Lapkričio 17d. Sekmadienis

Nevalingi žmogaus kūno garsai

2013 Balandžio 18d.
Peržiūrų skaičius: 40824
Nevalingi žmogaus kūno garsai

Kartais, dažniausiai pačiu netinkamiausiu laiku, pradeda gurguliuoti pilvas, trakšteli sąnarys arba ima kamuoti čiaudulys... Kodėl? Ką nori pasakyti organizmas, skleisdamas įvairius garsus? Kaip jį nutildyti?

Pilvo gurgėjimas

Aplinkiniams jis dažniausiai sukelia juoką, o pačiam žmogui – gėdą. Bet kas gi čia ypatinga? Juk visi daugelį kartų per dieną išleidžia dujas iš žarnyno. Dažniausiai tos dujos pasišalina tyliai ir neskleidžia nemalonaus kvapo. Bet iš kur jų atsiranda?

Daug oro žmogus nuryja valgydamas. Viena jo dalis pasišalina pro burną (raugulys), o kita patenka į žarnyną. Nemažai dujų pagamina žarnyne gyvenančios bakterijos. Jos fermentuoja (raugina) cukrų, kurį organizmas negali arba nesuspėja panaudoti, – taip pasigamina dujos. Judant žarnų sienelėms, oro burbuliukai keliauja išangės link, kartais sukeldami gurguliavimą. Paprastai jis pasigirsta išalkus (organizmas ruošią vietą naujai maisto porcijai) arba jaučiant poreikį išsituštinti. Kartais dujų susikaupia tiek daug, kad tiesiosios žarnos sfinkteris nebeįstengia jų sulaikyti – tada ir pasigirsta garsas...

Kaip išvengti dujų susikaupimo?

Svarbiausia – nepersivalgyti ir vengti produktų, kuriuose yra sunkiai pasisavinamo cukraus. Pavyzdžiui, raugintų kopūstų, juodos duonos, žirnių. Beje, vidurius gali pūsti privalgius bet kokių kopūstų, nuo žiedinių iki brokolių, taip pat sojų, pupelių, saldžių vaisių – obuolių, abrikosų, išgėrus alaus, gazuoto vandens, pieno produktus valgant kartu su žaliomis daržovėmis ir kt.

Jei pavalgius minėtų produktų reikia vykti į svarbų susitikimą, patartina praryti keletą tablečių aktyviosios anglies, kuri "sugeria" dujas ir pašalina jas iš organizmo neatkreipdama aplinkinių dėmesio. Vietoje anglies galima vartoti kitokius dujų gamybą mažinančius vaistus.

Nedidelis vidurių pūtimas nepavojingas. Jeigu viduriai gurguliuoja pavartojus antibiotikų, tikriausiai išsivystė disbakteriozė, tad reikia kreiptis į gydytoją. O jeigu vidurius pučia nevartojus jokių vaistų, galbūt organizmas netoleruoja tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, pieno laktozės. Pasitarus su gydytoju, reikia pakeisti mitybą. Kartais pilvo gurguliavimą sukelia stresai. Tai vadinama "dirgliojo žarnyno sindromu". Dėl šio sindromo taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir dietologą, nors jie, deja, ne visada gali padėti. Šis sutrikimas dažniau pasireiškia jauniems žmonėms.

Skubi gydytojo pagalba būtina tuomet, kai ne tik pučia vidurius, bet ir sutrinka skrandžio veikla, pakyla kūno temperatūra.

Knarkimas

Kūnas net dieną vargiai leidžiasi kontroliuojamas, o naktį gali daryti ką panorėjęs. Pavyzdžiui, knarkti. Knarkimo priežastys gali būti įvairios: nosies pertvarėlės iškrypimas, adenoidų padidėjimas, lėtinė sloga, didelis nuovargis, girtumas. Galima knarkti ir be jokios priežasties. 60 proc. vyrų knarkia kartkartėmis, o 14 proc. – reguliariai.

Į knarkimą galima nekreipti dėmesio, bet galima su juo ir kovoti, pasitelkus naujausius medicinos metodus arba liaudiškus vaistus. Tačiau pirmiausia reikia pašalinti knarkimo priežastį, pavyzdžiui, padidėjusius adenoidus.

Knarkimas pavojingas tik tada, kai dėl jo kartkartėmis sustoja kvėpavimas (apnėja). Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Čiaudėjimas

Vieną kitą kartą sučiaudėti visiškai normalu. Bet kai žmogus pradeda čiaudėti be paliovos...

Čiaudulys – nevalingas nosiaryklės atsakas į nosies gleivinės dirginimą. Dirgikliai gali būti įvairūs svetimkūniai arba alergenai. Čiaudant stipri oro srovė pašalina dirgiklį, ir galima ramiai kvėpuoti toliau. Kadangi aplinkui sklando gausybė dirgiklių, tai nosiai ir imuninei sistemai tenka pasirinkti, kuriuos būtina pašalinti čiaudėjant, o kurių ne. Deja, neretai toji "pasirinkimo sistema" nuvilia. Tuomet visiškai nepavojingi katės plaukai sukelia čiaudulį, o nuožmūs gripo virusai – ne. Kadangi čiaudulio išvengti neįmanoma, tai galima pabandyti jį blokuoti. Sakoma, kad stipriai patrynus tarpuakį, čiaudulio galima išvengti.

Neretai čiauduliu prasideda infekcinės kvėpavimo takų ligos. Tokiu atveju nereikia čiaudulio stabdyti – tegu organizmas pats tvarkosi. Kai kurie žmonės linkę čiaudėti rytais, ką tik pabudę. Įdomu tai, kad jiems gali padėti į lovą patiekti pusryčiai. Šiuo atveju čiaudulys yra organizmo reakcija į rytinę vėsą. Išgėrus puodelį karštos kavos ta vėsa nebetrukdo.

Pernelyg dažnai čiaudint (daugiau kaip 10-15 kartų per dieną), reikia kreiptis į gydytoją. Tai gali būti alergijos požymis, ypač jeigu iš nosies gausiai skiriasi sekretas. Beje, alergija gali pasireikšti ne tik čiauduliu, bet ir bronchine astma.

Žagsulys

Su juo bandoma kovoti. Vieni žagsėdami čiulpia cukrų, kiti geria vandenį... Vienas iš efektyviausių būdų yra toks: reikia iš plaučių iškvėpti visą orą. Truputį palūkėjus, dar pūstelti, vėl palūkėjus – dar kartą. 0 tuomet reikia įkvėpti tiek oro, kiek tik telpa. Palūkėjus dar ir dar kvėptelti. Po keleto sekundžių reikia iškvėpti ir pradėti normaliai kvėpuoti. Žagsulys būna jau išnykęs.

Žagsulys – nevalingas diafragmos susitraukinėjimas, dažniausiai išsivystantis dėl mechaninio stemplės sudirginimo. Jis visiškai nepavojingas. Bet jeigu kamuoja ir nemalonūs pojūčiai ryjant, reikia kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti stemplės auglio simptomai.

"Murkianti" širdis

Gulint ant nugaros, už krūtinkaulio gali pasigirsti garsas, tarytum ten murktų katė. Kas gi jį sukelia?

Jeigu dažnai kartojasi "murkiantys" garsai už krūtinkaulio, šalia kairiojo spenelio arba tarp raktikaulių, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tai yra vienas iš širdies ydos požymių. Retas žmogus išgirsta tokius garsus savo krūtinėje, bet jeigu jau likimas lėmė išgirsti, delsti nevalia!

Sąnarių traškėjimas

Yra mėgėjų tyčia patraškinti savo pirštų sąnarius, nors niekas nesižavi tokiu jų įpročiu. Bet kai kuriems žmonėms sąnariai pradeda traškėti savaime. Vieniems traška keliai, kitiems alkūnės, treti išsižiodami girdi trakštelint kažkur už ausų. Kas sukelia tuos keistus garsus?

Sąnarių traškėjimas būdingas jauniems žmonėms. Mat augdami kaulai ir kremzlės ne visada atitinka vieni kitus. Dėl to neverta būgštauti. Suaugus traškėjimas išnyksta. Tiesa, traškančius sąnarius reikia pasaugoti (sumažinti jiems tenkamą krūvį), kad jie galėtų normaliai augti.

Sulaukus 30-ies metų, sąnariai gali vėl pradėti traškėti. Tai irgi nelabai pavojinga. Bet jeigu, be traškėjimo, pasireiškia ir skausmas arba uždegiminiai procesai, jeigu traškesys girdimas reguliariai, pavyzdžiui, keičiantis orams, reikia kreiptis į gydytoją.

Gydykime skaudančias nugaras

Gydykime skaudančias nugaras

Bene dažniausia skausmų priežastis yra degeneracinė stuburo liga. Degeneracija - susidėvėjimas, nykimas. Kas ir kodėl susidėvi ? Stuburas sudarytas iš slankstelių, kuriuos tarpusavyje jungia sąnariaiir tarpslanksteliniai diskai. Netaisyklingai...


Kojų opos - liga, į kurią negalima ranka numoti

Kojų opos - liga, į kurią negalima ranka numoti

Pastaruoju metu mūsų redakcija gauna nemažai klausimų dėl kojų opų. Į juos buvo paprašytas atsakyti profesorius Vytautas Triponis. Šešiasdešimtmetė Birutė Ž. klausia, ar pagydoma kojos opa. Ji pasakojo, kad prieš 12 metų užsigavusi kojos blauzdą....


Atostogos - ne tik poilsiui

Atostogos - ne tik poilsiui

Tačiau neretai pamirštame, kad vaikui jau prieš kelis mėnesius ar net pusmetį buvo diagnozuota sutrikusi laikysena, kurios ištaisymui taip ir neradome laiko; nepastebime, ar nenorime pastebėti, kad mažylis išklaipė batukus, vakarais skundžiasi...


Pasitikrinkime skydliaukę

Pasitikrinkime skydliaukę

Esant normaliai skydliaukės veiklai iš amino rūgšties tirozino ir jodo gaminamas skydliaukės hormonas tiroksinas. Tiroksinas žymimas T4, nes turi 4 jodo atomus. Jei organizmas su maistu negauna pakankamai jodo, vystosi skydliaukės padidėjimas...


Skausmo be priežasties nebūna

Skausmo be priežasties nebūna

Nemažai žmonių kenčia galvos skausmą. Jis būna labai įvairus: aštrus, tarsi žiedu spaudžiantis, bukas, nuolatinis, apimantis išsyk visą galvą arba kai kurias jos dalis. Galvą gali įsiskaudėti dėl pervargimo, besikeičiant orams, sergant hipertonine...


Receptą prieš stresą diktuoja gamta

Receptą prieš stresą diktuoja gamta

Dažnai išgyvendami stresą rizikuojame rimtai susirgti. Tyrimai parodė, kad efektyviai gintis nuo streso bei jo pavojingų pasekmių galima natūraliu metodu - druskos kambaryje.Kilus bet kokiam pavojui mūsų sveikatai ar gerovei susiduriame su stresu...


Kulnies skausmai

Kulnies skausmai

Įvairaus pobūdžio kulnies skausmus kenčiantys žmonės jų priežastimi dažniausiai laiko "ataugas" arba "pentinus" ir mano, kad būtent tų "ataugų nutirpinimas" ar "pentinų" chirurginis pašalinimas yra...


Mažiausiųjų sveikatai – mankštos ir masažai

Mažiausiųjų sveikatai – mankštos ir masažai

Rūpestingi tėvai žino, o gydytojai patvirtina – fizinis aktyvumas kūdikiams ir mažiems vaikams būtinas nuo pačių mažiausių dienų. Tai ne tik smagus laikas su vienu iš tėveliu, bet ir nauda augančiam organizmui. Reabilitacijos centro...


Ar operaciją atlaikys širdis?

Ar operaciją atlaikys širdis?

Tai palyginti dažnai aptarinėjama sveikatos tema. Žmonės dalijasi nuomonėmis, svarsto, ar geriau gyventi su įsisenėjusia ir galbūt chirurgijos reikalaujančia liga, ar ryžtis operacijai. Pacientų sveikatos šiandieniniai įstatymai, daugeliu atvejų...


Kepenų suriebėjimo ligos simptomai

Kepenų suriebėjimo ligos simptomai

Kepenų suriebėjimo simptomus nėra taip paprasta diagnozuoti todėl, kad kepenų suriebėjimo liga paprastai nepasireiškia daugeliu simptomu ankstyvose stadijose. Dėl to daug žmonių su kepenų suriebėjimu nesupranta, kad turi problemų. Kai kepenų...


Kaip kovoti su pavasarine alergija

Kaip kovoti su pavasarine alergija

Kai kuriose vietose jau vasario mėnesį nematomos tokių medžių kaip ąžuolas, guoba, beržas, klevas, uosis, alksnis, akacija ir lazdynas žiedadulkės kelia didžiulę grėsmę alergiškiems žmonėms, bet kurioje pasaulio šalyje. Nereikia bijoti pavasarinių...


Kaip kovoti su vasaros alergijomis

Kaip kovoti su vasaros alergijomis

Vasaros mėnesiais žolių žiedadulkės dominuoja visoje šalyje. Pirmiausia pasirodo švelni pavasarinė parkų žolės, tada – pašariniai motiejukai, miglė, eraičinai, daugiamečiai rugiai, dirsė, smilga, kanapė. Nereikia bijoti vasarinės alergijos...


Kaip įveikti osteoporozę

Kaip įveikti osteoporozę

Osteoporoze dabar serga daugiau nei 200 milijonų žmonių pasaulyje ir manoma, kad per penkiasdešimt metų tokių ligonių bus dvigubai daugiau. Viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų, kurie peržengė penkiasdešimtmetį, rizikuoja susirgti šia...


Įkyrioji kasdienė migrena

Įkyrioji kasdienė migrena

Specialistai teigia, kad pastaruoju metu migrena keičiasi – jos priepuoliai lengvesni ir trunka trumpiau, bet kartojasi dažniau. Kodėl taip yra? Kaip pasikeitė jos gydymas? Atrodytų, dabar migrena nebe tokia kankinama. Tačiau jos priepuoliai...


Kai kulnį nudiegia skausmas

Kai kulnį nudiegia skausmas

Atsikeliate iš lovos rytą, žengiate pirmuosius žingsnius, o padą ties kulnimi nudiegia skausmas. Pavaikščiojus skausmas lyg ir praeina, tačiau pavaikštote ilgiau, ir vėl pradeda skaudėti. Jeigu jus vargina būtent tokie negalavimai, ko gero,...


Kaip prižiūrėti slenkančius plaukus

Kaip prižiūrėti slenkančius plaukus

Paskutiniu metu vis daugėja žmonių, kurie skundžiasi, kad jų plaukai pradeda retėti ir slinkti. Taip pat daugėja jaunų žmonių, paauglių ir net vaikų, kurie jau turi šių problemų. Priežasčių, dėl ko vyrams slenka plaukai, yra ne viena. Tai gali...


Skausmingas rankos paspaudimas sveikinantis – įspėjimas apie specifinį negalavimą

Skausmingas rankos paspaudimas sveikinantis – įspėjimas apie specifinį negalavimą

Vadinamasis „tenisininko alkūnės“ sutrikimas gali pasireikšti ne tik žaidžiantiems tenisą ar kitus rakečių žaidimus, bet ir tiems, kurie atlieka pasikartojančius ir veiksmus esant apkrovai, pvz., dažytojams, santechnikams, dailidėms,...


Kas sumažina vaistų poveikį

Kas sumažina vaistų poveikį

Vaistai sąveikauja tarpusavyje. Jų efektyvumui įtakos turi maisto produktai, alkoholis, nikotinas. O kai kurie deriniai gali būti tiesiog pražūtingi... Organizmas linkęs kuo greičiau atsikratyti kiekvieno į jį patekusio svetimkūnio, net jeigu jis...


Ar sloga - liga nebloga?

Ar sloga - liga nebloga?

Galbūt dėl tokios ligos kaip sloga ir nevertėtų per daug krimstis, jeigu peršalus nosis pašlapiavo vieną ar keletą dienų. Tačiau ilgai užsitęsęs ar dažnai pasikartojantis slogavimas, apsunkinantis kvėpavimą pro nosį, dažnai yra daug rimtesnis...


Kepenų pažeidimo pasekmės

Kepenų pažeidimo pasekmės

Kepenų fermentai patenka į kraują ir padidėja jų kiekiai kraujyje, kai yra pažeidžiamos kepenys. Kepenų pažeidimui diagnozuoti yra naudingi keli svarbūs kepenų fermentai, kurių kiekis padidėja esant pažeidimui, tai – AST, ALT, SŠF,...


Laikas atsisveikinti su nugaros skausmais

Laikas atsisveikinti su nugaros skausmais

Ilgo sėdėjimo ir nejudrumo žala prilyginama rūkymo žalai. Sėdimas darbas gali sukelti nugaros skausmus. Kaip išvengti arba sumažinti nugaros, juosmens, stuburo skausmą vaizdo įraše pasakoja Gemma fizinės reabilitacijos gydytojas Roman Machnin. Pas...


7 priežastys kodėl reikia judėti, kai skauda sąnarius

7 priežastys kodėl reikia judėti, kai skauda sąnarius

Artrozė – dažniausiai sąnarius pažeidžianti liga. Nuo jos įprastai kenčia vyresnio amžiaus žmonės, tačiau neapsaugoti ir jauni žmonės, ypač dirbantys sunkų fizinį darbą, aktyviai sportuojantys arba turintys viršsvorį. Svarbiausia artrozės...


Kaip kovoti su žiemos alergijomis

Kaip kovoti su žiemos alergijomis

Netgi žiemą nesate visiškai apsaugoti nuo alergijos grėsmės. Dažnai būnate patalpose už sandariai uždarytų durų ir langų, todėl neišvengiamai tenka susidurti su patalpose esančiais alergenais! Vartokite vaistus palengvinti alergijos simptomams,...


Žmogaus sveikata slypi jo delnuose

Žmogaus sveikata slypi jo delnuose

Su džok – pats paprasčiausias ir efektyvus gydymo būdas, gelbstintis nuo daugelio negalavimų. Svarbiausia, kad jis nieko nekainuoja. Nereikia nei brangių tyrimų, nei medikamentų. Pakanka tik žinoti, kurį tašką savo kūne reikia gerokai...


Mėnulio įtaka gydymo procesams

Mėnulio įtaka gydymo procesams

Astrologijos dėsniai teigia, kad Mėnulis turi daug įtakos gyvybės egzistencijai. Astrologinės medicinos specialistai priduria, kad net menkiausias kūno dalies arba organo, kurio ženkle yra Mėnulis (ypač jeigu jis tuo metu dylantis), sužeidimas yra...


Melanoma žudo jaunus žmones

Melanoma žudo jaunus žmones

XXI amžiaus liga vis dažniau diagnozuojama ne tik moterims, bet ir vyrams .Kiekvieną šiltesnę dieną klaipėdiečiai ir pajūrio svečiai skuba į paplūdimį. Šilumos išsiilgę žmonės kurti gydytojų perspėjimams, kad nesaikingas ir nesaugus deginimasis...


Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Diabetas, pasak specialistų, tapo epidemija. Gydytoja endokrinologė Aušra Sirutavičienė aiškino, kad ši lėtinė liga, kurios metu dėl insulino trūkumo sutrinka visų medžiagų apykaita, jau pažabojama, tačiau dar neišgydoma. Gydytoja A. Sirutavičienė...


Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Pasaulyje yra daugiau nei milijonas žmonių, sergančių išsėtine skleroze. Galvos svaigimą, nuovargį, pusiausvyros sutrikimus jaučiantys šios ligos kamuojami žmonės neretai kenčia ir regėjimo sutrikimus, jiems tirpsta galūnės, sunku mąstyti. Nuolat...


Reabilitacijos galimybės skaudančiai nugarai

Reabilitacijos galimybės skaudančiai nugarai

Kokios yra reabilitacijos galimybės laidai "Pasaulis pagal moteris" pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro "Gemma" gydytojas Roman Machnin. Reportaže aptariamos ir bene labiausiai šiuolaikinį žmogų kamuojančios negandos -...


Ligos priežastis - kraujotakos sutrikimas

Ligos priežastis - kraujotakos sutrikimas

Širdies bei kraujagyslių ligomis neretai susergama dėl netinkamo gyvenimo būdo ir neteisingos mitybos Kojų venų veiklai gali pakenkti sutrikusi jų vožtuvų veikla. Nusilpus venų vožtuvams, kraujas ima tekėti priešinga kryptimi. Po oda, dažniausiai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9