Rugsėjo 27d. Sekmadienis

18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Peržiūrų skaičius: 23840

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug pažangesnė. Tereikia gydytis, o ne užsisklęsti savyje.

Ligonės sėkmės istorija

Eglei – 18 metų. Nepaisant to, į biologinės medicinos ir diagnostikos kliniką "Natura munda" pirmą kartą ji atėjo su mama. Tai buvo sausio pradžioje. Atėjo pikta, nekalbi. Beveik visą konsultacijos laiką tylėjo. Kalbėjo mama ir gydytoja.

Eglė nenori gyventi. Daug kartų žudėsi. Bandė pasikarti, pjaustėsi venas, buvo prisigėrusi vaistų.

Kodėl jaunas žmogus nenori gyventi? Kokie bandymų nusižudyti motyvai?

Eglė gyvena kaime, todėl jaučiasi kitokia nei visi, prastesnė. Jos savivertė labai menka, `ji nemato savo ateities. Merginą apėmęs nerimas, pesimizmas, neviltis. Eglė linkčiojo galva, kai mama visa tai pasakojo gydytojai.

"Graži, aukšta, liekna – figūra kaip manekenės. Tik išvaizda išsiskirianti: plaukai dažyti, daugybę auskarų prisivėrusi", – pacientę apibūdino gydytoja psichiatrė Dalia Jaučkojienė.

Toks įvaizdis – siekio būti "kaip visi" išraiška. Eglė vartoja alkoholinius gėrimus, rūko. Jos įsitikinimu, tai daro visi.

Gydėsi, bet nesveiko

Tačiau iš tiesų Eglė yra kitokia. Jos psichika sutrikusi. Mergina gydėsi, bet rezultatai labai menki.

Vaistai, kuriuos Eglė gėrė, ją slopino. Mergina mokykloje per pamokas užmigdavo. Draugai juokdavosi, mokytojai pykdavo. Esant tokiai situacijai, Eglė vaistų iš viso nevartojo.

Tada apimdavo panika. Ji vedė prie bandymų nusižudyti.

"Netiko merginai tie vaistai. Natūralu, kad jų vartoti nenorėjo, jei rytą jausdavosi neišsimiegojusi, suglebusi", – puikiai supranta gydytoja D.Jaučkojienė savo pacientę.

Gydytoja įsitikinusi ir tuo, kad labai svarbu rasti kontaktą su pacientu jau per pirmą konsultaciją. Deja, ne visada tai pavyksta, nes valstybinėse gydymo įstaigose konsultacijų laikas ribotas, o pacientai neretai būna užsidarę, susikaustę. Tik ištyrinėję gydytoją jie priima sprendimą pasitikėti juo ar ne. Tai lemia ir gydymo sėkmę.

Labai svarbu susikalbėti

Eglė, atėjusi į kliniką "Natura munda", jau turėjo nemažą bendravimo su psichiatrais patirtį. Jos mamos ir gydytojos pokalbiui tęsiantis, vis dažniau pažvelgdavo į gydytoją, merginos akyse ryškėjo susidomėjimas.

Įvertinusi merginos būklę gydytoja D.Jaučkojienė parinko Eglei vaistus, kad jie neslopintų, nemigdytų, nedidintų kūno svorio. Taip pat įvertino vaistų saugumą ir pavojingumą, jei mergina sugalvotų jų išgerti pusę pakelio iš karto.

"Vaistai veikti pradeda po 3–4 savaičių, kai pradedami vartoti", – pabrėžia gydytoja.

Būtent po mėnesio, per antrą konsultaciją, Eglė buvo daug linksmesnė, atviresnė. Gydytoja su ja kalbėjosi apie santykius su tėvais, bendraklasiais, apie tai, kaip sekasi mokslai. Eglė daug klausinėjo, tarėsi, domėjosi tolesniu gydymu ir jo pasekmėmis.

"Psichikos ligoniams labai trūksta dėmesio, įrodymų, kad jie reikalingi", – žino gydytoja D.Jaučkojienė.

"Jiems reikia dar daugiau dėmesio, nes svetimiems žmonėms atveria savo sielą", – priduria Valstybinio psichikos sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Rusteika.

Jau po pirmosios konsultacijos Eglė ne kartą skambino savo gydytojai, norėdama pasitarti, pasiklausti, ar teisingai pasielgė. Kartą klausė, ar galės per draugės gimtadienį išgerti šampano.

"Atsakiau, kad negalima, bet Eglė nesupyko, tik trumpam pritilo. Kai paaiškinau, kokios yra alkoholio vartojimo su vaistais pasekmės, pažadėjo alkoholio negerti", – gydymo subtilumus pasakojo gydytoja psichiatrė.

Vaistai su alkoholiu stiprina neigiamą vienas kito poveikį.

Balta vietoj juodos

Šiandien Eglė jaučiasi daug geriau. Tiesiog gerai. Mergina pradėjo lankyti siuvimo būrelį ir surengė suknelių, kurias pati pasiuvo, demonstravimą. Nebesirengia vien juodai, nors anksčiau ši spalva buvo mėgiamiausia.

"Kiekviena spalva atspindi žmogaus nuotaiką. Atsikeli, ir viduje kažkas suveikia, padiktuoja, kokios spalvos drabužius rengtis", – pažymi D.Jaučkojienė.

Ji pabrėžė, kad juoda spalva nėra optimistų, gerai nusiteikusių žmonių spalva. Tai Eglė tarsi patvirtina, nes pagerėjo jos nuotaika, apetitas, atsirado noras bendrauti, veikti.

Psichiatrė prisiminė, kad anksčiau pacientai nenorėdavo gerti vaistų, nes, jų žodžiais tariant, bijodavo tapti zombiais. Į apatiją juos pastūmėdavo stiprus vaistų šalutinis poveikis.

Vyrai palūžta greičiau

Psichiatrijos pažanga – viena didžiausių medicinoje. Naujos kartos vaistai, kuriais dabar gydomi psichikos ligomis sergantys žmonės, yra daug efektyvesni, turi minimalų šalutinį poveikį. Labai svarbu tinkamai parinkti šiuos vaistus. Tai priklauso nuo gydytojo santykių su pacientu, mediko profesionalumo. Kiekviena konsultacija iš gydytojo pareikalauja daug dvasinių jėgų.

Tačiau su Egle D.Jaučkojienei bendrauti vis lengviau. Patyrusi specialistė rado raktą į pacientės jausmus ir protą.

Kodėl aptemsta protas? "Tiksli psichikos ligų priežastis nėra žinoma. Aišku tai, kad dažniausiai tokią būklę sukelia genetinių, biologinių, psichologinių ir aplinkos veiksnių derinys. Reikėtų įsidėmėti, kad psichikos liga nėra asmenybės silpnumo ar charakterio yda", – trumpai apibendrina gydytoja psichiatrė.

Ji pateikia gyvenimiškų pavyzdžių: mirė mama, susirgo vyras, į užsienį visam laikui išvažiavo dukra. Tai gali išprovokuoti psichikos ligą, palaužti dvasiškai. Gydytoja patyrė, kad moterys tokiais atvejais ieško pagalbos pas specialistus, psichologus ir psichoterapeutus, o palūžę sugniuždyti vyrai pirmiausia griebiasi alkoholio, o neretai ir kraštutinės priemonės – savižudybės.

Giluminės ligų priežastys

Savižudybių skaičius, kuriuo Lietuva garsėja pasaulyje, vis dar nemažėja. Kodėl žudosi net jauni žmonės?

"Nelaiminga meilė, draugų išdavystė, patyčios, ypač jei šaipomasi iš fizinio defekto, kurio negali pakeisti", – savižudybių priežastis vardija gydytoja psichiatrė D.Jaučkojienė.

Tai – konkretu. "Apskritai mūsų visuomenė yra liūdna, nusivylusi, sumaterialėjusi ir susvetimėjusi, linkusi slopinti savyje nepasitenkinimą ir emocijas. Nemoka pozityviai spręsti problemų, o nesėkmės atveju griebiasi agresijos, neretai nukreipia ją prieš save", – apibendrina gydytojas M.Rusteika.

Kartais tereikia menkiausios nesėkmės palūžti. Gydytojos D.Jaučkojienės teigimu, yra jaunų žmonių, kurie neturi tikslo, gyvenimas jiems atrodo beprasmis. Neverta mokytis, nes, pavyzdžiui, mama, baigusi universitetą, dirba valytoja. Dabar gaunantieji diplomus neranda darbo arba jis labai menkai apmokamas.

"Studentai apatiški, nes žino, kad gabumai nieko nelemia. Reikia įtakingų giminių protekcijos arba pirkti darbo vietą. Jaunimas nemato moralaus pavyzdžio, nesijaučia saugus, reikalingas šaliai", – niūrų vaizdą komentuoja gydytoja D.Jaučkojienė.

Ji teisi, vardydama ir kitas visuotinio pesimizmo priežastis. Kaip mes auklėjame savo vaikus, klausia gydytoja ir atsako: nelįsk, atstok, negalima. Tai pagrindinės dogmos, taikomos nuo pirmųjų gyvenimo metų.

"Vakarų šalyse skatinamas kiekvieno vaiko kūrybingumas, o mes skiepijame paklusnumą, darbštumą. Pagrindinis mokytojų siekis – kad vaikai klausytų, išmoktų atkartoti, o ne reikšti savo nuomonę", – gydytoja mato gilumines priežastis.

Grįžę iš darbo pavargę ir suirzę blogą nuotaiką išliejame ant vaikų. Vyro bijome, nes jis stipresnis, trenks kumščiu ir iškrova baigsis, liks viduje. Nuo to auga nepasitenkinimas, kaupiasi stresas. Jis nuodija. Padėti gali psichologai, psichiatrai, tereikia nesidrovėti į juos kreiptis.

Diena.lt

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Valgydami flavonoidų turinčių vaisių ir daržovių bei gerdami arbatą rūkoriai gali sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai. Flavonoidai yra vandenyje tirpstantys augalų pigmentai, kurie turi...


Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys

Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys

Stereotipas apie plepias merginas ir tylenius vaikinus subyrėjo į dulkes. Po to, kai buvo atliktas tyrimas ir tiksliai suskaičiuoti vyrų ir moterų ištarti žodžiai, paaiškėjo, kad abiejų lyčių atstovai kalba tiek pat. Tyrėjų grupė, vadovaujama...


Retos ligos: žinoti, suprasti, padėti

Balandžio septintąją minėsime Pasaulinę sveikatos dieną. Tai tarsi priminimas kiekvienam susirūpinti ne tik savo sveikata, bet ir atsigręžti į tuos, kurie kasdien kovoja su klastingomis ligomis. Pavasarį paskelbto Eurobarometro tyrimo apie retas...


Britas tvirtina esantis alergiškas savo žmonai

45 metų Didžiosios Britanijos gyventojas tvirtina, jog žmona jam sukelia alergiją: vos jai prisiartinus, vyrą išberia. Darrenas Youngas alergiškas medžiagoms, naudojamoms kremų ir kūno losjonų gamybai. Po kontakto su chemine medžiaga polietileno...


Prieš difteriją ir stabligę – nemokami skiepai

Siekiant išvengti pavojingų ligų - difterijos ir stabligės - protrūkio, Lietuvoje, o sykiu ir Klaipėdoje suaugusieji bus masiškai nemokamai skiepijami. Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus...


Ateities moteris: žemesnė, putlesnė, vaisingesnė

Ateityje moterys bus kiek žemesnės ir apvalesnės, turės sveikesnes širdis bei pailgės amžiaus tarpsnis, per kurį jos gali susilaukti vaikų. Tokios permainos prognozuojamos remiantis tvirčiausiais iki šiol įrodymais, kad žmogus vis dar...


Žarnyno veiklos sutrikimai - šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė

Žarnyno veiklos sutrikimai - šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė

Jeigu jus kankina vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, sunkumo jausmas, jūs tikrai nesate vienišas su šia problema. Tai daugybės Vakarų šalių gyventojų problema, kurią sąlygoja netinkama mityba ir judėjimo stoka. Tačiau nemaloni savijauta nėra...


Išsiskyrėte. Kaip vėl pradėti ieškoti naujos moters?

Po skyrybų likote ne tik vienas, bet ir vienišas. Vėl pradėti susitikinėti su kita moterimi nebus lengva. Prisiminkite, kad pirmas pasimatymas su moterimi po ilgos pertraukos neturėtų virsti sekso maratonu. Neužsibrėžkite tikslo su kiekviena...


Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

"Senyvo amžiaus vyrai, vartojantys vaisių ir daržovių, gali apsisaugoti nuo kaulų nykimo, kuris gali lemti klubų lūžį", – teigia JAV mokslininkai. "Svarbu suvokti tai, kad kaulų tankis, jų būklė ir lūžio rizika yra susijusi su...


SAM: Daugelis vaistinių vaistams taiko per didelius antkainius

Daugelis šalies vaistinių nevykdo teisės aktų ir vaistinėms taiko per didelius antkainius, trečiadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys. Anot ministerijos pranešimo, Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) balandį...


Egipto faraonas Tutanchamonas mirė nuo maliarijos

Egipto faraonas Tutanchamonas galėjo mirti nuo maliarijos, mano mokslininkai. Prieš tai valdovas sirgo kaulų liga, dėl kurios susilpnėjo jo imunitetas ir todėl maliarija esą galėjo baigtis mirtimi, praneša agentūra AFP. Egipto mokslininkams pavyko...


Seimo kontrolierius ragina pareigūnus vienąkart išspręsti beveik dešimtmetį nesprendžiamas dirbtinio apvaisinimo problemas

Seimo kontrolierius įstaigos vadovas Romas Valentukevičius, savo iniciatyva atlikęs tyrimą dėl dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo padėties Lietuvoje, rekomenduoja sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui dar kartą išanalizuoti su dirbtiniu...


6 sakiniai, kurių vyrai niekad neištars

Vyro burna panaši į šarvuotą sunkvežimį: kai kurios mintys saugiai užrakinamos. Kodėl? Nes bijo būti apšaukti kiaulėmis arba likti nesuprasti. Kaip rašo womenshealthmag.com, vyrams lengviau tylėti, nei pasakyti kelis priekaištus, kuriuos moterys...


Kodėl motinos jaučia kaltę

Kodėl motinos jaučia kaltę

"Žmogaus prigimtyje tiek daug giliai paslėptų dalykų, ir aš pats būčiau linkęs būti vaiku motinos, kuriai būdingi vidiniai žmogaus būties konfliktai, ir nenorėčiau, kad mane auklėtų moteris, kuriai viskas lengva ir paprasta, kuri žino visus...


Bjaurus oras didina prostatos vėžio tikimybę

Šiaurės šalyse vyraujantis šaltas ir debesuotas oras daugeliui vyrų gali padidinti prostatos vėžio tikimybę, teigia mokslininkai. Mokslininkai mano, kad šalto oro bei saulės trūkumo kombinacija galėtų paaiškinti, kodėl šiaurės šalyse tokių...


MaterniT21 ir VisibiliT - 100% saugūs, neinvaziniai tyrimai, vaisiaus apsigimimams nustatyti

MaterniT21 ir VisibiliT - 100% saugūs, neinvaziniai tyrimai, vaisiaus apsigimimams nustatyti

99% tikslumas, neinvazinis – tyrimui naudojamas motinos kraujas Kam reikalingas VisibiliT testas? VisibiliT yra neinvazinis DNR tyrimas, sukurtas Sequenom laboratorijos. Tyrimas atliekamas iš motinos veninio kraujo, o ne iš amniono skysčio...


Kaip susidoroti su radikulitu?

Kaip susidoroti su radikulitu?

"Kokių liaudiškų priemonių yra radikulitui gydyti?" Žolininkė provizorė-farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė: - Galiu pasakyti vieną liaudišką receptą, kurį esu išgirdusi iš šviesios atminties kalvio Stonkaus. Jums reikės stiklinės...


Žmogaus imuninei sistemai gyvybiškai svarbus D vitaminas

Praėjusią savaitę mokslininkai pareiškė, kad vitaminas D yra gyvybiškai svarbus aktyvinant žmogaus gynybinę sistemą, o tai, kad beveik pusei pasaulio gyventojų trūksta šio vitamino, gali reikšti, kad jų imuninės sistemos infekcijas naikinančios T...


Antrinės įmonės Slovakijoje pardavimas "Sanitui" duoda naudos

Farmacijos bendrovės "Sanitas" savininkai už neskelbiamą sumą Latvijos įmonei "Liplats 2000", kurios pusę akcijų valdo Kirovas Lipmanas, stambiausias Latvijos vaistų gamintojo "Grindeks" akcininkas, pardavę antrinę...


3 patarimai, kaip išsaugoti vyriškumą mylint moterį

Išlikite vyru visose situacijose ir neleiskite savo mylimajai valytis kojų į jus. Pagarba yra visų santykių pagrindas. Laikykitės šios taisyklės. Pastaruoju metu visur kalbama apie vyriškos lyties tapimą silpnąja lytimi. Ar tikrai vyrai per daug...


Kraujo ligas gydančiame skyriuje - pacientų persiskirstymas

Vienintelis Vakarų Lietuvoje Hematologijos skyrius, gyvuojantis nuo pat Jūrininkų ligoninės įsikūrimo, pakeitė pavadinimą - nuo šiol jis vadinasi Onkohematologijos skyriumi. Iš pradžių didžiąją dalį skyriuje gydytų pacientų sudarė sergantieji...


Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Didelę dalį žmonių kankinantis knarkimas ne tik kelia nemalonius pojūčius aplinkiniams, tačiau gali būti ir labai pavojingas kiekvienam, turinčiam šį sutrikimą. Pasak "Estetinės chirurgijos centro" gydytojo otorinolaringologo dr. Tomo...


Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Anot profesoriaus, žiūrėdamas vien į paveikslėlius geru gydytoju netapsi. Tačiau baiminamasi, kad netrukus studentai gali baigti universitetąžmogaus kūno sandarą išstudijavę tik knygose ir specialiuose muliažuose. Medicinos universitetas...


Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Tyrimai rodo, kad 40 % moterų ir 20 % vyrų nuo 16 iki 80 turi veninės kraujotakos sutrikimų. Didelę reikšmę lėtiniam venų nepakankamumui atsirasti turi paveldėjimas, lytis ir hormoniniai veiksniai (brendimas, nėštumas, menopauzė), geriamųjų...


Pavydas griauna santykius

Pavydas griauna santykius

Pavydas dažnai traktuojamas kaip nereikalingas, nenaudingas ar nesubrendusių žmonių jausmas. Deja, taip nėra. Pavydas yra labai natūralus jausmas ir tam tikrose situacijose jį jaučiame visi. Galima išskirti net keletą pavydo rūšių: vienas...


Pradeda skiepyti visus norinčius

Šią savaitę bus pradėtas visų norinčių nemokamas skiepijimas nuo pandeminio gripo A(H1N1)v viruso, praneša Sveikatos apsaugos ministertija (SAM). SAM primena, kad kiekvienas, nusprendęs pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, turėtų kreiptis į asmens...


Tikslinamas produktų, savo sudėtyje turinčių GMO, sąrašas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šių metų kovo - balandžio mėnesiais vykdo genetiškai modifikuotų maisto produktų ženklinimo, atsekamumo kontrolę rinkoje. Pabaigus planinius patikrinimus, bus atnaujinti duomenys...


Vaistas nuo depresijos - primityvus gyvenimo būdas

Geriausia priemonė prieš depresiją - grįžimas prie primityvaus gyvenimo būdo. Ištyrinėjęs pirmykščių žmonių gyvenimą tokią išvadą padarė Kanzaso universiteto psichologijos prof. Stephen Ilardi. Mokslininko teigimu, pagrindinis psichinių ligų...


Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, jog vyresnio amžiaus žmonės turėtų būti ypač atidūs norėdami išvengti traumų. Kasmet kritimą patiria 30-60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną...


Aptiktas ŽIV viruso "Achilo kulnas"

Aptiktas ŽIV viruso "Achilo kulnas"

Vokietijos medikams pavyko išgydyti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtusį pacientą persodinus virusui genetiškai atsparaus donoro kaulų čiulpus, praneša "Daily Telegraph". Skelbiama, kad nuo leukemijos vienoje Berlyno klinikoje...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9