Lapkričio 27d. Šeštadienis

Viską prisiminti!

2013 Balandžio 26d.
Peržiūrų skaičius: 36520
Viską prisiminti!

Įsigalėjusi nuomonė, kad atminties sutrikimai vargina tik sklerozės kamuojamus senukus. Tačiau užmaršumu neretai skundžiasi ir jauni veiklūs žmonės.

Kaip atsimename

Pagal dabar vyraujantį atminties tyrimų modelį išskiriami trys atminties komponentai – jutiminė, trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis. Jutiminė atmintis informaciją išsaugo apie sekundę, kai nustoja veikti fizinis stimulas (garsas, šviesa, kvapas).

Šios atminties užduotis – išlaikyti informaciją tiek, kad aukštesni smegenų centrai nuspręstų, ar stimulas vertas dėmesio. Jei taip, jis pereina į trumpalaikę atmintį. Čia gauta informacija saugoma apie 20 sekundžių, aktyvaus įsiminimo procesas nevyksta ir vos spėjus nukreipti dėmesį į ką nors kitą paprastai užmirštama. Trumpalaikės atminties veikimą užtikrina tam tikrų baltymų, veikiančių neuronus, gaminimasis, o kai tik baltymas suyra, susijęs su juo prisiminimas dingsta.

Ilgalaikė atmintis informaciją gali išlaikyti be galo ilgai. Jos veiklos mechanizmas visai kitoks nei trumpalaikės. Tarp galvos smegenų ląstelių neuronų susidaro nuolatinės jungtys – sinapsės.

Kiekviena tokia gijelė "įspraudžia" į smegenis įvykius, išgyvenimus, veiksmus, ir jie išlieka atmintyje, kol tos ląstelės žūva ir jungtys tarp jų nutrūksta. Kaip tik tokiu neuronų jungčių tinklo susidarymu ir galima paaiškinti, kad kai kurie įgūdžiai nepranyksta, pavyzdžiui, išmokus nebegalima užmiršti plaukti, važiuoti dviračiu, neįmanoma visiškai užmiršti svetimos kalbos, gerai mokėtos vaikystėje.

Sunku patikėti, bet smegenyse nėra specialaus centro, susijusio su įsiminimu. Šią funkciją pasidalija kelios zonos.

Atminties praradimas

Kad smegenys galėtų normaliai funkcionuoti, gebėjimas užmiršti toks pat būtinas kaip ir atmintis. Taip smegenys "išsivalo", "išmeta" nebereikalingą informaciją, kad atsirastų vietos naujai, aktualiai. Bet kai ima nuolat išsitrinti reikalingi duomenys, tai jau nebe smegenų "valymasis", o sutrikimas.

Atminties susilpnėjimo priežastys būna įvairios:

1. Sveikatos būklė. Atminties pablogėjimui turi įtakos kai kurių galvos smegenų dalių arba kraujagyslių pažeidimai, ji nusilpsta ir dėl diabeto, dėl vitaminų trūkumo, net dėl neišgydytų venų ir kai kurių kitų ligų.

Išsiaiškinti priežastį padės kruopštūs medicininiai tyrimai, o įveikti problemą – tinkami vaistai.

2. Psichologiniai veiksniai. Didėjantis informacijos srautas, darbo ir įsipareigojimų gausybė, dažni stresai priverčia smegenis "nuspausti saugiklį". Labai žaloja psichiką baimė, kad užmaršumas (o kartais jis būna tik tariamas) gali būti grėsmingos ligos arba senatvės pranašas ir visi ateities planai žlugs. Neretai psichikos ligų specialistų pacientai atminties blogėjimą nurodo kaip visų savo nesėkmių priežastį, o atlikus išsamius tyrimus, be depresijos ir neurotinių sutrikimų, objektyvaus atminties nusilpimo nenustatoma. Tokiu atveju rami laikysena ir teigiamos emocijos bus geriausias vaistas. Laikantis racionalios dienotvarkės ir kasdien fiziškai padirbėjant arba pasimankštinant "dingusi" atmintis grįš, pagerės nuotaika ir savijauta.

3. Solidus amžius. Paplitusi nuomonė, kad senstant atminties susilpnėjimas yra neišvengiamas. Bet toks įsitikinimas nėra absoliučiai teisingas. Žinoma, bėgant metams visi organizmo veiklos procesai sulėtėja, kaip ir naujų jungčių tarp neuronų susidarymas, todėl pagyvenę žmonės geriau atsimena tai, kas įvyko prieš 20-40 metų, nei pernykščius įvykius.

Kita vertus, smegenų gebėjimo sudaryti naujas neuronų jungtis – sinapses – sumažėjimą kompensuoja sukaupta patirtis, įvairūs įgūdžiai ir įprotis aktyviai mąstyti.

Patikimiausias būdas išsaugoti gerą atmintį – aktyvi nuolatinė protinė veikla. Neurologai vartoja sąvoką "cerebrinis rezervas", ja apibūdinamos organizmo ir smegenų galimybės darniai funkcionuoti, kol žmogus turi veiklos motyvą ir jaučia poreikį laikytis, nors senatvėje ir iškyla sunkumų. Neatitrūkimas nuo gyvenimo, aktyvumas, įdomi veikla (pvz., siuvinėjimas arba sodininkystė), rezultatų siekimas – patikimas būdas išsaugoti proto jaunystę. Yra daug pavyzdžių, kad daugybė mokslininkų ir mąstytojų, ir netgi paprastų kuo nors iš tikrųjų besidominčių žmonių iki gilios senatvės išsaugojo aiškų protą.

4. Amnezija. Ji ištinka dėl traumų arba kai kurių medžiagų trūkumo organizme. Jei atmintis negrįžta kelias paras, galima daryti išvadą, kad prasidėjo organiniai smegenų pakitimai ir žmogaus galimybės vėl gyventi visavertį gyvenimą tampa minimalios.

Visiškas arba dalinis atminties praradimas – kankinamas išbandymas ne tik pačiam ligoniui, bet ir jo artimiesiems, o muilo operose ne kartą matyta laiminga pabaiga, kai ištikta amnezijos pagrindinė veikėja visai netikėtai atgauna gebėjimą prisiminti, iš tikrųjų pasitaiko daug rečiau. Šios negandos vystymosi dėsningumai dar nėra ištirti, todėl gydytojai apie amneziją kol kas kalba labai atsargiai.

Atminties ugdymas

Ar galima pagerinti atmintį? Aiškiai atsakyti į šį klausimą negalima. Tarp žmonių paplitę būdai stiprinti atmintį sprendžiant kryžiažodžius arba mokantis eilėraščius. Kartais šie įgūdžiai išlavinami iki tobulybės, bet paskirtas susitikimas arba ant viryklės paliktas puodas vis tiek užmirštami.

Žinoma, smegenis būtina pratinti įsiminti taip pat, kaip ir raumenis – darbuotis. Geriausia tai pradėti daryti dar vaikystėje, kai mokomasi, formuojami įgūdžiai ir pan. lengvai ir greitai. Kuo aktyvesnė ir įvairiapusiškesnė bus ikimokyklinuko protinė veikla, tuo didesnė tikimybė, kad jis visą savo amžių pragyvens būdamas aiškaus proto ir geros atminties.

Bet ir pagyvenusieji gali ugdytis sugebėjimą sukaupti dėmesį ir įsiminti naują informaciją. Specialistai teigia, kad jau po dviejų mėnesių atminties treniruočių pastebimi geri rezultatai.

Štai keletas būdų, padėsiančių pagerinti atmintį.

Rankdarbiai. Manoma, kad siuvinėjimas, nėrimas vąšeliu, mezgimas ir pan. daro teigiamą poveikį protinei veiklai. Kai kurie specialistai su šia nuomone nesutinka ir tvirtina, kad kuri nors močiutė gali meistriškai nerti vąšeliu, nes jos rankos dar iš jaunystės mena kiekvieną nėrimo judesį, bet ji pati nuolat užmiršta artimųjų vardus. Bet žinoma, kad aklų žmonių, išmokusių Brailio raštą, smegenyse susidaro daug naujų sinapsų, o nemokančiųjų skaityti rankomis šis procesas pastebimai lėtesnis. Taigi rankdarbiai, kuriems atlikti reikalingi tikslūs skaičiavimai ir dėmesio sukaupimas, mąstymui daro teigiamą poveikį.

Judėjimas. Fiziniai pratimai suaktyvina kraujo apytaką, todėl smegenų ląstelės gauna daugiau deguonies. Be to, sportas kelia organizmo tonusą, gerina nuotaiką ir kartu didina protinės veiklos sugebėjimus.

Nedidelė treniruotė. Paprašykite, kad kas nors užrašytų 10 įvairių žodžių ir garsiai juos perskaitytų. Pasistenkite juos pakartoti (nebūtinai iš eilės). Jei du kartus išklausę šiuos žodžius atsiminsite 8 arba 9, vadinasi, jūsų atmintis gera. Paskui savaitę padirbėkite lavindami atmintį ir palyginkite, ar įsiminimo rezultatai pasikeitė.

Asociacijų eilė. Naudinga išmokti įsiminti reikiamą informaciją ne mechaniškai, o pasitelkiant sudėtingas asociacijas. Pavyzdžiui, dažnai užmirštate raktus. Susidarykite loginę grandinę – mintimis susiekite žodį "raktas" su matytu kriminaliniu filmu apie buto apiplėšimą. Įsiminimo sistemą papildykite garsais ir kvapais (juk esame pastebėję, kaip kai kurie seni prisiminimai atgyja išgirdus tuomet skambėjusią muziką arba užuodus kažkada mėgtų kvepalų aromatą). Taip mes suaktyviname naujas ilgalaikės atminties "talpyklas", o juk daugelis per visą gyvenimą tepasinaudoja vos 5-10 procentų jos galimybių.

Tinkama mityba. Labai naudinga valgyti žuvį, nes joje yra daug smegenų veiklai būtinų medžiagų – fosforo, lengvai pasisavinamų baltymų ir riebiųjų omega-3 rūgščių. Žuvis, kaip ir graikiniai riešutai bei alyvuogių aliejus, lėtina smegenų ląstelių senėjimą. Smegenų audinį nuo amžiaus ir ligų sukeltų pakenkimų saugo antioksidantų turtingi produktai – ryškiaspalviai vaisiai bei daržovės ir žalioji arbata. Grūdų produktuose, vaisių ir daržovių minkštime ir žievelėse, ankštiniuose esanti ląsteliena būtina galvos smegenų ląstelių mitybai ir išvalo jų kraujagysles.

Verta susirūpinti

Niekada neatsimenate, ką kur pasidėjote, ir dažnai pametate reikalingus daiktus.

Niekaip negalite įsiminti vardų ir veidų žmonių, su kuriais neseniai susipažinote.

Greitai užmirštate, ką tik vakar skaitėte arba matėte per televizorių.

Jums nebeįdomu tai, kuo dar neseniai domėjotės, nustojote skaityti, žiūrėti filmus, eiti į kiną, nebenorite susitikti su pažįstamais.

Užmirštate daiktų pavadinimus, kalbantis su žmonėmis jums kartais sunku rasti tinkamą žodį, pasitaiko, kad kalbėdami žodžius supainiojate.

Jums dažnai sunku susikaupti.

Parduotuvėje pastebite, kad darosi sunku suskaičiuoti, kiek kainuos pirkiniai.

Jums sunku rasti kelią nepažįstamoje miesto dalyje.

Bendradarbiai ir namiškiai jums ima sakyti, kad turėtumėte susirūpinti savo atmintimi.

Jei bent tris čia išvardytus atvejus galėtumėte pritaikyti sau ir jie nėra atsitiktiniai, o kartojasi jau kelias savaites – tai rimta priežastis kreiptis į gydytoją.

Parengė A.Gotautaitė

"Kompiuterinis virusas" kenkia vaikų nugaroms

"Kompiuterinis virusas" kenkia vaikų nugaroms

"Medikai, tikrindami mokinių sveikatą, vis dažniau užrašo: laikysena asimetriška arba ydinga. Specialistai linkę šią "epidemiją" vadinti kompiuteriniu virusu. Nei gydytojams, nei vaikų tėvams nekyla abejonių, kad ydingą laikyseną...


Klastinga liga nepasigaili nei jauno, nei seno

Klastinga liga nepasigaili nei jauno, nei seno

Visai neseniai pavyko išmokti kovoti su cukriniu diabetu – pavojinga liga. Tačiau ji išlieka klastinga – į užmarštį nusineša nemažai gyvybių, jai nesvarbu, ar žmogus jaunas, ar senas. Tik pasitelkęs žinias ir laikydamasis svarbių...


Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Pasaulyje yra daugiau nei milijonas žmonių, sergančių išsėtine skleroze. Galvos svaigimą, nuovargį, pusiausvyros sutrikimus jaučiantys šios ligos kamuojami žmonės neretai kenčia ir regėjimo sutrikimus, jiems tirpsta galūnės, sunku mąstyti. Nuolat...


Paslaptingas gydymo adatomis poveikis

Paslaptingas gydymo adatomis poveikis

Vis daugiau žmonių renkasi natūralius gydymo metodus, vienas iš jų – akupunktūra, kai žmogaus kūne esantys taškai dirginami specialiomis adatomis. Kinijoje pradėtas taikyti akupunktūros metodas dabar populiarus visame pasaulyje, nes juo...


Kepenų pažeidimo simptomai

Kepenų pažeidimo simptomai

Gelta: pagelsta oda ir akys. Taip būna tada, kai kepenys nebesugeba pašalinti bilirubino iš kraujo. Nagų pokyčiai: nagai gali tapti per daug išlenkti ir gali atrodyti balti užuot buvę rausvi. Odos pokyčiai: apie 25 % žmonių, kuriems yra pažeistos...


Kova su klastingų parazitų armija

Kova su klastingų parazitų armija

Nykstančios jėgos ir krentantis svoris, sutrikusi kepenų funkcija, sunki devynias valandas trukusi operacija ir kasdienybė su vaistais. Tokią istoriją "Sveikatai" papasakojo 31-ų panevėžietis Dalius Kriaučiūnas, kovojantis su...


Pratimai pagal spalvą

Pratimai pagal spalvą (1)

Po stažuotės už Atlanto į gimtinę grįžęs sporto medicinos gydytojas – reabilitologas įspėja: „aklos“ pastangos naudos gali neduoti.


Ar kaltas skersvėjis, kai surakina nugarą?

Ar kaltas skersvėjis, kai surakina nugarą?

Dažnai klaidingai manoma, kad liaudiškai tariamas nugaros surakinimas ar perpūtimas gresia tik tiems, kurie kelia svorius arba tiems, kuriuos perpučia skersvėjis. Medikai turi kitą nuomonę. Anot jų, netikėtą ir staigų nugaros skausmą žmogus gali...


Po vienu stogu – visos vaikų reabilitacijos paslaugos

Po vienu stogu – visos vaikų reabilitacijos paslaugos

Reabilitacijos ir slaugos centre “Gemma” atliekama vaikų reabilitacija. Tai kompleksas paslaugų, kurios apima FMR gydytojo konsultaciją, kineziterapiją salėje arba baseine, ergoterapiją, fizioterapiją ir masažus.


Nauja paslauga: vaikų sensorinių ir pažintinių įgūdžių lavinimas

Nauja paslauga: vaikų sensorinių ir pažintinių įgūdžių lavinimas

Vaikų sensorinių ir pažintinių funkcijų lavinimo paslauga skirta vaikams, turintiems raidos, suvokimo, dėmesio koncentracijos sutrikimų. Taip pat jeigu vaikui sunku socializuotis tokiose socialinėse grupėse kaip darželis, mokykla, tuomet ši...


Kodėl tinsta kojos?

Kodėl tinsta kojos?

Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu tenka mažiau judėti, apsunksta, patinsta kojos. Kodėl taip yra? Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu...


Jeigu skauda gerklę...

Jeigu skauda gerklę...

Šalčiai silpnina mūsų organizmą ir mažina jo gebėjimą priešintis peršalimui ir virusams. Tačiau pats savaime šaltis žmonių nesusargdina. Bet kurio peršalimo kaltininkas - virusas, bakterija arba mikoplazma, o šalto oro poveikis - tik gretutinis...


Tarptautinis reabilitologų bendradarbiavimas

Tarptautinis reabilitologų bendradarbiavimas

Tris rudens savaites Abromiškių reabilitacijos ligoninė tapo mokymų baze Ukrainos gydytojams, kurie persikvalifikuoja pagal fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo specializaciją. Projektą vykdo P. L. Šupik Valstybinis medicinos...


Kaip išvengti legioneliozės

Kaip išvengti legioneliozės

Legioneliozė - ūminė užkrečiamoji liga, pasireiškianti karščiavimu, plaučių uždegimu, rečiau - kvėpavimo takų, skrandžio - žarnyno, inkstų bei centrinės nervų sistemos pakenkimu. Ligai būdingos dvi formos: legionierių liga (legionelinė...


Kineziterapija – ir intymioms ligoms gydyti

Kineziterapija – ir intymioms ligoms gydyti

Šlapimo nelaikymas gali sukelti socialinių, higienos, pasitikėjimo savimi bėdų ir diskomfortą. Šlapimo nelaikymą galima gydyti įvairiais būdais, vienas iš efektyvių neinvazinių ir nechirurginių būdų – kineziterapija.


Kaip kovoti su rudens alergijomis

Kaip kovoti su rudens alergijomis

Ruduo - tai metas, kai ypač daug piktžolių žiedadulkių, kurios pasirodo nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio ir sukelia varginančius alergijos simptomus. Šiuo laikotarpiu ambrozija kasdien vidutiniškai paskleidžia milijoną žiedadulkių grūdelių ir nors...


Homeopatijos principas

Homeopatijos principas

Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių nusivilia tradicine medicina, ir gydytojams tenka ieškoti alternatyvos gydymui cheminiais vaistais. Kaip alternatyva vis dažniau pasirenkama homeopatija - gydymo sistema, nekenkianti ligotam žmogui. Gydytoja...


Skoliozės gydymas Schroth metodu

Skoliozės gydymas Schroth metodu

Vienas efektyviausių skoliozės gydymo metodų Europoje ir JAV laikomas Schroth metodas, kurį pirmieji Lietuvoje pradėjo taikyti reabilitacijos centro „Gemma” specialistai. Daugiau apie gydymo metodą Schroth sužinosite pažiūrėję šį...


Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

Petis yra pats judriausias sąnarys žmogaus kūne. Sveikas jo funkcionavimas yra būtinas normaliai rankos funkcijai bei pilnaverčio gyvenimo užtikrinimui. Vis dėl to, peties sąnario skausmas yra trečiasis dažniausiai sutinkamas judėjimo sistemos...


Veido ir žandikaulio kineziterapija - alternatyva tabletėms

Veido ir žandikaulio kineziterapija - alternatyva tabletėms

Kenčiantys nuo stiprių galvos skausmų žino, kad skausmus gali išprovokuoti bet kas: maisto netoleravimas, stresas, ryški šviesa ir daug kitų dažnai nekontroliuojamų dirgiklių. Tam tikrais atvejais skausmus gydyti labai padeda veido ir žandikaulių...


Neįprasti būdai išvengti hipertonijos

Neįprasti būdai išvengti hipertonijos

Daugelio pasaulio šalių gyventojų arterinis kraujospūdis sumažėjo. Vadinasi, sumažėjo rizika patirti infarktą ir insultą. Tai - Pasaulio sveikatos organizacijos 10 metų trukusių tyrimų rezultatai. Šį faktą galima paaiškinti dviem būdais. Pirmasis...


Kaip malšinti skrandžio skausmus

Kaip malšinti skrandžio skausmus

Skrandžio skausmai gali kamuoti dėl įvairių priežasčių. Neretai jie pasireiškia dėl pernelyg didelės nervinės įtampos. Galima pabandyti juos malšinti naminiais vaistais. Bet jeigu šie vaistai nepadeda, reikia kreiptis į gydytoją, kad nustatytų...


Tuberkuliozė

Tuberkuliozė

Tuberkuliozė, arba džiova, žinoma nuo senų laikų – žmonės ja greičiausiai užsikrėtė nuo gyvūnų ir serga jau 9 tūkstančius metų. Ši liga pasiglemždavo ne tik vargingųjų gyvybes – nuo jos mirė daugybė istorinių asmenybių, įskaitant V....


Senyvo žmogaus slauga – išbandymas šeimai

Senyvo žmogaus slauga – išbandymas šeimai

Slaugos ir senelių namai - vis dar karštų diskusijų objektas ar net tabu. Viena vertus, tai lyg ir negarbė šeimai, kurie neva “atsikrato” pareiga. Kita vertus, vis daugiau žmonių, įvertinę fizines ir finansines galimybes, pasitiki...


Jodo svarba ir vėžio bei kitų ligų gydymas jodu

Jodo svarba ir vėžio bei kitų ligų gydymas jodu

Daugelis žino, kad jodas reikalingas gerai skydliaukės veiklai palaikyti ir apsaugoti nuo Strumos (Gūžys) - padidėjusi ir išvešėjusi skydliaukė. Bet jodas turi daug platesnę funkciją ir gali būti naudojamas gydant net tokias ligas kaip vėžį ar...


Ar girdite krentantį lapą?

Ar girdite krentantį lapą?

Atvėsus orams, padaugėja sergančiųjų ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Taip pat gerokai dažniau atsinaujina ir chroniniai susirgimai. Norėčiau atkreipti dėmesį į eksudacinį otitą - vidurinės ausies uždegimą, kurį dažnai sukelia nosies, prienosinių...


Sveikata iš gamtos

Sveikata iš gamtos

Kiekviena šeima turi močiutės receptų, kaip išgydyti slogą ar sumažinti aukštą temperatūrą. Čia pateikiama nedidelė dalis patikrintų, natūralių, nekenksmingų receptų. Naudokitės ir būkite sveiki! Apsinuodijus maistu. Virti kopūstai ir jų nuoviras...


Ar topolių pūkai gali sukelti alergiją?

Ar topolių pūkai gali sukelti alergiją?

"Mūsų penkių asmenų šeima gyvena daugiabutyje. Vaikai dar nedideli, vienas metukų, kiti du — ikimokyklinio amžiaus. Didžiausia problema visuomet būna, kai ima žydėti topoliai, kurie auga tiesiai prieš mūsų langus. Nuo jų niekur...


Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Bičių spiečiaus ataka 43 metų Šakių rajono gyventojui Romui Karušiui vos nesibaigė mirtimi. Kai vyras ketino taisyti kaminą, jį stipriai sugėlė jo namo tarpsienyje įsikūrusios bitės. Vandens čiurkšle baidydami bites, auką gelbėjo ugniagesiai, o...


Naktinė hipertonija

Naktinė hipertonija

Sveiko žmogaus arterinis spaudimas dieną 10-20 procentų yra didesnis nei naktį. Esant fiziniam krūviui ar stresui spaudimas padidėja, o pulsas padažnėja. Jiems pasibaigus per 5-7 minutes spaudimas tampa normalus. Sergančiojo hipertonija širdis ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9