Nobel biocare

Aklumas bus gydomas kamieninių ląstelių persodinimu

Britų mokslininkai planuoja gydyti aklumą panaudodami kamienines ląsteles. Pirmieji pacientai tokiu būdu bus gydomi jau per artimiausius penkerius metus, praneša „Reuters”.

Naujas projektas siekia atkurti pažeistą akių tinklainę naudojant embrionines kamienines žmogaus ląsteles. Šios idėjos iniciatoriai sako, kad tinklainės ląstelių persodinimas būtų labai paprasta operacija, kuri vieną dieną galėtų tapti tokia pat dažna procedūra, kaip, pavyzdžiui, kataraktos operacijos.

Medikai tiki, kad ši operacija galėtų padėti atkurti daugelio senyvo amžiaus žmonių regėjimą. Senatvinės akių ligos yra labai dažnos, tad problemos sprendimas padėtų daugybei senyvo amžiaus žmonių gerai matyti – senatvine silpnaregyste serga apie 14 mln. europiečių.

Kai kurie vaistai, tokie kaip „Lucentis”, gali padėti vienam iš dešimties pacientų, kurie serga vadinamąja šlapia silpnaregyste, tačiau tie, kurie serga vadinamąja sausa silpnaregyste, neturi galimybės gydytis jokiais vaistais.

Senatvinę silpnaregystę sukelia akių tinklainės pigmento epitelio defektas, kuris sudaro papildomą pagalbinę dangą tinklainėje. Per naująsias operacijas bus persodinamos kai kurios tinklainės ląstelės – tai savotiška ląstelių atnaujinimo operacija.

Tyrimus dėl ląstelių persodinimo atliko jungtinė britų mokslininkų draugija, kurią parėmė nežinomas žmogus, paaukojęs tyrimams 4 mln. svarų sterlingų. Nenorėjęs atskleisti savo tapatybės žmogus sako, kad buvo nustebęs tokiu prastu medicinos lygiu, tad nesusilaikė nepaaukojęs.

Chirurgai jau yra atlikę tokių operacijų. Jie persodina pacientų ląsteles iš jų akių vienos vietos į kitą, tačiau tokių, tinkamų persodinti, ląstelių yra labai mažai, tad ir operacijų sėkmė abejotina.

Jei tokios sudėtingos akių operacijos bus keičiamos kamieninių ląstelių persodinimu, kuris yra sąlyginai paprastas, procedūros trukmė gali sutrumpėti iki 45 minučių.

„Jei po dešimties metų šios operacijos netaps rutina, tai reikš, kad mums nepavyko, nes tai turi tapti kiekvienam žmogui prieinama operacija”, – sako mokslinių tyrimų grupės nariai.

Panašūs bandymai su žiurkėmis jau pasitvirtino. Vienas komandos lyderių Pete‘as Coffey tvirtina, kad jis jau žino, jog ląstelių persodinimas bus veiksmingas ir žmonėmis, tačiau dar būtini keli bandymai, nes norima užtikrinti operacijų saugumą.

„Mūsų tikslas – per ateinančius penkerius metus atlikti 10–12 tokių operacijų”, – sako P. Coffey.



TAIP PAT SKAITYKITE