Spalio 17d. Ketvirtadienis

Viską prisiminti!

2013 Balandžio 26d.
Peržiūrų skaičius: 36520
Viską prisiminti!

Įsigalėjusi nuomonė, kad atminties sutrikimai vargina tik sklerozės kamuojamus senukus. Tačiau užmaršumu neretai skundžiasi ir jauni veiklūs žmonės.

Kaip atsimename

Pagal dabar vyraujantį atminties tyrimų modelį išskiriami trys atminties komponentai – jutiminė, trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis. Jutiminė atmintis informaciją išsaugo apie sekundę, kai nustoja veikti fizinis stimulas (garsas, šviesa, kvapas).

Šios atminties užduotis – išlaikyti informaciją tiek, kad aukštesni smegenų centrai nuspręstų, ar stimulas vertas dėmesio. Jei taip, jis pereina į trumpalaikę atmintį. Čia gauta informacija saugoma apie 20 sekundžių, aktyvaus įsiminimo procesas nevyksta ir vos spėjus nukreipti dėmesį į ką nors kitą paprastai užmirštama. Trumpalaikės atminties veikimą užtikrina tam tikrų baltymų, veikiančių neuronus, gaminimasis, o kai tik baltymas suyra, susijęs su juo prisiminimas dingsta.

Ilgalaikė atmintis informaciją gali išlaikyti be galo ilgai. Jos veiklos mechanizmas visai kitoks nei trumpalaikės. Tarp galvos smegenų ląstelių neuronų susidaro nuolatinės jungtys – sinapsės.

Kiekviena tokia gijelė "įspraudžia" į smegenis įvykius, išgyvenimus, veiksmus, ir jie išlieka atmintyje, kol tos ląstelės žūva ir jungtys tarp jų nutrūksta. Kaip tik tokiu neuronų jungčių tinklo susidarymu ir galima paaiškinti, kad kai kurie įgūdžiai nepranyksta, pavyzdžiui, išmokus nebegalima užmiršti plaukti, važiuoti dviračiu, neįmanoma visiškai užmiršti svetimos kalbos, gerai mokėtos vaikystėje.

Sunku patikėti, bet smegenyse nėra specialaus centro, susijusio su įsiminimu. Šią funkciją pasidalija kelios zonos.

Atminties praradimas

Kad smegenys galėtų normaliai funkcionuoti, gebėjimas užmiršti toks pat būtinas kaip ir atmintis. Taip smegenys "išsivalo", "išmeta" nebereikalingą informaciją, kad atsirastų vietos naujai, aktualiai. Bet kai ima nuolat išsitrinti reikalingi duomenys, tai jau nebe smegenų "valymasis", o sutrikimas.

Atminties susilpnėjimo priežastys būna įvairios:

1. Sveikatos būklė. Atminties pablogėjimui turi įtakos kai kurių galvos smegenų dalių arba kraujagyslių pažeidimai, ji nusilpsta ir dėl diabeto, dėl vitaminų trūkumo, net dėl neišgydytų venų ir kai kurių kitų ligų.

Išsiaiškinti priežastį padės kruopštūs medicininiai tyrimai, o įveikti problemą – tinkami vaistai.

2. Psichologiniai veiksniai. Didėjantis informacijos srautas, darbo ir įsipareigojimų gausybė, dažni stresai priverčia smegenis "nuspausti saugiklį". Labai žaloja psichiką baimė, kad užmaršumas (o kartais jis būna tik tariamas) gali būti grėsmingos ligos arba senatvės pranašas ir visi ateities planai žlugs. Neretai psichikos ligų specialistų pacientai atminties blogėjimą nurodo kaip visų savo nesėkmių priežastį, o atlikus išsamius tyrimus, be depresijos ir neurotinių sutrikimų, objektyvaus atminties nusilpimo nenustatoma. Tokiu atveju rami laikysena ir teigiamos emocijos bus geriausias vaistas. Laikantis racionalios dienotvarkės ir kasdien fiziškai padirbėjant arba pasimankštinant "dingusi" atmintis grįš, pagerės nuotaika ir savijauta.

3. Solidus amžius. Paplitusi nuomonė, kad senstant atminties susilpnėjimas yra neišvengiamas. Bet toks įsitikinimas nėra absoliučiai teisingas. Žinoma, bėgant metams visi organizmo veiklos procesai sulėtėja, kaip ir naujų jungčių tarp neuronų susidarymas, todėl pagyvenę žmonės geriau atsimena tai, kas įvyko prieš 20-40 metų, nei pernykščius įvykius.

Kita vertus, smegenų gebėjimo sudaryti naujas neuronų jungtis – sinapses – sumažėjimą kompensuoja sukaupta patirtis, įvairūs įgūdžiai ir įprotis aktyviai mąstyti.

Patikimiausias būdas išsaugoti gerą atmintį – aktyvi nuolatinė protinė veikla. Neurologai vartoja sąvoką "cerebrinis rezervas", ja apibūdinamos organizmo ir smegenų galimybės darniai funkcionuoti, kol žmogus turi veiklos motyvą ir jaučia poreikį laikytis, nors senatvėje ir iškyla sunkumų. Neatitrūkimas nuo gyvenimo, aktyvumas, įdomi veikla (pvz., siuvinėjimas arba sodininkystė), rezultatų siekimas – patikimas būdas išsaugoti proto jaunystę. Yra daug pavyzdžių, kad daugybė mokslininkų ir mąstytojų, ir netgi paprastų kuo nors iš tikrųjų besidominčių žmonių iki gilios senatvės išsaugojo aiškų protą.

4. Amnezija. Ji ištinka dėl traumų arba kai kurių medžiagų trūkumo organizme. Jei atmintis negrįžta kelias paras, galima daryti išvadą, kad prasidėjo organiniai smegenų pakitimai ir žmogaus galimybės vėl gyventi visavertį gyvenimą tampa minimalios.

Visiškas arba dalinis atminties praradimas – kankinamas išbandymas ne tik pačiam ligoniui, bet ir jo artimiesiems, o muilo operose ne kartą matyta laiminga pabaiga, kai ištikta amnezijos pagrindinė veikėja visai netikėtai atgauna gebėjimą prisiminti, iš tikrųjų pasitaiko daug rečiau. Šios negandos vystymosi dėsningumai dar nėra ištirti, todėl gydytojai apie amneziją kol kas kalba labai atsargiai.

Atminties ugdymas

Ar galima pagerinti atmintį? Aiškiai atsakyti į šį klausimą negalima. Tarp žmonių paplitę būdai stiprinti atmintį sprendžiant kryžiažodžius arba mokantis eilėraščius. Kartais šie įgūdžiai išlavinami iki tobulybės, bet paskirtas susitikimas arba ant viryklės paliktas puodas vis tiek užmirštami.

Žinoma, smegenis būtina pratinti įsiminti taip pat, kaip ir raumenis – darbuotis. Geriausia tai pradėti daryti dar vaikystėje, kai mokomasi, formuojami įgūdžiai ir pan. lengvai ir greitai. Kuo aktyvesnė ir įvairiapusiškesnė bus ikimokyklinuko protinė veikla, tuo didesnė tikimybė, kad jis visą savo amžių pragyvens būdamas aiškaus proto ir geros atminties.

Bet ir pagyvenusieji gali ugdytis sugebėjimą sukaupti dėmesį ir įsiminti naują informaciją. Specialistai teigia, kad jau po dviejų mėnesių atminties treniruočių pastebimi geri rezultatai.

Štai keletas būdų, padėsiančių pagerinti atmintį.

Rankdarbiai. Manoma, kad siuvinėjimas, nėrimas vąšeliu, mezgimas ir pan. daro teigiamą poveikį protinei veiklai. Kai kurie specialistai su šia nuomone nesutinka ir tvirtina, kad kuri nors močiutė gali meistriškai nerti vąšeliu, nes jos rankos dar iš jaunystės mena kiekvieną nėrimo judesį, bet ji pati nuolat užmiršta artimųjų vardus. Bet žinoma, kad aklų žmonių, išmokusių Brailio raštą, smegenyse susidaro daug naujų sinapsų, o nemokančiųjų skaityti rankomis šis procesas pastebimai lėtesnis. Taigi rankdarbiai, kuriems atlikti reikalingi tikslūs skaičiavimai ir dėmesio sukaupimas, mąstymui daro teigiamą poveikį.

Judėjimas. Fiziniai pratimai suaktyvina kraujo apytaką, todėl smegenų ląstelės gauna daugiau deguonies. Be to, sportas kelia organizmo tonusą, gerina nuotaiką ir kartu didina protinės veiklos sugebėjimus.

Nedidelė treniruotė. Paprašykite, kad kas nors užrašytų 10 įvairių žodžių ir garsiai juos perskaitytų. Pasistenkite juos pakartoti (nebūtinai iš eilės). Jei du kartus išklausę šiuos žodžius atsiminsite 8 arba 9, vadinasi, jūsų atmintis gera. Paskui savaitę padirbėkite lavindami atmintį ir palyginkite, ar įsiminimo rezultatai pasikeitė.

Asociacijų eilė. Naudinga išmokti įsiminti reikiamą informaciją ne mechaniškai, o pasitelkiant sudėtingas asociacijas. Pavyzdžiui, dažnai užmirštate raktus. Susidarykite loginę grandinę – mintimis susiekite žodį "raktas" su matytu kriminaliniu filmu apie buto apiplėšimą. Įsiminimo sistemą papildykite garsais ir kvapais (juk esame pastebėję, kaip kai kurie seni prisiminimai atgyja išgirdus tuomet skambėjusią muziką arba užuodus kažkada mėgtų kvepalų aromatą). Taip mes suaktyviname naujas ilgalaikės atminties "talpyklas", o juk daugelis per visą gyvenimą tepasinaudoja vos 5-10 procentų jos galimybių.

Tinkama mityba. Labai naudinga valgyti žuvį, nes joje yra daug smegenų veiklai būtinų medžiagų – fosforo, lengvai pasisavinamų baltymų ir riebiųjų omega-3 rūgščių. Žuvis, kaip ir graikiniai riešutai bei alyvuogių aliejus, lėtina smegenų ląstelių senėjimą. Smegenų audinį nuo amžiaus ir ligų sukeltų pakenkimų saugo antioksidantų turtingi produktai – ryškiaspalviai vaisiai bei daržovės ir žalioji arbata. Grūdų produktuose, vaisių ir daržovių minkštime ir žievelėse, ankštiniuose esanti ląsteliena būtina galvos smegenų ląstelių mitybai ir išvalo jų kraujagysles.

Verta susirūpinti

Niekada neatsimenate, ką kur pasidėjote, ir dažnai pametate reikalingus daiktus.

Niekaip negalite įsiminti vardų ir veidų žmonių, su kuriais neseniai susipažinote.

Greitai užmirštate, ką tik vakar skaitėte arba matėte per televizorių.

Jums nebeįdomu tai, kuo dar neseniai domėjotės, nustojote skaityti, žiūrėti filmus, eiti į kiną, nebenorite susitikti su pažįstamais.

Užmirštate daiktų pavadinimus, kalbantis su žmonėmis jums kartais sunku rasti tinkamą žodį, pasitaiko, kad kalbėdami žodžius supainiojate.

Jums dažnai sunku susikaupti.

Parduotuvėje pastebite, kad darosi sunku suskaičiuoti, kiek kainuos pirkiniai.

Jums sunku rasti kelią nepažįstamoje miesto dalyje.

Bendradarbiai ir namiškiai jums ima sakyti, kad turėtumėte susirūpinti savo atmintimi.

Jei bent tris čia išvardytus atvejus galėtumėte pritaikyti sau ir jie nėra atsitiktiniai, o kartojasi jau kelias savaites – tai rimta priežastis kreiptis į gydytoją.

Parengė A.Gotautaitė

Kaip kovoti su rudens alergijomis

Kaip kovoti su rudens alergijomis

Ruduo - tai metas, kai ypač daug piktžolių žiedadulkių, kurios pasirodo nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio ir sukelia varginančius alergijos simptomus. Šiuo laikotarpiu ambrozija kasdien vidutiniškai paskleidžia milijoną žiedadulkių grūdelių ir nors...


Išsiplėtusios venos verčia pamiršti aukštakulnius batelius

Išsiplėtusios venos verčia pamiršti aukštakulnius batelius

Pastaruoju metu, kaip skelbia medikai, padaugėjo moterų, kenčiančių nuo venų išsiplėtimo. Priežastys — moterys pamėgo siaurą ir aukštakulnę avalynę, dirba stovimą darbą, mažai vartoja vitaminų, venų išsiplėtimui įtakos turi ir antsvoris bei...


Alergijos spąstuose

Alergijos spąstuose

Jei pradėjote čiaudėti, kosėti ar net dūsti, išbėrė odą be jokios aiškios priežasties, galima įtarti alergiją. Ši mūsų dienų rykštė žmones plaka vis dažniau. Alergija – tai mūsų organizmo imuniteto iškreipta reakcija į svetimkūnį. O tai gali...


Tiesus kelias į sveikatą ir grožį

Tiesus kelias į sveikatą ir grožį

Jūs norite būti liekna ir nusprendėte laikytis dietos? J.Tulčinos Žvėryno natūralios medicinos cntro specialistai pasirengę jums padėti. Žvėryno natūralios meicinos centro teikiamos paslaugos iš esmės skiriasi nuo kitų sveikatos ir grožio centrų...


Nutukimas plinta kaip epidemija

Nutukimas plinta kaip epidemija

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 1,7 milijardo pasaulio žmonių turi antsvorio. Daugiausia nutukusių žmonių yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur kas trečias amerikietis kenčia nešiodamas nereikalingus kilogramus. JAV...


Kaip kovoti su žiemos alergijomis

Kaip kovoti su žiemos alergijomis

Netgi žiemą nesate visiškai apsaugoti nuo alergijos grėsmės. Dažnai būnate patalpose už sandariai uždarytų durų ir langų, todėl neišvengiamai tenka susidurti su patalpose esančiais alergenais! Vartokite vaistus palengvinti alergijos simptomams,...


Epilepsija reikalauja kantrybės ir gydymo

Epilepsija reikalauja kantrybės ir gydymo (1)

Epilepsija – viena dažniausių neurologinių ligų. Ja serga įvairaus amžiaus žmonės. Liga gali pasireikšti vieninteliu priepuoliu ar daugybe nekontroliuojamų traukulių, sukeliančių smegenų pažeidimą. Epilepsija serga ir naujagimiai, ir...


Geležies trūkumas sukelia mažakraujystę

Geležies trūkumas sukelia mažakraujystę

Mažakraujystė, arba anemija, yra dažniausias kraujotakos sistemos nukrypimas, ją gali sukelti įvairios priežastys. Per mažas raudonųjų kūnelių arba hemoglobino kiekis kraujyje parodo ligą, tačiau dažnai anemijos simptomai nėra ryškūs ir ilgai...


Cukraus apykaitos svarba organizmui

Cukraus apykaitos svarba organizmui

Iš cukraus gaunama energija būtina visam organizmui. Nervinio dirgiklio atsiradimas, sujaudinimas ir tolesnis jo perdavimas priklauso nuo pakankamo aprūpinimo energija. Kad cukrus organizme būtų sunaudojamas optimaliai, būtinas tam tikras hormonas...


Sveikata iš gamtos

Sveikata iš gamtos

Kiekviena šeima turi močiutės receptų, kaip išgydyti slogą ar sumažinti aukštą temperatūrą. Čia pateikiama nedidelė dalis patikrintų, natūralių, nekenksmingų receptų. Naudokitės ir būkite sveiki! Apsinuodijus maistu. Virti kopūstai ir jų nuoviras...


"Redcord" - greitas būdas siekti sveikatos tikslų ir malšinti skausmą

"Redcord" - greitas būdas siekti sveikatos tikslų ir malšinti skausmą

Nenustebkite, jei vietoje įprastos mankštos ar treniruotės kineziterapeutas paįvairinimui ne tik jus supančios virvėmis ir diržais, bet ir pasiūlys pakyboti ant virvių. Laisvojo kybojimo pratimai visai nereiškia, kad specialistas jus ruošia...


Širdis negali išsimušti iš ritmo

Širdis negali išsimušti iš ritmo

Šiaulietė Lionė sunkiai tramdo ašaras — jos širdies plakimas buvo sutrikęs keletą kartų. Ištvėrusi kankinamą skausmą, galybę lašelinių, narkozę, net elektrošoką, moteris dėkinga kardiologams, kurie ne tik laiku suteikė pagalbą, bet ir...


Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Peršalimo ligos itin dažnos ne tik dėl palankių sąlygų virusams plisti, bet ir dėl silpnesnės imuninės sistemos ar sumažėjusios organizmo galios kovoti su ligos sukėlėjais. Dažniausiai sergama viršutinių kvėpavimo takų kataru, gerklės ar tonzilių...


Pigus ir paprastas vėžio gydymo metodas

Pigus ir paprastas vėžio gydymo metodas

Vėžio atvejų vis daugėja ir deja šiuolaikinė medicina naudoja barbariškus gydymo metodus, kaip chemo, radiacija, kurios tik nuodija žmones ir krauna pelnus farmacijos kompanijoms. Išskyrus kelias vėžio rūšis, chemo yra labai neefektyvi ir geriau...


Pirmoji pagalba žarnynui

Pirmoji pagalba žarnynui

Esant ūmiam ligos periodui, valgyti nesinori, o jam praėjus, sugrįžta ir apetitas. Tačiau skubėti prisivalgyti negalima. Pirmas dvi dienas būtina laikytis dietos. Galima krimsti nesaldžių džiūvėsėlių, valgyti trintos ryžių sriubos, ryžių nuoviro,...


5 dažniausios klaidos gydantis peršalimą

5 dažniausios klaidos gydantis peršalimą

Slogą ir nedidelį karščiavimą daugelis esame pratę gydytis karšta arba tiesiog laukti, kol negalavimas praeis pats, nors puikiai žinome, kad neteisingas ar atsainus gydymas ligą gali tik komplikuoti. 1. Liga "pravaikščiojama". Šią...


Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio sukelta alergija nėra dažna liga. Tačiau pastaruoju metu ji kamuoja daugiau žmonių. Manoma, kad 15–20 proc. gyventojų nors kartą teko patirti šalčio alergiją – iš lauko atėjus į patalpą oda parausta arba ją išberia. Šia alergija...


Gerosios bakterijos – gera sveikata ar tik triukšminga reklama?

Gerosios bakterijos – gera sveikata ar tik triukšminga reklama?

Televizijoje, laikraščiuose ir visose kitose žiniasklaidos priemonėse mirgėte mirga pranešimai apie probiotikus ir jų naudą sveikatai laikantis dietos. Teigiama, kad probiotikai – tai viena naujausių mitybos tendencijų visame pasaulyje....


Kepenų pažeidimo pasekmės

Kepenų pažeidimo pasekmės

Kepenų fermentai patenka į kraują ir padidėja jų kiekiai kraujyje, kai yra pažeidžiamos kepenys. Kepenų pažeidimui diagnozuoti yra naudingi keli svarbūs kepenų fermentai, kurių kiekis padidėja esant pažeidimui, tai – AST, ALT, SŠF,...


Nugaros skausmų nėštumo metu galima išvengti

Nugaros skausmų nėštumo metu galima išvengti

Mažylio laukimas - ypatingas laikotarpis, tačiau laukimo džiaugsmą neretai aptemdo nugaros ir juosmens skausmai. Ar įmanoma skausmo išvengti arba bent sumažinti?


Naminės priemonės nuo bronchito

Naminės priemonės nuo bronchito

Rudenį dažną užklumpa bronchitas, atsiranda dusulys, bendras nuovargis. O čia ir gripas gali su visomis savo komplikacijomis pasireikšti. Sumažinti kosulį ir bronchų uždegimą galima ir naminėmis priemonėmis. Stiklinę avižų ir vidutino dydžio...


Oro jonizatorius: norintiems kvėpuoti švariau ir miegoti ramiau

Oro jonizatorius: norintiems kvėpuoti švariau ir miegoti ramiau

Neramus miegas – problema, su kuria bent jau retkarčiais susiduriame beveik visi. Greitas gyvenimo būdas, stresas darbe, nuolatiniai rūpesčiai įvairiose gyvenimo srityse – nuo visų šių dalykų mes norime pabėgti pagaliau atsigulę į lovą...


Mankšta vandenyje naudinga ir besilaukiančiai, ir būsimam kūdikiui

Mankšta vandenyje naudinga ir besilaukiančiai, ir būsimam kūdikiui

Vienas iš būdų pasirūpinti sveikata nėštumo metu – užsiėmimai baseine. Tai padeda nėščiosioms lengviau išnešioti vaisių ir pasiruošti gimdyti. Pasak reabilitacijos centro kineziterapeutės Jolantos Urbonienės, mankštinantis vandenyje gerėja...


Negalavimų priežastis – slapta maisto alergija

Negalavimų priežastis – slapta maisto alergija

Netikėtas atradimas: alerginė reakcija gali būti slapta. Tyrimai parodė, kad maždaug kas trečias žmogus kenčia nuo maisto alergijos. Kartais ji nepastebima, nors skundžiamasi bloga savijauta. Pirmą kartą apie slaptą alerginę reakciją prabilta 1930...


Klastinga liga atsėlina netikėtai

Klastinga liga atsėlina netikėtai

Viena dažniausių ligų – hipertenzija, arba padidėjęs kraujo spaudimas. Nuo jos pasaulyje kenčia milijonai žmonių. Ši liga "jaunėja" – dabar hipertenzija nustatoma ir trisdešimtmečiams. Ji klastinga – ilgokai žmogus...


Nugalėti lėtinę ligą padeda noras pasveikti

Nugalėti lėtinę ligą padeda noras pasveikti

Gana dažnai skundžiamasi pilvo skausmais. Juos sukelia nemažai ligų. Viena iš tokių – opaligė. Ja serga apie dvidešimt procentų pasaulio gyventojų. Skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė paūmėja pavasarį ir rudenį. Be gydytojo pagalbos...


Nėštumas – ne kliūtis sportuoti

Nėštumas – ne kliūtis sportuoti

Mažylio laukimas – svarbus ir daug atsakingumo reikalaujantis moters gyvenimo laikotarpis. Šiuo laikotarpiu tiek besilaukiančiai mamai, tiek būsimam naujagimiui reikia ypatingo rūpesčio. Rūpinimasis savimi nėštumo metu tiesiogiai veikia ne...


DUBENS DUGNO RAUMENŲ (DDR) VAIDMUO ŽMOGAUS FIZINEI SVEIKATAI

DUBENS DUGNO RAUMENŲ (DDR) VAIDMUO ŽMOGAUS FIZINEI SVEIKATAI

Ar dar pamenate kaip šokinėti per virvutę? O dar gebate peršokti kelyje pasitaikiusią duobutę ar tiesiog stryktelėti iš laimės? Jei šiuos ir panašius veiksmus atlikdavote tik vaikystėje, metas susimąstyti. Kada liovėtės tai daryti —...


Homeopatijos principas

Homeopatijos principas

Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių nusivilia tradicine medicina, ir gydytojams tenka ieškoti alternatyvos gydymui cheminiais vaistais. Kaip alternatyva vis dažniau pasirenkama homeopatija - gydymo sistema, nekenkianti ligotam žmogui. Gydytoja...


Galvos skausmo priežastis - nosies ligos

Galvos skausmo priežastis - nosies ligos

Labai daug pacientų į gydytoją kreipiasi dėl galvos skausmų. Tai labai rimta ir kartais sunkiai sprendžiama problema, nes galvos skausmus gali sukelti daugybė priežasčių, kurias išaiškinti ne visada būna lengva. Gana dažnai galvos skausmų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9