Kovo 30d. Pirmadienis

Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Peržiūrų skaičius: 19560

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės. 2009-aisiais šia liga pasaulyje sirgo 9,4 milijono žmonių.

Tuberkuliozės epidemiologinė situacija Lietuvoje pastaruosiais metais stabilizuojasi. Respublikinės tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės duomenimis, Lietuvoje sumažėjo naujai tuberkulioze užsikrėtusių suaugusiųjų skaičius - nuo 1892 atvejų (2008 metais) iki 1677 atvejų (2010-aisiais). Tačiau nerimą kelia vaistams atsparios tuberkuliozės plitimas. Viena pagrindinių tuberkuliozės kontrolės priemonių, galinčių sumažinti atsparios tuberkuliozės plitimą, yra sėkmingas naujų plaučių tuberkuliozės atvejų gydymas.

Apie sergamumą Alytaus mieste ir rajone, šios pavojingos ligos gydymą kalbėjomės su Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės ambulatorijos vedėju, gydytoju pulmonologu Algimantu Jasiukėnu.

- Ar pastaraisiais metais mūsų mieste ir rajone daugėja susirgimų tuberkulioze?

- Šiek tiek padaugėjo. 2010 metais nustatyti 45 nauji tuberkuliozės atvejai: mieste šia liga susirgo 25 žmonės, rajone - 20. 2009 metais naujų tuberkuliozės atvejų buvo 31 (21 mieste ir 10 rajone). Pernai padaugėjo ir sergančių vaikų - nustatyti 4 nauji atvejai, o 2009 metais nustatytas vienas šia liga susirgęs vaikas. Visi keturi pernai tuberkulioze susirgę vaikai turėjo kontaktų su šia liga sergančiais artimaisiais. Jie gydomi Kauno infekcinės ligoninės Vaikų pulmonologijos skyriuje, kur yra atskiros palatos sergantiesiems tuberkulioze.

- Tuberkuliozė vadinama socialine liga, vadinasi, sergamumui šia liga turi įtakos gyvenimo lygis, buitinės sąlygos?

- Taip, aukšto gyvenimo lygio šalyje tuberkuliozės beveik nėra. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse, Anglijoje, Airijoje, Prancūzijoje vietos gyventojai tuberkulioze neserga, šia ligą atveža tik iš skurdesnių šalių atvykstantys imigrantai. Kuo geriau žmogus gyvena, tuo stipresnį jis turi imunitetą.

Manoma, kad apie 80 procentų Lietuvos suaugusiųjų yra užsikrėtę tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis, bet suserga tik nedidelė dalis. Ar užsikrėtęs žmogus susirgs, priklauso nuo jo organizmo atsparumo ir nuo to, kiek tuberkuliozės užkrato jis gavo. Neretai pats organizmas įveikia prasidėjusią ligą. Pavyzdžiui, žmogų tikrinant dėl kitų ligų, randama, kad jis persirgęs tuberkulioze, plaučių rentgeno nuotraukose matomi sukalkėjimai, randeliai. Pacientas nustemba - juk jis niekad nesirgo tuberkulioze! Vadinasi, organizmas ligą įveikė, ji praėjo nepastebimai, na, gal žmogus kiek pakarščiavo, gydėsi nuo bronchito ir panašiai.

Jeigu organizmas neatsparus, imunitetas nusilpęs, ligos sukėlėjams tik to ir reikia. Imunitetą silpnina lėtinės ligos, nuolat patiriami stresai, prasta mityba, skurdas, alkoholis, narkotikai. Didelė dalis sergančiųjų tuberkulioze - alkoholikai, narkomanai, asocialūs asmenys.

- Kokie yra pirmieji ligos požymiai?

- Tuberkuliozė tuo ir skiriasi nuo kitų plaučių ligų, kad gana ilgai jokių simptomų nebūna. Žmogus gali ne vienus metus nešioti tuberkuliozės bakterijas, turėti ligos židinį plaučiuose ir visiškai nesiskųsti sveikata. Liga išryškėja, kai bakterijos išsisėja po plaučius, žmogus pradeda karščiuoti, atsikosėti krauju. Tuberkuliozę galima įtarti, jeigu ilgiau nei tris savaites karščiuojama, kosėjama, skrepliuojama, skundžiamasi krūtinės, nugaros skausmais, jei krinta svoris ir žmogus yra turėjęs kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze. Pas mus, medikus, nemaža dalis sergančiųjų patenka jau su toli pažengusia, diseminuota (išsisėjusia) tuberkulioze.

- Tačiau yra galimybė gerokai anksčiau nustatyti šią ligą, peršviečiant plaučius, pavyzdžiui, profilaktinio sveikatos patikrinimo metu?

- Taip, profilaktiškai tikrinant sveikatą, padarius plaučių nuotrauką galima nustatyti tuberkuliozę. Deja, ne visi darbdaviai rūpinasi, kad darbuotojai reguliariai tikrintųsi sveikatą. Priimant į darbą pirmas dalykas, kurį turi padaryti darbdavys, - pareikalauti iš naujo darbuotojo sveikatos pažymėjimo. Yra ne vienas atvejis, kai verslininkas pasisamdo darbininką, sergantį tuberkulioze, ir šis užkrečia ne tik kitus darbuotojus, bet ir patį darbdavį.

- Kaip sėkmingai gydoma tuberkuliozė?

- Alytuje turime geras sąlygas šiai ligai gydyti, rekonstruotas Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės pagrindinis korpusas. Tereikia paties žmogaus noro gydytis. Tinkamai, nepertraukiamai gydantis, tuberkuliozė sėkmingai įveikiama. Tačiau gydymas gana ilgas - iki pusės metų, o vaistams atsparios ligos formos - dveji metai. Turėjome tokį atvejį, kai 25 metų mergina susirgo vaistams atsparia tuberkuliozės forma, ja sergant kasdien reikia gerti ne mažiau kaip penkis preparatus. Ligonė tai darė ir visiškai pasveiko.

Tačiau ne kiekvienas žmogus sąžiningai tęsia tokį ilgą gydymą. Vaistams atsparios tuberkuliozės formos dėl to ir plinta, kad gydymas nutraukiamas per anksti arba vaistai geriami nereguliariai, su pertraukomis. Bakterijos pripranta prie žmogaus vartojamų medikamentų, per anksti nustojus arba geriant juos su pertraukomis, tampa atsparios vaistams.

- Asocialūs asmenys, priklausomi nuo alkoholio, narkotikų turbūt neturi pakankamos motyvacijos gydytis?

- Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė - vienintelė tokio tipo gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje yra įrengtas uždaras skyrius gydyti tuberkuliozę priverstinai. Jeigu sergantis asmuo vengia gydytis, apie jį pranešame savivaldybės gydytojui, kuris organizuoja jo izoliavimą nuo visuomenės. Dažniausiai tik padedant policijai sergantysis pristatomas į mūsų ligoninę. Per septynias dienas teismas priima sprendimą pusę metų jį gydyti priverstinai. Visą tą laiką jis privalo būti ir gydytis stacionare. Po 5-6 mėnesių tuberkuliozės bakterijų skrepliuose jau neaptinkama, jis oru lašeliniu būdu užkrėsti aplinkinių negali, tokį ligonį ilgiau stacionare laikyti netikslinga. Jam skiriamas ambulatorinis gydymas. Dar dvejus metus asmuo turi gydytis ambulatoriškai, bet ne visada tai daro. Ką daryti, kai sergančiojo ligoninėje jau negalima laikyti per prievartą, o gydymas dar nebaigtas, tačiau tas asmuo nesigydo?

Kai kurie pacientai vengia gydytis tuberkuliozę, kad turėtų iš ko gyventi - sergant šia liga nustatomas darbingumo lygis ir skiriama darbingumo netekimo pensija.

- Ar socialiai remtini, skurdžiai gyvenantys žmonės turi galimybę įsigyti vaistų tuberkuliozei gydyti?

- Vaistai nuo tuberkuliozės kompensuojami 100 procentų, tačiau vaistinėse dar reikia sumokėti priemoką. Žmonės, neturėdami tų kelių litų priemokai, kartais vaistų atsisako. Per savivaldybės gydytojus prašome miesto ir rajono valdžios skirti pinigų, kad sergantiesiems vaistai nieko nekainuotų. Malonu, kad lėšų skiriama. Su vaistinėmis sudarome sutartis dėl priemokų apmokėjimo. Savivaldybės taip pat finansuoja maisto paketus, kurie skiriami socialiai remtiniems tuberkulioze sergantiems asmenims. Juos sudaro greitai negendantys produktai - kruopos, aliejus, cukrus, konservai. Ligoniai į ambulatoriją turi atnešti parodyti gautus vaistus, sugerti juos stebint medicinos personalui ir kartą per savaitę gauna 20 litų vertės maisto paketą.

- Sergama ne tik plaučių, bet ir kitų organų tuberkulioze?

- Tuberkuliozė paprastai suprantama kaip plaučių liga, bet bakterijos gali pažeisti bet kurį žmogaus organą, sukelti ekstrapulmoninę (ne plaučių) tuberkuliozę. Pernai iš naujų išaiškintų atvejų mieste ir rajone buvo 6 ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejai.

Ekstrapulmonine tuberkulioze nėra kaip užsikrėsti kontaktiniu būdu, o plaučių tuberkuliozės bakterijos į aplinką patenka sergančiajam kosint, kalbant, čiaudint. Sergantysis atvira plaučių tuberkulioze (kai skrepliuose randama bakterijų) per metus gali užkrėsti apie 20 žmonių.

Kitų organų tuberkuliozė gydoma tokiais pačiais vaistais kaip plaučių ir taip pat sėkmingai.

Diena.lt

Laboratorijoje sukurta plakanti širdis

Laboratorijoje sukurta plakanti širdis

Minesotos universiteto mokslininkai laboratorijoje sukūrė plakančią širdį. Iš žiurkių ir kiaulių širdžių pašalinę ląsteles ir palikę tik karkasą, jį užpildė tam tikru gyvų ląstelių mišiniu. Po kiek laiko širdis ėmė plakti. Tyrimo organizatorė,...


Šalys donorės pažadėjo skirti beveik 12 mlrd. dolerių pasauliniam AIDS fondui

Šalys donorės pažadėjo per trejus metus skirti 11,7 mlrd. dolerių pasauliniam fondui, kovojančiam su AIDS ir kitomis mirtį nešančiomis ligomis, antradienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas. Anksčiau Vašingtonas pranešė...


Botoksas apriboja žmogaus gebėjimą jausti emocijas

Viena iš labiausiai paplitusių "atjauninimo" procedūrų - botokso injekcijos - pasižymi gerai žinomu šalutiniu poveikiu - jos trukdo gerai išreikšti emocijas. Tačiau dabar Wisconsin-Madison universiteto (JAV) mokslininkai paskelbė, jog...


Implantuojamos biosintetinės ragenos gali regeneruoti natūralų akies audinį

Implantuojamos biosintetinės ragenos gali regeneruoti natūralų akies audinį

Vakar mokslininkai paskelbė baigę kurti dirbtinę rageną, kuri, sujungta su žmogaus akimi, gali regeneruoti nervinį audinį ir atstatyti prarastą arba sutrikusią žmogaus regą. Nors metodas daug žada jau dabar, pilnam jo efektyvumui pasiekti dar...


Kaip išvengti kojų venų ligų?

Kaip išvengti kojų venų ligų?

Venų plėtimasis – vienas aktualiausių sveikatos sutrikimų. Silpnus venų vožtuvėlius paveldime, arba juos susilpnina netinkamas mūsų gyvenimo būdas. Į šį sutrikimą laiku nekreipiant dėmesio, vėliau gali prireikti net operacijos. Pajutus...


Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Šveicarijos kompanija "Anecova" sukūrė naujo tipo dirbtinio apvaisinimo įrenginį. Jis patalpinamas moters organizme keturioms dienoms ir išlaiko embrionus stabiliai vienoje vietoje, tarsi dirbtinis kiaušintakis. Šios 5mm ilgio...


Ekscentriškumas – psichikos sutrikimas?

Ekscentriškumas – psichikos sutrikimas?

Ekscentriškumą medikai žada priskirti prie psichikos sutrikimų. Tokį pasiūlymą diagnozuojant ligas siūlo įtvirtinti JAV medikai. Kaip praneša portalas telegraph co.uk, JAV medikai teigia, kad ekscentrikams didelė tikimybė susirgti psichikos...


Paveldėtojams, norintiems gauti kompensaciją už sąnario endoprotezą, sumažinta biurokratinė našta

Paveldėtojams, norintiems gauti kompensaciją už sąnario endoprotezą, nereikės dokumentų kopijų tvirtinti pas notarą. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pasirašė įsakymą, kuriuo panaikinamas įpareigojimas, kad Valstybinei ligonių kasai...


Gediminas Navaitis. Internetinės pažintys

Apie internetines pažintis, jų privalumus, trūkumus ir pagrindines sėkmingos internetinės draugystės taisykles kalbiname psichologą dr. Gediminą Navaitį.Kokių pažinčių dažniausiai žmonės ieško internete? Vaikino/merginos, ar tiesiog draugų? Kokie...


Smegenų implantai padeda atgaivinti prisiminimus

Smegenų implantai padeda atgaivinti prisiminimus

Kanados mokslininkai teigia sukūrę pirmąjį pasaulyje smegenų implantą, kuris pagerina atmintį. Negana to, eksperimentuodami su sveikais žmonėmis Toronto Vakarų ligoninės (Toronto Western Hospital) specialistai netyčia atrado, jog šis būdas ne tik...


Šeštoji pandeminio gripo auka - kaunietis (papildyta)

Kaune lapkričio pabaigoje namuose rastas negyvas vyras mirė nuo vadinamojo kiaulių gripo. Tai atlikę teismo medicinos ekspertizę nustatė specialistai. Tai jau šeštoji pandeminio gripo auka Lietuvoje. Sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį...


Nemirtingumas – jau po 20 metų

Pasitelkiant nanotechnologijas ir apie žmogaus kūno veikimo principus surinktas žinias, žmogus jau po 20 metų galėtų būti nemirtingas. 61-erių amerikietis Ray'us Kurzweilas, jau ir anksčiau pranašavęs naujų technologijų erą, teigia, kad mūsų...


Gripo epidemija paskelbta ir Varėnos rajone

Plintant sergamumui gripu ir peršalimo ligomis, epidemija paskelbta ir Varėnos rajone. Praėjusią savaitę sergamumas gripu ir peršalimo ligomis šiame rajone viršijo 103,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Epideminiu sergamumas laikomas, kai rodiklis...


Algimantas Čekuolis: kaip išvaikyti žiemos depresiją?

Jeigu rytą išvystate juodą tamsą už langų, o širdyje ne ką šviesiau, nesinori nei kur eiti, nei ką nors daryti, o ir vakaras nieko gera nežada, vadinasi, esate vienas iš kelių dešimčių milijonų šiaurės europiečių, tarp kurių ypač tiršta lietuvių,...


Kaip spręsti problemas?

Nors problemų kyla kone kasdien, ne visi jas mokame efektyviai spręsti. Keletas taisyklių, padėsiančių gvildenti iškilusias dilemas. Jei norite rasti veiksmingą sprendimą, pirmiausia tiksliai įvardinkite kilusią problemą. Dauguma žmonių bando...


Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Santariškių klinikose pradėta taikyti specifinė imunoterapija su bičių, širšių ir vapsvų nuodais. Šiuo efektyviu metodu gydomi žmonės, kuriems po minėtų vabzdžių įgėlimų pasireiškia sunkios alerginės reakcijos ir kyla pavojus gyvybei.


A. Čaplikas: Jei reikės, vaistus padalinsime žmonėms

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas ramina žmones, kad vaistų nuo pandeminio gripo tikrai užteks. O jei farmacinės įmonės nesugebės užtikrinti tinkamo tiekimo, vaistai bus išdalinti iš rezervo. Taip jis teigė žurnalistui Virginijui...


Vyriausybei siūloma mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir priemokas

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu Vyriausybė ketina į kompensuojamųjų vaistų kainyną šiemet įtraukti vaistus su mažesnėmis priemokomis nei pernai. Pirmadienį pasitarime Ministrų kabinetas pritarė, kad į kompensuojamųjų vaistų kainyną...


Kaltinimai – tik dėl konkurencijos?

Seimo Sveikatos reikalų komitetas teigia, kad nesaugiais tyrimais kraujo centrai vienas kitą kaltina tik konkuruodami dėl valstybės lėšų. Daugumą donorų kraujo į gydymo įstaigas pristato du didieji centrai – Nacionalinis ir Kauno kraujo...


Sveikatos apsaugos ministras: vakcina - ne panacėja

Pasak sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, sprendimas siaučiant pandeminiam gripui įsigyti daugiau antivirusinių vaistų, o ne vakcinų buvo teisingas, nes "šiuo metu reikia gydyti, o ne vakcinuoti". "Vakcinavimas yra efektyvus...


Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Pamirštate ko ėjote į kitą kambarį? Kartais tarsi užkliūva geriausio draugo vardas? Jei tik retkarčiais nerandate, kur padėjote raktus ar piniginę, tai dar nėra ligos požymiai. Tačiau jei laikrodį palikote cukrinėje ar šaldytuve, o nuolatinis...


Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Kaip praneša Kanados dienraštis "National Post", Kalifornijos (JAV) universiteto tyrėjų grupė rekomenduoja valstybėms peržiūrėti savo prieš rūkymą nukreiptą politiką, mat gėdinami rūkaliai ne tik pradeda nuo gydytojų slėpti savo potraukį...


Plikasis smėlrausys – atsparus vėžiui

Pasaulyje nėra žinomo nei vieno atvejo, kad plikojo smėlrausio organizme būtų aptiktas kokio nors tipo vėžinis auglys. Tai neįprasta, turint omenyje, kad šie gyvūnai gyvena iki 30 metų. Dabar Rochesterio universiteto biologai atrado tokios savybės...


Organus išsaugos naudojant maisto užšaldymo metodą

Japonijos Hirosimos universiteto mokslininkai, panaudoję maisto užšaldymo technologiją, įrodė, kad įmanoma užšaldyti ląsteles nenaudojant toksiškų preparatų bei neleidžiant susiformuoti audinius pažeidžiantiems ledo kristalams. Jau kelis...


7 keisti dalykai, kuriuos vyrai daro po sekso

Pasimylėjote. Jūsų partneris nenori apsikabinti, bėga praustis, užmiega, o gal strimgalviais lekia į virtuvę valgyti sumuštinio? Šiuos poelgius galima toleruoti. Tačiau kartais vyrai iškrečia ir kvailysčių. Portalas glamour.com pateikia 7 vyrų...


Kaune vėl protestuoja dėl ligoninių sujungimo

Ketvirtadienio rytą, politikams renkantis į tarybos posėdį, Kauno 2-osios klinikinės ligoninės medikai susirinko protestuoti prieš savivaldybės centrinius rūmus. Tarybos posėdyje bus sprendžiamas ir dviejų miesto ligoninių - Kauno 2-osios...


DARPA kuria virusinių infekcijų biojutiklius

Jei JAV karinių tyrimų organizacijai DARPA pavyks vienas naujausių jos sumanymų, mes apie savo susirgimus ateityje sužinosime gerokai prieš pasireiškiant realiems simptomams. Jos remiami Duke universiteto mokslininkai kuria specialius...


Kauno klinikose persodinta dirbtinė širdis

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose atlikta sudėtinga širdies persodinimo operacija. Vietoj įprastinės širdies transplantacijos, kai persodinama donoro širdis, vidutinio amžiaus itin sunkios sveikatos būklės moteriai...


Būsimieji medicinos specialistai pozityviai vertina potencialias darbovietes

Įtemptas darbo grafikas, stresas ir sunkumai su pacientais neatbaido studentų, pasirinkusių biomedicinos srities studijas. Būsimieji slaugos, akušerijos, kineziterapijos, odontologinės priežiūros ir kitų studijų programų specialistais pozityviai...


Atliktos pirmosios nosies ir prienosinių sinusų operacijos naudojant navigacinę įrangą

Atliktos pirmosios nosies ir prienosinių sinusų operacijos naudojant navigacinę įrangą

Vasario 3-6 dienomis Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Ausų, nosies ir gerklės ligų centre buvo atliktos pirmosios Baltijos šalyse nosies operacijos, naudojant kompiuteriu kontroliuojamą navigacinę įrangą. "Džiugu,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9