Liepos 9d. Ketvirtadienis

14 metų su ŽIV: vyras nesigaili susirgęs šia liga

Peržiūrų skaičius: 20324

Prieš 14 metų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs klaipėdietis Edmundas, sutikęs papasakoti savo ligos istoriją, įspėjo neatsakysiąs į vieną klausimą. 43 metų vyras prašė neklausti, kaip užsikrėtė.

Dabar Edmundas dirba Klaipėdos priklausomybės ligų centre, kur užsikrėtusiuosius ir sveikuosius konsultuoja dėl ŽIV ir AIDS.

Vyras savo pasakojimą paįvairindavo garsiu juoku ir pašmaikštavimais, tikindamas, kad diagnozė gyvenimo pernelyg nepakeitė. Tačiau, ką tenka išgyventi, galima perskaityti tik tarp eilučių.

Nusipirko daugiau prezervatyvų

– Daugeliui skaitytojų greičiausiai kils būtent klausimas, kaip užsikrėtėte. Kodėl nesutinkate į jį atsakyti?

– Mano užsikrėtimo būdas nieko bendra neturi su liga. Sužinoję, kaip užsikrėčiau, žmonės pagalvos, kad jų ŽIV tikrai nepalies. Užsikrėtimo būdas nustato tam tikras ribas ir sudaro klaidingą vaizdą. Bet pažįstu nemažai tokių, kurie nėra nei narkomanai, nei homoseksualūs, nei prostitutės, bet serga ŽIV.

– Kaip sužinojote, kad esate užsikrėtęs?

– Tikrindavausi kas pusmetį. 1996 m. apsisaugojimo priemonės nebuvo populiarios. Daugelis dėl ŽIV nesijaudino. Aš taip pat maniau, kad užsikrėsti gali bet kuris kitas, tik ne aš.

Likus savaitei iki 29-ojo gimtadienio nuėjau pasitikrinti dėl ŽIV. Patarė pakartoti testą. Supratau, ką tai reiškia. Vadinasi, didelė tikimybė, kad esu užsikrėtęs. Po to gydytojas pasikvietė pasikalbėti. Sužinojęs diagnozę pernelyg nesisielojau. Tik vaistinėje nusipirkau daugiau prezervatyvų.

– Ir nekankino klausimai, kodėl taip atsitiko?

– Pasitaikė nesaugių lytinių santykių. Tai buvo mano klaida. Tik ar aš dabar tai laikau klaida? Sako, ir šuo kariamas pripranta. Mano šuo buvo pakartas į geresnę pusę. Pasikeitė požiūris į gyvenimą.

Kiti, išgirdę ŽIV diagnozę, nori nusižudyti. Aš neišgyvenau streso – tada taip atrodė. Nors, kai dabar atgaminu tuos įvykius, paaiškėjo, buvo gyvenimo tarpų, kurių dėl patirto šoko neatsimenu. Išgyvenau depresiją. Tačiau apsižliumbęs gatvėmis nešliaužiojau.

Dar galvojau užsukti pas notarą, surašyti testamentą, kaip mane turėtų palaidoti. Bet, susitikęs su kitais ŽIV infekuotaisiais, nusiraminau. Toliau gyvenu normalų gyvenimą.

Diagnozė atsijojo draugus

– Kas sunkiausia išgirdus šią diagnozę?

– Kai gauni teigiamus tyrimų rezultatus dėl ŽIV, pasijauti labai vienišas. Tai visų baisiausia, nes negali išsipasakoti. Visuomenėje gyvuoja stereotipas, kad ŽIV infekuotieji – padugnės. Iš pradžių, kai eidavau gatve, atrodė, kad visi į mane bado pirštais. Bet taip turbūt būna ir sergantiems vėžiu, cukriniu diabetu.

– Bet jūsų diagnozė – labiau apaugusi baubais...

– Bet tai tik baubai. Didžiausia nesąmonė, kad ŽIV – mirtinai pavojinga ir ja lengva užsikrėsti. Kad šį virusą pasigautum, reikia gerokai pasistengti. Daug lengviau susirgti tuberkulioze, hepatitu ar kita liga.

– Kaip reagavo artimieji, sužinoję apie jūsų ligą?

– Susirgus bet kokia rimta liga, geriausia, kad draugeliai atsisijoja nuo draugų. Dabar turiu daug draugų ir nė vieno draugelio. Kai apie savo ligą pasakiau vienam žmogui, kurį laikiau geru draugu, jis nustojo su manimi bendrauti.

Man pasisekė, kad po kelių mėnesių nuo diagnozės nustatymo pažįstama gydytoja pakvietė į ŽIV infekuotųjų konferenciją Vilniuje. Ten susipažinau su savo likimo broliais. Atsirado naujų draugų, kurių būrelis vis plėtėsi. Dabar jaučiuosi kaip po skėčiu – šalia patikimi draugai.

– O kokia aplinkinių reakcija?

– Visuomenė yra susidariusi stereotipus. Bet kuo daugiau kišime galvą į smėlį, tuo ŽIV labiau plis. Turime apie tai kalbėti. Pasitaiko išpuolių kitų infekuotųjų atžvilgiu. Įsiminiau buvusio Seimo nario pasiūlymą visus narkomanus uždaryti koncentracijos stovykloje ir sudeginti. Bet problemos tai neišspręs. Pats niekada nevartojau narkotikų.

Atakuoja infekcijos

– Kaip jautėtės tuos 14 metų?

– Pirmuosius penkerius metus gyvenau įprastą gyvenimą. Tik vargino naktinis prakaitavimas, temperatūros šokinėjimas. Kai virusas po truputį dauginosi, pradėjo pleiskanoti veidas. Dėl pažeisto imuniteto plito seborėja, vargino laringitas, įvairūs uždegimai – veržėsi infekcijos, su kuriomis organizmas nepajėgus kovoti.

Gydymą vaistais nuo ŽIV pradėjau po to, kai keturis mėnesius prasirgau gripu. Specialūs vaistai blokuoja virusų dauginimąsi. Buvo praėję daugiau nei 10 metų, kai sužinojau, jog esu užsikrėtęs.

Užsikrėtus ŽIV, tam tikri požymiai išduoda, kada galima skirti vaistus. Turi būti atitinkamas imuniteto rodiklis, viruso kiekis kraujyje. Paskui atsiranda gretutinių infekcijų. Po 11 metų nuo ligos pradžios susirgau kandidoze – ši grybelinė infekcija pažeidžia stemplę. Gerai, kad laiku nustatė infekciją. Kitiems gretutinės infekcijos aptinkamos pavėluotai, kai kyla nepataisomų sveikatos problemų.

– Kiek kainuoja gydymas nuo ŽIV?

– Mėnesiui mano gydymas kainuoja apie porą tūkstančių litų. Jį kompensuoja valstybė. Tai dar nėra daug. Mane mažiau puola ligos, todėl gydytojai net vadina savotišku fenomenu. Tik dėl pažeisto imuniteto greičiau pavargstu. Mes negalime dirbtinai stiprinti imuniteto. Ežiuolė, ženšenis mums mirtinai pavojingi. Imunitetas yra kaip balionas, kuris, nuolat stimuliuojamas, gali sprogti.

ŽIV gydymas Lietuvoje nemokamas. Kainuoja tik gretutinių infekcijų gydymas. Kai sirgau kandidoze, likusias tabletes nuo šios infekcijos atidavė anksčiau sirgęs draugas. Kitiems ligoniams per mėnesį reikia trijų ir daugiau tūkstančių litų. Vieni skolinasi, kiti ieško rėmėjų – visaip būna. Bet AIDS gydymas kainuoja brangiau. Tad geriau iš anksto užkirsti kelią.

Apie ŽIV nutylėdavo

– Kaip sekso partneriams pasakote, kad esate infekuotas? Gal dabar labiau saugojatės?

– Aš, kaip ir dauguma ŽIV infekuotųjų, saugodavausi. Kad sergu pasakydavau tik tada, kai santykiai tapdavo ilgalaikiai. Tuomet būdavo visko – ir isterijų.

Užsimauti du prezervatyvus yra blogiau nei vieną. Kai kurie skysčiai patektų ne ten, kur reikia. Infekuotieji ŽIV mano, kad gali nesisaugoti, jei abu serga. Nieko panašaus. Jie gali užsikrėsti antrine infekcija. Susikryžminus dviem virusams, atsiranda trečias. Jį gydyti gerokai sudėtingiau, nes mutavęs virusas yra gerokai pavojingesnis.

Kai abu užsikrėtę, tačiau tik vienas gydosi, taip pat negerai. Nesigydantis atsiduria nepavydėtinoje situacijoje. Jo virusas tampa atsparus vaistams, kuriuos vartoja jo sekso partneris. Tad bet kuriuo atveju reikia saugotis.

– O sąžinė negraužia dėl atsitiktinių partnerių, kurių neįspėdavote?

– Prezervatyvus perku tik vaistinėse, kad būtų kokybiška produkcija. Nieko bloga per 14 metų nepadariau. Su vienu žmogumi gyvenau penkerius metus. Jis iki šiol sveikas.

Kodėl nesakydavau? Dėl tos pačios baimės. Nė vienas nenori būti atstumtas. Nesu išimtis. Manęs kaip asmenybės tai nepuošia. Esu girdėjęs, kad kai kurie specialiai užkrečia savo partnerius. Bet jiems reikėtų apsilankyti pas psichiatrą. Tai nėra normalu.

Kuo mažiau bus tolerancijos ligoniams, tuo labiau ligos plis. Žmonės slėps savo ligas, ir ne tik ŽIV.

Medikams trūksta žinių

– Kaip pranešate medikams, kad esate infekuotas?

– Neįsivaizduojate, kiek tarp medikų yra profanų ŽIV srityje. Jie tik galvoja, kad viską apie tai žino. Bet jų žinios labiau paremtos nuogirdomis. Nors juk jie, bendraudami su ligoniais, patys rizikuoja užsikrėsti.

Kai stomatologei pasakiau savo diagnozę, ji užsimovė dvejas pirštines. Nors jos dėl trinties galėjo suplyšti. Nieko jai nesakiau – būtų pasibaigę nepasitenkinimo protrūkiu. Kai kurie medikai bando kuo greičiau manimi atsikratyti.

Ant mano ligos kortelės raudonomis raidėmis užrašyta, kad sergu ŽIV. Geriau, kad būtų nurodytas tik ligos kodas. Bet prieš 14 metų nebuvo tokios praktikos. Dabar bet kuris gydymo įstaigos darbuotojas gali matyti mano diagnozę. Bet kartais taip geriau – nereikia net sakyti.

Dažniausiai gydytojai normaliai sureaguoja. Kai kurie padėkoja: "Ačiū, kad įspėjote. Žinosime, kad jus reikia saugoti". Kiti ligoniai man iš tiesų pavojingesni. Aš labiau rizikuoju užsikrėsti ir numirti.

Diena.lt

Vaistams ir vakcinai nuo gripo rastas milijonas

Sveikatos apsaugos ministerija rado 1 mln. litų vakcinai nuo naujojo gripo ir antivirusiniams vaistams. Žadama, kad jie atkeliaus į Lietuvą per artimiausias savaites. Taip pat rasta 300 tūkst. litų papildomam medikų darbo krūviui apmokėti. Pasak...


Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Dauguma tų, kurių kraujyje pulsuoja pražūtinga ŽIV infekcija, apie savo bėdas linkę nutylėti. Bet ne visi. Viktorija su šiuo virusu gyvena jau aštuonerius metus. Dabar ji laukiasi ir, nepaisant karčios gyvenimiškos patirties, į ateitį žvelgia...


Druska suteikia laimės

Druska suteikia laimės

Žmonės mėgsta persūdyti maistą. Kodėl? "Die Welt" rašo, kad, pavyzdžiui, vokiečiai kasdien suvartoja 12-20 g druskos, nors organizmas gali įveikti tik pusę šio kiekio. Druskos perteklius, žinia, kelia kraujo spaudimą, tačiau daugelis...


Tuberkuliozė: nemirtinga mikobakterija puola pavargusius žmones

Tuberkuliozė nėra išnykusi ar užmiršta liga. Ja serga ištisos šeimos, platina nesigydantieji. Pastariesiems gali būti taikoma priverstinė hospitalizacija, bet Kauno savivaldybės taryba per visą kadenciją nesugebėjo sudaryti specialios komisijos,...


Gripo epidemija Vilniuje įsibėgėja: ligoninėje nebetelpa pacientai

Sostinės gydytojai pastebi, kad šią savaitę gripo virusas išplito ir tarp suaugusiųjų. Per parą paguldomų ligonių skaičius patrigubėjo. Vienintelė virusu užsikrėtusius gyventojus priimanti ligoninė jau perpildyta. Vienintelė gripu sergančius...


Trumpa kraujo perpylimo istorija

Trumpa kraujo perpylimo istorija

Šiais laikais ligoninėje išgirdę pasiūlymą pacientui perpilti kraują greičiausiai net nekilstelėtumėt antakių – standartinė procedūra ir tiek. Kraujo transfuzija taikoma visame pasaulyje ir kasmet išgelbėja daugybę gyvybių, vien JAV...


Ląstelės reguliuoja savo judėjimo greitį

Ląstelės reguliuoja savo judėjimo greitį

Mokslininkai išaiškino kaip aukštesniųjų organizmų ląstelės reguliuoja savo judėjimo greitį. Tai esminis biologijos atradimas, kuris padės užkirsti kelią vėžinėms ląstelėms plisti po organizmą. Tyrimo rezultatuose aprašomos veikiančios jėgos ir jų...


Startuoja nauja priešvėžinė programa

Nuo liepos mėnesio startuoja dar viena prevencinė - storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos - programa. Storosios žarnos vėžys išsivysčiusiose šalyse yra viena iš dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų ir antroji pagal dažnumą...


Per savaitę nuo kiaulių gripo pasaulyje mirė daugiau kaip 1000 žmonių

Per savaitę nuo kiaulių gripo pasaulyje mirė daugiau kaip 1000 žmonių. Nuo balandžio, kai pirmą kartą virusas buvo aptiktas, visame pasaulyje nuo jo mirė mažiausiai 7826 žmonės, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) penktadienį paskelbti...


Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Imunoterapija – patogi išeitis žmonėms, alergiškiems vabzdžių įkandimams

Santariškių klinikose pradėta taikyti specifinė imunoterapija su bičių, širšių ir vapsvų nuodais. Šiuo efektyviu metodu gydomi žmonės, kuriems po minėtų vabzdžių įgėlimų pasireiškia sunkios alerginės reakcijos ir kyla pavojus gyvybei.


Šventinį savaitgalį į ligonines plūdo traumas patyrę ir neblaivūs žmonės

Šventinį savaitgalį Lietuvos medikai sako turėję daug vargo su neblaiviais žmonėmis, tačiau švelnūs orai lėmė, kad smarkiai sušalusių pacientų nebuvo.Šventinėmis dienomis į ligonines atvežta nemažai traumas patyrusių žmonių. Dauguma iš jų...


Žmonės vieninteliai juoką naudoja neigiamoms emocijoms reikšti

Žmonės yra vienintelės gyvos būtybės, juoką naudojančios norint ką nors išjuokti ar įžeisti, teigia mokslininkai. Mūsų protėviai gyvūnai ir daugelis jų palikuonių juokėsi tuomet, kai jiems buvo linksma, pažymima naujame tyrime. Tačiau per...


Save žalojančio elgesio priežastys – neviltis ir susvetimėjimas

Save žalojantį elgesį skatina gyventojų visuomeninių ryšių suirimas ir beviltiškumo jausmas. Lietuviai įsitikinę, kad valdžiai nerūpi eilinio žmogaus problemos ir kad jie patys negali turėti jokios įtakos visuomenės gyvenimui. Taip, pasiremdama...


Jauni gydytojai ragina kovoti su homeopatija

Gydytojai ragina Pasaulinę sveikatos organizaciją viešai pasmerkti homeopatinių vaistų skyrimą sunkioms ligoms gydyti, praneša "Times Online". Tarptautinė bendrija "The Voice of Young Science Network", vienijanti jaunus...


Garso terapija gali pagerinti sveikatą

Garso terapija gali pagerinti sveikatą

"Balsas neperteikia to, ką išgirsta ausis, tačiau ausis neišgirsta tik to, ko nesuvokia protas." /dr. A. Tomatis/ Jau nuo urvinio žmogaus laikų garsas turėjo itin didelę reikšmę jo išlikimui bei gyvavimui. Žmogaus gebėjimas pajusti ir...


"Krizė vyrą sugrąžins į šeimą"

"Krizė vyrą sugrąžins į šeimą"

Populiari rašytoja ir žurnalistė, praktikuojanti psichoanalitikė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Tolstaja sako, jog krizės metu damos prisiminė dvasingumą, o 60 proc. vyrų, kurie traukdavo į kairę, grįžta į šeimas: "Nėra laiko, jėgų ir...


SAM raginama peržiūrėti verslą suvaržiusią tvarką

SAM raginama peržiūrėti verslą suvaržiusią tvarką

Ūkio ministerija abejoja sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos naujos tvarkos pagrįstumu, pagal kurią ūkine komercine veikla galima verstis išskirtinai ūkinės komercinės paskirties patalpose. Ši pernai gruodžio pabaigoje įsigaliojusi...


Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

VU Onkologijos instituto vadovas N. Samalavičius teigia, kad Lietuvoje nuo storosios žarnos vėžio miršta 1000 žmonių, o susirgimų kasmet daugėja. I ar II stadijos ją išgydyti galima daugiau nei du trečdalius ligonių, o ir šiandien apie 60 procentų...


Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Ieškantys vidpadžių į batus turėtų pasižvalgyti po silikoninių įdėklų asortimentą. Šie vidpadžiai sparčiai pelno simpatijas dėl nešiotojui suteikiamo komforto ir pavydėtino funkcionalumo. Gelinių padukų nešiotojai džiaugiasi tolygiai...


Kauno klinikoms trūksta donorų kraujo

Šiuo metu Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) trūksta donorų kraujo. Nacionalinis kraujo centras, atsiliepdamas į ligoninės administracijos prašymą, liepos 10 dieną, penktadienį, rengia kraujo donorystės akciją KMUK ir skubiai kviečia...


Indo vidaus organai išdėstyti atvirkščiai

Vienam Indijos gyventojai gydytojai pranešė, kad visi jo vidaus organai išdėstyti atvirkščiai. Gydytojai mano, jog 64 metų vyras gali būti vienintelis žmogus pasaulyje, kurio vidaus organai išdėstyti taip, tarsi į juos žiūrėtum per veidrodį. Tokia...


Kleopatros makiažas saugojo akis nuo infekcijos

Akių makiažas, kurį mėgo egiptiečių karalienė Kleopatra, galėjo turėti ne tik estetinę, bet ir medicininę funkciją, tvirtina mokslininkai. Žurnale "Analytical Chemistry" išspausdintose tyrimo išvadose teigiama, kad šis makiažas padėjo...


Dirbtinius plaučius turinti moteris atšventė 60-metį

Moteris, suparalyžiavo vaikystėje ir jau 57 metus kvėpuojanti dirbtiniu kvėpavimo aparatu, nepaisant pesimistinių gydytojų prognozių, neseniai atšventė 60 gimtadienį, praneša "Yahoo News!". Dianne Odell, praėjusią savaitę atšventusiai...


Kauno klinikų urologai atliko sudėtingą šlapimo pūslės operaciją

Operuodami invazinį šlapimo pūslės vėžį 40 metų amžiaus vyrui, Kauno klinikų Urologijos klinikos gydytojai pritaikė Lietuvoje dar retą metodiką - pašalinę šlapimo pūslę, iš plonosios žarnos segmento suformavo naują, prisiūdami ją prie šlaplės....


Vakcina nuo vėžį sukeliančio viruso – jau kitąmet

Lietuvoje kasmet nuo gimdos kaklelio vėžio miršta iki 300 moterų. Daugiau gyvybių Europoje ši liga nusineša tik Rumunijoje. Lietuva jau nuo kitų metų žada bent daliai moterų kompensuoti vakciną nuo viruso, kuris dažniausiai ir sukelia šį vėžį....


Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Viso pasaulio valstybių vyriausybės pirmadienį, Pasaulinę AIDS dieną, žadėjo intensyvinti kovą su ŽIV, kovoti su gėda, kuri siejama su šia liga, ir finansuoti gydymo programas. JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) turi...


Išbandyta universali gripo vakcina

Universali gripo vakcina, galinti apsaugoti nuo visų gripo atmainų, pirmą kartą sėkmingai išbandyta su žmonėmis. Vakcina atakuoja visų tipų virusų proteinus, o ne atskiras jų atmainas, teigia Oksfordo universiteto Jennerio instituto mokslininkai....


Cezario pjūviui gimdyvės noro neužtenka

Ilgi devyni mėnesiai laukimo. Juos dažniausiai vainikuoja mažylio gimimas. Bet ne visiems tėvams lemta džiaugtis kūdikio krykštavimu. Prieš porą savaičių Kretingoje gimus negyvam mažyliui visuomenėje vėl nesiliauja diskusijos apie tai, kad cezario...


Pernai Lietuvoje diagnozuota 180 naujų ŽIV užsikrėtimo atvejų

Iš viso šiuo virusu nuo 1988-ųjų, kai užfiksuotas pirmasis ŽIV atvejis Lietuvoje, užsikrėtė 1581 žmonės. Pernai naujų ŽIV atvejų užregistruota dvigubai daugiau nei 2008 metais. Tuomet medikai nustatė 95 naujus ŽIV atvejus, 2007-aisiais - 106,...


Lietuviškų vaistų medžioklė

Pastaruoju metu valdininkai nuolat užsipuola Lietuvoje gaminamus vaistus. Kas tai – konkurencinė kova ar bandymas apsaugoti pacientus? Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos uždraudė Lietuvoje...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9