Nobel biocare

Peršalusiojo valgiaraštis

Nedidelė temperatūra, ašarojimas, sloga, kosulys. Žinoma, tai peršalimas, moksliškai – ŪVRI, ūmi virusinė respiratorinė infekcija. Gydytojas jums nustatė tokią diagnozę? Tada, be skirtų tablečių ir mikstūrų, pasinaudokite dar viena gydomąja priemone – specialia dieta. Ji padės greičiau įveikti peršalimą ir išvengti komplikacijų.

Morsas prieš bakterijas

Dietos laikytis reikia pirmąsias tris ligos dienas. Tuo metu ŪVRI yra pati aktyviausia – temperatūra nors ir sumažėja, bet vis dar pakilusi, nosis bėga, akys ašaroja, gerklę peršti. Teisingas racionas bus gera paspirtis organizmui tuo sunkiu periodu.

Į pagijimo valgiaraštį pirmiausia turi būti įtraukti gėrimai. Nuo senų laikų žinoma, kad daug geriant greičiau įveikiamas peršalimas. Skysčiai pašalina toksinus, susidarančius organizmui kovojant su virusais. Sergant reikia išgerti 2-3 litrus skysčio per dieną. Todėl prie lovos nuolat turi stovėti pilnas ąsotis. Pats gėrimo vaizdas kels troškulį, ir nereikės būtinos normos gerti per jėgą.

Persišaldžiusiesiems naudingiausi parūgštinti gėrimai. Tai gali būti nestipri arbata su citrina ar paprastas vanduo su citrinų arba apelsinų sultimis. Tačiau spanguolių ar bruknių morsai patys geriausi, nes tose uogose yra ypatingų antibakterinių rūgščių. Paįvairinimui galima kartais pasimėgauti pramoninės gamybos sultimis – tiks greipfrutų, apelsinų.

Jei burnos gleivinė suerzinta – ŪVRI tosi kartu su stomatitu, – citrusinių vaisių gėrimus geriau pakeisti obuolių ir persikų sultimis.

Jei kosite, pasigaminkite šarminio gėrimo. Sena išbandyta priemonė – karštas pienas su mineraliniu vandeniu. Jis padeda išsiskirti gleivėms. Stiprios kavos ar arbatos sergant geriau atsisakyti – tie gėrimai tik apkrauna širdį ir skatina organizmo dehidraciją.

Klastingas karštas vanduo

Kaip teisingai paruošti gydomuosius gėrimus?

Svarbiausia taisyklė: švieži vaisiai bei uogos ir verdantis vanduo nesuderinami. Vitaminas C, kurio gausu citrusiniuose vaisiuose, spanguolėse, bruknėse, esant aukštai temperatūrai suyra. O išsaugoti jį labai svarbu – juk jis padeda imuninei sistemai kovoti su peršalimu. Todėl citrinos griežinėlio nereikia dėti į karštą arbatą – geriau palaukti, kol gėrimas kiek atauš.

Šviežiai spaustas apelsinų ar citrinų sultis irgi geriau skiesti šiltu vandeniu. Apelsinų sultys gali būti skiedžiamos santykiu 1:2, o citrinų pakanka šaukštelio stiklinei vandens. Pramoninės gamybos sultis reikėtų skiesti šiltu vandeniu santykiu 1:1 – kad neprarastų skonio ir būtų ne tokios kaloringos, nes jose daug cukraus.

Bruknių ar spanguolių morsas gaminamas taip. Uogos sutrinamos su miltiniu cukrumi santykiu 3:1. du šaukštai tokio mišinio atskiedžiami puse litro šilto vandens – ir naudingasis gėrimas paruoštas.

Sultinį lauk!

Pirmą ligos dieną galima visai nevalgyti ir tik gerti. Tačiau sergant gastritu, pankreatitu būtina valgyti kas 2-3 valandas. Jei sergate skrandžio liga, pirmąją ŪVRI dieną jums tinkamiausias valgis – neriebus jogurtas ar kepti vaisiai.

Antrą trečią dieną savijauta pagerėja, atsiranda šioks toks apetitas. Tomis dienomis geriausia maitintis lengvai pasisavinamais produktais, o ne keptais, marinuotais, rūkytais – juk nenorite, kad su virusais kovojantis organizmas eikvotų jėgas maistui virškinti. Raciono pagrindą turi sudaryti daug baltymų turintys produktai. Baltymai būtini organizmui – reikia atkurti viruso pažeistas ląsteles. Lengviausiai pasisavinami baltymai yra rūgštaus pieno produktuose. Į meniu galima įtraukti neriebią mėsą ir žuvį – vištieną, veršieną, plekšnę, ešerį. Bet ir mėsa, ir žuvis turi būti virta arba troškinta. Nedraudžiama valgyti košių – grikių su pienu, avižų dribsnių.

Kažkodėl visi mano, kad ligonius reikia girdyti vištienos sultiniu. Taigi kad nereikia – jis, kaip ir kiti mėsos nuovirai, gydomajai dietai netinka. Tačiau sergant ŪVRI lengvos daržovių sriubos – pats tas. Jei turite košės gaminimo aparatą, galite pasigaminti trintų daržovių sriubos. Smulkiai supjaustytas daržoves sudėkite į pasūdytą verdantį vandenį. Kai suminkštės, ataušinkite ir sutrinkite.

Ligos dienomis duona turi būti vakarykštė, idealiausia – lengvai padžiovinta ar pakepinta skrudintuve. Juk duona sunkiai pasisavinama. Tie, kurie nepratę prie tokio prėsko valgio, racioną gali paįvairinti raugintu agurkėliu ar obuoliu. Nedaug raugintų kopūstų irgi leistina.

Nė dienos be bifido kefyro

Jei kilo komplikacijų ir gydytojas skyrė antibiotikų, kad ir kaip blogai jaustumėtės, valgyti būtina. Juk antibiotikai geriami po valgio arba prieš jį. Tie preparatai gana stiprūs, todėl reikia, kad jų poveikis virškinamajam traktui būtų silpninamas maistu. Blogiausiomis dienomis galima apsiriboti 0,5-1 proc. riebumo rūgštaus pieno produktais ir virtomis arba troškintomis daržovėmis.

Gydymosi antibiotikais periodu kasdien ant stalo turėtų būti bifido kultūrų turinčių rūgštaus pieno produktų. Antibiotikai agresyviai veikia skrandžio gleivinę ir žudo naudingą žarnyno mikroflorą. Bifido bakterijų turintys produktai padeda susidoroti su tomis problemomis.

Baigę antibiotikų kursą dar mažiausiai tris savaites neatsisakykite šių produktų. Idealu būtų, jei viena jūsų gyvenimo taisyklių taptų: „Nė dienos be bifido”.

Ir dar – manoma, kad persišaldžius būtina gerti polivitaminų preparatus. Tačiau būtinumo tikrai nėra. Kiek reikia vitamino C, galima gauti su gėrimais. Jei norite, galite gerti vitamino tabletes – bet ne tas, iš vaikystės pamėgtas – baltas ir salstelėjusias. Jose per daug gliukozės. Geriau rinktis vandenyje tirpstančias tabletes. Vitamino C paros norma – 1 gramas.

Parengė Liepa EGLINSKYTĖ

TAIP PAT SKAITYKITE