Mollers

Ar jūsų prisiminimai tikri?

Vakar buvote vestuvėse. Ceremonija buvo graži, gėrimai ir maistas puikūs, šokiai tęsėsi iki paryčių. Bet žmonės sako, kad vakar jūs gulėjote ligoninėje, kaip ir pastarąsias dvi savaites ir jokiose vestuvėse nebuvote.

Reiškinys, kai po smegenų pažeidimo atsiranda nebūti prisiminimai, yra vadinamas konfabuliacija. Kodėl ligoniai prisimena nebūtus dalykus, kol kas mažai tyrinėta. Neseniai Londone Marthos Turner atlikti tyrimai šiek tiek paaiškino konfabuliacijos priežastis.

Rezultatai spausdinami gegužės mėnesio „Cortex” žurnalo numeryje.

Autoriai ištyrė 50 žmonių, kurie patyrė vienų ar kitų smegenų dalių pažeidimus. Tie pacientai, kurie prasimanydavo įvairiausių nebūtų dalykų, visi pasižymėjo vidurinės ikipriešakinės smegenų žievės pažeidimais. Tai smegenų dalis glūdinti už akių. „Pacientų, patyrusių konfabuliacijas, atminties sugebėjimai skyrėsi, kaip ir jų „vadovaujantieji sugebėjimai” (tai tokių pažintinių gebėjimų komplektas, kuriuos prižiūri ikipriešakinė žievė ir kurie kontroliuoja ir reguliuoja kitus gebėjimus ir elgesį). Todėl konfabuliacija negali būti šių dviejų gebėjimų stokos kombinacija. Ji turi būti specifinės vidurinės ikipriešakinės žievės funkcijos sutrikimas. Atrodo, šios srities pakenkimas priveda prie nebūtų prisiminimų atsiradimo,” aiškino Martha Turner, pagrindinė šių tyrimų autorė.

Šie tyrimai leidžia mums geriau suprasti, kaip žmogaus smegenys kontroliuoja atmintį, ir kaip dauguma mūsų sugeba lengvai atskirti tikrus prisiminimus nuo susapnuotų, pramanytų, nebūtų.

TAIP PAT SKAITYKITE