Mollers

Kaip sumažinti kraujospūdį?

Mano kraujospūdis padidėjęs, o man dar tik 30 metų. Nenorėčiau, vartoti vaistų. Ar pakeitus gyvenimo būdą tikrai įmanoma sumažinti kraujo spaudimą?

Tamara

Vilniaus žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja

Eglė Markovski:

– Padidėjęs kraujo spaudimas į kraujagyslių sieneles – labai paplitęs reiškinys. Tai pagrindinė insulto priežastis ir svarbiausias išeminės širdies ligos rizikos veiksnys.

Nuolatinis aukštas kraujospūdis – hipertenzinės ligos apraiška ir vadinamas „tyliuoju žudiku”, nes nepastebimai žaloja audinius ir organus, kol galiausiai ištinka miokardo infarktas, insultas arba atsiranda inkstų nepakankamumas.

Nors gydyti šią ligą palyginti nesunku, bet labai dažnai žmonės ilgai nežino, kad jų kraujospūdis per didelis ir į gydytojus nesikreipia. Dėl nuolat aukšto kraujospūdžio širdis dirba sunkiau negu paprastai. Dėl to širdies raumuo padidėja ir iš pradžių širdis dar būna stipri, tačiau laikui bėgant, ji silpsta ir gali susiformuoti širdies nepakankamumas.

Aukštas kraujospūdis gali pakenkti ir kitiems organams, pavyzdžiui, nusilpsta smegenų arterijos – jos gali plyšti – tai insultas. Be to, aukštas kraujospūdis skatina trombų susidarymą smegenų arterijose. Aukštas kraujospūdis gali pažeisti ir inkstų kraujagysles ir būti inkstų nepakankamumo priežastis. Todėl reguliariai tikrinkitės kraujospūdį ir jei jis padidėjęs, gydykitės kaip nurodo gydytojas.

Kraujospūdis dažniausiai mažinamas keičiant gyvenimo būdą (pavyzdžiui, numetant svorio, daugiau mankštinantis) ir vartojant vaistus. Jei kraujospūdis padidėjęs nedaug, su gydytoju aptarkite galimybę gydytis be vaistų – dažnai padeda suliesėjimas ir reguliari mankšta.

Taip pat vartokite mažiau druskos – jos suvartokite ne daugiau kaip 1-1,5 arbatinio šaukštelio per parą. Mažindami druskos kiekį nepirkite jau paruoštų maisto produktų arba pirkite tuos, kur etiketėse nurodyta jos nedidelis kiekis. Kai priprasite vartoti mažiau druskos, jos nebenorėsite ir džiaugsitės natūraliu maistu. Jei sveriate per daug, labai svarbu svorio numesti. Netgi numetus nedaug svorio, kraujospūdis gali ženkliai sumažėti. Ir atvirkščiai, svoriui didėjant, kraujospūdis didėja.

Jei gydytojas išrašo kraujospūdį mažinančių vaistų, labai svarbu vartoti taip, kaip jis nurodė. Kadangi aukšto kraujospūdžio dažnai nejaučiama, kai kas nesupranta, kodėl reikalingi vaistai. Nors jaustumėtės visai gerai, nekontroliuojamas aukštas kraujospūdis gali lemti grėsmingas ligas. Todėl kartais gydytojas parenka vieną vaistą, o kartais jų derinį.

Lentelėje pateikiami įvairūs kraujospūdžio (sistolinio ir diastolinio) intervalai ir jų klasifikacija.

Kraujospūdis sistolinis (mm/Hg) diastolinis (mm/Hg)

Optimalus mažiau 120 mažiau 80

normalus 120-129 80-84

aukštas normalus 130- 139 85-89

I laipsnio arterinė hipertenzija 140-159 90-99

II laipsnio arterinė hipertenzija 160-179 100-109

III laipsnio arterinė hipertenzija 180 ir daugiau 110 ir daugiau

izoliuota sistolinė hipertenzija 140 ir daugiau mažiau 90



TAIP PAT SKAITYKITE