Gruodžio 7d. Antradienis

Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Peržiūrų skaičius: 19560

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės. 2009-aisiais šia liga pasaulyje sirgo 9,4 milijono žmonių.

Tuberkuliozės epidemiologinė situacija Lietuvoje pastaruosiais metais stabilizuojasi. Respublikinės tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės duomenimis, Lietuvoje sumažėjo naujai tuberkulioze užsikrėtusių suaugusiųjų skaičius - nuo 1892 atvejų (2008 metais) iki 1677 atvejų (2010-aisiais). Tačiau nerimą kelia vaistams atsparios tuberkuliozės plitimas. Viena pagrindinių tuberkuliozės kontrolės priemonių, galinčių sumažinti atsparios tuberkuliozės plitimą, yra sėkmingas naujų plaučių tuberkuliozės atvejų gydymas.

Apie sergamumą Alytaus mieste ir rajone, šios pavojingos ligos gydymą kalbėjomės su Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės ambulatorijos vedėju, gydytoju pulmonologu Algimantu Jasiukėnu.

- Ar pastaraisiais metais mūsų mieste ir rajone daugėja susirgimų tuberkulioze?

- Šiek tiek padaugėjo. 2010 metais nustatyti 45 nauji tuberkuliozės atvejai: mieste šia liga susirgo 25 žmonės, rajone - 20. 2009 metais naujų tuberkuliozės atvejų buvo 31 (21 mieste ir 10 rajone). Pernai padaugėjo ir sergančių vaikų - nustatyti 4 nauji atvejai, o 2009 metais nustatytas vienas šia liga susirgęs vaikas. Visi keturi pernai tuberkulioze susirgę vaikai turėjo kontaktų su šia liga sergančiais artimaisiais. Jie gydomi Kauno infekcinės ligoninės Vaikų pulmonologijos skyriuje, kur yra atskiros palatos sergantiesiems tuberkulioze.

- Tuberkuliozė vadinama socialine liga, vadinasi, sergamumui šia liga turi įtakos gyvenimo lygis, buitinės sąlygos?

- Taip, aukšto gyvenimo lygio šalyje tuberkuliozės beveik nėra. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse, Anglijoje, Airijoje, Prancūzijoje vietos gyventojai tuberkulioze neserga, šia ligą atveža tik iš skurdesnių šalių atvykstantys imigrantai. Kuo geriau žmogus gyvena, tuo stipresnį jis turi imunitetą.

Manoma, kad apie 80 procentų Lietuvos suaugusiųjų yra užsikrėtę tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis, bet suserga tik nedidelė dalis. Ar užsikrėtęs žmogus susirgs, priklauso nuo jo organizmo atsparumo ir nuo to, kiek tuberkuliozės užkrato jis gavo. Neretai pats organizmas įveikia prasidėjusią ligą. Pavyzdžiui, žmogų tikrinant dėl kitų ligų, randama, kad jis persirgęs tuberkulioze, plaučių rentgeno nuotraukose matomi sukalkėjimai, randeliai. Pacientas nustemba - juk jis niekad nesirgo tuberkulioze! Vadinasi, organizmas ligą įveikė, ji praėjo nepastebimai, na, gal žmogus kiek pakarščiavo, gydėsi nuo bronchito ir panašiai.

Jeigu organizmas neatsparus, imunitetas nusilpęs, ligos sukėlėjams tik to ir reikia. Imunitetą silpnina lėtinės ligos, nuolat patiriami stresai, prasta mityba, skurdas, alkoholis, narkotikai. Didelė dalis sergančiųjų tuberkulioze - alkoholikai, narkomanai, asocialūs asmenys.

- Kokie yra pirmieji ligos požymiai?

- Tuberkuliozė tuo ir skiriasi nuo kitų plaučių ligų, kad gana ilgai jokių simptomų nebūna. Žmogus gali ne vienus metus nešioti tuberkuliozės bakterijas, turėti ligos židinį plaučiuose ir visiškai nesiskųsti sveikata. Liga išryškėja, kai bakterijos išsisėja po plaučius, žmogus pradeda karščiuoti, atsikosėti krauju. Tuberkuliozę galima įtarti, jeigu ilgiau nei tris savaites karščiuojama, kosėjama, skrepliuojama, skundžiamasi krūtinės, nugaros skausmais, jei krinta svoris ir žmogus yra turėjęs kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze. Pas mus, medikus, nemaža dalis sergančiųjų patenka jau su toli pažengusia, diseminuota (išsisėjusia) tuberkulioze.

- Tačiau yra galimybė gerokai anksčiau nustatyti šią ligą, peršviečiant plaučius, pavyzdžiui, profilaktinio sveikatos patikrinimo metu?

- Taip, profilaktiškai tikrinant sveikatą, padarius plaučių nuotrauką galima nustatyti tuberkuliozę. Deja, ne visi darbdaviai rūpinasi, kad darbuotojai reguliariai tikrintųsi sveikatą. Priimant į darbą pirmas dalykas, kurį turi padaryti darbdavys, - pareikalauti iš naujo darbuotojo sveikatos pažymėjimo. Yra ne vienas atvejis, kai verslininkas pasisamdo darbininką, sergantį tuberkulioze, ir šis užkrečia ne tik kitus darbuotojus, bet ir patį darbdavį.

- Kaip sėkmingai gydoma tuberkuliozė?

- Alytuje turime geras sąlygas šiai ligai gydyti, rekonstruotas Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės pagrindinis korpusas. Tereikia paties žmogaus noro gydytis. Tinkamai, nepertraukiamai gydantis, tuberkuliozė sėkmingai įveikiama. Tačiau gydymas gana ilgas - iki pusės metų, o vaistams atsparios ligos formos - dveji metai. Turėjome tokį atvejį, kai 25 metų mergina susirgo vaistams atsparia tuberkuliozės forma, ja sergant kasdien reikia gerti ne mažiau kaip penkis preparatus. Ligonė tai darė ir visiškai pasveiko.

Tačiau ne kiekvienas žmogus sąžiningai tęsia tokį ilgą gydymą. Vaistams atsparios tuberkuliozės formos dėl to ir plinta, kad gydymas nutraukiamas per anksti arba vaistai geriami nereguliariai, su pertraukomis. Bakterijos pripranta prie žmogaus vartojamų medikamentų, per anksti nustojus arba geriant juos su pertraukomis, tampa atsparios vaistams.

- Asocialūs asmenys, priklausomi nuo alkoholio, narkotikų turbūt neturi pakankamos motyvacijos gydytis?

- Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė - vienintelė tokio tipo gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje yra įrengtas uždaras skyrius gydyti tuberkuliozę priverstinai. Jeigu sergantis asmuo vengia gydytis, apie jį pranešame savivaldybės gydytojui, kuris organizuoja jo izoliavimą nuo visuomenės. Dažniausiai tik padedant policijai sergantysis pristatomas į mūsų ligoninę. Per septynias dienas teismas priima sprendimą pusę metų jį gydyti priverstinai. Visą tą laiką jis privalo būti ir gydytis stacionare. Po 5-6 mėnesių tuberkuliozės bakterijų skrepliuose jau neaptinkama, jis oru lašeliniu būdu užkrėsti aplinkinių negali, tokį ligonį ilgiau stacionare laikyti netikslinga. Jam skiriamas ambulatorinis gydymas. Dar dvejus metus asmuo turi gydytis ambulatoriškai, bet ne visada tai daro. Ką daryti, kai sergančiojo ligoninėje jau negalima laikyti per prievartą, o gydymas dar nebaigtas, tačiau tas asmuo nesigydo?

Kai kurie pacientai vengia gydytis tuberkuliozę, kad turėtų iš ko gyventi - sergant šia liga nustatomas darbingumo lygis ir skiriama darbingumo netekimo pensija.

- Ar socialiai remtini, skurdžiai gyvenantys žmonės turi galimybę įsigyti vaistų tuberkuliozei gydyti?

- Vaistai nuo tuberkuliozės kompensuojami 100 procentų, tačiau vaistinėse dar reikia sumokėti priemoką. Žmonės, neturėdami tų kelių litų priemokai, kartais vaistų atsisako. Per savivaldybės gydytojus prašome miesto ir rajono valdžios skirti pinigų, kad sergantiesiems vaistai nieko nekainuotų. Malonu, kad lėšų skiriama. Su vaistinėmis sudarome sutartis dėl priemokų apmokėjimo. Savivaldybės taip pat finansuoja maisto paketus, kurie skiriami socialiai remtiniems tuberkulioze sergantiems asmenims. Juos sudaro greitai negendantys produktai - kruopos, aliejus, cukrus, konservai. Ligoniai į ambulatoriją turi atnešti parodyti gautus vaistus, sugerti juos stebint medicinos personalui ir kartą per savaitę gauna 20 litų vertės maisto paketą.

- Sergama ne tik plaučių, bet ir kitų organų tuberkulioze?

- Tuberkuliozė paprastai suprantama kaip plaučių liga, bet bakterijos gali pažeisti bet kurį žmogaus organą, sukelti ekstrapulmoninę (ne plaučių) tuberkuliozę. Pernai iš naujų išaiškintų atvejų mieste ir rajone buvo 6 ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejai.

Ekstrapulmonine tuberkulioze nėra kaip užsikrėsti kontaktiniu būdu, o plaučių tuberkuliozės bakterijos į aplinką patenka sergančiajam kosint, kalbant, čiaudint. Sergantysis atvira plaučių tuberkulioze (kai skrepliuose randama bakterijų) per metus gali užkrėsti apie 20 žmonių.

Kitų organų tuberkuliozė gydoma tokiais pačiais vaistais kaip plaučių ir taip pat sėkmingai.

Diena.lt


Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija, padedanti sugrąžinti regėjimą akliesiems, gali būti ne tokia tolima, kaip buvo manyta anksčiau. Londone dirbantys mokslininkai jau atlieka pirmųjų dviejų pacientų bandomąjį gydymą. Šio gydymo metu bus toliau tiriamos...


Aspirinas efektyviai malšina migreną?

Daugeliui žmonių aspirinas padeda numalšinti migrenos keliamus skausmus, todėl turėtų būti naudojamas kaip svarbiausia priemonė, kovojant su šia liga. Daugiau nei pusė pacientų teigia, kad vartojant plačiai paplitusį vaistą nuo skausmo, šis...


Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Pasaulinės vakcinos atsargos nuo geltonojo drugio, nuo kurio kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių, baigia išsekti, trečiadienį pranešė aukštas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas. "Šiuo metu pasaulinės skiepų atsargos yra...


Gydytojai: rengiama sveikatos apsaugos reforma yra neteisėta

Antradienį Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidento instituciją ir Vyriausybę, teigdama, kad planuojama vykdyti Lietuvos sveikatos sistemos pertvarka esą yra neteisėta - nėra Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...


Sėkmingai išbandytos kontraceptinės injekcijos vyrams

Kinijoje atlikti didžiausi iki šiol vyrams skirto leidžiamo kontraceptiko bandymai, kuriuose dalyvavo per 1000 savanorių. Mokslininkai mano, kad žengtas dar vienas žingsnis į priekį kuriant efektyvią kontraceptinę priemonę vyrams: nustatyta, kad...


Senovės Peru gyventojai kentėjo nuo streso

Ištyrus senovės Peru gyventojų palaikus, juose buvo rastas aukštas stresą sukeliančio hormono kortizolio kiekis ir nustatyta, kad ši tauta kentėjo nuo streso, praneša News.discovery.com. Senovės Peru civilizacija gyvavo nuo 550 m. pr. Kr. iki 1532...


D. Britanijoje gėjams bus leista tapti kraujo donorais

Didžiojoje Britanijoje ketinama panaikinti draudimą gėjams duoti kraujo. Toks draudimas šalyje galioja jau kelis dešimtmečius. Tačiau kraujo galės duoti tik tie gėjai, kurie nebuvo lytiškai aktyvūs pastaruosius dešimt metų, informuoja šalies...


Nuo pandeminio gripo šalyje pasiskiepijo per 1000 gyventojų

Lietuvoje iki praėjusios savaitės pabaigos, preliminariais duomenimis, nuo pandeminio gripo pasiskiepijo apie 1100 žmonių. Daugiausiai gyventojų nuo vakcinavimo pradžios paskiepyti Kauno, mažiausiai - Telšių apskrityje, kur vakcina pasinaudojo 8...


Apkalbos gali būti sveika

Apkalbos gali būti sveika

Net geriausios širdies žmogeliai kartais pasiduoda pagundai panarstyti artimo kaulelius. Technologijoms tobulėjant, bendravimo tinklai, įžymybių blogai ir kitos priemonės padeda dar greičiau paskleisti gandus bei juos sužinoti. Nors atrodo, kad...


Ministras: žinios apie naujus kiaulių gripo atvejus neturi sėti panikos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigia, kad žinios apie naujus vadinamojo kiaulių gripo atvejus šalyje neturi sėti panikos. "Tai yra liga - gripas. Jo reikia saugotis, kaip ir kiekvienos ligos. Pasaulio sveikatos organizacija...


Apie ką "pletkina" vyrai?

Vyrai taip pat mėgsta apkalbėti moteris. Jų pomėgį "pletkinti" atskleidžia žinutės įvairiuose vyrams skirtuose forumuose. Pavyzdžiui, kur ir su kuo buvo neištikimas, kad netvarkinga žmona ar draugė, kad mėgsta "kabėti" ant...


Kauno apskrityje daugėja sergančiųjų Laimo liga

Per pirmąjį šių metų pusmetį Kauno apskrityje užregistruota trečdaliu daugiau sergančių Laimo liga, nei pernai per tą patį laikotarpį. Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad per pirmąjį pusmetį Laimo liga susirgo 73 Kauno apskrities...


Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Konsultuoja gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. Nutukimo, antsvorio problema nėra nauja. Randama net akmens amžiaus figūrėlių, kuriose pavaizduotas nutukęs žmogus. Žinoma, senovėje žmonėms nutukimas nebuvo labai aktuali problema – genai,...


Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka dažniausia mirties priežastimi

"Širdies ir kraujotakos ligos laikomos pagrindine mūsų amžiaus sveikatos problema. Pastebima, kad šiomis ligomis serga vis jaunesni žmonės", – tikino Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centro...


Lietuvoje minima mirusiųjų nuo AIDS diena

Praeito amžiaus aštuntam dešimtmetyje Lietuvoje nustatytas pirmasis ŽIV atvejis, iki 2009 metų pabaigos AIDS nustatytas 227 asmenims, mirė 85 žmones. Gegužės 16 dieną visame pasaulyje minima mirusiųjų nuo AIDS diena. "Modernūs vaistai leidžia...


Stresas stabdo gyvenimo laikrodį

"Skydliaukė – tavo gyvenimo laikrodis" ir "Prostata – vyro gyvenimo kokybė" – šias dvi sveikatos profilaktikos akcijas paskelbė "Medicina practica" laboratorija. Jų metu laboratorijos padaliniuose...


Gripu ir peršalimo ligomis susirgo mažiau žmonių

Praėjusią savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), palyginti su prieš tai buvusia savaite, sumažėjo. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) duomenimis, ankstesniąją savaitę iki 41...


Laisvos valios iliuzija

Laisvos valios iliuzija

Žmonės priima sprendimus kur kas anksčiau, nei jiems atrodo, teigiama naujausiame neuromokslininkų tyrime, praneša wired.com. Vokietijos mokslininkai, naudodami smegenų skenavimo įrangą, galėjo nuspėti tiriamųjų asmenų sprendimus nuo 7 iki 10...


Mokslininkai surado būdą kaip galima atstatyti nervines ląsteles

Mokslininkai surado būdą kaip galima atstatyti nervines ląsteles

JAV Veik Foresto universitetas (Wake Forest University School of Medicine) pranešė, jog jų mokslininkams pavyko paskatinti nervinių ląstelių regeneraciją, tam panaudojant labai jau neįprastą medžiagą - žmogaus plaukus iš artimiausios kirpyklos....


Gandai ir paskalos moterims suteikia laimės

Gandų aptarinėjimas ir liežuvavimas turi teigiamos įtakos moters sveikatai - atkuria dvasinę pusiausvyrą ir stiprina imuninę sistemą. Prie tokios išvados priėjo mokslininkų grupė iš Jungtinių Valstijų Mičigano valstijos universiteto, praneša...


Naujame žurnalo "Psichologija ir aš" numeryje perspėjimas darboholikams

Jau pasirodė rugsėjo žurnalo Psichologija ir aš rugsėjo mėnesio" numeris. Redakcija, regis, bando pralenkti laiką. Kita vertus, labai puiku, kad žurnalo numeris pasirodo dar prieš rugsėjo pradžią, kai žmonės, baigiantis vasarai,...


Vaiko agresija: kaip suvaldyti?

Vaiko agresija: kaip suvaldyti?

"Kiekvienas gali supykti - tai lengva. Bet supykti tiek, kiek reikia, ir dėl tos priežasties, dėl kurios reikia, - tą sugeba ne kiekvienas." (Aristotelis) Jeigu jūsų vaikas pasidarė šiurkštus, grasina jums, skriaudžia kitus vaikus,...


Mokslininkai nustatė, kaip česnakas tampa antioksidantu

Kanados mokslininkai nustatė, kad česnako antioksidantinės galios yra susijusios su natūralia veikliąja medžiaga alicinu, ir tai smarkiai išplečia žinias apie šio augalo ir populiaraus maisto papildo privalumus. Antioksidantinis poveikis atsiranda...


Gydytojas: perspektyva naujuoju metodu išgydyti vėžį – labai didelė

Gydytojas: perspektyva naujuoju metodu išgydyti vėžį – labai didelė

Vilniaus universiteto Onkologijos institute pirmą kartą Lietuvoje bus taikoma radioembolizacija – vėžio gydymo metodas, kai atliekama kepenų naviko kraujagyslių embolizacija radioaktyviomis dalelėmis. Gydytojo Manto Trakymo teigimu, šio...


Anglies pluošto kojų protezai - penkerių metų mergaitei

2005 metais Ellie May Challis persirgo sunkia meningito forma - mergaitė liko gyva, tačiau medikams teko amputuoti visas jos galūnes. 2009 metais ji tapo jauniausiu žmogumi, turinčiu anglies pluošto kojų protezus. Tradiciniai protezų modeliai jos...


Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Alerginės ligos vadinamos XXI amžiaus epidemija. Šiandien Europoje jau kas trečiam vaikui maistas, gyvūnai, dulkių erkutės ar augalai sukelia įvairias alergines reakcijas. Gydytojai prognozuoja, kad 2015 m. alergiškas bus kas antras europietis....


Psichologas nustatė ryšį tarp naudojimosi "Facebook" ir prastais pažymiais

Psichologas iš Olandijos Polas Kiršneris nustatė ryšį tarp polinkio socialiniams tinklams ir prastais pažymiais, rašo "The Daily Mail". Kiršneris dirbo su 19-54 metų 219 studentų grupe iš vieno JAV universiteto. Paaiškėjo, kad tie, kurie...


Nefrologijos progresas inkstų saugoti neišmokė

Nefrologijos progresas inkstų saugoti neišmokė

Per 15 metų nefrologija Lietuvoje padarė didelį kokybinį šuolį, prisilygino Vakarų šalims, tačiau žmonės iki šiol neišmoko saugoti bei tausoti savo inkstus ir apie jų ligą sužino per vėlai, kai šis organas jau sunykęs ir reikalinga dializė....


Organiniai šviesos diodai bus naudojami odos vėžiui gydyti

Organiniai šviesos diodai bus naudojami odos vėžiui gydyti

Organiniai šviesos diodai (OLED) ne tik pasižymi spalvos grynumu ir energijos suvartojimo efektyvumu - ateityje jie taip pat gali būti naudojami odos vėžiui ir uždegimams gydyti. Didžiosios Britanijos mokslininkų komanda šiuo metu kuria prie odos...


Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Gal iš artimųjų ar draugų kartais tenka sulaukti raginimų nesikūprinti ir išsitiesti? Gal einant tylia gatve išgirstate nežymų savo paties šlepsėjimą? O gal net pats sau nuotraukose atrodote kreivas ar gunktelėjęs kaip šachmatų žirgas? Turite...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9