REXSAN

Moterų priešas – celiulitas

Celiulitas būdingas 60-85 procentams visų subrendusių moterų ir nors anksčiau jis buvo pripažįstamas kaip kosmetinis defektas, dabar tai traktuojama kaip liga.

Šios ligos vystymąsi skatina kapiliarų sienelės defektai ir sutrikusi odos veninė mikrocirkuliacija. Dėl to padidėja kapiliarų sienelės laidumas ir skysčiai kaupiasi tarpląsteliniuose tarpuose. Jo atsiradimas priklauso ir nuo gyvenimo būdo. Dabar mažiau judama, vartojama nemažai pusfabrikačių, natūralaus maisto pakaitalų, cukraus, kvapiųjų medžiagų, dažų bei konservantų. Celiulitas apibūdinamas kaip į apelsino žievės paviršių panašios odos plotai, dažniausiai pastebimi ant šlaunų ir sėdmenų, tačiau gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Tai problema, su kuria nelengva kovoti.

Sukeliantys veiksniai

Pasak kineziterapeutės Rasos Mickūnienės, šiuo metu dominuoja keturios pagrindinės celiulito atsiradimo hipotezės. Celiulito atsiradimą lemia lytis, odos architektūra, jungiamojo audinio pakitimai, kraujagyslių pakitimai ir uždegiminis faktorius.

„Celiulito atsiradimas yra daugialypis reiškinys. Dažnai procesas prasideda tuomet, kai pablogėja odos kraujotaka. Padidėjęs spaudimas kapiliaruose gali sukelti padidėjusį kapiliarinį laidumą ir skysčio užsilaikymą poodyje bei jungiamojo audinio pažeidimus, taip formuojasi odos nelygumai”, – sakė R.Mickūnienė.

Teigiama, jog celiulito atsiradimui įtakos turi ir paveldimi faktoriai, hormonai, nutukimas, nors celiulitas ir nutukimas – ne tas pats. Celiulitas gali atsirasti ir lieknoms moterims. Viena iš „apelsino žievelės” priežasčių yra judėjimo stoka, įtakos turi ir žalingi įpročiai: rūkymas, alkoholio vartojimas, netaisyklinga laikysena. Neatmetama galimybė, jog stresai taip pat skatina odos nelygumų atsiradimą.

Celiulitas – tai liga, kuri nesukelia skausmo, bet trikdo dvasinę būseną, be to, tai – ne vien riebalų kaupimasis po oda, o kartu ir tiesioginis organizmo fiziologinių procesų atspindys. Dažniausiai celiulito pažeidžiamos yra viršutinė šlaunies dalis, blauzdos ir sėdmenys. Celiulitas taip pat gali būti pastebimas ant krūtų, juosmens, viršutinės rankų dalies, kaklo.

Organizmo procesai

Norint suprasti celiulito esmę, būtina daugiau žinoti apie riebalus. Žmogus gimsta, turėdamas atitinkamą riebalinių ląstelių kiekį, tad svorio padidėjimas arba jo netekimas atsiranda ne dėl šių ląstelių skaičiaus pasikeitimo, o dėl kiekvienos iš šių ląstelių dydžio pokyčių (padidėjimo ar sumažėjimo).

Pasak „Sekundės” pašnekovės R.Mickūnienės, tam tikras riebalų kiekis, gaunamas su maistu, būtinai reikalingas žmogaus organizmui, nes riebalai atlieka daug svarbių gyvybinių funkcijų.

„Dalis gaunamų riebalų saugomi organizme ir panaudojami tik atsiradus papildomam energijos poreikiui. Riebalai atlieka svarbų vaidmenį, organizmui pasisavinant vitaminus A, D, E, K, o riebalinis audinys sulaiko kenksmingas chemines medžiagas, pesticidus bei kitus organizmui kenksmingus elementus”, – apie riebalų funkcijas kalbėjo R.Mickūnienė.

Kiekvienos riebalinės ląstelės paviršiuje yra mikroskopinės struktūros, atliekančios funkcijas receptorių, kurie reguliuoja riebalų susikaupimo bei jų šalinimo procesus, jiems sutrikus galima sulaukti nepageidaujamų pasekmių. Tai tarsi grandininė reakcija, kurią lemia keletas veiksnių.

„Yra keletas celiulito stadijų. Sulėtėjus kraujo tekėjimui mažajame kraujo apytakos rate, sutrinka audinių aprūpinimas krauju bei atsiranda išankstinė prielaida celiulitui pasireikšti, nors akivaizdžių požymių kol kas dar nematyti. Limfos cirkuliacijai sulėtėjus, ji pradeda kauptis audiniuose. Matomi šio etapo požymiai – subliūškusios venos (vadinamosios kraujagyslių žvaigždutės) ir nedideli pakitusios spalvos odos ploteliai. Per kelias savaites ar mėnesius audiniuose susikaupusių skysčių limfagyslės jau nebeįstengia pašalinti, oda tampa nelygi, panaši į apelsino žievelę”, – apie celiulito susidarymą kalbėjo R.Mickūnienė.

Kadangi kraujas į celiulitinį audinį nebepatenka, riebalų šalinimas iš riebalinių ląstelių nebevyksta, jų daugėja, skaidulos darosi vis storesnės. Riebalai, limfa ir baltyminės skaidulos sudaro stambius korėtus darinius. Šie specifiniai sustorėjimai bei iškilimai odos paviršiuje ir darko figūrą.

Kova reikalauja daug pastangų

Egzistuoja daug būdų, kaip gydyti celiulitą, tačiau dažniausiai rekomenduojama pasitelkti visą kompleksą produktų, procedūrų bei pakeisti gyvenimo būdą. Anot kineziterapeutės Daivos Sakienės, būtina sureguliuoti kasdienę mitybą.

„Svarbu atsižvelgti į maisto racioną, stebėti, ką valgome. Rekomenduojama atsisakyti angliavandenių, produktų, turinčių daug riebalų. Būtina vartoti daugiau vaisių, daržovių, grūdinių kultūrų, žinoma, tai neturėtų būti bandelės. Negalima pamiršti, jog svarbu vartoti ir daug skysčių”, – tikino ponia Daiva.

Kasdien žmogui rekomenduojama išgerti apie pusantro ar net du litrus skysčių. Reikėtų vengti gazuotų gėrimų ir kavos, geriau rinktis įvairias arbatas. Žalioji arbata turi daug gerų savybių. Ji šalina pabrinkimus, dėl ypatingos arbatos sudėties skysčiai greičiau pašalinami iš organizmo. Žalioji arbata gerina virškinimą, stimuliuoja centrinę nervų sistemą bei padeda atsikratyti antsvorio. Joje esantys kofeinas ir katechinas pagerina medžiagų apykaitą, tad ją rekomenduojama gerti prieš atliekant celiulitą mažinančias ar liekninamąsias procedūras.

Norintiesiems kovoti su „apelsino žievele” reikėtų daugiau judėti. Nebūtina iškart bėgti į sporto salę, ieškoti treniruoklio ar užsiimti aerobika, kalanetika. Galima tiesiog kiekvieną rytą padaryti mankštą, tai aktualu ypač tiems, kurie dirba sėdimą darbą, mažai juda.

„Dabar daug žmonių nuvažiuoja į darbą, ten visą dieną sėdi, o vakare vėl automobiliu grįžta į namus. Tai blogas įprotis, galima sugalvoti nors minimalaus sporto būdų, išnaudoti pertraukėles ir bent kiek pajudėti”, – patarė D.Sakienė.

Fizinių pratimų metu susidaranti pieno rūgštis valo arterijas, taip pagerinamas audinių aprūpinimas krauju. Atliekant pratimus kojomis, pagerėja veninio kraujo bei limfos nutekėjimas širdies link, o sulenkiant bei ištiesiant kojų pėdas, pagreitinamas limfos drenažas.

Masažai ir įvyniojimai

Įvairūs masažai yra efektyvus būdas kovoti su celiulitu. Anticeliulitinis-modeliuojantis, limfodrenažinis masažas rekomenduojamas norint sumažinti celiulito požymius. Anksčiau buvo populiarūs masažai, kai atliekami stiprūs „išmušamieji” judesiai, tačiau tai nėra pats geriausias būdas, nes taip masažuojant kartu su riebalais ir jungiamuoju audiniu plyšta kapiliarinės kraujagyslės ir nervų galūnėlės. Geriau pasirinkti modeliuojamąjį viso kūno masažą arba tokį, kai masažuojamos probleminės vietos, pagerinamas viso kūno limfos nutekėjimas, kraujotaka.

Limfodrenažinis masažas atliekamas banguojančiais, išstumiamaisiais judesiais, jie yra švelnūs, veiksmingi.

„Dažnai skysčiai susilaiko ties keliais, pakinkliais, čiurna, kryžkauliu, tad svarbu juos „išjudinti” ir tik tada atlikti probleminių vietų masažą. Žinoma, viena procedūra nepadės, atsižvelgiama į celiulito stadiją, žmogaus galimybes, reikia sureguliuoti mitybą, daugiau sportuoti, vartoti įvairias kosmetines priemones namuose ir rinktis masažus bei įvyniojimus, kad visas šis kompleksas padėtų efektyviai kovoti su problema. Jeigu celiulitas pirmos ar antros stadijos, jis lengviau įveikiamas, tačiau pas specialistus ateina žmonės, kurių celiulitas būna trečios ar ketvirtos stadijos ir su juo kovoti nelengva. Tokiu atveju kūno procedūros rekomenduojamos du ar tris kartus per savaitę, vėliau atliekamos palaikomosios procedūros”, – sakė D.Sakienė.

Ypač efektyvu kovojant su celiulitu kartu su masažais taikyti kūno įvyniojimus. Tai kaukės, įvairūs aktyvatoriai, dumblo, dumblių, purvo priemonės, želė, kremai ir kitos priemonės, praturtintos mikroelementais, kofeinu, jūros druskomis, eteriniais aliejais. Galima derinti keletą procedūrų, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas.

Grožio procedūros

Kokį purvą naudoti, specialistai parenka pagal odos būklę. Gali būti derinamas šiltas ir šaltas purvas. Pasak D.Sakienės, „Bioline” siūlo terminį purvą. Šilti ir šalti kompresai, praturtinti terminiu vandeniu, dumblu ir dumblių ekstraktais, stangrina odą, gerina kraujotaką ir kovoja su odos suglebimu. Šildantis purvas būna su žaliuoju dumbu, jis naudingas kovojant su kompaktišku celiulitu. Šaldantis purvas su baltuoju dumblu padeda kovoti su neryškiu ir edeminiu celiulitu.

Vienas natūraliausių kovos su apelsino žievelės efektu būdų yra procedūra, kurioje derinami eteriniai aliejai, terminis raudonųjų dumblių purvas, baltas purvas, alginatai, praturtinti jūros druskomis.

„Procedūra „Algamater” itin veiksminga, joje daug įvairių sudedamųjų dalių, kurios tonizuoja, padeda mažinti riebalų sankaupas, lieknina. Sudedamosios dalys praturtintos vitaminų, todėl po pirmos procedūros galima pastebėti, kad oda tampa plastiškesnė, minkštesnė. Šių procedūrų metu naudojama speciali elektrinė antklodė, tai padeda pasiekti geresnių rezultatų. Kartais klientės jaučia nedidelį dilgčiojimą, taip būna dėl eterinių aliejų ir metilnikotinato derinio”, – sakė „SPA Rožynas” kūno procedūrų specialistė D.Sakienė.

Svarbu, kad atsižvelgdamas į kliento poreikius specialistas parinktų keletą veiksmingų procedūrų. Tai gali būti įvyniojimai, derinami su masažu, kartais odą galima palepinti ir kitokiomis prabangiomis, itin efektyviomis procedūromis. Stangrinamąjį, modeliuojamąjį efektą galima pasiekti „Model shine” procedūra, kurios metu naudojamuose produktuose derinami deimanto, hematito ir gintaro milteliai.

„Yra daug procedūrų, kurios akivaizdžiai pagerina odos būklę ir žmogaus emocinę būseną, tačiau nereikia pamiršti, kad vien procedūros padaryti ypatingų stebuklų negali. Reikia sveikai maitintis, daugiau judėti ir nepamiršti kūno priežiūros priemonių namuose. Beveik kiekviena moteris veido oda rūpinasi kasdien, naudoja pienelį, toniką ir kremą, kartais pasidaro kaukes ar šveičiamąsias procedūras, lankosi pas kosmetologą. O kokias priemones ji naudoja kūnui prižiūrėti? Dažniausiai – dušo želė ir retkarčiais drėkinamąjį kremą, bet to nepakanka. Reikėtų įsigyti kremą, želė ar kitų priemonių, kurios padėtų kovoti su problema. Kiekvienas gali pasidaryti savimasažą. Duše su šepetėliu ar kempine lengvais judesiais reikėtų pamasažuoti problemines vietas, tai skatina kraujo cirkuliaciją, limfos tekėjimą. Visa tai padės pasiekti efektyvių rezultatų”, – sako D.Sakienė.

Neringa Sirtautienė

TAIP PAT SKAITYKITE