Sausio 26d. Sekmadienis

18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Peržiūrų skaičius: 23840

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug pažangesnė. Tereikia gydytis, o ne užsisklęsti savyje.

Ligonės sėkmės istorija

Eglei – 18 metų. Nepaisant to, į biologinės medicinos ir diagnostikos kliniką "Natura munda" pirmą kartą ji atėjo su mama. Tai buvo sausio pradžioje. Atėjo pikta, nekalbi. Beveik visą konsultacijos laiką tylėjo. Kalbėjo mama ir gydytoja.

Eglė nenori gyventi. Daug kartų žudėsi. Bandė pasikarti, pjaustėsi venas, buvo prisigėrusi vaistų.

Kodėl jaunas žmogus nenori gyventi? Kokie bandymų nusižudyti motyvai?

Eglė gyvena kaime, todėl jaučiasi kitokia nei visi, prastesnė. Jos savivertė labai menka, `ji nemato savo ateities. Merginą apėmęs nerimas, pesimizmas, neviltis. Eglė linkčiojo galva, kai mama visa tai pasakojo gydytojai.

"Graži, aukšta, liekna – figūra kaip manekenės. Tik išvaizda išsiskirianti: plaukai dažyti, daugybę auskarų prisivėrusi", – pacientę apibūdino gydytoja psichiatrė Dalia Jaučkojienė.

Toks įvaizdis – siekio būti "kaip visi" išraiška. Eglė vartoja alkoholinius gėrimus, rūko. Jos įsitikinimu, tai daro visi.

Gydėsi, bet nesveiko

Tačiau iš tiesų Eglė yra kitokia. Jos psichika sutrikusi. Mergina gydėsi, bet rezultatai labai menki.

Vaistai, kuriuos Eglė gėrė, ją slopino. Mergina mokykloje per pamokas užmigdavo. Draugai juokdavosi, mokytojai pykdavo. Esant tokiai situacijai, Eglė vaistų iš viso nevartojo.

Tada apimdavo panika. Ji vedė prie bandymų nusižudyti.

"Netiko merginai tie vaistai. Natūralu, kad jų vartoti nenorėjo, jei rytą jausdavosi neišsimiegojusi, suglebusi", – puikiai supranta gydytoja D.Jaučkojienė savo pacientę.

Gydytoja įsitikinusi ir tuo, kad labai svarbu rasti kontaktą su pacientu jau per pirmą konsultaciją. Deja, ne visada tai pavyksta, nes valstybinėse gydymo įstaigose konsultacijų laikas ribotas, o pacientai neretai būna užsidarę, susikaustę. Tik ištyrinėję gydytoją jie priima sprendimą pasitikėti juo ar ne. Tai lemia ir gydymo sėkmę.

Labai svarbu susikalbėti

Eglė, atėjusi į kliniką "Natura munda", jau turėjo nemažą bendravimo su psichiatrais patirtį. Jos mamos ir gydytojos pokalbiui tęsiantis, vis dažniau pažvelgdavo į gydytoją, merginos akyse ryškėjo susidomėjimas.

Įvertinusi merginos būklę gydytoja D.Jaučkojienė parinko Eglei vaistus, kad jie neslopintų, nemigdytų, nedidintų kūno svorio. Taip pat įvertino vaistų saugumą ir pavojingumą, jei mergina sugalvotų jų išgerti pusę pakelio iš karto.

"Vaistai veikti pradeda po 3–4 savaičių, kai pradedami vartoti", – pabrėžia gydytoja.

Būtent po mėnesio, per antrą konsultaciją, Eglė buvo daug linksmesnė, atviresnė. Gydytoja su ja kalbėjosi apie santykius su tėvais, bendraklasiais, apie tai, kaip sekasi mokslai. Eglė daug klausinėjo, tarėsi, domėjosi tolesniu gydymu ir jo pasekmėmis.

"Psichikos ligoniams labai trūksta dėmesio, įrodymų, kad jie reikalingi", – žino gydytoja D.Jaučkojienė.

"Jiems reikia dar daugiau dėmesio, nes svetimiems žmonėms atveria savo sielą", – priduria Valstybinio psichikos sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Rusteika.

Jau po pirmosios konsultacijos Eglė ne kartą skambino savo gydytojai, norėdama pasitarti, pasiklausti, ar teisingai pasielgė. Kartą klausė, ar galės per draugės gimtadienį išgerti šampano.

"Atsakiau, kad negalima, bet Eglė nesupyko, tik trumpam pritilo. Kai paaiškinau, kokios yra alkoholio vartojimo su vaistais pasekmės, pažadėjo alkoholio negerti", – gydymo subtilumus pasakojo gydytoja psichiatrė.

Vaistai su alkoholiu stiprina neigiamą vienas kito poveikį.

Balta vietoj juodos

Šiandien Eglė jaučiasi daug geriau. Tiesiog gerai. Mergina pradėjo lankyti siuvimo būrelį ir surengė suknelių, kurias pati pasiuvo, demonstravimą. Nebesirengia vien juodai, nors anksčiau ši spalva buvo mėgiamiausia.

"Kiekviena spalva atspindi žmogaus nuotaiką. Atsikeli, ir viduje kažkas suveikia, padiktuoja, kokios spalvos drabužius rengtis", – pažymi D.Jaučkojienė.

Ji pabrėžė, kad juoda spalva nėra optimistų, gerai nusiteikusių žmonių spalva. Tai Eglė tarsi patvirtina, nes pagerėjo jos nuotaika, apetitas, atsirado noras bendrauti, veikti.

Psichiatrė prisiminė, kad anksčiau pacientai nenorėdavo gerti vaistų, nes, jų žodžiais tariant, bijodavo tapti zombiais. Į apatiją juos pastūmėdavo stiprus vaistų šalutinis poveikis.

Vyrai palūžta greičiau

Psichiatrijos pažanga – viena didžiausių medicinoje. Naujos kartos vaistai, kuriais dabar gydomi psichikos ligomis sergantys žmonės, yra daug efektyvesni, turi minimalų šalutinį poveikį. Labai svarbu tinkamai parinkti šiuos vaistus. Tai priklauso nuo gydytojo santykių su pacientu, mediko profesionalumo. Kiekviena konsultacija iš gydytojo pareikalauja daug dvasinių jėgų.

Tačiau su Egle D.Jaučkojienei bendrauti vis lengviau. Patyrusi specialistė rado raktą į pacientės jausmus ir protą.

Kodėl aptemsta protas? "Tiksli psichikos ligų priežastis nėra žinoma. Aišku tai, kad dažniausiai tokią būklę sukelia genetinių, biologinių, psichologinių ir aplinkos veiksnių derinys. Reikėtų įsidėmėti, kad psichikos liga nėra asmenybės silpnumo ar charakterio yda", – trumpai apibendrina gydytoja psichiatrė.

Ji pateikia gyvenimiškų pavyzdžių: mirė mama, susirgo vyras, į užsienį visam laikui išvažiavo dukra. Tai gali išprovokuoti psichikos ligą, palaužti dvasiškai. Gydytoja patyrė, kad moterys tokiais atvejais ieško pagalbos pas specialistus, psichologus ir psichoterapeutus, o palūžę sugniuždyti vyrai pirmiausia griebiasi alkoholio, o neretai ir kraštutinės priemonės – savižudybės.

Giluminės ligų priežastys

Savižudybių skaičius, kuriuo Lietuva garsėja pasaulyje, vis dar nemažėja. Kodėl žudosi net jauni žmonės?

"Nelaiminga meilė, draugų išdavystė, patyčios, ypač jei šaipomasi iš fizinio defekto, kurio negali pakeisti", – savižudybių priežastis vardija gydytoja psichiatrė D.Jaučkojienė.

Tai – konkretu. "Apskritai mūsų visuomenė yra liūdna, nusivylusi, sumaterialėjusi ir susvetimėjusi, linkusi slopinti savyje nepasitenkinimą ir emocijas. Nemoka pozityviai spręsti problemų, o nesėkmės atveju griebiasi agresijos, neretai nukreipia ją prieš save", – apibendrina gydytojas M.Rusteika.

Kartais tereikia menkiausios nesėkmės palūžti. Gydytojos D.Jaučkojienės teigimu, yra jaunų žmonių, kurie neturi tikslo, gyvenimas jiems atrodo beprasmis. Neverta mokytis, nes, pavyzdžiui, mama, baigusi universitetą, dirba valytoja. Dabar gaunantieji diplomus neranda darbo arba jis labai menkai apmokamas.

"Studentai apatiški, nes žino, kad gabumai nieko nelemia. Reikia įtakingų giminių protekcijos arba pirkti darbo vietą. Jaunimas nemato moralaus pavyzdžio, nesijaučia saugus, reikalingas šaliai", – niūrų vaizdą komentuoja gydytoja D.Jaučkojienė.

Ji teisi, vardydama ir kitas visuotinio pesimizmo priežastis. Kaip mes auklėjame savo vaikus, klausia gydytoja ir atsako: nelįsk, atstok, negalima. Tai pagrindinės dogmos, taikomos nuo pirmųjų gyvenimo metų.

"Vakarų šalyse skatinamas kiekvieno vaiko kūrybingumas, o mes skiepijame paklusnumą, darbštumą. Pagrindinis mokytojų siekis – kad vaikai klausytų, išmoktų atkartoti, o ne reikšti savo nuomonę", – gydytoja mato gilumines priežastis.

Grįžę iš darbo pavargę ir suirzę blogą nuotaiką išliejame ant vaikų. Vyro bijome, nes jis stipresnis, trenks kumščiu ir iškrova baigsis, liks viduje. Nuo to auga nepasitenkinimas, kaupiasi stresas. Jis nuodija. Padėti gali psichologai, psichiatrai, tereikia nesidrovėti į juos kreiptis.

Diena.lt

Altruistė savo sąskaita

Šio lemiamo momento greičiausiai nė nepastebėsite. Išslydusi iš savo vėžių, net nepajusite, kaip atsisakote gyventi savo gyvenimą ir palaipsniui pripildote jį kitų žmonių reikalais ir interesais: draugo ar vyro, vaikų ar tėvų, kolegų ar...


Nauji ortopedinės avalynės modeliai

Nauji ortopedinės avalynės modeliai

Lietuvą pasiekė nauji prancūziškos ortopedinės avalynės PodoWell modeliai. Ši avalynė – puikus prieglobstis jautrioms, pavargusioms ir kenčiančioms dėl įvairių negalavimų kojoms. Reguliuojamų apimčių apavas tiks ir didelėms, nestandartinėms...


Išrastas amfetamino matuoklis

Švedijos mokslininkai išrado į alkotesterį panašų matuoklį, iš žmogaus kvapo nustatantį, ar jis vartojo sintetinių narkotikų – amfetamino ar metamfetamino. Dauguma narkotikus organizme aptinkančių testavimo priemonių naudoja šlapimo ar...


Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame patyręs traumą. Vieniems nedideli galūnių sužalojimai išgydomi vos per pora savaičių, o kiti dėl rimtų lūžų negali judėti ir pora mėnesių. Bet, kai visi planai būna sujaukiami dėl netikėtos traumos,...


Prieš vėžį kovojama ir varlėmis

Rupūžių užpilai, gyvulių dezinfekcinis skystis, aukso kapsulės, stebuklinga lempa. Šių ir kitų "medikamentų" griebiasi su ligomis kovojantys lietuviai. Tačiau gydytojai įsitikinę – taip galima tik greičiau prisišaukti mirtį....


Apkalbos gali būti sveika

Apkalbos gali būti sveika

Net geriausios širdies žmogeliai kartais pasiduoda pagundai panarstyti artimo kaulelius. Technologijoms tobulėjant, bendravimo tinklai, įžymybių blogai ir kitos priemonės padeda dar greičiau paskleisti gandus bei juos sužinoti. Nors atrodo, kad...


Valstybinė ligoninių kasa perka daugiau vaistų onkologinėms ligoms gydyti

Valstybinė ligonių kasa (VLK) antrąjį šių metų pusmetį perka daugiau vaistų įvairioms onkologinėms ligoms gydyti. Birželio pabaigoje baigėsi viešojo pirkimo konkursai, pranešė VLK. Šiemet medikamentams buvo skirta 20 proc. daugiau lėšų nei pernai....


Sifilio protrūkis Ukmergės rajone baigėsi, susirgo 15 žmonių

Gegužės pabaigoje Ukmergės rajone kilęs sifilio protrūkis baigėsi. Remiantis protrūkio epidemiologinio tyrimo duomenimis, iš viso buvo užregistruota 15 sifilio atvejų. Apie protrūkio baigtį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą informavo Vilniaus...


Pasikeitė vitaminų ir mineralinių medžiagų rekomenduojamos paros normos

Rugpjūčio 28 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeista Lietuvos higienos norma HN 119-2002 "Maisto produktų ženklinimas". Atsižvelgiant į Europos Komisijos direktyvą 2008/100/EB, pakeistos kai kurių vitaminų ir...


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Moteris, kuriai gruodį atlikta pirmoji JAV bei ketvirtoji pasaulyje veido persodinimo operacija, vėl pradėjo uosti ir normaliai maitintis. Moteris teigė, kad ji pradeda atgauti pasitikėjimą savimi, pranešė gydytoja Maria Siemionowa, plastikinės...


Vaistų kainos kol kas nedidės

Daugumai balsavus "už" ir vienam Seimo nariui susilaikius, Seimas iki 2010 m. gruodžio 31 d. pratęsė lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymą kompensuojamiesiems vaistams. Klausimo svarstymo procedūra vyko ypatingos...


Rugsėjį studentai galės rinktis naują Sveikatos mokslų universitetą

Nuo rugsėjo Kauno medicinos universitetas (KMU), susijungęs su Lietuvos veterinarijos akademija (LVA), ketina tapti Sveikatos mokslų universitetu. Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, KMU ir LVA pradeda jungimosi procesą. Naujas Sveikatos mokslų...


Žmonės galėtų atsiauginti kūno dalis

Vieną dieną galimybė atauginti amputuotas galūnes, lūžusius stuburus ar net sužalotas smegenis gali tapti realybe. Mokslininkai nustatė, kad genas p21 blokuoja galimybę gydytis, kuria dar gali pasigirti kai kurie gyvūnai, tarp jų - varliagyviai, o...


Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Mokslininkai iš Tokijo mokslų universiteto Japonijoje iš kamieninių ląstelių sukūrė ašarų ir seilių liaukas, kurias sėkmingai persodino į suaugusias peles. Ankščiau ta pati mokslininkų komanda, naudodama kamienines ląsteles, yra išauginusi...


Nacionalinis kraujo centras kaltinamas dėl nekokybiško kraujo

Vilniaus greitosios pagalbos ligoninė teigia nustačiusi, kad Nacionalinis kraujo centras jai pardavęs neleistiną kraują, t.y. su dvigubai mažesniu hemoglobino kiekiu, dėl ko jų ligoniams esą galėjo grėsti mirties pavojus. Prieš pusmetį ištyrusi iš...


Cholesterolį mažinantys vaistai kenkia sveikatai

Vartojantiems cholesterolį mažinančius vaistus – statinus – padidėja rizika patirti kepenų disfunkciją, inkstų nepakankamumą, raumenų silpnumą bei kataraktą. Tyrime dalyvavo daugiau nei du milijonai žmonių, kuriems neigiamas statinų...


Medikai negali kirsti sienos ir suteikti skubios pagalbos

Įsiliejus į Šengeno erdvę ir žmonėms galint laisvai kirsti sienas, jos dar nėra atviros pareigūnams. Lietuvos ir Latvijos pasienyje gyvenantys žmonės stebisi, kodėl norėdami padėti kaimynams pareigūnai turi laukti aukštesnės valdžios leidimo, o...


Medikai galės rinktis: daryti abortą ar ne

Seimui siūlomos Medicinos praktikos įstatymo ir Paciento teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisos, pagal kurias medikams būtų suteikta teisė dėl sąžinės arba religinių įsitikinimų atsisakyti nutraukti nėštumą moters pageidavimu. Anot...


Britai keliauja operuotis į užsienį

Britai keliauja operuotis į užsienį

Didžiojoje Britanijoje sparčiai auga sveikatos turizmas – per metus gydytis svetur išvyksta 60 tūkst. britų, rašo "Mirror News". Britams patraukliausios šalys operuotis yra Indija, Vengrija, Ispanija, Belgija ir Kipras. Čia...


Psichologai: krizė nebūtinai smukdo žmones

Ekonominė krizė, įmonių bankrotai, augančios kainos, mažėjantys atlyginimai ir kasdien girdimos vis piktesnės žinios apie laukiantį sunkmetį neigiamai veikia žmones. Visgi psichologai tikina, kad ši krizė – išgyvenama būsena. Po jos galima...


Gebėjimas atpažinti veidus – paveldimas

Kai kurie žmonės niekada nepamiršta pamatytų veidų, kitiems juos atpažinti sunku. Prosopagnozija sergantieji neatpažįsta net draugų. Dabar mokslininkai tvirtina, jog gebėjimas atpažinti veidus yra paveldimas ir nesusijęs su protiniais gebėjimais...


Streso metas: kaip atsilaikyti

Streso metas: kaip atsilaikyti

Stresas yra organizmą gelbėjanti gynybinė reakcija. Jis mus perspėja, kai peržengiame protingo požiūrio į gyvenimą principus. Kaip išvengti streso? Pataria specialistai. 1. Kelkite sau tik tuos tikslus, kurie atitinka realias galimybes. Šis...


Ligoninės istorija netilptų į knygą

"Ligoninės istoriją parašėme patys, kurie kartu pradėjome dirbti prieš 15 metų, kurie savo siekiais, tikslais, darbu pelnėme pacientų pripažinimą. Ir geriausia reklama mums - palankūs pacientų atsiliepimai", - sakė jubiliejų švenčiančios...


Vitaminas D teikia vilties sergantiems prostatos vėžiu

Kai kuriems ligoniams vitaminas D gali efektyviai padėti gydant prostatos vėžį, nustatė britų mokslininkai. Kasdieninė vitamino D dozė kas penktam pacientui prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį – kuris laikomas ligos sunkumo rodikliu...


Perpilant kraują vis dar užsikrečiama hepatitu

Lietuvoje vis dar pasitaiko atvejų, kai hepatitu yra užkrečiama per donorų kraują, teigia Vilniaus universiteto ligoninės ekspertas prof. Jonas Valantinas. Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hepatologijos,...


Gydytis kitoje ES šalyje turėtų būti paprasčiau

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) patvirtino ataskaitą dėl siūlymo įtvirtinti pacientų teisę gauti medicininę pagalbą bet kurioje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Siekiama aiškiai nurodyti sąlygas, kuriomis remiantis pacientas galėtų naudotis...


Kraujo grupė – pagal užsakymą

Kraujo grupė – pagal užsakymą

Mokslininkai jau rado būdą, kaip pakeisti žmogaus kraujo grupę. Tai leis antrą (A), trečią (B) ir ketvirtą (AB) kraujo grupes pakeisti į pirmą kraujo grupę (O), kurią galima perpilti bet kuriam pacientui. Kraujo grupė – tai kraujo tipas,...


Kuriamas kūną atšaldantis vaistų "kokteilis"

Ilgus metus reanimacijoje dirbantis Lorencas Kacas (Laurence Katz) pastebėjo, jog kartais, leidžiant kai kurių vaistų derinius, pacientų kūno temperatūra pradėdavo mažėti. Gydytojas nusprendė, jog šį efektą galima pritaikyti praktiškai - tereikia...


ES įsipareigoja kovoti su užkrėtimais ir sužalojimais gydantis

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) pritarė Europos Sąjungos (ES) įsipareigojimui penktadaliu sumažinti užkrėtimus ir sužalojimus teikiant sveikatos paslaugas. Europos Komisijos (EK) užsakymu atlikti tyrimai parodė, kad nuo 8 iki 12 proc....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9