Birželio 5d. Penktadienis

Viską prisiminti!

2013 Balandžio 26d.
Peržiūrų skaičius: 36520
Viską prisiminti!

Įsigalėjusi nuomonė, kad atminties sutrikimai vargina tik sklerozės kamuojamus senukus. Tačiau užmaršumu neretai skundžiasi ir jauni veiklūs žmonės.

Kaip atsimename

Pagal dabar vyraujantį atminties tyrimų modelį išskiriami trys atminties komponentai – jutiminė, trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis. Jutiminė atmintis informaciją išsaugo apie sekundę, kai nustoja veikti fizinis stimulas (garsas, šviesa, kvapas).

Šios atminties užduotis – išlaikyti informaciją tiek, kad aukštesni smegenų centrai nuspręstų, ar stimulas vertas dėmesio. Jei taip, jis pereina į trumpalaikę atmintį. Čia gauta informacija saugoma apie 20 sekundžių, aktyvaus įsiminimo procesas nevyksta ir vos spėjus nukreipti dėmesį į ką nors kitą paprastai užmirštama. Trumpalaikės atminties veikimą užtikrina tam tikrų baltymų, veikiančių neuronus, gaminimasis, o kai tik baltymas suyra, susijęs su juo prisiminimas dingsta.

Ilgalaikė atmintis informaciją gali išlaikyti be galo ilgai. Jos veiklos mechanizmas visai kitoks nei trumpalaikės. Tarp galvos smegenų ląstelių neuronų susidaro nuolatinės jungtys – sinapsės.

Kiekviena tokia gijelė "įspraudžia" į smegenis įvykius, išgyvenimus, veiksmus, ir jie išlieka atmintyje, kol tos ląstelės žūva ir jungtys tarp jų nutrūksta. Kaip tik tokiu neuronų jungčių tinklo susidarymu ir galima paaiškinti, kad kai kurie įgūdžiai nepranyksta, pavyzdžiui, išmokus nebegalima užmiršti plaukti, važiuoti dviračiu, neįmanoma visiškai užmiršti svetimos kalbos, gerai mokėtos vaikystėje.

Sunku patikėti, bet smegenyse nėra specialaus centro, susijusio su įsiminimu. Šią funkciją pasidalija kelios zonos.

Atminties praradimas

Kad smegenys galėtų normaliai funkcionuoti, gebėjimas užmiršti toks pat būtinas kaip ir atmintis. Taip smegenys "išsivalo", "išmeta" nebereikalingą informaciją, kad atsirastų vietos naujai, aktualiai. Bet kai ima nuolat išsitrinti reikalingi duomenys, tai jau nebe smegenų "valymasis", o sutrikimas.

Atminties susilpnėjimo priežastys būna įvairios:

1. Sveikatos būklė. Atminties pablogėjimui turi įtakos kai kurių galvos smegenų dalių arba kraujagyslių pažeidimai, ji nusilpsta ir dėl diabeto, dėl vitaminų trūkumo, net dėl neišgydytų venų ir kai kurių kitų ligų.

Išsiaiškinti priežastį padės kruopštūs medicininiai tyrimai, o įveikti problemą – tinkami vaistai.

2. Psichologiniai veiksniai. Didėjantis informacijos srautas, darbo ir įsipareigojimų gausybė, dažni stresai priverčia smegenis "nuspausti saugiklį". Labai žaloja psichiką baimė, kad užmaršumas (o kartais jis būna tik tariamas) gali būti grėsmingos ligos arba senatvės pranašas ir visi ateities planai žlugs. Neretai psichikos ligų specialistų pacientai atminties blogėjimą nurodo kaip visų savo nesėkmių priežastį, o atlikus išsamius tyrimus, be depresijos ir neurotinių sutrikimų, objektyvaus atminties nusilpimo nenustatoma. Tokiu atveju rami laikysena ir teigiamos emocijos bus geriausias vaistas. Laikantis racionalios dienotvarkės ir kasdien fiziškai padirbėjant arba pasimankštinant "dingusi" atmintis grįš, pagerės nuotaika ir savijauta.

3. Solidus amžius. Paplitusi nuomonė, kad senstant atminties susilpnėjimas yra neišvengiamas. Bet toks įsitikinimas nėra absoliučiai teisingas. Žinoma, bėgant metams visi organizmo veiklos procesai sulėtėja, kaip ir naujų jungčių tarp neuronų susidarymas, todėl pagyvenę žmonės geriau atsimena tai, kas įvyko prieš 20-40 metų, nei pernykščius įvykius.

Kita vertus, smegenų gebėjimo sudaryti naujas neuronų jungtis – sinapses – sumažėjimą kompensuoja sukaupta patirtis, įvairūs įgūdžiai ir įprotis aktyviai mąstyti.

Patikimiausias būdas išsaugoti gerą atmintį – aktyvi nuolatinė protinė veikla. Neurologai vartoja sąvoką "cerebrinis rezervas", ja apibūdinamos organizmo ir smegenų galimybės darniai funkcionuoti, kol žmogus turi veiklos motyvą ir jaučia poreikį laikytis, nors senatvėje ir iškyla sunkumų. Neatitrūkimas nuo gyvenimo, aktyvumas, įdomi veikla (pvz., siuvinėjimas arba sodininkystė), rezultatų siekimas – patikimas būdas išsaugoti proto jaunystę. Yra daug pavyzdžių, kad daugybė mokslininkų ir mąstytojų, ir netgi paprastų kuo nors iš tikrųjų besidominčių žmonių iki gilios senatvės išsaugojo aiškų protą.

4. Amnezija. Ji ištinka dėl traumų arba kai kurių medžiagų trūkumo organizme. Jei atmintis negrįžta kelias paras, galima daryti išvadą, kad prasidėjo organiniai smegenų pakitimai ir žmogaus galimybės vėl gyventi visavertį gyvenimą tampa minimalios.

Visiškas arba dalinis atminties praradimas – kankinamas išbandymas ne tik pačiam ligoniui, bet ir jo artimiesiems, o muilo operose ne kartą matyta laiminga pabaiga, kai ištikta amnezijos pagrindinė veikėja visai netikėtai atgauna gebėjimą prisiminti, iš tikrųjų pasitaiko daug rečiau. Šios negandos vystymosi dėsningumai dar nėra ištirti, todėl gydytojai apie amneziją kol kas kalba labai atsargiai.

Atminties ugdymas

Ar galima pagerinti atmintį? Aiškiai atsakyti į šį klausimą negalima. Tarp žmonių paplitę būdai stiprinti atmintį sprendžiant kryžiažodžius arba mokantis eilėraščius. Kartais šie įgūdžiai išlavinami iki tobulybės, bet paskirtas susitikimas arba ant viryklės paliktas puodas vis tiek užmirštami.

Žinoma, smegenis būtina pratinti įsiminti taip pat, kaip ir raumenis – darbuotis. Geriausia tai pradėti daryti dar vaikystėje, kai mokomasi, formuojami įgūdžiai ir pan. lengvai ir greitai. Kuo aktyvesnė ir įvairiapusiškesnė bus ikimokyklinuko protinė veikla, tuo didesnė tikimybė, kad jis visą savo amžių pragyvens būdamas aiškaus proto ir geros atminties.

Bet ir pagyvenusieji gali ugdytis sugebėjimą sukaupti dėmesį ir įsiminti naują informaciją. Specialistai teigia, kad jau po dviejų mėnesių atminties treniruočių pastebimi geri rezultatai.

Štai keletas būdų, padėsiančių pagerinti atmintį.

Rankdarbiai. Manoma, kad siuvinėjimas, nėrimas vąšeliu, mezgimas ir pan. daro teigiamą poveikį protinei veiklai. Kai kurie specialistai su šia nuomone nesutinka ir tvirtina, kad kuri nors močiutė gali meistriškai nerti vąšeliu, nes jos rankos dar iš jaunystės mena kiekvieną nėrimo judesį, bet ji pati nuolat užmiršta artimųjų vardus. Bet žinoma, kad aklų žmonių, išmokusių Brailio raštą, smegenyse susidaro daug naujų sinapsų, o nemokančiųjų skaityti rankomis šis procesas pastebimai lėtesnis. Taigi rankdarbiai, kuriems atlikti reikalingi tikslūs skaičiavimai ir dėmesio sukaupimas, mąstymui daro teigiamą poveikį.

Judėjimas. Fiziniai pratimai suaktyvina kraujo apytaką, todėl smegenų ląstelės gauna daugiau deguonies. Be to, sportas kelia organizmo tonusą, gerina nuotaiką ir kartu didina protinės veiklos sugebėjimus.

Nedidelė treniruotė. Paprašykite, kad kas nors užrašytų 10 įvairių žodžių ir garsiai juos perskaitytų. Pasistenkite juos pakartoti (nebūtinai iš eilės). Jei du kartus išklausę šiuos žodžius atsiminsite 8 arba 9, vadinasi, jūsų atmintis gera. Paskui savaitę padirbėkite lavindami atmintį ir palyginkite, ar įsiminimo rezultatai pasikeitė.

Asociacijų eilė. Naudinga išmokti įsiminti reikiamą informaciją ne mechaniškai, o pasitelkiant sudėtingas asociacijas. Pavyzdžiui, dažnai užmirštate raktus. Susidarykite loginę grandinę – mintimis susiekite žodį "raktas" su matytu kriminaliniu filmu apie buto apiplėšimą. Įsiminimo sistemą papildykite garsais ir kvapais (juk esame pastebėję, kaip kai kurie seni prisiminimai atgyja išgirdus tuomet skambėjusią muziką arba užuodus kažkada mėgtų kvepalų aromatą). Taip mes suaktyviname naujas ilgalaikės atminties "talpyklas", o juk daugelis per visą gyvenimą tepasinaudoja vos 5-10 procentų jos galimybių.

Tinkama mityba. Labai naudinga valgyti žuvį, nes joje yra daug smegenų veiklai būtinų medžiagų – fosforo, lengvai pasisavinamų baltymų ir riebiųjų omega-3 rūgščių. Žuvis, kaip ir graikiniai riešutai bei alyvuogių aliejus, lėtina smegenų ląstelių senėjimą. Smegenų audinį nuo amžiaus ir ligų sukeltų pakenkimų saugo antioksidantų turtingi produktai – ryškiaspalviai vaisiai bei daržovės ir žalioji arbata. Grūdų produktuose, vaisių ir daržovių minkštime ir žievelėse, ankštiniuose esanti ląsteliena būtina galvos smegenų ląstelių mitybai ir išvalo jų kraujagysles.

Verta susirūpinti

Niekada neatsimenate, ką kur pasidėjote, ir dažnai pametate reikalingus daiktus.

Niekaip negalite įsiminti vardų ir veidų žmonių, su kuriais neseniai susipažinote.

Greitai užmirštate, ką tik vakar skaitėte arba matėte per televizorių.

Jums nebeįdomu tai, kuo dar neseniai domėjotės, nustojote skaityti, žiūrėti filmus, eiti į kiną, nebenorite susitikti su pažįstamais.

Užmirštate daiktų pavadinimus, kalbantis su žmonėmis jums kartais sunku rasti tinkamą žodį, pasitaiko, kad kalbėdami žodžius supainiojate.

Jums dažnai sunku susikaupti.

Parduotuvėje pastebite, kad darosi sunku suskaičiuoti, kiek kainuos pirkiniai.

Jums sunku rasti kelią nepažįstamoje miesto dalyje.

Bendradarbiai ir namiškiai jums ima sakyti, kad turėtumėte susirūpinti savo atmintimi.

Jei bent tris čia išvardytus atvejus galėtumėte pritaikyti sau ir jie nėra atsitiktiniai, o kartojasi jau kelias savaites – tai rimta priežastis kreiptis į gydytoją.

Parengė A.Gotautaitė

Skausmingi taškai raumenyse? Tikriausiai pažeistas fascijos audinys

Skausmingi taškai raumenyse? Tikriausiai pažeistas fascijos audinys

Ar teko kada nors girdėti apie kūne esančią fasciją? Dažniausiai apčiuopos būdu fascijos pažeidimus diagnozuoja masažo specialistai ir kineziterapeutai. Specialistai sako, kad nuo fascijos būklės priklauso kūno gebėjimas judėti laisvai. Kas gi ta...


Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Peršalimo ligos itin dažnos ne tik dėl palankių sąlygų virusams plisti, bet ir dėl silpnesnės imuninės sistemos ar sumažėjusios organizmo galios kovoti su ligos sukėlėjais. Dažniausiai sergama viršutinių kvėpavimo takų kataru, gerklės ar tonzilių...


Keliautojų diarėja

Keliautojų diarėja

Keliaudami po šiltesnio klimato šalis vidutinio klimato šalių gyventojai dažnai kenčia nuo viduriavimo, vadinamo keliautojų diarėja. Tai viena dažniausių keliautojų ligų, kuria kasmet suserga 20-50 proc. turistų. Dažniausiai šia liga susergama...


Impotencija ir jos atsiradimo priežastys

Impotencija ir jos atsiradimo priežastys

Erekcijos sutrikimas (dar vadinamas impotencija arba erektiline disfunkcija) reiškia, kad vyras negali pasiekti ar išlaikyti varpos pakankamai standžios, kad lytinis aktas būtų įmanomas. Impotencija gali išsivystyti bet kokiame amžiuje (tik...


Tuberkuliozė

Tuberkuliozė

Tuberkuliozė, arba džiova, žinoma nuo senų laikų – žmonės ja greičiausiai užsikrėtė nuo gyvūnų ir serga jau 9 tūkstančius metų. Ši liga pasiglemždavo ne tik vargingųjų gyvybes – nuo jos mirė daugybė istorinių asmenybių, įskaitant V....


Ar operaciją atlaikys širdis?

Ar operaciją atlaikys širdis?

Tai palyginti dažnai aptarinėjama sveikatos tema. Žmonės dalijasi nuomonėmis, svarsto, ar geriau gyventi su įsisenėjusia ir galbūt chirurgijos reikalaujančia liga, ar ryžtis operacijai. Pacientų sveikatos šiandieniniai įstatymai, daugeliu atvejų...


Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio sukelta alergija nėra dažna liga. Tačiau pastaruoju metu ji kamuoja daugiau žmonių. Manoma, kad 15–20 proc. gyventojų nors kartą teko patirti šalčio alergiją – iš lauko atėjus į patalpą oda parausta arba ją išberia. Šia alergija...


Kodėl kiekvienas girdime skirtingai?

Kodėl kiekvienas girdime skirtingai?

Žmonėms keista, kai sakome, kad ausys yra drauge ir kvėpavimo takų dalis. Per klausomąjį (Eustachijaus) vamzdį ausys jungiasi su nosiarykle, su nosimi, su gerklų sritimi, — sako Šiaulių apskrities ligoninės Konsultacinės poliklinikos ausų,...


Vasarą pavojingi ne tik saulės spinduliai

Vasarą pavojingi ne tik saulės spinduliai

Vasarą padaugėja žmonių, besikreipiančių į alergologus. Kai kurie jų atrodo, lyg būtų persikaitinę saulėje: yra išberti, kūnas nusėtas pūslių, niežti odą. To priežastis – ne per ilgas buvimas saulėje, o alerginė reakcija į saulės spindulius...


Stiprinkite sveikatą Abromiškių reabilitacijos ligoninėje! (VIDEO)

Stiprinkite sveikatą Abromiškių reabilitacijos ligoninėje! (VIDEO)

Efektyvi reabilitacija ir sveikatinimo programos po operacijų, traumų, sergantiems lėtinėmis ligomis – kelias į visavertį gyvenimą. Stiprinkite sveikatą Abromiškių reabilitacijos ligoninėje!


Gydome gastritą

Gydome gastritą

Gastritas - skrandžio gleivinės uždegimas. Priklausomai nuo trukmės, jis skirstomas į ūmų ir lėtinį. Dažniau sergama lėtiniu gastritu. Gydant šią ligą, būtina laikytis dietos ir vartoti gydytojo skirtus vaistus. Bet neretai drauge naudojami ir...


Įdomūs faktai apie geležį

Įdomūs faktai apie geležį

Nors santykinai geležies kiekis žmogaus organizme sudaro vos vieną arbatinį šaukštelį, be jos neįmanoma jokios organų sistemos veikla. Kava mažina geležies įsisavinimą: jeigu po valgio praėjus mažiau nei valandai išgeriate kavos, geležies...


Pavasarinis nuovargis įveikiamas be vaistų

Pavasarinis nuovargis įveikiamas be vaistų

Truputį patinti kojos gali ir visiškai sveikiems žmonėms. Jei tenka ilgai vaikščioti ar stovėti, pėdos tarsi dega, o kojos pabrinksta, jas maudžia. Kojų kraujo ir limfos apytaką teigiamai veikia eteriniai aliejai – rozmarinų, pušų, mėtų,...


Epilepsija reikalauja kantrybės ir gydymo

Epilepsija reikalauja kantrybės ir gydymo (1)

Epilepsija – viena dažniausių neurologinių ligų. Ja serga įvairaus amžiaus žmonės. Liga gali pasireikšti vieninteliu priepuoliu ar daugybe nekontroliuojamų traukulių, sukeliančių smegenų pažeidimą. Epilepsija serga ir naujagimiai, ir...


Schroth metodas skoliozei gydyti - vienas efektyviausių

Schroth metodas skoliozei gydyti - vienas efektyviausių

Skoliozė – tai stuburo iškrypimas trijose plokštumose. Esant nežymiems pakitimams, žmogus ar aplinkiniai gali net nepastebėti matomų pokyčių. O esant ryškiems pakitimams, žmogaus stuburas yra iškrypęs į šoną, įgavęs C arba S formą, jis taip...


Kaip kovoti su visus metus trunkančiomis alergijomis

Kaip kovoti su visus metus trunkančiomis alergijomis

Ar alergijos jus kamuoja visus metus? Nereikia bijoti! Vartokite Claritine, jei norite 24 valandoms palengvinti alergijos simptomus, nesukeliant mieguistumo, ir pasinaudokite šiomis sezoninėmis nuorodomis ir kovos su alergija patarimais, kurie...


DUBENS DUGNO RAUMENŲ (DDR) VAIDMUO ŽMOGAUS FIZINEI SVEIKATAI

DUBENS DUGNO RAUMENŲ (DDR) VAIDMUO ŽMOGAUS FIZINEI SVEIKATAI

Ar dar pamenate kaip šokinėti per virvutę? O dar gebate peršokti kelyje pasitaikiusią duobutę ar tiesiog stryktelėti iš laimės? Jei šiuos ir panašius veiksmus atlikdavote tik vaikystėje, metas susimąstyti. Kada liovėtės tai daryti —...


Nevalingi žmogaus kūno garsai

Nevalingi žmogaus kūno garsai

Kartais, dažniausiai pačiu netinkamiausiu laiku, pradeda gurguliuoti pilvas, trakšteli sąnarys arba ima kamuoti čiaudulys... Kodėl? Ką nori pasakyti organizmas, skleisdamas įvairius garsus? Kaip jį nutildyti? Aplinkiniams jis dažniausiai sukelia...


Slaptos nuovargio priežastys

Slaptos nuovargio priežastys

Jaučiatės mirtinai pavargę, nieko nesinori daryti, viskas krenta iš rankų, tai, kas anksčiau džiugino – nervina. Kaltas oras? Vargu. Norisi atostogų, bet jos dar toli. O gal šis nuovargis įveikiamas kitais būdais?Kiekvieno žmogaus organizmas...


Dažniausia mirties priežastis -- širdies ir kraujagyslių ligos

Dažniausia mirties priežastis -- širdies ir kraujagyslių ligos

Lietuvoje dažniausia gyventojų mirties priežastis iki šiol yra širdies ir kraujagyslių ligos. Kasmet nustatoma vidutiniškai po 16 tūkst. insulto ir 7 tūkst. miokardo infarkto atvejų. Šie skaičiai nuolat didėja. "Širdies ir kraujotakos ligos...


Melanoma žudo jaunus žmones

Melanoma žudo jaunus žmones

XXI amžiaus liga vis dažniau diagnozuojama ne tik moterims, bet ir vyrams .Kiekvieną šiltesnę dieną klaipėdiečiai ir pajūrio svečiai skuba į paplūdimį. Šilumos išsiilgę žmonės kurti gydytojų perspėjimams, kad nesaikingas ir nesaugus deginimasis...


Didėjantis rūgštingumas prilygsta stichinei nelaimei

Didėjantis rūgštingumas prilygsta stichinei nelaimei

Gastroenterologai didėjantį skrandžio rūgštingumą prilygina stichinei nelaimei: sergančiųjų masiškai daugėja, amžius jaunėja, o sutrikimo priežasčių suvaldyti neįmanoma. Be to, simptomai tapo neįprasti: skaudanti, užkimusi gerklė bei...


Kelio skausmų rizika - ne tik skubantiems per gyvenimą

Kelio skausmų rizika - ne tik skubantiems per gyvenimą

Kelio sąnarių skausmai yra viena dažniausiai pasitaikančių problemų įvairaus amžiaus žmonėms. Ši problema tampa vis dažnesnė šiuolaikinėje aktyvioje visuomenėje, o didžioji dalis patiriančiųjų yra jaunesni nei 40m.


Širdis negali išsimušti iš ritmo

Širdis negali išsimušti iš ritmo

Šiaulietė Lionė sunkiai tramdo ašaras — jos širdies plakimas buvo sutrikęs keletą kartų. Ištvėrusi kankinamą skausmą, galybę lašelinių, narkozę, net elektrošoką, moteris dėkinga kardiologams, kurie ne tik laiku suteikė pagalbą, bet ir...


Apipjaustymas: nuo religinio ritualo iki medicinos

Apipjaustymas: nuo religinio ritualo iki medicinos

Dėl kokių medicininių priežasčių reikia atlikti apyvarpės apipjaustymą, vadinama cirkumcizija? Priežastys yra kelios. Dažniausia priežastis - išorinio apyvarpės žiedo (arba angos) susiaurėjimas, mediciniškai vadinamas fimoze. Šio susiaurėjimo...


Slaugant pagalbos reikia ir ligoniui, ir artimiesiems

Slaugant pagalbos reikia ir ligoniui, ir artimiesiems

Senėjimas – tai natūralus procesas, vykstantis visą žmogaus gyvenimą, kurio metu kinta visų žmogaus organų ir sistemų struktūra, funkcijos ypatumai ir adaptacinės galimybės. Nėra nustatyto tikslaus amžiaus senatvei, jos pradžia yra...


Ligų priežastis lemia ir charakteris

Ligų priežastis lemia ir charakteris

Žmones skirstyti pagal charakterių tipus kai kam atrodo tik paika laisvalaikio pramoga. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad charakterio bruožai kur kas svarbesni, nei lig šiol manyta, jie lemia žmogaus sveikatą. Charakterio savybės artimai...


Širdies siunčiami signalai

Širdies siunčiami signalai

Sveikas ir ramus žmogus paprastai nejunta, kaip plaka jo širdis. Normalus pulsas yra nuo 60 iki 80 tvinksnių per minutę. Jei kurį laiką širdies ritmas būna dažnesnis, jaudintis neverta. Ji stipriau gali plakti dėl fizinio krūvio, išgėrus stiprios...


Penki žingsniai savęs link

Penki žingsniai savęs link

Niekas nesiginčys, kad tik sveikame kūne - sveika siela. Vadinasi, privalu rūpintis, kad sveikas būtų ir vienas, ir kitas. Nes apie kokią dvasios ramybę galima kalbėti, jei kankina alergija, migrena, artritai, per didelis kraujospūdis?! Arba - net...


Neuralgija - liga kaip chameleonas

Neuralgija - liga kaip chameleonas

Maskuotė – puikus būdas išgyventi laukinėje gamtoje. Keista, tačiau tokios pat taktikos imasi ir kai kurios ligos. Jos meistriškai maskuojasi kitoms ligoms būdingais simptomais kankindamos ligonius ir ilgą laiką trikdydamos medikus. Viena...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9