Gegužės 25d. Pirmadienis

Nevalingi žmogaus kūno garsai

2013 Balandžio 18d.
Peržiūrų skaičius: 40824
Nevalingi žmogaus kūno garsai

Kartais, dažniausiai pačiu netinkamiausiu laiku, pradeda gurguliuoti pilvas, trakšteli sąnarys arba ima kamuoti čiaudulys... Kodėl? Ką nori pasakyti organizmas, skleisdamas įvairius garsus? Kaip jį nutildyti?

Pilvo gurgėjimas

Aplinkiniams jis dažniausiai sukelia juoką, o pačiam žmogui – gėdą. Bet kas gi čia ypatinga? Juk visi daugelį kartų per dieną išleidžia dujas iš žarnyno. Dažniausiai tos dujos pasišalina tyliai ir neskleidžia nemalonaus kvapo. Bet iš kur jų atsiranda?

Daug oro žmogus nuryja valgydamas. Viena jo dalis pasišalina pro burną (raugulys), o kita patenka į žarnyną. Nemažai dujų pagamina žarnyne gyvenančios bakterijos. Jos fermentuoja (raugina) cukrų, kurį organizmas negali arba nesuspėja panaudoti, – taip pasigamina dujos. Judant žarnų sienelėms, oro burbuliukai keliauja išangės link, kartais sukeldami gurguliavimą. Paprastai jis pasigirsta išalkus (organizmas ruošią vietą naujai maisto porcijai) arba jaučiant poreikį išsituštinti. Kartais dujų susikaupia tiek daug, kad tiesiosios žarnos sfinkteris nebeįstengia jų sulaikyti – tada ir pasigirsta garsas...

Kaip išvengti dujų susikaupimo?

Svarbiausia – nepersivalgyti ir vengti produktų, kuriuose yra sunkiai pasisavinamo cukraus. Pavyzdžiui, raugintų kopūstų, juodos duonos, žirnių. Beje, vidurius gali pūsti privalgius bet kokių kopūstų, nuo žiedinių iki brokolių, taip pat sojų, pupelių, saldžių vaisių – obuolių, abrikosų, išgėrus alaus, gazuoto vandens, pieno produktus valgant kartu su žaliomis daržovėmis ir kt.

Jei pavalgius minėtų produktų reikia vykti į svarbų susitikimą, patartina praryti keletą tablečių aktyviosios anglies, kuri "sugeria" dujas ir pašalina jas iš organizmo neatkreipdama aplinkinių dėmesio. Vietoje anglies galima vartoti kitokius dujų gamybą mažinančius vaistus.

Nedidelis vidurių pūtimas nepavojingas. Jeigu viduriai gurguliuoja pavartojus antibiotikų, tikriausiai išsivystė disbakteriozė, tad reikia kreiptis į gydytoją. O jeigu vidurius pučia nevartojus jokių vaistų, galbūt organizmas netoleruoja tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, pieno laktozės. Pasitarus su gydytoju, reikia pakeisti mitybą. Kartais pilvo gurguliavimą sukelia stresai. Tai vadinama "dirgliojo žarnyno sindromu". Dėl šio sindromo taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir dietologą, nors jie, deja, ne visada gali padėti. Šis sutrikimas dažniau pasireiškia jauniems žmonėms.

Skubi gydytojo pagalba būtina tuomet, kai ne tik pučia vidurius, bet ir sutrinka skrandžio veikla, pakyla kūno temperatūra.

Knarkimas

Kūnas net dieną vargiai leidžiasi kontroliuojamas, o naktį gali daryti ką panorėjęs. Pavyzdžiui, knarkti. Knarkimo priežastys gali būti įvairios: nosies pertvarėlės iškrypimas, adenoidų padidėjimas, lėtinė sloga, didelis nuovargis, girtumas. Galima knarkti ir be jokios priežasties. 60 proc. vyrų knarkia kartkartėmis, o 14 proc. – reguliariai.

Į knarkimą galima nekreipti dėmesio, bet galima su juo ir kovoti, pasitelkus naujausius medicinos metodus arba liaudiškus vaistus. Tačiau pirmiausia reikia pašalinti knarkimo priežastį, pavyzdžiui, padidėjusius adenoidus.

Knarkimas pavojingas tik tada, kai dėl jo kartkartėmis sustoja kvėpavimas (apnėja). Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Čiaudėjimas

Vieną kitą kartą sučiaudėti visiškai normalu. Bet kai žmogus pradeda čiaudėti be paliovos...

Čiaudulys – nevalingas nosiaryklės atsakas į nosies gleivinės dirginimą. Dirgikliai gali būti įvairūs svetimkūniai arba alergenai. Čiaudant stipri oro srovė pašalina dirgiklį, ir galima ramiai kvėpuoti toliau. Kadangi aplinkui sklando gausybė dirgiklių, tai nosiai ir imuninei sistemai tenka pasirinkti, kuriuos būtina pašalinti čiaudėjant, o kurių ne. Deja, neretai toji "pasirinkimo sistema" nuvilia. Tuomet visiškai nepavojingi katės plaukai sukelia čiaudulį, o nuožmūs gripo virusai – ne. Kadangi čiaudulio išvengti neįmanoma, tai galima pabandyti jį blokuoti. Sakoma, kad stipriai patrynus tarpuakį, čiaudulio galima išvengti.

Neretai čiauduliu prasideda infekcinės kvėpavimo takų ligos. Tokiu atveju nereikia čiaudulio stabdyti – tegu organizmas pats tvarkosi. Kai kurie žmonės linkę čiaudėti rytais, ką tik pabudę. Įdomu tai, kad jiems gali padėti į lovą patiekti pusryčiai. Šiuo atveju čiaudulys yra organizmo reakcija į rytinę vėsą. Išgėrus puodelį karštos kavos ta vėsa nebetrukdo.

Pernelyg dažnai čiaudint (daugiau kaip 10-15 kartų per dieną), reikia kreiptis į gydytoją. Tai gali būti alergijos požymis, ypač jeigu iš nosies gausiai skiriasi sekretas. Beje, alergija gali pasireikšti ne tik čiauduliu, bet ir bronchine astma.

Žagsulys

Su juo bandoma kovoti. Vieni žagsėdami čiulpia cukrų, kiti geria vandenį... Vienas iš efektyviausių būdų yra toks: reikia iš plaučių iškvėpti visą orą. Truputį palūkėjus, dar pūstelti, vėl palūkėjus – dar kartą. 0 tuomet reikia įkvėpti tiek oro, kiek tik telpa. Palūkėjus dar ir dar kvėptelti. Po keleto sekundžių reikia iškvėpti ir pradėti normaliai kvėpuoti. Žagsulys būna jau išnykęs.

Žagsulys – nevalingas diafragmos susitraukinėjimas, dažniausiai išsivystantis dėl mechaninio stemplės sudirginimo. Jis visiškai nepavojingas. Bet jeigu kamuoja ir nemalonūs pojūčiai ryjant, reikia kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti stemplės auglio simptomai.

"Murkianti" širdis

Gulint ant nugaros, už krūtinkaulio gali pasigirsti garsas, tarytum ten murktų katė. Kas gi jį sukelia?

Jeigu dažnai kartojasi "murkiantys" garsai už krūtinkaulio, šalia kairiojo spenelio arba tarp raktikaulių, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tai yra vienas iš širdies ydos požymių. Retas žmogus išgirsta tokius garsus savo krūtinėje, bet jeigu jau likimas lėmė išgirsti, delsti nevalia!

Sąnarių traškėjimas

Yra mėgėjų tyčia patraškinti savo pirštų sąnarius, nors niekas nesižavi tokiu jų įpročiu. Bet kai kuriems žmonėms sąnariai pradeda traškėti savaime. Vieniems traška keliai, kitiems alkūnės, treti išsižiodami girdi trakštelint kažkur už ausų. Kas sukelia tuos keistus garsus?

Sąnarių traškėjimas būdingas jauniems žmonėms. Mat augdami kaulai ir kremzlės ne visada atitinka vieni kitus. Dėl to neverta būgštauti. Suaugus traškėjimas išnyksta. Tiesa, traškančius sąnarius reikia pasaugoti (sumažinti jiems tenkamą krūvį), kad jie galėtų normaliai augti.

Sulaukus 30-ies metų, sąnariai gali vėl pradėti traškėti. Tai irgi nelabai pavojinga. Bet jeigu, be traškėjimo, pasireiškia ir skausmas arba uždegiminiai procesai, jeigu traškesys girdimas reguliariai, pavyzdžiui, keičiantis orams, reikia kreiptis į gydytoją.

Ligoniams reikia profesionalios ir nuolatinės pagalbos

Ligoniams reikia profesionalios ir nuolatinės pagalbos

Paliktas verdantis puodas, įjungta dujinė viryklė, rasti senelio ar tėčio batai šaldytuve gali sukelti šypseną tik kartą. Kiti kartai, deja, gali būti liūdnai lemtingi ir gąsdinantys. Realybė tokia, kad pacientams, sergantiems senatvinėmis...


Peršalimo ligų komplikacijos

Peršalimo ligų komplikacijos

Vaikų peršalimo ligos – įprastas reiškinys. Po 7-10 dienų negalavimas dažniausiai praeina. Bet kosulys kartais tęsiasi iki mėnesio. Į gydytoją skubiai kreiptis būtina, jei vaikas ne tik kosti, bet ir jaučia silpnumą, jam sunku kvėpuoti,...


Penki žingsniai savęs link

Penki žingsniai savęs link

Niekas nesiginčys, kad tik sveikame kūne - sveika siela. Vadinasi, privalu rūpintis, kad sveikas būtų ir vienas, ir kitas. Nes apie kokią dvasios ramybę galima kalbėti, jei kankina alergija, migrena, artritai, per didelis kraujospūdis?! Arba - net...


Skauda nugarą? Pats laikas pradėti mankštintis

Skauda nugarą? Pats laikas pradėti mankštintis

Žmogaus stuburas – tai žmogaus centrinė ašis, kurią sudaro slanksteliai, tarp jų esantys diskai ir daug raiščių. Tarp kiekvienos slankstelių poros esantį diską sudaro išorinis skaidulinis žiedas ir centre esantis drebučių konsistencijos...


„Gemma“ baseine – sveikesnė ir ekologiškesnė aplinka

„Gemma“ baseine – sveikesnė ir ekologiškesnė aplinka

Baseinui, kuriame maudomi kūdikiai ir mankštinasi besilaukiančios moterys, keliame ypač didelius saugumo ir kokybės reikalavimus. Baseine įdiegėme AFM filtravimo sistemą.


Kojų opos - liga, į kurią negalima ranka numoti

Kojų opos - liga, į kurią negalima ranka numoti

Pastaruoju metu mūsų redakcija gauna nemažai klausimų dėl kojų opų. Į juos buvo paprašytas atsakyti profesorius Vytautas Triponis. Šešiasdešimtmetė Birutė Ž. klausia, ar pagydoma kojos opa. Ji pasakojo, kad prieš 12 metų užsigavusi kojos blauzdą....


Kaip diagnozuoti cukrinį diabetą?

Kaip diagnozuoti cukrinį diabetą?

Cukrinis diabetas labai dažna liga. Visame pasaulyje kasmet vis daugėja sergančiųjų šia liga. 2003 m. pasaulyje cukriniu diabetu sirgo 194 mln. gyventojų. Prognozuojama, kad 2010 m. pasaulyje bus 240 mln. sergančiųjų. Sergamumas cukriniu diabetu...


Pavasarinis nuovargis įveikiamas be vaistų

Pavasarinis nuovargis įveikiamas be vaistų

Truputį patinti kojos gali ir visiškai sveikiems žmonėms. Jei tenka ilgai vaikščioti ar stovėti, pėdos tarsi dega, o kojos pabrinksta, jas maudžia. Kojų kraujo ir limfos apytaką teigiamai veikia eteriniai aliejai – rozmarinų, pušų, mėtų,...


Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio alergijos gniaužtuose

Šalčio sukelta alergija nėra dažna liga. Tačiau pastaruoju metu ji kamuoja daugiau žmonių. Manoma, kad 15–20 proc. gyventojų nors kartą teko patirti šalčio alergiją – iš lauko atėjus į patalpą oda parausta arba ją išberia. Šia alergija...


Jėgos pratimai su svoriais - traumų ir ligų profilaktikai

Jėgos pratimai su svoriais - traumų ir ligų profilaktikai

Viena efektyviausių priemonių nuo traumų – jėgos treniruotės. Anot reabilitacijos ir slaugos centro specialistų, pratimai su svoriais ne tik gerina sportinius rezultatus ar padeda įgyti gražias kūno formas.


Nėštumas – ne kliūtis sportuoti

Nėštumas – ne kliūtis sportuoti

Mažylio laukimas – svarbus ir daug atsakingumo reikalaujantis moters gyvenimo laikotarpis. Šiuo laikotarpiu tiek besilaukiančiai mamai, tiek būsimam naujagimiui reikia ypatingo rūpesčio. Rūpinimasis savimi nėštumo metu tiesiogiai veikia ne...


5 dažniausios klaidos gydantis peršalimą

5 dažniausios klaidos gydantis peršalimą

Slogą ir nedidelį karščiavimą daugelis esame pratę gydytis karšta arba tiesiog laukti, kol negalavimas praeis pats, nors puikiai žinome, kad neteisingas ar atsainus gydymas ligą gali tik komplikuoti. 1. Liga "pravaikščiojama". Šią...


Ar topolių pūkai gali sukelti alergiją?

Ar topolių pūkai gali sukelti alergiją?

"Mūsų penkių asmenų šeima gyvena daugiabutyje. Vaikai dar nedideli, vienas metukų, kiti du — ikimokyklinio amžiaus. Didžiausia problema visuomet būna, kai ima žydėti topoliai, kurie auga tiesiai prieš mūsų langus. Nuo jų niekur...


Klastinga liga nepasigaili nei jauno, nei seno

Klastinga liga nepasigaili nei jauno, nei seno

Visai neseniai pavyko išmokti kovoti su cukriniu diabetu – pavojinga liga. Tačiau ji išlieka klastinga – į užmarštį nusineša nemažai gyvybių, jai nesvarbu, ar žmogus jaunas, ar senas. Tik pasitelkęs žinias ir laikydamasis svarbių...


Raumenų atvėsinimas – svarbus treniruotės etapas

Raumenų atvėsinimas – svarbus treniruotės etapas

Puikiai pasportavote? Po treniruotės jaučiate malonų virpulį raumenyse ir lengvą nuovargį visame kūne? Neskubėkite ilsėtis, nes po treniruotės svarbu nepamiršti tinkamai atvėsinti raumenis.


Nugaros skausmų galima išvengti

Nugaros skausmų galima išvengti

Apie 60 procentų suaugusiųjų kankina nugaros skausmai, vyresniems kaip 65 metų žmonėms tai dažniausiai pasitaikantis sveikatos sutrikimas. Ilgalaikius nugaros skausmus dažniausiai sukelia trauma, bet kartą per gyvenimą savaitę ar ilgiau nugaros...


Greita krūtinės skausmų diagnostika

Greita krūtinės skausmų diagnostika

„Krūtinės skausmo“ terminas naudojamas nusakant bet kokį skausmą: spaudimo, gniaužimo, nutirpimo ar kito nepatogumo krūtinės srityje, kakle ar pilvo viršuje jausmą. Jis dažnai siejamas su žandikaulio, galvos ar rankų skausmu. Skausmas...


Kovoje su vaikų ir paauglių nutukimu - kineziterapeuto pagalba

Kovoje su vaikų ir paauglių nutukimu - kineziterapeuto pagalba

Vaikų ir paauglių nutukimas sukelia virtinę problemų. Tai ir fizinės sveikatos bėdos, psichologinis diskomfortas bei prastėjantys mokslo pasiekimai. Apie vaikų ir paauglių nutukimą ir kaip jiems padėti, pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro...


Ar kaltas skersvėjis, kai surakina nugarą?

Ar kaltas skersvėjis, kai surakina nugarą?

Dažnai klaidingai manoma, kad liaudiškai tariamas nugaros surakinimas ar perpūtimas gresia tik tiems, kurie kelia svorius arba tiems, kuriuos perpučia skersvėjis. Medikai turi kitą nuomonę. Anot jų, netikėtą ir staigų nugaros skausmą žmogus gali...


Žmogaus sveikata slypi jo delnuose

Žmogaus sveikata slypi jo delnuose

Su džok – pats paprasčiausias ir efektyvus gydymo būdas, gelbstintis nuo daugelio negalavimų. Svarbiausia, kad jis nieko nekainuoja. Nereikia nei brangių tyrimų, nei medikamentų. Pakanka tik žinoti, kurį tašką savo kūne reikia gerokai...


Širdis negali išsimušti iš ritmo

Širdis negali išsimušti iš ritmo

Šiaulietė Lionė sunkiai tramdo ašaras — jos širdies plakimas buvo sutrikęs keletą kartų. Ištvėrusi kankinamą skausmą, galybę lašelinių, narkozę, net elektrošoką, moteris dėkinga kardiologams, kurie ne tik laiku suteikė pagalbą, bet ir...


Rijimo sutrikimų turintiems pacientams padeda logoterapija

Rijimo sutrikimų turintiems pacientams padeda logoterapija

Po įvairių galvos smegenų pažeidimų pacientams be kitų negalių dažnai sutrinka kalba, rijimas ar balsas. Rijimo sutrikimai ypač vargina pacientus – kiekvienas maitinimas tampa tikru kantrybės išbandymu. Pagelbėti tokiems pacientams –...


Naujiena Abromiškių reabilitacijos ligoninėje - raumenų testavimui ir treniravimui sistema BIODEX ir BACK CHECK

Naujiena Abromiškių reabilitacijos ligoninėje - raumenų testavimui ir treniravimui sistema BIODEX ir BACK CHECK

Pasaulyje vis daugėjant sąnarių operacijų ir sąnarių transplantacijos operacijų ar kitokių kojų traumų žmogus neretai susiduria su problema - negali greitai vystyti raumenų jėgos dėl sumažėjusios nervinės impulsacijos į raumenį. Kitaip tariant,...


Kaip išsaugoti sąnarių lankstumą?

Kaip išsaugoti sąnarių lankstumą?

Pagrindiniai sąnarių lankstumą lemiantys faktoriai yra šie: raumenų bei raiščių elastingumas ir kaulų sąnarinių paviršių lygumas. Išskyrus kai kurias paveldimas ligas, nulemiančias minėtų struktūrų blogą kokybę, pagrindinėmis sąnarių veiklą...


Kas sumažina vaistų poveikį

Kas sumažina vaistų poveikį

Vaistai sąveikauja tarpusavyje. Jų efektyvumui įtakos turi maisto produktai, alkoholis, nikotinas. O kai kurie deriniai gali būti tiesiog pražūtingi... Organizmas linkęs kuo greičiau atsikratyti kiekvieno į jį patekusio svetimkūnio, net jeigu jis...


Įkyrioji kasdienė migrena

Įkyrioji kasdienė migrena

Specialistai teigia, kad pastaruoju metu migrena keičiasi – jos priepuoliai lengvesni ir trunka trumpiau, bet kartojasi dažniau. Kodėl taip yra? Kaip pasikeitė jos gydymas? Atrodytų, dabar migrena nebe tokia kankinama. Tačiau jos priepuoliai...


Į parduotuvę – tik išgėrus vaistų

Į parduotuvę – tik išgėrus vaistų

Daugybė pasaulio gyventojų kenčia nuo įvairiausių baimių, vadinamų fobijomis. Nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties žmonės kažko bijo. Tačiau į specialistus dėl šio nepatogumo kreipiasi tik nedidelė dalis. Psichiatrai teigia, kad žmonės dažniausiai...


Veido ir žandikaulio kineziterapija - alternatyva tabletėms

Veido ir žandikaulio kineziterapija - alternatyva tabletėms

Kenčiantys nuo stiprių galvos skausmų žino, kad skausmus gali išprovokuoti bet kas: maisto netoleravimas, stresas, ryški šviesa ir daug kitų dažnai nekontroliuojamų dirgiklių. Tam tikrais atvejais skausmus gydyti labai padeda veido ir žandikaulių...


Kepenų pažeidimo simptomai

Kepenų pažeidimo simptomai

Gelta: pagelsta oda ir akys. Taip būna tada, kai kepenys nebesugeba pašalinti bilirubino iš kraujo. Nagų pokyčiai: nagai gali tapti per daug išlenkti ir gali atrodyti balti užuot buvę rausvi. Odos pokyčiai: apie 25 % žmonių, kuriems yra pažeistos...


Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Bičių spiečiaus ataka 43 metų Šakių rajono gyventojui Romui Karušiui vos nesibaigė mirtimi. Kai vyras ketino taisyti kaminą, jį stipriai sugėlė jo namo tarpsienyje įsikūrusios bitės. Vandens čiurkšle baidydami bites, auką gelbėjo ugniagesiai, o...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9