Sausio 18d. Pirmadienis

Viską prisiminti!

2013 Balandžio 26d.
Peržiūrų skaičius: 36520
Viską prisiminti!

Įsigalėjusi nuomonė, kad atminties sutrikimai vargina tik sklerozės kamuojamus senukus. Tačiau užmaršumu neretai skundžiasi ir jauni veiklūs žmonės.

Kaip atsimename

Pagal dabar vyraujantį atminties tyrimų modelį išskiriami trys atminties komponentai – jutiminė, trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis. Jutiminė atmintis informaciją išsaugo apie sekundę, kai nustoja veikti fizinis stimulas (garsas, šviesa, kvapas).

Šios atminties užduotis – išlaikyti informaciją tiek, kad aukštesni smegenų centrai nuspręstų, ar stimulas vertas dėmesio. Jei taip, jis pereina į trumpalaikę atmintį. Čia gauta informacija saugoma apie 20 sekundžių, aktyvaus įsiminimo procesas nevyksta ir vos spėjus nukreipti dėmesį į ką nors kitą paprastai užmirštama. Trumpalaikės atminties veikimą užtikrina tam tikrų baltymų, veikiančių neuronus, gaminimasis, o kai tik baltymas suyra, susijęs su juo prisiminimas dingsta.

Ilgalaikė atmintis informaciją gali išlaikyti be galo ilgai. Jos veiklos mechanizmas visai kitoks nei trumpalaikės. Tarp galvos smegenų ląstelių neuronų susidaro nuolatinės jungtys – sinapsės.

Kiekviena tokia gijelė "įspraudžia" į smegenis įvykius, išgyvenimus, veiksmus, ir jie išlieka atmintyje, kol tos ląstelės žūva ir jungtys tarp jų nutrūksta. Kaip tik tokiu neuronų jungčių tinklo susidarymu ir galima paaiškinti, kad kai kurie įgūdžiai nepranyksta, pavyzdžiui, išmokus nebegalima užmiršti plaukti, važiuoti dviračiu, neįmanoma visiškai užmiršti svetimos kalbos, gerai mokėtos vaikystėje.

Sunku patikėti, bet smegenyse nėra specialaus centro, susijusio su įsiminimu. Šią funkciją pasidalija kelios zonos.

Atminties praradimas

Kad smegenys galėtų normaliai funkcionuoti, gebėjimas užmiršti toks pat būtinas kaip ir atmintis. Taip smegenys "išsivalo", "išmeta" nebereikalingą informaciją, kad atsirastų vietos naujai, aktualiai. Bet kai ima nuolat išsitrinti reikalingi duomenys, tai jau nebe smegenų "valymasis", o sutrikimas.

Atminties susilpnėjimo priežastys būna įvairios:

1. Sveikatos būklė. Atminties pablogėjimui turi įtakos kai kurių galvos smegenų dalių arba kraujagyslių pažeidimai, ji nusilpsta ir dėl diabeto, dėl vitaminų trūkumo, net dėl neišgydytų venų ir kai kurių kitų ligų.

Išsiaiškinti priežastį padės kruopštūs medicininiai tyrimai, o įveikti problemą – tinkami vaistai.

2. Psichologiniai veiksniai. Didėjantis informacijos srautas, darbo ir įsipareigojimų gausybė, dažni stresai priverčia smegenis "nuspausti saugiklį". Labai žaloja psichiką baimė, kad užmaršumas (o kartais jis būna tik tariamas) gali būti grėsmingos ligos arba senatvės pranašas ir visi ateities planai žlugs. Neretai psichikos ligų specialistų pacientai atminties blogėjimą nurodo kaip visų savo nesėkmių priežastį, o atlikus išsamius tyrimus, be depresijos ir neurotinių sutrikimų, objektyvaus atminties nusilpimo nenustatoma. Tokiu atveju rami laikysena ir teigiamos emocijos bus geriausias vaistas. Laikantis racionalios dienotvarkės ir kasdien fiziškai padirbėjant arba pasimankštinant "dingusi" atmintis grįš, pagerės nuotaika ir savijauta.

3. Solidus amžius. Paplitusi nuomonė, kad senstant atminties susilpnėjimas yra neišvengiamas. Bet toks įsitikinimas nėra absoliučiai teisingas. Žinoma, bėgant metams visi organizmo veiklos procesai sulėtėja, kaip ir naujų jungčių tarp neuronų susidarymas, todėl pagyvenę žmonės geriau atsimena tai, kas įvyko prieš 20-40 metų, nei pernykščius įvykius.

Kita vertus, smegenų gebėjimo sudaryti naujas neuronų jungtis – sinapses – sumažėjimą kompensuoja sukaupta patirtis, įvairūs įgūdžiai ir įprotis aktyviai mąstyti.

Patikimiausias būdas išsaugoti gerą atmintį – aktyvi nuolatinė protinė veikla. Neurologai vartoja sąvoką "cerebrinis rezervas", ja apibūdinamos organizmo ir smegenų galimybės darniai funkcionuoti, kol žmogus turi veiklos motyvą ir jaučia poreikį laikytis, nors senatvėje ir iškyla sunkumų. Neatitrūkimas nuo gyvenimo, aktyvumas, įdomi veikla (pvz., siuvinėjimas arba sodininkystė), rezultatų siekimas – patikimas būdas išsaugoti proto jaunystę. Yra daug pavyzdžių, kad daugybė mokslininkų ir mąstytojų, ir netgi paprastų kuo nors iš tikrųjų besidominčių žmonių iki gilios senatvės išsaugojo aiškų protą.

4. Amnezija. Ji ištinka dėl traumų arba kai kurių medžiagų trūkumo organizme. Jei atmintis negrįžta kelias paras, galima daryti išvadą, kad prasidėjo organiniai smegenų pakitimai ir žmogaus galimybės vėl gyventi visavertį gyvenimą tampa minimalios.

Visiškas arba dalinis atminties praradimas – kankinamas išbandymas ne tik pačiam ligoniui, bet ir jo artimiesiems, o muilo operose ne kartą matyta laiminga pabaiga, kai ištikta amnezijos pagrindinė veikėja visai netikėtai atgauna gebėjimą prisiminti, iš tikrųjų pasitaiko daug rečiau. Šios negandos vystymosi dėsningumai dar nėra ištirti, todėl gydytojai apie amneziją kol kas kalba labai atsargiai.

Atminties ugdymas

Ar galima pagerinti atmintį? Aiškiai atsakyti į šį klausimą negalima. Tarp žmonių paplitę būdai stiprinti atmintį sprendžiant kryžiažodžius arba mokantis eilėraščius. Kartais šie įgūdžiai išlavinami iki tobulybės, bet paskirtas susitikimas arba ant viryklės paliktas puodas vis tiek užmirštami.

Žinoma, smegenis būtina pratinti įsiminti taip pat, kaip ir raumenis – darbuotis. Geriausia tai pradėti daryti dar vaikystėje, kai mokomasi, formuojami įgūdžiai ir pan. lengvai ir greitai. Kuo aktyvesnė ir įvairiapusiškesnė bus ikimokyklinuko protinė veikla, tuo didesnė tikimybė, kad jis visą savo amžių pragyvens būdamas aiškaus proto ir geros atminties.

Bet ir pagyvenusieji gali ugdytis sugebėjimą sukaupti dėmesį ir įsiminti naują informaciją. Specialistai teigia, kad jau po dviejų mėnesių atminties treniruočių pastebimi geri rezultatai.

Štai keletas būdų, padėsiančių pagerinti atmintį.

Rankdarbiai. Manoma, kad siuvinėjimas, nėrimas vąšeliu, mezgimas ir pan. daro teigiamą poveikį protinei veiklai. Kai kurie specialistai su šia nuomone nesutinka ir tvirtina, kad kuri nors močiutė gali meistriškai nerti vąšeliu, nes jos rankos dar iš jaunystės mena kiekvieną nėrimo judesį, bet ji pati nuolat užmiršta artimųjų vardus. Bet žinoma, kad aklų žmonių, išmokusių Brailio raštą, smegenyse susidaro daug naujų sinapsų, o nemokančiųjų skaityti rankomis šis procesas pastebimai lėtesnis. Taigi rankdarbiai, kuriems atlikti reikalingi tikslūs skaičiavimai ir dėmesio sukaupimas, mąstymui daro teigiamą poveikį.

Judėjimas. Fiziniai pratimai suaktyvina kraujo apytaką, todėl smegenų ląstelės gauna daugiau deguonies. Be to, sportas kelia organizmo tonusą, gerina nuotaiką ir kartu didina protinės veiklos sugebėjimus.

Nedidelė treniruotė. Paprašykite, kad kas nors užrašytų 10 įvairių žodžių ir garsiai juos perskaitytų. Pasistenkite juos pakartoti (nebūtinai iš eilės). Jei du kartus išklausę šiuos žodžius atsiminsite 8 arba 9, vadinasi, jūsų atmintis gera. Paskui savaitę padirbėkite lavindami atmintį ir palyginkite, ar įsiminimo rezultatai pasikeitė.

Asociacijų eilė. Naudinga išmokti įsiminti reikiamą informaciją ne mechaniškai, o pasitelkiant sudėtingas asociacijas. Pavyzdžiui, dažnai užmirštate raktus. Susidarykite loginę grandinę – mintimis susiekite žodį "raktas" su matytu kriminaliniu filmu apie buto apiplėšimą. Įsiminimo sistemą papildykite garsais ir kvapais (juk esame pastebėję, kaip kai kurie seni prisiminimai atgyja išgirdus tuomet skambėjusią muziką arba užuodus kažkada mėgtų kvepalų aromatą). Taip mes suaktyviname naujas ilgalaikės atminties "talpyklas", o juk daugelis per visą gyvenimą tepasinaudoja vos 5-10 procentų jos galimybių.

Tinkama mityba. Labai naudinga valgyti žuvį, nes joje yra daug smegenų veiklai būtinų medžiagų – fosforo, lengvai pasisavinamų baltymų ir riebiųjų omega-3 rūgščių. Žuvis, kaip ir graikiniai riešutai bei alyvuogių aliejus, lėtina smegenų ląstelių senėjimą. Smegenų audinį nuo amžiaus ir ligų sukeltų pakenkimų saugo antioksidantų turtingi produktai – ryškiaspalviai vaisiai bei daržovės ir žalioji arbata. Grūdų produktuose, vaisių ir daržovių minkštime ir žievelėse, ankštiniuose esanti ląsteliena būtina galvos smegenų ląstelių mitybai ir išvalo jų kraujagysles.

Verta susirūpinti

Niekada neatsimenate, ką kur pasidėjote, ir dažnai pametate reikalingus daiktus.

Niekaip negalite įsiminti vardų ir veidų žmonių, su kuriais neseniai susipažinote.

Greitai užmirštate, ką tik vakar skaitėte arba matėte per televizorių.

Jums nebeįdomu tai, kuo dar neseniai domėjotės, nustojote skaityti, žiūrėti filmus, eiti į kiną, nebenorite susitikti su pažįstamais.

Užmirštate daiktų pavadinimus, kalbantis su žmonėmis jums kartais sunku rasti tinkamą žodį, pasitaiko, kad kalbėdami žodžius supainiojate.

Jums dažnai sunku susikaupti.

Parduotuvėje pastebite, kad darosi sunku suskaičiuoti, kiek kainuos pirkiniai.

Jums sunku rasti kelią nepažįstamoje miesto dalyje.

Bendradarbiai ir namiškiai jums ima sakyti, kad turėtumėte susirūpinti savo atmintimi.

Jei bent tris čia išvardytus atvejus galėtumėte pritaikyti sau ir jie nėra atsitiktiniai, o kartojasi jau kelias savaites – tai rimta priežastis kreiptis į gydytoją.

Parengė A.Gotautaitė

Minkštą fotelį reikia keisti judėjimu

Minkštą fotelį reikia keisti judėjimu

Po stuburo traumų, operacijų ar atsiradus skausmams stabilizuoti stuburą ir sutvirtinti jį laikančius raumenis padeda speciali mankšta. Šiaulių reabilitacijos centro kineziterapijos specialistas Vitalijus Savenkovas sako, kad minkštą fotelį reikia...


Atnaujintame slaugos skyriuje - dar daugiau komforto pacientams

Atnaujintame slaugos skyriuje - dar daugiau komforto pacientams

Po kapitalinės renovacijos atidarytas atnaujintas reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ slaugos skyrius. Pagal pacientų ir jų artimųjų pageidavimus įrengti vienviečiai, dviviečiai ir liukso tipo kambariai.


Bemiegė žiemos naktis

Bemiegė žiemos naktis

Dabar žmonės miega dvidešimt procentų trumpiau nei gyvenusieji prieš šimtą metų. Nors tada gyvenimo ritmas buvo daug lėtesnis, informacijos srautas kur kas mažesnis. Tačiau visais laikais žmogui reikia pailsėti, kad dieną pradėtų žvalus....


Į parduotuvę – tik išgėrus vaistų

Į parduotuvę – tik išgėrus vaistų

Daugybė pasaulio gyventojų kenčia nuo įvairiausių baimių, vadinamų fobijomis. Nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties žmonės kažko bijo. Tačiau į specialistus dėl šio nepatogumo kreipiasi tik nedidelė dalis. Psichiatrai teigia, kad žmonės dažniausiai...


Pavasarinis nuovargis įveikiamas be vaistų

Pavasarinis nuovargis įveikiamas be vaistų

Truputį patinti kojos gali ir visiškai sveikiems žmonėms. Jei tenka ilgai vaikščioti ar stovėti, pėdos tarsi dega, o kojos pabrinksta, jas maudžia. Kojų kraujo ir limfos apytaką teigiamai veikia eteriniai aliejai – rozmarinų, pušų, mėtų,...


Naktinė hipertonija

Naktinė hipertonija

Sveiko žmogaus arterinis spaudimas dieną 10-20 procentų yra didesnis nei naktį. Esant fiziniam krūviui ar stresui spaudimas padidėja, o pulsas padažnėja. Jiems pasibaigus per 5-7 minutes spaudimas tampa normalus. Sergančiojo hipertonija širdis ir...


Įdomūs faktai apie geležį

Įdomūs faktai apie geležį

Nors santykinai geležies kiekis žmogaus organizme sudaro vos vieną arbatinį šaukštelį, be jos neįmanoma jokios organų sistemos veikla. Kava mažina geležies įsisavinimą: jeigu po valgio praėjus mažiau nei valandai išgeriate kavos, geležies...


"Gemma" slaugos paslauga - profesionali ir nuolatinė pagalba

"Gemma" slaugos paslauga - profesionali ir nuolatinė pagalba

Vienintelis Rytų Lietuvoje slaugos centras Vilniuje „Gemma" rūpinasi, kad jūsų artimiesiems būtų suteikiama geriausio lygio priežiūra. Pagrindinės pacientų priežiūros sudedamosios:


Atostogos - ne tik poilsiui

Atostogos - ne tik poilsiui

Tačiau neretai pamirštame, kad vaikui jau prieš kelis mėnesius ar net pusmetį buvo diagnozuota sutrikusi laikysena, kurios ištaisymui taip ir neradome laiko; nepastebime, ar nenorime pastebėti, kad mažylis išklaipė batukus, vakarais skundžiasi...


Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Diabetas, pasak specialistų, tapo epidemija. Gydytoja endokrinologė Aušra Sirutavičienė aiškino, kad ši lėtinė liga, kurios metu dėl insulino trūkumo sutrinka visų medžiagų apykaita, jau pažabojama, tačiau dar neišgydoma. Gydytoja A. Sirutavičienė...


Jei sergate astma

Jei sergate astma

Pavojingi aplinkos veiksniai gali pakenkti kiekvieno žmogaus sveikatai, o ką bekalbėti apie sergančiuosius astma. Tad kokių pavojingų veiksnių šiems ligoniams reikėtų vengti labiausiai? Rūkymas. Dūmai — vienas iš pavojingiausių sergančiųjų...


Stiprinkite sveikatą Abromiškių reabilitacijos ligoninėje! (VIDEO)

Stiprinkite sveikatą Abromiškių reabilitacijos ligoninėje! (VIDEO)

Efektyvi reabilitacija ir sveikatinimo programos po operacijų, traumų, sergantiems lėtinėmis ligomis – kelias į visavertį gyvenimą. Stiprinkite sveikatą Abromiškių reabilitacijos ligoninėje!


KŪNO SUDĖTIES ANALIZĖ – BŪDAS IŠVENGTI RIZIKOS SVEIKATAI

KŪNO SUDĖTIES ANALIZĖ – BŪDAS IŠVENGTI RIZIKOS SVEIKATAI

Žmogaus kūnas susideda iš vandens, riebalų, raumenų, baltymų ir mineralų. Didėjant riebalų ir liesosios kūno masės santykiui, - didėja pavojus sveikatai. Siekiant numatyti pavojų sveikatai, svarbu laiku nustatyti kūno sudėties pakitimus. Kūno...


Gydomasis vaško kambarys Abromiškių reabilitacijos ligoninėje

Gydomasis vaško kambarys Abromiškių reabilitacijos ligoninėje

Abromiškių reabilitacijos ligoninės psichoterapijos skyrius įkūrė Vaško kambarį. Tai vienintelis toks kambarys Lietuvoje, kuriame besigydantys žmonės galės ne tik atgauti fizines jėgas tarp gydomųjų procedūrų, pajausti vidinę harmoniją, bet ir...


Kineziterapeutas: kada prireikia jo paslaugų?

Kineziterapeutas: kada prireikia jo paslaugų?

Kaklo ir nugaros skausmai yra vienos dažniausių nedarbingumo priežasčių. Maždaug 97 procentai šiais skausmais besiskundžiančių pacientų yra vos šiek tiek vyresni nei 40 metų – tokie pat statistikos duomenys užfiksuoti ne tik Lietuvoje, bet...


Kodėl tinsta kojos?

Kodėl tinsta kojos?

Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu tenka mažiau judėti, apsunksta, patinsta kojos. Kodėl taip yra? Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu...


Mitai ir tikrovė apie venų operacijas

Mitai ir tikrovė apie venų operacijas

Lietuvoje kas dvidešimtas žmogus kenčia dėl išsiplėtusių poodinių kojų venų. Dėl to išsiplėtusių poodinių venų operacijos yra dažniausiai atliekama procedūra daugelyje kraujagyslių chirurgijos skyrių. Daug metų bendraujant su šia liga sergančiais...


Kūno sudėties tyrimas - išsamūs atsakymai apie kūną

Kūno sudėties tyrimas - išsamūs atsakymai apie kūną

Šis tyrimas rekomenduojamas žmonėms, kurie sunerimę dėl svorio pokyčių, siekiantiems sulieknėti, aktyviai ar mėgėjiškai sportuojantiems, keičiantiems treniruočių programas, stebintiems rezultatus bei savo organizmo būklę. Kūno sudėties analizės...


Slaugomo žmogaus odos higienos priežiūra - ypatinga

Slaugomo žmogaus odos higienos priežiūra - ypatinga

Mūsų šalyje gyvena apie 41 tūkst. žmonių, kuriuos slaugo artimieji. Apie 500 iš jų kasmet tampa paliatyviais pacientais, kai pagalbos reikia dar daugiau, kad paskutiniai žmogaus gyvenimo mėnesiai būtų nugyventi oriai. Juos prižiūrintys artimieji...


Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Poodinių kojų venų mazginių išsiplėtimu, reikalaujančiu gydymo, serga daugiau nei 5 proc. visų Žemės gyventojų. Ši liga yra paveldima, jos atsiradimą nulemia elastinio audinio nepakankamumas kojų venų sienelėse. Didesnio fizinio krūvio metu ar...


Kepenų pažeidimo simptomai

Kepenų pažeidimo simptomai

Gelta: pagelsta oda ir akys. Taip būna tada, kai kepenys nebesugeba pašalinti bilirubino iš kraujo. Nagų pokyčiai: nagai gali tapti per daug išlenkti ir gali atrodyti balti užuot buvę rausvi. Odos pokyčiai: apie 25 % žmonių, kuriems yra pažeistos...


Skatina rūpintis ir vyresnių žmonių emocine sveikata

Skatina rūpintis ir vyresnių žmonių emocine sveikata

Spalio 10-ąją minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Psichologė Aušra Naujokaitė kviečia nepamiršti apie vyresnio amžiaus žmonių psichologinės būsenos svarbą. Kiekvienais metais spalio 10-ąją dieną Jungtinių tautų organizacija skatina...


Nosies gleivinės priežiūra

Nosies gleivinės priežiūra

Kvėpuojant užterštu oru, iš nosies nebespėja pasišalinti visi nešvarumai. Dėl nosies landų užterštumo gali sutrikti normalus kvėpavimas. O tai turi įtakos visam organizmui: gali pablogėti kraujo sudėtis ir cirkuliacija, virškinimas, nervų ir...


Skoliozei gydyti - kompleksinis sprendimas

Skoliozei gydyti - kompleksinis sprendimas

Reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma” skoliozei (stuburo iškrypimui) gydyti taikomas kompleksinis gydymas. Pacientams po diagnozės sudaromas išsamus gydymo planas, kuris derinamas net kelių specialistų: gydytojo, kineziterapeuto ir...


Mažiausiųjų sveikatai – mankštos ir masažai

Mažiausiųjų sveikatai – mankštos ir masažai

Rūpestingi tėvai žino, o gydytojai patvirtina – fizinis aktyvumas kūdikiams ir mažiems vaikams būtinas nuo pačių mažiausių dienų. Tai ne tik smagus laikas su vienu iš tėveliu, bet ir nauda augančiam organizmui. Reabilitacijos centro...


Skausmingi taškai raumenyse? Tikriausiai pažeistas fascijos audinys

Skausmingi taškai raumenyse? Tikriausiai pažeistas fascijos audinys

Ar teko kada nors girdėti apie kūne esančią fasciją? Dažniausiai apčiuopos būdu fascijos pažeidimus diagnozuoja masažo specialistai ir kineziterapeutai. Specialistai sako, kad nuo fascijos būklės priklauso kūno gebėjimas judėti laisvai. Kas gi ta...


Schroth metodas skoliozei gydyti - vienas efektyviausių

Schroth metodas skoliozei gydyti - vienas efektyviausių

Skoliozė – tai stuburo iškrypimas trijose plokštumose. Esant nežymiems pakitimams, žmogus ar aplinkiniai gali net nepastebėti matomų pokyčių. O esant ryškiems pakitimams, žmogaus stuburas yra iškrypęs į šoną, įgavęs C arba S formą, jis taip...


Cukraus apykaitos svarba organizmui

Cukraus apykaitos svarba organizmui

Iš cukraus gaunama energija būtina visam organizmui. Nervinio dirgiklio atsiradimas, sujaudinimas ir tolesnis jo perdavimas priklauso nuo pakankamo aprūpinimo energija. Kad cukrus organizme būtų sunaudojamas optimaliai, būtinas tam tikras hormonas...


Sportas vyresniame amžiuje - sveikatai palaikyti ir traumų profilaktikai

Sportas vyresniame amžiuje - sveikatai palaikyti ir traumų profilaktikai

Fizinei veiklai ir sportui amžiaus apribojimų nėra. Kol žmogus juda, tol, pritaikius atitinkamą krūvį, sportuoti galima ir net rekomenduojama. Dažnai klaidingai manoma, kad sportas ir aktyvus gyvenimo būdas tik jaunų žmonių prerogatyva....


"Kompiuterinis virusas" kenkia vaikų nugaroms

"Kompiuterinis virusas" kenkia vaikų nugaroms

"Medikai, tikrindami mokinių sveikatą, vis dažniau užrašo: laikysena asimetriška arba ydinga. Specialistai linkę šią "epidemiją" vadinti kompiuteriniu virusu. Nei gydytojams, nei vaikų tėvams nekyla abejonių, kad ydingą laikyseną...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9