Biorythm

Paslaptingas gydymo adatomis poveikis

Vis daugiau žmonių renkasi natūralius gydymo metodus, vienas iš jų – akupunktūra, kai žmogaus kūne esantys taškai dirginami specialiomis adatomis. Kinijoje pradėtas taikyti akupunktūros metodas dabar populiarus visame pasaulyje, nes juo galima gydyti įvairias ligas ir net priklausomybę žalingiems įpročiams – alkoholiui, narkotikams. Nors kai kurie žmonės nusiteikę skeptiškai, tačiau ligoniai, kuriems buvo taikomas šis netradicinės medicinos gydymo būdas, patvirtins, jog poveikis net ir po pirmųjų procedūrų tikrai juntamas.

Gydo įvairias ligas

Akupunktūra galima palengvinti labai įvairius negalavimus. Ji taikoma sergant lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, gydant bronchinę astmą, virškinamojo trakto sutrikimus, stuburo, sąnarių ligas, alergiją, reumatą. Gydymas adatomis padeda sureguliuoti kraujospūdį, efektyviai malšina skausmą. Šis metodas padeda sustiprinti imuninę sistemą, todėl po akupunktūros procedūrų rečiau sergama.

Pasak gydytojos refleksoterapeutės Jūratės Ivonaitienės, akupunktūra galima gydyti įvairiausias ligas, nes žmogaus kūne yra daugiau nei tūkstantis akupunktūrinių taškų. „Kiekviena akupunktūrinė zona turi ryšį su tam tikrais vidaus organais, tad jas veikiant specialia adata, dirginant lazerio spinduliu, taškiniu masažu gaunamas tarsi atsakas, kuris palengvina įvairius negalavimus, – apie akupunktūros subtilybes kalbėjo J.Ivonaitienė. – Šiuo metodu galima gydyti galvos skausmus, padidėjusį jautrumą, nemigą, nervų sistemos periferines ligas – radikulitą, pečių juostos skausmus. Akupunktūra taikoma ir sąnarių skausmams mažinti, opaligei gydyti”.

Senovės Kinijoje, Korėjoje pradėtas taikyti metodas dabar itin paplitęs dėl plataus veikimo spektro. Adatomis gydomos ir alerginės ligos (sloga, bėrimas), ir vidurių užkietėjimas, ir nervinis pervargimas, lėtinis nuovargis ar bendras organizmo išsekimas. Į akupunktūra gydantį specialistą gali kreiptis ir žmonės, išgyvenantys dėl venų išsiplėtimo, hemorojaus, besiskundžiantieji lytinėmis problemomis, prostatitu. Šis metodas taikomas ir esant dirglumui, nerimui ar klimakteriniams negalavimams.

Turintieji problemų dėl svorio ar esant per dideliam apetitui taip pat gali pasikonsultuoti su akupunktūrą taikančiu gydytoju. Anot J.Ivonaitienės, gydymas adatomis gali padėti ir turintiems priklausomybę nuo žalingų įpročių. „Rūkymą, narkomaniją galima koreguoti, tačiau gydant priklausomybes labai svarbu, kad ir pats žmogus norėtų pasveikti, kitaip galima nepasiekti norimo rezultato”, – tikino gydytoja refleksoterapeutė.

Veikimo principas

Akupunktūrinės adatos įsmeigiamos į biologiškai aktyvius odos taškus ir ten kurį laiką paliekamos. Jos dirgina zonas, kurios perduoda impulsus smegenims. Pagal kinų teoriją akupunktūra veikia nenutrūkstamus energijos sruvenimus kūne tam tikrais kanalais – meridianais.

Šie kanalai maitina audinius, o adatos įdūrimas pašalina energijos, skysčių ir kraujo tėkmės meridianais kliūtis. Specialistai tikina, jog į tam tikrą tašką įdurta adata stimuliuoja neuroproteinų gamybą smegenyse ir impulsų perdavimą raumenyse.

Galvos smegenyse išskiriamos medžiagos, keičiančios skausmo pojūtį ir tam tikrų sistemų funkcionavimą, tad organizmo veikla harmonizuojama ir veikia gydomai.

Akupunktūrai naudojamos specialios vienkartinės adatos. „Jos gaminamos iš įvairių metalų lydinio. Dažniausiai tai būna nerūdijančio plieno, sidabro, aukso ar kitų metalų derinys. Jei adatos būtų tik iš sidabro, jos būtų per minkštos ir negalėtume įdurti, tad naudojami ir kiti metalai”, – apie akupunktūros priemones kalbėjo J.Ivonaitienė.

Pasak gydytojos, akupunktūros trukmė priklauso nuo daugelio aplinkybių. Vieniems procedūra vykdoma penkiolika minučių, kitiems reikia ir valandos. „Specialistui svarbu pažinti klientą. Jis turi žinoti jo ligą, gretutinius susirgimus, gyvenimo būdą. Pagal tai parenkamas adatų skaičius ir seansų kiekis bei trukmė. Vieniems žmonėms akupunktūra taikoma kasdien, kitiems – kas antrą dieną. Reikėtų ne mažiau kaip 7 seansų, kad poveikis būtų efektyvus, šiuos seansus galima per metus kartoti keletą kartų „, – sakė „Sekundės” pašnekovė.

Derinamas su kitais metodais

Akupunktūra – viena žinomiausių netradicinės medicinos krypčių, pagrįsta senovės kinų patirtimi, yra tik viena atkuriamosios sistemos grandžių. Norint normalizuoti organizmo veiklą galima pasirinkti įvairius gydymo metodus – fitoterapiją (gydymą žolėmis), dietos terapiją (mitybos koregavimą), fizioterapiją (mankštą). Neretai gydymas adatomis derinamas su kitomis terapijos rūšimis, nemedikamentiniu gydymu.

Kadangi kūne esančius taškus veikti galima ne tik adatomis, bet ir kitomis priemonėmis, tad specialistas parenka užsiėmimus ar veiklas, kurios gali būti derinamos su akupunktūra.

„Itin padeda įvairios vandens procedūros, masažai. Neretai akupunktūros specialistai apmoko klientą taškinio masažo, kad gydymo adatomis poveikis būtų sustiprintas”, – sakė šios srities specialistė. Taškinis masažas yra refleksoterapijos rūšis, jis atliekamas pirštais ir jo lengva išmokti. Svarbu žinoti taškus, kuriuos reikia dirginti esant vienai ar kitai ligai.

Atliekant taškinį masažą, organizme įvyksta ryškių pakitimų – pagerėja kraujo apytaka, reguliuojama vidaus sekrecijos liaukų veikla, gerėja medžiagų apykaita, sumažėja skausmai, nervinė įtampa, raumenų tonusas, taip pat raminama arba stimuliuojama vegetacinė nervų sistema. Pasak gydytojos, nebūtina stipriai spausti reikiamus taškus, pakanka švelniai, sukamaisiais judesiais juos dirginti ir poveikis tikrai bus pastebimas.

Taškinis masažas itin populiarus ir veiksmingas sergantiesiems migrena. Tereikia abiejų rankų nykščiais 7-10 sekundžių spausti taškus, esančius tarp antakių, tuo pačiu metu giliai kvėpuojant. Be to, reikia paspaudyti tašką, esantį tarp didžiojo ir antrojo kojos pirštų, ties kelties pradžia. Kokius taškus masažuoti, kiekvienam turėtų patarti akupunktūrą taikantis specialistas.

Gydytoja J.Ivonaitienė tikino, jog akupunktūros poveikį stiprina šviesos arba lazerio terapija. Į tam tikrą tašką įvedus adatą, jis dar ir dirginamas šviesa. Ji stimuliuoja šviesai jautrias vidines ląstelių struktūras ir biomolekules. Šie pokyčiai sukelia grandinines ląstelių reakcijas bei antrinį atsaką, kuris neapsiriboja vien gydoma vieta, bet veikia visą organizmą, tad šį metodą taikant kartu su akupunktūra pasiekiamas efektyvesnis rezultatas.

Nepageidaujamas poveikis

Akupunktūra yra laikoma saugiu gydymo metodu su labai retai pasireiškiančiais nepageidaujamais poveikiais. „Būna, jog įvedus adatą, žmogui tarsi sutrinka širdies ritmas, tačiau ištraukus adatą, jis vėl normalizuojasi. Svarbu nepamiršti, jog akupunktūra nėra panacėja, tačiau puikiai padeda. Deja, yra žmonių, kurie bijo adatų dūrio. Nors akupunktūrinės adatėlės labai plonos, tačiau kai kuriems žmonėms iš baimės pradeda stipriau plakti širdis. Dauguma klientų šį metodą toleruoja, aišku, yra ir išimčių”.

Gydymo adatomis metodo nepatariama taikyti, jei klientui aukšta temperatūra, sergama psichikos liga, kai ligonis nenoriai kontaktuoja su gydytoju ar yra odos uždegimas. Taip pat nerekomenduojama akupunktūros taikyti nėštumo metu. „Jei karščiavimas virusinės ar neaiškios kilmės, geriau gydymo netaikyti, procedūros atidedamos, kol ligonis pasveiks. Taip pat šio metodo netaikau, jei žmogus kraujuoja ar serga lėtine liga”, – tikino ponia Jūratė.

Kai kurie specialistai nerekomenduoja akupunktūros atlikti sergantiesiems onkologinėmis ligomis, tačiau gydymas adatomis gali padėti numalšinti šių ligų sukeliamus skausmus. Pasaulyje kasmet milijonai žmonių lanko akupunktūros seansus, tačiau tik vienam iš milijono pasireiškia šalutinis poveikis. Tačiau nepamirškite, jei deramai rūpinsitės savo poilsiu ir reguliaria, subalansuota mityba, gydymo adatomis gali ir neprireikti.

Neringa Sirtautienė

TAIP PAT SKAITYKITE