Ditel

Antibiotikai tampa priešu

Beveik pusė vaikų kasmet gydomi antibiotikais, o didžiausią riziką ligoninėje užsikrėsti infekcijomis turi kūdikiai ir vyresni nei 65 metų ligoniai.

Vartoja per daug

Šie Higienos instituto ir Valstybinės ligonių kasos atliktų tyrimų duomenys buvo pristatyti Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje. Čia buvo aptartos bakterijų atsparumo antibiotikams ir infekcijų paplitimo gydymo įstaigose aktualijos.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos atstovės Ievos Kisielienės, bakterijų atsparumo antibiotikams problema aktuali ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Tad jau porą metų organizuojamos įvairios akcijos, renginiai, norint atkreipti dėmesį į bereikalingą antibiotikų vartojimą. Skandinavijos šalyse šiai problemai ir jos keliamai grėsmei skiriami net pirmieji laikraščių puslapiai.

Kaip teigė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytoja Ilona Stirbienė, bakterijos tampa vis atsparesnės antibiotikams, o tai atsiliepia gydymo rezultatams. Pacientai pyksta ant gydytojų, kad šie nepajėgūs jų išgydyti.

I.Stirbienės pastebėjimu, nauji antibiotikai negaminami, tad spręsti šią problemą įmanoma tik sumažinus nereikalingą jų vartojimą.

Nustatyta, kad net 40 proc. antibiotikų vartojami be reikalo.

Situacija tampa pavojinga

Saikingas antibiotikų vartojimas skatinamas ir ligoninėse, tarp medikų. Mat jau dabar Lietuvos ligoninėse aptinkama bakterijų, kurios yra atsparios visiems turimiems antibiotikams.

„Visuomenėje klesti apipelkėjęs supratimas, kad hospitalinėmis infekcijomis užkrečia medikai. Šį supratimą reikėtų keisti”, – įsitikinusi gydytoja.

Pasak I.Stirbienės, pacientas gydomas dėl vienos priežasties, o ligoninėje užsikrečia kita liga. Tačiau dažniausiai būna, kad kurį laiką organizme nešiota infekcija dėl patirto streso ar pasikeitusių sąlygų išlenda arba ja užsikrečiama nuo kito ligonio.

Ligoninėje esama daug sunkių ligonių su nusilpusiu imunitetu, kur suvaldyti infekciją, pavyzdžiui, plintančią oro lašeliniu būdu, nėra lengva.

Didžiausias hospitalinių infekcijų paplitimas nustatytas slaugos ligoninėse, reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose. Pažeidžiamiausioji visuomenės dalis – kūdikiai iki vienerių metų ir vyresni nei 65 metų pacientai.

Vyraujančios hospitalinės infekcijos – apatinių kvėpavimo takų ir operacinių žaizdų infekcijos.

Gydosi patys

I.Stirbienė akcentavo savigydos problemą. Ilgas ir nesaikingas plataus spektro antibiotikų vartojimas peršalus ar dėl gerklės skausmo žmogų gali paversti atsparios bakterijos nešiotoju. Žmogus ją platina kitiems, pats apie tai net nenutuokdamas.

Pastebėta, kad daugiausia antibiotikų išrašo būtent šeimos gydytojai.

Valstybinės ligonių kasos pateikti duomenys pagal kompensuojamųjų vaistų receptus parodė, kad dažniausiai antibiotikai skiriami ūminiam bronchitui, tonzilitui ir faringitui bei virusinėms ligoms gydyti.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE