Gegužės 28d. Šeštadienis

18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Peržiūrų skaičius: 23840

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug pažangesnė. Tereikia gydytis, o ne užsisklęsti savyje.

Ligonės sėkmės istorija

Eglei – 18 metų. Nepaisant to, į biologinės medicinos ir diagnostikos kliniką "Natura munda" pirmą kartą ji atėjo su mama. Tai buvo sausio pradžioje. Atėjo pikta, nekalbi. Beveik visą konsultacijos laiką tylėjo. Kalbėjo mama ir gydytoja.

Eglė nenori gyventi. Daug kartų žudėsi. Bandė pasikarti, pjaustėsi venas, buvo prisigėrusi vaistų.

Kodėl jaunas žmogus nenori gyventi? Kokie bandymų nusižudyti motyvai?

Eglė gyvena kaime, todėl jaučiasi kitokia nei visi, prastesnė. Jos savivertė labai menka, `ji nemato savo ateities. Merginą apėmęs nerimas, pesimizmas, neviltis. Eglė linkčiojo galva, kai mama visa tai pasakojo gydytojai.

"Graži, aukšta, liekna – figūra kaip manekenės. Tik išvaizda išsiskirianti: plaukai dažyti, daugybę auskarų prisivėrusi", – pacientę apibūdino gydytoja psichiatrė Dalia Jaučkojienė.

Toks įvaizdis – siekio būti "kaip visi" išraiška. Eglė vartoja alkoholinius gėrimus, rūko. Jos įsitikinimu, tai daro visi.

Gydėsi, bet nesveiko

Tačiau iš tiesų Eglė yra kitokia. Jos psichika sutrikusi. Mergina gydėsi, bet rezultatai labai menki.

Vaistai, kuriuos Eglė gėrė, ją slopino. Mergina mokykloje per pamokas užmigdavo. Draugai juokdavosi, mokytojai pykdavo. Esant tokiai situacijai, Eglė vaistų iš viso nevartojo.

Tada apimdavo panika. Ji vedė prie bandymų nusižudyti.

"Netiko merginai tie vaistai. Natūralu, kad jų vartoti nenorėjo, jei rytą jausdavosi neišsimiegojusi, suglebusi", – puikiai supranta gydytoja D.Jaučkojienė savo pacientę.

Gydytoja įsitikinusi ir tuo, kad labai svarbu rasti kontaktą su pacientu jau per pirmą konsultaciją. Deja, ne visada tai pavyksta, nes valstybinėse gydymo įstaigose konsultacijų laikas ribotas, o pacientai neretai būna užsidarę, susikaustę. Tik ištyrinėję gydytoją jie priima sprendimą pasitikėti juo ar ne. Tai lemia ir gydymo sėkmę.

Labai svarbu susikalbėti

Eglė, atėjusi į kliniką "Natura munda", jau turėjo nemažą bendravimo su psichiatrais patirtį. Jos mamos ir gydytojos pokalbiui tęsiantis, vis dažniau pažvelgdavo į gydytoją, merginos akyse ryškėjo susidomėjimas.

Įvertinusi merginos būklę gydytoja D.Jaučkojienė parinko Eglei vaistus, kad jie neslopintų, nemigdytų, nedidintų kūno svorio. Taip pat įvertino vaistų saugumą ir pavojingumą, jei mergina sugalvotų jų išgerti pusę pakelio iš karto.

"Vaistai veikti pradeda po 3–4 savaičių, kai pradedami vartoti", – pabrėžia gydytoja.

Būtent po mėnesio, per antrą konsultaciją, Eglė buvo daug linksmesnė, atviresnė. Gydytoja su ja kalbėjosi apie santykius su tėvais, bendraklasiais, apie tai, kaip sekasi mokslai. Eglė daug klausinėjo, tarėsi, domėjosi tolesniu gydymu ir jo pasekmėmis.

"Psichikos ligoniams labai trūksta dėmesio, įrodymų, kad jie reikalingi", – žino gydytoja D.Jaučkojienė.

"Jiems reikia dar daugiau dėmesio, nes svetimiems žmonėms atveria savo sielą", – priduria Valstybinio psichikos sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Rusteika.

Jau po pirmosios konsultacijos Eglė ne kartą skambino savo gydytojai, norėdama pasitarti, pasiklausti, ar teisingai pasielgė. Kartą klausė, ar galės per draugės gimtadienį išgerti šampano.

"Atsakiau, kad negalima, bet Eglė nesupyko, tik trumpam pritilo. Kai paaiškinau, kokios yra alkoholio vartojimo su vaistais pasekmės, pažadėjo alkoholio negerti", – gydymo subtilumus pasakojo gydytoja psichiatrė.

Vaistai su alkoholiu stiprina neigiamą vienas kito poveikį.

Balta vietoj juodos

Šiandien Eglė jaučiasi daug geriau. Tiesiog gerai. Mergina pradėjo lankyti siuvimo būrelį ir surengė suknelių, kurias pati pasiuvo, demonstravimą. Nebesirengia vien juodai, nors anksčiau ši spalva buvo mėgiamiausia.

"Kiekviena spalva atspindi žmogaus nuotaiką. Atsikeli, ir viduje kažkas suveikia, padiktuoja, kokios spalvos drabužius rengtis", – pažymi D.Jaučkojienė.

Ji pabrėžė, kad juoda spalva nėra optimistų, gerai nusiteikusių žmonių spalva. Tai Eglė tarsi patvirtina, nes pagerėjo jos nuotaika, apetitas, atsirado noras bendrauti, veikti.

Psichiatrė prisiminė, kad anksčiau pacientai nenorėdavo gerti vaistų, nes, jų žodžiais tariant, bijodavo tapti zombiais. Į apatiją juos pastūmėdavo stiprus vaistų šalutinis poveikis.

Vyrai palūžta greičiau

Psichiatrijos pažanga – viena didžiausių medicinoje. Naujos kartos vaistai, kuriais dabar gydomi psichikos ligomis sergantys žmonės, yra daug efektyvesni, turi minimalų šalutinį poveikį. Labai svarbu tinkamai parinkti šiuos vaistus. Tai priklauso nuo gydytojo santykių su pacientu, mediko profesionalumo. Kiekviena konsultacija iš gydytojo pareikalauja daug dvasinių jėgų.

Tačiau su Egle D.Jaučkojienei bendrauti vis lengviau. Patyrusi specialistė rado raktą į pacientės jausmus ir protą.

Kodėl aptemsta protas? "Tiksli psichikos ligų priežastis nėra žinoma. Aišku tai, kad dažniausiai tokią būklę sukelia genetinių, biologinių, psichologinių ir aplinkos veiksnių derinys. Reikėtų įsidėmėti, kad psichikos liga nėra asmenybės silpnumo ar charakterio yda", – trumpai apibendrina gydytoja psichiatrė.

Ji pateikia gyvenimiškų pavyzdžių: mirė mama, susirgo vyras, į užsienį visam laikui išvažiavo dukra. Tai gali išprovokuoti psichikos ligą, palaužti dvasiškai. Gydytoja patyrė, kad moterys tokiais atvejais ieško pagalbos pas specialistus, psichologus ir psichoterapeutus, o palūžę sugniuždyti vyrai pirmiausia griebiasi alkoholio, o neretai ir kraštutinės priemonės – savižudybės.

Giluminės ligų priežastys

Savižudybių skaičius, kuriuo Lietuva garsėja pasaulyje, vis dar nemažėja. Kodėl žudosi net jauni žmonės?

"Nelaiminga meilė, draugų išdavystė, patyčios, ypač jei šaipomasi iš fizinio defekto, kurio negali pakeisti", – savižudybių priežastis vardija gydytoja psichiatrė D.Jaučkojienė.

Tai – konkretu. "Apskritai mūsų visuomenė yra liūdna, nusivylusi, sumaterialėjusi ir susvetimėjusi, linkusi slopinti savyje nepasitenkinimą ir emocijas. Nemoka pozityviai spręsti problemų, o nesėkmės atveju griebiasi agresijos, neretai nukreipia ją prieš save", – apibendrina gydytojas M.Rusteika.

Kartais tereikia menkiausios nesėkmės palūžti. Gydytojos D.Jaučkojienės teigimu, yra jaunų žmonių, kurie neturi tikslo, gyvenimas jiems atrodo beprasmis. Neverta mokytis, nes, pavyzdžiui, mama, baigusi universitetą, dirba valytoja. Dabar gaunantieji diplomus neranda darbo arba jis labai menkai apmokamas.

"Studentai apatiški, nes žino, kad gabumai nieko nelemia. Reikia įtakingų giminių protekcijos arba pirkti darbo vietą. Jaunimas nemato moralaus pavyzdžio, nesijaučia saugus, reikalingas šaliai", – niūrų vaizdą komentuoja gydytoja D.Jaučkojienė.

Ji teisi, vardydama ir kitas visuotinio pesimizmo priežastis. Kaip mes auklėjame savo vaikus, klausia gydytoja ir atsako: nelįsk, atstok, negalima. Tai pagrindinės dogmos, taikomos nuo pirmųjų gyvenimo metų.

"Vakarų šalyse skatinamas kiekvieno vaiko kūrybingumas, o mes skiepijame paklusnumą, darbštumą. Pagrindinis mokytojų siekis – kad vaikai klausytų, išmoktų atkartoti, o ne reikšti savo nuomonę", – gydytoja mato gilumines priežastis.

Grįžę iš darbo pavargę ir suirzę blogą nuotaiką išliejame ant vaikų. Vyro bijome, nes jis stipresnis, trenks kumščiu ir iškrova baigsis, liks viduje. Nuo to auga nepasitenkinimas, kaupiasi stresas. Jis nuodija. Padėti gali psichologai, psichiatrai, tereikia nesidrovėti į juos kreiptis.

Diena.lt

Moterims krūtys gali ataugti po 8 mėnesių

Netrukus mokslininkai pradės revoliucinius chirurgijos bandymus, kurie padės krūties vėžiu sergančioms moterims atauginti krūtis po mastektomijos, praneša timesonline.co.uk. Pirmasis pasaulyje bandymas bus pradėtas Australijoje ir tęsis...


Amerikiečiui persodintas praktiškai visas veidas (Video)

Amerikiečiui persodintas praktiškai visas veidas (Video)

Gydytojai amerikiečiui padovanojo naują veidą – jam buvo persodinti ir nauji dantys, liežuvis bei žandikauliai. Chirurgai tvirtina, jog tai sudėtingiausia ir didžiausio masto kada nors atlikta veido transplantacijos procedūra, skelbia...


Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Valstybės kontrolė nustatė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu kuriama elektroninė sveikatos informacinė sistema iki šiol neveikia planuota apimtimi, o iš jos kūrimui skirtų 34 mln. Lt per 15 mln. Lt panaudota nerezultatyviai....


Amerikoje uždarius gamyklą pritrūks kai kurių vaistų

Amerikoje uždaryta Genzyme vaistų gamykla, nes jos produkcija užteršta virusais. Europos vaistų agentūros (EMEA) Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas rekomendavo, kad gamykloje gaminami vaistiniai preparatai Cerezyme (imiglucerase) ir...


Tikimybė surasti idealų partnerį = 1 iš 285 tūkst.

Britų ekonomistas apskaičiavo, kad mūsų galimybės surasti idealią antrąją pusę lygios 1 iš 285 tūkst. Peteris Backus, ekonomikos dėstytojas Warwicko universitete (Didžioji Britanija) savo apskaičiavimus, pavadintus "Kodėl aš neturiu...


Suomija: pirmasis mirties nuo kiaulių gripo atvejis

Suomijos sveikatos apsaugos pareigūnai pirmadienį patvirtino pirmąjį šalyje mirties nuo kiaulių gripo atvejį ir sakė, kad šeštadienį šalies vakaruose nuo viruso A(H1N1) mirė 25 metų moteris. "Spalio 16 dieną jai buvo diagnozuota kvėpavimo...


Reumatinės ligos vargina daugelį žmonių...

Reumatinės ligos vargina daugelį žmonių...

Keičiantis orams reumatinės ligos vargina daugelį žmonių. Rudens darganos lemia peršalimo ligų ir virusinių infekcijų antplūdį bei daugelio lėtinių ligų paūmėjimą. Ypač tokį orą jaučia žmonės, sergantys sąnarių uždegimu ar kitomis lėtinėmis...


Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Nebūkite užsispyręs: priimdamas svarbius sprendimus pasitarkite su aplinkiniais. Mokslininkai nustatė, kad žmonės kurie tariasi su aplinkiniais priimdami sprendimus, rečiau jais nusivilia. Todėl nebūkite kategoriškas: ne tik iš klausykite kitų...


Bioniniai protezai žmonėms dovanoja įprastinio gyvenimo galimybes

Bioniniai protezai žmonėms dovanoja įprastinio gyvenimo galimybes

Evanas Reynoldsas, devyniolikmetis jaunuolis, vėl gali džiaugtis abiejų rankų teikiamais gyvenimo malonumais. Ir tai jam garantavo vienas iš geriausių 2008 metų technologinių išradimų - bioniniai rankų protezai. Rankos ties alkūne jaunuolis neteko...


Antakalnio poliklinika pradėjo teikti dienos chirurgijos paslaugas

Antakalnio poliklinika pradėjo teikti dienos chirurgijos paslaugas

Nuo šiol dėl nesudėtingų operacijų Antakalnio poliklinikos ir kitų gydymo įstaigų pacientams nebereikės vykti į ligonines, gaišti daug savo laiko ar ilgai laukti, kol jiems bus atliktos nedidelės intervencijos – visa tai galima bus...


Kariai transportavo donoro širdį

Kariai transportavo donoro širdį

Antradienį Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų (KOP) sraigtasparnio Mi-8 įgula transportavo donoro širdį iš Panevėžio į V ilnių, pranešė Krašto apsaugos ministerija. Kaip teigiama išplatintame pranešime spaudai, antrajame paieškos ir gelbėjimo...


Moters kūne medikai rado daugiau nei 20 adatų

Brazilijoje moters kūne gydytojai rado daugiau nei 20 adatų, praneša naujienų agentūra "RIA-Novosti". Neįprastas atradimas buvo padarytas Brazilijos Gran Paros valstijoje. 35 metų pacientė, atėjusi į priėmimą pas gydytoją, skundėsi...


Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Kas atsitiks su mažų kvadratėlių tinkleliu (tokiu kaip matematikos sąsiuvinio lapas), jei jį suksime tam tikru greičiu? Pats tinklelis, žinoma, išliks toks koks buvęs. Tačiau mūsų smegenys informaciją interpretuos kiek kitaip - vizualiai atrodys,...


Krūties vėžys gali būti išgydomas?

Krūties vėžys gali būti išgydomas?

Nauja JAV mokslininkų sukurta vakcina visiškai išgydė HER2 teigiamą krūties vėžį tyrimuose su pelėmis, rašo BBC. Sergant HER2 teigiamu krūties vėžiu padidėja HER2 baltymo kiekis pažeistų ląstelių paviršiuje.Padidėjęs baltymo HER2 kiekis aptinkamas...


Tyrimas: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinio apvaisinimo galimybę tuo atveju, kai šeima yra pilna. Tai paaiškėjo visuomenės nuomonės tyrimo bendrovei RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikus reprezentatyvią apklausą....


Studija: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


150–200 tūkst. asmenų neįtraukti į PSD sistemą

Lietuvoje yra apie 150-200 tūkst. gyventojų, kurie liko skolingi už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Tokius skaičius žurnalistams pateikė premjeras Andrius Kubilius. Jo teigimu, per savaitę speciali darbo grupė turi parengti pasiūlymus, kaip...


Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija kaklinėje stuburo dalyje atlikta 2008 metų gruodžio mėnesį Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriuje. Radikulopatija - tai nervų šaknelių pažeidimas....


Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija, padedanti sugrąžinti regėjimą akliesiems, gali būti ne tokia tolima, kaip buvo manyta anksčiau. Londone dirbantys mokslininkai jau atlieka pirmųjų dviejų pacientų bandomąjį gydymą. Šio gydymo metu bus toliau tiriamos...


Po girtų maudynių – į vežimėlį

Po girtų maudynių – į vežimėlį

Beprotiškos maudynės ežere ar upėje gali kainuoti ne tik sveikatą, bet ir gyvybę. Įpusėjus vasarai, medikai griebiasi už galvų. Reabilitacijos centrai pilni nukentėjusiųjų nuo neatsargaus elgesio vandenyje. "Nukentėjusių turime daug", -...


Pernai šalyje ŽIV diagnozuotas šimtui asmenų

Pernai šalyje ŽIV diagnozuotas šimtui asmenų

2006-aisiais Lietuvoje diagnozuota 100 naujų užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejų. Užsikrėtusiųjų skaičius sumažėjo – 2005 m. ŽIV diagnozuotas 120, 2004 m. – 135 asmenims. 78 nauji užsikrėtimo atvejai nustatyti vyrams...


Klaipėdos apskrities ligoninė atsisveikino su senuoju pavadinimu

Klaipėdos apskrities ligoninės pavadinimas nuo antradienio tampa istorija. Ši gydymo įstaigą tapo Respublikine Klaipėdos ligonine. Nuo antradienio Tuberkuliozės ligoninė tapo Klaipėdos apskrities ligoninės filialu. Gydymo įstaigai tapus...


Gyvenimas su vėžiu - įmanomas

Gyvenimas su vėžiu - įmanomas

Lėtinė mieloleukemija - viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų. Ši diagnozė daugeliui kelia tik neigiamas emocijas. Tačiau net su šia liga galima gyventi. Tiesa, jei pakliūni tarp "laimingųjų", kurie gauna naujausius vaistus....


Vaistų kainoms renčiamas stogas

Vaistinėms, parduodančioms nekompensuojamuosius receptinius vaistus, siūloma uždrausti taikyti didesnį prekybos antkainį negu nustatys Vyriausybė. Nereceptinius vaistus ir nekompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones siūloma leisti parduoti...


Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Vasarį Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Osvaldas Rukšėnas sužinojo, kad tapo vienu iš septynių Lietuvos mokslo premijos laureatų. Šis garbingas įvertinimas profesoriui skirtas už kartu su bendraautoriu parašytą darbų...


Laisva valia: reali žmogaus galimybė ar tik sąmonės iliuzija?

Laisvos valios klausimas jau seniai neduoda ramybės ne tik paprastiems piliečiams, bet ir mokslininkams. Tiesa, dar nediskutuojama apie tai, kiek mes turime laisvos valios galimybių pasirinkti gyvenimo keliui – klausimas kur paprastesnis: ar...


Pacientų sveikatai stebėti - odos spalvos drabužiai

Jei ligoninėse gydomų pacientų drabužiai būtų suderinti su jų odos atspalviu, medikams būtų daug paprasčiau nustatyti įvairius sveikatos pokyčius atspindinčius odos spalvos pokyčius, teigiama Rensselaer politechnikos instituto mokslininkų...


Įkurtas organų transplantacijos koordinavimo centras

Įkurtas organų transplantacijos koordinavimo centras

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose įkurtas Organų transplantacijos koordinavimo centras. Šis centras medikams leis geriau planuoti ir pasiskirstyti darbus, atlikti daugiau transplantacijų. Šiuo metu visi medikai, taip pat ir...


Evoliucinės vėžio priežastys. Antra dalis: kaip vėžinės ląstelės veikia viso organizmo evoliuciją?

Tęsiame pasakojimą apie vėžinių ląstelių evoliuciją ir su tuo susijusias šios ligos savybes. Pirmojoje straipsnio dalyje rašėme apie tai, jog vėžinės ląstelės iš esmės yra somatinių ląstelių mutacijos, kurios tampa neišvengiamos daugialąsčių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9