Gegužės 21d. Šeštadienis

Žmogaus baimė ir vienatvė slepiasi sapnuose

Peržiūrų skaičius: 38412
Žmogaus baimė ir vienatvė slepiasi sapnuose

Sapnai mus moko pasitikėti savimi ir savo pojūčiais, tačiau daugelis šito nesupranta. Konsultuodama daug dėmesio skiriu klientų sapnams. Juose galima rasti atsakymą į daugelį klausimų, geriau suvokti save.

Prisimena iš vaikystės

Daugelis suaugusiųjų prisimena vaikystės sapnus, ypač tuos, kurie kartojasi.  Iš savo praktikos žinau, jog toks sapnas kartais "įdiegiamas" į atmintį lyg savo valandos laukianti dovana.

"Pasiklydau miške. Jis buvo prižiūrėtas. Per jį ėjo kelias – dvi vėžės. Kelias apsnigtas. Kai supratau pasiklydęs, išsigandau. Prieš akis išvydau gražų išsiuvinėtą audeklą, ant kurio buvo žodžiai: "Pabaiga",- tokį savo vaikystės sapną prisiminė mano pacientas.

Patyrė vienatvę

"Gerai prižiūrėtas miškas" leidžia spėti, kad berniukas augo šeimoje, kurioje buvo griežtai auklėjamas, kurioje buvo laikomasi tikslios dienotvarkės. Tokiose šeimose didelės reikšmės teikiama elgesio taisyklėms.

Apsnigto kelio vėžės gali teigti, kad tėvų emocinis, jausminis gyvenimas buvo griežtai kontroliuojamas. Todėl berniukas jautėsi vienišas, pasimetęs. Sapne tai transformavosi į sąvoką "pasiklydęs".

Kaip ir visi vaikai, jis ieškojo, kas apsaugotų nuo vienatvės baimės, psichologinio "apleidimo". Būtent tai simbolizuoja gražus išsiuvinėtas audeklas, kuris nusileidžia lyg teatro uždanga po spektaklio: "Pabaiga".

Siekė permainų

"Išsiuvinėto audeklo" detalė savaime reikalauja nevaikiško pastabumo. Tikriausiai berniukas įprato kasdienio gyvenimo detalėmis atitraukti dėmesį nuo savo vienatvės.

Suaugęs šis vyras pasirinko reikalaujančią aukštos kvalifikacijos, tačiau vienpusišką profesiją. Gyvenimo prasmės paieškos, nesklandumai šeimoje, šiltesnių santykių su žmona troškimas jį privertė kreiptis į psichoterapeutą.

Šio žmogaus pavyzdys rodo, kad vaikiški sapnai mums suteikia pradinį tašką permainoms suaugusiojo gyvenime.

Įsimena košmarus

Žmonės labai dažnai neteikia reikšmės savo sapnams. Daugelis mano, kad nieko nesapnuoja. Nors iš tikrųjų tai reiškia, kad jie dažniausiai savo sapnų neprisimena.

Tačiau mūsų psichika tokio "užmaršumo" atveju naudoja kartojimo metodą, kad sąmonė išsaugotų tikrai svarbų "pranešimą".

Tokie sapnai dažniausiai įsimenami.

Jeigu sapne perteikiama nerimą kelianti informacija, mes juos vadiname košmaru.

Žmonės įsimena būtent košmarus, nes kulminacijos akimirką jie išeina iš sapno būsenos ir įsijungia sąmonė. Kai kada tokie pasikartojantys košmarai žmogų persekioja visą gyvenimą, kai kada – kelerius metus.

Išsaugojo laisvę

Sapnai gali pradėti kartotis bet kuriame amžiuje. Vieni sugrįžta reguliariais intervalais, kiti – po daugelio metų. Tačiau dažniausiai žmogus turi nugyventi tam tikrą laikotarpį nepatirdamas tam tikrų jausmų arba neleisti pasireikšti kokiems nors savo gabumams.

Viena moteris nuolat sapnuodavo, kad važiuoja automobiliu ir nebepajėgia jo suvaldyti. Kai kada atsirasdavo detalių: ji leidžiasi keliu jūros link – staiga automobilis įkrenta į vandenį. Sapne ji jausdavo stiprią baimę.

Šiuo unikaliu atveju sapnas simbolizuoja jos požiūrį į savikontrolę ir seksualinį potraukį.

Mes aptarėme sapną, ir paaiškėjo, kad tuo metu, kai ją nesąmoningai traukė jausmai (jūra), ji labiausiai bijojo prarasti savikontrolę ir pasinerti į fantazijų pasaulį. Jūra jai asocijavosi su laime ir laisve – viena jos dalis troško pasinerti į tą laimės jūrą, o kita jautė, kad jai reikia kontrolės. Moteris manė, kad santykiai su vyru turi būti pagrįsti racionalumu. Kai jos partneris ėmė kėsintis į jos laisvę, kuri jai visada labai daug reiškė, moteris nutraukė santykius.

Pasikartojantys sapnai, kuriuose perteikiamos daugeliui žmonių "bendros" temos, gali būti kelių rūšių.

Sapnai bendravimo tema

Šiuose sapnuose mes bandome išsituštinti arba nusišlapinti, tačiau kaskart įvyksta nesusipratimų. Mes arba atsiduriame tarp žmonių, esame visų matomi, arba beviltiškai ieškome tualeto, kurio reikiamą akimirką niekada nebūna!

Tokie sapnai simbolizuoja kovą už savo asmenybės įtvirtinimą (tuštinimasis), kovą su instinktyviais, prigimtiniais jausmais (šlapinimasis) arba išorinį šių siekių slopinimą.

Kai sapnai šia tema kartojasi, turime savęs paklausti: kodėl taip bijome savo prigimties, neleidžiame išsiveržti tam, kas natūralu?

Sapnai bendravimo tema

Šiuose sapnuose mes negalime teisingai surinkti telefono numerio arba kam nors prisiskambinti – vis "ne ten" pataikome.

Naudinga išsiaiškinti, su kuo konkrečiai norime bendrauti arba su kokia savo vidinio pasaulio dalimi norime užmegzti kontaktą. Šie sapnai atskleidžia, kad mes turime su kažkuo bendrauti išoriniame arba vidiniame pasaulyje.

Sapnai egzaminų tema

Šiuose sapnuose mes grįžtame prie egzaminų, kuriuos jau laikėme savo gyvenime, arba matome save nepažįstamoje aplinkoje, laikome naują egzaminą. Dažniausiai negalime prisiminti reikalingos informacijos: sapnuojame, kad nepasirengėme, viską pamiršome, nespėjame išspręsti, parašyti ir kt.; tik mes vieni nieko nežinome, nespėjame ir kt.

Tokius sapnus sapnuojame lemtingomis gyvenimo akimirkomis arba kai per smarkiai sau ko nors neleidžiame. Jie dažnai sutampa su naujo gyvenimo etapo pradžia, kai su nerimu mąstome, ar atliksime užduotį, ar suvokiame, nuo ko pradėti ir ką daryti.

Pasikartojantys sapnai – tarsi mūsų psichikos laiškas, kai atsiranda tam tikras aspektas, į kurį turime atkreipti dėmesį. Sapnai kartojasi tol, kol atkreipsime dėmesį į šį aspektą, įsisenėjusią problemą. Kartojimas – priemonė atkreipti dėmesį.

Sveikatos sodas

Ar bijantys humoro moka juokauti?

Ar bijantys humoro moka juokauti?

Yra žmonių, kurie nemoka juokauti, bet puikiai moka perprasti kitų juokus. Tačiau yra ir žmonių, kuriems juokas ir humoras yra visiškai skirtingi dalykai, mat pastarojo jie tiesiog nesupranta arba tiesiog bijo, kad tai gali būti nukreipta prieš...


Kaip įveikti auditorijos baimę?

Kaip įveikti auditorijos baimę?

"Patarkite, kaip būtų galima įveikti auditorijos baimę. Man greitai trisdešimt, užimu atsakingas pareigas ir gana dažnai reikia skaityti pranešimus prieš auditoriją. Kad kas žinotų, kiek man tai kainuoja! Kad ir kaip kruopščiai pasiruošiu,...


Mėgaukis gyvenimu

Mėgaukis gyvenimu

Ši teorija – žinomo JAV juristo, biznieriaus ir rašytojo A. Patento požiūris į žmogaus galimybes turėti viską, ko jam reikia. Kitaip tariant – tai vakarietiškos patirties ir Rytų filosofijos sintezė. Vakarų pasaulio žmonės pernelyg...


Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

"Norėčiau Jūsų patarimo, bet net nežinau, kaip viską aprašyti. Kartais atrodo, kad per trisdešimt ketverius metus nugyvenau kelių žmonių gyvenimus. Jei trumpai, tai istorija būtų tokia: esu ištekėjusi, prieš trejus metus buvau išėjusi su...


Ką apie moterį pasako jos namai?

Ką apie moterį pasako jos namai?

Kiekvienas vyras gali įvertinti jam patikusią merginą per 5 sekundes. Tereikia užsukti į jos namus. Jeigu pasisekė atsidurti merginos teritorijoje, štai tau keletas patarimų, kaip lengvai nustatyti merginos charakterį, įpročius ir gyvenimo būdą!...


Darboholizamas, pedantizmas, skrupulingumas

Darboholizamas, pedantizmas, skrupulingumas

Kaip ir daugelis gydytojų, galiu užjausti savo pacientus, nes atrandu savyje visų ligų po truputį. O ypač aštriai sergu darboholizmu ir perfekcionizmu, kuris pasibaigus atostogoms kas dieną įgauna vis didesnį pagreitį. Štai penktadienio vakaras,...


Daiktų įkaitai. Kodėl perkame daugiau, nei reikia?

Daiktų įkaitai. Kodėl perkame daugiau, nei reikia?

Parduotuvėse žmonės patenkina galybę savo poreikių. Vieniems pirkimas atstoja terapiją, kitiems yra tarsi atpildas už nudirbtus darbus, tretiems – būdas pabėgti nuo realybės. Prieš pradėdama rašyti, atidžiai peržvelgiau kelias eiles spintoje...


Psichologė: priklausomybės nuo sekso nėra. Tai – sutrikimas

Psichologė: priklausomybės nuo sekso nėra. Tai – sutrikimas

Dažnai girdime kalbant apie priklausomybes nuo kasdieniniame gyvenime įprastų dalykų: šokolado, sekso, darbo, kompiuterio. Ar iš tiesų tai irgi yra tapę šių laikų priklausomybėmis? Bendrosios psichologijos katedros docentė, psichologė, socialinių...


Ar vyrai ir moterys gali būti tik draugai?

Ar vyrai ir moterys gali būti tik draugai?

Karštos diskusijos šiuo klausimu tęsiasi nuo neatmenamų laikų. Vieni, o tokių dauguma, mano, kad vyras ir moteris niekada nebūna tik draugais, nes jų fizinis skirtingumas visuomet sukelia mažesnį ar didesnį potraukį, ir nors pats žmogus gali jo...


"Perdegusių" moterų karta

"Perdegusių" moterų karta

Beviltiškai bandančios išlaikyti visus namų kampus ir ne tik, moterys vieną dieną namuose "susprogsta". Šiomis dienomis moterys yra spaudžiamos iš visų pusių. Jos turi būti tobulos namų šeimininkės, mamos. O ir darbe joms taikomas ne...


Kiekvieną rytą bijau atsimerkti

Kiekvieną rytą bijau atsimerkti

- Jaučiuosi be galo kalta prieš tuos žmones, kurie man norėjo padėti, nes į naują darbą aš nenuėjau. Aš taip persigandau ir taip neturėjau jėgų, kad tiesiog negalėjau. Man labai baisu ieškoti darbo. Aš bijau, kad nueisiu į darbą ir...


Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Artimiausiu metu JAV prekybos tinkluose bus pradėtos pardavinėti gana keistos lėlės, suteikiančios galimybę mažametėms mergaitėms imituoti kūdikio maitinimą krūtimi. Ispanijos kompanijoje "Berjuan" gaminamos lėlės pavadintos"The...


Rimos pasakojimas. „Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui“

Rimos pasakojimas. „Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui“

Priklausomybė – skaudi ir sunki liga, kuri paliečia ne tik priklausomą žmogų, bet ir jo artimuosius. Woititzas Janetas Geringeris knygoje „Suaugę alkoholikų vaikai“ rašo: „Alkoholizmas yra liga. Tai, kad esi alkoholiko...


Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Spartus gyvenimo tempas, informacijos gausa, pastangos rasti savo vietą gyvenime didina psichologinę ir emocinę įtampą, todėl ne veltui mūsų amžius vadinamas stresų amžiumi. Kiekvienas didesnis susijaudinimas neigiamai veikia organizmą: po patirto...


Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė – tai liguistas požiūris į seksą, kuris žmogui padeda įveikti stresą, išvengti neigiamų ar skaudžių jausmų, taip pat intymių santykių, kurių jis nesugeba užmegzti. Seksualiniai santykiai tampa svarbiausiu dalyku, dėl...


Moterų depresija

Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo,...


Kaip suprasti vyrų užuominas ir gestus?

Kaip suprasti vyrų užuominas ir gestus?

Kaip bebūtų keista, bet vyrai kalba užuominomis gerokai dažniau nei moterys. Todėl suprasti juos būna sunku. O kartais atrodo, kad jie apskritai šneka ateivių kalba. Norėdamas atkreipti į save moters dėmesį, jis stengiasi išsisikirti iš kitų:...


Evoliucija apsiriko: geriau būti nerūpestingam

Evoliucija apsiriko: geriau būti nerūpestingam

Evoliucija mumyse suformavo nesąmoningus nerimavimo mechanizmus, tačiau daugeliu atvejų jie tik švaisto jėgas, nustatė mokslininkai. Pasaulyje nėra nė vieno žmogaus, kuris niekuomet nesijaudintų. Tėvai jaudinasi dėl vaikų, žmonos – dėl vyrų....


Lošimas žmones paverčia ligoniais

Lošimas žmones paverčia ligoniais

Žaidimų manija taip pat pragaištingai veikia asmenybę kaip narkotikai ar alkoholis. Totalizatoriai, loterijos, azartiniai žaidimai lošimo namuose ir prie kompiuterių griauna žmonių gyvenimus. Vienu atveju išsivysčiusi priklausomybė žlugdo žmones...


Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Jei reikėtų labai trumpai apibūdinti tai, kas svarbiausia besivaduojančio nuo priklausomybių grandinių žmogaus gyvenime, neabejotinai turėtume atsakyti - sąžiningumas ir dar kartą sąžiningumas.


Svarbu jausti, kad esi reikalingas

Svarbu jausti, kad esi reikalingas

„Psichologiškai svarbus ne tiek apdovanojimas, kiek jautimas, kad esi reikalingas. Džiaugiesi, kad tai, ką darai, yra žmonėms gerai, kad tai įvertina ir kolegos“, – atviravo V. Stauskas, sukvietęs architektus ir kitus...


Kodėl man vis nesiseka

Kodėl man vis nesiseka

Tokių ir panašių nusiskundimų kiekvienas girdime vos ne kasdien. Tačiau ar išties daktarai jau nebepadės, ar būtina apsiprasti su galvos skausmais? Ir kodėl gi vieni - sveiki ir laimingi, o kiti nuolat kenčia įvairius negalavimus? Posakyje...


Apie kančios saldumą ir naudą

Apie kančios saldumą ir naudą

Man patinka kentėti. Aišku, ne neištveriamai kankintis, bet truputį. Gal dėl to mėgstu eiti į kalnus. Ten tenka pakentėti, bet kaip lengva grįžus! Arba gera įsigilinti, įsijausti į blogiausius jausmus, ir jie tarsi išsisemia, išsivalo. Visada tai...


Ar kelionės per atostogas priverčia žmogų būti laimingam?

Ar kelionės per atostogas priverčia žmogų būti laimingam?

"Pasaulis yra knyga ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik vieną jos puslapį", - teigė Šv.Augustinas. Tokios citatos kaip ši jau ilgus metus vertė žmoniją ieškoti istorijų ten, kur žmonės negyvena ir kur nėra buvę. Tikriausiai daugelis iš...


Psichologinės pagalbos tarnybų asociacija kviečia vystyti savanorystės idėją

Psichologinės pagalbos tarnybų asociacija kviečia vystyti savanorystės idėją

Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija (LTPPTA) spalio 4 d. minės 15-ąsias savo veiklos metines. Šia proga rugsėjo 23 dieną Telšiuose organizuojama konferencija, kurios metu pagrindinis dėmesys bus skiriamas savanorystės...


Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Vieni savo problemų eina spręsti pas psichoterapeutus, psichoanalitikus, kiti į jogos centrus, budistinės, kinietiškos, Ošo meditacijos grupes ir tt. Kodėl taip vyksta? Ką pasirinkti? Medituotojai dažnai primena nesveikų keistuolių bendrijas,...


Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

"Nežinau, jau ta mūsų šeimynėlė: nieko nepakeisi, nieko nepadarysi. Kaimynė padovanojo gerą kremą, aš pasidėjau į spintą, bet matė dukros. Žiūriu - kremo jau nėra. Paklausiau dukros, ji ėmė šaukti, kad neėmė ir staiga aš jaučiu:...


Darbo psichologija: kaip prašyti didesnės algos?

Darbo psichologija: kaip prašyti didesnės algos?

Svarbiausia reikėtų vengti šantažo. Šiai darbo užmokesčio padidinimo priemonei pasiduoda vos 2 procentai darbdavių. Ar kada nors teko eiti pas savo vadovą ir pradėti kalbą apie atlyginimo pakėlimą? Kaip teigiama kompanijos "Superjob"...


Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Diskutuojant apie šeimą ir šeimos politiką bene daugiausiai ginčų sulaukia klausimas, susijęs su skyrybomis. Tačiau prieš svarstant, kaip užkirsti joms kelią, reikėtų išsiaiškinti, ar jos iš tiesų tokios dažnos, kaip teigiama. Anot Demografinių...


Atostogos – porų išbandymo metas

Atostogos – porų išbandymo metas

Atostogos – ne tik poilsis, bet ir santykių išbandymo metas. Juk artėjant atostogoms dažnai susimąstote, su kuo ilsėtis. Su draugais? Su vaikais? Su sutuoktiniu ar atskirai? Pas mane atėjo konsultuotis pora, kuri kartu išgyveno 15 metų. Jie...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9