Spalio 14d. Pirmadienis

Žmogaus baimė ir vienatvė slepiasi sapnuose

Peržiūrų skaičius: 38412
Žmogaus baimė ir vienatvė slepiasi sapnuose

Sapnai mus moko pasitikėti savimi ir savo pojūčiais, tačiau daugelis šito nesupranta. Konsultuodama daug dėmesio skiriu klientų sapnams. Juose galima rasti atsakymą į daugelį klausimų, geriau suvokti save.

Prisimena iš vaikystės

Daugelis suaugusiųjų prisimena vaikystės sapnus, ypač tuos, kurie kartojasi.  Iš savo praktikos žinau, jog toks sapnas kartais "įdiegiamas" į atmintį lyg savo valandos laukianti dovana.

"Pasiklydau miške. Jis buvo prižiūrėtas. Per jį ėjo kelias – dvi vėžės. Kelias apsnigtas. Kai supratau pasiklydęs, išsigandau. Prieš akis išvydau gražų išsiuvinėtą audeklą, ant kurio buvo žodžiai: "Pabaiga",- tokį savo vaikystės sapną prisiminė mano pacientas.

Patyrė vienatvę

"Gerai prižiūrėtas miškas" leidžia spėti, kad berniukas augo šeimoje, kurioje buvo griežtai auklėjamas, kurioje buvo laikomasi tikslios dienotvarkės. Tokiose šeimose didelės reikšmės teikiama elgesio taisyklėms.

Apsnigto kelio vėžės gali teigti, kad tėvų emocinis, jausminis gyvenimas buvo griežtai kontroliuojamas. Todėl berniukas jautėsi vienišas, pasimetęs. Sapne tai transformavosi į sąvoką "pasiklydęs".

Kaip ir visi vaikai, jis ieškojo, kas apsaugotų nuo vienatvės baimės, psichologinio "apleidimo". Būtent tai simbolizuoja gražus išsiuvinėtas audeklas, kuris nusileidžia lyg teatro uždanga po spektaklio: "Pabaiga".

Siekė permainų

"Išsiuvinėto audeklo" detalė savaime reikalauja nevaikiško pastabumo. Tikriausiai berniukas įprato kasdienio gyvenimo detalėmis atitraukti dėmesį nuo savo vienatvės.

Suaugęs šis vyras pasirinko reikalaujančią aukštos kvalifikacijos, tačiau vienpusišką profesiją. Gyvenimo prasmės paieškos, nesklandumai šeimoje, šiltesnių santykių su žmona troškimas jį privertė kreiptis į psichoterapeutą.

Šio žmogaus pavyzdys rodo, kad vaikiški sapnai mums suteikia pradinį tašką permainoms suaugusiojo gyvenime.

Įsimena košmarus

Žmonės labai dažnai neteikia reikšmės savo sapnams. Daugelis mano, kad nieko nesapnuoja. Nors iš tikrųjų tai reiškia, kad jie dažniausiai savo sapnų neprisimena.

Tačiau mūsų psichika tokio "užmaršumo" atveju naudoja kartojimo metodą, kad sąmonė išsaugotų tikrai svarbų "pranešimą".

Tokie sapnai dažniausiai įsimenami.

Jeigu sapne perteikiama nerimą kelianti informacija, mes juos vadiname košmaru.

Žmonės įsimena būtent košmarus, nes kulminacijos akimirką jie išeina iš sapno būsenos ir įsijungia sąmonė. Kai kada tokie pasikartojantys košmarai žmogų persekioja visą gyvenimą, kai kada – kelerius metus.

Išsaugojo laisvę

Sapnai gali pradėti kartotis bet kuriame amžiuje. Vieni sugrįžta reguliariais intervalais, kiti – po daugelio metų. Tačiau dažniausiai žmogus turi nugyventi tam tikrą laikotarpį nepatirdamas tam tikrų jausmų arba neleisti pasireikšti kokiems nors savo gabumams.

Viena moteris nuolat sapnuodavo, kad važiuoja automobiliu ir nebepajėgia jo suvaldyti. Kai kada atsirasdavo detalių: ji leidžiasi keliu jūros link – staiga automobilis įkrenta į vandenį. Sapne ji jausdavo stiprią baimę.

Šiuo unikaliu atveju sapnas simbolizuoja jos požiūrį į savikontrolę ir seksualinį potraukį.

Mes aptarėme sapną, ir paaiškėjo, kad tuo metu, kai ją nesąmoningai traukė jausmai (jūra), ji labiausiai bijojo prarasti savikontrolę ir pasinerti į fantazijų pasaulį. Jūra jai asocijavosi su laime ir laisve – viena jos dalis troško pasinerti į tą laimės jūrą, o kita jautė, kad jai reikia kontrolės. Moteris manė, kad santykiai su vyru turi būti pagrįsti racionalumu. Kai jos partneris ėmė kėsintis į jos laisvę, kuri jai visada labai daug reiškė, moteris nutraukė santykius.

Pasikartojantys sapnai, kuriuose perteikiamos daugeliui žmonių "bendros" temos, gali būti kelių rūšių.

Sapnai bendravimo tema

Šiuose sapnuose mes bandome išsituštinti arba nusišlapinti, tačiau kaskart įvyksta nesusipratimų. Mes arba atsiduriame tarp žmonių, esame visų matomi, arba beviltiškai ieškome tualeto, kurio reikiamą akimirką niekada nebūna!

Tokie sapnai simbolizuoja kovą už savo asmenybės įtvirtinimą (tuštinimasis), kovą su instinktyviais, prigimtiniais jausmais (šlapinimasis) arba išorinį šių siekių slopinimą.

Kai sapnai šia tema kartojasi, turime savęs paklausti: kodėl taip bijome savo prigimties, neleidžiame išsiveržti tam, kas natūralu?

Sapnai bendravimo tema

Šiuose sapnuose mes negalime teisingai surinkti telefono numerio arba kam nors prisiskambinti – vis "ne ten" pataikome.

Naudinga išsiaiškinti, su kuo konkrečiai norime bendrauti arba su kokia savo vidinio pasaulio dalimi norime užmegzti kontaktą. Šie sapnai atskleidžia, kad mes turime su kažkuo bendrauti išoriniame arba vidiniame pasaulyje.

Sapnai egzaminų tema

Šiuose sapnuose mes grįžtame prie egzaminų, kuriuos jau laikėme savo gyvenime, arba matome save nepažįstamoje aplinkoje, laikome naują egzaminą. Dažniausiai negalime prisiminti reikalingos informacijos: sapnuojame, kad nepasirengėme, viską pamiršome, nespėjame išspręsti, parašyti ir kt.; tik mes vieni nieko nežinome, nespėjame ir kt.

Tokius sapnus sapnuojame lemtingomis gyvenimo akimirkomis arba kai per smarkiai sau ko nors neleidžiame. Jie dažnai sutampa su naujo gyvenimo etapo pradžia, kai su nerimu mąstome, ar atliksime užduotį, ar suvokiame, nuo ko pradėti ir ką daryti.

Pasikartojantys sapnai – tarsi mūsų psichikos laiškas, kai atsiranda tam tikras aspektas, į kurį turime atkreipti dėmesį. Sapnai kartojasi tol, kol atkreipsime dėmesį į šį aspektą, įsisenėjusią problemą. Kartojimas – priemonė atkreipti dėmesį.

Sveikatos sodas

Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Vaikinus, kurie parduotuvėse prie matavimosi kabinų laukia drabužius besimatuojančių savo antrųjų pusių, ši žinia turėtų nustebinti: moterys nemėgsta pirkti drabužių. Iš tiesų iki 44 proc. moterų net dreba nuo minties, kad joms reikės naršyti tarp...


Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Skyrybos pirmomis dienomis gali atrodyti didžiausia gyvenimo nesėkme, tačiau daugeliui moterų išsiskyrimas su vyru padeda atrasti iš naujo save ir pradėti džiaugtis gyvenimu, kuris buvo užspaustas nesėkmingos santuokos. Naujausių tyrimų...


Ernestas Lapinskas: "Vargina ne sunkus darbas, o prastas poilsis"

Ernestas Lapinskas: "Vargina ne sunkus darbas, o prastas poilsis"

Psichologas Ernestas Lapinskas pabrėžia, kad emocinis nuovargis daug kenksmingesnis už fizinį, o ištisinis televizoriaus žiūrėjimas emocijas ne turtina, o skurdina. Psichologą kalbina Stanislovas Kairys. Neseniai Europos šalyse vykdytas tyrimas...


Ką daryti, kai darbuotojas išeina?

Ką daryti, kai darbuotojas išeina?

Patarimų, kaip taktiškai išeiti iš darbo – daug. Dar daugiau prirašyta apie tai, kaip kristi į akį potencialiam darbdaviui ir kaip elgtis naujoje darbo vietoje. Tačiau ką daryti vadovui, pas kurį ateina talentingiausias jo darbuotojas ir...


Valdytis – gerai, verkti – dar geriau

Valdytis – gerai, verkti – dar geriau

Paradoksalu, bet reikia džiaugtis, kad galima išsiverkti. Ašarų antplūdis šalina blogą nuotaiką. Verkiant išplaunama siela, išvalomas susikaupęs "purvas" – pyktis, liūdesys, įniršis. Apsivaloma, atsipalaiduojama, praeina...


Daiktų įkaitai. Kodėl perkame daugiau, nei reikia?

Daiktų įkaitai. Kodėl perkame daugiau, nei reikia?

Parduotuvėse žmonės patenkina galybę savo poreikių. Vieniems pirkimas atstoja terapiją, kitiems yra tarsi atpildas už nudirbtus darbus, tretiems – būdas pabėgti nuo realybės. Prieš pradėdama rašyti, atidžiai peržvelgiau kelias eiles spintoje...


"Perdegusių" moterų karta

"Perdegusių" moterų karta

Beviltiškai bandančios išlaikyti visus namų kampus ir ne tik, moterys vieną dieną namuose "susprogsta". Šiomis dienomis moterys yra spaudžiamos iš visų pusių. Jos turi būti tobulos namų šeimininkės, mamos. O ir darbe joms taikomas ne...


Ar kelionės per atostogas priverčia žmogų būti laimingam?

Ar kelionės per atostogas priverčia žmogų būti laimingam?

"Pasaulis yra knyga ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik vieną jos puslapį", - teigė Šv.Augustinas. Tokios citatos kaip ši jau ilgus metus vertė žmoniją ieškoti istorijų ten, kur žmonės negyvena ir kur nėra buvę. Tikriausiai daugelis iš...


VAIDŲ ANATOMIJA arba kaip prisiderinti prie kito žmogaus

VAIDŲ ANATOMIJA arba kaip prisiderinti prie kito žmogaus

Galbūt ateis laikas, kai kažkoks supergenijus galų gale išaiškins, kiek daug ir kiek mažai reikia, kad žmonės susieitų ir išsiskirtų, ir padės mums suvokti, kas juos traukia vieną prie kito ir kas atstumia.


Pakeistas suvokimas palengvina gyvenimą

Pakeistas suvokimas palengvina gyvenimą

Joks psichologas negali pasakyti žmogui, kaip šiam reikia gyventi, tačiau yra daugybė priežasčių, dėl kurių verta ieškoti psichologo pagalbos. Ar drąsiai peržengiame psichologo kabineto slenkstį ištikus dvasinei krizei, kalbamės su Šiaulių asmens...


Kaip įveikti baimę?

Kaip įveikti baimę?

"Noriu paklausti, kaip įveikti nerimą ir baimę. Kai vyras būna išvykęs darbo reikalais ir gyvenu namuose viena, vakarais kyla baimė, negaliu užmigti. Stengiuosi išeiti į svečius ar į kiną, ką nors pasikviesti, bet vis tiek ateina metas, kai...


Tylėjimas – kaip iškalbos priemonė

Tylėjimas – kaip iškalbos priemonė

Apie škotų mokslininką Alexanderį Flemingą (1881–1951) amžininkai pasakojo tokią istoriją. Ryte laboratorijoje diskutuojant apie planuojamą eksperimentą, visi išdėstė savo nuomones, o A. Flemingas ištarė vienintelį žodį:...


Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Daugelį skubančių žmonių kankina nesveiko maisto valgymo įprotis. Tačiau kodėl mes negalime liautis valgę spragėsių net tuomet, kai neskubame – tarkim, žiūrint filmus. Net ir tuomet, kai tą filmą jau matėme kelis kartus ar jis yra pasenęs....


Kiekvieną rytą bijau atsimerkti

Kiekvieną rytą bijau atsimerkti

- Jaučiuosi be galo kalta prieš tuos žmones, kurie man norėjo padėti, nes į naują darbą aš nenuėjau. Aš taip persigandau ir taip neturėjau jėgų, kad tiesiog negalėjau. Man labai baisu ieškoti darbo. Aš bijau, kad nueisiu į darbą ir...


Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad 2020 — aisiais metais depresija taps antrąja negalios priežastimi po širdies bei kraujagyslių ligų. Šiandieninė statistika rodo, jog kas trečias žmogus yra bent kartą gyvenime sirgęs depresija ir...


Šeimos pietūs gerina paauglių psichinę sveikatą

Šeimos pietūs gerina paauglių psichinę sveikatą

Tie paaugliai, kurie valgo kartu su savo šeima, yra labiau pasitikintys ir emociškai stabilesni, rodo tyrimo rezultatai. Šeimos pietūs pratina vaikus prie tinkamų mitybos įpročių.


Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Pakeisti darbą nebūtinai reiškia pakeisti profesiją ar net firmą, kurioje dirbi. Kartais pakanka pakeisti vien darbo įpročius, kad visas profesinis gyvenimas pavirstų prasmingesnis, pelningesnis ir t.t. AskMen.com siūlo dešimt patarimų, kaip...


Trapumas, vienatvė, baimė

Trapumas, vienatvė, baimė

Be abejo, taip nutinka ne vien man, bet beveik nuo tada, kai save prisimenu, man pavykdavo stebuklingu būdu ištirpti ir susilieti su аplinka. Aš braidydavau gatvėmis, ties kiekvienu namu mano pajautos keitėsi, susiliedavau su gatve, su gamta, su...


Išgyventi netektį padėjo laiškai mirusiam vyrui

Išgyventi netektį padėjo laiškai mirusiam vyrui

Vyro netektis po daugiau nei 40 bendro gyvenimo metų moteriai buvo didžiulis smūgis. Graužatis ir prasidėjusios sveikatos problemos ją privertė ieškoti pagalbos. Specialistai pastebi, kad šiandienos iškreipta gedulo kultūra nepadeda žmogui...


Šviesos stoka kelia liūdesį

Šviesos stoka kelia liūdesį

Apie rudenį užklumpančią rudeninę depresiją bei būdus ją įveikti patiems pasakoja Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėjas, gydytojas psichiatras psichoterapeutas Vytautas BARTKEVIČIUS: — Darganotas,...


Kaip atsikelti ryte? 10 klaidų, kurias kartojame kiekvieną rytą

Kaip atsikelti ryte? 10 klaidų, kurias kartojame kiekvieną rytą

Didžiausia klaida, kokią tik galite padaryti, - tai keltis labai anksti, nors tai nėra būtina. Dažnai klausiame savęs "kaip atsikelti ryte?", tačiau dienos darbų liūne paskęsta tiek patarimai, tiek mintys apie tai, kad ryte reikėtų...


Vaikams nepatartina žiūrėti animacinių filmukų. Tai kenkia smegenims

Vaikams nepatartina žiūrėti animacinių filmukų. Tai kenkia smegenims

Stebėdami greitai besikeičiančius animacinių filmukų kadrus, vaikai nebesugeba sukoncentruoti dėmesio. Kaip praneša dailymail.co.uk, šiems vaikams taip pat sunkiau spręsti loginius uždavinius ir galvosūkius, bei kenkiama jų trumpalaikei atminčiai....


Skaičiau apie autizmą: man tinka

Skaičiau apie autizmą: man tinka

Tai iš kur tos tamsios nuotaikos? Kodėl su niekuo nebendrauji? – Skaičiau apie autizmą, lyg ir tinka. Toks žmogus nežiūri į pašnekovą, nepalaiko akių kontakto, nesupranta kitų, nenaudoja mandagybių. Skaičiau iki dviejų nakties, žaidžiau...


Laipteliu aukščiau už kitus...

Laipteliu aukščiau už kitus...

Kas sieja pramuštgalvišką vairavimą gatvėse ir garsių firmų drabužių pirkimą, patyčias mokykloje ir tėvo didžiavimąsi sulaukus pirmagimio sūnaus? Ar tikrai "traukimas per dantį" yra toks nekaltas dalykas, o kito žmogaus pertraukinėjimas...


Sapnai perspėja ir keičia pasaulį

Sapnai perspėja ir keičia pasaulį

Pranašiški sapnai. Šiandien daug kas, išgirdęs apie tokių sapnų išsipildymą, tik nusišypsos ir pasakys, kad tai - prietaringų bobučių prasimanymai. Deja, čia pasigirstų ir labai daug prieštaravimų. Ar maža yra konkrečių pavyzdžių, kai žmogus,...


Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Gamta – mūsų namai, o mes esame jos dalis, todėl ir prisitaikome prie natūralių gamtos ciklų, pvz., metų laikų ar dienos ir nakties kaitos. Reaguojame į orą: saulėtą dieną gali nuotaika pagerėti ar esame energingesni, lietingą – galime...


Hipnozė kiekviename žingsnyje

Hipnozė kiekviename žingsnyje

„Po 20 val mokymosi jis pradėjo taikyti hipnozę vaikams ir žmonai, po 40 - pacientams. Kiekvienas žmogus gali įvesti sėdintįjį priešais į hipnozinį transą." Suprantame tai ar ne, mes kas dieną vienas kitą hipnotizuojame. Moterys užburia...


Kaip atsikratyti įtampos darbe?

Kaip atsikratyti įtampos darbe?

"Gal galėtumėte patarti tokiam žmogui, kaip aš. Dabartinį darbą dirbu jau daugiau kaip metus, labai jame pavargstu. Iš pradžių maniau, kad priprasiu, bet ... Labai bijau suklysti, todėl kiekvieną padarytą darbą daugybę kartų tikrinu. Nespėju...


Ką daryti, kai kiti naudojasi tavo patiklumu?

Ką daryti, kai kiti naudojasi tavo patiklumu?

"Dirbu socialine darbuotoja. Darbovietės nenorėčiau nurodyti dėl visiems suprantamų priežasčių... Norėčiau paklausti, kaip reikėtų išvengti tokių situacijų, kai klientai naudojasi tavo patiklumu, nuoširdumu? Ne kartą esu dėl to nukentėjusi,...


Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Vaikai iš prigimties linksmi ir juokingi. Jie juokiasi labai daug. Žymiai daugiau nei suaugusieji. Bet jie negimsta su humoro jausmu, o balandžio pirmoji – puiki galimybė pakalbėti apie juokus, juokavimo kultūrą bei... humoro jausmo ugdymą....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9