Gudručio vaistinė

Atrastas naujas RNR tipas

Mesačiusetso technologijos instituto Biologijos fakultetas (Massachusetts Institute of Technology, MIT) pranešė, kad atrado naują ribonukleino rūgščių (RNR) tipą. Šią naujieną žurnale „Cell” savo straipsnyje paskelbė prof. Davidas Bartelis su kolegomis. Eksperimentai buvo atlikti įprastu genetikams metodu – tyrinėta apvalioji kirmėlė „Caenorhabditis elegans”.

Kol kas buvo žinomi keturi RNR tipai, atliekantys skirtingas funkcijas: informacinė RNR, nešanti iš branduolio į baltymų sintezės vietą (citoplazmoje esančias ribosomas) informaciją apie baltymo pirminę struktūrą, transportinė RNR, (transportuojanti aminorūgštis į baltymų sintezės (transliacijos) vietą, ribosominė RNR (rRNR) ir ribozimai – katalizinę funkciją turinti RNR. Mokslininkams pavyko išskirti daugiau kaip 5 tūkst. molekulių rūšių, kurios buvo pavadintos 21U-RNR. Jos sudarytos iš 21 nukleorūgščių bazių, kurių seka visuomet prasideda nuo uracilo, būdingo RNR.

Šios naujosios ribonukleino rūgšties, kaip ir bet kurios kitos daugialąsčių organizmų RNR, sintezės matrica užkoduota DNR molekulėje. Identifikuotos dalys, atsakingos už 21U-RNR sintezę buvo aptiktos dviejuose fragmentuose, sudarytuose iš DNR chromosomų. Mokslininkų nuomone, apvaliosios kirmėlės „Caenorhabditis elegans” genofonde saugoma informacija apie maždaug 20 tūkst. šios klasės rūšių junginių sintezę.

MIT mokslininkas, Nobelio premijos laureatas Phillipas Sharpas teigia, kad nekintanti molekulė 21U-RNR, nepaisant to, kad ji aptinkama labai įvairių sudėčių, rodo, jog šis junginys organizme atlieka labai svarbų vaidmenį. Kol kas nepavyko nustatyti, koks tai vaidmuo.

Manoma, kad pirmųjų gyvybės formų genetinė medžiaga buvo RNR (o ne DNR). Ji taip pat atlikdavo biocheminių reakcijų katalizines funkcijas, kurių dabar absoliučią daugumą atlieka baltymai.

 

Massachusetts Institute of Technology

TAIP PAT SKAITYKITE