Gudručio vaistinė

Ar vaikštome teisingai?

vaikščiojimas

Pirmieji vaiko žingsniai – toks svarbus ir įsimintinas įvykis visiems tėvams. O kiek daug džiaugsmo žmogui teikia atsiradusi galimybė vaikščioti su dirbtinių kojų protezų pagalba! Tai tik keli atvejai, kai pastatyta ant žemės koja reiškia ypatingai daug. Tačiau kasdien nueidami ne vieną šimtą metrų, mes net nesusimąstome, kaip statome pėdą, kuria jos dalimi liečiame grindinį, kokie krūviai tenka kelių sąnariams ir kt. Tik staiga suskaudusi nugara, maudžiantys kojų raumenys ar dieglys čiurnoje dažniausiai priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo priežasties, kuri, pasirodo, dažnai yra blogos eisenos padarinys.

Vaikščiojimo procesas yra gana sudėtingas, jo metu dirba ko ne viso kūno raumenys, ypatingai – kojų. Žmogui einant, pajungiamos ir smegenys: iš centrinės nervų dalies į raumenų, kaulų, sąnarių ląsteles siunčiami impulsai, dėl kurių pakeliama, nuleidžiama koja ir taip žmogus gali judėti. Ypatingos koordinacijos reikalaujantis veiksmas – ėjimas – glaudžiai siejasi su laikysena, kaulų struktūra ir pėdos forma. Atsiradus kokios nors grandies sutrikimams, tai aiškiai atsispindi ir ėjimo kokybėje, o vėliau ir sveikatoje.

Tad iš kur žinoti, ar mūsų eisena teisinga, ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį vaikščiojant? Tiek paprastas savo ar artimųjų žingsnių sekimas, tiek profesionalūs eisenos tyrimai gali pranešti apie tam tikrus judėjimo sutrikimus, pėdos deformacijas, stuburo iškrypimus ir besiartinančias rimtas ligas.

Eisenos ir pėdų ryšys

Žmogaus pėda – svarbi atraminio-judamojo aparato dalis, vienas pagrindinių kūno mechanizmų, kuris atlaiko kūno svorius bei tolygiai paskirsto krūvius vaikščiojant. Iš 26 kaulų sudaryta pėda turi 2 išilginius ir 1 skersinį skliautą. Priklausomai nuo jų išsigaubimo, žmogaus pėda gali būti normali, plokščia arba turėti per aukštą keltį (būti per daug išgaubta). Įvairios pėdos deformacijos tiesiogiai siejasi su blogai statoma pėda, nepaskirstytais krūviais, per didelėmis apkrovomis kojų sąnariams, kaulams, pamažu krypstančiam stuburui. Ignoruojant su pėdos forma susijusias problemas, po kurio laiko pajuntami skausmai. Iš pat pradžių gali skaudėti vieną arba kelias pėdos dalis, tačiau kuo ilgiau delsiama, tuo labiau po visą kūną plinta skausmo židiniai. Leidžiant situacijai progresuoti, vystosi įvairios judamojo aparato ligos.

Neteisingas vaikščiojimas, sveikatos sutrikimai ir skausmas

Nors žmogaus eisenoje labai dažnai atsispindi žmogaus nuotaika, rūpesčiai, savijauta, iš jos taip pat galima suprasti ir apie tam tikras sveikatos problemas. Skaudami raumenys dėl netolygiai paskirstyto kūno svorio lemia tai, kad žmogus žingsniuoja arba bėga nereguliariai, per dideliais žingsniais, kūprinasi. Diena po dienos neatsikratant žalingo įpročio vaikščioti ar sėdėti susikūprinus, žengti nuo pirštų galų, vaikščioti spyruokliuojant ir kt., sudaromos palankios sąlygos vystytis kaulų deformacijai, dilti sąnariams, tuo pat metu per daug tempiant raiščius, sausgysles ir t.t. Tad neteisinga vaikščiojimo maniera gali lemti kitų ligų atsiradimą, arba, priešingai, įvairūs sveikatos sutrikimai ir skausmas daro įtaką blogai eisenai. Bet kuriuo atveju reikėtų susimąstyti, kaip dedate kojas, kai einate ar bėgate, mat ankstyvas neteisingos eisenos pastebėjimas gali apsaugoti nuo problemų ir skausmo ateityje.

Specialūs eisenos ir bėgimo tyrimai

Norėdami išsiaiškinti, ar vaikščiojate teisingai, galite atlikti ir profesionalius tyrimus moderniais prietaisais. Ortopedijos centras Vilniuje „Pes Planus“ atlieka kompiuterinį eisenos ir bėgimo tyrimą plantografu, kuris leidžia tiksliai nustatyti slėgį, tenkantį tam tikriems pėdos plotams einant. Nesudėtingas, tačiau ne vieną eisenos rodiklį fiksuojantis tyrimas padeda nustatyti žmogaus biomechaninės sistemos pakitimus. Būtent dėl jų žmogus gali jausti nemalonius skausmus arba patirti traumas.

Plantografe yra įmontuotas unikalus bėgimo takelis, po savimi turintis jutiklių sistemą. Jie matuoja apkrovas skirtingose pėdų vietose ir šią informaciją įrašo į kompiuterį. Pagal gautus duomenis kompiuterio ekrane gydytojas toliau analizuoja eisenos ir bėgimo stilių, techniką, nustato pėdos deformacijas, blogus vaikščiojimo įpročius ir kt.

„Pes Planus“ ortopedijos centras jau ne pirmus metus specializuojasi ortopedijos-traumatologijos srityje, tad visiems norintiems ar jaučiantiems poreikį galima ne tik atlikti šį eisenos ir bėgimo tyrimą, bet ir įsigyti specialių ar individualiai jiems pagamintų priemonių – vidpadžių, kompresinių kojinių, ortopedinės avalynės, specialių įtvarų ir kt.

Taigi, nepamirškite judėti teisingai. Atkreipkite dėmesį į savo ar Jums brangių žmonių eiseną. Pagal ėjimo ar bėgiojimo įpročius galima spręsti labai daug, o dažniausiai dar anksti pastebėti vaikščiojimo ypatumai lemia lengvesnį situacijos sprendimą ir gydymą. Užtikrinkite sklandų ir neskausmingą judėjimą kiekvieną dieną – atlikite specialius eisenos bei bėgimo tyrimus.

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE