Lapkričio 26d. Ketvirtadienis

Algimantas Čekuolis: kaip išvaikyti žiemos depresiją?

Peržiūrų skaičius: 22180

Jeigu rytą išvystate juodą tamsą už langų, o širdyje ne ką šviesiau, nesinori nei kur eiti, nei ką nors daryti, o ir vakaras nieko gera nežada, vadinasi, esate vienas iš kelių dešimčių milijonų šiaurės europiečių, tarp kurių ypač tiršta lietuvių, besijaučiančių taip pat.

Ir neskubėkite kaltinti likimo ar savęs dėl to, kad jaučiatės esąs slunkius, kad neburbuliuojate energija, kad jūsų pora ne ta arba kitais keliais vaikščioja, o gyvenime nieko šviesaus nematyti. Taip besijaučiančių žmonių katastrofiškai daugėja. Depresija, prieš šimtą metų beveik nežinomas dalykas, palietusi retas dvarininkų panytes ir ponaičius, dabar aptinkama kone kiekvienoje šeimoje. Kas atsitiko? Kodėl taip skiriamės nuo savo senelių? Juk negalėjo per šimtą metų mūsų smegenys pasikeisti.

Pasikeitė gyvenimas

Nereikia ieškoti antgamtinių priežasčių. Pasikeitė mūsų gyvenimo būdas. Jau beveik niekas neskalbia geldoje su skalbimo lenta, nemuša sviesto, nedažo audinių, neverda uogienių žiemai. O juk tokios buvo kasdienės mūsų senelių pareigos, susiklosčiusios per tūkstančius metų ir glaudžiai susijusios su emocijomis. Dirbi, triūsi, pavargsti - bet esi apdovanojamas gerais jausmais. Šeima soti, apskalbta, malkų atvežta, linksmai dega krosnis. Atsiranda pasitenkinimas, o jis reguliuoja neurocheminę pusiausvyrą smegenyse. Fizinis darbas aktyvina smegenis stipriau negu antidepresiniai vaistai, sukurti pagerinti tik kuriai nors vienai neurocheminei reakcijai. Vis dažniau dirbame sėdėdami ir taip save įvarome į spąstus. Nes evoliucionavome, vystėmės judėdami ir tam, kad judėtume. Bet dabar diena dažniausiai praeina be jokios kūno įtampos. Rezultatas? Stresai ir vis didesnė nerimastis. Visa tai kaupiasi ir randasi depresijos simptomų.

Kas tai yra depresija? Tai emocinis skausmas. Beviltiškumas, kuris, atrodo, niekada nesibaigs. Bejėgiškumas, kai pats sau negali padėti, ir atrodo, kad niekas padėti negali. Žmogus veja nuo savęs visus. Neigiamų emocijų nors kibirą nešk: pyktis, baimė, pasibjaurėjimas, gėda, kaltė. Tos emocijos kaip atominė radiacija persiduoda visai šeimai ir atima energiją.

Dabar madinga ryti tabletes, o miestuose dar ir psichoterapija atėjo į madą. Niekas neneigia vaistų naudos, bet negalima depresijos gydymo pradėti nuo tabletės, nors tingumas ir gundo taip daryti. Yra geresnių būdų. Bet kai liga pasidaro sunki - vaistai būtini. Tik negalima gydytis pačiam, nes tikslią diagnozę ir metodus gali nustatyti tik gydytojas neurologas arba psichiatras. Nieko baisaus čia nėra. Bet gydymą medikamentais palikime specialistams. Pasikalbėkime apie tą depresijos etapą, kai dar galime sau padėti kitaip.

Žudikas Nr. 2

Liguisto liūdesio banga neregėtai auga ir pagal pavojingumą jau tampa antra po širdies ir kraujagyslių ligų. Tai kaip depresijai sprandą nusukti? Nėra ryškios linijos, ją skiriančios nuo mažesnės sesers - smukusios nuotaikos. Ir vienu, ir kitu atveju simptomai panašūs - apatija, nieko nesinori. Bet depresijos atveju tie simptomai daug ryškesni. Nuotaika tiek pablogėja, kad kliudo normaliam darbui ir šeimos gyvenimui. Sumažėja intelekto pajėgumas. Sunkiau skaityti, skaičiuoti. Atsiranda irzlumas, krūtinės ląstos arba viršutinės pilvo dalies skausmai. Kartais žmogus neliūdnas, bet dažnai supyksta taip, kad, rodos, sprogs. Jis gali jausti skausmus, kuriuos sunku nustatyti. Kyla šleikštulys, svaigsta galva, daužosi širdis, apima silpnumas. Žmogus ima galvoti apie savižudybę, jaučia, kad jo gyvenimas neturi prasmės. Kartais jis negali net savarankiškai dirbti arba dirbti kartu su kitais, net negali rytą iš lovos atsikelti, neturi jėgų į parduotuvę nueiti.

Nuotaikos nuosmukio ženklai: padidėjęs apetitas, ypač saldumynams, bendras jėgų susilpnėjimas, sutrikęs miegas, sumažėjusi seksualinė trauka, nuolatinis irzlumas. Šeimos nariai nepatenkinti vieni kitais, nes niekas nenori matyti savo problemos ir kaltina kitą. Pasekmės žiaurios - nuo susvetimėjimo, kartais liekančio visam laikui, net išgijus, iki per ankstyvo vaikų išėjimo iš namų, skyrybų ar net savižudybės.

Pirmiausia būtina atpažinti ligą, pripažinti ją sau ir artimiesiems. Tai ne gėda, tai liga. Artimųjų pareiga - neatstumti, nesmerkti, o panaudoti visą turimą širdingumą. Tik nereikia stengtis pralinksminti. Verčiau kartu nueiti į kiną, teatrą, koncertą. Negalima moralizuoti, barti, bet galima dalintis savo patirtim - visi tai patyrėme. Nežiūrėkime į savo organizmą kaip į automobilį, kuriame užteks pakeisti alyvą, pripūsti ratus ir jis vėl magistralėje visus lenks. Žmogaus organizmas daug sudėtingesnis, jo komponentai tarpusavyje labiau susiję ir jis turi būti gydomas kompleksiškai. Sergant depresija, panašiai kaip ir cukralige. Neužtenka gerti vaistus ir gauti insulino porciją. Kovą su cukralige laimi tas, kuris ne tik tinkamai gydosi, bet pritaiko savo ligai dietą, reguliariai sportuoja ir ilsisi. Esant depresijai irgi labai svarbu dieta, pakankama dozė fizinės įtampos, ypač darbinės raumenų įtampos, na ir miego.

Mes - rojaus paukščiai

Amerikietė psichiatrė prof. Kelly Lambert knygoje "Lifting Depression" ("Depresijos pašalinimas") atkreipė dėmesį į tai, kad atogrąžose, kur šviesa intensyvi, o diena ir naktis parą dalija į lygias dalis, žmones labai retai ištinka sezoniniai nuotaikos nuopuoliai. Kuo toliau nuo pusiaujo - tuo žiemos depresijos atvejai dažnesni. Jau vėlyvą rudenį daugelis mūsų klimato gyvūnų - meškos, ežiai, šikšnosparniai, barsukai, voverės ir kai kurie kiti graužikai - užmiega. Dauguma paukščių išskrenda. Pati gamta taip patvarkė. Kolektyvinėje žmonijos atmintyje sąvoka "rojus" visada siejasi su sąvoka šiltieji kraštai. Dabar žinome, kad ten taip pat ne rojus, bet gal verta ten nuskristi paatostogauti? Kai kas taip ir daro. Brangus malonumas, ne kiekvienam įkandamas, bet nuskrenda žmogus į Karibus ar Pietų Afriką, tačiau jeigu ir toliau gyvena taip kaip prieš kelionę, grįžęs pavaikšto žvalus tik savaitę, daugiausia - dvi. Todėl leiskite pereiti prie konkrečių, praktiškų patarimų, kuriuos siūlo patyrę specialistai. Nesistebėkite jų paprastumu. Tiesiog privalome grįžti prie to, ką praradome prieš 100 metų.

Nuo fizinio darbo iki šalčio

Visi šaltiniai rekomenduoja fizinį darbą arba kitą veiklą, kurios metu judėtų raumenys ir būtų apčiuopiamas rezultatas. Kai suskaldysite gerą šūsnį malkų, sunešite ir tvarkingai jas sukrausite, jūsų depresijos liks nedaug. Bet kam dabar mieste malkos? Yra šimtai kitokių darbų, tik reikia jų imtis ir mesti iš galvos nusistatymą, jog fizinis darbas žemina. Atvirkščiai - jis aukština, kartais net gelbsti gyvybę. Sugalvok bet ką - megzk virbalais, nuskusk nuo langų rėmų suskilusius dažus, išvalyk automobilį. Kai kuriose nervų ligų klinikose depresija sergantiems ligoniams įrengti daržai - kiekvienas ten dirba jam skirtas valandas. Toks darbas ir stalą praturtina ir depresiją sumažina.

Mažiau girdėtas būdas - gydymas šalčiu, krioterapija. Jos uždavinys - suteikti organizmui fiziologinį smūgį. Pacientas 2-3 minutėms įleidžiamas į labai šaltą kamerą, kurioje temperatūra minus 110 laipsnių, o kartais net minus 160. Lietuvoje tokių kamerų dar nėra, artimiausios Lenkijoje. Tai naujas metodas, jo be gydytojo bandyti negalima. Tačiau Lietuvoje nuo seno panašiai elgiasi pirčių mėgėjai - šoka į eketę, pasivolioja sniege.

Galiu išduoti ir savąjį būdą, kaip pakelti tonusą. Kai rašau apie tai, kas man labai svarbu, keliuosi 6 valandą ryto: lengva pasitempimų mankšta, tada šaltas dušas. Jeigu žvėriškai jo nesinori - karštas ir šaltas, karštas ir šaltas. Gerai išsitrinu šiurkščiu rankšluosčiu. Lengvesnis būdas - kareiviškas: nusiprausti iki juosmens vandeniu iš po krano. Pirma karštu, paskui šaltu, kelis kartus. Galva taps tokia šviesi, tokios gilumos atsivers, kad pažvelgti bus baisu.

Panašų metodą kenčiantiesiems nuo depresijos taiko Amerikos gydytojai: 2-3 minutės šalto dušo dukart per dieną, rytą ir grįžus iš darbo, bet ne vėliau kaip 19 valandą, kitaip bus sunku užmigti. Po to gera savijauta laikosi kelias valandas. Taip reikia daryti bent kelis mėnesius. Kodėl tai padeda? Mūsų odoje šalčio receptorių yra kelis kartus daugiau negu šilumos receptorių. Visi vienu metu sužadinti receptoriai tampa labai stipriu smegenų stimuliatoriumi.

Rudenį ir žiemą traukia daugiau miegoti, mažiau visokių džiaugsmų. Dingsta apetitas arba atvirkščiai - tampame baisiai rajūs. Tai todėl, kad maža šviesos. Reikia kuo dažniau būti lauke, gaudyti net retus saulės spinduliukus. Nuotaiką pakelia net trumpas pasivaikščiojimas per pietų pertrauką.

Kiautas pavojingas į jį įlindusiam

Tik visa tai sunkios depresijos nepagydys. Ją reikia pulti iš visų pusių. Darbas, iš bėdos mankšta gryname ore padidina endorfino kiekį, o tai natūralus mūsų pačių organizmo gaminamas laimės hormonas. Tačiau pasakykite "eime pabėgioti miško takeliu" žmogui, kuris jaučiasi nuvargęs, mieguistas, ištižęs, jis - smarkiai susierzins. Sportavimas neturi būti nemaloni būtinybė - žinau, kad reikia, bet jėgų nėra. Todėl svarbu pradėti mankštintis, kol dar neatėjo rudens-žiemos tamsa. Mankšta turi tapti įpročiu, kitaip sunku bus išlįsti iš kiauto, kuris padaro mūsų stuburą nelankstų, sprandą sustingusį ir išderina biologinius mechanizmus visame organizme. Išlįsti iš kiauto padės tik stipri valia ir draugiška šeima.

Ką dar siūlo specialistai žmogui, norinčiam išvengti vaistų ir jų šalutinio poveikio? Ogi jonažolę - tokį stiprų antidepresantą, kad prieš geriant jo nuovirą verčiau pasitarti su gydytoju, nes jonažolės poveikis gali susipinti su kitais medikamentais. Padeda ir šafranas, tik silpniau, ir jis labai brangus. Naudos duoda žuvis, ypač riebi - skumbrė, sardinė, lašiša, lynas, karpis. Žuvys turi neprisotintų riebalų rūgščių omega-3, o tai svarbi statybinė medžiaga nervų ląstelėms. Jos yra ir jūrų žolėse bei linų sėmenyse. Žuvį reikia valgyti mažiausiai du kartus per savaitę. Nepamiršti jogurto, pieno, kiaušinių, moliūgų ir saulėgrąžų sėklų. Nervams raminti reikia vitamino B, bet jis tirpsta vandenyje, o organizmas nemoka daryti jo atsargų. Šio vitamino surasite gaminiuose iš rupiai maltų grūdų, ankštiniuose produktuose, špinatuose ir mėsoje. Būtinas ir magnis, perduodantis signalus nervų sistemoje. Kai jo trūksta, žmogus tampa dirglus, blogiau dirba širdis, atsiranda baimė, sunku susikaupti, naktį pila prakaitas. Magnio reikia nemažai, todėl valgykite grikių košę, neluptus obuolius, sojos gaminius, gerkite arbatą matę. Magnio turi ir šokoladas.

Nesigėrėkime savąja depresija, neretai vadinama rusišku žodžiu "chandra". Ji atsiranda ne todėl, kad mes labai jautrūs ar labai protingi. Tai - liguista būsena. Dangus be sunkių debesų būna gražesnis.

Technologijos.lt


Vakcina nuo naujojo gripo – geriausiu atveju gruodį

Vakcinos prieš naująjį A(H1N1)v tipo gripo virusą galima tikėtis tik gruodžio mėnesį, teigia sveikatos apsaugos specialistai. Pasak gydytojų infektologų, vakcinacija yra efektyvi tuomet, kai ji atliekama porą mėnesių iki gripo protrūkio pradžios....


Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku ne vienas su ilgesiu prisimena vasaros akimirkas ar kuriame nors pietų kurorte praleistas atostogas. Nenuostabu – Lietuvos klimatas nelepina nei kaulus laužančia šiluma, nei gausiais saulės bučiniais....


Mokslininkai abejoja ŽIV vakcinos sukūrimo galimybėmis

Mokslininkai abejoja ŽIV vakcinos sukūrimo galimybėmis

Vakcinos prieš ŽIV sukūrimo abejonės žymiausiems pasaulio mokslininkams sustiprėjo po pernykštės Merc&Co atitinkamo klinikinio tyrimo nesėkmės. Pastarasis buvo nutrauktas dėl abejotinų kuriamos vakcinos klinikinio veiksmingumo rezultatų....


Piktybinės kraujo ligos bus registruojamos elektroniniu būdu

Piktybinės kraujo ligos bus registruojamos elektroniniu būdu

Gydytojai hematologai ar vaikų hematologai, pirmą kartą kliniškai nustatę piktybinę kraujo ligą, pildys atitinkamą formą. Ji bus saugoma VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose esančioje elektroninėje duomenų bazėje. Lietuvoje...


Reabilitacija - trumpiausias kelias pasveikti

Ligonių reabilitacijos įstaigų šalyje daugėja, bet valstybė vis menkiau finansuoja jų teikiamas paslaugas. Norintiesiems greičiau susigrąžinti sveikatą už jas belieka mokėti iš savo kišenės. Reabilitacija yra sveikatos sugrąžinimo būdas, kai...


Hormonai vietoj stomatologo grąžto

Stomatologija (arba odontologija) - viena svarbiausių, jeigu ne pati svarbiausia, žmonijos technologijos sričių. Jau dabar odontologai sugeba taisyti dantis beveik be skausmo, stato burnoje įvairiausius tiltus, gamina dantis iš keramikos ir pan....


Reanimacijoje – dėl kiaulių gripo

Ligoninės reanimacijos skyriuje dėl gripo komplikacijų atsidūrė du klaipėdiečiai. Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuose pirmadienį dėl gripo gulėjo 13 pacientų, iš jų šeši vaikai. Du iš jų - 33 metų ir 21 metų vyrai - dėl...


Susitarta dėl antivirusinių vaistų atvežimo

Ateinantį antradienį Lietuvos vaistinėse vėl turėtų būti prekiaujama vaistiniu preparatu "Tamiflu", kurio trūkumas pastaruoju metu buvo juntamas. Tuo metu kito antivirusinio vaistinio preparato "Relenza" šiuo metu ir...


Įstatymu siekiama užtikrinti psichologinių paslaugų kokybę

Užtikrinti psichologinių paslaugų kokybę siekiama Psichologų praktinės veiklos įstatymo projektu. Šį dokumentą Seimo posėdžių sekretoraite įregistravo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gediminas Navaitis, atsižvelgdamas į Seimo kanceliarijos...


Kęstutis Vitkus: "Chirurgija yra tarsi gyvenimo būdas"

Su mikrochirurgu profesoriumi Kęstučiu Vitkumi susitikome grožio klinikoje Valakampių pušyne. Aptarę Vilniaus apylinkių estetiką (ponas Kęstutis daug žino apie ikikarinę ir pokarinę sostinę ), pradedame klausinėti apie gyvenimišką aplinką,...


Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, jog vyresnio amžiaus žmonės turėtų būti ypač atidūs norėdami išvengti traumų. Kasmet kritimą patiria 30-60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną...


Gydymo paslaugų kainų pagrįstumui ir skaidrumui

Ligonių kasos neretai sulaukia gydymo įstaigų kritikos dėl dabartinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų, kuriomis su įstaigomis atsiskaitoma. Suprantama, bazinės kainos turi būti teisingos, tai yra, kuo labiau pagrįstos sveikatos...


Regeneracinės medicinos taikinyje - odos purkštuvai bei organų spausdintuvai

Regeneracinės medicinos taikinyje - odos purkštuvai bei organų spausdintuvai

Odos purkštuvai, organų spausdintuvai, kamieninių ląstelių milteliai. Biochemikas Alan'as Russell'as tiki, jog tokie įrankiai gali tapti standartiniais karo medicinoje. Odos purkštuvais būtų gydomi nudegimai. Organų spausdintuvai galėtų...


Aptiktas genas, atsakingas už suvartojamo alkoholio kiekį

Įjunkimas į alkoholį gali būti susijęs ir su organizmo genetinio kodo ypatumais. Tokią išvadą priėjo amerikiečių mokslininkai iš JAV nacionalinio sveikatos instituto, praneša BBC. Atlikdami tyrimus su beždžionėmis, jie nustatė, jog genas CRF,...


Ląstelės-jogai

Kol kas mokslininkams labai nelengva iš kamieninių ląstelių išauginti reikiamą audinį, jau nekalbant apie visą organą. To siekiama itin aistringai, nes bet kokio organo išauginimas iš paciento kamieninių ląstelių išspręstų esminę medicinos...


Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

"Niekada nebūnu rizikingose vietose", "Niekada anksčiau nepagalvojau apie tai", "Retai būnu gamtoje", - dažniausiai taip lietuviai atsako į klausimą, kodėl nesiskiepija nuo erkinio encefalito. Tokie duomenys pateikti...


Svarbiausia įkirtus gyvatei — nepanikuoti

Atšilus orams, kasmet į ligoninę patenka gyvačių įkirstų žmonių. Ypač jos suaktyvėja vasarop. Per metus Lietuvoje nuo šių šliužų nukenčia 65-70 žmonių. Utenos visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja į gamtą išsirengiančius poilsiautojus...


Venų varikozės gydymas. Naujausia lazerinė technologija jau Lietuvoje – DVIGUBO ŽIEDO LAZERIS!

Venų varikozės gydymas. Naujausia lazerinė technologija jau Lietuvoje – DVIGUBO ŽIEDO LAZERIS!

Pastaruoju metu Lietuvoje labai populiarėja venų varikozės gydymas lazeriu. Vis daugiau kraujagyslių chirurgų įsitikina, jog lazerinis gydymas yra saugus, efektingas ir lenkia chirurginį būdą ne tik kosmetiniu estetiniu aspektu, bet ir gijimo...


Knarkaliai nori miegoti tyliai

Knarkaliai nori miegoti tyliai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės (LOR) ligų skyriaus medikais. Buvo pacientų, atvykusių net iš Mažeikių. Akciją,...


Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Įtarti Alzheimerio ligą padeda paprastas testas

Pamirštate ko ėjote į kitą kambarį? Kartais tarsi užkliūva geriausio draugo vardas? Jei tik retkarčiais nerandate, kur padėjote raktus ar piniginę, tai dar nėra ligos požymiai. Tačiau jei laikrodį palikote cukrinėje ar šaldytuve, o nuolatinis...


Robotai ateina į ligonines

Į kai kurių Japonijos ligoninių priėmimo skyrius atvykę pacientai bus pasitikti robotų humanoidų. Jie lankys ligonius ir palatose, ramindami ir teikdami jiems "moralinę paramą". Naujausias Japonijos robototechnikos bendrovės...


Vitaminas B gali sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu

Pakankamai savo organizme vitamino B sukaupusiems žmonėms rizika susirgti plaučių vėžiu yra mažesnė, nei jei jie rūko, rodo didelis Europoje atliktas tyrimas. Kraujyje turint didelius kiekius vitamino B6 ir amino rūgšties metionino, tokia rizika...


Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Išgirdus žodį – elektrošokas, galvoje iškyla nemalonūs vaizdai. Turbūt daugelis yra matę filmų, kai ligoninėje pacientams daro elektrošoką, bet ar kada susimastėme kas tai yra iš tiesų ir kodėl tokios procedūros yra taikomos? Pirmiausia,...


Pasaulyje bus kalbama apie homeopatijos naudą

Europos Sąjungos Homeopatijos diena bus minima kovo 23 d. Europos Parlamente Briuselyje. Renginio organizatorė yra Europos parlamento narė airė Marian Harkin. Europoje dirba apie 54 tūkst. gydytojų homeopatų, ir vien tik Europos Sąjungoje daugiau...


Vatikane pristatyta rudenį vyksianti konferencija apie kamienines ląsteles

Kaip skelbia Vatikano radijas, 2011 metų rudenį Popiežiškoji kultūros taryba ir jos "Mokslo ir tikėjimo" departamentas rengia didelę konferenciją Romoje apie "Suaugusias kamienines ląsteles: mokslas ir žmogaus bei kultūros...


Suklastotose vaistų pakuotėse – negalia ir mirtis

Suklastotose vaistų pakuotėse – negalia ir mirtis

Neseniai po Europos Sąjungos valstybėse atlikto tyrimo paaiškėjo apie 170 vaistų klastojimo ir neteisėto platinimo atvejų. Sunerimti verčia ir Pasaulio sveikatos organizacijos statistika: vaistinių preparatų rinkoje aptinkama 10–15 procentų...


Lietuviai – vieni agresyviausių Europoje

Lietuvos gyventojai yra bene agresyviausi visoje Europoje. Apie tai byloja ne tik nusikalstamumo rodikliai. Policijos suvestinėse neatsispindi užslėptas smurtas - pašaipos, netolerancija ir tiesiog susvetimėjimas. Specialistai įsitikinę, kad...


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


KTU patirtis rengiant medicinos fizikus pripažįstama užsienio šalyse

KTU patirtis rengiant medicinos fizikus pripažįstama užsienio šalyse

Rugsėjo 22–24 dienomis Kauno technologijos universitete (KTU) vyks Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) organizuojamas seminaras "Branduolinių mokslų sąsajos su medicinos fizika: medicinos fizikų rengimas Baltijos...


Balandžio 11-oji pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena

Šių metų balandžio 11 dieną, minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga, diena. Būtent šią dieną skiriamas dėmesys žmonių supratingumui apie ligą ir skatinimui naujų mokslinių tyrimų, gydymo naujovių atsiradimui. Nedaugelis žmonių žino, kad...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9