Mollers

Išvengti depresijos padeda meilė sau

Neįprastai pilką, drėgną ir lietingą žiemą ne vienas esame apnikti liūdesio, apatijos. Gydytojai perspėja — jei nėra priežasties, sukeliančios tokią nuotaiką, tai gali būti pirmieji depresijos požymiai. Gydytoja psichiatrė Laima Šėporaitienė patikina, kad blogos nuotaikos dar neverta vadinti depresija, o jei jau ji užklupo, tai savęs lepinimas yra vienas geriausių vaistų.

— Ar medicinoje yra sąvoka sezoninė depresija, ar tai tik mūsų pačių išsigalvota vidinė būsena?

— Sezoninės depresijos būsena labiau būdinga žmonėms, gyvenantiems šalyse, kuriose tamsių dienų būna žymiai daugiau negu šviesių. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad Amerikoje saulėtoje Floridos valstijoje sezoninių depresijų pasitaiko rečiau, nei šiaurinėse šalies dalyse. Teko dirbti su kolege, dirbusia už Poliarinio rato, kur naktis tęsiasi pusę metų. Jos žodžiais tariant, bene 80 procentų ten gyvenančių žmonių patiria depresinius išgyvenimus.

— Kokie depresijos simptomai turėtų žmogų paskatinti kreiptis į gydytoją?

— Nuolat kamuojantys simptomai: žmogus tampa mieguistas, nuolat pavargęs, daugiau ima valgyti, stinga energijos ir geros nuotaikos. Tokie yra pagrindiniai simptomai, tačiau kiekvienas žmogus individualus, tai ir simptomai negali būti lygiai tokie pat.

Visi pastebime, kad rudenį ar žiemą nuotaika pablogėja, tačiau paradoksas — savižudybių atvejų užregistruojama daugiausiai liepos mėnesį. Paaiškinti tai galima: žiemą visi tampame šiek tiek vangoki, tingūs, ir priimame šią būseną lengviau. Vasarą, kai visi atostogauja, pramogauja ir linksminasi apatija ir liūdesys labiausiai išryškėja kitų žmonių poilsio ir pramogų laikotarpiu. Žmogus tampa dar nelaimingesnis, kai kiti laimingi.

— Koks metų laikas labiausiai įtakoja ligas?

— Gydytojai tvirtina, kad ligos paūmėja pavasarį ir rudenį, dažniausiai tai būna sąnarių ligos, opaligės, psichinės, širdies ir kitos ligos. Manoma, kad jautriau į metų laikų pasikeitimus reaguoja vyresnio amžiaus žmonės. Labiau moterys negu vyrai. Savo psichikai žmogus skiria laiko mažiau negu kūnui, o ji yra pats svarbiausias dalykas. Jei dvasia stipri, tai ir silpnas kūnas bus stiprinamas.

— Ar būtina užkluptam sezoninės depresijos skubėti pas gydytoją?

— Priklauso nuo žmogaus požiūrio. Vieni tikisi stebuklo iš tablečių, kiti ieško įvairių natūralių pagijimo priemonių. Vienas iš sezoninės depresijos gydymų yra šviesos terapija, bet namie sudegtos visos ryškiausios lempos dar nebus šviesos terapija. Nors nuotaikai turi teigiamos įtakos šviesūs namai, tad tamsiuoju metų laiku nepatariama sėdėti prietemoje.

Žiemą veiklos mažiau, todėl būtina susirasti užsiėmimų: lankyti klubus, kuo daugiau bendrauti, sportuoti, šokti. Nepasinerti į pilkumą, rengtis ryškesniais rūbais. Pajutus, kad negalavimas nepraeina ilgą laiką tada reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

— Ar bloga nuotaika tai jau depresija?

— Depresija diagnozuojama po dviejų savaičių simptomų stebėjimo. Bloga nuotaika dar nėra depresija. Jei blogą nuotaiką lemia aiškios priežastys, tokia nuotaika yra natūrali. Mes nesame bejausmiai zombiai — liūdime, ilgimės, pykstame, džiaugiamės. Negalime nieko nejausti, tuo ir skiriamės nuo augalų — visa įvairovė jausmų būdinga žmogaus prigimčiai.

— Ar vaikai taip pat reaguoja į sezoninius oro pasikeitimus?

— Vaikai gali reaguoti, tačiau jie geriau adaptuojasi ir yra mažiau pažeidžiami, nors neneigiu, kad jie taip pat reaguoja į metų laiko pasikeitimus. Žmonės individualūs ir jei tėvai yra depresyvūs, nebendraujantys, vaikams tokia būsena gali persiduoti ir pasireikšti elgesio sutrikimais.

— Ar žiema be sniego veikia žmogaus nuotaiką?

— Balta spalva, saulėtos giedros dienos žymiai geriau veikia žmogaus nuotaiką. Dienos trukmė tuomet nebe tokia svarbi, nes šviesos žmogus gauna pakankamai. O apniukusią pilką dieną retai kada būna gera nuotaika, nes niekur nesinori išeiti iš namų ir bendrauti.

— Kas padeda išvengti depresijos?

— Geros nuotaikos paslaptis — savęs mylėjimas ir lepinimas, nes kai žmogus jaučiasi gerai smegenyse išsiskiria cheminės medžiagos, kurios teigiamai veikia nuotaiką. Kiekvienas turi prisiminti, kad save mylėti — privalu, o meilė kitiems nebus tikra, jei nebus meilės sau.

O kaip pasilepinti reikia susigalvoti pačiam — malonios arbatos gėrimas malonioje kompanijoje ar su mielu žmogumi. Prabangiems dalykams dažną riboja finansai, tačiau porą litų už arbatą malonioje kavinės aplinkoje tikrai gerai nuteiks. Masažas, kirpykla, kinas, spektaklis, sporto klubas, baseinas, maloni nusipirkta smulkmenėlė — maža šventė sau.

Natalija KONDROTIENĖ

TAIP PAT SKAITYKITE