Balandžio 15d. Ketvirtadienis

Viską prisiminti!

2013 Balandžio 26d.
Peržiūrų skaičius: 36520
Viską prisiminti!

Įsigalėjusi nuomonė, kad atminties sutrikimai vargina tik sklerozės kamuojamus senukus. Tačiau užmaršumu neretai skundžiasi ir jauni veiklūs žmonės.

Kaip atsimename

Pagal dabar vyraujantį atminties tyrimų modelį išskiriami trys atminties komponentai – jutiminė, trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis. Jutiminė atmintis informaciją išsaugo apie sekundę, kai nustoja veikti fizinis stimulas (garsas, šviesa, kvapas).

Šios atminties užduotis – išlaikyti informaciją tiek, kad aukštesni smegenų centrai nuspręstų, ar stimulas vertas dėmesio. Jei taip, jis pereina į trumpalaikę atmintį. Čia gauta informacija saugoma apie 20 sekundžių, aktyvaus įsiminimo procesas nevyksta ir vos spėjus nukreipti dėmesį į ką nors kitą paprastai užmirštama. Trumpalaikės atminties veikimą užtikrina tam tikrų baltymų, veikiančių neuronus, gaminimasis, o kai tik baltymas suyra, susijęs su juo prisiminimas dingsta.

Ilgalaikė atmintis informaciją gali išlaikyti be galo ilgai. Jos veiklos mechanizmas visai kitoks nei trumpalaikės. Tarp galvos smegenų ląstelių neuronų susidaro nuolatinės jungtys – sinapsės.

Kiekviena tokia gijelė "įspraudžia" į smegenis įvykius, išgyvenimus, veiksmus, ir jie išlieka atmintyje, kol tos ląstelės žūva ir jungtys tarp jų nutrūksta. Kaip tik tokiu neuronų jungčių tinklo susidarymu ir galima paaiškinti, kad kai kurie įgūdžiai nepranyksta, pavyzdžiui, išmokus nebegalima užmiršti plaukti, važiuoti dviračiu, neįmanoma visiškai užmiršti svetimos kalbos, gerai mokėtos vaikystėje.

Sunku patikėti, bet smegenyse nėra specialaus centro, susijusio su įsiminimu. Šią funkciją pasidalija kelios zonos.

Atminties praradimas

Kad smegenys galėtų normaliai funkcionuoti, gebėjimas užmiršti toks pat būtinas kaip ir atmintis. Taip smegenys "išsivalo", "išmeta" nebereikalingą informaciją, kad atsirastų vietos naujai, aktualiai. Bet kai ima nuolat išsitrinti reikalingi duomenys, tai jau nebe smegenų "valymasis", o sutrikimas.

Atminties susilpnėjimo priežastys būna įvairios:

1. Sveikatos būklė. Atminties pablogėjimui turi įtakos kai kurių galvos smegenų dalių arba kraujagyslių pažeidimai, ji nusilpsta ir dėl diabeto, dėl vitaminų trūkumo, net dėl neišgydytų venų ir kai kurių kitų ligų.

Išsiaiškinti priežastį padės kruopštūs medicininiai tyrimai, o įveikti problemą – tinkami vaistai.

2. Psichologiniai veiksniai. Didėjantis informacijos srautas, darbo ir įsipareigojimų gausybė, dažni stresai priverčia smegenis "nuspausti saugiklį". Labai žaloja psichiką baimė, kad užmaršumas (o kartais jis būna tik tariamas) gali būti grėsmingos ligos arba senatvės pranašas ir visi ateities planai žlugs. Neretai psichikos ligų specialistų pacientai atminties blogėjimą nurodo kaip visų savo nesėkmių priežastį, o atlikus išsamius tyrimus, be depresijos ir neurotinių sutrikimų, objektyvaus atminties nusilpimo nenustatoma. Tokiu atveju rami laikysena ir teigiamos emocijos bus geriausias vaistas. Laikantis racionalios dienotvarkės ir kasdien fiziškai padirbėjant arba pasimankštinant "dingusi" atmintis grįš, pagerės nuotaika ir savijauta.

3. Solidus amžius. Paplitusi nuomonė, kad senstant atminties susilpnėjimas yra neišvengiamas. Bet toks įsitikinimas nėra absoliučiai teisingas. Žinoma, bėgant metams visi organizmo veiklos procesai sulėtėja, kaip ir naujų jungčių tarp neuronų susidarymas, todėl pagyvenę žmonės geriau atsimena tai, kas įvyko prieš 20-40 metų, nei pernykščius įvykius.

Kita vertus, smegenų gebėjimo sudaryti naujas neuronų jungtis – sinapses – sumažėjimą kompensuoja sukaupta patirtis, įvairūs įgūdžiai ir įprotis aktyviai mąstyti.

Patikimiausias būdas išsaugoti gerą atmintį – aktyvi nuolatinė protinė veikla. Neurologai vartoja sąvoką "cerebrinis rezervas", ja apibūdinamos organizmo ir smegenų galimybės darniai funkcionuoti, kol žmogus turi veiklos motyvą ir jaučia poreikį laikytis, nors senatvėje ir iškyla sunkumų. Neatitrūkimas nuo gyvenimo, aktyvumas, įdomi veikla (pvz., siuvinėjimas arba sodininkystė), rezultatų siekimas – patikimas būdas išsaugoti proto jaunystę. Yra daug pavyzdžių, kad daugybė mokslininkų ir mąstytojų, ir netgi paprastų kuo nors iš tikrųjų besidominčių žmonių iki gilios senatvės išsaugojo aiškų protą.

4. Amnezija. Ji ištinka dėl traumų arba kai kurių medžiagų trūkumo organizme. Jei atmintis negrįžta kelias paras, galima daryti išvadą, kad prasidėjo organiniai smegenų pakitimai ir žmogaus galimybės vėl gyventi visavertį gyvenimą tampa minimalios.

Visiškas arba dalinis atminties praradimas – kankinamas išbandymas ne tik pačiam ligoniui, bet ir jo artimiesiems, o muilo operose ne kartą matyta laiminga pabaiga, kai ištikta amnezijos pagrindinė veikėja visai netikėtai atgauna gebėjimą prisiminti, iš tikrųjų pasitaiko daug rečiau. Šios negandos vystymosi dėsningumai dar nėra ištirti, todėl gydytojai apie amneziją kol kas kalba labai atsargiai.

Atminties ugdymas

Ar galima pagerinti atmintį? Aiškiai atsakyti į šį klausimą negalima. Tarp žmonių paplitę būdai stiprinti atmintį sprendžiant kryžiažodžius arba mokantis eilėraščius. Kartais šie įgūdžiai išlavinami iki tobulybės, bet paskirtas susitikimas arba ant viryklės paliktas puodas vis tiek užmirštami.

Žinoma, smegenis būtina pratinti įsiminti taip pat, kaip ir raumenis – darbuotis. Geriausia tai pradėti daryti dar vaikystėje, kai mokomasi, formuojami įgūdžiai ir pan. lengvai ir greitai. Kuo aktyvesnė ir įvairiapusiškesnė bus ikimokyklinuko protinė veikla, tuo didesnė tikimybė, kad jis visą savo amžių pragyvens būdamas aiškaus proto ir geros atminties.

Bet ir pagyvenusieji gali ugdytis sugebėjimą sukaupti dėmesį ir įsiminti naują informaciją. Specialistai teigia, kad jau po dviejų mėnesių atminties treniruočių pastebimi geri rezultatai.

Štai keletas būdų, padėsiančių pagerinti atmintį.

Rankdarbiai. Manoma, kad siuvinėjimas, nėrimas vąšeliu, mezgimas ir pan. daro teigiamą poveikį protinei veiklai. Kai kurie specialistai su šia nuomone nesutinka ir tvirtina, kad kuri nors močiutė gali meistriškai nerti vąšeliu, nes jos rankos dar iš jaunystės mena kiekvieną nėrimo judesį, bet ji pati nuolat užmiršta artimųjų vardus. Bet žinoma, kad aklų žmonių, išmokusių Brailio raštą, smegenyse susidaro daug naujų sinapsų, o nemokančiųjų skaityti rankomis šis procesas pastebimai lėtesnis. Taigi rankdarbiai, kuriems atlikti reikalingi tikslūs skaičiavimai ir dėmesio sukaupimas, mąstymui daro teigiamą poveikį.

Judėjimas. Fiziniai pratimai suaktyvina kraujo apytaką, todėl smegenų ląstelės gauna daugiau deguonies. Be to, sportas kelia organizmo tonusą, gerina nuotaiką ir kartu didina protinės veiklos sugebėjimus.

Nedidelė treniruotė. Paprašykite, kad kas nors užrašytų 10 įvairių žodžių ir garsiai juos perskaitytų. Pasistenkite juos pakartoti (nebūtinai iš eilės). Jei du kartus išklausę šiuos žodžius atsiminsite 8 arba 9, vadinasi, jūsų atmintis gera. Paskui savaitę padirbėkite lavindami atmintį ir palyginkite, ar įsiminimo rezultatai pasikeitė.

Asociacijų eilė. Naudinga išmokti įsiminti reikiamą informaciją ne mechaniškai, o pasitelkiant sudėtingas asociacijas. Pavyzdžiui, dažnai užmirštate raktus. Susidarykite loginę grandinę – mintimis susiekite žodį "raktas" su matytu kriminaliniu filmu apie buto apiplėšimą. Įsiminimo sistemą papildykite garsais ir kvapais (juk esame pastebėję, kaip kai kurie seni prisiminimai atgyja išgirdus tuomet skambėjusią muziką arba užuodus kažkada mėgtų kvepalų aromatą). Taip mes suaktyviname naujas ilgalaikės atminties "talpyklas", o juk daugelis per visą gyvenimą tepasinaudoja vos 5-10 procentų jos galimybių.

Tinkama mityba. Labai naudinga valgyti žuvį, nes joje yra daug smegenų veiklai būtinų medžiagų – fosforo, lengvai pasisavinamų baltymų ir riebiųjų omega-3 rūgščių. Žuvis, kaip ir graikiniai riešutai bei alyvuogių aliejus, lėtina smegenų ląstelių senėjimą. Smegenų audinį nuo amžiaus ir ligų sukeltų pakenkimų saugo antioksidantų turtingi produktai – ryškiaspalviai vaisiai bei daržovės ir žalioji arbata. Grūdų produktuose, vaisių ir daržovių minkštime ir žievelėse, ankštiniuose esanti ląsteliena būtina galvos smegenų ląstelių mitybai ir išvalo jų kraujagysles.

Verta susirūpinti

Niekada neatsimenate, ką kur pasidėjote, ir dažnai pametate reikalingus daiktus.

Niekaip negalite įsiminti vardų ir veidų žmonių, su kuriais neseniai susipažinote.

Greitai užmirštate, ką tik vakar skaitėte arba matėte per televizorių.

Jums nebeįdomu tai, kuo dar neseniai domėjotės, nustojote skaityti, žiūrėti filmus, eiti į kiną, nebenorite susitikti su pažįstamais.

Užmirštate daiktų pavadinimus, kalbantis su žmonėmis jums kartais sunku rasti tinkamą žodį, pasitaiko, kad kalbėdami žodžius supainiojate.

Jums dažnai sunku susikaupti.

Parduotuvėje pastebite, kad darosi sunku suskaičiuoti, kiek kainuos pirkiniai.

Jums sunku rasti kelią nepažįstamoje miesto dalyje.

Bendradarbiai ir namiškiai jums ima sakyti, kad turėtumėte susirūpinti savo atmintimi.

Jei bent tris čia išvardytus atvejus galėtumėte pritaikyti sau ir jie nėra atsitiktiniai, o kartojasi jau kelias savaites – tai rimta priežastis kreiptis į gydytoją.

Parengė A.Gotautaitė

Darganoto oro pavojai

Darganoto oro pavojai

Nušalimų pasitaiko net tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Nušalimo požymiai labai greitai pastebimi. Iš pradžių oda pabąla ir pradeda nestipriai skaudėti....


Priešoperacinė reabilitacija – spartesniam sveikimui

Priešoperacinė reabilitacija – spartesniam sveikimui

Gydytojai sako, kad pasirengimas chirurginei intervencijai toks pats svarbus, kaip ir pati operacija bei reabilitacija po jos. Todėl sveikimo procesą, tam tikrais atvejais, siūlo pradėti dar iki operacijos – tai vadinama priešoperacine...


Penki žingsniai savęs link

Penki žingsniai savęs link

Niekas nesiginčys, kad tik sveikame kūne - sveika siela. Vadinasi, privalu rūpintis, kad sveikas būtų ir vienas, ir kitas. Nes apie kokią dvasios ramybę galima kalbėti, jei kankina alergija, migrena, artritai, per didelis kraujospūdis?! Arba - net...


Kineziterapija – ir intymioms ligoms gydyti

Kineziterapija – ir intymioms ligoms gydyti

Šlapimo nelaikymas gali sukelti socialinių, higienos, pasitikėjimo savimi bėdų ir diskomfortą. Šlapimo nelaikymą galima gydyti įvairiais būdais, vienas iš efektyvių neinvazinių ir nechirurginių būdų – kineziterapija.


Reabilitacijos galimybės skaudančiai nugarai

Reabilitacijos galimybės skaudančiai nugarai

Kokios yra reabilitacijos galimybės laidai "Pasaulis pagal moteris" pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro "Gemma" gydytojas Roman Machnin. Reportaže aptariamos ir bene labiausiai šiuolaikinį žmogų kamuojančios negandos -...


Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Poodinių kojų venų mazginių išsiplėtimu, reikalaujančiu gydymo, serga daugiau nei 5 proc. visų Žemės gyventojų. Ši liga yra paveldima, jos atsiradimą nulemia elastinio audinio nepakankamumas kojų venų sienelėse. Didesnio fizinio krūvio metu ar...


Tarptautinis reabilitologų bendradarbiavimas

Tarptautinis reabilitologų bendradarbiavimas

Tris rudens savaites Abromiškių reabilitacijos ligoninė tapo mokymų baze Ukrainos gydytojams, kurie persikvalifikuoja pagal fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo specializaciją. Projektą vykdo P. L. Šupik Valstybinis medicinos...


Neuralgija - liga kaip chameleonas

Neuralgija - liga kaip chameleonas

Maskuotė – puikus būdas išgyventi laukinėje gamtoje. Keista, tačiau tokios pat taktikos imasi ir kai kurios ligos. Jos meistriškai maskuojasi kitoms ligoms būdingais simptomais kankindamos ligonius ir ilgą laiką trikdydamos medikus. Viena...


„Atkūrus“ imuninę sistemą išnyksta diabetas

„Atkūrus“ imuninę sistemą išnyksta diabetas

"Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad diabetikus tikriausiai galima visam laikui išgydyti vienkartiniu gydymo kursu, kuris atstato jų imuninę sistemą. Metodas, kurio metu naudojamos paties paciento kaulų čiulpų ląstelės, 14 iš 15 pacientų,...


Dirbantiems sėdimą darbą: sužinokite kokie negalavimai gali jūsų laukti

Dirbantiems sėdimą darbą: sužinokite kokie negalavimai gali jūsų laukti

Nemažai žmonių visą darbo dieną praleidžia sėdėdami ir beveik nepakildami nuo kėdės. Taip pat keliaudami iš darbo sėdime automobilyje, o namuose skubame pailsėti priešais televizorių. Toks daugeliui įprastas gyvenimo būdas gali sukelti įvairiais...


Kaip kovoti su rudens alergijomis

Kaip kovoti su rudens alergijomis

Ruduo - tai metas, kai ypač daug piktžolių žiedadulkių, kurios pasirodo nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio ir sukelia varginančius alergijos simptomus. Šiuo laikotarpiu ambrozija kasdien vidutiniškai paskleidžia milijoną žiedadulkių grūdelių ir nors...


Kodėl tinsta kojos?

Kodėl tinsta kojos?

Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu tenka mažiau judėti, apsunksta, patinsta kojos. Kodėl taip yra? Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu...


Skoliozės gydymą stabdo klaidingi įsitikinimai ir mitai

Skoliozės gydymą stabdo klaidingi įsitikinimai ir mitai

Skoliozė – tai stuburo iškrypimas trijose plokštumose. Esant nežymiems pakitimams, žmogus ar aplinkiniai gali net nepastebėti matomų pokyčių. O esant ryškiems pakitimams, žmogaus stuburas yra iškrypęs į šoną, įgavęs C arba S formą, jis taip...


Kepenų suriebėjimo ligos simptomai

Kepenų suriebėjimo ligos simptomai

Kepenų suriebėjimo simptomus nėra taip paprasta diagnozuoti todėl, kad kepenų suriebėjimo liga paprastai nepasireiškia daugeliu simptomu ankstyvose stadijose. Dėl to daug žmonių su kepenų suriebėjimu nesupranta, kad turi problemų. Kai kepenų...


Vanduo ir purvas grąžina jėgas

Vanduo ir purvas grąžina jėgas

Vaistai slopina ligos sukeltus procesus, o vanduo, gydomasis purvas skatina organizmo veiklą. Žinoma, kartais neįmanoma išsiversti be cheminių preparatų, bet pajutus nuovargį ar sergant kai kuriomis ligomis verta išbandyti natūralias priemones....


Kai kulnį nudiegia skausmas

Kai kulnį nudiegia skausmas

Atsikeliate iš lovos rytą, žengiate pirmuosius žingsnius, o padą ties kulnimi nudiegia skausmas. Pavaikščiojus skausmas lyg ir praeina, tačiau pavaikštote ilgiau, ir vėl pradeda skaudėti. Jeigu jus vargina būtent tokie negalavimai, ko gero,...


Slauga namuose: ką svarbu žinoti?

Slauga namuose: ką svarbu žinoti?

Pasiruošimas slaugai namuose gali kainuoti daugiau, nei tikimasi. Ypač, jei slaugyti ruošiamasi keliomis ligomis sergantį asmenį. Specialistai išsamiai pataria, kokioms situacijoms reikia pasiruošti, planuojant slaugyti ligonį namų sąlygomis.


Klastinga liga nepasigaili nei jauno, nei seno

Klastinga liga nepasigaili nei jauno, nei seno

Visai neseniai pavyko išmokti kovoti su cukriniu diabetu – pavojinga liga. Tačiau ji išlieka klastinga – į užmarštį nusineša nemažai gyvybių, jai nesvarbu, ar žmogus jaunas, ar senas. Tik pasitelkęs žinias ir laikydamasis svarbių...


Sveikata baseine - nuo mažų dienų

Sveikata baseine - nuo mažų dienų

Medikai pripažįsta, kad vanduo teigiamai veikia mažylių emocijas. Plaukiodami jie patiria daug džiaugsmo. Išsipliuškenę vandenyje vaikai būna ramesni, pagerėja jų apetitas. Be to, vanduo grūdina mažylius. Tokie vaikai rečiau serga sloga ir kitom...


Druskų kambarys (haloterapija)

Druskų kambarys (haloterapija)

Haloterapija – gydymas dirbtinai sukurtu druskų kasyklos mikroklimatu. Druskų kambaryje – lubos, sienos ir grindys padengtos storu druskos kristalų sluoksniu, kuriame palaikoma pastovi drėgmė (45-55 proc), temperatūra (18-23oC) ir...


Naktinė hipertonija

Naktinė hipertonija

Sveiko žmogaus arterinis spaudimas dieną 10-20 procentų yra didesnis nei naktį. Esant fiziniam krūviui ar stresui spaudimas padidėja, o pulsas padažnėja. Jiems pasibaigus per 5-7 minutes spaudimas tampa normalus. Sergančiojo hipertonija širdis ir...


"Kompiuterinis virusas" kenkia vaikų nugaroms

"Kompiuterinis virusas" kenkia vaikų nugaroms

"Medikai, tikrindami mokinių sveikatą, vis dažniau užrašo: laikysena asimetriška arba ydinga. Specialistai linkę šią "epidemiją" vadinti kompiuteriniu virusu. Nei gydytojams, nei vaikų tėvams nekyla abejonių, kad ydingą laikyseną...


Naujiena! Skausmo gydymas Mulligan metodu

Naujiena! Skausmo gydymas Mulligan metodu

Mulligano mobilizaciją su judesiu galima taikyti esant skausmui, susijusiam ar nesusijusiam su judesiu, ir (arba) sumažėjusioms judesių amplitudėms visoje judėjimo ir atramos sistemoje, pvz.: esant nugaros, galvos skausmams, kai sunkiau vaikštoma...


Tuberkuliozė atsėlina klastingai

Tuberkuliozė atsėlina klastingai

Džiova yra lietuviškas tuberkuliozės pavadinimas, atskleidžiantis ligos pobūdį. Kadangi sergantysis tuberkulioze sudžiūdavo artimųjų akyse tikrąją šio žodžio prasme, iš čia ir kilo ligos pavadinimas. Paprastai taip vadinama tik destrukcinė, toli...


Kova su klastingų parazitų armija

Kova su klastingų parazitų armija

Nykstančios jėgos ir krentantis svoris, sutrikusi kepenų funkcija, sunki devynias valandas trukusi operacija ir kasdienybė su vaistais. Tokią istoriją "Sveikatai" papasakojo 31-ų panevėžietis Dalius Kriaučiūnas, kovojantis su...


Kas sumažina vaistų poveikį

Kas sumažina vaistų poveikį

Vaistai sąveikauja tarpusavyje. Jų efektyvumui įtakos turi maisto produktai, alkoholis, nikotinas. O kai kurie deriniai gali būti tiesiog pražūtingi... Organizmas linkęs kuo greičiau atsikratyti kiekvieno į jį patekusio svetimkūnio, net jeigu jis...


Svoris nyksta ir dėl ligų

Svoris nyksta ir dėl ligų

Nervinė anoreksija, nervinė bulimija, persivalgymas – su tokiomis ligomis sergančiais nuolatos susiduria Valgymo sutrikimų centro specialistai. Jie įspėja, kad šių ligų pasekmės dažnai būna labai skaudžios, todėl reikėtų išmokti pastebėti...


Cukraus apykaitos svarba organizmui

Cukraus apykaitos svarba organizmui

Iš cukraus gaunama energija būtina visam organizmui. Nervinio dirgiklio atsiradimas, sujaudinimas ir tolesnis jo perdavimas priklauso nuo pakankamo aprūpinimo energija. Kad cukrus organizme būtų sunaudojamas optimaliai, būtinas tam tikras hormonas...


Ar operaciją atlaikys širdis?

Ar operaciją atlaikys širdis?

Tai palyginti dažnai aptarinėjama sveikatos tema. Žmonės dalijasi nuomonėmis, svarsto, ar geriau gyventi su įsisenėjusia ir galbūt chirurgijos reikalaujančia liga, ar ryžtis operacijai. Pacientų sveikatos šiandieniniai įstatymai, daugeliu atvejų...


Nugaros skausmų nėštumo metu galima išvengti

Nugaros skausmų nėštumo metu galima išvengti

Mažylio laukimas - ypatingas laikotarpis, tačiau laukimo džiaugsmą neretai aptemdo nugaros ir juosmens skausmai. Ar įmanoma skausmo išvengti arba bent sumažinti?


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9