Lapkričio 19d. Antradienis

14 metų su ŽIV: vyras nesigaili susirgęs šia liga

Peržiūrų skaičius: 20324

Prieš 14 metų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs klaipėdietis Edmundas, sutikęs papasakoti savo ligos istoriją, įspėjo neatsakysiąs į vieną klausimą. 43 metų vyras prašė neklausti, kaip užsikrėtė.

Dabar Edmundas dirba Klaipėdos priklausomybės ligų centre, kur užsikrėtusiuosius ir sveikuosius konsultuoja dėl ŽIV ir AIDS.

Vyras savo pasakojimą paįvairindavo garsiu juoku ir pašmaikštavimais, tikindamas, kad diagnozė gyvenimo pernelyg nepakeitė. Tačiau, ką tenka išgyventi, galima perskaityti tik tarp eilučių.

Nusipirko daugiau prezervatyvų

– Daugeliui skaitytojų greičiausiai kils būtent klausimas, kaip užsikrėtėte. Kodėl nesutinkate į jį atsakyti?

– Mano užsikrėtimo būdas nieko bendra neturi su liga. Sužinoję, kaip užsikrėčiau, žmonės pagalvos, kad jų ŽIV tikrai nepalies. Užsikrėtimo būdas nustato tam tikras ribas ir sudaro klaidingą vaizdą. Bet pažįstu nemažai tokių, kurie nėra nei narkomanai, nei homoseksualūs, nei prostitutės, bet serga ŽIV.

– Kaip sužinojote, kad esate užsikrėtęs?

– Tikrindavausi kas pusmetį. 1996 m. apsisaugojimo priemonės nebuvo populiarios. Daugelis dėl ŽIV nesijaudino. Aš taip pat maniau, kad užsikrėsti gali bet kuris kitas, tik ne aš.

Likus savaitei iki 29-ojo gimtadienio nuėjau pasitikrinti dėl ŽIV. Patarė pakartoti testą. Supratau, ką tai reiškia. Vadinasi, didelė tikimybė, kad esu užsikrėtęs. Po to gydytojas pasikvietė pasikalbėti. Sužinojęs diagnozę pernelyg nesisielojau. Tik vaistinėje nusipirkau daugiau prezervatyvų.

– Ir nekankino klausimai, kodėl taip atsitiko?

– Pasitaikė nesaugių lytinių santykių. Tai buvo mano klaida. Tik ar aš dabar tai laikau klaida? Sako, ir šuo kariamas pripranta. Mano šuo buvo pakartas į geresnę pusę. Pasikeitė požiūris į gyvenimą.

Kiti, išgirdę ŽIV diagnozę, nori nusižudyti. Aš neišgyvenau streso – tada taip atrodė. Nors, kai dabar atgaminu tuos įvykius, paaiškėjo, buvo gyvenimo tarpų, kurių dėl patirto šoko neatsimenu. Išgyvenau depresiją. Tačiau apsižliumbęs gatvėmis nešliaužiojau.

Dar galvojau užsukti pas notarą, surašyti testamentą, kaip mane turėtų palaidoti. Bet, susitikęs su kitais ŽIV infekuotaisiais, nusiraminau. Toliau gyvenu normalų gyvenimą.

Diagnozė atsijojo draugus

– Kas sunkiausia išgirdus šią diagnozę?

– Kai gauni teigiamus tyrimų rezultatus dėl ŽIV, pasijauti labai vienišas. Tai visų baisiausia, nes negali išsipasakoti. Visuomenėje gyvuoja stereotipas, kad ŽIV infekuotieji – padugnės. Iš pradžių, kai eidavau gatve, atrodė, kad visi į mane bado pirštais. Bet taip turbūt būna ir sergantiems vėžiu, cukriniu diabetu.

– Bet jūsų diagnozė – labiau apaugusi baubais...

– Bet tai tik baubai. Didžiausia nesąmonė, kad ŽIV – mirtinai pavojinga ir ja lengva užsikrėsti. Kad šį virusą pasigautum, reikia gerokai pasistengti. Daug lengviau susirgti tuberkulioze, hepatitu ar kita liga.

– Kaip reagavo artimieji, sužinoję apie jūsų ligą?

– Susirgus bet kokia rimta liga, geriausia, kad draugeliai atsisijoja nuo draugų. Dabar turiu daug draugų ir nė vieno draugelio. Kai apie savo ligą pasakiau vienam žmogui, kurį laikiau geru draugu, jis nustojo su manimi bendrauti.

Man pasisekė, kad po kelių mėnesių nuo diagnozės nustatymo pažįstama gydytoja pakvietė į ŽIV infekuotųjų konferenciją Vilniuje. Ten susipažinau su savo likimo broliais. Atsirado naujų draugų, kurių būrelis vis plėtėsi. Dabar jaučiuosi kaip po skėčiu – šalia patikimi draugai.

– O kokia aplinkinių reakcija?

– Visuomenė yra susidariusi stereotipus. Bet kuo daugiau kišime galvą į smėlį, tuo ŽIV labiau plis. Turime apie tai kalbėti. Pasitaiko išpuolių kitų infekuotųjų atžvilgiu. Įsiminiau buvusio Seimo nario pasiūlymą visus narkomanus uždaryti koncentracijos stovykloje ir sudeginti. Bet problemos tai neišspręs. Pats niekada nevartojau narkotikų.

Atakuoja infekcijos

– Kaip jautėtės tuos 14 metų?

– Pirmuosius penkerius metus gyvenau įprastą gyvenimą. Tik vargino naktinis prakaitavimas, temperatūros šokinėjimas. Kai virusas po truputį dauginosi, pradėjo pleiskanoti veidas. Dėl pažeisto imuniteto plito seborėja, vargino laringitas, įvairūs uždegimai – veržėsi infekcijos, su kuriomis organizmas nepajėgus kovoti.

Gydymą vaistais nuo ŽIV pradėjau po to, kai keturis mėnesius prasirgau gripu. Specialūs vaistai blokuoja virusų dauginimąsi. Buvo praėję daugiau nei 10 metų, kai sužinojau, jog esu užsikrėtęs.

Užsikrėtus ŽIV, tam tikri požymiai išduoda, kada galima skirti vaistus. Turi būti atitinkamas imuniteto rodiklis, viruso kiekis kraujyje. Paskui atsiranda gretutinių infekcijų. Po 11 metų nuo ligos pradžios susirgau kandidoze – ši grybelinė infekcija pažeidžia stemplę. Gerai, kad laiku nustatė infekciją. Kitiems gretutinės infekcijos aptinkamos pavėluotai, kai kyla nepataisomų sveikatos problemų.

– Kiek kainuoja gydymas nuo ŽIV?

– Mėnesiui mano gydymas kainuoja apie porą tūkstančių litų. Jį kompensuoja valstybė. Tai dar nėra daug. Mane mažiau puola ligos, todėl gydytojai net vadina savotišku fenomenu. Tik dėl pažeisto imuniteto greičiau pavargstu. Mes negalime dirbtinai stiprinti imuniteto. Ežiuolė, ženšenis mums mirtinai pavojingi. Imunitetas yra kaip balionas, kuris, nuolat stimuliuojamas, gali sprogti.

ŽIV gydymas Lietuvoje nemokamas. Kainuoja tik gretutinių infekcijų gydymas. Kai sirgau kandidoze, likusias tabletes nuo šios infekcijos atidavė anksčiau sirgęs draugas. Kitiems ligoniams per mėnesį reikia trijų ir daugiau tūkstančių litų. Vieni skolinasi, kiti ieško rėmėjų – visaip būna. Bet AIDS gydymas kainuoja brangiau. Tad geriau iš anksto užkirsti kelią.

Apie ŽIV nutylėdavo

– Kaip sekso partneriams pasakote, kad esate infekuotas? Gal dabar labiau saugojatės?

– Aš, kaip ir dauguma ŽIV infekuotųjų, saugodavausi. Kad sergu pasakydavau tik tada, kai santykiai tapdavo ilgalaikiai. Tuomet būdavo visko – ir isterijų.

Užsimauti du prezervatyvus yra blogiau nei vieną. Kai kurie skysčiai patektų ne ten, kur reikia. Infekuotieji ŽIV mano, kad gali nesisaugoti, jei abu serga. Nieko panašaus. Jie gali užsikrėsti antrine infekcija. Susikryžminus dviem virusams, atsiranda trečias. Jį gydyti gerokai sudėtingiau, nes mutavęs virusas yra gerokai pavojingesnis.

Kai abu užsikrėtę, tačiau tik vienas gydosi, taip pat negerai. Nesigydantis atsiduria nepavydėtinoje situacijoje. Jo virusas tampa atsparus vaistams, kuriuos vartoja jo sekso partneris. Tad bet kuriuo atveju reikia saugotis.

– O sąžinė negraužia dėl atsitiktinių partnerių, kurių neįspėdavote?

– Prezervatyvus perku tik vaistinėse, kad būtų kokybiška produkcija. Nieko bloga per 14 metų nepadariau. Su vienu žmogumi gyvenau penkerius metus. Jis iki šiol sveikas.

Kodėl nesakydavau? Dėl tos pačios baimės. Nė vienas nenori būti atstumtas. Nesu išimtis. Manęs kaip asmenybės tai nepuošia. Esu girdėjęs, kad kai kurie specialiai užkrečia savo partnerius. Bet jiems reikėtų apsilankyti pas psichiatrą. Tai nėra normalu.

Kuo mažiau bus tolerancijos ligoniams, tuo labiau ligos plis. Žmonės slėps savo ligas, ir ne tik ŽIV.

Medikams trūksta žinių

– Kaip pranešate medikams, kad esate infekuotas?

– Neįsivaizduojate, kiek tarp medikų yra profanų ŽIV srityje. Jie tik galvoja, kad viską apie tai žino. Bet jų žinios labiau paremtos nuogirdomis. Nors juk jie, bendraudami su ligoniais, patys rizikuoja užsikrėsti.

Kai stomatologei pasakiau savo diagnozę, ji užsimovė dvejas pirštines. Nors jos dėl trinties galėjo suplyšti. Nieko jai nesakiau – būtų pasibaigę nepasitenkinimo protrūkiu. Kai kurie medikai bando kuo greičiau manimi atsikratyti.

Ant mano ligos kortelės raudonomis raidėmis užrašyta, kad sergu ŽIV. Geriau, kad būtų nurodytas tik ligos kodas. Bet prieš 14 metų nebuvo tokios praktikos. Dabar bet kuris gydymo įstaigos darbuotojas gali matyti mano diagnozę. Bet kartais taip geriau – nereikia net sakyti.

Dažniausiai gydytojai normaliai sureaguoja. Kai kurie padėkoja: "Ačiū, kad įspėjote. Žinosime, kad jus reikia saugoti". Kiti ligoniai man iš tiesų pavojingesni. Aš labiau rizikuoju užsikrėsti ir numirti.

Diena.lt

Kretingos ligoninėje - dar vieno kūdikio mirtis

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje pagimdžiusi negyvą kūdikį salantiškė įsitikinusi, jog jei laiku jai būtų buvęs atliktas cezario pjūvis, vaikelis būtų gimęs gyvas ir sveikas. Galutinių tyrimo išvadų laukiančios ligoninės...


5 būdai pasipriešinti pesimizmui

Nedarbas, krizė, recesija... Sunku nepasiduoti visuotinei nerimo atmosferai. Psichologijos daktaras psichoterapeutas Fredericas Fanget dalijasi patarimais, kaip neįklimpti į nusivylimo liūną. Visa, kas vyksta aplink, nori nenori veikia mūsų...


Ragina užtikrinti kraujo komponentų kokybės kontrolę

Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės nariai nutarė kreiptis į Vyriausybę ir sveikatos apsaugos ministrą, prašydami kuo greičiau užtikrinti tinkamą kraujo komponentų kokybės kontrolę. Tai nutarta Seime įvykusiame neeiliniame Antikorupcijos...


Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Pasaulinės diabeto dienos (Lapkričio 14 d.) proga kviečiame įsigyti gaminius, skirtus diabetu sergantiems pacientams, už patrauklią kainą: RelaxSan kojinės jautrioms kojoms su sidabro gijomis rekomenduojamos mūvėti sergantiems cukriniu diabetu,...


"GlaxoSmithKline" paskelbė įkurianti specialų padalinį vaistams nuo retų ligų

Atsižvelgdama į tai, kad šiuo metu pasaulyje yra nustatyta daugiau nei 5 500 retų ligų ir tik mažiau nei 10 proc. iš jų yra gydomos, tarptautinė farmacijos kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) paskelbė suformuojanti atskirą padalinį, kuris...


Kokia depresijos prasmė?

Kokia depresijos prasmė?

Mokslininkai vis dar laužo galvą, kodėl pasaulyje taip sparčiai daugėja sergančių depresija. Šią mįslę bando įminti ir evoliucijos psichologai. Jų išvada: depresija gali būti naudinga, nes padeda mums atsisakyti nepasiekiamų tikslų. Nors...


Kodėl mamos jaučiasi kaltos

Kodėl mamos jaučiasi kaltos

Kodėl taip dažnai pirmas gimdyvės klausimas apie kūdikį būna ne "Kas tai?", o "Ar jam viskas gerai?", "Ar jis normalus?" O jei medicinos sesuo prieš atsakydama kiek palūkuriuos? Mamos baimės ir abejonės iškart...


Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Žmogaus veido dalys atlieka kur kas daugiau nei gyvybei būtinas kvėpavimo, regėjimo ar klausos funkcijas. Savo veido dalių dėka mes ne tik kvėpuojame, kalbame ar klausome, bet ir komunikuojame – kartais net ir be žodžių veido išraiškomis...


Maisto papildai gali slopinti agresyvumą

Maisto papildai gali slopinti agresyvumą

Nyderlanduose atliktas tyrimas parodė, kad kaliniams vartojant omega-3, vitaminų ir mineralų maisto papildų, sumažėja smurtinio ir agresyvaus elgesio atvejų. Dvigubai aklas atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamas tyrimas apėmė daugiau kaip 200...


Kaip turi elgtis medikai, susidūrę su maru, cholera ar kitomis pavojingomis infekcijomis

Kaip turi elgtis medikai, susidūrę su maru, cholera ar kitomis pavojingomis infekcijomis

Sveikatos apsaugos ministerija siekia sumažinti medicinos darbuotojų galimybę užsikrėsti ypač pavojingomis infekcinėmis ligomis. <br />Sveikatos apsaugos ministras Konstantinas Romualdas Dobrovolskis patvirtino apsauginių priemonių naudojimo...


Kas priverčia moterį ištarti "Nemyliu tavęs"?

"Tavęs nebemyliu ir daugiau matyt nenoriu" - tai vienas netikėčiausių ir blogiausių sakinių, kurį iš moters lūpų gali išgirsti vyras, ypač jei poros santykiai bent iš pirmo žvilgsnio atrodė puikūs. Moteriai nereikia nei rėkti nei pyktis...


Aspirinas efektyviai malšina migreną?

Daugeliui žmonių aspirinas padeda numalšinti migrenos keliamus skausmus, todėl turėtų būti naudojamas kaip svarbiausia priemonė, kovojant su šia liga. Daugiau nei pusė pacientų teigia, kad vartojant plačiai paplitusį vaistą nuo skausmo, šis...


Klausos aparatas, garsą perduodantis kaulais

Mokslui seniai žinoma, jog žmogaus kaulai palyginti gerai perduoda jais sklindantį garsą. Remdamasis šiuo faktu, išradėjas Amiras Abolfathi sugalvojo naujo tipo klausos aparato veikimo principą. Tai - ant danties talpinamas įtaisas, fiksuojantis...


Tyrimas: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


Gripas šienauja žaibiškai

Daugėjant gripo aukų vakar Vyriausybė leido panaudoti ir paskirstyti ligoninėms valstybės rezerve sukauptus antivirusinius vaistus bei antibiotikus. Kai kurios ligoninės jau skelbia apie planinių operacijų nutraukimą arba jų ribojimą. Dėl gripo...


Koks ryšys tarp matematikos ir haliucinacijų?

Kas gi tokio slypi mūsų smegenyse, kad jie įvairiose situacijose - veikiami narkotikų, sergant arba gresiant mirčiai - regi lygiai tokius pačius "antgamtiškus" geometrinius raštus? Pasirodo, tai betarpiškai siejasi su žmogaus smegenų...


Anglijoje netrukus gimdys 66 metų moteris

66 metų moteris Anglijoje netrukus gimdys pirmąjį savo vaiką ir taps seniausia gimdyve šalies istorijoje. Išsiskyrusi moteris yra nėščia aštuntą mėnesį. Ji buvo dirbtinai apvaisinta vienoje Ukrainos klinikoje, šeštadienį pranešė britų...


Ligoninėms pradžiai – po 50 dozių vaistų nuo kiaulių gripo

Vilniaus infektologai sako, kad tiek vaistų jiems užteks savaitei ar dviem. Infekcinėms ligoninėms ir ligoninėms, kuriose yra infekcinių ligų skyriai, nuspręsta skirti po 50 dozių antivirusinių vaistų nuo vadinamojo kiaulių gripo. Sveikatos...


Japonijoje siūlomos įvairaus "medicininio" poveikio telefono melodijos

Siekdami pagerinti gyvenimo kokybę, japonai siunčiasi vadinamąsias "gydomąsias" mobiliųjų telefonų melodijas, kurios, kaip tvirtinama, padedančias visiems - tiek kenčiantiems nuo nemigos, tiek trokštančioms didesnių krūtų moterims, rašo...


Medicinos paslaugos bus prieinamos bet kurioje ES valstybėje

Šią savaitę Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje bus balsuojama dėl siūlymo įtvirtinti pacientų teisę gauti medicininę pagalbą bet kurioje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Šiuo dokumentu siekiama aiškiai nurodyti sąlygas, kuriomis remiantis...


Siūlo riboti ir nereceptinių vaistų antkainius

Seimo Sveikatos reikalų komitetas siūlo riboti ne tik receptinių, bet ir nereceptinių vaistų antkainius didmenininkams ir mažmenininkams. Komitetas taip pat siūlo įteisinti gamintojų pareigą deklaruoti vaistų kainas Lietuvai ir pateikti šių vaistų...


Iš "Tamiflu" pardavimų daugiausia uždirba vaisto gamintojas ir valstybė

Sveikatos apsaugos ministras beveik baigė įtikinti politikus ir visuomenę, kad šiuo metu būtina nustatyti nekompensuojamiesiems receptiniams vaistams fiksuotus antkainius. Jo nuomone, tam tikras farmacijos sektorius – didmenininkai ir...


Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Lietuvos AIDS centras kviečia nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV. Ši akcija vyks vasario 13 - 20 d. Norintys pasitikrinti laukiami Lietuvos AIDS centre 9 - 15 val., Vytenio g. 59/37, Vilniuje. Visi pasitikrinusieji gaus akcijos...


Gandai ir paskalos moterims suteikia laimės

Gandų aptarinėjimas ir liežuvavimas turi teigiamos įtakos moters sveikatai - atkuria dvasinę pusiausvyrą ir stiprina imuninę sistemą. Prie tokios išvados priėjo mokslininkų grupė iš Jungtinių Valstijų Mičigano valstijos universiteto, praneša...


Taivane bus įkurtas pirmasis "IBM" jungtinis sveikatos apsaugos IT tyrimų padalinys

Kompanija "IBM" dirbs su Taivanu, atlikdama tyrimus ir plėtodama sveikatos apsaugos paslaugas prietaisais, naudojančiais naujausias informacines technologijas ir duomenų valdymo metodus. Pirmadienį abi šalys pasirašė tyrimų...


Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Užtenka tik vieną dieną pavėluoti sumokėti įmoką Ligonių kasai, ir sąžiningai su valstybe visą laiką atsiskaičiusiam piliečiui gydymas taps neprieinamas. Su verslo liudijimu dirbęs panevėžietis Vytautas Liugaila po stuburo išvaržos operacijos vis...


Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai...


Klaipėdos apskrities ligoninė atsisveikino su senuoju pavadinimu

Klaipėdos apskrities ligoninės pavadinimas nuo antradienio tampa istorija. Ši gydymo įstaigą tapo Respublikine Klaipėdos ligonine. Nuo antradienio Tuberkuliozės ligoninė tapo Klaipėdos apskrities ligoninės filialu. Gydymo įstaigai tapus...


Kodėl poros tampa panašios?

Priešingybės traukia. O galbūt atvirkščiai – panašių charakterių ir veido bruožų partneriai tampa tobula pora. Tačiau laikui bėgant partneriai pradeda ne tik toleruoti nepatinkančias mylimojo būdo savybes, tačiau ir tampa panašūs ne tik...


150–200 tūkst. asmenų neįtraukti į PSD sistemą

Lietuvoje yra apie 150-200 tūkst. gyventojų, kurie liko skolingi už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Tokius skaičius žurnalistams pateikė premjeras Andrius Kubilius. Jo teigimu, per savaitę speciali darbo grupė turi parengti pasiūlymus, kaip...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9