REXSAN

Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

Petis yra  pats judriausias sąnarys žmogaus kūne.  Sveikas jo funkcionavimas yra būtinas normaliai rankos funkcijai bei pilnaverčio gyvenimo užtikrinimui. Vis dėl to, peties sąnario skausmas yra trečiasis dažniausiai sutinkamas judėjimo sistemos sutrikimas. Nustatyta, jog 12proc. darbingų žmonių jaučia kasdienį peties skausmą, o 23proc. besikreipiančiųjų į gydymo įstaigas, privalo sustabdyti darbinę veiklą daugiau nei savaitei.

Peties ankštumo sindromas yra dažniausias sąnario funkcijos sutrikimas. Rankos kėlimo metu kaskart mechaniškai „sugnybiama“ peties raumenų sausgyslė ir išprovokuojamas skausmas peties sąnaryje. Pagrindiniai ankštumo simptomai –  riboti ir skausmingi rankos judesiai. Skausmas juntamas petyje keliant ranką aukštyn, siekant už nugaros, už galvos (šukuojantis plaukus, prisisegant automobilio saugos diržą ir kt.). Taip pat skausmas gulint ant pažeisto peties ir peties raumenų silpnumas. Būklei blogėjant, dėl nuolatinio peties sąnario sausgyslių dirginimo, vystosi uždegimas ir skausmas tampa juntamas ramybėje, o ypač naktį.

Visgi, panašius ir apgaulingus simptomus petyje gali sukelti kaklinės stuburo dalies radikuliopatija (nervinės šaknelės dirginimas.). Todėl, prieš pradedant gydyti peties sąnarį, visuomet tikslinga išsitirti kaklinę stuburo dalį.

Kodėl atsiranda peties sąnario skausmas?

Peties ankštumas dažniausiai pasireiškia:

  • Dėl nuolatinių rankos judesių virš galvos. Pavyzdžiui, sporto šakos – plaukimas, tenisas, tinklinis. Taip pat dirbant darbą, reikalaujantį aukštai kelti rankas.
  • Dėl pakumpusios laikysenos sukelto peties raumenų disbalanso ir silpnumo.
  • Dėl nepalankios sąnario struktūros – mažesnio natūralaus sąnarinio tarpo.

Diagnostika

Peties sąnario ankštumo sindromas dažniausiai yra nustatomas klinikiniais – ortopediniais testais (Hawkins-Kennedy ir Neers testai, tuščios skardinės testas, skausmo arka, išorinė rotacija su pasipriešinimu), kuriuos kineziterapeutas atlieka rankomis. Esant trims ir daugiau teigiamiems testams, įtariamas peties ankštumo sindromas. Diagnozės patvirtinimui gali būti atliekami radiologiniai tyrimai.

Ką daryti pajutus peties sąnario skausmą?

  • Ūmaus skausmo periode rekomenduojama peties sąnarį laikyti ramybėje, dėti šaldančius kompresus, vartoti priešuždegiminius vaistus.
  • Skausmui nemažėjant daugiau kaip savaitę, tikslinga konsultuotis su kineziterapeutu.

Gydymas

Nustatyta, jog kineziterapinis gydymas, esant peties ankštumo sindromui, padeda 70-90 proc. pacientų. Gydymo metu gerinamas arba palaikomas peties sąnario judrumas, stiprinami nusilpę raumenys bei koreguojama netaisyklinga laikyseną.

TAIP PAT SKAITYKITE