Spalio 21d. Ketvirtadienis

18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Peržiūrų skaičius: 23840

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug pažangesnė. Tereikia gydytis, o ne užsisklęsti savyje.

Ligonės sėkmės istorija

Eglei – 18 metų. Nepaisant to, į biologinės medicinos ir diagnostikos kliniką "Natura munda" pirmą kartą ji atėjo su mama. Tai buvo sausio pradžioje. Atėjo pikta, nekalbi. Beveik visą konsultacijos laiką tylėjo. Kalbėjo mama ir gydytoja.

Eglė nenori gyventi. Daug kartų žudėsi. Bandė pasikarti, pjaustėsi venas, buvo prisigėrusi vaistų.

Kodėl jaunas žmogus nenori gyventi? Kokie bandymų nusižudyti motyvai?

Eglė gyvena kaime, todėl jaučiasi kitokia nei visi, prastesnė. Jos savivertė labai menka, `ji nemato savo ateities. Merginą apėmęs nerimas, pesimizmas, neviltis. Eglė linkčiojo galva, kai mama visa tai pasakojo gydytojai.

"Graži, aukšta, liekna – figūra kaip manekenės. Tik išvaizda išsiskirianti: plaukai dažyti, daugybę auskarų prisivėrusi", – pacientę apibūdino gydytoja psichiatrė Dalia Jaučkojienė.

Toks įvaizdis – siekio būti "kaip visi" išraiška. Eglė vartoja alkoholinius gėrimus, rūko. Jos įsitikinimu, tai daro visi.

Gydėsi, bet nesveiko

Tačiau iš tiesų Eglė yra kitokia. Jos psichika sutrikusi. Mergina gydėsi, bet rezultatai labai menki.

Vaistai, kuriuos Eglė gėrė, ją slopino. Mergina mokykloje per pamokas užmigdavo. Draugai juokdavosi, mokytojai pykdavo. Esant tokiai situacijai, Eglė vaistų iš viso nevartojo.

Tada apimdavo panika. Ji vedė prie bandymų nusižudyti.

"Netiko merginai tie vaistai. Natūralu, kad jų vartoti nenorėjo, jei rytą jausdavosi neišsimiegojusi, suglebusi", – puikiai supranta gydytoja D.Jaučkojienė savo pacientę.

Gydytoja įsitikinusi ir tuo, kad labai svarbu rasti kontaktą su pacientu jau per pirmą konsultaciją. Deja, ne visada tai pavyksta, nes valstybinėse gydymo įstaigose konsultacijų laikas ribotas, o pacientai neretai būna užsidarę, susikaustę. Tik ištyrinėję gydytoją jie priima sprendimą pasitikėti juo ar ne. Tai lemia ir gydymo sėkmę.

Labai svarbu susikalbėti

Eglė, atėjusi į kliniką "Natura munda", jau turėjo nemažą bendravimo su psichiatrais patirtį. Jos mamos ir gydytojos pokalbiui tęsiantis, vis dažniau pažvelgdavo į gydytoją, merginos akyse ryškėjo susidomėjimas.

Įvertinusi merginos būklę gydytoja D.Jaučkojienė parinko Eglei vaistus, kad jie neslopintų, nemigdytų, nedidintų kūno svorio. Taip pat įvertino vaistų saugumą ir pavojingumą, jei mergina sugalvotų jų išgerti pusę pakelio iš karto.

"Vaistai veikti pradeda po 3–4 savaičių, kai pradedami vartoti", – pabrėžia gydytoja.

Būtent po mėnesio, per antrą konsultaciją, Eglė buvo daug linksmesnė, atviresnė. Gydytoja su ja kalbėjosi apie santykius su tėvais, bendraklasiais, apie tai, kaip sekasi mokslai. Eglė daug klausinėjo, tarėsi, domėjosi tolesniu gydymu ir jo pasekmėmis.

"Psichikos ligoniams labai trūksta dėmesio, įrodymų, kad jie reikalingi", – žino gydytoja D.Jaučkojienė.

"Jiems reikia dar daugiau dėmesio, nes svetimiems žmonėms atveria savo sielą", – priduria Valstybinio psichikos sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Rusteika.

Jau po pirmosios konsultacijos Eglė ne kartą skambino savo gydytojai, norėdama pasitarti, pasiklausti, ar teisingai pasielgė. Kartą klausė, ar galės per draugės gimtadienį išgerti šampano.

"Atsakiau, kad negalima, bet Eglė nesupyko, tik trumpam pritilo. Kai paaiškinau, kokios yra alkoholio vartojimo su vaistais pasekmės, pažadėjo alkoholio negerti", – gydymo subtilumus pasakojo gydytoja psichiatrė.

Vaistai su alkoholiu stiprina neigiamą vienas kito poveikį.

Balta vietoj juodos

Šiandien Eglė jaučiasi daug geriau. Tiesiog gerai. Mergina pradėjo lankyti siuvimo būrelį ir surengė suknelių, kurias pati pasiuvo, demonstravimą. Nebesirengia vien juodai, nors anksčiau ši spalva buvo mėgiamiausia.

"Kiekviena spalva atspindi žmogaus nuotaiką. Atsikeli, ir viduje kažkas suveikia, padiktuoja, kokios spalvos drabužius rengtis", – pažymi D.Jaučkojienė.

Ji pabrėžė, kad juoda spalva nėra optimistų, gerai nusiteikusių žmonių spalva. Tai Eglė tarsi patvirtina, nes pagerėjo jos nuotaika, apetitas, atsirado noras bendrauti, veikti.

Psichiatrė prisiminė, kad anksčiau pacientai nenorėdavo gerti vaistų, nes, jų žodžiais tariant, bijodavo tapti zombiais. Į apatiją juos pastūmėdavo stiprus vaistų šalutinis poveikis.

Vyrai palūžta greičiau

Psichiatrijos pažanga – viena didžiausių medicinoje. Naujos kartos vaistai, kuriais dabar gydomi psichikos ligomis sergantys žmonės, yra daug efektyvesni, turi minimalų šalutinį poveikį. Labai svarbu tinkamai parinkti šiuos vaistus. Tai priklauso nuo gydytojo santykių su pacientu, mediko profesionalumo. Kiekviena konsultacija iš gydytojo pareikalauja daug dvasinių jėgų.

Tačiau su Egle D.Jaučkojienei bendrauti vis lengviau. Patyrusi specialistė rado raktą į pacientės jausmus ir protą.

Kodėl aptemsta protas? "Tiksli psichikos ligų priežastis nėra žinoma. Aišku tai, kad dažniausiai tokią būklę sukelia genetinių, biologinių, psichologinių ir aplinkos veiksnių derinys. Reikėtų įsidėmėti, kad psichikos liga nėra asmenybės silpnumo ar charakterio yda", – trumpai apibendrina gydytoja psichiatrė.

Ji pateikia gyvenimiškų pavyzdžių: mirė mama, susirgo vyras, į užsienį visam laikui išvažiavo dukra. Tai gali išprovokuoti psichikos ligą, palaužti dvasiškai. Gydytoja patyrė, kad moterys tokiais atvejais ieško pagalbos pas specialistus, psichologus ir psichoterapeutus, o palūžę sugniuždyti vyrai pirmiausia griebiasi alkoholio, o neretai ir kraštutinės priemonės – savižudybės.

Giluminės ligų priežastys

Savižudybių skaičius, kuriuo Lietuva garsėja pasaulyje, vis dar nemažėja. Kodėl žudosi net jauni žmonės?

"Nelaiminga meilė, draugų išdavystė, patyčios, ypač jei šaipomasi iš fizinio defekto, kurio negali pakeisti", – savižudybių priežastis vardija gydytoja psichiatrė D.Jaučkojienė.

Tai – konkretu. "Apskritai mūsų visuomenė yra liūdna, nusivylusi, sumaterialėjusi ir susvetimėjusi, linkusi slopinti savyje nepasitenkinimą ir emocijas. Nemoka pozityviai spręsti problemų, o nesėkmės atveju griebiasi agresijos, neretai nukreipia ją prieš save", – apibendrina gydytojas M.Rusteika.

Kartais tereikia menkiausios nesėkmės palūžti. Gydytojos D.Jaučkojienės teigimu, yra jaunų žmonių, kurie neturi tikslo, gyvenimas jiems atrodo beprasmis. Neverta mokytis, nes, pavyzdžiui, mama, baigusi universitetą, dirba valytoja. Dabar gaunantieji diplomus neranda darbo arba jis labai menkai apmokamas.

"Studentai apatiški, nes žino, kad gabumai nieko nelemia. Reikia įtakingų giminių protekcijos arba pirkti darbo vietą. Jaunimas nemato moralaus pavyzdžio, nesijaučia saugus, reikalingas šaliai", – niūrų vaizdą komentuoja gydytoja D.Jaučkojienė.

Ji teisi, vardydama ir kitas visuotinio pesimizmo priežastis. Kaip mes auklėjame savo vaikus, klausia gydytoja ir atsako: nelįsk, atstok, negalima. Tai pagrindinės dogmos, taikomos nuo pirmųjų gyvenimo metų.

"Vakarų šalyse skatinamas kiekvieno vaiko kūrybingumas, o mes skiepijame paklusnumą, darbštumą. Pagrindinis mokytojų siekis – kad vaikai klausytų, išmoktų atkartoti, o ne reikšti savo nuomonę", – gydytoja mato gilumines priežastis.

Grįžę iš darbo pavargę ir suirzę blogą nuotaiką išliejame ant vaikų. Vyro bijome, nes jis stipresnis, trenks kumščiu ir iškrova baigsis, liks viduje. Nuo to auga nepasitenkinimas, kaupiasi stresas. Jis nuodija. Padėti gali psichologai, psichiatrai, tereikia nesidrovėti į juos kreiptis.

Diena.lt


Su vitaminu D būtinas kalcis, kad apsaugotų nuo kaulų lūžių

Jie išnagrinėjo duomenis apie 68517 žmonių, kurių amžiaus vidurkis buvo 70 metų ir kurie buvo dalyvavę septyniuose tyrimuose, kuriuose buvo stebimas vitamino D arba vitamino D ir kalcio gebėjimas sumažinti lūžius.Analizė parodė, kad vitaminas D...


Sveikatos draudimo fondas kitąmet – 8 proc. mažesnis

Seimas patvirtino Privalomojo sveikatos draudimo fondo kitų metų biudžetą. Fondo išlaidos ir pajamos planuojamos 300 mln. litų mažesnės nei šiais metais. Jos sudarys apie 4 mlrd. litų. Už tokį biudžeto projektą balsavo 76 Seimo nariai,...


Psichologė: skrydžių baimė neracionali

Lietuvos aviacijos ekspertų teigimu, keleiviai neturėtų baimintis skrydžių, nes lėktuvai išlieka pačia saugiausia susisiekimo priemonė. Pasak jų, aviakatastrofos, tokios, kaip praėjusią savaitę virš Atlanto sudužusio "Air France"...


Santariškėse pradėtas taikyti naujas prieširdžių virpėjimo gydymo būdas

Pirmąją liepos dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Širdies aritmijų ir rentgenochirurgijos skyriuje atliktos trys naujos prieširdžių virpėjimo gydymo procedūros. Medicinoje jos vadinamos kateterinės balioninės krioabliacijos...


Bioninės akys akliesiems grąžina regėjimą

Bioninės akys akliesiems grąžina regėjimą

D. Britanijoje atlikta operacija grąžino dalinį regėjimą vyrui, kuris 30 metų buvo visiškai aklas, praneša "The Telegraph". Pranešama, kad 73 metų pacientas, kurio pavardė neskelbiama, prieš 7 mėnesius buvo operuotas Moorfieldso akių...


Kaip gydytojui išsirinkti patogią medicininę aprangą?

Kaip gydytojui išsirinkti patogią medicininę aprangą?

Labai svarbu, kad medicininė apranga būtų patogi, nevaržytų judesių, ar kitaip netrukdytų darbui. Medicina - labai subtili sfera, nuo tinkamai bei laiku atliekamų veiksmų priklauso žmonių sveikata ir gyvybė. Taigi, ką turėtų žinoti gydytojas...


"Biologinis laikrodis" gali lemti geresnę sveikatą ir ilgesnį gyvenimą

Naujas tyrimas leidžia manyti, kad jei jums nuolat nepavyksta gerai išsimiegoti naktį, dėl to gali sumažėti sugebėjimas valdyti stresą, tai gali turėti poveikį jūsų sveikatai, sukelti judėjimo sutrikimus ir padidinti neurologinių ląstelių nykimą,...


Išrasta skausmo nesukelianti injekcijų adata

Japonijoje išrasta skausmo nesukelianti medicininė adata, pranešė "Telegraph.co.uk". Pasak jos išradėjo, Kioto Farmacijos universiteto profesoriaus Kanji Takados, naujasis medicininis švirkštas - 1,5 cm skersmens apvalus...


Nuo balandžio vaistai turėtų pigti

Seimas patvirtino naują kainodaros ir prekybos vaistais tvarką, kuri nuo balandžio bus taikoma vaistų gamintojams, importuotojams ir prekybininkams. Už atitinkamus Farmacijos įstatymo pakeitimus balsavo 80 Seimo narių, prieš – vienas, o...


Britų medikai, nepaisydami tėvų prašymo, leido mirti jų kūdikiui

Britų medikai, nepaisydami tėvų prašymo, leido mirti jų kūdikiui

Britų medikai, nepaisydami tėvų maldavimų, leido mirti sunkiai sergančiam kūdikiui, praneša agentūra AFP. Devynių mėnesių berniukas buvo atjungtas nuo kvėpavimo aparato. Londono apeliacinis teismas prieš tai leido medikams nutraukti mažyliui...


Ligos istorija pagal piniginės storį

Ligos istorija pagal piniginės storį

Sveikatos apsaugos ministerija prieš kelias dienas buvo surengusi dviejų dienų seminarą ir jame su užsienio kolegomis aptarė, kokios pirminės sveikatos priežiūros reikia šiuolaikinei visuomenei. "Vakaro žinių" žurnalistai, vakar atlikę...


Poliklinikose galimos eilės dėl darželinukų sveikatos pažymų

Poliklinikose galimos eilės dėl darželinukų sveikatos pažymų

Prasidedant rudeniui eilės poliklinikose gali atsirasti dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigoms reikalingų sveikatos pažymų, prognozuoja medicinos įstaigos. Pažymų apie darželinukų sveikatą reikalaujama pagal pernai patvirtintą naują tvarką....


Kodėl moterys renkasi teistus vyrus?

Britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad randai ne tik puošia vyrus, bet jie kaip magnetas traukia kai kurias moteris. Moterims buvusių sužeidimų pėdsakai asocijuojasi su vyrų drąsa, stiprybe, ryžtu ir galimybe apginti moteris. Moterys...


Operacija išpildė gimtadienio norą – girdėti draugų linkėjimus

"Mes tikėjome, kad Lukas girdės", – įvykusiu stebuklu neatsidžiaugė berniuko mama Jolanta Skerutienė. Praėjusiais metais birželį Lukui buvo konstatuotas ketvirtas kurtumo laipsnis. Tąkart susiėmę už galvų medikai bandė ieškoti...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


Per vieną parą - dešimt donorinių organų

Gegužės 12-osios rytą prie Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų nusileido Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Klinikų darbuotojai suprato: atskraidintas donorinis organas. Nacionalinio transplantacijos biuro gydytojai-koordinatorei...


Flirtuoti su vyrais – beprasmiška

Vyrai beveik nekreipia dėmesio į flirtuojančią moterį. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad vyrų smegenys nesugeba priimti moterų siunčiamų signalų.Kaip rašo "News of the World", vyrai nesupranta, ką reiškia nukritusi nuo moters peties...


UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria tik maždaug 7 minutes dėmesio, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Tokius šokiruojančius tyrimų rezultatus Florencijoje (Italija) vykusioje konferencijoje "Vaiko...


Savojo "aš" beieškant

Savojo "aš" beieškant

Kad suprastumėte, apie ką šis straipsnis, užtenka vienos Henrio Marėjaus citatos: “Asmenybė – tai ištisas kongresas, kuriame susirinkę oratoriai, užkulisiniai magnatai, vaikai, demagogai, įžymūs asmenys ir sukčiai – čia...


Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Bėgimas vis labiau populiarėja: vieni siekia sveikatos, o kiti bėga dėl mados. Pradėjęs bėgioti, žmogus dažniausiai net nesusimąsto, ar tai daro taisyklingai. Sportuojantiems ypatingai svarbu tolygiai paskirstyti pėdos krūvį, apsaugoti sąnarius,...


Gebėjimą gyventi aukštumose lemia DNR

Tibetiečių gebėjimas gyventi "ant pasaulio stogo" gali būti susijęs su jų DNR, teigia tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Jutos universiteto tyrėjai nustatė 10 genų, padedančių tibetiečiams klestėti tokiuose aukščiuose, kuriuose daugelis...


Vaikų apsaugai nuo ŽIV – daugiau nei 5,3 mln. litų

Vaikų apsaugai nuo ŽIV – daugiau nei 5,3 mln. litų

Dvi tarptautinės organizacijos, kovojančios su ŽIV plitimu pasaulyje, suvienijo savo jėgas, kad galėtų suteikti efektyvesnę pagalbą ir apsaugą nuo šios infekcijos vaikams. Tarptautinė ŽIV srityje besispecializuojanti kompanija "ViiV...


Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Artėjant mokslo metams pakvietimus dieninėms studijoms užsienyje gavę moksleiviai domisi, ar prieš išvykdami studijuoti jie galėtų pratęsti savo privalomąjį sveikatos draudimą Lietuvoje. Kartu prieš rugsėjo pirmąją pageidaujama įsigyti ir Europos...


Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

30 metų daug ar mažai? Būtent prieš tiek metų buvo identifikuotas šis į kalafiorą panašus žmogaus imunodeficitinis virusas (ŽIV). Tai latentinis virusas, kuris patekęs į ląstelės šeimininkės genomą ir dažnai išlieka jame visą šeimininko gyvenimą.


Atlikta aortos vožtuvo implantavimo procedūra per kateterį

Kauno klinikose atlikta aortos vožtuvų implantacijos procedūra – dviem garbaus amžiaus pacientėms aortos vožtuvai implantuoti per kirkšnies arteriją. Ši procedūra ypatinga tuo, kad ji atliekama pacientams, sulaukusiems garbaus amžiaus ir...


Šeimų problemoms spręsti – specialūs koordinatoriai

Probleminės šeimos sulauks paramos - savivaldybėse steigiami koordinatorių etatai, padėsiantys vaikams nuo gimimo iki 7 m. ir jų tėvams ar globėjams. Specialistai konsultuos šeimas kūdikių auginimo ir priežiūros klausimais, padės tėvams,...


"G taško" paieškos persikėlė į Prancūziją

Mokslo pasaulyje tęsiasi audringi ginčai dėl to, ar egzistuoja "G taškas", rašo dienraštis "The Independent". Neseniai Didžiosios Britanijos Kings koledžo mokslininkai, remdamiesi eksperimento, kuriame dalyvavo 1,8 tūkst....


Lengvai pasprunkanti paukštė

Lengvai pasprunkanti paukštė

"Kiekvienas vis kitur sutinka laimę. Vienam laimė - ankstų rytą basomis bėgti per rasotą pievą, kitam - ant rankų paimti kūdikį. Laimę gali teikti seksas, naujas dizainerio sukurtas kostiumėlis, kepta dešra ar tryliktasis Mocarto koncertas...


Mokslininkai atrado būdą nustatyti kūdikio lytį septintą nėštumo savaitę

Mokslininkai atrado būdą nustatyti būsimo kūdikio lytį septintąją nėštumo savaitę atlikus 300 svarų sterlingų kainuojantį tyrimą. Tačiau nuogąstaujama, kad tokia naujovė padidins abortų skaičių, rašo britų dienraštis "The Daily Mail"....


Paneigtas "Mocarto efektas"

Mocarto kūrinių klausymas negerina žmogaus protinių gebėjimų, skelbia Austrijos mokslininkai, kurie paneigė 1993 m. atlikto tyrimo išvadas. Tuomet mokslininkai teigė, kad egzistuoja taip vadinamas "Mocarto efektas", o klausantis...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila