Gruodžio 1d. Trečiadienis

14 metų su ŽIV: vyras nesigaili susirgęs šia liga

Peržiūrų skaičius: 20324

Prieš 14 metų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs klaipėdietis Edmundas, sutikęs papasakoti savo ligos istoriją, įspėjo neatsakysiąs į vieną klausimą. 43 metų vyras prašė neklausti, kaip užsikrėtė.

Dabar Edmundas dirba Klaipėdos priklausomybės ligų centre, kur užsikrėtusiuosius ir sveikuosius konsultuoja dėl ŽIV ir AIDS.

Vyras savo pasakojimą paįvairindavo garsiu juoku ir pašmaikštavimais, tikindamas, kad diagnozė gyvenimo pernelyg nepakeitė. Tačiau, ką tenka išgyventi, galima perskaityti tik tarp eilučių.

Nusipirko daugiau prezervatyvų

– Daugeliui skaitytojų greičiausiai kils būtent klausimas, kaip užsikrėtėte. Kodėl nesutinkate į jį atsakyti?

– Mano užsikrėtimo būdas nieko bendra neturi su liga. Sužinoję, kaip užsikrėčiau, žmonės pagalvos, kad jų ŽIV tikrai nepalies. Užsikrėtimo būdas nustato tam tikras ribas ir sudaro klaidingą vaizdą. Bet pažįstu nemažai tokių, kurie nėra nei narkomanai, nei homoseksualūs, nei prostitutės, bet serga ŽIV.

– Kaip sužinojote, kad esate užsikrėtęs?

– Tikrindavausi kas pusmetį. 1996 m. apsisaugojimo priemonės nebuvo populiarios. Daugelis dėl ŽIV nesijaudino. Aš taip pat maniau, kad užsikrėsti gali bet kuris kitas, tik ne aš.

Likus savaitei iki 29-ojo gimtadienio nuėjau pasitikrinti dėl ŽIV. Patarė pakartoti testą. Supratau, ką tai reiškia. Vadinasi, didelė tikimybė, kad esu užsikrėtęs. Po to gydytojas pasikvietė pasikalbėti. Sužinojęs diagnozę pernelyg nesisielojau. Tik vaistinėje nusipirkau daugiau prezervatyvų.

– Ir nekankino klausimai, kodėl taip atsitiko?

– Pasitaikė nesaugių lytinių santykių. Tai buvo mano klaida. Tik ar aš dabar tai laikau klaida? Sako, ir šuo kariamas pripranta. Mano šuo buvo pakartas į geresnę pusę. Pasikeitė požiūris į gyvenimą.

Kiti, išgirdę ŽIV diagnozę, nori nusižudyti. Aš neišgyvenau streso – tada taip atrodė. Nors, kai dabar atgaminu tuos įvykius, paaiškėjo, buvo gyvenimo tarpų, kurių dėl patirto šoko neatsimenu. Išgyvenau depresiją. Tačiau apsižliumbęs gatvėmis nešliaužiojau.

Dar galvojau užsukti pas notarą, surašyti testamentą, kaip mane turėtų palaidoti. Bet, susitikęs su kitais ŽIV infekuotaisiais, nusiraminau. Toliau gyvenu normalų gyvenimą.

Diagnozė atsijojo draugus

– Kas sunkiausia išgirdus šią diagnozę?

– Kai gauni teigiamus tyrimų rezultatus dėl ŽIV, pasijauti labai vienišas. Tai visų baisiausia, nes negali išsipasakoti. Visuomenėje gyvuoja stereotipas, kad ŽIV infekuotieji – padugnės. Iš pradžių, kai eidavau gatve, atrodė, kad visi į mane bado pirštais. Bet taip turbūt būna ir sergantiems vėžiu, cukriniu diabetu.

– Bet jūsų diagnozė – labiau apaugusi baubais...

– Bet tai tik baubai. Didžiausia nesąmonė, kad ŽIV – mirtinai pavojinga ir ja lengva užsikrėsti. Kad šį virusą pasigautum, reikia gerokai pasistengti. Daug lengviau susirgti tuberkulioze, hepatitu ar kita liga.

– Kaip reagavo artimieji, sužinoję apie jūsų ligą?

– Susirgus bet kokia rimta liga, geriausia, kad draugeliai atsisijoja nuo draugų. Dabar turiu daug draugų ir nė vieno draugelio. Kai apie savo ligą pasakiau vienam žmogui, kurį laikiau geru draugu, jis nustojo su manimi bendrauti.

Man pasisekė, kad po kelių mėnesių nuo diagnozės nustatymo pažįstama gydytoja pakvietė į ŽIV infekuotųjų konferenciją Vilniuje. Ten susipažinau su savo likimo broliais. Atsirado naujų draugų, kurių būrelis vis plėtėsi. Dabar jaučiuosi kaip po skėčiu – šalia patikimi draugai.

– O kokia aplinkinių reakcija?

– Visuomenė yra susidariusi stereotipus. Bet kuo daugiau kišime galvą į smėlį, tuo ŽIV labiau plis. Turime apie tai kalbėti. Pasitaiko išpuolių kitų infekuotųjų atžvilgiu. Įsiminiau buvusio Seimo nario pasiūlymą visus narkomanus uždaryti koncentracijos stovykloje ir sudeginti. Bet problemos tai neišspręs. Pats niekada nevartojau narkotikų.

Atakuoja infekcijos

– Kaip jautėtės tuos 14 metų?

– Pirmuosius penkerius metus gyvenau įprastą gyvenimą. Tik vargino naktinis prakaitavimas, temperatūros šokinėjimas. Kai virusas po truputį dauginosi, pradėjo pleiskanoti veidas. Dėl pažeisto imuniteto plito seborėja, vargino laringitas, įvairūs uždegimai – veržėsi infekcijos, su kuriomis organizmas nepajėgus kovoti.

Gydymą vaistais nuo ŽIV pradėjau po to, kai keturis mėnesius prasirgau gripu. Specialūs vaistai blokuoja virusų dauginimąsi. Buvo praėję daugiau nei 10 metų, kai sužinojau, jog esu užsikrėtęs.

Užsikrėtus ŽIV, tam tikri požymiai išduoda, kada galima skirti vaistus. Turi būti atitinkamas imuniteto rodiklis, viruso kiekis kraujyje. Paskui atsiranda gretutinių infekcijų. Po 11 metų nuo ligos pradžios susirgau kandidoze – ši grybelinė infekcija pažeidžia stemplę. Gerai, kad laiku nustatė infekciją. Kitiems gretutinės infekcijos aptinkamos pavėluotai, kai kyla nepataisomų sveikatos problemų.

– Kiek kainuoja gydymas nuo ŽIV?

– Mėnesiui mano gydymas kainuoja apie porą tūkstančių litų. Jį kompensuoja valstybė. Tai dar nėra daug. Mane mažiau puola ligos, todėl gydytojai net vadina savotišku fenomenu. Tik dėl pažeisto imuniteto greičiau pavargstu. Mes negalime dirbtinai stiprinti imuniteto. Ežiuolė, ženšenis mums mirtinai pavojingi. Imunitetas yra kaip balionas, kuris, nuolat stimuliuojamas, gali sprogti.

ŽIV gydymas Lietuvoje nemokamas. Kainuoja tik gretutinių infekcijų gydymas. Kai sirgau kandidoze, likusias tabletes nuo šios infekcijos atidavė anksčiau sirgęs draugas. Kitiems ligoniams per mėnesį reikia trijų ir daugiau tūkstančių litų. Vieni skolinasi, kiti ieško rėmėjų – visaip būna. Bet AIDS gydymas kainuoja brangiau. Tad geriau iš anksto užkirsti kelią.

Apie ŽIV nutylėdavo

– Kaip sekso partneriams pasakote, kad esate infekuotas? Gal dabar labiau saugojatės?

– Aš, kaip ir dauguma ŽIV infekuotųjų, saugodavausi. Kad sergu pasakydavau tik tada, kai santykiai tapdavo ilgalaikiai. Tuomet būdavo visko – ir isterijų.

Užsimauti du prezervatyvus yra blogiau nei vieną. Kai kurie skysčiai patektų ne ten, kur reikia. Infekuotieji ŽIV mano, kad gali nesisaugoti, jei abu serga. Nieko panašaus. Jie gali užsikrėsti antrine infekcija. Susikryžminus dviem virusams, atsiranda trečias. Jį gydyti gerokai sudėtingiau, nes mutavęs virusas yra gerokai pavojingesnis.

Kai abu užsikrėtę, tačiau tik vienas gydosi, taip pat negerai. Nesigydantis atsiduria nepavydėtinoje situacijoje. Jo virusas tampa atsparus vaistams, kuriuos vartoja jo sekso partneris. Tad bet kuriuo atveju reikia saugotis.

– O sąžinė negraužia dėl atsitiktinių partnerių, kurių neįspėdavote?

– Prezervatyvus perku tik vaistinėse, kad būtų kokybiška produkcija. Nieko bloga per 14 metų nepadariau. Su vienu žmogumi gyvenau penkerius metus. Jis iki šiol sveikas.

Kodėl nesakydavau? Dėl tos pačios baimės. Nė vienas nenori būti atstumtas. Nesu išimtis. Manęs kaip asmenybės tai nepuošia. Esu girdėjęs, kad kai kurie specialiai užkrečia savo partnerius. Bet jiems reikėtų apsilankyti pas psichiatrą. Tai nėra normalu.

Kuo mažiau bus tolerancijos ligoniams, tuo labiau ligos plis. Žmonės slėps savo ligas, ir ne tik ŽIV.

Medikams trūksta žinių

– Kaip pranešate medikams, kad esate infekuotas?

– Neįsivaizduojate, kiek tarp medikų yra profanų ŽIV srityje. Jie tik galvoja, kad viską apie tai žino. Bet jų žinios labiau paremtos nuogirdomis. Nors juk jie, bendraudami su ligoniais, patys rizikuoja užsikrėsti.

Kai stomatologei pasakiau savo diagnozę, ji užsimovė dvejas pirštines. Nors jos dėl trinties galėjo suplyšti. Nieko jai nesakiau – būtų pasibaigę nepasitenkinimo protrūkiu. Kai kurie medikai bando kuo greičiau manimi atsikratyti.

Ant mano ligos kortelės raudonomis raidėmis užrašyta, kad sergu ŽIV. Geriau, kad būtų nurodytas tik ligos kodas. Bet prieš 14 metų nebuvo tokios praktikos. Dabar bet kuris gydymo įstaigos darbuotojas gali matyti mano diagnozę. Bet kartais taip geriau – nereikia net sakyti.

Dažniausiai gydytojai normaliai sureaguoja. Kai kurie padėkoja: "Ačiū, kad įspėjote. Žinosime, kad jus reikia saugoti". Kiti ligoniai man iš tiesų pavojingesni. Aš labiau rizikuoju užsikrėsti ir numirti.

Diena.lt


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Mėnesį kasdien geriant žaliąją arbatą, jos antioksidantinės savybės gali apsaugoti nuo genetiniu lygiu patiriamos žalos, teigia Honkongo mokslininkai. Arbatos vartojimo stebėjimai kartu su laboratoriniais tyrimais parodė, kad žala genams buvo 20...


Penki sakiniai, kurių vyrai nenori girdėti iš moterų

Vokietijos pažinčių portalas Elitepartner.de atliko apklausą, kad išsiaiškintų, ko vyrai nenori girdėti iš moterų. "Aš dar nesu pasirengusi santykiams", - šio sakinio vyrai negali pakęsti labiausiai. Iš moters lūpų jo nenori išgirsti 48...


Mokslininkai tikisi sukurti piliulę, kuri padės atsikratyti slogių prisiminimų

Atlikus naują tyrimą, viltis sukurti vaistus, padedančius atsikratyti slogių prisiminimų, tapo realesnė. Laboratoriniuose tyrimuose mokslininkai pasitelkė natūralią cheminę medžiagą, kuri veikia smegenis ir padeda mažinti baimę ir nerimą....


Nustatytas minties virtimo žodžiu greitis

Žmogaus smegenys vos per 600 milisekundžių gali prisiminti žodį, pritaikyti jam gramatikos taisykles ir pasiųsti į gerklę, kad būtų ištartas. "LiveScience" rašo, kad tyrėjai pirmą kartą atsekė žaibo greičiu vykstančio proceso seką ir...


Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Alerginės ligos vadinamos XXI amžiaus epidemija. Šiandien Europoje jau kas trečiam vaikui maistas, gyvūnai, dulkių erkutės ar augalai sukelia įvairias alergines reakcijas. Gydytojai prognozuoja, kad 2015 m. alergiškas bus kas antras europietis....


Gripo aukų sąrašas ilgėja

Kol biurokratai svarstė, skelbti ar neskelbti epidemiją šalyje, kiaulių gripas pasiglemžė antrąją auką. Vakar mirė 41 metų Visagino gyventojas. Vadinamasis kiaulių gripas labiausiai atakuoja jaunuosius klaipėdiečius. Vaikų ligoninėje guli 100...


Nauja laboratorija – itin pavojingų infekcinių ligų tyrimams

Baigtas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros III biologinio saugos lygio laboratorijos, skirtos pavojingų ligų sukėlėjų tyrimams, įrengimas. Tai - pirmoji Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje laboratorija, kurioje galima tirti III lygio...


Ateities chirurgija - be operacijų ir vaistų

Anglijos mokslininkai atlieka eksperimentus su į kraują išvirkščiamomis kamieninėmis ląstelėmis, kurias galima valdyti magnetais. Nukreiptos tiksliai ten, kur jų reikia, ir suaktyvintos, šios ląstelės tampa naujomis kremzlėmis ar kaulais, kurių...


Persodino inkstą, nors kraujo grupės nederėjo

Lietuva - penktoji šalis Europoje, kurios medikai ryžosi atlikti sudėtingą inkstų persodinimo operaciją, kai paciento ir donoro kraujo grupės skirtingos. Kaip pranešė LTV naujienų tarnyba, iki šiol maždaug trečdaliui sunkiai sergančiųjų tarp savo...


Psichologinės pagalbos pernai ieškojo dvigubai daugiau žmonių

Psichologinės pagalbos pernai ieškojo dvigubai daugiau žmonių

Pernai, lyginant su 2007 metais, į Jaunimo psichologinės paramos centrą (JPPC) kreipėsi dvigubai daugiau psichologinės pagalbos ieškančių klientų. Iš jų apie 15 proc. turėjo minčių apie savižudybę. Įvertinus šią tendenciją, JPPC įsteigė Krizių...


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Už atliktą hepatito tyrimą – dainų albumas

Iš viso šios akcijos metu didžiuosiuose Lietuvos miestuose padaryta 829 hepatito testai. Išankstiniais duomenimis, hepatitas nustatytas 15 žmonių. Praėjusią savaitę Klaipėdoje vyko nemokamų hepatito testų akcija "Gal aš esu numeris 12?"....


Kada geriausia tuoktis?

Kada geriausia tuoktis?

Šeimos laimė, anot senolių, priklauso ne tik nuo meilės ir pagarbos partneriui, tačiau ir mėnesio ar dienos, kada susituokėte. Rugpjūtį tuoktis pats metas. Sausį tuoktis nerekomenduojama. Manoma, kad tokia santuoka baigiasi ankstyva našlyste....


Smegenys iškreipia tikrąjį kūno atvaizdą

Smegenys natūraliai iškreipia kūno atvaizdą – šis atradimas gali padėti paaiškinti tokius mitybos sutrikimus kaip, pavyzdžiui, anoreksija, teigia ekspertai. Londono universiteto koledžo mokslininkai nustatė, jog žmonės yra linkę manyti, kad...


Šiuolaikinės technologijos leidžia jaustis ne tokiais vienišais, rodo tyrimas

Nuolatinė prieiga prie šiuolaikinių komunikacijos technologijų aštuoniems iš dešimties Lietuvos gyventojų leidžia jaustis mažiau vienišiems, rodo didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių telekomunikacijų bendrovės "TeliaSonera" atlikto...


Perpilant kraują vis dar užsikrečiama hepatitu

Lietuvoje vis dar pasitaiko atvejų, kai hepatitu yra užkrečiama per donorų kraują, teigia Vilniaus universiteto ligoninės ekspertas prof. Jonas Valantinas. Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hepatologijos,...


Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Didelę dalį žmonių kankinantis knarkimas ne tik kelia nemalonius pojūčius aplinkiniams, tačiau gali būti ir labai pavojingas kiekvienam, turinčiam šį sutrikimą. Pasak "Estetinės chirurgijos centro" gydytojo otorinolaringologo dr. Tomo...


Nauji ginklai kovai su vėžiu

Lietuvoje nemažėja sergamumas onkologinėmis ligomis. Siekiant jas bei ikivėžinę būklę diagnozuoti kuo anksčiau Valstybinis patologijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos vykdo projektą centro specialistų kompetencijai šiose srityse...


Išbandyta universali gripo vakcina

Universali gripo vakcina, galinti apsaugoti nuo visų gripo atmainų, pirmą kartą sėkmingai išbandyta su žmonėmis. Vakcina atakuoja visų tipų virusų proteinus, o ne atskiras jų atmainas, teigia Oksfordo universiteto Jennerio instituto mokslininkai....


Kas 18 minučių nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris

Kas 18 minučių nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris

Sausio 21 – 28 d. bus minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Šia proga, sausio 17d. į Kauno medicinos universiteto klinikų Šeimos kliniką atkeliavo didelis simbolinis smėlio laikrodis. Smėlio laikrodyje smėlis byra 18...


Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru....


Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinio apvaisinimo galimybę tuo atveju, kai šeima yra pilna. Tai paaiškėjo visuomenės nuomonės tyrimo bendrovei RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikus reprezentatyvią apklausą....


J. Razma: išlygos dėl įsiskolinimų PSD paaiškės kitą savaitę

TS-LKD frakcijos seniūno Jurgio Razmos nuomone, reikia sudaryti išlygas dėl PSD įsiskolinimų emigrantams, bedarbiams. J. Razmos nuomone, reikia sudaryti galimybę emigrantams deklaruoti išvykimą atgaline data. Taip jiems "nusibrauktų"...


Žmogaus smegenys turi "teksto numatymo funkciją"

Tai galėtų paaiškinti, kodėl kartais sugebame užbaigti kitų žmonių pradėtą sakinį - mokslininkai atrado, kad smegenys turi teksto numatymo funkciją. Panaši funkcija būna mobiliuosiuose telefonuose, praneša "Telegraph". Mokslininkų...


Odos vėžį sukelia ir pasikeitęs gyvenimo būdas

Odos vėžį sukelia ir pasikeitęs gyvenimo būdas

Per pastarąjį dešimtmetį du kartus išaugo sergančiųjų melanoma bei kitomis odos vėžio formomis skaičius. Piktybinių odos ligų padažnėjimą ir jaunėjimą lemia pakitę gyvenimo įpročiai bei sąlygos. Pasak gydytojos dermatovenerologės Giedrės...


5 taisyklės, kaip išsaugoti vedybinius santykius

Vedybos - ne juokas, o norint laimingai gyventi būtina puoselėti ir stiprinti tarpusavio santykius. Nepaminkite savo principų, o pasirinkite tinkamą aplinką. Nepamirškite, kad partneris turi pomėgių, todėl stenkitės juos toleruoti, o galbūt net...


Ką apie žmogaus charakterį sako apgamai ant veido?

Ką apie žmogaus charakterį sako apgamai ant veido?

Svarbiausią vaidmenį žmogaus gyvenime "suvaidina" apgamai ant veido. Kuo jie ryškesni, tuo žmogus labiau charizmatiškas. Apgamėlė ant kaktos - geras ženklas. Paprastai tokie žmonės būna energingi ir labai darbštūs. Jiems sekasi ne tik...


Naujos kartos diagnostika

Vienas iš asmeninės, arba personalizuotos medicinos tikslų - surasti ir pašalinti auglius pačioje ankstyviausioje stadijoje. Tikimasi, kad asmeninės medicinos instrumentai sugebės nustatyti ligas, kai jų dar "nemato" įprastiniai...


Vaistai - tik vyrams?

Farmacijos pramonė vaistus kuria vyrams, nors abiejų lyčių pacientai skirtingai reaguoja į veikliąsias medžiagas. Tokią versiją paskelbė Vokietijos dienraštis "Die Welt", cituodamas medicinos profesorę Verą Regitz-Zagrosek, ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9