Gruodžio 6d. Pirmadienis

Nevalingi žmogaus kūno garsai

2013 Balandžio 18d.
Peržiūrų skaičius: 40824
Nevalingi žmogaus kūno garsai

Kartais, dažniausiai pačiu netinkamiausiu laiku, pradeda gurguliuoti pilvas, trakšteli sąnarys arba ima kamuoti čiaudulys... Kodėl? Ką nori pasakyti organizmas, skleisdamas įvairius garsus? Kaip jį nutildyti?

Pilvo gurgėjimas

Aplinkiniams jis dažniausiai sukelia juoką, o pačiam žmogui – gėdą. Bet kas gi čia ypatinga? Juk visi daugelį kartų per dieną išleidžia dujas iš žarnyno. Dažniausiai tos dujos pasišalina tyliai ir neskleidžia nemalonaus kvapo. Bet iš kur jų atsiranda?

Daug oro žmogus nuryja valgydamas. Viena jo dalis pasišalina pro burną (raugulys), o kita patenka į žarnyną. Nemažai dujų pagamina žarnyne gyvenančios bakterijos. Jos fermentuoja (raugina) cukrų, kurį organizmas negali arba nesuspėja panaudoti, – taip pasigamina dujos. Judant žarnų sienelėms, oro burbuliukai keliauja išangės link, kartais sukeldami gurguliavimą. Paprastai jis pasigirsta išalkus (organizmas ruošią vietą naujai maisto porcijai) arba jaučiant poreikį išsituštinti. Kartais dujų susikaupia tiek daug, kad tiesiosios žarnos sfinkteris nebeįstengia jų sulaikyti – tada ir pasigirsta garsas...

Kaip išvengti dujų susikaupimo?

Svarbiausia – nepersivalgyti ir vengti produktų, kuriuose yra sunkiai pasisavinamo cukraus. Pavyzdžiui, raugintų kopūstų, juodos duonos, žirnių. Beje, vidurius gali pūsti privalgius bet kokių kopūstų, nuo žiedinių iki brokolių, taip pat sojų, pupelių, saldžių vaisių – obuolių, abrikosų, išgėrus alaus, gazuoto vandens, pieno produktus valgant kartu su žaliomis daržovėmis ir kt.

Jei pavalgius minėtų produktų reikia vykti į svarbų susitikimą, patartina praryti keletą tablečių aktyviosios anglies, kuri "sugeria" dujas ir pašalina jas iš organizmo neatkreipdama aplinkinių dėmesio. Vietoje anglies galima vartoti kitokius dujų gamybą mažinančius vaistus.

Nedidelis vidurių pūtimas nepavojingas. Jeigu viduriai gurguliuoja pavartojus antibiotikų, tikriausiai išsivystė disbakteriozė, tad reikia kreiptis į gydytoją. O jeigu vidurius pučia nevartojus jokių vaistų, galbūt organizmas netoleruoja tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, pieno laktozės. Pasitarus su gydytoju, reikia pakeisti mitybą. Kartais pilvo gurguliavimą sukelia stresai. Tai vadinama "dirgliojo žarnyno sindromu". Dėl šio sindromo taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir dietologą, nors jie, deja, ne visada gali padėti. Šis sutrikimas dažniau pasireiškia jauniems žmonėms.

Skubi gydytojo pagalba būtina tuomet, kai ne tik pučia vidurius, bet ir sutrinka skrandžio veikla, pakyla kūno temperatūra.

Knarkimas

Kūnas net dieną vargiai leidžiasi kontroliuojamas, o naktį gali daryti ką panorėjęs. Pavyzdžiui, knarkti. Knarkimo priežastys gali būti įvairios: nosies pertvarėlės iškrypimas, adenoidų padidėjimas, lėtinė sloga, didelis nuovargis, girtumas. Galima knarkti ir be jokios priežasties. 60 proc. vyrų knarkia kartkartėmis, o 14 proc. – reguliariai.

Į knarkimą galima nekreipti dėmesio, bet galima su juo ir kovoti, pasitelkus naujausius medicinos metodus arba liaudiškus vaistus. Tačiau pirmiausia reikia pašalinti knarkimo priežastį, pavyzdžiui, padidėjusius adenoidus.

Knarkimas pavojingas tik tada, kai dėl jo kartkartėmis sustoja kvėpavimas (apnėja). Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Čiaudėjimas

Vieną kitą kartą sučiaudėti visiškai normalu. Bet kai žmogus pradeda čiaudėti be paliovos...

Čiaudulys – nevalingas nosiaryklės atsakas į nosies gleivinės dirginimą. Dirgikliai gali būti įvairūs svetimkūniai arba alergenai. Čiaudant stipri oro srovė pašalina dirgiklį, ir galima ramiai kvėpuoti toliau. Kadangi aplinkui sklando gausybė dirgiklių, tai nosiai ir imuninei sistemai tenka pasirinkti, kuriuos būtina pašalinti čiaudėjant, o kurių ne. Deja, neretai toji "pasirinkimo sistema" nuvilia. Tuomet visiškai nepavojingi katės plaukai sukelia čiaudulį, o nuožmūs gripo virusai – ne. Kadangi čiaudulio išvengti neįmanoma, tai galima pabandyti jį blokuoti. Sakoma, kad stipriai patrynus tarpuakį, čiaudulio galima išvengti.

Neretai čiauduliu prasideda infekcinės kvėpavimo takų ligos. Tokiu atveju nereikia čiaudulio stabdyti – tegu organizmas pats tvarkosi. Kai kurie žmonės linkę čiaudėti rytais, ką tik pabudę. Įdomu tai, kad jiems gali padėti į lovą patiekti pusryčiai. Šiuo atveju čiaudulys yra organizmo reakcija į rytinę vėsą. Išgėrus puodelį karštos kavos ta vėsa nebetrukdo.

Pernelyg dažnai čiaudint (daugiau kaip 10-15 kartų per dieną), reikia kreiptis į gydytoją. Tai gali būti alergijos požymis, ypač jeigu iš nosies gausiai skiriasi sekretas. Beje, alergija gali pasireikšti ne tik čiauduliu, bet ir bronchine astma.

Žagsulys

Su juo bandoma kovoti. Vieni žagsėdami čiulpia cukrų, kiti geria vandenį... Vienas iš efektyviausių būdų yra toks: reikia iš plaučių iškvėpti visą orą. Truputį palūkėjus, dar pūstelti, vėl palūkėjus – dar kartą. 0 tuomet reikia įkvėpti tiek oro, kiek tik telpa. Palūkėjus dar ir dar kvėptelti. Po keleto sekundžių reikia iškvėpti ir pradėti normaliai kvėpuoti. Žagsulys būna jau išnykęs.

Žagsulys – nevalingas diafragmos susitraukinėjimas, dažniausiai išsivystantis dėl mechaninio stemplės sudirginimo. Jis visiškai nepavojingas. Bet jeigu kamuoja ir nemalonūs pojūčiai ryjant, reikia kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti stemplės auglio simptomai.

"Murkianti" širdis

Gulint ant nugaros, už krūtinkaulio gali pasigirsti garsas, tarytum ten murktų katė. Kas gi jį sukelia?

Jeigu dažnai kartojasi "murkiantys" garsai už krūtinkaulio, šalia kairiojo spenelio arba tarp raktikaulių, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tai yra vienas iš širdies ydos požymių. Retas žmogus išgirsta tokius garsus savo krūtinėje, bet jeigu jau likimas lėmė išgirsti, delsti nevalia!

Sąnarių traškėjimas

Yra mėgėjų tyčia patraškinti savo pirštų sąnarius, nors niekas nesižavi tokiu jų įpročiu. Bet kai kuriems žmonėms sąnariai pradeda traškėti savaime. Vieniems traška keliai, kitiems alkūnės, treti išsižiodami girdi trakštelint kažkur už ausų. Kas sukelia tuos keistus garsus?

Sąnarių traškėjimas būdingas jauniems žmonėms. Mat augdami kaulai ir kremzlės ne visada atitinka vieni kitus. Dėl to neverta būgštauti. Suaugus traškėjimas išnyksta. Tiesa, traškančius sąnarius reikia pasaugoti (sumažinti jiems tenkamą krūvį), kad jie galėtų normaliai augti.

Sulaukus 30-ies metų, sąnariai gali vėl pradėti traškėti. Tai irgi nelabai pavojinga. Bet jeigu, be traškėjimo, pasireiškia ir skausmas arba uždegiminiai procesai, jeigu traškesys girdimas reguliariai, pavyzdžiui, keičiantis orams, reikia kreiptis į gydytoją.

Vidaus ligų prevencija – mokomės gyventi su liga

Vidaus ligų prevencija – mokomės gyventi su liga

Širdies – kraujagyslių, nervų, judėjimo – atramos sistemų ligos neretai vadinamos šio amžiaus ligomis, gyvenimo būdo ligomis. Šiuolaikinis gyvenimo ritmas įtraukia į stresinę aplinką, nepalieka laiko apmąstymui, ramiam poilsiui,...


Ligų priežastis lemia ir charakteris

Ligų priežastis lemia ir charakteris

Žmones skirstyti pagal charakterių tipus kai kam atrodo tik paika laisvalaikio pramoga. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad charakterio bruožai kur kas svarbesni, nei lig šiol manyta, jie lemia žmogaus sveikatą. Charakterio savybės artimai...


Pirmoji pagalba žarnynui

Pirmoji pagalba žarnynui

Esant ūmiam ligos periodui, valgyti nesinori, o jam praėjus, sugrįžta ir apetitas. Tačiau skubėti prisivalgyti negalima. Pirmas dvi dienas būtina laikytis dietos. Galima krimsti nesaldžių džiūvėsėlių, valgyti trintos ryžių sriubos, ryžių nuoviro,...


Kaip malšinti skrandžio skausmus

Kaip malšinti skrandžio skausmus

Skrandžio skausmai gali kamuoti dėl įvairių priežasčių. Neretai jie pasireiškia dėl pernelyg didelės nervinės įtampos. Galima pabandyti juos malšinti naminiais vaistais. Bet jeigu šie vaistai nepadeda, reikia kreiptis į gydytoją, kad nustatytų...


Pasirūpinkite širdimi laiku

Pasirūpinkite širdimi laiku

Širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse. Susirgimų skaičius vis didėja, o į ligonių sąrašą patenka vis jaunesnio amžiaus žmonės. Rūkymas, nesubalansuota mityba, mažas fizinis aktyvumas,...


Pasiligoję neatimkite gyvenimo iš savo vaikų

Pasiligoję neatimkite gyvenimo iš savo vaikų

Klaipėdietę Danutę Toleikienė (76 m.) į Vilnių atginė ligos, kurios užklupo kartu su garbingu amžiumi ir kirto taip, kad moteriai prireikė nuolatinės priežiūros. Padedant dukroms, Danutė jau ketvirtus metus gyvena slaugos namuose...


Ar operaciją atlaikys širdis?

Ar operaciją atlaikys širdis?

Tai palyginti dažnai aptarinėjama sveikatos tema. Žmonės dalijasi nuomonėmis, svarsto, ar geriau gyventi su įsisenėjusia ir galbūt chirurgijos reikalaujančia liga, ar ryžtis operacijai. Pacientų sveikatos šiandieniniai įstatymai, daugeliu atvejų...


Kovoje su vaikų ir paauglių nutukimu - kineziterapeuto pagalba

Kovoje su vaikų ir paauglių nutukimu - kineziterapeuto pagalba

Vaikų ir paauglių nutukimas sukelia virtinę problemų. Tai ir fizinės sveikatos bėdos, psichologinis diskomfortas bei prastėjantys mokslo pasiekimai. Apie vaikų ir paauglių nutukimą ir kaip jiems padėti, pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro...


Nemalonus burnos kvapas

Nemalonus burnos kvapas

Halitozė, arba nemalonus burnos kvapas, retkarčiais pasireiškia daugeliui iš mūsų, o trys iš penkių žmonių šios nemalonios problemos negali atsikratyti ilgą laiką. Nemalonus burnos kvapas atsiranda dėl tarpdančiuose ir po dantenomis susikaupusių...


Kam alergiški Lietuvos žmonės?

Kam alergiški Lietuvos žmonės?

Ruduo kartu su nostalgiška nuotaika atsinešė visiems pažįstamų bėdų. Sloga, čiaudulys, užburkusi nosis, ašarojančios akys, kosulys... Ilgos valandos poliklinikose, zirziantys vaikai, nedarbingumo lapeliai, viršininko priekaištai dėl neatliktų...


Veido ir žandikaulio kineziterapija - alternatyva tabletėms

Veido ir žandikaulio kineziterapija - alternatyva tabletėms

Kenčiantys nuo stiprių galvos skausmų žino, kad skausmus gali išprovokuoti bet kas: maisto netoleravimas, stresas, ryški šviesa ir daug kitų dažnai nekontroliuojamų dirgiklių. Tam tikrais atvejais skausmus gydyti labai padeda veido ir žandikaulių...


Žiedadulkės sunkina gyvenimą ne tik pavasarį

Žiedadulkės sunkina gyvenimą ne tik pavasarį

Alergiški žmonės labai kenčia nuo žydinčių medžių, gėlių. Šiaulių universiteto Aplinkotyros katedros vedėjos docentės daktarės Ingridos Šaulienės paprašėme papasakoti apie įvairias alergijas sukeliančias žiedadulkes ir būdus, kaip nuo apsisaugoti....


Žmogaus sveikata slypi jo delnuose

Žmogaus sveikata slypi jo delnuose

Su džok – pats paprasčiausias ir efektyvus gydymo būdas, gelbstintis nuo daugelio negalavimų. Svarbiausia, kad jis nieko nekainuoja. Nereikia nei brangių tyrimų, nei medikamentų. Pakanka tik žinoti, kurį tašką savo kūne reikia gerokai...


Žmogus savo silpnybių pinklėse

Žmogus savo silpnybių pinklėse

Žodis "priklausomybė" sukelia tam tikras asociacijas. Priklausomi, pavyzdžiui, yra alkoholikai, "amžinieji ligoniai", neišeiną iš namų be visokiausių vaistų, taip pat narkomanai, rūkaliai. Tačiau yra ir kitokių priklausomybės...


Kaip išsigydyti slogą

Kaip išsigydyti slogą

Sloga atvėsus orams – beveik įprastas reiškinys daugeliui žmonių. Vaistinėse gausu pačių įvairiausių vaistų slogai gydyti. Tačiau pajutę pirmuosius slogos požymius nepulkite gerti vaistų. Iš pradžių gali padėti ir visuomet po ranka esančios...


Peršalusiojo valgiaraštis

Peršalusiojo valgiaraštis

Nedidelė temperatūra, ašarojimas, sloga, kosulys. Žinoma, tai peršalimas, moksliškai - ŪVRI, ūmi virusinė respiratorinė infekcija. Gydytojas jums nustatė tokią diagnozę? Tada, be skirtų tablečių ir mikstūrų, pasinaudokite dar viena gydomąja...


Penki žingsniai savęs link

Penki žingsniai savęs link

Niekas nesiginčys, kad tik sveikame kūne - sveika siela. Vadinasi, privalu rūpintis, kad sveikas būtų ir vienas, ir kitas. Nes apie kokią dvasios ramybę galima kalbėti, jei kankina alergija, migrena, artritai, per didelis kraujospūdis?! Arba - net...


Vaikų kolektyvuose plinta enterobiozė

Vaikų kolektyvuose plinta enterobiozė

Enterobiozė — viena labiausiai paplitusių parazitinių žarnyno ligų. Ją sukelia 3— 10 milimetrų dydžio kirmėlės, vadinamos spalinėmis. Enterobioze sirgti gali bet kokio amžiaus žmonės ir ne vieną kartą. Dažniausiai suserga vaikai. Apie...


Kas sumažina vaistų poveikį

Kas sumažina vaistų poveikį

Vaistai sąveikauja tarpusavyje. Jų efektyvumui įtakos turi maisto produktai, alkoholis, nikotinas. O kai kurie deriniai gali būti tiesiog pražūtingi... Organizmas linkęs kuo greičiau atsikratyti kiekvieno į jį patekusio svetimkūnio, net jeigu jis...


Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

Petis yra pats judriausias sąnarys žmogaus kūne. Sveikas jo funkcionavimas yra būtinas normaliai rankos funkcijai bei pilnaverčio gyvenimo užtikrinimui. Vis dėl to, peties sąnario skausmas yra trečiasis dažniausiai sutinkamas judėjimo sistemos...


Kepenų pažeidimo simptomai

Kepenų pažeidimo simptomai

Gelta: pagelsta oda ir akys. Taip būna tada, kai kepenys nebesugeba pašalinti bilirubino iš kraujo. Nagų pokyčiai: nagai gali tapti per daug išlenkti ir gali atrodyti balti užuot buvę rausvi. Odos pokyčiai: apie 25 % žmonių, kuriems yra pažeistos...


Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Bičių spiečiaus ataka 43 metų Šakių rajono gyventojui Romui Karušiui vos nesibaigė mirtimi. Kai vyras ketino taisyti kaminą, jį stipriai sugėlė jo namo tarpsienyje įsikūrusios bitės. Vandens čiurkšle baidydami bites, auką gelbėjo ugniagesiai, o...


Medicinos turistai vis dažniau atranda Abromiškes

Medicinos turistai vis dažniau atranda Abromiškes

Liaudies išmintis sako, kad ruduo – tai derliaus ir rezultatų skaičiavimo metas. VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninė jau metus dalyvauja Lietuvos medicinos turizmo klasterio veikloje. Ką ši veikla reiškia mūsų ligoninei? Pagrindinis...


Užteks prakaituoti!

Užteks prakaituoti!

Dažniausiai nuo jo kenčia jauni žmonės, kurie dažnai metų metais nedrįsta kreiptis į gydytojus pagalbos. Pacientai gėdijasi, visuomenei trūksta informacijos, todėl neturime tikslių duomenų, kiek žmonių kenčia dėl aksiliarinės hiperhidrozės. Dėl...


Kaip padėti inkstams

Kaip padėti inkstams

Sergantiesiems pielonefritu (inksto audinio, geldelių ir taurelių uždegimu) reikia laikytis specialios dietos. Tik tada galima tikėtis greitai pasveikti. Sergant pielonefritu reikia gerti daug skysčių. Per dieną rekomenduojama išgerti apie du...


Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio sukelta alergija nėra dažna liga. Tačiau pastaruoju metu ji kamuoja daugiau žmonių. Manoma, kad 15–20 proc. gyventojų nors kartą teko patirti šalčio alergiją – iš lauko atėjus į patalpą oda parausta arba ją išberia. Šia alergija...


Devyni testai, galintys išgelbėti gyvybę

Devyni testai, galintys išgelbėti gyvybę

Šie paprasti testai neatima daug laiko, bet jie padės įvertinti savo organizmo būklę ir laiku kreiptis į gydytoją. Tamsūs ratilai apie akis gali atsirasti dėl trijų priežasčių. Pirmiausia, dėl nuolatinio neišsimiegojimo. Antra, dėl amžiaus. Laikui...


Greita krūtinės skausmų diagnostika

Greita krūtinės skausmų diagnostika

„Krūtinės skausmo“ terminas naudojamas nusakant bet kokį skausmą: spaudimo, gniaužimo, nutirpimo ar kito nepatogumo krūtinės srityje, kakle ar pilvo viršuje jausmą. Jis dažnai siejamas su žandikaulio, galvos ar rankų skausmu. Skausmas...


Kova su klastingų parazitų armija

Kova su klastingų parazitų armija

Nykstančios jėgos ir krentantis svoris, sutrikusi kepenų funkcija, sunki devynias valandas trukusi operacija ir kasdienybė su vaistais. Tokią istoriją "Sveikatai" papasakojo 31-ų panevėžietis Dalius Kriaučiūnas, kovojantis su...


Jei sergate astma

Jei sergate astma

Pavojingi aplinkos veiksniai gali pakenkti kiekvieno žmogaus sveikatai, o ką bekalbėti apie sergančiuosius astma. Tad kokių pavojingų veiksnių šiems ligoniams reikėtų vengti labiausiai? Rūkymas. Dūmai — vienas iš pavojingiausių sergančiųjų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9