga, bet bakterijos gali pažeisti bet kurį žmogaus organą, sukelti ekstrapulmoninę (ne plaučių) tuberkuliozę. Pernai iš naujų išaiškintų atvejų mieste ir rajone buvo 6 ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejai.

Ekstrapulmonine tuberkulioze nėra kaip užsikrėsti kontaktiniu būdu, o plaučių tuberkuliozės bakterijos į aplinką patenka sergančiajam kosint, kalbant, čiaudint. Sergantysis atvira plaučių tuberkulioze (kai skrepliuose randama bakterijų) per metus gali užkrėsti apie 20 žmonių.

Kitų organų tuberkuliozė gydoma tokiais pačiais vaistais kaip plaučių ir taip pat sėkmingai.

Diena.lt

JAV agentūra tiria galimą vaisto "Alli“ žalą kepenims

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų agentūra (FDA) tiria nereceptinį vaistą svoriui mažinti "Alli" dėl pranešimų, kad jis gali būti žalingas kepenims. Šis medikamentas parduodamas ir Lietuvoje, jis intensyviai reklamuojamas...


II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

Cukrinis diabetas – civilizacijos liga, nes mūsų organizmas neįstengia priešintis nuolatiniam persivalgymui, mėgavimuisi riebiu, kaloringu maistu, vis mažėjančiam fiziniam aktyvumui, nutukimui ir nuolatiniam stresui. Cukrinis diabetas yra...


Urologinės operacijos - be skalpelio

Urologinės operacijos - be skalpelio

Šiuolaikinės medicinos technologijos vis dažniau leidžia chirurgams operacinėje apsieiti be skalpelio. Be pjūvių chirurgai gydys ligonius ir naujoje endourologijos operacinėje, kuri trečiadienį atidaroma Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių...


Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Kamienines ląsteles naudos akių operacijoms

Edinburgo ir Glazgo (Jungtinė Karalystė) medikai, pasitelkę suaugusias kamienines ląsteles, išbandys naujovišką metodą, praneša interneto svetainė mokslasplius.lt. Pradiniuose tyrimuose dalyvaus apie dvidešimt pacientų. Tyrimo metu bus naudojamos...


Robotas-vikšras gydis gyvą širdį

Robotas-vikšras gydis gyvą širdį

Amerikiečiai mokslininkai sukūrė miniatiūrinį (sąlyginai) robotą HeartLander, kuris galės šliaužioti virš plakančios širdies ir pristatyti jai reikiamus vaistus. Iš pirmo žvilgsnio labai nesudėtingas prototipas jau praėjo sėkmingus laboratorinius...


50 priežasčių, kodėl moterys mylisi

Kas dažniausiai skatina moteris turėti intymių ryšių? Tai pamėgino išsiaiškinti Techaso universiteto (JAV) psichologijos profesorė Cindy Meston ir jos kolega Davidas Bassas. Jie atliko įvairių tautybių, nuo 17 iki 52 metų moterų apklausą, kurioms...


Kuo skiriasi tėviška ir motiniška meilė

Kūdikis gimdamas išgyventų mirties baimę, jeigu mielaširdinga lemtis nesaugotų jo nuo nerimo jausmo, kurį sukelia atsiskyrimas nuo motinos. Naujagimis beveik nesiskiria nuo tos būtybės, kokia jis buvo iki gimimo momento, ir negali suvokti savęs...


Adomo prakeikimas: vyrai – evoliucijos akligatvyje

Dėl Y chromosomoje nuolat mažėjančių genų vyrai pateko į evoliucijos akligatvį ir po 5 mln. metų gali visiškai išnykti, tvirtina genetikos ekspertė. Tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad tokia prognozė pernelyg optimistinė. Šiuolaikinių vyrų...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


Ilgalaikės erekcijos iškankintam ūkininkui prireikė medikų pagalbos

Ilgalaikės erekcijos iškankintam ūkininkui prireikė medikų pagalbos

Vienas ūkininkas Peru, nepakeldamas skausmų, po aštuonias dienas trukusios nuolatinės erekcijos kreipėsi į medikus. 53 metų vyrui prireikė operacijos, sakė jį gydę medikai. Vyriškis nebuvo vartojęs nei erekciją didinančių vaistų, nei alkoholio....


Jauni gydytojai ragina kovoti su homeopatija

Gydytojai ragina Pasaulinę sveikatos organizaciją viešai pasmerkti homeopatinių vaistų skyrimą sunkioms ligoms gydyti, praneša "Times Online". Tarptautinė bendrija "The Voice of Young Science Network", vienijanti jaunus...


Nauja vakcina nuo gripo bus purškiama į nosį

Mokslininkai baigia sukurti naują vakciną nuo gripo, kuri bus net tik geresnės kokybės, bet ir purškiama į nosį. Planuojama, kad ši skiepų naujovė - panašus į vaistus nuo slogos purškalas - pasirodys balandį. Projektas "FLUVACC" - vienas...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


Kaip išsirinkti tinkamiausią čiurnos įtvarą?

Kaip išsirinkti tinkamiausią čiurnos įtvarą?

Čiurnos įtvaras, dar vadinamas ortezu, yra dėvima ant kulkšnies, kad skatintų gijimą. Jis apsaugo kulkšnis ir kojas nuo rimtesnių sužalojimų, stabilizuoja sąnarį, kad jis greičiau sugytų. Taip pat užtikrina suspaudimą bei šilumą. Čiurnos įtvarai...


Kodėl turėtų susirūpinti emocijas savyje slopinantys žmonės?

Mūsų kultūroje priimta ligą vertinti kaip blogį, kai ne nuo mūsų priklausantį įvykį, ieškoti jos priežasčių išorėje. Tam tikra prasme tokia pozicija žmogui labai patogi: "Aš už savo ligas neatsakau. Tegul problemą sprendžia gydytojai"....


Emocinis išsekimas - visuomenės liga

Padidėjęs dirglumas, nerimas arba apatija, izoliacijos nuo aplinkinio pasaulio, bejėgiškumo pojūtis. Niekas nedžiugina. Tai emocinio išsekimo simptomai. Jei gerai įsižiūrėtume, įsitikintume, kad jie būdingi daugumai dirbančių žmonių. Šio reiškinio...


A. Čaplikas: būtina įstatymiškai reglamentuoti dirbtinį apvaisinimą

Visuomenės nuomonės tyrimo bendrovės RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad beveik 50 proc. visų apklaustųjų pritaria tam, kad pilnos tradicinės (moteris ir vyras) šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, galėtų...


Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pareto principas tvirtina, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų - tik 20 proc. rezultatų. Šį principą 1906 metais suformulavo italų ekonomistas Vilfredas Paretas. Jis pastebėjo, kad 20 proc. italų valdo 80 proc....


Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Įveikei vėžį? Nepamiršk kelio pas medikus ir pasitikrink. Kaip atauga nukirstos devyngalvio slibino galvos, taip ir vėžys labai dažnai sugrįžta pabaigti savo juodo darbo. JAV gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius Gintautas Abarius...


Pirkti intervenciniams vaistams bus steigiama nauja valstybės įmonė?

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas sudarė darbo grupę, kuriai pavedė parengti ir pateikti pasiūlymus dėl valstybės įmonės intervenciniams vaistų pirkimams vykdyti steigimo tikslingumo. Pasak ministro, naujas dalyvis farmacijos rinkoje...


Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku ne vienas su ilgesiu prisimena vasaros akimirkas ar kuriame nors pietų kurorte praleistas atostogas. Nenuostabu – Lietuvos klimatas nelepina nei kaulus laužančia šiluma, nei gausiais saulės bučiniais....


Auga susidomėjimas "sunkiaisiais vaistais"

Auga susidomėjimas "sunkiaisiais vaistais"

Farmacijos kompanijos pradeda investuoti į tyrimus, kurių metu vandenilio atomas pakeičiamas į sunkesnį izotopą. Manoma, tai padidina vaistų veiksmingumą. Kovo 16 dieną Leksingtono farmacijos koncernas Masačiusetse (JAV) paskelbė apie pirmą tyrimų...


Latvijoje patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis

Latvijoje užregistruotas pirmasis patvirtintas užsikrėtimo kiaulių gripo virusu A(H1N1) atvejis, antradienį pranešė Visuomenės sveikatos agentūra. Jos pranešime sakoma, kad tas atvejis susijęs su moterimi, kuri lankėsi Jungtinėse Valstijose ir...


Legendinis lengvaatletis įveikė vėžį

Legendinis lengvaatletis įveikė vėžį

Olimpinis čempionas amerikietis Dickas Fosbury's per metus nugalėjo sunkią ligą - limfomos vėžį. 1968-ųjų žaidynių aukso medalio laimėtojas D.Fosbury's išgarsėjo pirmasis pradėjęs šokinėti į aukštį nauju stiliumi - nugara į kartelę. Šis...


Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Žmonėms su vitamino D nepakankamumu gali grėsti didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, teigia dabar atliekamus tyrimus apžvelgę mokslininkai. Nors tokiai priklausomybei patvirtinti reikia išsamių tyrimų naudojant kontrolines...


Bijau nebijoti...

Bijau nebijoti...

Vaikystėje bijojome baubo, tykančio tamsoje. Arba juodosios rankos, kuri gali čiupti už kojų iš palovio. Arba kažkokio neaprėpiamos vaizduotės vaisiaus, nenusakomai skambiu pavadinimu… Kai augame ir įžengiame į suaugusiųjų pasaulį, mūsų...


Klaipėdos medikai dėl pertvarkos ketina streikuoti

Tarp uostamiesčio medikų - maištingos nuotaikos. Iki šiol gana pasyviai ligoninių pertvarką stebėję gydytojai nusprendė nebetylėti. Vakar Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) bendruomenė dėl ligoninių pertvarkos susitiko su miesto meru...


Seime – siūlymas mažinti PVM vaistams iki 5 proc.

Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė siūlo kuo greičiau nekompensuojamiems vaistams PVM sumažinti iki 5 proc. Esą tada vaistai pigtų 15 proc. Pasiūlymą dėl PVM įstatymo pakeitimo "darbietė" jau įregistravo Seime. Šiuo metu...


Vaikų psichologų etatai galėtų būti įsteigti teismuose, mano E.Žiobienė

Kvalifikuoti psichologai, kurie apklaustų nusikaltimuose nukentėjusius ar nusikaltimų liudininkais tapusius vaikus, galėtų dirbti apygardų teismuose, mano vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Kontrolierė BNS pasakojo, kad su įvairių...


A. Čaplikas: Jei reikės, vaistus padalinsime žmonėms

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas ramina žmones, kad vaistų nuo pandeminio gripo tikrai užteks. O jei farmacinės įmonės nesugebės užtikrinti tinkamo tiekimo, vaistai bus išdalinti iš rezervo. Taip jis teigė žurnalistui Virginijui...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9