Gegužės 21d. Šeštadienis

14 metų su ŽIV: vyras nesigaili susirgęs šia liga

Peržiūrų skaičius: 20324

Prieš 14 metų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs klaipėdietis Edmundas, sutikęs papasakoti savo ligos istoriją, įspėjo neatsakysiąs į vieną klausimą. 43 metų vyras prašė neklausti, kaip užsikrėtė.

Dabar Edmundas dirba Klaipėdos priklausomybės ligų centre, kur užsikrėtusiuosius ir sveikuosius konsultuoja dėl ŽIV ir AIDS.

Vyras savo pasakojimą paįvairindavo garsiu juoku ir pašmaikštavimais, tikindamas, kad diagnozė gyvenimo pernelyg nepakeitė. Tačiau, ką tenka išgyventi, galima perskaityti tik tarp eilučių.

Nusipirko daugiau prezervatyvų

– Daugeliui skaitytojų greičiausiai kils būtent klausimas, kaip užsikrėtėte. Kodėl nesutinkate į jį atsakyti?

– Mano užsikrėtimo būdas nieko bendra neturi su liga. Sužinoję, kaip užsikrėčiau, žmonės pagalvos, kad jų ŽIV tikrai nepalies. Užsikrėtimo būdas nustato tam tikras ribas ir sudaro klaidingą vaizdą. Bet pažįstu nemažai tokių, kurie nėra nei narkomanai, nei homoseksualūs, nei prostitutės, bet serga ŽIV.

– Kaip sužinojote, kad esate užsikrėtęs?

– Tikrindavausi kas pusmetį. 1996 m. apsisaugojimo priemonės nebuvo populiarios. Daugelis dėl ŽIV nesijaudino. Aš taip pat maniau, kad užsikrėsti gali bet kuris kitas, tik ne aš.

Likus savaitei iki 29-ojo gimtadienio nuėjau pasitikrinti dėl ŽIV. Patarė pakartoti testą. Supratau, ką tai reiškia. Vadinasi, didelė tikimybė, kad esu užsikrėtęs. Po to gydytojas pasikvietė pasikalbėti. Sužinojęs diagnozę pernelyg nesisielojau. Tik vaistinėje nusipirkau daugiau prezervatyvų.

– Ir nekankino klausimai, kodėl taip atsitiko?

– Pasitaikė nesaugių lytinių santykių. Tai buvo mano klaida. Tik ar aš dabar tai laikau klaida? Sako, ir šuo kariamas pripranta. Mano šuo buvo pakartas į geresnę pusę. Pasikeitė požiūris į gyvenimą.

Kiti, išgirdę ŽIV diagnozę, nori nusižudyti. Aš neišgyvenau streso – tada taip atrodė. Nors, kai dabar atgaminu tuos įvykius, paaiškėjo, buvo gyvenimo tarpų, kurių dėl patirto šoko neatsimenu. Išgyvenau depresiją. Tačiau apsižliumbęs gatvėmis nešliaužiojau.

Dar galvojau užsukti pas notarą, surašyti testamentą, kaip mane turėtų palaidoti. Bet, susitikęs su kitais ŽIV infekuotaisiais, nusiraminau. Toliau gyvenu normalų gyvenimą.

Diagnozė atsijojo draugus

– Kas sunkiausia išgirdus šią diagnozę?

– Kai gauni teigiamus tyrimų rezultatus dėl ŽIV, pasijauti labai vienišas. Tai visų baisiausia, nes negali išsipasakoti. Visuomenėje gyvuoja stereotipas, kad ŽIV infekuotieji – padugnės. Iš pradžių, kai eidavau gatve, atrodė, kad visi į mane bado pirštais. Bet taip turbūt būna ir sergantiems vėžiu, cukriniu diabetu.

– Bet jūsų diagnozė – labiau apaugusi baubais...

– Bet tai tik baubai. Didžiausia nesąmonė, kad ŽIV – mirtinai pavojinga ir ja lengva užsikrėsti. Kad šį virusą pasigautum, reikia gerokai pasistengti. Daug lengviau susirgti tuberkulioze, hepatitu ar kita liga.

– Kaip reagavo artimieji, sužinoję apie jūsų ligą?

– Susirgus bet kokia rimta liga, geriausia, kad draugeliai atsisijoja nuo draugų. Dabar turiu daug draugų ir nė vieno draugelio. Kai apie savo ligą pasakiau vienam žmogui, kurį laikiau geru draugu, jis nustojo su manimi bendrauti.

Man pasisekė, kad po kelių mėnesių nuo diagnozės nustatymo pažįstama gydytoja pakvietė į ŽIV infekuotųjų konferenciją Vilniuje. Ten susipažinau su savo likimo broliais. Atsirado naujų draugų, kurių būrelis vis plėtėsi. Dabar jaučiuosi kaip po skėčiu – šalia patikimi draugai.

– O kokia aplinkinių reakcija?

– Visuomenė yra susidariusi stereotipus. Bet kuo daugiau kišime galvą į smėlį, tuo ŽIV labiau plis. Turime apie tai kalbėti. Pasitaiko išpuolių kitų infekuotųjų atžvilgiu. Įsiminiau buvusio Seimo nario pasiūlymą visus narkomanus uždaryti koncentracijos stovykloje ir sudeginti. Bet problemos tai neišspręs. Pats niekada nevartojau narkotikų.

Atakuoja infekcijos

– Kaip jautėtės tuos 14 metų?

– Pirmuosius penkerius metus gyvenau įprastą gyvenimą. Tik vargino naktinis prakaitavimas, temperatūros šokinėjimas. Kai virusas po truputį dauginosi, pradėjo pleiskanoti veidas. Dėl pažeisto imuniteto plito seborėja, vargino laringitas, įvairūs uždegimai – veržėsi infekcijos, su kuriomis organizmas nepajėgus kovoti.

Gydymą vaistais nuo ŽIV pradėjau po to, kai keturis mėnesius prasirgau gripu. Specialūs vaistai blokuoja virusų dauginimąsi. Buvo praėję daugiau nei 10 metų, kai sužinojau, jog esu užsikrėtęs.

Užsikrėtus ŽIV, tam tikri požymiai išduoda, kada galima skirti vaistus. Turi būti atitinkamas imuniteto rodiklis, viruso kiekis kraujyje. Paskui atsiranda gretutinių infekcijų. Po 11 metų nuo ligos pradžios susirgau kandidoze – ši grybelinė infekcija pažeidžia stemplę. Gerai, kad laiku nustatė infekciją. Kitiems gretutinės infekcijos aptinkamos pavėluotai, kai kyla nepataisomų sveikatos problemų.

– Kiek kainuoja gydymas nuo ŽIV?

– Mėnesiui mano gydymas kainuoja apie porą tūkstančių litų. Jį kompensuoja valstybė. Tai dar nėra daug. Mane mažiau puola ligos, todėl gydytojai net vadina savotišku fenomenu. Tik dėl pažeisto imuniteto greičiau pavargstu. Mes negalime dirbtinai stiprinti imuniteto. Ežiuolė, ženšenis mums mirtinai pavojingi. Imunitetas yra kaip balionas, kuris, nuolat stimuliuojamas, gali sprogti.

ŽIV gydymas Lietuvoje nemokamas. Kainuoja tik gretutinių infekcijų gydymas. Kai sirgau kandidoze, likusias tabletes nuo šios infekcijos atidavė anksčiau sirgęs draugas. Kitiems ligoniams per mėnesį reikia trijų ir daugiau tūkstančių litų. Vieni skolinasi, kiti ieško rėmėjų – visaip būna. Bet AIDS gydymas kainuoja brangiau. Tad geriau iš anksto užkirsti kelią.

Apie ŽIV nutylėdavo

– Kaip sekso partneriams pasakote, kad esate infekuotas? Gal dabar labiau saugojatės?

– Aš, kaip ir dauguma ŽIV infekuotųjų, saugodavausi. Kad sergu pasakydavau tik tada, kai santykiai tapdavo ilgalaikiai. Tuomet būdavo visko – ir isterijų.

Užsimauti du prezervatyvus yra blogiau nei vieną. Kai kurie skysčiai patektų ne ten, kur reikia. Infekuotieji ŽIV mano, kad gali nesisaugoti, jei abu serga. Nieko panašaus. Jie gali užsikrėsti antrine infekcija. Susikryžminus dviem virusams, atsiranda trečias. Jį gydyti gerokai sudėtingiau, nes mutavęs virusas yra gerokai pavojingesnis.

Kai abu užsikrėtę, tačiau tik vienas gydosi, taip pat negerai. Nesigydantis atsiduria nepavydėtinoje situacijoje. Jo virusas tampa atsparus vaistams, kuriuos vartoja jo sekso partneris. Tad bet kuriuo atveju reikia saugotis.

– O sąžinė negraužia dėl atsitiktinių partnerių, kurių neįspėdavote?

– Prezervatyvus perku tik vaistinėse, kad būtų kokybiška produkcija. Nieko bloga per 14 metų nepadariau. Su vienu žmogumi gyvenau penkerius metus. Jis iki šiol sveikas.

Kodėl nesakydavau? Dėl tos pačios baimės. Nė vienas nenori būti atstumtas. Nesu išimtis. Manęs kaip asmenybės tai nepuošia. Esu girdėjęs, kad kai kurie specialiai užkrečia savo partnerius. Bet jiems reikėtų apsilankyti pas psichiatrą. Tai nėra normalu.

Kuo mažiau bus tolerancijos ligoniams, tuo labiau ligos plis. Žmonės slėps savo ligas, ir ne tik ŽIV.

Medikams trūksta žinių

– Kaip pranešate medikams, kad esate infekuotas?

– Neįsivaizduojate, kiek tarp medikų yra profanų ŽIV srityje. Jie tik galvoja, kad viską apie tai žino. Bet jų žinios labiau paremtos nuogirdomis. Nors juk jie, bendraudami su ligoniais, patys rizikuoja užsikrėsti.

Kai stomatologei pasakiau savo diagnozę, ji užsimovė dvejas pirštines. Nors jos dėl trinties galėjo suplyšti. Nieko jai nesakiau – būtų pasibaigę nepasitenkinimo protrūkiu. Kai kurie medikai bando kuo greičiau manimi atsikratyti.

Ant mano ligos kortelės raudonomis raidėmis užrašyta, kad sergu ŽIV. Geriau, kad būtų nurodytas tik ligos kodas. Bet prieš 14 metų nebuvo tokios praktikos. Dabar bet kuris gydymo įstaigos darbuotojas gali matyti mano diagnozę. Bet kartais taip geriau – nereikia net sakyti.

Dažniausiai gydytojai normaliai sureaguoja. Kai kurie padėkoja: "Ačiū, kad įspėjote. Žinosime, kad jus reikia saugoti". Kiti ligoniai man iš tiesų pavojingesni. Aš labiau rizikuoju užsikrėsti ir numirti.

Diena.lt

Hepatitas C - nebylusis kepenų žudikas

Negaliu būti kraujo donoras, nes esu medicinos auka - užsikrėčiau C hepatitu. Visi dirbantys chirurgijoj, yra potencialios aukos - kad užsikrės. Kuomet dirbau reanimacijoje, paguldė du ligonius, kurie buvo su ryškiom geltom. Reikėjo jiems teikti...


Kiaulių gripo aukų Meksikoje daugėja

Meksikos pareigūnai antradienį nuo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičių padidino iki 29, o užsikrėtusiųjų - iki 913. Ankstesni skaičiai, kuriuos paskelbė sveikatos apsaugos ministras Jose Angelis Cordova, buvo 26 mirties atvejai ir 840 susirgimo...


Nerimaujama, kad dėl naujo testo padaugės abortų

Ko laukiamasi – berniuko ar mergaitės, paprastai nustatoma po aštuonioliktos nėštumo savaitės. Tačiau kompanija "IntelliGender" praneša sukūrusi technologiją, galinčią tai nustatyti jau dešimtą nėštumo savaitę. Skelbiama, kad po...


Mokslininkams pavyko tiesiogiai transformuoti odos ląsteles į kraujo ląsteles

Kanados mokslininkai eksperimentiškai sugebėjo paversti pacientų odos ląsteles į kraujo kūnelius. Tikimasi, jog išradimas padės kurti naujas vėžinių susirgimų terapijas, tuo pat metu išvengiant prieštaringai vertinamo kamieninių ląstelių...


Aspirinas efektyviai malšina migreną?

Daugeliui žmonių aspirinas padeda numalšinti migrenos keliamus skausmus, todėl turėtų būti naudojamas kaip svarbiausia priemonė, kovojant su šia liga. Daugiau nei pusė pacientų teigia, kad vartojant plačiai paplitusį vaistą nuo skausmo, šis...


Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų...


Kad omega-3 padėtų širdžiai, reikia pusės gramo kasdien, teigia mokslininkai

Amerikiečių mokslininkai išanalizavo iki šiol atliktus tyrimus ir paskelbė, kad sveikas žmogus turėtų kasdien suvartoti po pusę gramo, o širdies negalavimų turintis žmogus – po gramą omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių. Jų rekomenduojama...


Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


Kraujo donorai - vis dar aukso vertės

Nurimus triukšmui ir dviejų uostamiestyje veikiančių kraujo donorystės įstaigų konfrontacijai, kraujo donorų stygiaus uostamiestis nebejaučia. Kraujo donorystės įstaigų darbuotojai pastebėjo, kad šiek tiek - gal dėl sumažėjusių planinių operacijų...


Ketverių metų britui persodinti plaučiai

Keturmetis berniukas tapo jauniausiu Didžiojoje Britanijoje žmogumi, kuriam buvo persodinti plaučiai. Keturmečio Meisono Luiso ūgis – vos 93 centimetrai. Jam persodinti tik 11 centimetrų ilgio 140 gramų sveriantys plaučiai. Organas buvo toks...


Kodėl vis daugiau gydytojų renkasi emigranto dalią?(

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba išvykstančių jaunų gydytojų rezidentų emigracijos problema, tačiau mažai kalbama apie gydytojų rezidentų problemas Lietuvoje. Iniciatyvinė rezidentų grupė išsiuntė kreipimąsi į atsakingas institucijas, kuriame...


Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės, remdamasis ES narių pateikta informacija, prevencijos tikslais siekia apriboti kai kurių Lietuvos rinkoje atsiradusių naujų medžiagų prieinamumą. Šiuo metu Lietuvos rinkoje kai kurie esantys...


Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


JAV keturios seserys per keturias dienas pagimdė keturis kūdikius

JAV keturios seserys per keturias dienas pagimdė keturis kūdikius

Jungtinėse Valstijose keturios seserys per keturių dienų laikotarpį pagimdė keturis kūdikius. Kaip praneša vietos dienraščiai ir naujienų tinklalapiai, tas pats akušeris vieno Čikagos priemiesčio ligoninėje penktadienį ir šeštadienį padėjo gimdyti...


Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Ketvirtadalyje rajonų ligoninių nuo balandžio pirmosios atsisakius stacionarinių chirurgijos paslaugų, šių gydymo įstaigų priėmimo skyriai teiks tik ambulatorines chirurgijos paslaugas. Rajono lygmens ligoninėse nuo balandžio pirmosios...


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Kad dailės šedevrai pasižymi stipriu emociniu poveikiu, jokia naujiena, tačiau Italijoje atliktas tyrimas atskleidė, jog jie mažina ir fizinį skausmą, skelbia "New Scientist". Bario universiteto (Italija) tyrėjų grupė, vadovaujama...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai...


Paauglė 118 dienų išgyveno be širdies

Paauglė 118 dienų išgyveno be širdies

Amerikietė paauglė D'Zhana Simmons, beveik keturis mėnesius išgyvenusi be širdies, trečiadienį buvo išrašyta iš Majamio vaikų ligoninės. Jos artimieji mano, kad įvyko stebuklas. "Jaučiausi, tarsi nebūčiau tikras žmogus, tarsi manęs...


Antivirusinių vaistų nebetrūksta

Stabilizavusis susirgimams gripu antivirusinių vaistų šalies vaistinėse pakanka. Tai konstatuota sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko susitikime su antivirusinius vaistus gaminančių įmonių, didmeninės ir mažmeninės prekybos kompanijų...


22 metus šaldyta sperma liko gyvybinga

JAV gimė mergaitė, kurios motina buvo apvaisinta prieš 22 metus užšaldyta savo sutuoktinio sperma. Poros dukra gimė visiškai sveika. Mergaitės tėvui tebuvo 16 metų, kai jis susirgo leukemija. Gydytojai pasiūlė radioterapiją, tačiau įspėjo, kad po...


Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Sausėja ir ragėja oda? Rekomenduojame bulvių balzamą, skirtą sausos, suragėjusios odos priežiūrai. Balzamo formulė sukurta remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie augalinių substancijų imponuojančias savybes. Bulvių ekstraktas savyje turi daug...


Dėl abortų draudimo Airiją Strasbūro teismui apskundė ir lietuvė

Lietuvė ir dvi airės trečiadienį pateikė skundą Europos žmogaus teisių teismui dėl Airijos įstatymo, draudžiančio abortus, praneša naujienų agentūra AFP. Anot pareiškėjų, šios valstybės įstatymai pažeidžia jų teises. Neplanuotai pastojusios...


"Jaunimo linija" dirbs visą parą

Lietuvos gyventojai nemokamos emocinės paramos telefonu ir internetu nuo šiol galės kreiptis visą parą. Tokią galimybę jiems suteiks "Jaunimo linija", tapusi pirmąja 24 valandas dirbančia savanoriška emocinės paramos tarnyba Lietuvoje....


Nuo pandeminio gripo šalyje pasiskiepijo per 1000 gyventojų

Lietuvoje iki praėjusios savaitės pabaigos, preliminariais duomenimis, nuo pandeminio gripo pasiskiepijo apie 1100 žmonių. Daugiausiai gyventojų nuo vakcinavimo pradžios paskiepyti Kauno, mažiausiai - Telšių apskrityje, kur vakcina pasinaudojo 8...


Gripo pandemija negresia

Gripo pandemija negresia

Nors Kaune jau paskelbta gripo epidemija, medikai ramina įbaugintus gyventojus. Šį sezoną plintantis gripo virusas gripo pandemijos nesukels. Vilniuje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis dar nepasiekė epidemijos...


Magnetinis laukas padeda iš naujo užauginti smegenų ląsteles

Magnetinis laukas padeda iš naujo užauginti smegenų ląsteles

Niujorko mokslininkai, atlikdami eksperimentinius tyrimus su pelėmis, pastebėjo, kad magnetais veikiant smegenų sritį, susijusią su atmintimi, galima paskatinti naujų neuronų augimą. Pristatydami tyrimų rezultatus Amerikos akademijos Neuromokslų...


Mirusiųjų nuo AIDS dienos minėjimas

Šiemet 28-tą kartą minima Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS diena. 33 milijonai ŽIV infekuotų žmonių, jų artimieji, žmogaus teisių gynėjai, visuomeniniai veikėjai 75-iose pasaulio šalyse uždegs žvakutes, kad paminėtų mirusiųjų nuo AIDS atminimą. Ši...


Brangios medicininės įrangos skirstymas sukėlė abejonių

Lietuva perka vieną moderniausių įrangų, dažniausiai naudojamų vėžiu sergantiems ligoniams, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija ją skiria ne daugiausiai tokių ligonių gydančiam Onkologijos institutui, o Santariškių klinikoms, praneša LTV...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9