REXSAN

Apgamai – grožis ar liga?

Žmonės yra vieninteliai primatai, neturintys apgamų ant delnų.

Tačiau kitose kūno vietose jų turi beveik kiekvienas. Vieni mano, kad apgamai yra individualybės ir grožio požymis, kiti įsitikinę, kad iš jų galima spėti žmogaus likimą. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad apgamas gali būti rimtos ligos ženklas.

Yra keletas apgamų atsiradimo teorijų. Pirmoji, kad apgamai gali būti įgimti arba įgyti. Jei apgamas įgimtas – tai rodo embriono odos vystymosi sutrikimus. Įgimti apgamai nelinkę išnykti ir jų turi tik apie 1 procentą naujagimių. Įgyti apgamai laikomi gerybiniais odos navikais. Jie dažniausiai atsiranda per pirmuosius 20 metų, o po 40-ties apgamų ima mažėti.

Konkrečios apgamų atsiradimo priežastys taip ir lieka nežinomos, tačiau pastebėta, kad jų atsiradimą ir formavimąsi lemia ir saulės spinduliai.

Nepiktybiniai apgamai gali tapti piktybiniais navikais. Jeigu apgamas per trumpą laiką pakinta, tampa didesnis, asimetriškas, pasikeičia spalvą arba apgamo vietoje atsiranda niežėjimas, skausmas, būtina kuo skubiau greiptis į gydytoją.

Gerybiniai apgamai gali būti pašalinami grožio centruose elektrochirurgijos metodu. Tokias procedūras geriausia atlikti rudenį arba žiemą, kai oda gauna mažiau saulės spindulių.

Iš apgamų populiaru spėti ir žmogaus likimą. Pavyzdžiui, manoma, kad žmonės, turintys apgamų ant ausų, neturi rūpesčių. Apgamas ant sprando reiškia nelengvą gyvenimą, o dešinėje kaktos pusėje – laimę ir šlovę.

Eglė Lipeikaitė

TAIP PAT SKAITYKITE